'Wegvallen grenzen biedt kansen aan terroristen' Alternatieve artsen zijn zeker geen kw Reportage KIJKSHOP... STERK IN GEREEDSCHAP kijkshop Alphense dominee gaat dominicaner klooster in DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 KARLSRUHE - Twee met pistoolmitrailleurs bewa pende politieagenten bewa ken de toegang naar het Bundesgerichtshof in Karlsruhe. De argeloze be zoekers moeten buiten eerst via de intercom het doel van hun komst en hun identiteit •bekendmaken. In de hal van het gebouw vraagt een achter kogelvrij glas ver scholen veiligheids-ambte naar de identiteitspapieren. Als deze in orde zijn bevon den mogen we via een elek tronisch geregelde draaideur het hoofdgebouw binnen. Opnieuw twee poli tieagenten. In een aparte ka mer worden de tassen op metalen voorwerpen door zocht. Met een metaaldetec tor worden ook de gasten zelf op wapens afgetast. De fotografe moet haar nagel- vijl inleveren. door Theo Sniekers Westduitsland waakt goed over Vrouwe Justitia. "Een paar jaar ge leden vonden we in een huis hier vlak tegenover een raketwerper met 42 projectielen. Die hadden hier moeten inslaan", verklaart het 'doel' van ons bezoek, Alexander Prechtel, verontschuldigend. De 42-jarige jurist heeft het al ver ge schopt in de hiërarchie van het 'Ge- neralbundesanwaltschaft', het fe derale openbare ministerie van de Bondsrepubliek. Prechtel is de naaste medewerker en woordvoer der van de procureur-generaal (de hoogste officier van justitie). Naast Rebmann is Prechtel als enige bevoegd de pers te woord te staan. Meestal is dat over spionage- zaken, maar vooral over terroris me. Zoals over de recente IRA-aan- slagen in de Bondsrepubliek. Om dat er een duidelijke band bestaat tussende IRA-aanslagen bij onze oosterburen en die in Lintburg, dook de naam Prechtel regelmatig op in de Nederlandse kranten. Aanleiding ook voor een gesprek met de officier. Vrijhaven Voor de genoemde aanslagen wor den twee in Duitsland vastzittende IRA-leden verantwoordelijk ge acht. Zij werden op 31 augustus 1988 in Waldfeucht aangehouden, nadat zij net de grens bij Konings bosch waren overgestoken. Het vermoeden bestaat dat IRA- leden na de recente aanslagen in de Bondsrepubliek snel naar Neder land vluchtten. In Groot-Brittan- nie wdrdt Nederland zo'n beetje als een vrijhaven voor terroristen be- EUROPA '92 schouwd. Ziet ook Prechtel dat zo? "Neen", zegt hij. "In het verleden waren er landen waar terroristen niet zo hard werden vervolgd en waar ze zich konden terugtrekken, waar ze haast niets kon gebeuren. Dat is nu niet meer in die mate het geval, zeker niet in Nederland". Het grootste probleem vormt volgens Prechtel het 'internationa le terrorisme'. "De stroom asielzoe kers zorgt voor problemen", legt hij uit. Van enkele nationaliteiten zouden veel leden geen asiel wil len, maar de Bondsrepubliek enkel willen gebruiken als basis voor po litieke en terroristische actie, bui ten Duitsland wel te verstaan. "Laa;st nog hebben we wat ter rorisme betreft de grootste aan klacht ooit ingediend tegen zestien Koerden. En daar komen er moge lijk nog een paar bij ook". Verder wijst hij op de komst van Tamils en Palestijnen, Van die laatste groep werden er kort geleden dertien aangehouden, waarbij grote hoe veelheden wapens en explosieven in beslag werden genomen. Drie Palestijnen zitten nog vast. Zij kunnen voor het bezit van de ex plosieven drie tot tien jaar cel krij gen. Buitengrenzen Een ander probleem voor de mis daad- en terrorismebestrijding vormt het opengaan van de bin nengrenzen van de EG na 1992, ook al is Prechtel een warm voorstan der van een hechte Gemeenschap. "Het arbeidsveld van misdadigers, niet alleen terroristen, wordt gro ter. Zij kunnen uitwijken naar bij