'Geef leerlingen voortgezet onderwijs gratis condooms' 'Openheid over fouten in ziekenhuizen niet vrezen' Opening van nieuwe ijsbaan in Stevenshof actief In vrijt tijd 'Projecthulp vaak niet bruikbaar voor de ontwikkeling van land' VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 volgens Wafelbakker nog gering in Nederland. Tot dusver heeft in de leeftijdsgroep 10- tot 20-jarigen slechts één meisje aids opgelopen. Maar ook de kennis over aids onder jongeren blijkt gering. "Ze zeggen wel: dat hebben we al tien keer ge hoord, maar als je doorvraagt blij ken ze een heleboel niet te weten", aldus mevrouw Grevink, mede werkster preventie en voorlichting bij de Rutgersstichting. Veilige seks Goede voorlichting op scholen is onontbeerlijk om jongeren te leren hoe ze de nodige voorzorgsmaatre gelen kunnen nemen maar ook om onnodige angst te voorkomen. Wa felbakker: "Waar het in de eerste plaats om gaat is jongeren sociaal vaardig te maken om over veilige seks te praten, over hoe je daarbij met elkaar omgaat en hoe je praat over wat je leuk en lekker vindt". In een forumdiscussie kwamen jongeren gistermiddag zelf daar over aan het woord en gaven Wafel- bakker en Grevink suggesties en een demonstratie van de manier waarop docenten aids-voorlichting in het onderwijs aan bod kunnen laten komen. Met 'loskomvragen*: 'Wat is een virus eigenlijk' en moei lijke situaties zoals 'zou je in de klas willen zitten naast iemand die aids heeft' en 'kun je als meisje ook een condoom kopen'. Dat bleek geen probleem, maar 'als ik een vast vriendje heb en ik moet steeds concooms kopen dan heb ik wel meer zakgeld nodig', aldus een leerlinge. LEIDEN - Geboren: Esther Anne, dv. S. Riedstra en J.C. Nieuwenhuis; Joost Lauren ce Maria, zv. G.P. Paulides en J.C.T.M. Bots; Pascal Gerardus Cornelis, zv. A.M. van der Eist en A.PJ.G. van Nobelen; Calista, dv. A. Carets en S. van Mastrigt; Brian, zv. J.G. Ha- zekamp en L.A. Haasnoot; Thomas Wilhel mus, zv. W.H. Hermsen en L.M. Op 't Roodt; Mellissa Elisabeth, dv. H.P. Sookdew-Sing en P.A. Hasenoot; Stephanie, dv. A. Verhaagen en C. Hoogstad; Nicolaas Jacobus Francis- cus, zv. M.W.J. van Westerop en M.P.C. Mol; Roy, zv.. M. Kamphues en P.A. Kuisen; Ca- rolien Maria, dv. P.C.I. Westerman en B.M. Wieferich; Barbara Johanna Christina, dv. E.A.J. Houben en C.G. Westerbeek; Shirley, dv. J.H. van Tilburg en C. Siebert; Tim, zv. T. van der Plas en M.J. Landman; Wijnand Jus tus Abram Jan, zv. J.W. Gelderblom en N.C. de Waal; Roos Maria, dv. H.J.A. van Hooff en A.T.H. van Hespen; Nina Elisa Lola, dv. J.G.B. Bakker en Y. Westhoek; Jamal, zv. A. Salhi en I.M.M. Schrama; Michael Jeroen, zv. J.W.M. Spiekerman en C.C.M. Alders; Chi Fung, zv. D. Wu en M.F. Choy; Fouad. zv. B. Boudra en F. Kadi; Jaco, zv. M.C. de Mol en J. Plokker; Daniël, zv. N.J. van Duijvenbode en Y. Krijgs man; Ling-Yun, dv. A.T. Yeh en B. Yeh; Ma- riëlle Johanna Elisabeth, dv. C.J.M. de Bakker en W.J. Brandenburg; Aldert, zv. G.J. Heems kerk en J. Varkevisser; Lesley, dv. V. Hes; Bart, zv. P.H. Macquoy en E.H. Versnel; Jen nifer Joyce, dv. H.J. Wetselaar; Mitchel, zv. R.H. Netjes en A.C. Vroom; Ricky, zv. E. van Vliet en C. Hartevelt; Pieter, zv. G. van den Eij- kel en W.P. van den Oever; Soumaya, dv. Y. Nasla en F. Tannan; Max Thomas, zv. D.C.L. Fillié en Y.E. Grijpma; Annika. dv. J.P. Hoog kamer en A. Honders; Miranda, dv. R.T.J. Meskers en D.J. van der Veeken; Melissa Chantal, dv. N.G.J. ten Bosch en C.M. Heruer; Steven, zv. F.W.B. de Romijn en J.M.J. Groe- Condooms Wafelbakker verklaarde in een brief aan de Vereniging Jeugd Ge zondheidszorg en de Vereniging Directeuren Basisgezondheids diensten een pleidooi te houden voor het gratis beschikbaar stellen van condooms door de schoolart sen in het voortgezet onderwijs: "In Denemarken gebeurt dat ook al en zijn er positieve ervaringen opgedaan". De regionale bijeenkomst in de aula van de Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan werd druk bezocht. Alle Leidse scholen en praktisch alle scholen uit de re gio waren, volgens de organisato ren, vertegenwoordigd. Ook uit het christelijk onderwijs is zonder uit zondering positief gereageerd. "Het zijn vooral de onderwijsorga nisaties van het bijzonder onder wijs die bezwaar maken tegen de aard van sommig voorlichtingsma teriaal, maar niet de scholen zelf', aldus Wafelbakker. 