Kamer wil aanpak lange wachtlijsten Zedenwet: vrouwen winnen slechts achterhoedegevecht Alle pasjes met dit vignet worden razendsnel bediend door de Amro Geldautomaat.® Rechter verwerpt verbod op publicatie vraaggesprek Twee tot zes jaar geëist in Turkse afpersingszaak Amro Bank |L Uitwisseling patiënten in gezondheidszorg HAARLEM (GPD/ANP) - Het weekblad Panorama kan deze week gewoon verschijnen. De pre sident van de Haarlemse recht bank, mr. H.F. van den Haak, wei gerde gisteren in te gaan op het ver zoek van de oud-Hagenaar H.L. Bartels om het blad een verschij ningsverbod op te leggen. Dit in verband met een interview met Bartels in het weekblad. Bartels is een goede bekende in het Haagse criminele milieu. Tij dens het kort geding vielen giste ren termen als 'De heerser van de Haagse onderwereld' en de 'Ko ning van de Geleenstraat.' De man heeft een lange staat van dienst: zo trok Henkie Bartels in 1946 al de aandacht door te proberen samen met Chris Lindemans (King Kong) uit de Scheveningse strafgevange nis te ontsnappen. Inmiddels verblijft de bejaarde :-Hagenaar, die in slechte ge- Thailand. /oor de uitbrei- ting bij de inspecties voor de volks- i het aantal ver- gezondheid, de Rijkskeurings voor demente dienst van Waren, de bureaus ver trouwensartsen kindermishande ling en over de arbeidsvoorwaar- DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer wil een oplossing voor de lange wachtlijsten voor verpleeghuizen, zwakzinnigenzorg, psychiatrie, verslaafdenzorg en langdurige thuiszorg. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van de begroting volksgezondheid, zondheid"verkeert,1 Volgens de Kamer is de nood zo groot dat extra maatregelen nodig zijn Zo zouden de lege bedden in zie kenhuizen na de nodige aanpas sing gebruikt kunnen worden voor verpleging van demente bejaarden en zo mogelijk ook als (dependan ce van) zwakzinnigeninrichtingen. De WD stelde voor om 5000 ver pleeghuispatiënten te plaatsen in bejaardenhuizen. Daarbij gaat het om mensen die met wat extra ver pleegkundige hulp ook in een be jaardenoord zouden kunnen wor den verzorgd. Dat levert per pa tiënt jaarlijks een besparing op van 43.000 gulden. De 215 miljoen gul den die dit oplevert kan volgens de WD worden gebruikt om voor de verpleeghuizen meer personeel aan te trekken en om de extra ver pleegkundige hulp in bejaarden huizen te betalen. Doordat er op die manier in de verpleeghuizen bedden vrijkomen Een verslaggever van Panorama zocht hem daar op op voor een langdurig interview. Het weekblad brengt het levensverhaal van Bar tels in de nummers die deze en vol gende week verschijnen. Bartels verzet zich echter tegen publikatie. Hij beroept zich op een vetorecht dat in een met Panorama gesloten contract voorkomt. Advo caat mr. D. Huisman zei gisteren dat er op een 'stuitende en privacy- schendende manier' dingen over derden worden gezegd. Volgens Huisman heeft Bartels op grond van het contract het recht te zeggen dat de publikatie niet zal doorgaan. "Het is heel duidelijk. Bartels wil het niet". Advocate mr. E. Polak bestreed de vordering. De ex-Hagenaar stuurde hoogstpersoonlijk op 18 november een faxbericht aan Pa norama waarin hij meldde zich het verhaal anders te hebben voorge steld. Daarnaast stelde hij enkele wijzigingen voor. "Daaraan is uit voering gegeven", aldus mevrouw Polak die dan ook niet begreep waarom Bartels plotseling een vol ledig publikatieverbod wenste. Daarnaast wees de raadsvrouwe op de grote schade die het week blad door een verbod zou leiden. De gehele oplage was al gedrukt. Alleen de advertentie-inkomsten hoeft het budget 1 ding (tot 1990) var pleeghuisbedden bejaarden met 3000 r deel te worden gebruikt. De WD wil in het kader van deze operatie den van verpleegkundigen