Grote fusie accountants in de maak Baaiergen# Schilderskwast geeft goedkoop materiaal een luxueus aanzien 't Lieve Leven Jaren '90 'KATWIJK Gestoorde probeerde Heineken af te persen Glanzend nieuw met aqua-lak Niet meer indopen maar verf in steel van roller Rubbersnoersieraden snel en makkelijk zelf maken Gevangenisarchief extra bron voor genealogen Zout niet best voor de bomen RIJDAG 25 NOVEMBER 1988 PAGINA 23 DEN HAAG (GPD) De accountantsorganisatie Dijker Groep in Driebergen wil fuseren met Van Dien Co uit Amsterdam. Onlangs zijn beide partijen verkennende be sprekingen begonnen. Na bundeling zal deze accountants maatschappij de grootste van Nederland zijn, en behoren tot de grote acht leidende accountantsconcerns van de we reld. De firma Van Dien Co maakt al jaren maakt deel uit van de Amerikaanse Deloitte Haskins and Sells Internatio nal. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol- oost begint in mei volgend jaar de bouw van het grootste onder- houdscentrum voor vliegtuigen onder één dak in Europa: hangar 14 van de KLM. Met de bouw van het complex, een ontwerp van de ar chitecten van de KLM-gebouwen- dienst, is een bedrag van 280 mil joen gulden gemoeid. Hangar 14 moet in het voorjaar van 1992 ge reed zijn. Verder steekt Schiphol ongeveer 30 miljoen gulden in een nieuwe verkeerstoren voor de luchtverkeersbeveiliging, waar voor gisteren de eerste paal werd Hangar 14 wordt gebouwd door Nederlandse bouwbedrijven. Wel ke is nog niet bekend. De hangar omvat drie delen van elk 90 meter breed en 100 meter diep. Daaraan wordt over de volle breedte een werkplaatscomplgx gebouwd, waar bovenop een verdieping komt bestemd als werkplaatsruim te. Een tweede verdieping biedt plaats aan kantoorruimte. Het eerste van de drie delen wordt voorzien van een zeer gea vanceerde wasinrichting voor vliegtuigen. Het regelmatig wassen van vliegtuigen is een belang voor de technische staat. Nu gebeurt dit karwei 's zomers in de open lucht en 's winters in een hangar die Schiphol steekt 300 miljoen in verkeerstoren en reparatiehangar daarvoor niet is ingericht. De nieu- ve wasinrichting levert een verbe tering van de arbeidsomstandighe den op en richt minder schade aan aan het milieu. Op dit moment wor den ongeveer 600 wasbeurten per jaar uitgevoerd. In de jaren 1992/1993 zijn dat er ongeveer 850 per jaar. Het tweede deel van de hangar wordt gebruikt voor het groot on derhoud van Boeing 747-vliegtui- gen. Dit vindt nu nog plaats in hangar 11, op dit moment de groot ste KLM-werkplaats. Deze zal in de toekomst volledig worden ge bruikt voor het minder omvangrij ke lijnonderhoud van de wide- bodyvliegtuigen. Behalve de eigen 747-vloot onderhoudt de KLM veel vliegtuigen van dit type van andere luchtvaartmaatschappijen. Het derde deel wordt gebruikt voor speciale projecten en zal mo In accountantskringen komt het fusie-voornemen van de Dijker Groep (ook wel bekend als Dijker Doornbos) en Van Dien Co nogal onverwacht. Eind september brak de Dijker Groep haar onder handelingen over een fusie met de Amerikaanse Price Waterhouse na een jaar plotseling af. Volgens de Dijker Groep wegens 'verschillen in strategie, organisatie en cultuur'. Dat de plannen voor een fusie met Price Waterhouse serieus wa ren, blijkt uit het feit dat de Dijker Groep uit het samenwerkingsver band met de organisatie BDO (Bin der Dijker Otte) was gestapt. Deze accountantsorganisatie staat tien de op de wereldranglijst. De aansluiting bij een internatio naal concern als Van Dien Co is voor de Dijker Groep broodnodig. De fusie met Price Waterhouse werd