Helrode D10: Donkervoorts 'bijna ideale' wagen Kli ■51 i Jjm 1 AUTO 'Motor Show Essen' met veel vooral Amerikaans spektakel Autofabriekje in Loosdrecht viert tweede lustrum Mercedes vernieuwt SL-Roadster Nog enkele autoboeken HAT Nog bruikbare onderdelen van sloopauto's sparen voor de Derde Wereld Auto Allerlei VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAGINA 25 Van 3 tot en met 11 december De veelbezochte 'Motor Show Essen' wordt dit jaar gehouden van 3 tot en met 11 december, uiteraard weer in het Messe-complex in Essen. Een niet alleen bij Westduitsers geliefd autospektakel. Vorig jaar kwamen er bijna 100.000 Nederlanders en 33.000 Belgen naar Essen. Het evenement rust in feite op vier pijlers. Het etaleert zich als een 'wereldmarkt voor veredelde auto mobielen' en als een 'festival van ADVERTENTIE motoren en indrukwekkende crea ties'. Het is voorts een interconti nentale beurs voor oldtimers en classic cars. Maar voor alles is het toch een show. waarop de Ameri kaanse wagen ditmaal als centraal gegeven fungeert. In de zogenaamde Crugahal wordt tegen een fascinerende ach tergrond een spectaculaire show van lichteffecten en waterorgel (24 meter) opgevoerd rondom een keur van modellen en bolides, die de ontwikkeling van de Ameri kaanse automobiel door de jaren heen hebben gemarkeerd. De suc cesvolste racewagens, de record- brekers, droomauto's van de wel- gestelden, de limousine van Elvis Presley, de vormgekregen ideeën van ontwerpers, de stockcars en de filmkarren, zoals James Bond ze bijvoorbeeld gebruikte. Op de Motor Show, die dagelijks van tien tot zes uur is geopend, brengen fabrikanten en impor teurs natuurlijk ook de gewone modellen zoals we die vandaag de dag in de showrooms en op de we gen kunnen zien. Daarnaast een uitgebreid en gedetailleerd tuning aanbod. Deze replica van fiberglas op basis van een Pontiac Trans Am uit 1987 - met een 8,2 liter turbomotor die een ver mogen van 2500 pk kan leveren - kwam op de kwartmijl met staande start tot een snelheid van 426 km/uur. Dit racemonster is tussen vele andere begin december te zien in Essen. (toto pr) Ook alle marktleiders uit de mo torenbranche zijn in Essen verte genwoordigd, met vele en vaak zeer zeldzame creaties. Een collec tie exclusieve Porsche-automobie- len vormt dit jaar het middelpunt van de Oldtimer Classic Car De beste, mooiste en origineelste oldtimer moet uit een Concours d'Elegance naar voren komen op woensdag 7 december. Maar voor alles zijn het de spectaculair aange klede automobielen en motoren die het veelkoppige publiek zullen bekoren op de de show die begin december op 60 kilometer van Venlo en 25 kilometer van Düs- seldorf wordt gehouden. Ontwerper en maker Joop Donker voort in Loosdrecht vindt zijn D10 'de bijna ideale auto'. Zijn geestes kind heeft niets van een functio neel vervoermiddel. De wagen lijkt meer op een gemoderniseerde ver sie van een formule I racer uit de ja ren vijftig. De Loosdrechtse auto fabrikant staat alleen 'plezier in au torijden' voor ogen. Hij wil een al ternatief bieden voor de vergrijzing van de huidige automobielen. door Wim Otten Zijn kleine fabriekje aan de Nieuw-Loosdrechtsedijk bracht onlangs de D10 als wereldprimeur op de Parijse autosalon. Donker voort deed dat niet om met een ge vulde orderportefeuille de tentoon stelling te verlaten. Hij liet meteen al weten vooralsnog niet meer dan tien exemplaren van het jubileum model D10 (het bedrijf bestaat tien jaar) te zullen bouwen. Het ging hem meer het publiek een andere vorm van autorijden te laten zien. Een bezoek aan de firma in Loosdrecht is een aangename .be zigheid. Geen lopende banden, geen robots. Ook geen andere kost bare machines in de produktie- ruimte. Alles draait om puur hand werk. De zorg en de rust waarmee de werknemers bezig zijn, geeft de indruk alsof het werkelijk om de bouw van een racewagen gaat. Vier Joon Donkervoort (rechts) en zijn ontwerp: de Dl 0. Volgens hem de 'bijna ideale auto'. tot vijf weken neemt het op de weg zetten van een Donkervoort in be slag, ongeacht of dat de D10 dan wel de al wat oudere S8A is. De fabrikant straalt zelf één en al bedachtzaamheid uit. Denken doet hij ook graag, vooral als het over auto's en de daarmee verband hou- De al ruim tevoren aangekondigde nieuwe 2+2 zits sportwagen van Mer cedes-Benz - die naar keuze met een elektrisch bediende softtop of een coupédak kan worden geleverd - zal voor de eerste maal publiekelijk wor den getoond op de in maart te houden autotententoonstelling van Genè- ve. Met de verkoop zal half volgend jaar worden begonnen. In eerste instantie zijn drie versies van deze Roadster opgenomen in het leveringsprogramma. De 300 SL is - evenals de huidige uitvoering - voor zien van een drie liter zescilinder motor. De motor van de 300 SL-24 be schikt (zoals de naam al zegt) over een vier-kleppentechniek. Voorlopig topmodel is de 500 SL met een nieuwe achtcilinder motor, die eveneens van vier kleppen per cilinder is voorzien. Mercedes heeft nog niet veel gegevens over de nieuwe SL verstrekt, maar dicht de wagen bij voorbaat 'een perfecte combinatie van sportivi teit, comfort en veiligheid' toe. De nieuw ontwikkelde meer-kleppenmotoren leveren hun omvangrijk vermogen niet alleen bij hoge toerentallen af, maar zorgen in het gehele toerenbereik voor grote souplesse en acceleratie. De SL-Roadster wordt op een uitsluitend voor deze sportwagen inge richte produktielijn in Bremen gebouwd. dende zaken gaat. Dat blijkt wel gaandeweg het gesprek. „We draaien nu tien jaar en we wilden wel eens laten zien wat we op dit moment kunnen maken met onze huidige middelen en kennis. Daarom ontwikkelden we de D10. Daarnaast vertegenwoordigt deze auto een toekomstvisie", begint hij. „De gemiddelde wagen zal straks meer kenmerken van het openbaar vervoer gaan krijgen, teneinde de beschikbare ruimte op de weg beter te verdelen. Dan vra gen wij ons af of daarnaast nog ge nieten van autorijden mogelijk is. Ik denk van wel, zeker met de D10". Het ei was niet in een paar dagen gelegd. Daaraan ging de nodige studie vooraf. Zo was duidelijk dat het nieuwe produkt elementen van de voorganger S8A in zich moest houden, zoals de lange neus en de buiten het chassis uitstekende wie len. Verder moest de D10 moderne techniek meekrijgen. Van meet af aan gebruikt Donkervoort moto ren, aandrijving en remmen van Ford. Dat komt betrouwbaarheid en onderhoudsvriendelijkheid ten goede. De D10 kreeg een 2.2 liter krachtbron, die zelf werd samenge steld uit verschillende Ford-onder delen. Brandstofinjectie en turbo zorgen voor een slordige 190 pk. Daarnaast moest de 'toekomst wagen' milieuvriendelijk worden. Dus kwam er een katalysator in de uitlaat. „Om aan te geven dat het straks mogelijk moet zijn weer zonder last van uitlaatgassen van rijden in een open wagen te genieten, heb ben we de D10 ook geen voorruit