TAD LEIDEN Criminaliteit in Leiden opnieuw flink gedaald Onderzoek naar parkeren in Leiden Stutten aan Groenhazengracht volgende maand verwijderd Prof. Havinga overleden Fase weer naar Japan? Leidenaarin hand gestoken 'Rijnland' meer betrekken bij organisatie rampbestrijding verhuizing Fase verwacht fusie tussen nutsbedrijven op 1 januari Enthousiasme over plan verbeteringen Slaaghwijk s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 LEIDEN - De laatste stutten aan de Groenhazengracht wor den volgende maand verwij derd. Aannemersbedrijf Burgy verwacht de ondersteuning van het pand Groenhazen gracht nummer vijf nog voor het einde van het jaar weg te halen. Met het verwijderen van de stutten gaat een einde ko men aan een slepende kwestie, die al sinds 1983 duurt. In dat jaar werden er werkzaamhe den uitgevoerd aan de kademuren en rioleringen aan de Groenhazen gracht. Die werkzaamheden had den verzakkingen van woningen tot gevolg. Daardoor ontstonden in een aantal woningen scheuren in de muren. Om grotere schade te voorkomen, bracht de gemeente bij een aantal woningen stalen stut ten aan. Volgens een woordvoerder van de gemeente, A. Monster van de af deling civiele werken, waren de verzakkingen indertijd niet te voorkomen geweest. "Met de ken nis die ons toen ten dienste stond, waren de gevolgen van de werk zaamheden niet te voorzien. Tegen woordig zijn er moderne meetme thoden om schade aan omliggende huizen te voorkomen bij werk zaamheden aan walmuren". Na de verzakkingen aan de Groenhazengracht barstte er een discussie los tussen bewoners en gemeente over vergoeding van de schade. Het gemeentebestuur wil de eerst met de verzekeringsmaat schappij van de aannemer overeen stemming bereiken over afwikke ling van de kosten. Die is er overi gens nog steeds niet. Monster ver wacht dat de gemeente spoedig overeenstemming zal bereiken met de verzekeraar. "Beide partijen moeten nog wat water bij de wijn doen". De woordvoerder van de ge meente verwacht niet dat het tot een juridische procedure komt. "Daarmee is veel geld gemoeid en het is maar de vraag of het netto r de gemeente op- Inmiddels heeft de gemeente zelf de kosten van herstel van de pan den voorgeschoten. Het reparaties aan de buitenkant van de panden zijn onder toezicht van de gemeen te door aannemer Burgy uitge voerd, voor beschadigingen in de woningen hebben de meeste bewo ners inmiddels een schadevergoe ding ontvangen. Met enkele bewo ners moet nog overeenstemming worden bereikt over de hoogte van het bedrag. Het bedrag dat aan de bewoners en aannemer is uitgekeerd voor het herstel van de panden beloopt nog geen half miljoen. Vlak na het ont staan van de schade werd het totale bedrag door bewoners wel op en kele miljoenen geschat. Monster: "De schattingen uit die tijd waren schromelijk overdreven. Ik heb al tijd een bedrag van rond de half miljoen genoemd. Dat bedrag blijkt nu te kloppen". Het laatste huis aan de Groenhazengracht dat nog wordt gestut. Klachten over kaartverkopers LEIDEN - Verschillende bewo ners van de Lijsterstraat en de Lo- rentzkade hebben gisteren bij de politie geklaagd dat kaartverko pers met commerciële bedoelingen actief zijn. Zij doen het voorkomen voor een goed doel bezig te zijn. De verkopers bieden kaarten aan met het praatje dat de opbrengst is be stemd voor bijvoorbeeld het milieu. Op de kaarten blijkt echter te staan dat het geld voor commer ciële doelen is bestemd. De politie kan tegen deze geraffineerde vorm van verkoop niets uitrichten, om dat het eigenlijke doel duidelijk op de kaarten staat. Snelheidscontrole LEIDEN Bij snelheidscontroles