algemeen beschouwd als een laatse kans voor de Dijker Groep om internationaal nog mee te kun nen komen. Omdat alle belangrijke Nederlandse accountantsorganisa ties al zijn aangesloten bij interna tionale concerns, werd de moge lijkheid voor de Dijker Groep om nog een fusie-partner te vinden ui terst klein geacht. Wannneer de fusie een feit is, zal de nieuwe combinatie zo'n 4000 werknemers en vijftig kantoren hebben. Daarmee is de maatschap pij het grootste accountantscon cern van Nederland. WIELRENNEN - Peter Post heeft voor zijn Panasonic-ploeg Harry Rozendal aangetrokken. Rozendal reed als amateur in de groep van Frits Schür, net als Louis de Ko ning, die de overstap al eerder maakte. ADVERTENTIE Wij introduceren't nieuwste van Leolux Bank is leefbank geworden. Zitten. Soms liggen. Luieren ook. Aktief, praten met tn allen. Passief, kijken in je eentje. 'Pinaco' van Leolux. 't Antwoord op individuele wensen. Voor elke ruimte een passende oplossing naar keuze. Elementen leverbaar in stof of leder, of in een kombmatie van beide Bedoeld voor tjot T TV 't lieve leven. Van nu. En de nabije toekomst. LhOLU X gelijk dienen als werkplaats voor groot onderhoud van de Europa- vloot, bestaande uit Boeing 737- vliegtuigen en de Fokker- 100-toe- stellen. Het staat nog niet vast of de KLM deze werkzaamheden in de toekomst zelf zal uitvoeren. Hangar 14 zal tevens het nieuwe onderkomen worden van de gehele reparatie-afdeling. Die is nu nog over verschillende oudere gebou wen verspreid. Eén daarvan moet voor de bouw van hangar 14 wij ken. De nieuwe verkeerstoren van de Rijksluchtvaartdienst wordt door Schiphol betaald, maar president- directeur Wegstapel liet er echter geen twijfel over bestaan dat hij de ze kosten van het Rijk terug wil De bouwkundige werken vergen een investering van ongeveer 30 miljoen gulden. Zelf zal de luchtha ven voor een bedrag van ongeveer 5 miljoen gulden aan apparatuur in de nieuwe toren plaatsen. Met de verkeersleidings-apparatuur is een bedrag van tussen de 12 en 15 mil joen gulden gemoeid. Deze kosten financiert de rijksoverheid wel. Een nieuwe verkeerstoren op Schiphol is nodig vanwege de uit breidingsplannen van de luchtha- Sterke daling van aantal vakanties in het binnenland AMSTERDAM (ANP) - De afgelo pen zomer hebben Nederlanders in totaal 460.000 vakanties minder in eigen land doorgebracht dan vorig jaar. Dat is een daling van circa 11 procent. Het totale aantal vakan ties in eigen land bedroeg van juni tot en met augustus 3,78 miljoen te gen 4,24 miljoen vorig jaar. Dit blijkt uit een onderzoek van het toeristisch onderzoeksbureau NRIT, het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Het aantal zomervakanties in het buitenland steeg echter van 4,71 miljoen in 1987 tot 5,06 miljoen de- ze zomer. Dat is een stijging van circa 7 procent. Een woordvoerder van het Ne derlands Bureau voor Toerisme zei gisteren in een commentaar dat de daling van de binnenlandse vakan ties tegen de verwachting in is ge beurd. Hoewel de korte vakanties in eigen land zijn gestegen kunnen deze het verlies niet geheel goed maken. Wel wees de NBT-woordvoerder erop dat de tegenvaDer geen begin vormt van een tendens. De lange vakanties in de zomer schommelen al jaren rond de vier miljoen. De sterke stijging vorig jaar en de ster ke daling van dit jaar veroorzaken een groot verschil maar geen trend breuk. DEN HAAG (GPD) - Een psy chisch gestoorde man (35) uit Hoogezand Sappemeer heeft ge probeerd de bierfirma Heineken in Zoeterwoude acht miljoen gulden af te persen. De man had in een brief gedreigd