en ver- 215 miljoen gulden overhevelen zorgenden. Volgens haar zijn er al van de AWBZ (Algemene Wet Bij- berichten over "import" van ver- zondere Ziektekosten), waaruit de pleegkundigen uit het buitenland verpleeghuizen worden betaald, vanwege een tekort in eigen land. het budget van de bejaarden oorden. De Kamer vroeg ook om het snel beschikbaar stellen van meer geld voor gezinsvervangende tehuizen en dagverblijven. Verschillende fracties vinden dat er behalve voor het beheersen van de kosten ook (meer) aandacht nodig is voor de kwaliteit van de zorg. In dit verband maakte vooral Ne telenbos (PvdA) zich zorgen over personeelstekorten en overbelas- Milieu-bezwaren tegen nieuwe vuilstortplaats Noord-Holland AMSTERDAM (GPD) - De pro vincie Noord-Holland treft voorbe reidingen om ten Zuiden van Am sterdam een vuilstortplaats ter grootte van negentig hectare in te richten voor de opslag van grof der bouw- en sloopafval. De bestaande opslagplaatsen in Naarden en Vel- sen zijn bijna vol en nu overweegt de provincie het afval te storten op drie groenplaatsen in de gemeen ten Diemen en Muiden. Een woordvoerder van de ge meente Amsterdam zegt dat het gaat om een ambtelijk rapport dat nog niet op bestuurlijk niveau is besproken. Volgens de woordvoer- >u een dergelijke opslagplaats voor Amsterdam interessant kun nen zijn omdat daar mogelijk ver ontreinigde grond en vervuild bag ger kan worden opgeslagen. Volgens het tijdschrift Gepakte Stad komen drie lokaties voor de stort in aanmerking: het PEN-ei- land, de Bloemendalerpolder en de Gemeenschapspolder. Uit een rap port, waarop het tijdschrift de hand heeft weten te leggen, blijkt dat de nieuwe stortplaats van 1990 tot 2010 geopend zal zijn. In die pe riode zal er 4,9 miljoen ton afval worden gestorten. Ontucht De kinderrechter van de- recht bank in Rotterdam heeft een 15-ja- rige jongen uit Spijkenisse bestraft met zes maanden tuchtschool voor ontucht met 21 kinderen in zijn woonplaats. Zes maanden tucht school is de maximum straf voor minderjarigen. De jongen zal daar na in een internaat worden ge plaatst. De ontuchtzaak kwam vo rige week in de publiciteit. Justitie Milieudefensie, de Milieufedera tie CMN en Diemen Gifvrij hebben in een eerste reactie de plannen van de provincie afgewezen. Zij vinden dat de provincie kan vol staan met een uitbreiding van de reeds bestaande vuilstortplaatsen in Velsen en Naarden. De milieu organisaties stellen dat er de ko mende jaren veel minder afval zal worden aangeboden dan waar het ambtelijk rapport vanuit gaat. In de toekomst kan vijftig tot negen tig procent van het aangeboden af val worden hergebruikt. De rest kan worden verbarnd, aldus de or ganisaties. In een verklaring hebben zij gis teren bovendien gezegd dat er in de regio Amsterdam geen plaats meer is voor een afvalplaats. Het gevaar bestaat dat het weglekken van schadelijke stoffen van afvalplaats onontkoombaar Het PvdA-kamerlid verweet staatssecretaris Dees onvoldoende communicatie met de zorgverle ners, waardoor allerlei zaken teveel tijd in beslag nemen. Verder duurt het voorbereiden van maatregelen op het ministerie volgens haar te lang: "Geen nota of wetsontwerp komt op de afgesproken tijd bij de Kamer". Ook Lansink (CDA) noemde het beleid "te afwachtend en wisselvallig". Het WD-kamerlid Terpstra merkte op dat patiënten vaak te lang in een revalidatiecentrum blij ven - voor 500 gulden per dag - om dat ze lang moeten wachten op kunst- en hulpmiddelen of aanpas sing van hun huis. Ze pleitte voor eenvoudiger procedures. Zo zou den de revalidatie-artsen voor hun patiënten de medisch adviseurs kunnen worden van de uitvoe ringsorganen. Daarvoor hoeft dan niet de (dure) Gemeenschappelijke Dienst te worden ingeschakeld. Minister Brinkman