Mooie en originele kado's? ;rs'i even naar het ANWB-kantoor. Gisbers int wereldbeker Tom Nijssen speelt het slim Alberto Tomba: Ik ben helemaal geen dikzak Monsteroverwiiining Bax Ploegleider bang voor 'vrije markt' in peloton DEN HAAG (GPD) Voor de zevende achtereenvolgende keer is een Nederlands getinte wielerploeg de sterkste gebleken in de belangrijkste eendaagse profwedstrijden. Sinds het seizoen 1982 is de wereldbeker voor merkenploegen al in Nederlands bezit. Na zes maal Peter Post en - in 1986 eenmalig onderbroken door - de ploeg-Raas, was het dit keer de beurt aan de PDM-formatie van Jan Gisbers. Gisteravond, tijdëns een intermezzo van het UCI-congres in het Scheveningse Kurhaus, werd de bokaal aan de winnende ploeg uit gereikt. PDM scoorde dit seizoen als enige van de 54 profformaties ruim bo ven de 100 punten in de dertien meetellende wereldbeker-wed strijden. Het Franse Système U werd tweede, het Belgische ADR derde. Superonfex bezet de 9e plaats, TVM de 12e en Panasonic is teleurstellend pas de 15e. Steven Rooks, Adrie van der Poel. Gert-Jan Theunisse en de Belg Rudy Dhaenens zorgden ge vieren voor de punten van PDM. Rooks en Van der Poel namen het leeuwendeel voor hun rekening. Rooks werd onder andere winnaar van het Kampioenschap van Zü- rich en noteerde nog eens vijf top- 10 plaatsen, Van der Poel won Luik Bastenaken Luik en schaarde zich verder vier keer bij de beste tien, Theunisse won de klassieker rond San Sebastian. De wereldbeker had over 1988 nog slechts symbolische waarde, maar vanaf volgend jaar staat er de naam van Perrier op en is er een be drag van vierhonderd duizend gul den aan het klassement verbon den. Er heerst een hardnekkig mis verstand. dat de eindstand van de WB-1988 var\ invloed zou zijn op de startbewijzen voor de twaalf WB- wedstrijden van 1989. Maar de 'we reldbeker-per ploeg' is en blijft een afzonderlijk klassement. De start- gelegenheid in de topkoersen van 1989 wordt wél bepaald door het to taal van de eerste vijf renners (per ploeg) in het individuele FICP- klassement. De overgangsfase naar de nieu we klassementen is zó ingewik keld, dat zelfs de experts moeite hebben met een correcte uitleg. Het is maar de vraag of ze ooit be- zijn allerlei trucs denkbaar om de reglementen te omzeilen. Vooral omdat er met een peildatum kan worden gerotzooid. Nu is het zo, dat de ploeg de punten krijgt grijpelijk zullen worden voor het de renner die op 31 januari onder grote publiek, en wat de uiteinde- contract staat. De situatie van die lijke gevolgen voor het profwiel- dag bepaalt in wezen de startgele- zullen zijn lijkt ook amper genheid voor de rest van het sei zoen. Maar omdat er door de UCI zelf precedenten zijn geschapen met tussentijdse overgangen - zie Johan van der Velde, afgelopen jaar -, is er van alles denkbaar". Hoe? Gisbers: „Kelly zou naar Fagor gaan, maar hij heeft nog niet getekend. Als hij nou goed be> vriend is met Cees Priem, en Fagor heeft de punten niet direct nodig, dan tekent Kelly een fake-contract met Priem, dan krijgt TVM de pun ten en mag het overal starten. Maar op 2 februari zegt Kelly: ik kies toch maar liever voor Fagor. Geeft niks, TVM houdt de punten". Gisbers vreest dat het die kant opgaat als er niet snel beter wordt gereglementeerd. „Het is mooi wat de FICP heeft bereikt: je kunt je nu in de topwedstrijden fietsen, bent niet langer afhankelijk van de wil lekeur van een organisator, er ont staat een eerlijker competitie. Maar het blijkt: je kunt je er ook in kó pen. En ik weet niet of dat wel zo gezond is". Het lijken vooralsnog de renners te zijn, die van de nieuwe situaties profiteren. „Dat mogen ze", zegt Wat de afgelopen weken alvast wél is duidelijk geworden, is