dat hij in winkels verspreid door heel Nederland blikjes Heineken-bier met vergif zou vullen. Tegen de man werd gis teren voor de Haagse rechtbank een jaar voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. Tevens wilde offi cier van justitie, mr. I. Klopper- Gerretsen, dat de man wordt opge nomen in een psychiatrische kli niek om te worden behandeld. "Aan de heer Freddie Heineken of zijn financiële administrateur", luidde de aanhef van de keurige brief waarmee de man de afpersing probeerde te plegen. In de brief werd Heineken opgedragen 200.000 gulden op te sturen naar een postbus en later 7,8 miljoen gulden over te maken op een giro rekening. De brief was geschreven door 'Krishna, de allerhoogste god', die zich tijdelijk in het li chaam van de verdachte bevond. De verdachte eindigde de brief allervriendelijkst. "Alvast bedankt Freddie, en ik kom nog eens langs voor een vriendelijk babbeltje", stond er vlak voordat de man met zijn werkelijke naam tekende. Voor de politie was het dan ook een peuleschil om de man op te sporen, ook al omdat de postbus en de giro rekening op zijn eigen naam ston- Studentenbetoging LONDEN (AP/UPI) - Voor de poorten van het Britse parlement is het gisteren tot botsingen geko men tussen de politie en duizenden studenten. Zij demonstreerden te gen de plannen van de Britse rege ring voor de studiefinanciering. De studenten uiten kritiek op de zogenaamde 'belasting op intelli gentie', de terugbetaling van de studiebeurzen. De Britse regering wil de studieleningen van de over heid afschaffen en de studenten voortaan bij commerciële banken geld laten lenen om hun studie te betalen. De Londense politie zou zestig studenten hebben gearresteerd. Drie agenten raakten lichtgewond toen de bereden politie bij het La gerhuis de demonstratie tegen hield. In het vlak bij de parlements gebouwen gelegen St. Thomas zie kenhuis werden twintig studenten voor lichte verwondingen behan deld. Door de rellen moest de politie vier van de drukste bruggen over de Theems enige tijd afsluiten voor het verkeer. den. Voor alle zekerheid werd er 2500 gulden opgestuurd. De politie hield de postbus in de gaten en kon nog dezelfde dag de verdachte aan houden. Hij had overigens gelijk luidende brieven gestuurd naar de Haagse vestigingen van V&D en Peek en Cloppenburg. Ook had hij in juni op het station van Eindho ven de koningin en premieF Lub bers publiekelijk beledigd, een zaak waarvoor hij echter niet apart werd vervolgd. Uit een psychiatrisch onderzoek bleek dat de man dringend moet worden behandeld om ernstigere delicten in de toekomst te voorko men. Officier van justitie Klopper- Gerretsen sloot zich bij dat advies aan en vorderde een geheel voor waardelijke gevangenisstraf ge koppeld aan een opname in een psychiatrische kliniek. Ook de ad vocaat kon zich daarin vinden. Over twee weken uitspraak. Euthanasiemoeder' krijgt een jaar voorwaardelijk DORDRECHT (GPD) - De Dordt- se rechtbank heeft een 42-jarige Papendrechtse die heeft getracht haar al zestien jaar in coma liggen de zoon van het leven te beroven door zijn halsslagader door te snij den, veroordeeld tot een jaar voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat is conform de eis van de officier van justitie. De recht bank achtte poging tot moord be wezen, maar nam het oordeel van de deskundigen over, die de vrouw zeer sterk verminderd toereke ningsvatbaar achtten. Bij de beoordeling van de straf maat nam de rechtbank als uit gangspunt dat in beginsel niemand het recht heeft om te beschikken over het leven van een ander, ook niet als