op de Willem de Zwijgerlaan, de Burggravenlaan en de Plesman- laan heeft de politie gisterochtend in totaal 155 automobilisten op te hard rijden betrapt. De politie spreekt van een 'stevig' aantal. Op de drie wegen geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Van de ongeveer 800 auto's die in een uur tijd op de Willem de Zwij gerlaan werden gecontroleerd, wa ren er 90 in overtreding. LEIDEN - Op 79-jarige leeftijd is op 22 november prof. dr. E. Havin ga, oud hoogleraar organische che mie aan de Leidse universiteit, overleden. Prof. Havinga werd in december 1945 aan deze universi teit benoemd als opvolger van prof. Blanksma. Daarvoor was hij con servator medische veterinaire che mie aan de universiteit van Utrecht. LEIDEN - Wethouder Fase (economische zaken) overweegt volgend jaar voor de tweede maal een bezoek aan Japan te brengen om daar bedrijven te in teresseren om zich in Leiden te vestigen. De wethouder zei gis teravond in de raadscommissie dat het aantal contacten tussen het Japanse bedrijfsleven en de •Leidse universiteit toeneemt. De interesse zou vooral betrekking hebben op het sciencepark. "Dat levert resultaat op, daar ben ik heilig van overtuigd", al dus de wethouder, maar dit soort zaken gaat nu eenmaal lang- zaam". Fase constateerde voorts dat er vanuit Japan een toene mende aandacht bestaat voor Europa en Leiden in het bijzon der. "Japan probeert voet aan de grond te krijgen voordat in Euro pa in 1992 de grenzen opengaan", aldus Fase. Vorig jaar bracht wethouder Fase samen met een ambtenaar van economische zaken zoek aan Japan waa de met de Holland Japan Ex press, een trein waarin Neder landse instellingen en bedrijven zich presenteerden. Kort daarop bracht een Japans bedrijf een be zoek aan het sciencepark maar daar is het tot op heden bij geble- De fractie van Links Leiden uitte toen kritiek op het bezoek van de wethouder aan Japan om dat tegenover de kosten (circa 20.000 gulden) geen baten ston den. Politie: 'Flink geïnvesteerd in voorkoming misdrijven' Bureau gaat onder meer invloed van controle bekijken LEIDEN De gemeente Leiden gaat de parkeerregels in de binnen stad evalueren. Daarvoor wordt de medewerking van een onafhanke lijk bureau ingeroepen, Van Heeswijk uit Vught. Hetzelfde bu reau bracht eerder een rapport uit over de Breestraat. Het verslag van Van Heeswijk wordt in de loop van 1989 verwacht. Het bureau moet gaan inventari seren hoe groot de parkeerbehoef- Alcoholcontrole LEIDEN Bij een alcoholcontrole zijn afgelopen nacht op onder meer de Haagweg en de Steenstraat vijf mensen betrapt op rijden onder in vloed van alcohol. Drie van hen, twee Leidenaars van 29 en 40 jaar en een 35-jarige man uit Oegst- geest, kregen een rijverbod opge legd. Van de Oegstgeestenaar is ook het rijbewijs in beslag geno men omdat hij al vaker is betrapt op het rijden onder invloed. LEIDEN Een 35-jarige man is gisteravond in zijn woning aan de Lange Mare door een 25-jarige Lei- denaar in zijn hand gestoken met een mes. Hij is met een flinke snij- wond overgebracht naar het AZL. De politie heeft de dader later op de avond aangehouden in het Plant soen wegens (zware) mishande ling. Het mes, waarmee hij ook in het Plantsoen zou hebben staan zwaaien, is in beslag genomen. Het tweetal kende elkaar en had onenigheid gekregen. Waarover is nog niet bekend. Het slachtoffer moet nog aangifte doen bij de poli tie. Gewonden bij ongeval in Kernstraat LEIDEN - Bij een aanrijding op de Burggravenlaan ter hoogte van de Kernstraat zijn gisteren een 23- jarige Leidse fïetsster en een 16-ja- rige bromfietser uit Hoogmade