Verzet tegen grotere macht van overheid Gevoelige slag voor Scientology Kerk Georgiërs massaal de straat op Nieuwe Hongaarse premier is oogappel van partijleider GUERRILLA-AANVAL IN SALVADOR President Zuidkorea wil Chun-aanhang uit kabinet Joden VS tegen fel omstreden wet MANUEL (.AN0VAS Bush benoemt Scowcroft tot veiligheidsadviseur Geven alle keuken deurtjes zo'n klap als ze dicht gaan? SieMatic Keukenplein Leiderdorp DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 BUDAPEST - "Moeders braafste, vaders trots. De beste leerling van de klas". Kwalificaties die perfect passen bij Hongarye's nieuwe pre mier, de 41-jarige Miklós Nemeth. Hongarije heeft sinds vandaag de jongste regeringsleider van de War- schaupactlanden. door Hans Geleijnse Nemeth is door het Centraal Co mité, het 'parlement' van de com munistische partij, aangewezen als opvolger van Grosz, Hongarije's sterke man, die sinds deze zomer MOSKOU (AP) - De controverse over Baltische eisen voor meer autonomie heeft zich Fo^ed^oetd^Hong^evoto: gisteren uitgebreid over grote delen van de Sovjetunie. In de hoofdsteden van de republie- vertegenwoordiging zich nog uit- ken Oekraïne en Kazachstan werden de eisen fel bekritiseerd, maar in Georgië gingen spreken, maar Nemeth is verze- honderdduizenden de straat op om verzet aan te tekenen tegen amendementen op de na- kerd van meerderheid van tionale grondwet die zouden leiden tot vergroting van de macht van de centrale overheid. s z^ncSJ.' siag of stoot is de kandi datuur van Nemeth, die een blik- In Kiev en Alma Ata, de hoofdste den van respectievelijk de Oekraï ne en Kazachstan, veroordeelden regeringslichamen de handelwijze van het parlement van de Baltische republiek Estland, dat op 16 no vember een soevereiniteitsverkla ring het licht deed zien. De veroor delingen lijken een voorproefje van de verwachte officiële afkeu ring door het Kremlin. In de zuidelijke republiek Geor gië zeiden activisten dat een me nigte van zeker 300.000 mensen zich voor het parlementsgebouw had verzameld. De betogers eisten dat hun afgevaardigden de voorge stelde amendementen op de Sov jet-grondwet zullen veroordelen. Zij voeren aan dat de voorstellen zullen leiden tot versterking van de centrale rol van de overheid en on dermijning van de beperkte auto nomie van de republieken. Een activist, Gamsatsjoerdjia, verklaarde telefonisch vanuit Tbi lisi, Georgië, dat wordt geëist "dat zij dit project weigeren, of zich af scheiden van de Sovjetunie". Hij onderstreepte dat de Georgiërs de zelfde opvatting zijn toegedaan als het parlement van Estland. Activisten in de Baltische repu blieken Estland, Litouwen en Let land ijveren voor meer economi sche, politieke en culturele autono- mie- ZÜ voeren aan dat de door pre- het Estlandse initiatief sident GorbatsJOV v00rgestelde amendementen op de grondwet de centrale controle versterken en niet de beoogde en gewenste regio nale autonomie zullen brengen. Op 16 november keurde het par lement, de Opperste Sovjet, van Estland een soevereiniteitsverkla ring goed die voor alle gebieden be halve defensie en buitenlands be leid geldt. Bovendien werd een amendement op de constitutie van de republiek aanvaard waarin is vastgelegd dat Estland het recht bezit iedere nieuwe Sovjet-wet te verwerpen. De verklaring moet worden ge zien in het licht van Gorbatsjovs hervormingsprogramma, waarin semcamere in de partij heeft ge- in algemene zin wordt gestreefd maakt, met tot stand gekomen, naar decentralisatie en openheid. Hoewel twee leden van het politbu- De Sovjetunie bestaat uit 15 repu- FeJ" en Lukacs, gisteren tij- blieken die ingevolge de constitu- dens «m persbijeenkomst de in- tie gelijk aan elkaar zijn. Het initita- dr"k wekten dat in alle organen die tief van het Estlandse parlement Zlch met de kandidatuur hebben heeft in een week tijd geleid tot beziggehouden Nemeth de num- soortgelijke, maar minder vergaan- *ner_een was, zijn er de nodige de, initiatieven in ten minste zes andere republieken.' de discussie over het premierschap heeft afgespeeld. Al ruim voor de bijeenkomst van het partijparlement