gegeven. Tegelijk associëren we dat met het motorrijden, ook een vorm van plezier in rijden", zegt Joop Donkervoort. Brein Zo ontsproot de helrode D10 het Samengesteld door Koos Post brein van de Loosdrechter. Het werd een gestroomlijnd geheel, ontdaan van alle opsmuk als sierstrippen en andere verchroom de attributen. Het ontbreken van ruiten maakte ook een dak overbo dig. De ontwerper benaderde de meest pure auto: vier wielen, een sterke motor, plek voor twee inzit tenden in een beslist opvallend koetswerk, gemaakt van duurzame en lichte materialen, als onder meer aluminium. Nu zal de eigenaar van een derge lijk vervoermiddel niet snel een re genachtige dag uitkiezen voor een rit, maar ook zon kan overgaan in een fikse donderbui. Daarom le vert de Loosdrechtse fabrikant desgewenst een soort poncho, die over het 'gat' voor de inzittenden past en waar twee gehelmde hoof den doorheen gestoken kunnen worden. Een valhelm is in de D10 noodzaak tegen de wind in het ge laat. Joop Donkervoort vergelijkt zijn geesteskinderen een beetje met een Fred Flintstone-auto. Het prin cipe van meteen rijden en snel weer kunnen stoppen. De D10 weegt 670 kilo. De motor van 190 pk zorgt ervoor dat de wagen wer kelijk van zijn plek schiet en bin nen 4,5 seconden 100 kilometer per uur rijdt. Dat geeft de inzittenden het gevoel gelanceerd te worden. Het is overigens slechts voor weinigen weggelegd. Alle tien au to's zijn al verkocht. De meeste gaan naar Duitsland en Zwitser land. Donkervoort kan nog niet zeggen of er een tweede serie zal worden gebouwd. De prijzen van zijn produkten liggen tussen de 73.000 en 110.000 gulden. Toen ik vorige week de komst van de eerste autoboeken in de boekwinkels aankondigde, wist ik dat het bericht een ver volg zou krijgen. Er waren er in het verleden nog meer en dus zouden er ook dit jaar nog meer komen. Geen uitgever stopt er mee. Autovisie Jaarboek Zo is het Autovisie Jaarboek al weer voor de elfde maal versche nen. Hoofdredacteur Nico de Jong vermeldt niet zonder trots dat het thans nagenoeg geheel door de re dactie van Autovisie werd samen gesteld. Werd er in het verleden nog wel eens een beroep gedaan op derden, ditmaal bleef de hulp van buiten beperkt tot een beschou wing over de toekomst van het wegverkeer door de deskundige Richard Nieman. Nieuw vindt hij ook dat het nieuws van de autotentoonstellin gen in Parijs en Birmingham ge woon in het catalogusgedeelte is opgenomen. Verbeterde produk- tietechniek zorgde ervoor dat de samensteller niet meer achter de feiten aan behoefde te hollen. Derhalve kon de rubriek Laatste Nieuws - volgens eigen zeggen - worden gevuld met 'toekomstvoor spellingen'. Of beter gezegd: wat aankondigingen van enkele bin nenkort te verwachten modellen. Nogal povertjes, er staat in de auto wereld heel wat meer op vuur. Het boek telt 550 pagina's, waar van er 267 zijn gevuld met techni sche gegevens en foto's van in Ne derland te koop zijnde auto's. Voorts zijn er vijftig tests in opge nomen, samenvattingen van in Au- «I AUTO f A, TESTS L Alle auto's 89 'Temidden van de vele autojaar boeken, die deze maand verschij nen, geldt de uitgave Alle Auto's 89 als de meeste praktische en econo mische. Het boekje, dat nu ver schijnt onder redactie van Ric van kempen, telt 336 pagina's en kost 14,50'. Zo begint de aankondiging van het bij de Alkmaarse uitgeverij De Alk verschenen kleine boekje, dat sinds jaar en dag wordt gemaakt