ge wond geraakt. De vrouw is met een hersenschudding en een gebroken arm overgebracht naar het AZL, de jongen liep eveneens een hersen schudding op. De aanrijding ontstond doordat de vrouw, die per fiets de Burggra venlaan vanaf de Kernstraat wilde oversteken, de over de Burggra venlaan rijdende bromfietser niet zag aankomen. Haar uitzicht werd belemmerd door een stilstaande bus. Ze botste op de brommer, waarbij beiden ten val kwamen. te is. Verder wordt bekeken wat de invloed is van controle door par keerwachters op het parkeerge- drag. Ook moet het bureau gaan bekijken hoe groot de belangstel ling is voor de parkeergarages in het centrum. De gemeente wil bovendien we ten of de verhouding tussen par keerplaatsen met meters en plaat sen voor vergunninghouders moet worden bijgesteld. Het huidige parkeerregiem voor de binnenstad werd in 1986 inge voerd in de Pieterswijk en Pan- cras-West. De regeling houdt in dat bewoners die hun auto willen par keren, over een vergunning moes ten beschikken. Bezoekers kunnen parkeren op plaatsen met meters of een vergunning voor een dag ko pen. In de loop van 1987 werd het gebied waar de parkeerregels gel den, uitgebreid. Volgens verkeersambtenaar Van Velzen komen er uit de wijken waar het parkeerregiem startte, weinig klachten. "Uit de gebieden waar de nieuwe parkeerregels later zijn ingevoerd, komen meer klach ten". Een van de bewoners van de Ho- gewoerd, waar veel klachten over foutparkeerders vandaan komen, signaleerde onbekendheid bij in woners van Leiden met de recente gemeentelijke parkeerregels. "Veel mensen denken dat na zes uur 's avonds geen vergunning meer vereist is en bezetten dan plaatsen voor vergunninghou ders". Het parkeergedrag zou verbe terd kunnen worden door een in tensievere controle. Overdag wordt er op het Hogewoerd gemid deld één a twee keer per dag gecon troleerd. Verkeersambtenaar Van Velzen schatte de controle in de avonduren op gemiddeld eens in de twee a drie weken. LEIDEN - Dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken vindt dat het Hoogheemraadschap van Rijnland een vaste plaats moet krijgen in de organisatie van de rampenbestrij ding. Het schap kent het gebied en is gespecialiseerd in de water staatszorg en waterkwaliteitsbe heer. Redenen om van de kennis van het schap gebruik te maken in geval van calamiteiten. Dat zei de dijkgraaf tijdens een gisteren gehouden vergadering van de Brandweerraad in het Rijn landshuis in Leiden. De water schappen kennen wel regelingen voor rampenbestrijding, maar zijn niet of nauwelijks betrokken bij plannen op gemeentelijk, landelijk en provinciaal niveau. Volgens Van Tuyll tot Seroos kerken is een aantal rampen hele maal niet zo ondenkbaar: gif- en olielozingen, breuken in rioolwa terleiding of brandstofleiding, met risico van explosie, en aanvaring tussen schepen met kerosine of het neerstorten van vliegtuigen. Dan ligt er een essentiële rol voor de wa terschappen, die nu niet of nauwe lijks bij organisaties voor rampen bestrijding zijn betrokken. LEIDEN - De criminaliteit in Leiden blijft dalen. Gedu rende de eerste zes maan den van dit jaar is er bij de politie aangifte gedaan van 5250 misdrijven. Dat is on geveer zeven procent min der dan gedurende dezelfde periode vorig jaar, toen de politie 5658 aangiften kreeg. 