Theo Thijssen, schrijver met fotografisch geheugen Gratis&M- inspekhe/ Graffiti uit New York KLEURKOPIE Spontane Marjol Flore Intiem recital voor zes Duitse Vredesprijs voor schrijver jeugdboek 'Desnoods met geweld' MULTICOPV IIMWHIMHMiffll MULTICOPV Raadsels van Strijards MULTICOPV LEIDERDORP - Verrassend aan Marjol Flore blijft de informele, spontane sfeer in haar optreden, die het onmogelijk maakt een grens te trekken tussen ingestu deerde effecten en de ingeving of de onbedoelde vergissing van het moment. Dat frappeert hele maal bij een optreden in een klei ne zaal als de Muzenhof, die zij in een oogwenk weet te vullen met de sfeer van in een ouderwets, in tiem café-chantant. Alleen de ge luidsinstallatie doorbreekt dat enigszins, doordat die haar zang in zo'n kleine ruimte scherpe bij- LEIDEN Het was nog maar zéér de vraag of het concert zou doorgaan; een kwartier voor aan vang stond ik er nog in mijn een tje. Uiteindelijk danken we een bijzondere avond aan de welwil lendheid van beide musici, die een publiek van welgeteld zes toehoorders niet teleur wilden stellen, terwijl ze in Amsterdam een volle bak hadden. Hoewel een (op zes personen na) lege Kapelzaal geen knusse aanblik kan zijn geweest voor de uitvoerenden, wisten ze toch een klanken kan geven, vooral tij dens het overwegend uit Neder landse teksten oDgebouwde eer ste deel van haar programma. Het lijkt echter ook of Marjol Flore voor de Nederlandse lied jes een andere stem gebruikt dan wanneer zij Frans, Duits, Engels of Grieks zingt. In buitenlands repertoire lijkt haar timbre op eens warmer te worden en kan haar stem associaties oproepen, die op ander momenten op de achtergrond blijven sluimeren. Het Franse chanson blijft daarbij haar sterkste kant en de warme kleuren in haar stem, maar ook een voordracht die het midden intieme sfeer te creëren. Pianist en componist Alan Mills (Ier land) hield wat meer afstand tot het publiek vanachter zijn vleu gel. De (nog jonge) Engelse bari ton met zijn vriendelijk, open ge moed en humoristische oogop slag wist zijn gehoor dadelijk bij de les te betrekken. Niet gehin derd door het ontbreken van toe hoorders zong hij met graagte en overgave zijn programma. Vóór de pauze veel Franse teksten/ge dichten van Apollinaire en Coc- teau. Alan Mills die weer te ruggrijpt op traditionele elemen ten als tonaliteit laat in zijn lie deren duidelijk Franse invloe- houdt tussen Piaf en Patachou, zorgen daarbij onvermijdelijk voor een nostalgisch element. Dat de eerste helft van de avond een strakkere, soms bijna monotone indruk opleverde, had echter nog een reden. Pianist Martijn Breebaart heeft sinds kort gezelschap van Steven Kou- dijs, die gisteren de eerste helft van het programma mee-bege- leidde op de synthesizer en het is logisch dat die samenwerking de graad van souplesse bezit die we van Marjol Flore gewend zijn. Al les moet groeien en dat zal met deze nieuwe vorm van muzikale presentatie zeker ook gebeuren. PAUL KORENHOF den horen vergezeld van akkoor den van moderner snit. Reuben Wilcox zong in accentloos Frans en met een groot beeldend ver mogen deze liederen. Na de pauze de traditionelere muziek, de volksmuziek uit Ier land en Wales. Niet in zijn onop gesmukte, simpele vorm van lou ter melodie, maar in bewerkin gen en arrangementen van com ponisten zoals Benjamin Britten, C. Stenford en weer Alan Wills. Na al dit moois klonk het wel gemeend applaus tóch wat ma gertjes. MONICA SCHIKS LEIDEN - De keurig ingelijste 'New York Graffiti' in de smette loze galerieruimte van het Aca demisch Ziekenhuis staat ver af van de schilderingen die vaak met levensgevaar aangebracht werden op treinen en metrowa gons. Wat eerst een middel van jongeren tussen elf en zestien jaar was om op te vallen en uit de anonimiteit van deze wereldstad te treden, is nu ingelijft in de we reld van de kunst. Toen oudere graffiti-schilders in de besloten heid van het atelier gingen wer ken, werd de basis gelegd voor de verheffing van wat oorspron kelijk een middel van communi catie was, tot