dat de FICP-ranglijst en de nieuwe WB- reglementering van verstrekkende invloed zijn op de 'handel' in ren ners. Nu er aan de hand van klasse menten startbewijzen kunnen wor den afgedwongen voor top-klassie- kers dan wel een Tour de France, zijn er op de valreep nog heel wat punten 'ingekocht'. Ploegen die rond de 20e plaats schommelen in het saamgetelde FICP-klassement gingen ijlings op zoek naar interessante renners met-punten. Alleen op die manier konden nog startbewijzen worden vergaard voor de belangrijkste wedstrijden. En dat sommige sponsors daar heel wat geld voor over hebben bleek wel uit de hoge inzet van TVM naar de diensten van Teun van Vliet. Met Van Vliet rijdt TVM in de wereldbeker en de Tour, zonder Van Vliet blijft dat omringd met heel veel vraagte kens. Bedenkingen PDM-ploegleider Jan Gisbers heeft zo zijn bedenkingen over de 'transfermarkt-nieuwe stijl'. „Er ROME (Reuter/SID/ANP) - Met de eerste .sneeuw is ook de kri tiek gekomen op de absolute aas van de internationale skiwereld, de tweevoudig Olympisch kam pioen Alberto Tomba. De Itali aan, die de vorige winter onder medische begeleiding van Con- coni zes kilo afviel, wordt be schuldigd van overgewicht. Tomba zou 92 kilogram wegen, terwijl 86, 87 zijn ideale cijfers op de weegschaal zijn. De miljo- nairszoon heeft de afgelopen zo mer te veel gegeten. In Italiaanse kranten wordt hij steevast afge beeld met grote borden spaghet ti. Onzin, zo heeft Tomba geoor deeld. „Ik ben helemaal nie,t te dik. Ik ben slechts één kilo bo ven mijn gewicht van de vorige winter. Ik zou niet weten waar om ze me nu plotseling voor dik zak moeten uitmaken", aldus de 21-jarige slalomspecialist. De kritiek op de losbandige leefwij ze van Tomba nam aan, toen de Italiaanse slalomtrainer Tino Pietrogiovanna zijn belangrijk ste pupil onder vuur nam en hem met zijn huidige wijntje-en-trijn- tje houding een winters pak pro blemen voorspelde. Tomba heeft zich van de woor den van zijn coach niets aange trokken. Hij zal zijn leventje van veel eten, uitgaan en uitslapen, niet veranderen. „Ik heb altijd gedaan wat ik wilde, gegeten waar ik trek in had. Tot de dag van vandaag is dat de juiste aan pak gebleken", zo pareerde Tom ba drie dagen voor de start van het ski-seizoen in Schladming op De Olympisch kampioen op de slalom en reuzeslalom zegt juist extra getraind te hebben. „Ik ben zeker zo goed als vorig seizoen en ik ben zelfs op enkele punten verbeterd." Tomba heeft meer op zijn techniek op de zachte sneeuw getraind en zijn bochten naar links zijn geperfectioneerd. De Italiaan, deze zomer voor 3,5 miljoen garantiegeld gecontrac teerd door McCormack, heeft zich ook gericht op de Super-G. Zijn technische begeleiders ver wachten dat hij die discipline ook gaat overheersen. Van de afdaling blijft Tomba af..Dat geeft de allrounder Pir- min Zurbriggen de kans de der de wereldbeker op rij binnen te halen. De 25-jarige Zwitser, in Calgary teleurstellend met slechts één Olympische titel, blijft nog zeker twee jaar skiën op het hoogste niveau. Het hoog tepunt van dit seizoen is de we reldtitelstrijd van 1989 in Vail, Colorado, in de Verenigde Sta ten. Dat toernooi begint op 29 ja- Tomba en Zurbriggen zijn voor deze winter weinig oude concurrenten verloren. Sten- mark, Girardelli, Wasmeier en Müller zijn er allemaal nog bij. Bij de vrouwen is de top ook ge bleven. De Zwitsersen Schnie- der, Figini en Walliser, de Oos- tenrijksen Wolf en Wachter en de Joegoslavische Svet zijn na Cal gary allen weer in training ge- EUROPA CUP 3 DERDE RONDE Dynamo Dresden (ODI) - As Roma (Ita) 2-0 Real Sociedad - FC Kóln 1-0 (0-0) 76 Lomaz 1-0. Scheidsrechter: Syme (Sch), toeschouwers 25.000 Bayem München (WDI) - Internazionale (Ita) 0- 2 (0-0) 60. Serena 0-1, 73. Berti 0-2. Scheids rechter: Ponnet (Bel), toeschouwers: 72.500 Victoria Bukarest (Roe) - Turun Palloseura (Rn) 1-0 (1-0) 4 Ursu 1-0 Scheidsrechter San chez (Spa), toeschouwers: 10 000 Girondins Bordeaux (Fra) - Napoli (Ita) 0-1 (0- 1) 5. Carnevale 0-1. Scheidsrechter Tritschler (WDI), toeschouwers: 35.000. Rode kaarten: Ro che (Bordeaux) en De Napoli (Napoli). FC Luik (Bel) Juventus (Ita) 0-1 (0-1) 18 Alto- belli 0-1. Scheidsrechter Valentine (Sch), toe schouwers: 40.000. Heart of Midlothian (Sch) Velez Mostar (Joe) 3-0 (1-0) 17 Bannon 1-0, 55 Galloway 2-0, 89 Colquhoun 3-0. Scheidsrechter Frederiksson (Zwe). toeschouwers 18.000. Jan Gisbers maakt zich zorgen over ontwikkelingen Belg wint vijfde snookerronde LEIDEN - Radboud Bruinsma uit Antwerpen heeft de vijfde ronde om de Rijnlandbokaal gewonnen. In totaal gaat het snookerkam pioenschap om 25 wedstrijden. De Leidenaars Marco Klein en Vladi mir Roedoe werden respectievelijk tweede en derde. De enige vrouwe lijke deelnemer, Liesbeth Ouwer- kerk eindigde als vierde. Opmerkelijk was dat een 12-jari- ge speler - Pascal van Westrop uit Warmond - winnaar werd van de verliezersronde. In de strijd om het kampioenschap van Warmond won Albert van der Mey uit Kat wijk de vijfde ronde. De nummers 2,3 een 4 waren Frank Bunders (Warmond), Steven Dan (Noord- wijk) en Fin Gorley (Leiden). Gisbers, „maar er dreigt een soort vrije markt te ontstaan. Als straks blijkt dat een contract geen enkele waarde meer heeft, dan zitten we op een heilloze weg. Dan is er dade lijk niet één sponsor meer die nog op jaarbasis wil werken, dan dur ven ze hoogstens nog overeenkom sten aan te gaan per maand, of per wedstrijd". „Je kunt drie weken met vakan tie zijn en bij terugkomst merken, dat je hele ploeg naar een ander is verhuisd... Als een positieverbete ring boven een contract wordt ge steld, dan is het einde zoek. Dan moeten de renners maar zo slim zijn om clausules te laten inbou wen en geen goedkope contracten te tekenen voor twee jaar". PETER OUWERKERK LEIDEN - In de landelijke zaal voetbalcompetitie behaalde Bax een monsteroverwinning op het Haagse Silva Boys. Na 50 minuten stond er een 14-2 stand op het sco rebord. Ceverbo maakte geen fout tegen Den Dam (4-2) en FV Snoe- kie en SC Hogenboom kwamen een gelijkspel overeen (4-4). Men- ken/Landbouw verloor in de inter regionale competitie met 4-2 verlo ren van koploper HMSH. ZAALVOETBAL Tennissers pendelen tussen Apeldoorn en Brussel BRUSSEL Eerste ronde: Leconte (Fra) - Nargiso (Ha) 7-6, 6-2: Hlasek (Zwi) - Tous (Spa) 6-1, 7-5. MASTERS APELDOORN Mannenenkelspel eerste ronde: Dogger-Koe vermans 7-6 (7-4), 6-3 Vrouwenenkelspel, eerste ronde (kwartfina les): Schilder - Jagerman 6-3,6-7 7-5, Bollegraf - Ter Riet 6-0, 6-2. ZAALVOETBAL 9-14 FC Datagold 8-8 8-13 Hermes DVS 8-6 8-12 SC Hogenboom 8-5 8-10 Silva Boys 8-2 8- 9 Den Dam 9-2 INTERREGIONAAL WESTDUrrSE MIDLOTTO Trekking A: Winnende getallen: 2 6 -11 - 33 - 40 - 49. Reservegetal: 16. Trekking B Winnende getallen: 5-8-13-17-23 - 30. Reservegetal: 47 Spel 77: 8841126. Hongari|e - Sovietunie 2-2; Engeland - Oost-Duit- land 2-1 voorl., Verenigde Staten - Filipijnen 2-1 voorl.; Joegoslavië Zweden 3-1. Denemarken - Bulgarije 2-2; China - Cuba 3-1, Nederland - West-Duitstand 3-1Indonesië - Tsjechoslowaki|e 2,5-1,5. Stand aan de kop: 1 Sovjetunie 29 punten. 2. Engeland 25,5 en 1 afg 3 Joegoslavië 25,5, 4. Hongarije 25,5 Verenigde Staten 25 en 1 en 1 afg. Vrouwen Sovjetunie - India 3-0; Hongarije - Bulganje 1.5- 0.5 voorl.; Polen - Joegoslavië 1,5-1,5; China - Griekenland 2-1, Verenigde Staten - Engeland 1,5-0,5 voorlRoemenie - Nederland 1,5-1,5. Stand aan de kop: 1Sovjetunie 25 punten, 2. Hongarije 23 en 1 afg 3. Joegoslavië 20,5, 4. China 19,5, 5. Polen 18,5, 6. Verenigde Staten 17,5 en 1 afg., 8. Bulgarije en Tsjechoslowakije 17 en 1 afg., 9. Roemenië, Griekenland, Nederland. Spanje en Colombia 17. 