voorbeeld Spanje of Nederland, misschien ook nog eens Oostenrijk en Zweden. Het is daarom met het loslaten van de binnengrenzen zaak de buitengrenzen te verscher pen, te versterken. Daarbij moet ook bekeken worden wat bij voor beeld te doen met Frankrijk en zijn voormalige kolonieën. De mensen komen van daar zonder problemen naar Frankrijk en zo ook naar ons. Dat brengt problemen. Met de Noordafrikanen komen niet alleen misdaden, maar ook problemen met de werkgelegenheid", stelt Prechtel zonder blikken of blozen. Het wegvallen van de bin nengrenzen en de kansen die daar bij aan misdadigers en terroristen worden geboden, maakt volgens Prechtel een Europese recherche noodzakelijk, al voorziet hij wel po litieke problemen. "Het grote pro bleem is natuurlijk de souvereirri- teit van de staten. Ik weet niet of de burgers het wel zo leuk vinden als bij voorbeeld een Fransman in Frankrijk door een Nederlander wordt gearresteerd, ook al is die dan lid van een Europese recher che". Mogelijkheden Ook de wettelijke middelen die de Europese politie ter beschikking zouden moeten staan bij het be strijden van misdaden en terroris me zouden echter wel eens voor problemen kunnen zorgen. In Duitsland heeft de politie bij voor beeld meer wettelijke mogelijkhe den dan in Nederland. Duitsers moeten een (machinaal leesbaar) persoonsbewijs bij zich hebben, terwijl in Nederland het noemen alleen al van een beperkte legitima tieplicht bij velen de haren recht overeind doet staan. In Duitsland kan ook de politie van verdachte automobilisten snel de gegevens opvragen in het ver- keersregister. Personen die van een zwaar misdrijf worden ver dacht en tegen wie door de rechter een arrestatiebevel is uitgevaar digd, kunnen voor onbepaalde tijd worden vastgehouden. Men is veel eerder strafbaar: op het pogen iemand te overreden lid te worden van een terroristische organisatie als de RAF staat gevan genisstraf. Zo ook op het onder steunen van terroristische groepen door bij voorbeeld vlugschriften te verspreiden. Op het lidmaatschap van een terrorische groep staat tien jaar, is iemand ook nog leider dan is de minimumstraf daarbij drie Volgens Prechtel speelt echter vooral de begane misdaad een rol bij de strafbepaling. "Een terrorist die iemand vermoordt, krijgt geen levenslang omdat hij terrorist is, maar omdat hij iemand heeft ge dood". Hij vindt dat al die in Westduits land vaak omstreden wettelijke mogelijkheden ook zeker geen overreactie vormen op de bedrei ging die van het terrorisme en zwa re misdaad op de samenleving uit gaat. "Er is bij ons veel discussie of die wettelijke regelingen nodig zijn en je kunt altijd zeggen 'er is toch niets gebeurd?' Maar wie bewijst dat er niets is gebeurd door juist die regelingen?" Middenweg De staat moet volgens Prechtel een middenweg vinden tussen de vrij heid van de burger en dat wat no dig is om de samenleving te be schermen. "Ik geloof niet dat de beperking van de rechten bij ons zo veel voorstelt, zeker als je het ver gelijkt met andere landen, waar er helemaal nooit over wordt gedis cussieerd. Bij alle nieuwe wetten wordt geroepen dat we op weg zijn naar de politiestaat. Dat komt weer door dat onzalige verleden, dat we niet ontkennen kunnen", zegt de jurist, refererend aan de Tweede Wereldoorlog. "Een klein voorbeeld: in Duits land wordt altijd geklaagd over het controleren van de post van gevan genen. Maar in Zwitserland wordt niet alleen iedere brief van een vastzittende terrorist gelezen, maar ook gecopieerd. Toch zegt nie mand dat men in Zwitserland op weg is naar een politiestaat". Ook noemt Prechtel het doodschieten van drie ongewapende IRA-leden in Gibraltar door leden va:i de Brit se anti-terreur eenheid SAS. "Ik vind dat niet