kunst. Nu musea, galeries, kunstverzamelaars en wetenschappers zich over graffi ti ontfermd hebben, is de officië le erkenning een feit. De ontmoeting met negen voorbeelden van New York Graf fiti uit een Nederlandse particu liere collectie betekent ook een kennismaking met de gebruiken en speciale jargon van deze groep. Met 'kings' doelt Dondi White op de hoogsten in de hië rarchie van de Graffiti-cultuur die onder zich nog de leermees ter ('style master') en de leerling ('toy') hebben. Schilders als Bla de, Blast en NOC behoren tot de ze rang. De gevarieerde voor beelden van graffiti-stijlen tonen de nauwe relatie met de 'onder grondse' schilderingen. Zonder spuitbus en cartoonachtige ele menten of grote formaten zou het karakter van de voorstellin gen totaal anders zijn. Matge- kleurde soms vage partijen en opvallende signaturen, zoals |CRASH' en 'BLADE' leveren ty perende beelden op die door de nadruk op de artistieke, estheti sche kant, een weinig directe uit werking bezitten. De Madonna-achtige 'Graffity Girl' van Bill Blast en de knap weergegeven weerspiegeling in 'Reflections' van Crash illustre ren de wortels van dit werk in de New York Graffiti. De uiterlijke overeenkomst is duidelijk, maar het is de vraag of de schilderin gen in deze vorm niet veel van de oorspronkelijke betekenis heb ben verloren. In dit geval hebben de makers deze verschuiving zelf gestimuleerd, waarna anderen zich over de Graffiti-kunst ont fermd hebben. Veel oorspronke lijk Graffiti-werk is niet blijvend bewaard gebleven, omdat trei nen en metro's schoongemaakt zijn. Schilderijen van de 'Kings' en foto's van New Yorkse Graffi ti herinneren aan deze activitei ten, die ook in ons land op grote schaal navolging hebben gevon den. NANCY STOOP De Madonna-achtige 'Graffity Girl' van Bill Bast illustreert de wor tels van deze kunstvorm in de expositie 'New York Graffiti'. (PR-foto) Theo Thijssen (1879 - 1943) werd in de Jordaan geboren als zoon van een schoenmaker. In 1890 overleed zijn vader en moeder Thijssen was gedwongen de kinderen onder armoedige omstandigheden verder op te voeden. Op vijftienjarige leeftijd vertrok Thijssen naar de Rijkskweekschool in Haarlem en werd onderwijzer in Amsterdam-Oost, een functie die hij tot 1921 zou vervullen. In die jaren was de schrijver een voorstander van radicale veranderingen in het onderwijs en het blad 'De Nieuwe School', AMSTERDAM (GPD) - Het boek 'Het Amsterdam van Theo Thijs sen' wordt morgen gepresenteerd. De publicatie, die wordt uitgege ven door Thomas Rap, is samenge steld en geschreven door Peter- Paul de Baar, Rob Grootendorst en Jan Roedoe. In 'Het Amsterdam van Theo Thijssen' wordt een aan tal wandelingen door de stad be schreven waarbij men stilstaat bij plaatsen die voor Thijssen of zijn romanfiguren een speciale beteke nis hebben gehad. Van elke lokatie is een foto uit de tijd van zijn jeugd opgenomen, samen met een citaat uit zijn werk, een historische toe lichting en een routebeschrijving. Volgens Peter-Paul de Baar, sa men met de andere twee samen stellers van het boek ook bestuurs lid van de Stichting Theo Thijssen, is het idee voor het boek ontstaan uit nieuwsgierigheid. "Eigenlijk stond er niets vast. We wilden een boekje maken over lokaties die in Thijssens werk een belangrijke rol spelen". Vooral 'Jongensdagen', 'Kees de jongen', 'Het taaie onge rief en 'In de ochtend van het le ven' bleken veel verwijzingen naar bestaande plekken te bevatten. De Baar: "Met die werklijst zijn we ge gevens gaan verzamelen over de lo katies en de mensen die er ge woond hebben. Adressenboeken en bevolkingsregisters hebben ons daarbij een heel eind verder gehol pen". Foto's hebben de makers vooral in het Gemeentearchief gevonden. Niet altijd was een afbeelding uit de periode rond 1890 beschikbaar maar de gebruikte illustraties we ten volgens de samenstellers de dat hij samen met Piet Bol had opgericht, was daar een welkome uitlaatklep voor. In 1923 publiceerde Thijssen de roman 'Kees de jongen'. Het boek beschrijft de lotgevallen van Kees, net