Bibliotheek Leiderdorp richt zich op toekomst Gewraakt luifeltje 'mag hangen' Ons faxnummer Opknapbeurt Weipoortseweg staat vrijwel vast Extra geld nodig voor sanering van vervuilde grond Aloysiuscomplex PAGINA 10 REGIO LEIDEN VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 ZOETERWOUDE - Alcoholi sche dranken zullen in het ver volg taboe zijn in het Zoeter- woudse gemeentehuis, wanneer Progressief Zoeterwoude zijn zin krijgt althans. Fractievoorzitter W. Ooijendijk pleitte gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering \por een alcoholmati- gingsbeleid, waarbij de gemeen te het voorbeeld zou moeten ge ven. Hij stelde dan ook voor geen alcohol meer te schenken na raadsvergaderingen, tijdens re cepties en andere feestelijke ge legenheden. Volgens PZ is dan PZ: verbod op gebruik alcohol in gemeentehuis tachtig gemeenten al een alco- holmatigingsbeleid in ontwikke ling. Hoofdonderdelen van zo'n beleid zijn voorlichting, vroegtij dige hulpverlening en aanbodbe perking. Zoeterwoude zou, zo re deneert PZ, samen met de basis gezondheidsdienst kunnen wer ken aan voorlichting op de basis scholen en de sportverenigin gen. Alcoholreclame op gemeente lijke eigendommen zou niet toe gestaan mogen worden. Ten slot te zou de gemeente bij sportvere nigingen moeten pleiten voor een breed aanbod van alcohol vrije dranken, terwijl de horeca moet worden gewezen op haar verantwoordelijkheid. Burgemeester A. Houdijk be loofde dat deze zaak uitgebreid aan de orde zal komen in een vol gende commissievergadering. ZOETERWOUDE - Een belangrijk obstakel voor de opknapbeurt van de Weipoortseweg in Zoeterwoude is weggenomen nu de gemeente overeenstemming heeft bereikt met twee grondeigenaren die zich tot voor kort verzetten tegen ver koop van delen van hun grond. De ze grond heeft de gemeente nodig om de Weipoortseweg breder te maken. der Salm, werd een onteige ningsprocedure ingezet. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond konden B en W echter melden dat ook met hem overeenstemming is breikt. De drie politieke partijen in de raad toonden zich verheugd met dit resultaat. Progressief Zoeterwoude-raads- lid Ringersma had echter nog eni ge bedenkingen. Naar zijn mening lijkt het erop dat je altijd je zin krijgt, als je maar vervelend en las tig genoeg bent. De overeenkomst met Van der Salm vond hij in dit verband wel te ver gaan. Behalve dat hij een bouwvergunning krijgt voor een nieuwe loods, krijgt zijn weiland ook een bedrijfsbestem- ming. "De gemeente betaalt daar mee wel een zeer hoge prijs", aldus Ringersma. Burgemeester Houdijk ant woordde dat "Van der Salm iets meer krijgt dan hem oorspronke lijk met instemming van de raad was aangeboden". Hij rekende voor dat dit extraatje precies twin tig vierkante meter is. "Met dit re-, sultaat durf ik alle andere bewo ners van de Weipoort best onder ogen te komen. Het is namelijk een zeer redelijke overeenkomst en de mensen die al eerder akkoord zijn gegaan, zullen zich hierdoor echt niet tekort gedaan voelen", aldus de burgemeester. Volgende week zal de raadscom missie openbare werken de prijs berekening van de reconstructie aan de orde stellen. Leiderdorp geeft Rij nldie vers grond mogelijk in erfpacht LEIDERDORP - De Leiderdorpse postduivenvereniging De Rijnklie- vers krijgt de grond voor het ge bouw Kom van Aaiweg 4 mis schien in erfpacht. Een voorstel hiertoe van VVD-raadslid Scheffer kreeg gisteren tijdens de commis sie financiën de steun van het PvdA-raadslid Molkenboer. Scheffer wees erop dat het om een klein houten gebouwtje gaat met een relatief groot stuk grond. Hij vond het belangrijk dat de ge meente de beschikking over de grond blijft