'Ik heb het niet alléén voor elkaar gekregen' Opstoppingen blijven ook op omleidingswegr Actievoerder Albert de Jongh tevreden met omleidingsweg Hoogmade Hoogmade kende vroeger nauwelijks wegen naar omliggende dorpen VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 WOUBRUGGE Na ruim een uur praten wordt het ineens stil in de werk- en hobbykamer van Albert de Jongh in zijn wo ning aan de Kerkstraat in Hoogmade. Nog veel stiller dan op de straat waar tot het gereedkomen van de omleidingsweg zo veel verkeer doorheen raasde. Slechts het tikken van het le peltje dat hij gedachtenloos secondenlang ronddraait in zijn koffiekopje is hoorbaar. Dan klinkt het zacht. "Ja joh, ik zit nog te dubben of ik kom. Ze hebben me uitgenodigd voor de officiële opening van de omleidingsweg. Ik ben dan eregast. Maar ik heb het niet alleen voor elkaar gekregen. Bovendien weet je wel weer wie er vooraan staan: de bobo's". Kleurrijk actievoerder Albert de Jongh: "Je moet de tegenstanders shockeren, het liefst met de pers erbij. Maar ze moeten geen hekel aan je krijgen". (foto Ben de Bruyn) Ruim achttien jaar geleden hadden de eerste besprekingen plaats tussen de gemeente Woubrugge en de provincie over de verkeersproblematiek in de Hoogmadese Kerkstraat. Jarenlange discussies volgden over wat nu de beste oplossing zou zijn, met de minst schade lijke gevolgen voor landschap en milieu. Tegenstanders zijn er altijd geweest, maar nu, eind november 1988, ligt daar einde lijk de Doespolderweg, de om leidingsweg die de dorpskern van Hoogmade voorgoed moet ontlasten van een overvloed aan auto's. Vandaag is er officieel een eind gekomen aan deze roerige periode. Hoewel het verkeer sinds een paar weken al terecht kan op de weg die ruim 21 mil joen gulden heeft gekost, heeft pas vandaag om 15.00 de offi ciële opening plaatsgehad door burgemeester D. Brouwer de Koning en gedeputeerde van Zuid-Holland voor verkeer en vervoer, T. Jansen. Daarom vandaag een terugblik in deze krant, aan de hand van een in terview met Albert de Jongh, één van de grootste voorstan ders van de omleidingsweg en een historische schets van de 'bereikbaarheid' van Hoogma de. Het is een van de weinige mo menten dat de 72-jarige Hoogma- denaar even gas terugneemt. Daarvóór hebben zijn oogjes tij dens de conversatie bijna onop houdelijk getwinkeld. "Ik heb door Herman Joustra het prachtig gevonden, het was een heerlijk spel. Gek, achteraf vind je het heerlijk dat het is ge lukt. Dan ben je de tijd bijna ver geten dat je er dag en nacht mee bezig was. In die periode heb ik ook mijn inzinkingen gehad als ik het idee had dat ik niet verder kwam. Totdat weer eens iemand tegen me zei: je scheidt er toch niet mee uit? Dat had ik nodig, ik streed niet voor mezelf maar voor het algemeen. Ik moest ech ter wel het gevoel hebben dat de mensen achter me bleven staan' Nu is de omleidingsweg er". Actiecomité Nu zestien jaar geleden had den de eerste besprekingen plaats tussen de gemeente Wou brugge en de provincie Zuid- Holland over de verkeersproble men in de Kerkstraat. Nog jaren lang zou over de verschillende al ternatieven worden gediscussi eerd. Zo rond 1976 kwam De Jongh in beeld toen hij zich aan meldde bij het inmiddels zielto gende actiecomité dat pleitte voor de omleidingsweg. Vier jaar later, het comité was inmiddels opgedoekt, besloot hij zelf maar een actiecomité op te richten. "Daaruit vloeide uiteindelijk de politieke partij voort, Bewoners Belangen Groepering Hoogma- de-Woubrugge. De mensen die me steunden vonden dat ik in