die ander naar zijn overtui ging ondraaglijk lijdt. Gebeurt dat toch, dan moet de persoon volgens de rechtbank worden gestraft. De rechtbank ging er in beginsel van uit dat de vrouw had gehan deld in de oprechte overtuiging dat zij handelde in het belang van haar zoon, van wie zij meende dat hij zichtbaar leed aan vele kwalen. Rechtbankpresident mr M.M. Steenbeek zei het te betreuren dat de vrouw niet in staat was geweest om hulp te zoeken, toen duidelijk werd dat zij dat verdriet niet kon verwerken. Rekening houdend met de zeer sterk verminderd toe rekeningsvatbaarheid van de vrouw en het feit dat zij inmiddels hulp heeft gezocht, achtte de recht bank een jaar voorwaardelijk een passende straf. Er is een nieuw soort acryl-hobby- verf in de handel: Wacofin Aqua Lackfarbe. De verf komt uit Zwit serland en wordt in Nederland ge ïmporteerd door de firma Brander in Lelystad. Het is een goed dek kende, milieuvriendelijke lak, die geschikt is voor toepassing op bij na iedere ondergrond voor binnen en buiten, en omdat de verf hard en absoluut gifvrij is, zeer geschikt voor kinderspeelgoed. De verf is te verdunnen met wa ter en droogt zeer snel, waardoor u lekker vlot kunt doorwerken. Aqualak zit in glazen potjes van 50 ml, kost 5,50 en is verkrijgbaar in 12 frisse kleuren, die onderling goed te mengen zijn. Er zijn ook milieuvriendelijke spuitbussen, prijs 15,00. Deze verf is in de meeste hobbyzaken te koop. Voor het verven van grote opper vlakken zoals wanden en plafonds wordt in de meeste gevallen een verfroller gebruikt. Om de rol van verf te voorzien kan het bekende verfbakje worden gebruikt. Er zijn ook systemen waarbij een voor raad verf in een aan de rol gekop peld bakje zit. Er is nu weer iets heel nieuws: de jet-roller, voorzien van een 80 cm lange holle steel die als verfreser- voir dient. De steel bestaat uit twee delen; het onderste kan in het bo venste deel geduwd worden en weer teruggetrokken. Dat werkt dus als een vacuümpomp, zodat de verf uit een blik of emmer opgezo gen wordt. Daartoe is de jet-roller voorzien van een afneembaar op- zuigventiel. Door het onderste deel van de steel (de 'pompstok') zacht jes in te duwen, wordt de verf via een gebogen holle buis naar de rol gevoerd. Met de inhoud van de steel, ong. een liter, kan een oppervlak van 6 tot 10 vierkante meter geverfd wor den, afhankelijk van de aard van de wand. Voor een wand van gemid delde afmeting hoeft de steel dus slechts enkele malen opnieuw vol gezogen te worden. Dit betekent dat je lekker lang kunt doorwer ken, zonder telkens dat 'dopen' in een bakje. Die lange steel heeft overigens nog een praktisch voordeel: zonder trapje kan een kamerwand tot aan de bovenkant bereikt worden, en uiteraard ook het plafond. Met de jet-roller kunnen dispersieverven verwerkt worden, geen syntheti sche lak. Er zijn twee soorten rollen bij verkrijgbaar; een kortharige en een langharige. De eerste is be stemd voor oppervlakken die glad zijn of weinig structuur hebben, de tweede voor pleister enzovoort. Als de klus geklaard is gaat het schoonmaken van roller en steel op dezelfde manier als bij het opzui gen en verwerken van de verf, maar dan met water. De prijs van dit nieuwe verfge- reedschap ligt iets onder de hon derd gulden, een investering die zijn geld wel opbrengt als je een flink aantal wanden en/of plafonds geven. Informatie: Sanders in Her- veld, tel. 08880-1560. gehouwen. Waarschijnlijk om die reden zien we de laatste jaren de marmertechniek opduiken in de hobbysfeer. Een blad als het Fran se 100 Idéés heeft al eens een heel nummer aan