7-11 MSV 71 7-11 City Am. 7- 8 Neptunus 7- 8 FC Grovo ternationals goed op schot. Mario Faber zette de toon aan met maar liefst acht doelpunten. Hans van Leeuwen (3x), Jeffrey Forée (2x) en Martin Bax zorgden voor de overi ge treffers. In de beginfase keek Bax nóg tegen een 1-2 achterstand Menken/Landbouw - HMSH 2- 4 De Haagse ploeg toonde zich een goed collectief en kwam al snel op een 0-1 voorsprong. Toen de Noordwijkse doelman Chiel Smit voor twee minuten naar de kant moest viel de beslissing. De daar opvolgende strafschop wist gele genheidsdoelman Piet Alders niet te keren (0-2). Pas nadat HMSH op een 0-3 voorsprong was gekomen, scoorde Jan van der Berg tegen (1- 3). Even kreeg Menken nog hoop door een treffer van Alders (2-3). In plaats van 3-3 Cees Nulkes raak te de lat— werd het toen nog 2-4 voor de Hagenaars. Den Bosch toch naar Haarlemse basketbalweek HAARLEM (ANP) - Landskam pioen Den Bosch kan toch deelne men aan de zevende Haarlemse Basketbal Week. Door een wijzi ging van de toernooi-opzet kan Den Bosch het optreden in de Ken- nemersporthal combineren met het spelen van een Europese be kerwedstrijd op 5 januari in Limo ges. Volgens de nieuwe constructie ontstaat er na voorronden en kruis finales een finale poule van drie ploegen. Indien Den Bosch de fina lepoule bereikt, speelt de ploeg van coach Jan Dekker op 2 en 3 januari. Daags daarna kunnen de Bossche naren naar Frankrijk afreizen. Het toernooi in Haarlem wordt van 27 december tot 4 januari gehouden. Om de nieuwe opzet mogelijk te maken was het noodzakelijk een negende deelnemer aan te trekken, zodat drie voorronden van ieder drie teams konden worden ge vormd. Weert, derde in de Neder landse competitie achter Den Bosch en Den Helder, is aan het deelnemersveld toegevoegd. Eer der hadden de Limburgers laten weten teleurgesteld te zijn, dat het Nederlandse aandeel in de week tot twee teams was teruggebracht. Deelnemers Haarlemse Bas ketbalweek: Zalgiris Kaoenas en Statyba Vilnioes (Sov), Hapoel Tel Aviv (Isr), Marathon Oil Chicago (VSt), Brisbane Bullets (Aus), Si- benka (Joe), Den Bosch, Den Hel der en Weert (Ned). BADMINTON - Astrid van der Knaap is voor de nationale titel strijd badminton, die 3 en 4 decem ber in Nieuwegein wordt gehou den, bij de vrouwen als eerste ge plaatst vóór de hoger op de wereld ranglijst staande Eline Coene. Bij de mannen is Pierre Pelupessy op papier de favoriet en bezet Uun Santosa de tweede plaats. APELDOORN (ANP) - Het was gisteren een komen en gaan in sporthal De Maten in Apeldoorn. Op de eerste dag van het Masterstoernooi moest met name Huub van Boeckel zich bijkans in tweeën delen om zijn ver plichtingen in Nederland en België na te komen. De Hagenaar verloor kansloos in de eerste ronde van de Masters tegen de talentvolle ex-Unicummer Jacco El- tingh (3-6, 3-6) om vervolgens met een snelle bolide naar het Grand Prix-toernooi in Brussel te reizen voor zijn dubbelpartij met Menno Oosting. Tom Nijssen en Oosting hadden het wat slimmer aangepakt. Zij hadden tevoren aan organisator Piet van Eijsden gevraagd om pas vandaag in Apeldoorn te hoeven beginnen. „Aan dat verzoek heb ik gevolg ge geven", aldus Van Eijsden. „Hoe het verder loopt zien we wel. Ideaal is zo'n situatie natuurlijk niet, maar ik kon er weinig tegen doen. Ergerlijk is wel, dat Ralph Kok zomaar de voorkeur heeft gegeven aan een Chal- lengertoernooi in München. Hij heeft zeker een boete verdiend." Bondsfunctionaris Habing deelde die me ning. „Maar voordat we