houden. Voor de post duivenvereniging zag Scheffer geen nadelen. De onverwachte liberaal-linkse samenwerking op het gevoelige terrein van de grondpolitiek was voor wethouder Keijzers reden om een onderzoek naar de erfpacht constructie toe te zeggen. Het CDA-raadslid Roest was daar geen voorstander van. Hij wees erop dat de gemeente nog onlangs de voor malige Marijkeschool aan de Lei derdorpse Bridge Club had ver kocht. De commissie bleek in meerder heid bereid de postduivenvereni ging tegemoet te komen met een aankoopprijs van 25.000 gulden. Een bedrag van 30.000 gulden von den de leden net iets te veel. De vereniging staat voor hoge kosten in verband met de gedwongen ver huizing vanuit het gebouw van de Leiderdorpse IJsclub aan de Mau- ritssingel. Het zat met name Mol kenboer hoog dat de ijsclub eerst een subsidie van 47.000 gulden had opgestreken om vervolgens de postduivenliefhebbers de wacht aan te zeggen. Grotere ruimte, bredere collectie en meer personeel De Leiderdorpse bibliotheek. Het bestuur denkt LEIDERDORP - De open bare bibliotheek in Leider dorp moet meer ruimte krij gen om in de toekomst de landelijke ontwikkelingen te kunnen volgen. Behalve uitbreiding van het ge bouw, moet er worden geïn vesteerd in personeel en het boekenbestand. Dit staat in het beleidsplan dat het be stuur van de bibliotheek aan de gemeente heeft over handigd. Dat de bibliotheek te krap is be huisd en wil uitbreiden staat al lan ger vast. Eerder al heeft het be stuur bij de gemeente aan de bel getrokken met het verzoek om een verbouwing. Het college heeft een De Meerderheid Voorschotense raad na moeizaam overleg akkoord AFSLUITING In de Ommedijk- seweg in Zoeterwoude wordt op 6 december een duiker gelegd. Als gevolg daarvan wordt de Omme- dijkseweg die dag van 07.00 tot 17.00 uur voor alle verkeer afgeslo ten. VOORSCHOTEN - Een bekleed stuk hout van 130 bij 85 centimeter heeft de Voorschotense gemeente raad gisteravond vijf kwartier be ziggehouden. Voorschotenaar J.E. Kruijff wil het hout in schuine stand boven de deur van zijn wo ning aan de Willem Barentzlaan plaatsen, de welstandscommissie van Voorschoten wees zijn plan af. Ook de Leidse welstandscommis sie die om nader advies was ge vraagd, was onverbiddelijk Bij het rechthoekige huis van Kruijff hoort een rechthoekige lui fel die niet veel breder dan de deur is, vinden de deskundigen. Vol gens de burger zou zijn bezoek dan niet droog meer staan, wordt hij door de beslissing op kosten ge jaagd en zijn er in Voorschoten ge noeg rechte huizen met een schui- Nieuw aanslagbiljet levert Leiderdorp geld op LEIDERDORP - Invordering van automatiseren. Een uitzondering de gemeentelijke belastingen en daarop vormt de onroerend-goed- rechten op een aanslagbiljet levert belasting, waarvan de inning nu de gemeente Leiderdorp jaarlijks wordt uitgevoerd door de rijksbe- een financieel voordeel op van lastingsdienst. Vermoedelijk 40.000 gulden. Dat blijkt uit een wordt deze taak in 1990 overgehe- ambtelijke notitie die gisteravond veld naar de gemeenten, werd besproken in de raadscom- Een probleem vormt nog de vast- i financiën. De gezamenlijke inning is moge lijk geworden door alle gemeente lijke belastingen in eigen beheer te stelling van de grondslag ning van de rioolrechten. Dat wordt nu verzorgd door het water leidingsbedrijf Zuid-Holland Oost Normen voor geluidhinder in Zoeterwoude overschreden ZOETERWOUDE - Geluidonder- zoeken hebben uitgewezen dat bij drie Zoeterwoudse gelegenheden waar muziek wordt gemaakt, de normen van de Hinderwet worden overschreden. Het gaat daarbij om de Westender (Utopia), het Muziek centrum en Don Bosco. voormalige Aloysiuscomplex had de raad gevraagd