en staatsse cretaris Dees antwoorden de Ka mer vandaag. Tot drie keer toe brand gesticht bij SijtlioffPers DEN HAAG (ANP) - Bij de Haagse dagblad-uitgeefster Sijthoff Pers is gisteravond voor de derde maal binnen 24 uur brand gesticht. Rond acht uur 's avonds werd inge broken in een uitgifte-station aan de Erasmusweg. Met benzine is vervolgens een vuurtje gestookt. /f In de nacht van dinsdag op toe ook de Nederlandse Polit woensdag werd er bij Sijthoff twee keer brand gesticht: in de garage van het hoofdkantoor in Rijswijk en in een stadskantoortje in het centrum van Den Haag. De totale DEN HAAG (ANP) - De bekende Amsterdamse verschijning 'Fabiola' trekt de aandacht van een fotograaf tij dens een demonstratie tegen de Britse anti-homowetten gisteren op het Haagse Binnenhof Kamerleden van de PSP, PvdA, VVD, D66 en PPR betuigden daar gisteren hun steun aan het protest tegen deze wetgeving die volgens hen discrimineert. De wet verbied het propageren en belijden van homofilie in het openbaar. De kamerleden heb ben een draagbaar homo-monument groep toeren al enige maanden met ee i de Engelse organisatie 'Stop the Cause'. Leden van deze i bus door Europa om steun te vragen voor hun acties tegen de wetgeving. POLITIE - De extra 102 miljoen gulden die minister Van Dyk (bin nenlandse zaken) heeft vrijge maakt voor de politie, mag niet ten koste gaan van de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1989. Dat stelt Algemene Centrale van Overheidspersoneel (ACOP), toe ook de Nederlandse P< Bond behoort. Anders komt het de garage akkoord tussen politiebonden en het kabinet op losse schroeven te staan, aldus de bond. De ACOP vreest dat het kabinet het bedrag schade bedraagt zeker een kwart aftrekt van de arbeidsvoorwaarden miljoen. Over motief en dader(s) voor overheidspersoneel voor tast de politie in het duister. 1989. maakte toen bekend dat ook de Het huwelijk is tot dusver een vrij- jongen en twee buur- plaats voor gedwongen seks. Dat „.i betrok- êaat nu veranderen, maar niet tot deze zaak ieders vreugde. Wie wil een leger politiemannen in de slaapkamer?", vroeg Je Haar lemse advocaat F. J. van Velsen zich af, toen bekend werd dat het wetsvoorstel klaar lag om ver- De gemeente Rotterdam heeft krachttag voortaan ook binnen het 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor de ontwikkeling van een auto maat, waar drugsverslaafden hun gebruikte spuiten kunnen jongens bij de zaak w< ken. Het onderzoek ii wordt nog voortgezet. Spuitautomaat gens hem schendt de voorgeno men wijziging de privacy, want wat verdient meer bescherming dan de icn voo. sc^onrkrermee kunnen h.00^ Persoonlijke sfeer van de verslaafden ook buiten deope- ningstijden van hulpinstellingen schone spuiten krijgen. Het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in Rotterdam ver wacht binnen vier maanden een prototype van de nieuwe automaat gereed te hebben. Gifvaten Een diepgaand onderzoek heeft aangetoond dat zich op de voorma lige stortplaats van huisafval in Amersfoort geen vaten met giftig lompe politiemannen, die na de eerste de beste echtelijke ruzie de meest intieme details van iemands geslachtsleven komen uitpluizen. Vrouwen die nu klagen over mishandeling, zouden straks hun man aangeven wegens ver krachting. door Gijs Schreuders - - - Ook het PvdA-kamerlid H. J. chemisch afval bevinden. Concen- Roethof moet weinig hebben van trahes schadelijke stoffen rondom het nu door de minister van justitie de stortplaats blijven beneden de bij de Kamer ingediende voorstel toelaatbare waarden, terwijl het uit het verkrachtingsartikel de water uit de particuliere drinkwa- woorden "buiten echt" te schrap- terputten in de directe omgeving perli 2odat gedwongen geslachts- schoon is. Het onderzoek