goed. Maar in Enge land was er geen enkele opschud ding over zoals bij ons als we een straat afzetten waar zich een terro rist bevindt of we een huis doorzoe ken". Dat in Nederland niet dezelfde wettelijke maatregelen genomen, zoals bij voorbeeld na de gijzelings acties van de Molukkers in de jaren zeventig, komt volgens Prechtel, omdat er bij ons gewoon lang niet zoveel moorden en moordaansla gen zijn geweest. "Pas nog heeft de RAF een aanslag gepleegd op staatsecretaris Tietmeyer", voert hij ter illustratie aan. Wantrouwen Dat veel voorkomende terrorisme en extremisme in de Bondsrepu bliek wijt hij vooral aan het 'Derde Rijk', dat tot veel verzet en wan trouwen tegen de staat zou hebben geleid. Ook een rol kan spelen dat veel ouders die de Hitler-tijd heb ben meegemaakt, hun kinderen niet 'politiek' hebben 'opgevoed, meent hij. "Ik geloof dat je kinde ren politiek moet opvoeden, ze dui delijk moet maken dat er andere wegen dan geweld zijn". Volgens Prechtel is het gevaar dat uitgaat van extreem links - dat hij meestal met 'terrorisme' ver bindt - in de Bondsrepubliek nog altijd veel groter dan het sterk groeiende rechts-extremisme. "Extremisme is meer ideologisch gericht, hoeft niet te betekenen dat men overgaat tot misdrijven. Mo menteel hebben we geen enkele zaak lopen tegen een rechts-extre- mist. Terroristen hebben tot doel te doden, mensen de vrijheid te bene men. Als mensen zich daartoe sa menrapen, is dat terrorisme. Als naaste medewerker van Reb mann wordt hij ook zelf be schermd. "Ik vind dat niet zo erg. Het heeft ook voordelen. Als ik 's avonds een biertje ga drinken hoef ik niet zelf te rijden". UTRECHT - Boos. Dat is R. Lin- schoten, voorzitter van de Artsen vereniging tot Bevordering van de Natuurgeneeswijze (ABNG), op de voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij die alternatieve artsen op één hoop gooit met onbe voegde en niet universitair ge schoolde geneeskundigen zoals iriscopisten, pendelaars, gebedsge nezers, strijkers. "Alternatieve art sen zijn beslist geen mensen die zonder voldoende basiskennis te werk gaan. Zij bezitten dezelfde basiskennis als andere artsen, maar hebben daar nog iets aan toe gevoegd". door Pien Wildeman Linschoten is al ruim 35 jaar arts. Hij heeft bij de GG&GD en in de psychiatrie gewerkt, is studenten en huisarts geweest en gaf les aan de universiteit in huisarts-genees- kunde. Nu heeft hij opnieuw een eigen praktijk: een praktijk Na tuurgeneeswijze en Homeopathie. Daarnaast is Linschoten medisch directeur van het Medisch Dia gnostisch en Preventie-Centrum. Linschoten voelt zich als voorzit ter van de ABNG aangevallen door de Vereniging tegen de Kwakzal verij die in een interview stelde dat de alternatieve geneeskunst eigen lijk verboden zou moeten worden en dat een alternatieve arts gevaar lijker is dan een boertje uit Stap horst dat zegt met zijn paranormale gaven mensen te kunnen genezen. Experimenteren "Consumenten, in dit geval patiën ten, kunnen na het betoog van de Vereniging tegen de Kwakzalverij het idee krijgen dat alternatieve artsen gewoon wat uittesten en ex perimenteren, maar dat is niet zo. Wij hebben, net als de reguliere art sen een universitaire opleiding, maar daarnaast hebben we iets ge leerd over voeding en de invloed daarvan, natuurgeneeswijzen en homeopatische geneesmiddelen", zegt Linschoten. Linschoten is nu vijf jaar lid van de al ruim tien jaar oude Artsenver eniging tot Bevordering van de Na tuurgeneeswijze. Momenteel telt de vereniging 40 leden en 80 aspi rant-leden. De leden zijn allen afge studeerde artsen die als natuurarts praktiseren. De aspirant-leden zijn artsen die zich graag bij de vereniging willen aansluiten, maar bijvoorbeeld nog te weinig