de gemeenteraad moest gaan zitten. Nou, ik werd nog gekozen ook". Hoe groot de invloed van De Jongh is geweest op de uiteinde lijke uitkomst is onmogelijk te bepalen. Wel staat vast dat de energieke actievoerder één van de kleurrijkste figuren tijdens deze roerige periode is geweest. Bijna alsof hij medelijden met ze heeft, praat hij over zijn 'tegen standers van toen'. "Tegenstand in Hoogmade is er altijd geweest. Er was een boer die wél voor de weg was, maar niet op zijn land. Veel winkeliers hier uit de Kerk straat zeiden dat ze minder zou den verkopen als die weg er kwam. Ik zei dan altijd maar dat ik mijn boodschappen het liefst deed waar het lekker rustig was. Maar praten helpt niet meer in Nederland. Je moet de tegen standers shockeren, het liefst met de pers erbij. Maar ze moe ten geen hekel aan je krijgen". Spel De foto-albums worden nu gretig uit de kast getrokken, mappen met kranteknipsels op gesnord tussen de stapels pape rassen. Het 'bewijsmateriaal' voor zijn uitlatingen van zoéven: tegenstanders op de foto met De Jongh, vriendelijk lachend, hier en daar het glas heffend. "En dat vind ik nou zo typisch hè. Nu ko men de tegenstanders van toen naar me toe van 'goed datje bent begonnen'. Aan de andere kant heb ik het spel geloof ik wel goed gespeeld. Zo kwam ik er een keer achter dat er een flink aantal le den van gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provin cie, red.) naar Hoogmade kwam. Waarom weet ik niet eens, alleen dat ze op uitnodiging kwamen van de gemeente. Van die situa tie wilde ik wel garen spinnen. Ik dacht: en nou kijken dat ze in een file terechtkomen. En er stond een file. Het strategische punt was de verkeerssluis aan het be gin. Daar stond een Hoogmade- naar met een lekke band. En zijn buurman daarnaast had er ook een. Dat kan toch?" Gniffelend vervolgt hij zijn verhaal. "Drie gedeputeerden kwamen er uiteindelijk toch doorheen. En dat was het leuke, het waren figuren van heel klei ne partijtjes. Ik vroeg de burge meester toen nog waarom de gro te partijen niet waren gekomen. Nou, die wisten in elk geval van af dat moment waar Hoogmade lag en hoe de verkeerssituatie was. Dat was de doorbraak". Stunt Ook over 'die tweede stunt' verhaalt hij smakelijk. "Ik wist via via toevallig dat Vrolijk, de commissaris van de koningin op werkbezoek zou komen, ergens tussen 1980 en 1982, de datum weet ik niet eens meer. Dus een brief gestuurd om hem nieuws gierig te maken, niet te veel en niet te weinig in de brief zetten dus. Verder de secretaresse on der druk gezegd door steeds maar aan haar te vragen of hij de brief had gelezen. Hij kwam dus langs bij mij. Ik had speciaal voor flessen wijn gezorgd en een paar extra glazen gekocht. Die bobo's - mooie term van Gullit - houden wel van een hapje en drankje. Bovendien had ik ook nog eens iedereen die achter me stond verzameld: actiegroep 'Stop de kindermoord', raadsle den. Zegt Vrolijk tegen mij: u werkt niet voor uzelf hè? Ze had den vijf minuten ingeruimd voor het bezoek, ze zijn de hele tijd ge bleven, zo ontspannen was het". Hij zegt echter wel tijdens het actievoeren 'mazzel te hebben gehad'. "Dat heb je altijd nodig, dat zag je met die file en die drie kleine partijtjes. Ook met Vrolijk hoor. Ik had de pers uitgenodigd, had de gemeente zonder dat ik het wist gezegd dat de pers er niet bij mocht zijn. Toevallig bel de er een krant, heb ik opnieuw het zootje gewaarschuwd dat ze wèl mochten komen. Nou, er werden er wel een of twee lijk bleek hoor toen de journalisten binnenkwamen". Nog