begon in verkeer tussen echtelieden binnen mei van dit jaar nadat chauffeurs het bereik van de strafrechter hadden verklaard m de jaren zestig komt Een gehuwde man die toe- vaten met chemisch afval stortplaats te hebben gebracht. Graafwerkzaamheden leverden echter slechts enkele lege vaten op. Ergotherapie Mensen met lichamelijke stoor nissen kunnen langer zelfstandig blijven wonen als ze thuis tijdelijk de hulp kunnen inroepen van ergo therapeuten. Deze experts advise ren de patiënt bij het aanpassen i zijn huis en leren hem technie- geeft aan zijn driften, ook als zijn echtgenote daar niet van gediend is, kun je toch niet vergelijken met een man in de bosjes die een passe rende vrouwelijke fietser ver kracht, stelt hij. Het nu door minister Korthals- Altes ingediende wijzigingsvoor stel dateert overigens al uit 1980. De Adviescommissie Zedelijk heidswetgeving adviseerde toen i uit de delictsomschrijving 1 ken om zich, ondanks de handicap verkrachting het bestanddeel "bui- zelf te verzorgen. Dit blijkt uit experiment vaj Kruisvereniging ten echt"te teten vervallen wegens 'de "JNati'onai*é "strÖd met het algemene karakter de Nederland- van het beginsel van de wilsvrij- Vereniging voor Ergotherapie heid van de burgers bij het aangaan hun meest intieme relaties dat driejaar heeft geduurd. Zij z ken naar mogelijkheden om ergo- therapeutische hulp aan huis in de toekomst op te nemen in het dien stenpakket van de Kruisvereni ging. maakte al direct helemaal geen leger politiemannen in de slaapkamer, maar ook geen wettekst meer waarin te lezen valt dat een vrouw binnen het huwelijk tot ongewenste seksuele handelin gen mag worden gedwongen. De suggestie dat de wetgever ver krachting door een echtgenoot niet afkeurenswaardig vindt, vormt im mers een voortdurende belediging van gehuwde vrouwen, alsof deze geen vrije wil zouden hebben. Geen bewijs Het bewijs van verkrachting bin nen een intieme relatie zal maar zelden geleverd kunnen worden. Als argument tegen de wetswijzi ging is dit niet van belang. Ver krachtingszaken zijn hoe dan ook moeilijk te bewijzen, zij spelen zich vaak af in beslotenheid (de meeste verkrachters zijn bekenden van hun slachtoffers), maar ook als het vreemden betreft is de uitgeoefen de dwang niet eenvoudig aantoon baar. Wat de bescherming van de gezinsprivacy betreft: niemand twijfelt aan het nut van de straf baarstelling van incest. Wie in dat verband seksueel machtsmisbruik toedekt uit vrees voor een leger po litiemannen in de kinderkamer, zal terecht worden weggehoond. De strafbaarstelling van ver krachting in het huwelijk heeft in de praktijk gevolgen in situaties, waarin het bewijs toch al was gele verd, maar de dader zich een "recht op verkrachting" kon aanmeten. Een recent voorbeeld betrof een verkrachter die met zijn slachtoffer getrouwd was geweest. Zes maan den voor hij zich aan zijn ex-vrouw vergreep had de rechter de ver plichting tot samenwonen al opge heven, drie maanden voor de ge dwongen seks plaats had, was het echtscheidingsvonnis uitgespro ken. Maar de scheiding was nog niet ingeschreven in het register van de burgerlijke stand en de man ging dus vrijuit. Vers in het geheu gen ligt ook nog een beruchte uit spraak van de Hoge Raad, waarin een man werd vrijgesproken die zijn vriendin had verkracht nadat de relatie inmiddels was beëin digd. De Hoge Raad stelde de rela- de kanttekening, dat de wijziging tie (en 'het recht op seks') gelijk a het huwelijk, een soort emancipa tie van de verkrachting. Zulke aanstootgevende vrijspra ken behoren voortaan tot het verle den. Maar terwijl de vrouwenbewe ging dit achterhoedegevecht tegen een versleten huwelijksmoraal wint, blijft er in de voorstellen van de regering weinig over van de am bitieuze plannen tot