om geluidonder- zoeken. Volgens hem was het doel niet om activiteiten in Don Bosco en het Muziekcentrum aan banden te leggen. In de woningen dienen voorzieningen te worden aange bracht, niet in beide instellingen, aldus Ringersma. Burgemeester Houdijk maakte duidelijk dat, los gezien van de wo ningbouw, de Hinderwet nu wordt overschreden en dat de consequen ties daarvan in komende commis sievergaderingen besproken moe ten worden. Burgemeester en wet houders boden gisteravond trou wens hun verontschuldigingen aan over de uitvoering van het geluid- Raadslid Ringersma (Progres- onderzoek bij Ons Huis. Dit onder- sief Zoeterwoude) toonde zich gis- zoek werd uitgevoerd, terwijl de teravond in de raadsvergadering raadsleden nog moesten beslissen bevreesd dat de zaken nu omge- over het dc draaid worden. In verband met de meenteraad nieuwbouw op het terrein van het gen met de Meerderheid raad Voorschoten akkoord met belastingverhoging VOORSCHOTEN - De meerder heid van de Voorschotense ge meenteraad (WD en CDA) heeft gisteravond ingestemd met een pakket belastingverhogingen. Op positiepartij D66 stemde tegen het pakket, collegepartij PvdA/PPR bleek tegen de verhoging van de rioolrechten (met tien procent) en reinigingsrechten (met 9,25 pro cent). Volgens D66 ontbreekt de finan ciële noodzaak om burgers te laten bloeden. Bij de reiniging wil de partij bovendien een ander sys teem dat mensen een tegemoetko ming geeft wanneer ze minder vuil inleveren. De PvdA/PPR-combi- natie blijft tegen twee verhogingen zolang een minimabeleid ont breekt. Met de verhoging van de week marktrechten kan de partij wel in stemmen. Volgens het CDA valt het met de verhogingen nog wel mee. Betaalt een gemiddeld Voor- schotens gezin 224 gulden voor riool- en reiningsrechten, in Oegst- geest is dat 253 gulden en in Al phen 271 gulden. Ook zouden de ta rieven elders sneller stijgen. op basis van het waterverbruik. Bij de college-onderhandelingen zijn de politieke partijen in Leiderdorp overeengekomen te onderzoeken of een oplopende tariefstelling voor zowel de reinigings- als de rioolrechten mogelijk is. De raadsleden Molkenboer (PvdA) en Lamers (D66) spraken gisteravond hun voorkeur uit voor inning in vier termijnen van elk drie maanden in plaats van de voorgestelde drie termijnen. Per kwartaal zou dat neerkomen op een bedrag van ongeveer 90 gulden bij een gezamenlijke heffing voor de reinigings- en rioolrechten, de CAI en de hondenbelasting. Rijverboden bij alcoholcontrole in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij alcoholcon troles op verschillende plaatsen in Oegstgeest zijn gisteravond 120 voertuigen aangehouden. Vijfen dertig automobilisten moesten een bloedproef ondergaan. Daarbij bleek dat twee bestuurders, een man uit Noordwijk en een uit Lei den, zoveel hadden gedronken dat een rijverbod moest worden opge legd. Een derde man, uit Hazers- woude, kreeg niet alleen een rijver bod, maar ook een proces-verbaal. Hetzelfde lot onderging een 50- jarige Voorschotenaar die gisteren op de Leidseweg in zijn woon plaats opviel door zijn slingerend rijgedrag. Het alcoholpromillage in zijn bloed bleek twee te bedragen, een ongekend hoge score. Zonder rijbewijs, maar volgens de politie met een glaasje op, boor de een 21-jarige Wassenaarder gis teravond een personenauto in een geparkeerde auto aan de plaatselij ke Storm van 's Gravesandeweg. De geparkeerde auto schoof tegen een andere wagen. De totale scha de was groot. Bij de botsing, ter hoogte van het pannekoekenhuis- je, raakte de Wassenaarder licht ge wond aan zijn hoofd. Na behande ling door een dokter kon hij naar huis. ne luifel en andersom. Zelfs per blok zag hij de meest