als Thijssen een schoenmakerszoon uit de Jordaan, die de troosteloze werkelijkheid ontvlucht met allerlei heroïsche fantasieën. In het boek wordt een fraaie schets gegeven van Amsterdam in de periode rond 1890 en mede daardoor werd het een groot succes. .VAARSCHOOL vandeVEREENICING IER VERBRE1D1NGIER WAARHEID» AMSTERDAM.feer q-cht 1? Mei 1858 - 17 Mei'1883. troffen wij een kaartje aan waarop het feestterrein voor de Prinsesse- dagfeesten van 1890 beschreven staat. Alles klopt precies; op het terrein waren een melk- en een pof fertjeskraam aanwezig en ook is er een ballon opgelaten." Wandelingen door Amsterdam aan de hand van Theo Thijssen Ironisch De Jordaan was in Thijssens jeugd een van de dichtsbevolkte wijken van de stad. Door de overbevol king leefden er in en rond de wijk gemiddeld 15 mensen per woon huis. Over heel Amsterdam was dat gemiddeld 11. De rijkere bewo ners van de Jordaan leefden in de woningen die aan de straten en grachten lagen en de minder be deelden moesten het doen met een plaatsje in de stegen of woonden in de souterrains en zolders van de rij kere huizen. "Soms is het verschil tussen toen en nu erg ironisch", vindt De Baar "Zo beschrijft Thijs sen in 'In de ochtend van het leven' een souterrain onder het pand Prinsegracht 11 waar kruier Otten met zijn gezin van acht kinderen woont. Hij vertelt over de bedwel mende slaaplucht die er uit de ar moedige woning opsteeg. Tegen woordig wordt het souterrain be woond door een paar welgestelde dertigers met een goed gevulde boekenkast." 'Het Amsterdam van Theo Thij- sen' is vooral een eerbetoon aan de schrijver en aan het Amsterdam dat het decor is van zijn literaire werk. De samenstellers hopen dat iedere Thijssen-'supporter' de rou tes die in het boek staan beschre ven bewandelt. Ook denkt De Baar dat het boek voor iedereen die zich in de sociale geschiedenis van Am sterdam interesseert een welkome aanvulling van zijn boekenkast is. De Baar: "Maar je kunt het ook ge woon bij de snorrende haard le- sfeer van het Amsterdam van wel eer goed weer te geven. Veel van de foto's zijn gemaakt door Jacob Olie en George Breitner. Recente foto's van de lokaties zijn niet in de uitga ve opgenomen. De Baar: "Mensen moeten zelf maar gaan kijken hoe het nu is. Opvallend is dat Thijssen veel van Hélène de Montigny-prijs voor Renate Rubinstein AMSTERDAM (ANP) - De schrijf ster Renate Rubinstein (59) in Am sterdam is de Hélène de Montigny- prijs van 50.000 gulden toegekend. Ze krijgt de prijs omdat zij zich bui tengewoon verdienstelijk heeft ge maakt voor de mensheid. De prijs wordt 2 december uitgereikt. De prijs is toegekend door teit van Amsterdam, burgemeester drs. M.W.M. Vos-van Gortel van Utrecht en dr. G.A. Wagner, presi dent-commissaris van de Konink lijke Nederlandse Petroleum Maat schappij. Volgens het toekenningsrapport treft "moed" het meest van alle as pecten die het leven en werk van Renate Rubinstein kenmerken, prof.dr. S.K. Thoden van Velzen, Van moed getuigen de bijdragen rector magnificus van de Universi- die zij aan maatschappelijke dis- zijn romankarakters vrijwel klak- jeugd vertelt, te kloppen met wat er keloos baseerde op mensen die hij door de makers in de bevolkingsre- in zijn jeugd gekend had. Hetzelfde gisters is gevonden is het geval met de lokaties uit zijn Een voorbeeld hiervan is de boeken. Ook valt op dat de schrij- bank van lening in de passage van ver op latere leeftijd nog precies de Damstraat. In 'Kees de jongen' weet hoe het vroeger was: in 'In de wordt beschreven hoe kleine Kees ochtend van het leven' blijkt vrij- op kamer 19 van de passage voor wel alles wat Thijssen over zijn zijn vader een lening moet aflos- sen. Onderzoek wees uit dat er op die plaats een distilleerderij geves tigd is geweest waarboven inder daad op kamer 19 een bank van le ning huisde. Nog een voorbeeld: in 'In de och tend van het leven' vertelt de schrijver hoe hij met zijn broertje brood moet bezorgen bij een wedu we die op de zolder van Prinsen gracht 2 woont en die zij, naar het brood dat zij altijd