een algehele herziening van de zedelijkheids wetgeving. Er komt wel een zwaar dere straf op aanranding (dat is ge dwongen seks zonder dat sprake is van geslachtsgemeenschap). Voorts introduceert de regering een betere bescherming van pa tiënten en cliënten tegen onoirbare toenaderingen door hulpverleners. Toen jaren geleden een ingrij pende herziening van de zedelijk heidswetgeving in het vooruitzicht werd gesteld, ging het echter niet alleen om een betere bestrijding van de seksuele geweldsdelicten en de delicten die seksuele hande lingen met afhankelijken betref fen. Men wilde tegelijk proberen de zedenmeesterij in de strafwet in te tomen. De huidige bepalingen stammen uit 1911, toen de overheid op aan drang van de christelijke partijen meer juridische wapens kreeg voor de bestrijding van allerlei "on tucht". Hiertegenover staat de ge dachte dat de staat via de strafwet geen "zeden" moet afdwingen, maar zich beter kan beperken tot het strafbaar stellen van misdrij ven jegens mensen die zich in een afhankelijke positie bevinden. Een modernisering op grond van deze gedachte komt er echter niet. Het struikelblok is het voorstel geweest geen straf meer te stellen op seksuele handelingen met jon geren vanaf 12 jaar zolang daar geen dwang aan te pas komt. De angst en weerzin die pedofilie in brede kring oproept, torpedeerde het hele herzieningsproject. Vol gens voorstanders van een liberali sering (bijvoorbeeld het kamerlid Roethof en een partij als de PSP) zou het doorbreken van het taboe op seks tussen of met jongeren, hen juist weerbaar maken als zij met ongewenste handelingen wor den geconfronteerd. Dit soort pleidooien zijn echter vergeefs ge bleken. Na acht jaar kan het eind rapport van de adviescommissie zedelijkheidswetgeving met het oud papier mee. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie mr. F. Franken van Bloemendaal bij de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren gevan genisstraffen van 2 tot 6 jaar geëist tegen drie Turkse mannen. Zij zou den zich in Nederland onder de dekmantel van de in Turkije verbo den linkse organisatie Dev Sol heb ben schuldig gemaakt aan afper singen en doodslag. De officier zei alleen een poging tot afpersing en poging tot dood slag te kunnen bewijzen, maar liet doorschemeren dat hij de drie mannen van veel meer misdrijven verdacht, waarvoor alleen het be wijs ontbrak. Volgens Franken van Bloemendaal behoort het drietal tot een groep afpersers, die onder de naam Dev Sol, vele Turken in Amsterdam chanteerden voor be dragen van 25.000 tot 100.000 gul den op straffe van de dood. Een van de mensen die een der gelijke dreigbrief ontving was de 30-jarige M. Horuz. Omdat hij niet betaalde werd hij op 6 juli dit jaar opgezocht in een Turks koffiehuis in de hoofdstad. Nadat Horuz eerst zelf een van zijn afpersers dood schoot, werd hij vervolgens door andere bendeleden geliquideerd. Wie precies het dodelijk schot los te, wist de officier niet. Daarom kon hij alleen de poging tot dood slag en de poging tot afpersing be wijzen. Een 23-jarige verdachte zou in ie der geval geschoten hebben. Een 34-jarige andere verdachte was een van de afpersers van Horuz, even als een 33-jarige derde verdachte. Het bewijsmateriaal daarvoor haal de de officier vooral uit verklarin gen van getuigen die het drietal op de dag van de dodelijke schietpar tij in het koffiehuis gezien hadden. "De angst echter die bij veel getui gen in deze zaak leeft maakt het voor de politie moeilijk op deze zaak greep te krijgen", aldus Fran ken van Bloemendaal. Het drietal dat gisteren terecht stond werd in december vorig jaar veroordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf we gens de bezetting van een Turkse bank in Amsterdam. Volgens de officier