1987 was overigens het eer ste jaar dat er een verminde ring van de criminaliteit in deze stad werd genoteerd. Vergeleken met vorig jaar daalde ook het percentage opgeloste mis drijven. Gedurende de eerste zes maanden van 1987 werd 21,5 pro cent van alle zaken opgehelderd. Dit jaar werden in 20,1 procent van de gevallen de daders gegrepen, zo blijkt uit het half-jaarverslag van de Leidse politie. Politiewoordvoerder Dick Graveland meent dat de daling voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan de acties ter voorko ming van misdrijven. "Daar is al vele jaren flink in geïnvesteerd. Het geeft voldoening om te zien dat die investeringen hun vruchten af werpen". Overigens meent Grave land dat er nog geen al te harde conclusies uit de cijfers kunnen worden getrokken. "Het is al eer der gebleken dat een gunstige ont wikkeling gedurende het eerste half jaar teniet werd gedaan door een stijging van de criminaliteit tij dens het tweede helft". ADVERTENTIE Het PWN verzorgt in deprovincie Noord-Holland de winning en distributie van drinkwater voor het grootste deel van dit gebied. Jaarlijks wordt ca. 77 miljQen m3 drinkwater aan de afnemers geleverd vanuit diverse waterwin- en zuiveringsinstallaties. Het drinkwater wordt door een leidingnet van ruim 7.300 km lengte gedistribueerd naar bijna 1,2 miljoen inwoners (ruim 463.000 aansluitingen). Het hoofdkantoor is gevestigd in Bloemendaal. Het voorzieningsgebied is verdeeld in zeven districten. Vanuit de districtskantoren worden de distributienetten aangelegd en beheerd. Deze kantoren dienen tevens als contactadres voor de afnemers. Naast de drinkwatervoorziening voert het PWN het beheer over het Noordhollands Duinreservaat en de provinciale land goederen. Hieronder valt tevens de exploitatie van een tweetal kampeerterreinen. Bij het PWN werken ongeveer 850 mensen, die gezamenlijk zorgdragen voor de unieke combinatie waterwinning, natuur beheer en recreatie. Met ingang van 29 november 1988 zal het districtskantoor Hoofddorp gevestigd zijn aan de Boslaan 25 te Hoofddorp. Telefonisch zal het kantoor bereikbaar zijn: tijdens kantooruren: (02503) 6 02 22 voor storingen buiten kantooruren: (02503) 3 71 37 In verband met de verhuizing naar het nieuwe gebouw zal het districtskantoor op vrijdag 25 en maandag 28 november a.s uitsluitend geopend zijn voor spoedeisende gevallen en storingen in de waterlevering. Het kantoor Hoofddorp verzorgt de distributie van drinkwater in de gemeenten Bloemendaal (Vogelenzang), Bennebroek, Aalsmeer, Uithoorn, Alkemade, Amstelveen (Bovenkerkerpolder), Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De politie schrijft in het over zicht dat er zich tijdens de eerste zes maanden van dit jaar geen op vallende grote zaken hebben voor gedaan. Het aantal aanrijdingen is niet schrikbarend gestegen, er de den zich geen grote calamiteiten voor en ook op het gebied van de openbare orde bleef het in Leiden betrekkelijk rustig. Wel is het aantal zedenmisdrij ven opvallend gestegen. Uit het half-jaarverslag blijkt dat er zich gedurende de eerste zes maanden van 1988 16 incestzaken aan het licht zijn gekomen. Over het gehéle jaar 1987 waren dat er 13. Ook het aantal verkrachtingen blijkt dit jaar fors te zijn gestegen. Tot 1 juli is er aangifte gedaan van 13 ver krachtingen, tegen 19 over geheel 1987. Het aantal misdrijven tegen de openbare orde nam daarentegen spectaculair af, van 137 naar 39. Het aantal bedreigingen, mishandelin gen en inbraken verminderde het afgelopen half jaar licht. In mei heeft de politie een spe ciaal project gehouden tegen van dalisme. Zoals het zich nu laat aan zien, heeft veel narigheid voorko men. Het aantal meldingen en de totale schade was in mei lager dan gebruikelijk. Toch konden er wei nig vandalen in de kraag worden gevat. Nadat politiemensen voor dit project in totaal 880 uur in touw waren geweest, werden slechts 45 verdachten