uiteenlopen de luifels. Ook tijdens zijn kruis tocht zag hij links en rechts de lui fels verschijnen die afweken van gemeentelijke eisen en luifels van de buren. De commissie voor beroeps- en bezwaarschriften kwam er niet uit en de goedkeurende stem van wet houder L. Marselis gaf gisteravond in de gemeenteraadsvergadering uiteindelijk de doorslag. In de dis cussie stonden CDA en VVD te genover de fracties van PvdA/PPR en D66. De twee grote collegepar tijen noemden de zaak 'vrij onbe nullig' en geloofden niet dat het grote invloed zou hebben op het te voeren beleid. Bovendien zou het bouwsel het totale straatbeeld niet beïnvloeden vanuit zijn plekje, zes meter van de stoep. De PvdA/PPR-fractie was erg bang ene schaap over de dam zou zijn, andere schapen zou den volgen. D66 vreesde hetzelfde en had het over een "zeer principië le belissing, ondanks het onder schikte belang en de onbenullig heid". De partij wilde weten of een gemeenteraad adviezen van wel standscommissies naast zich neer kan leggen. Het CDA had dat diep gaand onderzocht en volgens de laatst bekende jurisprudentie kan het. Volgens J.D. van Dalen, de WD- wethouder ruimtelijke ordening, bevinden dergelijke zaken zich in het schemergebied tussen recht en onrecht. Ook aan het eind van de discussie zag hij onvoldoende ar gumenten om de luifel toch te laten plaatsen. Samen met zes andere te genstemmers werd hij door negen voorstemmers weggestemd. "Lui feltje mag hangen", verzuchtte burgemeester P. Cannegieter tot slot. aantal weken geleden al een princi pe besluit genomen over de uit breiding. De wethouder zal binnen een aantal weken met een stede- bouwkundige gaan overleggen. Verwacht wordt dat eind januari de eerste schetsen op tafel liggen. Probleem bij de uitbreiding is dat de plannen zijn gekoppeld aan het 'palendorp', het braakliggende terrein naast Muzenhof. Al jaren is dit een doorn in het oog van ge meente en buurtbewoners, maar door moeilijkheden met de eige naar van het terrein werd er niets gebouwd. Het was aanvankelijk de bedoeling dat er woningen zouden komen, maar een extra vleugel voor de bibliotheek past ook in de ideëen. Het bestuur van de bibliotheek maakt in het beleidsplan duidelijk waarom de uitbreiding noodzake lijk is. Er is momenteel sprake van een aantal knelpunten. Sinds de opening van het gebouw in 1981 is er lekkage. Toen de Muzenhof er eenmaal stond was er geen geld meer voor de geplande woningen bovenop de bibliotheek. Het dak, dat eigenlijk nog be bouwd moet worden, is vanaf het begin een probleem geweest. Tot nu toe is het af en toe professorisch opgelapt, maar steeds blijkt het weer te lekken. Behalve een op knapbeurt van het dak, ziet het be stuur de noodzaak van de bouw van een aparte ingang en eigen toi letten en een garderobe. De huidige combinatie met het cultureel centrum Muzenhof lijkt niet optimaal. Een aantal jongeren uit Buitenhof verzamelt zich regel matig voor de deur van de biblio theek en dat veroorzaakt overlast voor zowel bezoekers als perso neel. Een nieuwe ingang zou hel geheel overzichtelijker maken er beter te controleren. Tot nu toe moest er 's avonds iemand worden ingezet om de orde te handhaven. Dat.is een personeelslid dat eigen lijk niet gemist kan worden bij an dere werkzaamheden. Contributie Er moet volgens het bestuur een uitbreiding komen van het perso neel en van het aantal vrijwilligers. Maar hoe dat moet worden gereali seerd, is nog niet helemaal duide lijk. Om de gang naar de biblio theek aantrekkelijk te houden voor de bezoekers moet de Leiderdorp se bibliotheek het boekenbestand moderniseren en uitbreiden, zo staat verder in het beleidsplan te le zen. Het bestuur denkt verder