van justitie kwamen bij de politie in totaal elf aangiften van afpersing binnen. Getuigen, veelal anoniem, echter vertelden dat zeker 300 dreigbrie ven bij Turken bezorgd waren. Het geld zou bestemd zijn voor wa pens. De rechtbank doet op 7 decem ber uitspraak. zouden al 400.000 gulden bedragen. De reactie van de raadsman van Bartels: „De ellende is door Pano rama zelf veroorzaakt. Of het geld kost. laat me zo koud als een steen" Rechtbankpresident Van den Haak wees de vordering van Bar tels af. Op zichzelf behoort het vol gens de rechter op grond van het gesloten contract wel tot de moge lijkheden de tekst in zijn geheel af te keuren en de distributie van de complete Panorama-oplage dus te verbieden. In dat geval was daar echter geen sprake van. Uit het fax bericht van 18 november blijkt vol gens Van den Haak duidelijk dat Bartels twee concrete wijzigingen wenste, waaraan gevolg is gegeven. "Voor het overige bevat het niet meer dan de opmerking dat Bartels zich-zijn levensverhaal heel anders had voorgesteld. Daar houdt het mee op". Militair verdacht van verkrachtingen DEN HAAG (GPD) - Een 22-jarige dienstplichtige militair van de luchtmachtbasis Gilze Rijen is door de Koninklijke Marechaussee eind oktober gearresteerd op ver denking van het plegen van een aantal verkrachtigen. Door de au diteur-militair van de krijgsraad in Arnhem worden hem naast deze verkrachtingen tevens aanranding en mishandeling ten laste gelegd. De zaak kwam aan het rollen toen twee vrouwelijke slachtoffers van de man aangifte deden. Zij ble ken al bijna twee jaar lang onder bedreiging door de man te zijn aan gerand en verkracht. Bij het onder zoek bleek dat de militair ook en kele familieleden van een van de slachtoffers mishandeld heeft. De man verblijft momenteel in afwachting van de behandeling van zijn zaak voor de krijgsraad in het huis voor militaire detentie in Nieuwersluis. De Koninklijke Ma rechaussee hoopt binnen twee we ken het vooronderzoek in deze zaak te hebben afgerond. Veel leerboeken voor scholieren zijn onduidelijk DEN HAAG (GPD) - Leerboeken voor leerlingen van het lager be roeps onderwijs (lbo) en het alge meen vormend onderwijs (avo) zijn onduidelijk. Hierdoor hebben leer lingen moeite om te beginnen met hun huiswerk, zijn ze snel afgeleid en weten ze vaak niet of zij hun huiswerk goed hebben gemaakt. Dit blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Utrecht en het In stituut voor Onderzoek van het On derwijs. De leerboeken voor de vakken wiskunde en Engels op het lbo en het avo stonden centraal in het on derzoek dat was opgezet om te kij ken of leerlingen zelfstandig kun nen werken met hun leerboeken. Vaak is dit niet het geval. Voor een deel ligt dat aan de boeken zelf. Hoewel er samenvattingen en voorbeelden in staan, missen de onderzoekers bijvoorbeeld studie aanwijzingen, antwoorden bij de opgaven en een goede inleiding. Verder blijkt dat leerlingen niet alle teksten van een boek lezen. Zij beperken zich tot de voorbeelden, uitleg van opdrachten en de sa menvatting. De lessto.f is onduide lijk en veel leraren kunnen niet goed uitleggen hoe de boeken moe ten worden gebruikt. Leraren zijn vooral ontevreden over de uitleg van begrippen en de kwaliteit van de toetsen. Volgens de onderzoekers moeten docenten meer aandacht besteden aan het gemaakte huiswerk en moeten zij de leerlingen uitleggen hoe zij zelf standig met de boeken kunnen werken. ADVERTENTIE De Amro Geldautomaat helpt u razend snel aan geld. Dag en nacht staat hij voor u klaar. Ook als u cliënt bent van 'n andere bank. Pasje invoeren, PIN-code intoetsen en u hebt binnen 30 seconden uw geld. U vindt een geldautomaat in ons kantoor: Leiden, Stationsweg 31-33.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3