'Aids-voorlichting op school... niet makkelijk, wel nodig' is het motto van de landelijke campagne die vergezeld gaat van een driedeli ge televisiecursus 'Aids komt je niet aanwaaien', uitgezonden door de Nederlandse Onderwijstelevi sie. Om aan te sluiten bij vragen om advies en vooral ondersteuning uit de eigen regio is daarnaast ook les materiaal met een regionaal karak ter ontwikkeld, zoals een mobiele tentoonstelling, dat door de scho len geleend kan worden. nendijk; Georgius Wilco, zv. C. van Rees en M.M. Wortelboer. Overleden: H. Haasnoot, geb. 21 sep 1939 vrl. echtg. van J. Star; J.M. van Schooten, geb. 1 apr 1923 vrl.; W.D. van Treuren geb. 30 jan 1908 man; S.E. Zwirs. geb. 11 okt 1937 vrl. echtg. van J. Sneek; T.W. Hijnen, geb. 14 apr 1934 man; K.M. Volkerijk, geb. 30 mrt. 1973 vrl.; IJ. Godfried, geb. 25 sep 1912 vrl. geh. gew. met N. Blok; C.A.C.A. Hoogeveen, geb. 18 apr 1892 vrl. geh. gew. met J.C. van den Bos; H.C.M. Elligens, geb. 26 mrt 1905 vrl. geh. gew. met J.G. Siemons; G.A. Siera, geb. 21 jun 1936 man; P. Rijsdam, geb. 27 apr 1907 man; J.J. Klaasesz, geb. 11 jun 1905 man; R. Dokter, geb. 13 jan 1910 vrl. geh. gew. met J.B. van der Zon; C.M. Baas, geb. 7 aug 1972 vrl.; A.A. Berk, geb. 2 apr 1923 man; G.D. van Schagen, geb. 4 okt 1925 man; D. Gijsenij, geb. 20 feb 1915 man; S.H.W. Sprin ger, geb. 21 mrt 1938 vrl. echtg. van H.A. Ba- velaar; C.J. van Hooven, geb. 27 aug 1911 vrl. echtg. van P. de Roode; C.J. Snijer, geb. 9 nov 1934 man; T.G. Hesdal, geb. 10 jul 1924 vrl. geh. gew. met P.A. Groenendijk; W.J.M. Zandvliet, geb. 10 jan 1905 man; P.H.M.T. van Delft, geb. 3 apr 1906 vrl. geh. gew. met C.A.M. Linders; J.J. Hoek, geb. 3 sep 1913 man; A.J. Draaijer, geb. 4 jan 1917 man; A.E. Ringoet, geb. 15 jun 1952 vrl. echtg. van J.P.N.M. Croes; J.A. Duijndam, geb. 26 dec 1933 vrl. echtg. van P.J. Oranje; E.A.J. Kos ter, geb. 8 sep 1947 man. Gehuwd: P.A. Koppen en M.M.M. Alkemade; M.J.T. Visser en I.A. Tegelaar; G.F.A. Juhen en M.H.E. Mulder; W. de Leeuw en C. Gijs man; A. Drewel en A.N. van den Oever; P.J.A. Brouwer en H.M.A. Bouman; H.J.P. Vogel en A.E.J. Lueb; A.H. Groeneweg en M.A. Wil- ming; R.E. Hartsuiker en M. de Ruiter; S.A.J. Wiegers en N. Duffer. Burgerlijke Stand directie geen deel mag uitmaken van deze commissie, terwijl het an dere ziekenhuis (het AZL bijvoor beeld) dat juist wèl van belang vindt. Schweizer zei bevreesd te zijn dat de Fona-commissies op de hui dige manier niet verder komen en verwacht veel van informele ge sprekken onderling. Schweizer pleitte ook voor meer openheid van de commissies. Naar 'binnen' voor wat betreft het medisch per soneel en de patiënten, maar ook naar buiten toe. In het Academisch Ziekenhuis Leiden trad in 1974 een Fona-com- missie in werking. Het aantal mel dingen was de eerste jaren nog erg laag: in 1978 46 (door artsen) en 2 (door verpleegkundigen); vorig jaar waren die getallen 40 en 112. Onderscheid wordt gemaakt tus sen fouten, zoals verkeerde beoor delingen, en ongevallen, bijvoor beeld het uit bed vallen van patiën ten. De verhouding tussen fouten en ongevallen komt steeds onge veer uit op 42 procent tegen 48 pro cent. Belangrijk, aldus Schweizer, is de vraag in hoeverre het totale aan tal gemelde incidenten per jaar