te druk Alsof hij plotseling opschrikt uit zijn mijmeringen, zegt hij: "Het is toch nog te druk op straat, het huis kraakt af en toe nog van het zware verkeer. Van de week ben ik een keer de deur uitgegaan om te kijken: de zware vrachtwagens draaiden gewoon de straat in en denderden er met veel lawaai doorheen. Ik denk dat de automobilisten er nog niet aan gewend zijn dat ze anders kunnen rijden. Eigenlijk is het ook waanzin, het hele project kost meer dan twintig miljoen gulden. Waar betaal je uiteinde lijk voor? Voor een stel herrie makers die anders met de auto door een dorpsstraat zouden denderen". 'Aantal klanten in Kerksft-aat niet verminderd' WOUBRUGGE - De veelvuldig voorkomende opstoppingen op de omleidingsweg rond Hoog made, de Doespolderweg, zijn vooralsnog niet op te lossen. De verbreding van rijksweg A4 kan mogelijk voor verlichting van de verkeersdruk zorgen, maar laat zeker nog een paar jaar op zich wachten. "De omleidingsweg heeft op zich nauwelijks extra ruimte gecreëerd", aldus woord voerder C. Tavenier van de pro vincie Zuid-Holland. Hij voegt daar aan toe dat het aanleggen van de omleidings weg ook was bedoeld om de dorpskern van verkeersoverlast te verlossen en niet om het ver keer zelf tegemoet te komen. Ta venier: "Natuurlijk bestaat op deze manier de kans dat de auto mobilisten de Kerkstraat als sluiproute gaan benutten - dat is altijd een probleem waarmee je met oplossingen als .deze kunt komen te zitten - maar voorals nog heb ik geluiden in die rich ting nog niet gehoord". Oplossingen om het gebruik van de Kerkstraat als alternatie ve route tegen te gaan, zijn vol gens hem een zaak van de ge meente. Burgemeester D. Brou wer de Koning van Woubrugge vindt het op dit moment nog wat te prematuur van de veronder stelling uit te gaan dat het ver keer weer in toenemende mate gebruik gaat maken van het dorp. "Maar het is me wel opge vallen dat er opstoppingen zijn op de omleidingsweg". Bij de reconstructie van de Kerkstraat, waarmee in maart van het volgend jaar wordt be gonnen, wordt in elk geval geen rekening gehouden met een eventuele nieuwe overlast van het verkeer. Extra maatregelen worden volgens Brouwer de Ko ning dan ook niet getroffen. "In elk geval wordt het hoog tijd dat de A4 eens wordt verbreed, zodat het verkeer dat van de omlei dingsweg komt, sneller kan in voegen. Het is ronduit belache lijk dat dat nog jaren gaat duren. Bij de opening zal ik deze kwes tie nog eens onder de aandacht van de gedeputeerde brengen". Het verkeer op de Doespolderweg, de omleidingsweg rond Hoogmade, heeft geregeld last van opstoppingen die volgens een woord voerder v provincie onvermijdelijk zijn. Tussen de ochtend- en de avondspits valt het nog wel mee met de drukte. <roto Ben de Bn WOUBRUGGE - Nu de r omleidingsweg om Hoogmade in gebruik is genomen, is het dorp aan de Does enigszins geïsoleerd geraakt. Dat isolement is echter totaal niet te vergelijken met de situatie waarin het dorp in het verre verleden verkeerde. In de middeleeuwen en nog lang daar na lag Hoogmade - dat in 1252 door Hans van der Wereld voor het eerst wordt genoemd - héél afgezonderd midden in Rijnland. Vanuit Leiden kon men er slechts met de grootste moeite komen; de weg van de reiziger voerde toen dwars door het weiland, 's Winters was de reis vrijwel helemaal niet te ma ken, omdat dan een groot deel van het polderland onder water stond; er was aan bedijking im mers nog vrijwel niets gedaan. Dat veranderde pas langzaam in de loop van de zeventiende eeuw, toen op initiatief van