praktijkervaring hebben en eerst nog een tweetal stages moeten lopen bij praktiserende na- tuurartsen. Er is een toelatings commissie voor nieuwe leden die de kandidaat-leden op denkwijze en houding, kennis en inzicht en praktische vaardigheid beoorde len. "We hebben besloten de kandi daten streng te beoordelen om de kwaliteit binnen de vereniging te bewaken", legt Linschoten uit. "Gelukkig beschouwen niet alle wetenschappers ons als kwakzal vers en nemen velen van hen ons werk wel serieus". Hij wijst onder meer op een congres georganiseerd door de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (de overkoepe lende artsenorganisatie) waar hij als spreker was uitgenodigd. Ook vergoeden bijvoorbeeld het ziekenfonds en vrijwel alle particu liere verzekeringen de behandelin gen van natuurartsen die bij het ABNG zijn aangesloten, zo meldt Linschoten. En deze artsen kun nen, wanneer zij een fout zouden maken, door het medisch tuchtcol lege worden beoordeeld. Afzetten "Wij zetten ons niet af tegen de re guliere geneeskunde, zoals sommi ge reguliere artsen zich wel afzet ten tegen de natuurgeneeswijze. Ik gebruik heel veel uit de reguliere geneeskunde. Ik onderzoek bloed en controleer de oren en ogen bij voorbeeld gewoon op de reguliere manier. Alternatieve artsen vegen de traditionele geneeskunde niet van tafel, zij voegen er iets aan toe", aldus Linschoten. "De reguliere artsen die ons als kwakzalvers bestempelen, zien de geneeskunst als een exacte weten schap. Maar de wetenschap biedt lang niet voor alle ziektes een op lossing. Natuurlijk, de weten schappers doen precies uit de doe ken hoe iemand met een gebroken been kan worden genezen. En ook ik zou iemand met een gebroken been gewoon naar een regulier zie kenhuis sturen. Maar v patiënt aan hoofdpijn lijdt, en wan neer die hoofdpijn blijft ondanks alle pillen en poeders, biedt de re guliere geneeskunde dus geen op lossing", vertelt Linschoten. "Ik als natuurarts bekijk deze pa tiënt niet met de gewone 'huisarts ogen'. Ik probeer tijdens het ge sprek met de patiënt vast te stellen of de hoofdpijn misschien iets te, maken heeft met de leefwijze of de eetgewoonten van de patiënt", ver volgt hij. Linschoten had als huisarts het gevoel nooit tijd genoeg te hebben voor zijn patiënten. "Altijd moest je binnen tien minuten een patiënt al dan niet met een recept tevreden zien te stellen. En elke avond weer had ik een onbevredigd gevoel dat ik veel mensen veel beter had kun nen helpen wanneer er maar meer tijd was geweest. Ook zag ik dat veel mensen het idee hadden en hebben dat ze, wanneer ze maar een pilletje krijgen van de dokter, weer beter worden. Terwijl ik daar zelf aan twijfel". Medicijnen "Van alle ziektes wordt 30 tot 70 procent veroorzaakt door psycho- logische en sociale problemen. De ze ziektes kunnen dus eigenlijk niet of in elk geval niet alleen met medicijnen worden verholpen. Maar de taak van de huisarts houdt bij het stellen van een diagnose en het verstrekken van een recept vaak op. Tijd voor een gesprek is er meestal niet. En tijd om je als arts bezig te houden met het zoeken naar en het denken over andere manieren van genezen is er al hele maal niet", aldus Linschoten. ADVERTENTIE HANDIG LASAPPARAAT Regelbare lasstroom van 50 tot 140 Amp. Thermisch beveiligd Geschikt voor electrode van 1.5 tot 3,25 mm. Incl. accessoires. Fermprijs -2 Douane-ambtenaren drastisch afnemen. het werk. Na 1992 zullen hun werkzaamheden (foto GDP) Voor adressen bel 04180-15575 (Van onze redactie geestelijk le ven) ALPHEN AAN DEN RIJN— De Alphense gereformeerde predikant J. P. E. Verheul (49 jaar en ongehuwd) gaat met in gang van januari wonen en werken in het rooms-katholie- ke klooster van de Orde der Do minicanen in