meldde de Hongaarse pers dat een serieuze kandidaat voor de opvolging van Grosz een collega van Nemeth in het politbureau, de 65-jarige Nyers, een goede kans maakte. De kandi datuur van Nyers werd vooral ge steund door een deel van de com munistische fractie in het parle ment. Volgens Fejti zou in het parle ment, het Patriottisch Front, een massa-organisatie van de partij, en het Centraal Comité een grote meerderheid zich achter Nemeths kandidatuur hebben gesteld. Maar het feit dat Nyers tegelijk werd voorgedragen als 'minister van staat, belast met economische za ken' duidt er volgens waarnemers op dat de interne strijd over de op volging van Grosz als regeringslei der, door middel van een compro mis moest worden beslecht. Anders dan Nemeth, die bijzon der in de gunst staat bij partijleider Grosz en door hem in juni dit jaar SEOUL - De Zuidkoreaanse pre sident Roh Tae Woo is van plan Sinds hij negen maanden gele den aftrad, is zijn tot vestiging c binnenkort zijn kabinet grondig te gebouwde woning in een welge- wijzigen, zo hebben ingelichte stelde buurt in Seoul mikpunt van kringen in Seoul meegedeeld. Roh de woede van studenten en andere zou naar verluidt de ministers en tegenstanders. In het parlement andere hoge functionarissen, die eiste de oppositie, dat hij voor de onder ex-president Chun Doo onderzoekcommissie verschijnt Hwan hebben gediend, willen ver vangen door mensen die niet met het corrupte bewind in verband worden gebracht. Het bericht over een kabinets wijziging komt een dag nadat Chun heeft moeten buigen voor de eis van het volk en in een directe uitzending voor de televisie, de verantwoordelijkheid op zich nam van de wijdverbreide corruptie en schending van de mensenrechten, gedurende zijn achtjarig bewind. De ex-generaal, die met ijzeren vuist regeerde, vroeg, met zijn doorgaans onbewogen gezicht, om vergiffenis en zei dat het oordeel van het volk zou afwachten en zich zou onderwerpen aan elke straf. De anders zo arrogante generaal, die tijdens zijn regering werd ge confronteerd met volksopstanden en studentenonlusten, gaf al zijn rijkdom op en heeft zich, samen met zijn vrouw, op een zorgvuldig geheim gehouden plaats in de pro vincie teruggetrokken, voor een zelfopgelegde ballingschap. verantwoording af te leggen voor zijn ol bij het neerslaan van een volkopstand in Kwangju tegen zijn regiem, acht jaar geleden. Oppositieleider Kim Dae Jung, wiens Partij voor Vrede en Demo cratie de meerderheid heeft in het parlement, verklaarde gisteren dat hij geen genoegen nam met het ex cuus van Chun. Hij zei, dat zijn par tij in het parlement zou blijven aan dringen op berechting van Chun. Chun verklaarde, dat hij sinds hij in februari aftrad als president, in 'berouw en wroeging' heeft go Salvadoraanse militairen bekijken het lichaam van een collega, die gisteren werd gedood tijdens een guerrilla- leefd. Hij werd dagelijks gecon- aanval op een bus in de hoofdstad van El Salvador. De guerrilla's waren als passagiers in de bus gestapt, dood- fronteerd met een vijandig parle- den de soldaat en verwondden een andere die voor de veiligheid van de andere passagiers meereed. (fotoANp) ment dat discussies voerde over de grove schending van de mensen rechten en de corruptiepraktijken van zijn familieleden en vrienden. De debatten en verhoren in de par lementaire commissie deden den ken aan de verhoren in het Water- gate-schandaal in de VS. Twee i familieleden zijn in de gevangenis beland wegens corruptie. ADVERTENTIE Stoffenshow f|§8 Primeur 1989 P. L. WARNARS sinds 1874 .van 12 t/m 26 november Noordeinde 23o 's-Gravenhage 070-642835 TEL AVIV (GPD) - Tegenstan- zijn broers, twee neven en andere ders vanaanvaMdmgvan de^Wieis familieleden ziin in de eevaneenis een JOOd-wet door het Israëlische parlement hebben gisteren steun gekregen van onverwachte en on verdachte zyde. De Rabbinale Raad van Amerika heeft een be roep gedaan op premier Shamir het parlement niet te laten stem men over het voorstel tot wijziging van de immigratiewet. De Raad is I de grootste rabbinale organisatie van orthodoxe joden ter wereld. In het