dit onderwerp gewijd, waarin zelfs de breipatronen voor marmeren truien niet ontbraken. Hobby-set Het ziet er naar uit dat hier het marmer ook in populariteit toe neemt, zeker als het aan de Heem- steedse firma Pineapple ligt. Dit importbedrijf, dat gespecialiseerd is in woningdecoratie, brengt sets waarmee iedere hobbyist kan mar meren. De sets bevatten genoeg materiaal voor ongeveer vier vier kante meter. U kunt het op elk ma teriaal toepassen wat anders ook te beschilderen zou zijn. Hout, gips, beton of papier u kunt het allemaal van een marmerdessin voorzien. De enige voorwaarde is dat de ondergrond schoon is, vrij van stof en vuil of vernis. Wilt u dus de oude gelakte theetafel aanpakken dan moet u hem eerst goed schuren en in de grondverf zetten. De Marblei- zing Kit, die leverbaar is in de kleu ren Florentine green, Danube Blue, Tiffany Rose en Black Onyx, bevat alle benodigde materialen in clusief een kwast en kost 65 gul den. Voor dat bedrag levert de steenhouwer u geen vier vierkante meter marmer. Sjabloonschilderen Behalve deze marmersets levert Pineapple ook de materialen voor sjabloonschilderen. Met deze tech niek kunt u bijvoorbeeld sierran den aanbrengen langs de plafonds, maar u kunt er ook een grenen kastje mee opfleuren of misschien wel bijpassende gordijnen mee ma ken. Voor het Stencil Decor, zoals dit materiaal heet, maakt u geen ge bruik van orthodoxe verf maar van speciale verfstiften, wat het ver werken wel zo makkelijk maakt. Gaat'het om een patroon op het behang dan is de illustratie na dro gen al voldoende gefixeerd. Hebt u een meubelstuk op deze manier versierd dan moet u ter bescher ming van het decor nog wel een laklaag aanbrengen. Voor deze de coratietechniek kunt u kiezen uit zo'n 60 decoratiesjablonen, vari ërend van clowntjes of autootjes voor de kinderkamer tot art-deco- motieven voor de sfeer van een echte salon. De prijs van de sjablo nen, die zijn uitgevoerd in stevig plastic dat tegen een stootje kan, loopt op van 37,50 gulden tot 49,90 gulden. De verfstiften, die lever baar zijn in 24 kleuren, kosten 9 gulden per stuk. Archiefliefhebbers kunnen hun hart ophalen bij het Rijksarchief in" de provincie Groningen, waar sinds kort het gevangenisarchief toegankelijk is. Drie aspirant-ar chivarissen hebben er samen vier jaren aan gewerkt om bijna 100 me ter archiefmateriaal in kaart te brengen. Het resultaat van dat werk is neergelegd in het boek 'In ventaris van de archieven van de instellingen van het gevangeniswe zen in de provincie Groningen.' Het overzicht beslaat de periode 1670-1961. Volgens Rijksarchivaris in de provincie Groningen dr. F. C. J. Ketelaar kan het gevangenisar chief voor veel mensen een extra bron zijn in de speurtocht naar hun voorouders. Het gevangenisarchief is bijzonder toegankelijk aange zien de namen van alle gedetineer den op alfabet zijn gesteld. Gedeti neerden die op andere plaatsen in de provincie hun straf moesten uit zitten, zijn wat moeilijker op te spo ren. Gegevens over nog levende personen mogen niet worden inge- Voor mensen die in het verleden een verzetspensioen aanvroegen, was het gevangenisarchief erg be langrijk. Registratie in een gevan genisarchief was veelal het enige bewijs dat ze in het de oorlog het slachtoffer zijn geweest van de be zetter. U kent ze vast wel, die chique, sfeervolle sieraden van zwart rub- bersnoer. Ze zijn vrij prijzig, maar heel mooi en ook nog lekker licht van gewicht. Ze zijn heel goed zelf te maken. Het grote voordeel is dat u ze helemaal kunt aanpassen naar eigen smaak, kleding èn portemon nee. Het