overeenkomt met het werkelijke aantal incidenten in het zieken huis. Volgens hem wordt ongetwij feld niet alles gemeld, wat volgens de Fona-commissie wèl zou moe ten gebeuren. Hij zei de indruk te hebben dat complicaties van be langrijke aard wel degelijk worden gemeld, maar dat veel complicaties als vanzelfsprekend worden be schouwd. In dit verband noemde hij het lekken van hechtingen, het nabloeden by operaties e.d. Schweizer benadrukte vandaag ook de preventieve werking van de Fona-commissie. Vijf tot zes maat regelen per jaar in het AZL zijn uit vloeisels van klachten bij de Fona- commissie. Zo is er nu een protocol opgesteld voor het geval een pa tiënt uit bed valt, een van de meest voorkomende klachten in zieken huizen. Dat vallen kan allerlei oor zaken hebben, zoals het 'suf zijn door medicijnen of het niet ge wend zijn aan het bed. Volgens zo'n protocol worden maatregelen genomen om de patiënt geen twee de keer uit bed te laten vallen (hek eromheen). Ook bij de medicijnuitgifte is er in het AZL een regel dat een twee de gediplomeerde verpleegkundi ge een controlerende taak uitoe fent. "Ook hebben wij bij de Fona- commissie een half jaar lang veel meldingen binnengekregen dat een diathermie-apparaat op de ope ratie-afdeling (waarmee bloedva ten worden dichtgeschroeid) steeds brandwonden bij patiënten veroorzaakte. Onderzoek naar de oorzaak daarvan bracht geen op heldering. Uiteindelijk is toen be sloten een geheel nieuw apparaat neer te zetten. En toen was het af gelopen met de brandwonden". Schweizer trok tenslotte de con clusie dat bij de commissie in het AZL redelijk wordt gemeld en dat artsen niet veel minder dan ver pleegkundigen melding van fouten en/of ongevallen maken. Dit overi gens in tegenstelling tot veel ande re ziekenhuizen, waar de meldin gen voor het overgrote deel van verpleegkundigen afkomstig zijn. Hij pleitte ervoor niet tevreden achterover te leunen, maar het goe de resultaat te bewaken. "Van we zenlijk belang hierbij is de dringen de noodzaak om functioneringsge- gevens van andere Fona-commis sies te leren kennen opdat daar door een leereffect kan optreden voor het eigen functioneren", aldus Schweizer. Kledingdief aangehouden LEIDEN - De politie heeft een 34- jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van diefstal van een partij spijkerkleding uit een winkel aan de Botermarkt en bruidskle ding uit een boetiek aan de Lange Mare. Beide diefstallen vonden het afgelopen weekeinde plaats. De man zou bovendien een aantal dek bedden hebben ontvreemd uit een winkel aan de Haarlemmerstraat. De man is vanochtend voorgeleid aan de rechter-commissaris. LEIDEN - De nieuwe ijsbaan aan de DobbedreefTRijndijk is nagenoeg gereed. Op plaats van de oude baan is een geheel nieuw complex verschenen, in clusief een ander onderkomen voor IJsvereniging Ryndijk- Hoge Mors. Vrijdag 9 december wordt het complex officieel ge opend. Het oude terrein in de Ste venshof was nauwelijks ge schikt als ijsbaan. Het water liep snel weg. Het terrein is nu verlaagd en er is een kunstof fo lie gelegd met daarop drainage- buizen. Vervolgens is zand ge stort en een grasmat aangelegd. In de winter worden de drai nagebuizen afgesloten zodat het terrein vol loopt met water. Gedurende de zomerperiode is het terrein oefenplaats voor honkballers. Tevens zijn licht masten geplaatst zodat de baan ook 's avonds kan worden ge bruikt. Met de aanleg van het terrein is een bedrag gemoeid van ongeveer 80.000 gulden. Qpi is ook gekozen voor Mac Gil- lavry die heel enthousiast is over Aziatische bruggen en zich op dat gebied ook grondig heeft ge- documenteeerd. "Alle elemen ten die in het huidige ontwerp zitten zijn van bestaande Japan se bruggen", zegt Mac Gillavry. Brug te ver (2) Directeur Van Gulik is dat met hem eens. "Wat mooi is of niet, is