Huissen (bij Nijmegen). Over het waarom en waartoe heeft hij zijn ge meente Alphen-Noord gister avond in 'De Bron' (Ridderveld) openhartig ingelicht. Hij is van zijn dagelijkse domineeswerk 'ontzettend moe' geworden, en zowel de leefgemeenschap als de hem aangeboden functie in het klooster trekt hem sterk. Wat Verheul sinds '76 werk zaam in Alphen het liefst doet preken en vormings- en toe- rustingswerk (leerhuis, bijbel- kringen enz.). "Daar kun je me 's nachts voor wakker maken". En hij heeft altijd graag in oecume nisch verband willen werken. "Dat ik nu in zo'n sfeer kan wer ken en wonen, spreekt mij ge weldig aan". Verheul is nooit getrouwd ge weest. "Als je ouder wordt, kan dat alleen-zijn en alleen-voor-al - les-staan toch ook bezwaren gaan opleveren. Naar mijn ge voel komen straks in Huissen al lerlei lijntjes samen van wat ik voel en wil. Al zal ik er wel aan moeten wennen, samen met zo veel anderen tot één leefgemeen schap te behoren". De Alphense predikant, die zijn principebesluit al in april van dit jaar nam en op zondag 8 januari in 'De Bron' afscheid van zijn ^gemeente hoopt te nemen, gaf onomwonden toe 'ontzettend moe' van zijn werk te zijn gewor den. "Het werd mij een steeds zwaardere belasting. En vorig jaar oktober heeft mijn lijf ge zegd: en nou stoppen". Een tijd had hij ziekteverlof voor het on dergaan van een operatie. Licha melijk herstelde hij goed, maar de terugkeer naar zijn gemeente, met alle verantwoordelijkheden van dien, ging moeizamer. Ster ker nog: het lukte gewoon niet. Tot enig jeugdwerk voelde do minee Verheul zich niet aange trokken. Dat gaf hem in zijn da gelijkse bezigheden echter wei nig soelaas. "Je werk vult de hele dag en week. Op je bureau ligt een stapeltje briefjes met de na men van mensen die je wilt be zoeken. En als je dan thuis komt van huisbezoek liggen die brief jes er nóg. Je moet ook zoveel dingen doen die je niet kunt en ook wel dingen waar je geen zin in hebt. Ik heb gaandeweg het gevoel gekregen, steeds verder van de gemeente af te raken". Proces "Toen ben ik op zoek gegaan naar een andere plek in de kerk. Die heb ik gevonden in dit kloos ter. Ik hoop dat ik daar op nieu we en vruchtbare manier mag werken". Verheul die zijn ge meente geen enkel verwijt maakt sprak van een 'proces'. Hij is naar Huissen, waar hij al meer was geweest, langzaam toege groeid. Aangezien de geréformeerde kerkorde niet voorziet in een der gelijke overgang, moet er voor ds. Verheul ambtelijk en finan cieel nogal wat geregeld worden. Hij wil predikant blijven, maar predikanten-zonder-gemeente kent de kerkorde niet, tenzij de kerk iemand in een bijzondere functie benoemt. Op aandrang van zijn huisarts stemde ds. Verheul in met ge deeltelijke' afkeuring. Voor een bepaald gedeelte kan hij nu wor den geëmeriteerd. Hij verwacht dat deze regeling vóór 1 februari klaar is. Dan kan de gereformeer de kerk van Alphen-Noord een opvolger gaan zoeken. De functie van Verheul in Huissen zal voorlopig onbezol digd zijn. "Ik zal dus op zoek moeten naar parttime werk". In kerkdiensten blijft hij graag voorgaan. Hij hoopt dat dit in Huissen en omgeving mogelijk is. Huissen zelf heeft een Samen op weg-gemeente van hervorm den en gereformeerden, net als Alphen-Noord. Open Ds. Verheul omschreef het do minicaner klooster als een "open huis waar mensen in- en uit gaan". Eens had het 120 klooster lingen, nu 14. De leefgemeen schap omvat in totaal 20 mensen. Tot die leefgemeenschap be hoort ook een gereformeerd echtpaar, waarvan de vrouw hoofd is van de huishoudelijke dienst. De kloosterlingen zelf hebben de drie geloften afgelegd: alles gemeenschappelijk, het celibaat en gehoorzaamheid aan klooster orde en kerk. Belangrijk in het klooster is de 'liturgische ge meenschap'. Elke dag een half uur morgen- en avondgebed en twee keer in de week viering van de 'maaltijd des Heren'. Dominicanen staan voor evan gelieverkondiging in de weten schappelijke wereld. Hun eerste opdracht is studie van de theolo gie. Verheul: "Dominicanen pre ken graag en zoals ik het heb er varen doen ze dat goed ook". Ook in het vormings- en toerus- tingswerk vindt men ze. 