in samenwerking met de KNAC. In de lopen der jaren hebben echter verschillende auteurs het samen gesteld. Nu is Ric van Kempen aan de beurt. Deze doorgewinterde autojour nalist geeft een overzicht van alle gangbare personenwagens, waar onder diesels, stationwagens, au to's met vierwielaandrijving en ter reinwagens. Alles bij elkaar onge veer 450 verschillende typen en modellen. Uiteraard alle met foto's en prijslijst. Dit handige autopren tenboek is ook verkrijgbaar bij boekhandel en kiosk. ADVERTENTIE tkeA, Of u nulde*, voor Je ,48 PK of de 98 PK mot, Dr, standaard krijgt u keel veel extra s die uw veiiigkeid en rijplezit verkogen. Zoa\s stuurkekracktiging, remkekracktiging, extra comfortakcle kuipstoelen. Maak nu een proefrit! (vanaf f. 35.5^5,- inkl. BTW.) Hollandse Auto Importmaatschappij I n2.2231 ZV Rijnsburg. Tel 01718-29224. General Motors leverde na de oorlog twee miljoen auto's in ons land af Deze twee wagens markeren de twee miljoen auto's die General Motors Nederland na de oorlog heeft afgeleverd. Rechts de Chevrolet pick-up, die in 1945 als eerste uit Amerika werd geïmporteerd. Hij moest in een loods aan de Rotterdamse ha ven worden geassembleerd. La ter dat jaar volgden nog een flink aantal dumptrucks uit de Ameri kaanse legervoorraden. Het zou den er dat jaar totaal 191 wor den. Het jaar 1947 werd een record jaar voor de Amerikaanse mo- dellijn met 6.882 verkochte wa gens, maar de verkopen namen pas echt een grote vlucht nadat in 1948 met de import van Opeis uit West-Duitsland was begonnen. Toch zou het tot 1956 duren voor General Motors sinds het einde van de oorlog 100.000 auto's had verkocht. Het eerste miljoen werd in 1976 afgerond, toen Opel overigens al acht jaar marktleider in Neder land was. Topjaar in de geschie denis van Nederlandse tak van General Motors is en blijft voorlo pig 1986 met 103.284 verkopen in één jaar. Het twee miljoenste GM-pro- dukt werd deze maand bij de klant bezorgd. Het was een Opel Vectra (links op de foto). Deze op volger van de Ascona heeft in ons land een flitsende start gehad. In de eerste week na de introductie werden er 3.828 Vectra verkocht. De Missie Verkeersmid delen Actie (MIVA) haalt door middel van collectes geld op om nieuwe en ge bruikte auto-onderdelen te kopen en naar de Der de Wereld te sturen. Opgericht in 1935 door Amsterdams loco-burge meester Kropman - die met een donatie van 2.000 gulden van C&A aan de gang ging - is deze organi satie uitgegroeid tot een groot 'vervoersbedrijf waarin jaarlijks ruim 7 miljoen omgaat. Er zijn ook vestigingen in Duits land, Oostenrijk en Zwit serland Het verzend bureau van de congregaties is twee jaar geleden begonnen met orde op zaken te stel len in Tanzania, waar voornamelijk Peugeot, Toyota en Land Rover wordt gereden. In dit 'voorbeeldland' rijdt nu geregeld een opgeknapte DAF 3300 truck met con tainers vol onderdelen voor auto's, ziékenhuizen en waterpompprojecten, vanuit de haven Dar-es- Salaam het binnenland In Mwanza heeft de MI- VA een regionale garage voor het noordwesten van Tanzania. Daar wor den monteurs opgeleid en het onderhoud georga niseerd. Daartoe is een onderdelenmagazijn met een voorraad van 250.000,- aan oud en nieuw materiaal opgezet. Auto's die hun platte- landstaak hebben vol bracht, worden na revisie in dit centrum voor lokale doeleinden ingezet. Het systeem dat de MI- VA voor de 900 auto's die in Tanzania rijden han teert, werkt nu