een hele moeilijke discussie. Wel yind ik dat het huidige ontwerp onmiskenbaar Japans is. Het heeft de sfeer van echthèid. Wat ik belangrijk vind is dat Japanse, Chinese en andere Aziatische stijlen niet door elkaar worden gehaald. Dan zou je kunnen spre ken van kitsch. Maar ook kitsch hoeft natuurlijk niet lelijk te zijn". Volgens Van Gulik wil de wel standscommissie het liefst kie zen uit twee uitersten: het exact kopiëren van een bestaande Ja panse brug of het ontwerpen van een moderne brug met wat Ja panse tintjes. Van Gulik meent dat nu een tussenweg is gekozen. Niet alleen de vorm van de brug stuitte op problemen maar ook de plaats. De ontwerpers willen de brug in de bocht van de Morssingel, tegenover de roton de en het belastingkantoor. De welstandcommissie is echter van mening dat de brug weinig te maken heeft met die plaats. De leden vinden de brug daar 'verlo ren staan' en zien de brug het liefst vlak voor de hoofduitgang van het museum verschijnen. De plaats waar, als het aan directeur Van Gulik ligt, de Japanse brug moet komen. (foto Jan Holvast) Bovendien bevalt de richting van de lengte-as van de brug niet. Die zou meer evenwijdig met het belastingkantoor moeten lopen en niet, zoals nu, in de richting van het viaduct wijzen. Brug te ver (3) Het idee voor een Japanse brug is een paar jaar geleden opgeko men tijdens besprekingen voor ingrijpende verbouwingen. "Het gebouw, dat vroeger een zieken huis was, oogt nogal saai. Je zou van de buitenkant niet zeggen dat er een museum in huist. Door nu een opvallende brug in de bocht te bouwen, krijg je een blikvanger voor bijvoorbeeld mensen die in de trein zitten en met de auto die kant van Leiden binnen rijden. Die denken: wat zit daar nu?" Een andere reden voor de keu ze van die plek is dat het makke lijk bereikbaar is. De huidige in gang aan de Steenstraat is heel onduidelijk. Bussen en automo bilisten zien het gebouw wel, maar kunnen er niet komen en moeten via molen De Valk omrij den. Een brug in de omgeving van de rotonde vindt Van Gulik veel gunstiger. De keuze op een Japanse brug ligt ook voor de hand. Oprichter Von Siebold woonde jarenlang in dat land en bracht uit dat land vele kostbare stukken naar Lei den. "Von Siebold is symbolisch aan het worden voor de betrek kingen met Japan. In een poging om het toerisme te bevorderen is het zinnig om te zoeken naar middelen om Japanse bezoekers te trekken. Dat is voor de hele stad goed". Het is dan ook tevens de bedoeling dat achter de brug een Japanse tuin wordt aange legd. Van Gulik is echter niet pessi mistisch over de komst van de brug. "De welstandcommissie zit daar niet om ons dwars te zit ten. Bovendien weten die men sen natuurlijk wel waarover ze praten. We zullen hun aanwijzin gen dan ook heel serieus nemen. Het zal misschien nog wel een tijdje duren, maar de brug zal er heus komen", zo drukt Van Gu lik zich diplomatiek uit. Toch blijft het vreemd dat de welstandscommissie het beter weet dan de kenner bij uitstek. Kerst in Kerst Is nog een eindje weg. maar toch wil het Dienstencentrum Binnenstad nu al weten welke ouderen (boven 55 jaar) willen deelnemen aan een bijeenkomst op tweede kerstdag (maandag 26 de cember) in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. Daar wordt onder meer kof fie geschonken en een diner geser veerd. De kosten bedragen 14,50 gul den. De bijeenkomst begint 11.00 uur. Wie wil deelnemen, kan kaarten kopen bij Dienstencentrm Binnenstad. Hoge- woerd 65. tel. 143503; Hooglandse Kerkgracht 32. tel. 123744; Dijk 33. Apo- thekersdijk 33. tel. 125736; De Pancrat, Middelstegracht 85. tel. 126243. Voor mensen die slecht ter been, kunnen met de auto worden opgehaald. Computers In januari gaat de opleiding computerge bruik aan de Suze Baartschool van start. De opleiding is bedoeld