'Huis sen' staat bekend als een 'kriti sche leefgemeenschap', kritisch naar kerk en samenleving. "Ze worden wel de rooie paters ge noemd". Wie Verheul kent, kan vermoeden dat hij zich in dat ge zelschap thuis zal voelen. De helft van het klooster is als vormingscentrum ingericht. Daar kunnen ruim zestig mensen logeren. Het huis kent vier werk soorten: het gastenverblijf, jeugd- en jongerenwerk, toerus ting (bijbelkringen, leerhuizen en cursussen) en vorming (cur sussen). Verheul gaat meewer ken in het toerustings- en vor mingscentrum en de pastorale begeleiding van gasten. Over het gastenveroiui vercei- de hij nog, dat de meeste gasten van gereformeerde komaf zijn. Rooms-katholieken komen in aantal op de tweede plaats en hervormden op de derde. "Ei genlijk weet niemand nog waar uit deze verhouding verklaard kan worden. Maar u ziet dus dat ik daar niet de enige gerefor meerde zal zijn". Synode De kerkorde van de Gerefor meerde Kerken in Nederland is aan herziening toe. Ze dateert uit 1957 en is door allerlei wijzigin gen en toevoegingen een soort lappendeken geworden. Als ge volg hiervan zijn de onderdelen niet altijd goed op elkaar afge stemd. De commissie voor de kerkor de wilde in de synodevergade ring van gisteren (Lunteren) niet zelf met een voorstel tot herzie ning komen, maar had wel de tekst voor een mogelijke op dracht daartoe opgesteld. Een synodelid uit Zeeland nam dit over in een amendement. Dat werd aangenomen. Bij het wer ken aan herziening zal terdege rekening worden gehouden met de hervormden ('Samen op weg'). De gereformeerde synode sprak gisteren ook over de gel digheid van kerkelijke uitspra ken. Hoe kan worden voorko men dat mensen elkaar met oude besluiten betuttelen? Er zijn zeer 'tijdgebonden' besluiten ge weest, zo werd erkend. In 1953 bijvoorbeeld besloot de synode dat ambtsdragers niet naar de bioscoop mochten. "Als we der gelijke besluiten gaan behande len om ze ongedaan te maken, zouden we weieens nog verder van huis kunnen raken", zei ad viseur dr. H. B. Weijland. De synode sprak uit, dat be paalde besluiten een tijdelijk ka rakter hebben. De commissie voor de kerkorde zal bekijken of dit ook in de uitvoeringsbepalin gen van deze orde moet worden opgenomen. Wat de 'zending onder jo den' betreft besloot de synode het voorstel tot wijziging van de kerkorde, met de op- en aanmer kingen van de synode zelf, door te zenden naar vijf van haar com missies, die een volgende syno devergadering hierover moeten rapporteren. Pas dan kan de defi nitieve tekst worden vastgesteld. In het gereformeerde voorstel wordt de 'zending onder joden' vervangen door "ontmoetingen, waarin joden kunnen getuigen van de lotgevallen van hun volk en hun geloofsbeleving, en de christenen kunnen getuigen van hun geloof in Jezus Christus als de levende Heer". Hervormde Kerk: beroepen te Muiderberg (hervormd/gere formeerd) mevrouw J. van der Veen Wadenoyen. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Nijmegen H. Knigge Daarlerveen, te Harderwijk O. W. Bouwsma, laatstelijk zendings predikant, wonende te Rijns burg, te Schildwolde A. J. van Zuijlekom Franeker; aangeno men naar Dokkum D. J. Zand bergen Spakenburg. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Sint Annaland J. de Pater Krabbendijke.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2