de belanghebbenden - de boeren - de eerste aanzet werd gegeven tot de stichting van de polders. Maar wegen waren er nog steeds niet en het zou nog lang duren vóórdat die er kwamen. Het heeft zo heel wat strijd ge kost voordat het uiteindelijk in 1900 tot een weg van Hoogmade naar het naburige Rijpwetering kwam. Werkelijk tientallen jaren werd door de gemeentebesturen van Woubrugge en Alkemade ge bakkeleid over het feit wie nou wat moest betalen. Want dat die weg een 'gemeenschappelijke re geling' moest worden, daar kon men niet onderuit. Uiteindelijk werd men het eens, en in 1900 kwam er dan een voor die dagen redelijke verbinding tot stand, maar toen die er nog niet was, klaagden vooral vrouwen gere geld over de slechte verbinding tussen de twee plaatsen. Met na me als ze soms door het hoge, natte gras van het weiland naar Hoogmade moesten om er te gaan kerken. Hun lange jurken - toen de grote mode - leden heel wat af. "Wat je aan geloof wint, verspeel je aan je kleren", zeiden ze wel eens. Dammen Maar ook de verbindingen van Hoogmade naar andere bestem mingen waren een doorn in het oog van velen. Hoe de verbindin gen naar bij voorbeeld Leiden waren, valt op te maken uit een brief van burgemeester Nicolaas Samsom van 30 juli 1847 aan de gouverneur van Zuid-Holland De eerste burger van de toen nog zelfstandige gemeente Hoogma de klaagde over het feit dat het landpad van zijn dorp naar Lei den veel te wensen overliet, dat de reis door de weilanden voerde en dat de hekken in die weilan den met veel gevaar overgeklom- men moesten worden. Er waren verder smalle en gammele plan ken over de poldersloten en 's winters welhaast onbegaanbare dammen door sneeuwwater en hoge waterstand in de polders. Sinds mensenheugenis voerde langs een dergelijk parcours de weg naar Leiden. Als de door tocht door de verschillende wei landen door de eigenaren zou worden belet, zouden de ingeze tenen van Hoogmade, die de markt in Leiden wilden bezoe ken, niet anders dan per boot naar de stad kunnen. De burge meester pleitte bij het provinci aal bestuur daarom voor het wegnemen van de hindernissen, 'opdat de passage té voet meer voegzaam kan geschieden'. Maar er gebeurde weinig, me de omdat men toen nog geen onteigeningswet kende. Ten ein de raad verzocht de Hoogmadese burgemeester of gedeputeerde staten hun tussenkomst wilden verlenen of voor rekening van Hoogmade, Woubrugge en Alke made hekken, planken en dam men konden worden verbeterd. Dat gebeurde: bij de vaste hek ken kwamen zelfs 'overstappen'. Door al deze toestanden is het niet verwonderlijk dat vóór 1847 tal van Hoogmadese vrouwen zelden of nooit in Leiden kwa men. Sterker nog. de m 1929 op negentigjarige leeftijd in Hoog made overleden weduwe Bizot zou gedurende haar leven nim mer een spoortrein hebben ge- Pas in 1863 werd, mede dank zij de medewerking van het pro vinciaal bestuur, een kronkelige weg van Hoogmade naar Leider dorp aangelegd. Maar die had weer jarenlang de handicap dat er twee tollen waren. Ook toen wisten 'vreemden' echter de weg naar Hoogmade soms nog maar moeilijk te vinden. Toen de bis schop van Haarlem eens op vormreis moest naar Hoogmade, wist zijn koetsier - eenmaal in Leiderdorp aangeland - de rich ting naar Hoogmade niet te vin den. Hij zal er toch uiteindelijk wel zijn gekomen, maar na deze gebeurtenis zou men in Leider dorp een bordje 'Richting Hoog made' hebben geplaatst. Ten slotte de verbinding van Hoogmade naar Woubrugge. Voordat die er kwam moest er nog heel wat water door de Does stromen. De gemeente