verleden hebben de Ame rikaanse orthodoxe rabbijnen steeds een wijziging van de wet ge steund. Als de Knesset het amen- dom zijn toegelaten via een ortho doxe procedure. De nieuwe opvatting van de Rab binale Raad van Amerika is dat niet de Knesset, maar het Israëli sche rabbinaat moet bepalen wie voor de wet als jood moet worden beschouwd. Waarnemers brengen de koers wijziging in verband met het verzet van United Jewish Appeal en an dere grote Amerikaans-joodse geldschieters tegen de plannen van de religieuze partijen in Israël. De Rabbinale Raad zou bang zijn dat ze contributies van die organisaties gaat verliezen als de Knesset de dement aanvaardt, is emigratie wetswijziging zou goedkeuren. r Israël voortaan voorbehouden i mensen met een joodse moe- en aan hen die tot het joden- Een delegatie van Amerikaans joodse organisaties is momenteel in Israël om blijk te geven van de ongerustheid van de niet-ortho- doxe meerderheid binnen het Amerikaanse jodendom. De groep heeft de afgelopen dagen bespre kingen gevoerd met alle belangrij ke politici, ook met die van de or thodoxe partijen. Gisteren spraken de delegatiele den met vertegenwoordigers van de ultra-orthodoxe Agoedat Jis- raël, de belangrijkste drijfveer ach ter het voorstel. Zoals mocht wor den verwacht, leverde het onder houd geen verandering van stand punten op. Agoedat-parlementslid, rabbijn Porush, vertelde de Ameri kanen dat een wet van de Israëli sche Knesset geen wet is van de li berale gemeenschappen in de Ver enigde Staten. "Dit gaat alleen Is raël aan", aldus Porush. Buitenland kort Krijgsgevangenen Uit de Iraanse hoofdstad Teheran is een vliegtuig met 52 Iraakse krijgsgevangenen vertrokken, die zullen worden gerepatrieerd naar Iraq in een operatie die wordt ge leid door het Internationale Rode Kruis. Filipijnen Gewapende mannen hebben ze ventien kerkbezoekers in een afge legen bergstadje op het Filipijnse eiland Cebu doodgeschoten, zo hebben militaire autoriteiten van ochtend in Manila bekendge maakt. Onder de slachtofers zijn kinderen en bejaarde vrouwen. Armen De Europese Commissie heeft ge zegd dat 44 miljoen mensen in de gemeenschap, oftewel 14 procent van de bevolking, worden be schouwd als arm. Deze mensen, al dus een rapport van de commissie, verdienen minder dan de helft van het inkomen dat in hun land geldt als gemiddelde. Bomaanslag Bij een bomaanslag op een politie bureau in Benburb, een dorp in het County Tyrone (Noord-Ierland), zijn twee burgers om het leven ge komen. Acht andere personen, al len burgers, raakten gewond. Men verdenkt de IRA van de aanslag. VS De Amerikaanse president Reagan weigert een wetsontwerp van het Congres te ondertekenen, waarin beperkingen worden gesteld aan lobbypraktijken van gewezen be windslieden en andere hoge rege ringsfunctionarissen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Al sinds de oprichting van de Scientology Kerk, zo'n 25 jaar gele den, probeert justitie in een aantal landen de activiteiten van deze sekte te stoppen. Na de arrestatie, afgelopen weekeinde in Madrid, van negen kopstukken van Scientology Church, lijkt de Spaanse onderzoeksrechter Vas- quez Honrubias te hebben bereikt wat een kwart eeuw lang anderen niet is gelukt. De negen, die dinsdag in afwach ting van hun proces werden over gebracht naar een huis van bewa ring, worden verdacht van belas tingfraude, oplichting en vrijheids beroving. 'De tweede muur van vuur over winnen'. dat is het levensdoel van de Scientology-leden. Niemand, ook van de volgelingen zelf, weet precies wat dat inhoudt. Het berei ken van 'een opperste staat van be wustzijn', of 'een grote staat van helderheid' wordt het genoemd. Er hangt wel een fors prijskaartje aan dit streven, zoals aan alles wat de Scientology Kerk haar volgelingen biedt. In 1954 stichtte de Amerikaan Lafayette Ronald Hubbart een 'nieuwe religie': de Scientology Church. Hubbart was tot dan schrijver van science-fiction boe ken. In 1950 kwam zijn boek 'Dia- netica, de moderne wetenschap van de geestelijke gezondheid' uit, dat de de Scientology-leer zou worden. Het doel van dianetica heet