bestelde, 'Juf frouw Dubbelgebakken' noemen. In het bevolkingsregister van die tijd vonden de makers van het boek een notitie over de weduwe Helena Rikkers die inderdaad daar op zolder heeft gewoond. De Baar: "Een derde voorbeeld is het Prin- sessedagfeest dat Thijssen in 'In de ochtend van het leven' beschrijft. Hij vertelt dat er een melk- en een poffertjeskraam was en dat er een luchtballon werd opgelaten. In het Amsterdamse Gemeentearchief cussies heeft geleverd in de vorm van publikaties waarin zij, vaak dwars tegen gangbare opvattingen in, een krachtig geluid laat horen. Niet uit een behoefte om te provo ceren, maar uit een diep gevoelde overtuiging die zij - op heldere en vaak verrassende wijze geformu leerd - weet te onderbouwen met rationele argumenten, aldus de commissie van drie. Achterberg-discussie Hazeu-Middeldorp in De Burcht in Leiden LEIDEN - De dichter Gerrit Ach terberg staat op het ogenblik weer volop in de belangstelling. Onlangs voltooide Wim Hazeu een vuistdik ke biografie over het getourmen teerde leven van deze kunstenaar van internationale allure. De afde ling 'Burcht Literair' van de Kunst kring Burcht organiseert in samen werking met De Arbeiderspers en boekhandel Kooyker morgen avond een discussie tussen bio graaf Hazeu en Achterbergkenner Andries Middeldorp. Het is de eer ste avond in een reeks die gedoopt werd met de naam: 'De Conversa tie'. Hazeu, die twintig jaar research heeft verricht voor hij de biografie kon schrijven, zal eerst een lezing geven die is toegespitst op Achter- bergs verblijf in Oegstgeest en Lei den tijdens de Tweede Wereldoor log en de rol die Leidse psychiaters in zijn leven hebben gespeeld. ADVERTENTIE Jan de Zanger. ESSEN (ANP) - Jan de Zanger (56) uit Zwiep bij Lochem heeft giste ren in het Westduitse Essen de Gustav Heinemann Vredesprijs voor kinder- en jeugdboeken van de deelstaat Nordrhein-Westfalen gekregen voor 'Dann eben mit Ge- walt', zoals daar het jeugdboek 'Desnoods met geweld' heet. In het boek waarschuwt de schrijver voor vreemdelingenhaat en racisme. De minister van weten schappen van Nordrhein-Westfa len, Anke Brunn, sloot zich daarbij aan. Zij acht grote waakzaamheid geboden. Kinderen en jongeren moeten al weten dat in discrimina tie grote gevaren schuilen voor een democratische samenleving, meende zij. Jan de Zanger werd in Schiedam geboren, kwam in 1945 in Dene marken als ondervoede jongen weer op krachten, volgde in Neder land de hbs en ging in Scandinavië werken als landarbeider, liftboy en bediende in een restaurant. Aan sluitend studeerde hij Nederlands en werd in 1957 leraar aan de school in Schiedam die hij zes jaar eerder had verlaten. In 1963 werd hij leraar in Lochem en stapte in 1977 over naar de Stichting voor Leerplanontwikkeling in Ensche de waar hij zich voor halve dagen bezighoudt met lees- en literatuur onderwijs aan kinderen van vier tot twaalf jaar. In 1961 publiceerde Jan de Zan ger zijn eerste vertaling, een Deen- ADVERTENTIE Diiekt klaar, ook vergroot of verkleind. Nieuw in Sossenheim. Hoofdstraat 210, 02522-15099 se roman, waarna er nog zeker tachtig volgden uit het Deens, het Zweeds, het Noors en het Duits: ro mans, verhalenbundels, kinder boeken, jeugdromans, hoorspelen, bloemlezingen uit poëzie en korte verhalen. In 1962 verscheen zijn eerste bundel eigen gedichten. In 1970 kreeg hij in Kopenhagen de S/oren Gyldendal-prijs voor verta lingen. Tot 1980 kwamen in totaal vijf boeken van zijn hand uit. Sindsdien zijn er twaalf bijgeko men. In 1981 werd hij voorzitter van de Nederlandse sectie van de IBBY, de International Board on Books for Young People. In 1982 werd hij twee keer gelauwerd voor de jeugdroman 'Ben is dood': met de Gouden Harington van Velsen en met de Legpenning van Lim burg. In de afgelopen jaren richtte hij zich tot de jeugd. Met zijn jeugd boeken is hij ook internationaal doorgebroken. Er zijn vertalingen verschenen behalve in het Duits, ook in het Deens en het Japans, en binnenkort zelfs in het Pools. ORIGINELE REM DELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-8913 OB geopend8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. Gerrit Achterberg. (foto gpd> Na de pauze zal Achterberg-ken ner Andries Middeldorp met Ha zeu in discussie treden. Zowel Mid deldorp als Hazeu zijn goed van de tongriem gesneden en wisten ook in het verleden hun standpunten helder en duidelijk uiteen te zetten. Het literaire treffen begint morgen avond 20.15 uur. Ruim twee miljoen op veiling voor Guaraeri-viool LONDEN (RTR) - Op een veiling in de Britse hoofdstad Londen is gis teren een viool uit 1743 voor ruim twee miljoen gulden van eigenaar gewisseld. Dit hebben medewer kers van het veilinghuis Sotheby's meegedeeld. De identiteit van de koper bleef onbekend. Het door Giuseppe Guameri del Jesu vervaardigde muziekinstru ment brak daarmee de recordprijs die tot nu toe voor een viool was be taald. In maart bracht een 280 jaar oude 'Stradivarius' bij hetzelfde veilinghuis bijna 1,75 miljoen op. Deskundigen schatten dat er nog ongeveer 150 Guarneri-violen in de wereld bestaan. Volgens hen zijn 'Guarneri's' veel groffer gesneden dan de door Antonio Stradivarius gemaakte violen, die zy "elegan ter" noemen. ADVERTENTIE Direkt (door, ook vergroot of verkleind. Nieuw in Sassenheim. Hoofdstraat 210, 02522-15099 'Gesprekken over Goethe?' door de To neelgroep Amsterdam. Tekst/regie: Frans Strijards. Gespeeld door. Bavo Galama, Han Kerckhoffs en Gijs de Lange. Gezien 23 november in het LAK. Aldaar nog vanavond. LEIDEN - Het vraagteken in de titel 'Gesprekken over Goethe?' veelbetekenend. Ten eerste functioneert het als waarschu wingssignaal dat deze gesprek ken over alles, behalve over Goethe gaan. Waarom dan toch deze titel?, is een vraag die je bij een groep als de Toneelgroep Amsterdam en bij schrijver/re gisseur Frans Strijards niet mag stellen, en wel vanwege het pa tent van deze Amsterdamse thea termakers op tegendraadsheid. Ten tweede heeft het vraagte ken in de titel symboolwaarde voor de raadselachtige tekstcon structie van het stuk. Een ieder zal moeten erkennen, dat het e hele kluif is. Wie tijdens de vo stelling de tekst nauwkeurig tracht te volgen, wordt door het hoge speltempo meegesleurd in een psychologisch labyrinth. Heb je affiniteit met een dergelij ke compacte tekst, dan kun je dat waarderen. De voorstelling heeft inder daad lovende reacties gekregen, de raadsels van Strijards zijn be wierookt. Mis je die trendgevoe lige snaar voor dit filosofisch ge tinte debat, dan voel je je tijdens de voorstelling per minuut droe viger worden. Het is alsof de v de wand tussen zaal en toneel steeds ondoordringbaarder wordt. Als je buurman en buur vrouw dan wel enthousiast zijn of op zijn minst geboeid zitten te kijken, voel je je welhaast bui tengesloten. Da's natuurlijk meer bekentenisproza dan censietaal maar wat moetje als een stuk je echt helemaal niks zegt?! Op toneel bevinden zich drie mannen, van wie twee als een soort psychiater de derde gere geld ondervragen. Die derde per soon praat afwisselend in de ik- /hij-vorm over een patiënt, wiens leven hier op zeer fragmentari sche wijze in een overvloed i woorden gereconstrueerd wordt. Het ziet er althans naar uit dat z daartoe pogingen ondernemen; want een slag om de arm houden, blijft toch raadzaam. Een tante en een oom spelen een rol, e als de waan van de patiënt (vol gens het geciteerde Orestes-mo- tiefi dat hij zijn moeder zou heb ben vermoord. De drie acteurs zijn vijf kwar tier vrijwel ononderbroken aan het woord. Grotendeels verloopt het stuk als een debat tussen de ze drie heren. Een enkele keer wordt er echt gespeeld. Bavo Ga lama en Gijs de Lange doen dat vooral verbaal, Han Kerckhoffs onderstreept zijn teksten met veel lijfelijke expressie. Wat de acteerprestaties betreft, is duide lijk dat de spelers tegen hun moeilijke taak zijn opgewassen. Maar zelfs dat kan alle onbegrip met meer compenseren. WIJNAND ZEILSTRA ADVERTENTIE NU 00K IN SASSENHEIM HOOFDSTRAAT 210 TEL. 02522- 15099 FAX 02522 -33 1 28

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21