Woubrug ge had in de zestiger jaren van de negentiende eeuw het grootse plan opgevat om een nieuwe brug over de Heimanswetering in de kom van de kern Woubrug ge te bouwen. Na veel vergade ren en overleggen van de Wou- brugse vroede vaderen kon dat novum uiteindelijk in 1869 in ge bruik worden genomen. Maar hierbij liet men het niet. De gemeente Hoogmade was enige jaren daarvoor samenge voegd met Woubrugge en het ge volg van deze 'negentiende- eeuwse herindeling' was, dat het Woubrugse gemeentebestuur dus ook de belangen van de Hoogmadenaren diende te be hartigen. Daarom wilde men bei de dorpen door middel van een weg met elkaar verbinden. Dat was hard nodig ook, want de reis van Hoogmade naar Woubrugge was toen net zo gebrekkig én ge vaarlijk als hierboven werd ge schetst. Meerdere mensen die door het nachtelijk duister te wa ter raakten, verdonken. In de ze ventiende eeuw zelfs binnen één jaar twee opeenvolgende pas toors van Hoogmade. Uiteindelijk kon in 1872 een bochtige weg tussen de beide ge- meentedelen in gebruik worden genomen. De aanleg van deze nieuwe 'kunstweg' vond zijn be kroning in de bouw van een voor die tijd moderne ophaalbrug over de Does, die daar tot 1965 achter de hervormde kerk haar dienst bewees. Maar toen was zij ook uitgediend; het toenmalige verkeer was al te intensief ge worden. Sindsdien nam het auto verkeer met rasse schreden toe. Jaar najaar kwamen er zich meer auto's door de veel te smalle, dorpse Kerkstraat persen. Nu is er de mooie, moderne omlei dingsweg, waardoor de automo bilisten, die langs 's Heren we gen razen, Hoogmade letterlijk links en enigszins geïsoleerd kunnen laten liggen. WOUBRUGGE De klandizie is er door de openstelling van de omleidingsweg beslist niet op achteruit gegaan. Dat is de con clusie van de weinige midden standers die nog een zaak heb ben aan de Hoogmadese Kerk straat. "Uitstekend, te gek", zegt K. Witteman, eigenaar van een supermarkt aan de Kerkstraat. "De klandizie is zeker niet terug gelopen. Ik denk zelfs na de nor malisatie en opknapbeurt dat de straat nog aantrekkelijker wordt om te winkelen". Jaren geleden was een deel van de winkeliers nog minder positief over de weg. Destijds werd door sommigen gevreesd dat de weg een deel van de klan ten buiten het dorp zou houden. Bakker G. Jansen zegt echter ook dat het aantal klanten niet is teruggelopen. "Het klopt met wat ik gedacht heb, ik ben er al tijd vóór geweest. Alleen vanuit Leiderdorp staat de afslag Hoog made pas aan het eind van de weg aangegeven. Een aantal au tomobilisten ziet dat waarschijn lijk te laat en rijdt door. Dat is on zakelijk voor ons middenstan ders. We willen de andere winke liers benaderen om uiteindelijk een verzoek te doen aan de pro vincie of dat wat duidelijker kan". Hoewel de meeste winkeliers zeggen dat het rustiger is gewor den in de Kerkstraat kijkt T. van Benten, die een boter- en kaas handel drijft, ttech met enige vrees naar de toekomst: "Ze staan 's ochtends en 's avonds al weer in de file op de omleidings weg. Ik ben bang dat de automo bilisten weer meer gebruik zul len gaan maken van de Kerk straat. Het is nu natuurlijk nog wel betrekkelijk rustig, maar ik heb de indruk dat dat de laatste dagen weer wat vaker gebeurt". De Hoogmadese Kerkstraat in 1895: geen verkeer te bekennen. In de jaren tachtig maakten echter gemid deld elfduizend auto's per dag gebruik van deze straat. De omleidingsweg moet de dorpskern nu weer ont lasten. (archief Hans van der Wereld)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13