te zijn 'per sonen tot een hogere staat van be wustzijn brengen.' De huidige leider Herbert Jent- zsch tijdens zijn arrestatie in Ma drid. (foto AP) Naar schatting zijn er over de he le wereld tussen de twee en zes mil joen Scientology-volgelingen. In Nederland wordt dat aantal ge schat tussen een paar honderd en enkele duizenden. In enkele lan den, waaronder Nederland, heeft de kerk ook afkick-klinieken voor drugsverslaafden onder de naam Narconon. In het Narconon-cen- trum in Zutphen kan een verslaaf de tegen betaling van 100 gulden per dag terecht. Volgens Scientology-leden heeft de afkick-methode van Narconon in vijftig procent van de gevallen succes. Medewerkers van de con sultatiebureaus voor alcohol en drugs (de CAD's) bestrijden dit echter en zeggen hun klanten altijd voor de activiteiten van Narconon te waarschuwen. Scientology-aanhangers spreken mensen op straat aan om een gratis persoonlijkheidstest te laten afne men. Bij die test wordt vaak ge bruik gemaakt van een zogenaam de E-meter; een soort leugendetec tor. Terwijl de van straat geplukte persoon vragen wordt gesteld over zijn huidige en vorige levens, regi streert de E-meter elektrische stroompjes in het lichaam. Aan de hand van die stroompjes wordt een grafiek gemaakt van de geestelijke gesteldheid van de persoon. Wan neer uit de grafiek 'blijkt' dat de persoon psychisch labiel is, biedt de sekte een soort geestelijke trai ning aan. Voor die trainingen, en vaak ook voor de 'gratis' persoonlijkheids test, worden aanzienlijke geldbe dragen gevraagd. In ons land is voor een persoonlijkheidstest wel eens 20.000 gulden betaald. De Scientology-kerken hebben nooit een cent belasting betaald, terwijl hun vermogen wordt geschat op zeshonderd miljoen gulden. Zelf beweren ze geen belasting te hoe ven afdragen, omdat ze opereren onder de status van kerkgenoot schap. De autoriteiten gaan er ech ter vanuit dat Scientology een or ganisatie met winstoogmerk is. In Nederland kreeg de Scientology Church in 1980 met de belasting-inspectiedienst te ma ken. De sekte bleek een schuld van zes miljoen gulden te hebben en kreeg bovendien nog een boete van een paar miljoen. Er werd beslag in het politbureau werd gehaald, is Nyers in Hongarije en daarbuiten befaamd vanwege zijh streven naar vergaande politieke en economi sche hervorming van het bestel. In 1974 wekten de toen ketterse idee ën van Nyers de gramschap van partijleider Kadar. Nyers werd ge dwongen zijn functie als secretaris van het Centraal Comité op te ge ven en verdween ook uit het Polit bureau van de partij. Nyers keerde, samen met een an dere befaamde hervormer, Pozs- gay, terug in de partijtop nadat Ka- dar afgelopen mei als partijleider werd opgevolgd door Grosz. De nieuwe Hongaarse sterke man ver klaarde destijds meteen dat hij de beide functies slechts voor korte tijd zou combineren. In de eerste plaats omdat als onderdeel van de Hongaarse politieke hervormingen de verantwoordelijkheden van par tij en regering strikter worden ge scheiden. de Miklós Nemeth Nyers. maar bij de nieuwkomer en discipel van Grosz, Nemeth, wekt in elk geval de indruk dat de Hon gaarse partijleider verzekerd wil zijn dat de 'adviezen' die de partij aan de regering geeft in grote lijnen worden opgevolgd. WASHINGTON - De toekomstige president George Bush heeft Brent Scowcroft (63) benoemd tot zijn na tionale veiligheidsadviseur. Scow croft heeft dezelfde functie eerder vervuld onder president Ford. Naast de minister van buitenland se zaken is de nationale veilig heidsadviseur de belangrijkste be- leidsadviseur op het gebied van de buitenlandse politiek. door Jaap van Wesel Scowcroft heeft een lange staat van dienst. Onder president Carter diende hij als adviseur voor onder handelingen over wapenbeheer sing, een gebied waarin hij als een expert geldt. De voormalige lucht- machtgeneraal, staat bekend als een verstandig, deskundig en ge matigd man, die de weg weet in Washington en uitstekende betrek kingen heeft met het Congres. Samen met John Tower, de man die genoemd wordt als minister van defensie, maakte hij deel uit van een