aan de uitleen van compact discs en vi deo-banden. Hiervoor worden nog plannen uitgewerkt. Het bestuur is niet van plan de contributie te verhogen. Voorlopig zal de contributie gelijk blijven aan i die van de Leidse bibliotheek. In i Leiderdorp is men principieel te gen de invoering van contributie voor de jeugd. Bovendien blijkt die maatregel vaak meer jongeren af te stoten, dan dat het Financieel iets oplevert. ZOETERWOUDE - Voor het schoonmaken van de vervuilde grond op het Aloysiuscomplex in Zoeterwoude is opnieuw een be drag van 17.000 gulden nodig. Eer der werd al 11.000 gulden besteed aan het afgraven van een deel van de verontreinigde grond. Milieu ambtenaar B. Boelders van Zoeter- woude adviseert nu echter op nieuw geld beschikbaar te stellen omdat "het aanbeveling verdient de sanering zo spoedig mogelijk uit LEIDERDORP - Kinderen uit de Oranjewijk derdorp hebben gistermiddag wethouder C. Huigen een lijst met handtekeningen overhandigd om te voor komen dat twee grasveldjes in de wijk worden volge- plant met rozestruiken. Al eerder had een van hen, Jel- mer Hielkema, een brief naar burgemeester A. Brugggeman geschreven. In de brief schrijft Jelmer dat hij en zijn vriendjes niet meer kunen voetballen en de kans nu groot is dat de bal lek gaat. "En als we op straat voetballen schieten we tegen de auto's en de ramen van huizen", vervolgt Jelmer. Even verder: "En u gaat me niet vertellen dat u geen geld heeft. Want u heeft wel geld, maar u wilt het voor nieuwbouwwijken en niet voor speelgelegenheid in deze wijk". Wethouder Huigen beloofde de kinderen na een uit voerig gesprek hun wensen nog eens goed te bestuderen. (foto Holvast) De vervuiling onder het Aloysi uscomplex aan de Schenkelweg is 1 veroorzaakt door stookolie die af komstig is uit een verwarming- stank. De precieze oorzaak van de verontreiniging is niet bekend. Óf j de tank heeft gelekt, óf er is ge morst bij het volpompen. De ge meente is nu contractueel ver plicht de olie te verwijderen omdat een aannemer er een aantal vrije- sectorwoningen wil bouwen. Uit nader onderzoek is gebleken dat een voortuin aan de Jan van Banningstraat over een oppervlak te van 72 vierkante meter is veront reinigd. waarbij de vervuiling zich bevindt in de klei- en veenlagen op een diepte van een tot twee meter onder grond.'Bij de ontluchtings- leiding op het binnenterrein is de grond over een oppervlakte van 13,5 vierkante meter verontreinigd terwijl er bij de vuldop van de tank 1,5 vierkante meter sterk vervuilde grond ligt. In totaal is er ongeveer 125 ton verontreinigde grond gevonden waarvan er inmiddeld 31 ton is ver wijderd. Uit het onderzoek is trou wens niet gebleken dat de vervui- ling zich ook voor een groot deel onder de voormalige Aloysius- school zou bevinden. Daardoor hoeft de school niet eerst gesloopt te worden voordat er kan worden gesaneerd. Inbraak in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De kas van een sportdistributiecentrum aan de Zoeterwoudse Industrieweg is sinds gisteravond vijfduizend gul den lichter. Terwijl het personeel nog overuren maakte, wist een in sluiper het geld uit een geldkistje te halen. Noch dat kistje, noch het kantoortje waarin het stond was volgens de politie afgesloten. LI Adverteerders hebben soms geen tijd. Drukke zaken vra gen nu eenmaal aandacht. En tóch moet er morgen weer -een advertentie in de grootste krant van de regio. Even heen en weer gaat niet. Voor een vertegenwoordiger is het te laat. Onze fax biedt uitkomst. Want advertentie-teksten en reserveringen kunt u dag en nacht aanbieden via het faxnummer van de Leidsch Dagblad Kombinatie:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10