voor herintre dende vrouwen die betaald werk willen verrichten in de administratieve sector. Van deelnemers wordt verlangd dat zijn ten minste 25 jaar oud zijn en een oplei ding op lbo/mavo-niveau hebben. De duur van de opleiding is één jaar. zo'n tweeënhalve dag per week. Kinderop vang is aanwezig. De kosten voor de op leiding bedragen ongeveer 240 gulden. Voor informatie bij de Suze Baartschool, tel. 142529. Kinderboeken Heieen Janssen houdt maandag 28 no vember een lezing over kinderen, lezen en boeken. Zij houdt die spreekbeurt in buurthuis Cornelis Joppensz aan de Op- penheimstraat. Aanvang 13.30 uur. Na afloop is er gelegenheid de kinderboe kententoonstelling van de Leidse biblio theek te bezichtigen. Brug te ver Hoewel de welstandscommissie officieel nog geen oordeel heeft gegeven over de nieuwe voor stellen voor een Japanse brug, ziet ontwerper Mac Gillavry het somber in. De brug die de nieu we entree moet worden voor het Rijksmuseum voor Volkenkun de is als eens eerder afgekeurd door de commissie die waakt over de schoonheid van nieuwe bouwswels. De brug was destijds niet 'Japans genoeg'. De ambtenaar van de afdeling bruggenbouw vreest dat ook de aangepaste schets de toets der kritiek niet zal kunnen door staan. "Dat is natuurlijk teleur stellend. We hebben daar toch ons best op gedaan". Mac Gilla vry is bij het ontwerpen gehol pen door directeur Van Gulik van Volkenkunde, een Japan kenner bij uitstek. Tijdens de toelichting die de indieners van het bouwplan mochten geven, kreeg Mac Gilla vry sterk de indruk dat de wel standscommissie eigenlijk hele maal tegen het ontwerp is. "Ze willen eigenlijk dat er een exacte replica van een bestaande Japan se brug wordt gemaakt of dat er een Japanse ontwerper voor de brug wordt gevonden. Dit ont werp vinden ze maar kitsch", zegt de man met de Schotse Een echte Japanse ontwerper aantrekken kost waarschijnlijk teveel geld en een kopie uit Ja pan naar de Nederland halen, be tekent dat daar ook aanpassin gen voor moeten komen. Daar- Geneeskundig inspecteur op aids-voorhchtingsdag in BTS LEIDEN - Leerlingen in het voortgezet onderwijs moe ten via de schoolartsen gra tis condooms krijgen. F. Wafelbakker, geneeskundig inspecteur jeugdgezond heidszorg, zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst voor docenten, decanen, mentoren, directieleden en jeugdartsen in het voortge zet onderwijs over aids- voorlichting op scholen in de regio Leiden. Aids is een besmettelijke ziekte die men tot op heden niet kan genezen. De enige manier om uitbreiding van de ziekte tegen te gaan is dus preventie. Het voortgezet onder wijs kan volgens Wafelbakker een belangrijke bijdrage leveren aan de voorlichting over hoe je door veilig vrijen besmetting aids kunt voor komen. "Daarmee kunnen we niet vroeg genoeg beginnen", aldus Wa felbakker. "Uit onderzoek blijkt dat ruim driekwart van alle jonge ren tussen hun 13de en 17de jaar voor het eerst met iemand naar bed gaan. Dus we kunnen seksuele voorlichting niet uitstellen tot ze 17 zijn, want dan zijn we te laat. Uit weer ander onderzoek blijkt im mers dat ruim een derde van alle jongens en meisjes de eerste keer geen anti-conceptiemiddelen ge bruiken". Het aantal jongeren met aids is LEIDEN - Ontwikkelingshulp die gericht is op in tijd en omvang be perkte projecten, de zogenaamde projecthulp, neemt in de hulpver- Universiteit weigert hogere contributie voorVSNU LEIDEN - De Leidse universiteit wil geen extra contributie betalen aan de Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten (VSNU). De universiteitsraad en college van bestuur menen dat de vereniging haar activiteiten ook kan uitbreiden door efficiënter te werken. Voor Leiden zou de contri butie met 50.000 gulden omhoog gaan tot 200.000 gulden, aldus Mare. De VSNU die de gezamenlijk