commissie die begin vorig jaar een onderzoek instelde naar de Iran-Contra-affaire. Het rapport van de commissie-Tower was zeer kritisch over het functioneren van president Reagan en zijn toenmali ge nationale veiligheidsaviseur John Poindexter. De Nationale Veiligheidsraad is tijdens de regering van president Reagan een zorgenkindje geweest. Reagan heeft in 8 jaar 6 nationale veiligheidsadviseurs versleten. Na de kritiek van de commissie-Tower over het functioneren van de natio nale veiligheidsadviseur is die dienst grondig gereorganiseerd, eerst door Frank Carlucci, die later minister van defensie werd, en uit eindelijk door Colin Powell. Het is de algemene opvatting in Washing ton dat de laatste veiligheidsadvi seur van Reagan, Colin Powell, de beste van het stel is geweest. Regering verbiedt massabijeenkomst provincie Kosovo BELGRADO (Rtr) - De autoritei ten hebben gisteren een demon stratieverbod afgekondigd in de Joegoslavische provincie Kosovo. Dit heeft heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug gemeld. In de provincie is de afgelopen dagen op grote schaal betoogd door de over wegend Albanese bevolking. Tienduizenden mensen hebben deze week in verscheidene steden in Kosovo gedemonstreerd tegen het ontslag van twee populaire lei ders van Albanese afkomst, die on der druk van de deelrepubliek Ser vië het veld moesten ruimen. Gisteren verbood de politie ech ter alle bijeenkomsten, omdat de betogingen "de openbare orde ver stoorden". De politie zei dat over treders zouden worden gestraft, maar vertelde niet welke straf hun dreigt. De provinciale leiders van Koso vo hadden eerder al gewaarschuwd dat zij mogelijk zouden worden ge dwongen noodmaatregelen te ne men en de oproerpolitie in te zet ten, als de betogingen voortduren. De provincie vormt al maanden het toneel van een steeds hoger oplo pend conflict tussen de overwe gend Albanese bevolking en de Servische minderheid, die zich ge discrimineerd voelt. ADVERTENTIE gelegd op de inboedel van de ge bouwen van de Scientology Church in Amsterdam. De sekte kwam deze financiële klap weer te boven. De stichter van de kerk overleed in 1986. Zes jaar daarvoor was hij al op mysterieuze wijze verdwenen. De huidige leider, Herbert Jent- zsch, is dinsdag in Madrid, met de rest van de Scientology-top opge pakt. De Nederlandse afdeling van de religieuze beweging Scientology kerk verwacht na de arrestaties van leden van deze sekte in Madrid juist een toenemende interesse van het publiek. "Al die onterechte aanvallen kweken juist grote inte resse van het publiek", zei een woordvoerder gistermorgen in een reactie op de arrestaties. De woordvoerder noemt de ar restatie het gevolg van een 'com plot' van Interpol. Volgens hem is al in 1960 aangetoond dat Interpol een nazi-netwerk is. "We hebben bovendien documenten waaruit blijkt dat Interpol tegenwoordig betrokken is bij de handel in hard drugs." De woordvoerder kon niet zeggen hoeveel mensen actief lid zyn van de 'kerk'. "Vorig jaar ver kochten we 5000 boeken en gaven we 500 cursussen aan geïnteres seerden. Internationaal gezien zijn de verkoopcijfers de afgelopen tijd enorm gestegen." Ook in z'n details geeft een SieMatic keu ken u het rijke gevoel het mooiste en beste te hebben gekozen Zo hebben SieMatic keukenkasten een uniek sluitprofiel waarmee de deurtjes fluisterzacht en stof- dicht worden gesloten. Een echte SieMatic, inclusief basisapparatuur, kost u minstens 6.000 gulden. Er zijn goedkopere keukens dan die u in onze showroom ziet. Maar als u goed gaat vergelijken 't Liefst een SieMatic. Binnen 5 dagen kookklaar! SieMatic keukenplein Leiderdorp kan uw nieuwe keu ken kookklaar leveren. Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter - elektricien - tegelzetter en overige vak mensen. En als u zelf uw nieuwe keuken wilt plaatsen, kunt u rekenen op onze instrukties en adviezen. Zonodig bij u thuis! Meubelplein 9 (1e etage Mijnders meubelen) leiderdorp. Tel. 071-412615 geopend van 9 30-17 30 uur Donderdag koopavond tot 21 00 uur Zaterdag van 9.30-17 00 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5