goed. Elke auto die via het verzend- bureau in Baambrugge wordt gekocht, krijgt een zogenaamde 'moeder- kaart' met daarop de ty penummers van alle on derdelen waaruit hij is opgebouwd. Zo kan snel en accuraat het juiste on derdeel worden besteld en worden er geen contai ners met automateriaal gestuurd, dat later totaal onbruikbaar blijkt. Het grote probleem met de steeds weer wisselende typenummers is op deze wijze opgelost. Intussen is de MIVA bezig om ook in de Cen traal Afrikaanse Repu bliek en Ghana dergelijke steunpunten op te zetten. In het eerste land wordt nu in kaart gebracht wat er aan voor de MIVA aan auto's rijdt. Dat zijn hier voornamelijke Franse wagens. Om een goede service te kunnen bieden moeten de medewerkers die met een auto naar een ontwikkelingsland wil len, zich beperken tot de merkenkeuze dat het on derdelenmagazijn biedt. In ons land worden jaarlijks meer dan een half miljoen auto's tot schroot verwerkt. Nog bruikbare onderdelen kunnen volgens de on langs opgerichte Neder landse Autohandelaren en Reparateurs Unie (NARU) beter naar ont wikkelingslanden wor den gestuurd. De NARU wil speciale inlevercentra oprichten, waar mensen van sociale werkplaatsen geschikte onderdelen uit de wrakken halen. Bij de NARU hebben zich in middels pakweg honderd belangstellende bedrij ven gemeld. Lichtzoemer Het kabinet praat over het van licht overdag. Hoewel de me ningen daarover verdeeld zijn, kan meer licht bijdragen tot grotere verkeersveiligheid. Maar het kan ook lastig zijn. Hoe gemakkelijk kan men niet vergeten de verlich ting uit te schakelen, zodat men na verloop van tijd de auto met een le ge accu aantreft. Hella (importeur Sluyter in Utrecht) loopt op de ont wikkelingen vooruit door een zoge naamde 'lichtzoemer' aan te bie den. Dat waarschuwt de automobi list^) als hij of zij het licht vergeet uit te doen. Heel eenvoudig te mon teren en niet al te duur: 19,95. Goodrich-banden De T/A-bandenlijn van het Ameri kaanse merk Goodrich heeft enke le wijzigingen ondergaan. In de eerste plaats is er een nieuw top model aan de lijn toegevoegd: een ultra-sportieve 17 inch band met ZR-aanduiding, goed voor snelhe den boven de 240 km/uur. De Euro Radial T/A (HR) is uiterlijk on veranderd gebleven, maar heeft een geheel nieuwe kasconstructie gekregen, waardoor een stijver contactvlak is ontstaan. De tweede generatie Radial Mud-Terrain T/A tot slot is nieuw van opzet, heeft een agressiever uiterlijk dan zijn voorganger en beschikt daardoor volgens de verstrekte gegeven over uitstekende grip in zand, modder en losse ondergrond. Veilig uitstappen Een klein lampje links onderaan het autoportier geeft extra veilig heid bij het uitstappen in het don ker. Zodra het portier wordt ge opend gaat het branden en geeft een helder 'plasje' licht op straat of weg. Niet alleen wordt van achte ren naderend verkeer gewaar schuwd, maar de bestuurder zelf heeft er ook gemak van: het voor komt dat hy bij het uitstappen in een plas of in de zachte modder stapt. Op sommige auto's zit zo'n voorziening standaard. Het is nu ook als inbouwset verkrijgbaar, ge schikt voor alle Europese en Ja panse automerken. De set bevat twee lampjes, die heel eenvoudig te monteren zijn. Een draad gaat naar de portierschakelaar, de ande re naar de 'plus' van de accu. De ad viesprijs is 24,95. Informatie: Au- tovision, Hoofddorp, tel. 02503- 13456.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25