snoer zelf is niet zo duur: de prijs is afhankelijk van de dikte en varieert van 1,75 tot 3,50 per meter. Het duurst zijn de zilver- en goudkleurige accessoires, maar ook hier is met wat durf en fantasie vaak wel een mouw óan te passen. U hebt in ieder geval sluitingen, oorhaakjes of klemmen nodig. Voor al het bovengenoemd materi aal kunt u terecht bij de hobby- en handenarbeidwinkel. Om een ketting te maken heeft u vier stukjes rubbersnoer nodig met een dikte van 6mm en een lengte van 60, 17, 14 en 13 cm. Daarnaast nog wat snoer voor de oorbellen (grootte naar eigen smaak) en even tueel ook voor een zelfde armband. Ook heeft u goudkleurige, goed sluitende koordklemmen, eind- kapjes, kettelstiften, sluiting en oorhaakjes nodig. De werkwijze is echt heel simpel. Met een scherp (afbreek)mesje snijdt u de gewenste lengte van het snoer. Zet de verschillende stukjes aan elkaar met de koordklemmen. Werk daarbij vanuit het midden èn van onder naar boven. Trek het Een populair bestrijdingsmiddel tegen gladheid is zout, dat bijna el ke winter bij tonnen over de we gen, opritten, tuinpaden en trot toirs wordt gestrooid. Maar zout is niet zo best voor bomen en even min voor de beplanting van de tuin. In de brochure worden alter natieve methoden aangedragen om je tegen uitglijden te behoeden. Zand en split helpen ook en dat zijn wel milieuvriendelijke stoffen. Het kost niet alleen weinig, het maken is ook een fluitje van een cent. (Foto's GPD) Om de aankleding van woningen te verbeteren wordt veel retouche toegepast. In zeer veel gevallen gaat het om een opwaardering van een materiaal. Gaat het erom een goedkoop materiaal een duurder aanzien te geven dan wordt al vanouds de hulp van de schilder ingeroepen. Bij voorbeeld om iets van marmer te doen lijken. door Sjoerd van der Meulen In het Egypte van de farao's werd de techniek al gebruikt en ook de Romeinen die toch redelijk gul met marmer omsprongen, moesten soms de voorkeur geven aan deze imitatie-techniek. Nu was het niet alleen praalzucht om ergens ge verfd marmer te gebruiken in plaats echt. In sommige gevallen zou echt marmer te zwaar zijn en dan kon op deze manier 'marmer' op onmogelijke plaatsen of in on mogelijke vormen worden ge bruikt. Vooral met dat laatste kunnen heel verrassende resultaten wor den bereikt. Bijvoorbeeld van een eetkamerstoel die er, van enige af stand, uitziet als uit natuursteen Tal van tips, zowel voor particu lieren als voor overheidsinstanties, maken de brochure tot een lezens waardig en sterk informatief stukje voorlichting. Wie het werk van de Bomenstichting wil steunen kan er donateur van worden. Informatie over activiteiten van de stichting: 010-331328. snoer voorzichtig door de koord klemmen. Met een rondbektange- tje zet u de eindkapjes met kettel stiften en de haakjes en ogen vast. Volgorde van een eindstuk: kettel- stift met daarop een kraaltje(s) - eindkap - kraaltje(s) - dubbel oogje in afgeknipte stift - los oogje - slotje. Het wijst zich vanzelf als u ermee bezig bent. Schrik niet als het gekochte rubbersnoer een knik vertoont omdat het misschien dub bel gelegen heeft. Na verloop van tijd trekt dit vanzelf weer glad. Voor weinig geld chic ogende sie raden. In deze tijd van het jaar denken we nog niet aan winterse problemen zoals gladheid door sneeuw en ijzel. Maar het kan geen kwaad om je nu al vast op te bezinnen op vei ligheidsmaatregelen. Uitstekende informatie over bestrijding van gladheid geeft de brochure 'Bomen en Pekel', uitgegeven door de Bo menstichting.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23