zoiets doen gaan we de zaak nog wel onderzoeken", zei hij. „Met de anderen ligt dat anders. Omdat enkele sterke spelers het voor Brussel lieten afweten heeft die organisatie in Valkenswaard met invitaties gestrooid. We wilden de Belgen daar mee best terwille zijn." Het schema in Apeldoorn kan desondanks nog aar dig in de problemen komen. Niet door Vekemans en Oosting, die in de eerste ronde enkelspel van Brussel werden uitgeschakeld. Wel door Tom Nijssen, die be gunstigd door de loting verrassend de laatste acht haalde in de Belgische hoofdstad. Na Bahrami reken de de Limburger gisteren op het Heyselcomplex af met de volstrekt onbekende Australiër Barlow (6-3, 6- 0). Vandaag kan Nijssen dan zijn eerste partij in Apel doorn tegen Warmenhoven spelen, morgen moet hij present zijn in Brussel voor de ontmoeting tegen (waarschijnlijk) Hlasek en tevens in De Maten aantre den. Met een reistijd van twee en een half uur moet dat net lukken. In elk geval is Nijssen nu al zeker van 5.640 dollar aan Belgisch prijzengeld en dat is meer dan toer nooiwinst in Apeldoorn (9.000 gulden) oplevert. Wethouder houdt van honkbal HAARLEM (ANP) - Piet Sikma is de nieuwe voorzitter van het organisatie-comité van de Haar lemse honkbalweek. De Haar lemse wethouder is de opvolger van Wim Oosterhof, die te ken nen had gegeven slechts in 1988 de organisatie te willen leiden. Sikma werd benoemd door het Stichtingsbestuur Internationa le Honk- en Softbalevenementen Haarlem. Sinds 1980 is hij wethouder, met onder meer financiën, sport en recreatie in de portefeuille. Als bestuurslid van EHS is Sik ma betrokken geweest bij de fu sie met EDO, waaruit de latere veelvoudige Nederlandse kam pioen Haarlem Nicols ontstond. Verder zal Jacques Reuvers tij dens de honkbalweek van 1990 als vice-voorzitter fungeren. Hij wordt in het bijzonder belast met commerciële zaken. Aad van der Eist is penningmeester. Beiden maakten ook tijdens de honkbal week van 1988 deel uit van de or ganisatie. Lid van de ANWB Daar kun je nog veel plezier van hebben mm Uit in eiaen land Ontdek één van de leukste vakantielanden uw eigen Nederland! De mooiste plekjes, bezienswaardigheden en natuurgebieden. 520 pagina's dik. f 79.90 Wm Flightbaq Uw kostuum, japon en andere kleding kreukvrij ver voeren. Is tevens garderobe-hangkast 199,50 T ftoffgrruimtptas Oe ideale tas voor al die dingen die anders in de kofferbak rondslingeren f 16.95 2 Super hogedrukboxen in draagtas. Ongelofelijk geluid Voor walkman en cassetterecorder f 49 75 is njk in kleur geïllustreerd en behandelt een 1 onderwerp, zoals Paddestoelen, Wilde Planten, Vogels en Vlinders. Per deel f 39,90 bp ANWB-plaouette Een prachtige replica van de onvergetelijk mooie, historische ANWB-plaquette Ook als WW-plaquette verkrijgbaar Prijs per stuk f 17.50 De ANWB heeft een beter kado-idee Laat u verrassen op uw ANWB-kantoor Verkoop uitsluitend aan ANWB-leden. Wijzigingen in modellen, specificaties en prijzen voorbehouden |1 Zolang de voorraad strekt a h| 1 ^B Het nieuwe ANWB-auto-handboek Repareer zelf uw auto en bespaar honderden guldens per jaar. Dn boek wijst u de weg. f 49,75 BP Valutatas Portefeuille met aparte vakken voor verschillende valuta. In wit, zwart en bordeaux, f 12.95 ^B Auto-afvalzakhouder Geen rommel meer aan boord onderweg, met de han dige afvalzakhouder f 17.75 esp In het ANWB-kantoor vind |e de leukste, mooiste en nuttigste Sinterklaas-kado's Van ANWB-Atlas tot flightbag en van ANWB-plaquette tot de AOAC Ski-atlas Ga maar eens naar het ANWB-kantoor. Prettige feestdagen' ^■B ADAC Ski-atlas Kies uit de mooiste ski-bestemmingen ter wereld met deze komplete AOAC Ski-atlas, f 49,75

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19