be langen van de universiteiten behar tigt, wil haar budget met vier ton verhogen tot ongeveer 4,4 miljoen gulden. De VSNU meent dat er meer geld nodig is voor voorlich ting zoals universitaire televisie uitzendingen e de uitgaven van de zogenaamde gele gids voor aanko mende studenten. De Leidse universiteitsraad is unaniem tegen deze verhoging. De raad is over het algemeen van me ning dat de VSNU met het geld be ter moet omspringen. Bovendien is de universiteitsraad van mening dat de VSNU te veel een orgaan is van de colleges van bestuur en dat de democratische controle ont breekt. lening een veel te overheersende plaats in. In de meeste gevallen is projecthulp geen bruikbaar instru ment om de ontwikkeling van een land te bevorderen. Dat zei prof. dr. F. van Dam van middag bij zijn ambtsaanvaarding als buitengewoon hoogleraar in de economie van de ontwikkelings landen aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Van Dam, voormalig top ambtenaar van Ontwikkelingssa menwerking, bezet dit jaar de Cle- veringa-leerstoel voor 20ste-eeuw- se politieke en maatschappelijke vraagstukken. De particuliere sector, zowel be drijfsleven als hulporganisaties, vormen volgens Van Dam een machtige lobby om projecthulp te behouden en uit te breiden. Deze vorm van hulp is voor hen aantrek kelijk omdat het de hulpstroom tastbaar en dus grijpbaar maakt. Als ontwikkelingslanden een goed bestuur en beleid hebben, kunnen zij zelf hun prioriteiten en programma's wel vaststellen. Dan kan er behoefte zijn aan financiële hulp voor die programma's, maar niet aan projecthulp, aldus Van Dam. Daarnaast zijn er landen met •een goed bestuur, maar met een fa lende economie. Ook dan werkt projecthulp niet, want zij heeft een omgeving nodig waarin zij kan flo reren. Bovendien is de kans klein dat een project dan kostendekkend wordt. Ontwikkelingslanden die geen goed economisch beleid hebben worden volgens de hoogleraar niet geholpen door ze te overspoelen met incidentele projecten en des kundigen. Zij zullen eerst hun eco nomische politiek moeten formu leren en bijstellen. Hulp dient er in die gevallen op te zijn gericht zo'n beleid tot stand te brengen, meent Van Dam. LEIDEN - "Ziekenhuis-direc ties moeten niet bang zijn voor meer openheid als er fouten zijn gemaakt. Algemeen heerst de vrees dat wanneer daarover gegevens naar buiten komen, mensen zullen zeggen dat ze in dat bepaald ziekenhuis niet moeten zijn. Maar in de prak tijk blijkt dat erg mee te vallen. Mensen denken eerder: Dat ziekenhuis komt er tenminste openlijk voor uit". Dat zei prof. A.Th. Schweizer, voorzitter van de Fona-commissie van het Academisch Ziekenhuis Leiden vandaag tijdens een Boer- haave-cursus over zogenaamde Fo na-commissies. Daarin zitten men sen die zich in ziekenhuizen bezig houden met fouten, ongevallen en near-accidents, kortweg Fona. Om die commissies in de zieken huizen beter te doen functioneren, zouden volgens Schweizer groep jes uit die commissies jaarlijks bij een moeten komen. Deze groepjes zouden de uitwisseling tussen de commissies bevorderen en zouden kunnen praten over uniformering van de Fona-commissies. De Leidse prof. schat dat van de 140 ziekenhuizen in Nederland er 70 een Fona-comissie hebben. Hij constateert dat deze commissies in een groot aantal ziekenhuizen niet of nauwelijks functioneren. Ook op het gebied van meldingsbereid heid door ziekenhuismedewerkers over fouten en opgevallen en de sa menstelling en werkwijze van de commissies bestaan grote verschil len. Zo wil het ene ziekenhuis dat de De aids-voorlichtingsdag voor het onderwijs werd druk bezocht. In de gangen van de BTS was tal van voorlich tingsmateriaal tentoongesteld. (foto Jan Holvast) Prof. Schweizer tijdens Boerhaavecursus:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11