aangehouden. Een uit gebreid onderzoek naar massale vernielingen van ruiten van scho len leverde zelfs geen enkele aan houding op. De politie merkt daarbij op dat omwonenden uit angst voor repre saillemaatregelen 'schrikbarend' zwijgzaam waren. Volgens Dick Graveland is het een paar keer ge beurd dat bij een aantal scholen in de Merenwijk 30, 40 of zelfs 50 rui ten waren vernield, zonder dat er ook maar één bewoner de politie belde. "Zo'n grote vernieling kan niemand zijn ontgaan. Als er ver volgens geen enkele bewoner rea geert, moeten we wel aannemen dat mensen bang zijn voor repre sailles". In het half-jaarverslag wordt op nieuw zorg geuit over de perso neelsbezetting van het Leidse poli tiekorps. Dit jaar moet het korps al met bijna veertien mensen minder doen, ruim zes procent minder dan in 1987. Bovendien levert een nieu we regeling, waarmee politiemen sen vervroegd kunnen uittreden, in toenemende mate problemen op. Veel zeer ervaren mensen stappen in korte tijd op, waardoor er geen gelegenheid is om nieuwkomers van hun kennis te laten profiteren. LEIDEN - De fusie tussen een aan tal energiebedrijven in de regio tot een nieuw nutsbedrijf - de Energie- en Watervoorziening Rijnland - kan per 1 januari gestalte krijgen. Dat verwacht wethouder Fase (eco nomische zaken) die voorzitter is van het college van bestuur van het EBR en vermoedelijk president- het be drijf wordt. Fase leidt dit af uit het feit dat een aantal tegenstribbelende ge meenten hun verzet tegen de fusie op willen geven. De partijen zijn het weliswaar nog niet geheel eens, maar Fase heeft goede hoop dat ook de laatste problemen opgelost kunnen worden. Fase zei gisteravond in de raads commissie dat ook het provinciaal bestuur vooralsnog bereid is mede werking aan de fusie te geven. De provincie zou daarbij als eis stellen dat het nieuwe bedrijf verklaart dat er geen maatregelen worden geno men waardoor het uit elkaar halen van de energie- en de watervoorzie ning onmogelijk of te kostbaar wordt. De provincie is voorstander van een apart waterbedrijf voor het noordelijk deel van Zuid Holland en wil niet dat dit alternatief onmo gelijk gemaakt wordt. Fase zei gis teravond bereid te zijn een dergelij ke verklaring te ondertekenen. LEIDEN - Het verbeteringsplan voor de Slaaghwijk zoals dat door architect Fons Verheijen in op dracht van de woningbouwvereni ging 'De Twee Sleutels' is gemaakt, is gistermiddag in de beheersgroep Slaaghwijk met veel enthousiasme ontvangen. "Het is een grandioos plan. Als dit wordt verwezenlijkt, wordt de Slaaghwijk een machtige wijk", vertolkte één van de leden de mening van de groep. Het plan van Verheijen voorziet in een grootschalige opknapbeurt van de Slaaghwijk. Het is het derde plan van aanpak voor deze buurt. Eerder brachten de bewoners en de Woningbouwvereniging Leiden een plan uit. Het is de bedoeling dat de drie plannen in elkaar ge schoven worden. Het uiteindelijke doel is de verslonzing van de Slaaghwijk een halt toe te roepen en er een prettige buurt van te ma ken. Scepsis was er echter over de fi nanciering van het plan waarvan de uitvoering ongeveer tien mil joen gulden kost. De vertegen woordigers van de bewoners in de beheersgroep vreesden forse huur verhogingen. Zij wilden daarom van de gemeente weten of deze be reid is geld beschikbaar te stellen en wanneer met de uitvoering kan worden begonnen. Op 20 december wonen de wet houders Van der Molen en Tesse- laar een vergadering bij van de be heersgroep waarin zij antwoord kunnen geven op de vragen van be woners. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13