Bij Ons Kunt U Uitgebreid Nakaarten. Haken en ogen aan woonLandbeghiseF Verdragen staan bezuiniging in de weg Banken gaven oplichter zomaar milj oenenkrediet NRC-redactie zoekt weg naar onafhankelijkheid DAT-recorder in de winkel met een kopieer-beperldng Casino zandvoort 'n avondje op vakantie. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1 ROTTERDAM (GPD) - Het is in Nederland veel gemakkelijker om een krediet te krijgen van boven de 50.000 gulden dan een kleine le ning. Want die kan in Tiel bij het bureau Kredietregistratie worden nagetrokken. Grote kredieten wor den nergens centraal genoteerd. Dat bewees een 45-jarige Rotter dammer tot vier maal toe: hij trog gelde de ABN. de Rabobank, de NMB en de Amro-bank vrijwel te gelijkertijd vele honderdduizen den guldens aan krediet af, zonder dat werd nagegaan of de man el ders al schulden had. De man verwierf krediet met als onderpand bijvoorbeeld de inven taris van een restaurant of een auto DEN HAAG (GPD) Het aanpassen van de hoogte van de kinderbijslag aan het welvaart- hfAi^auto^ooRTeteai^nhet r<S sniveau in het land waar het kind woont (het woonlandbeginsel) stuit op principieel-juri- taurant was niet van hem. Toch dische problemen. Premier Lubbers heeft dit gisteren in de senaat kenbaar gemaakt. Volgens de minister-president handelt ons land niet in strijd met internationale verdragen, als het woonlandbeginsel in de kinderbij slag zou worden doorgevoerd. Wij zijn, aldus Lubbers, vrijwel het eni ge land ter wereld dat dit niet doet. Doorvoering van het woonlandbe ginsel stuit echter wel op verdra gen afzonderlijk met andère lan den zijn gesloten. Met deze "verdragsproblemen" moet zorgvuldig worden omge- SGP-senator wil zondag als begin van kalenderweek DEN HAAG (GPD) - De meeste agenda's en kalenders beginnen de week met maandag, waardoor de zondag automatisch de laatste dag van de week wordt. De fractievoor zitter van de SGP in de Eerste Ka mer, H. Barendregt, besloot hij zijn ongenoegen over dit verschijnsel naar voren te brengen bij de alge mene beschouwingen in de senaat. Hij ziet graag dat de makers van ka lenders en agenda's de week laten beginnen met de zondag, waarbij hij zich beroept op de bijbel. In het scheppingsverhaal staat dat god op de zevende dag rust nam. In Israèl is de zaterdag dan ook de officiële vrije dag. In de westerse landen is dat veranderd en wordt de verrijzenis, die op een zondag viel, herdacht. De zondag is sindsdien de officiële rustdag, maar bleef nog wel de eerste dag van de week. "Omdat er in de bijbel staat dat hij de eerste dag der week is verrezen, moet de week dus op een zondag beginnen", aldus Ba rendregt. sprongen, aldus Lubbers. De mi nister-president wees voorts op "verwachtingen" die bij de betrok kenen zijn gewekt. Ook daar zal, bij doorvoering van het woonlandbe ginsel in de kinderbijslag, ernstig rekening mee gehouden moeten worden. Lubbers wees echter ook op sociaal aspect dat aan de hele z zit. Dat betreft de vraag w kind het best onderwijs kan volgen en opgevoed kan worden. De mi- nister-president zei onder de in druk te zijn van het argument dat het goed is voor een kind om op een bepaalde leeftijd in de eigen omgeving op te groeien en opge voed te worden, idealiter binnen het gezin. Het kabinet is nog niet uit de hele zaak, zo maakte Lubbers bekend. Hij wees er tegelijk op dat doorvoe ring van het woonlandbeginsel in de kinderbijslag pas voor 1990 op de rol staat. Budgettair zou de ope ratie een bezuiniging van 150 mil joen gulden opleveren. Wordt al leen naar het koopkrachteffect voor betrokkenen gekeken, dan is de bezuiniging 60 miljoen. Het kabinet kwam rond Pasen met de idee om het woonlandbe ginsel door te voeren in de kinder bijslag. De Kamer wees dit toen af en vroeg om een nota over de juri dische haken en ogen die aan de zaak vastzitten. Die nota is er nog steeds niet. De premier ging ook in op een ambtelijk rapport waarin wordt voorgesteld het woonlandbeginsel ook bij een aantal sociale uitkerin gen door te voeren. Volgens Lub bers zal die zaak door het kabinet goed afgewogen worden. Hij zei dat wij onze kop niet in het zand moeten steken voor het enorme probleem van de immigratie (de komst van vreemdelingen naar slaagde hij erin inventaris en auto bij twee of drie banken tegelijk 'in eventuele beroep op ?"derpand' geven. De banken hier) uitkeringen ook later als naar het land van herkomst ruggekeerd. kregen pas argwaan toen de onder nemer z'n kredieten niet op tijd af loste. De Rotterdamse rechtbank be handelde deze oplichtingszaak gis teren bij afwezigheid van de ver dachte. Die had het te druk met za ken in het buitenland, zo meldde raadsman mr G. Szegedi. Z'n cliënt had de dagvaarding trouwens niet ontvangen, hoewel hij toch ge woon in het Spaanse Malaga woont. De officier noemde de Rotter dammer een 'rasechte oplichter', maar de gedupeerde bankmana- gers zagen in hem alleen maar een 'snelle zakenman'. Hij presenteer de zich bij de banken als een onder nemer die in Spanje grote succes sen had geboekt. Drie banken vroegen nooit om legitimatie van de man: alleen de Rabobank deed dat. En in dat geval produceerde hij een fotokopie van een zelfgemaakt rijbewijs. Voor de bankentruc had de verdachte de inventaris gekocht van restaurant Duchamp. Met drie ongedekte che ques. Toch gebruikte hij de koopakte als zekerheid om eerst, op 20 no vember 1986, bij de Rabobank kre diet te krijgen. Dezelfde koopakte verstrekte hij op 27 november 1986 als onderpand aan de NMB, voor weer een lening. En tegelijkertijd had de échte eigenaar van Duchamp de inventaris al in 'fidu- ciaire eigendom' gegeven aan een filiaal van de Rabobank in Rotter dam-Zuid. Officier van Justitie mr Samson becijferde dat de Rotterdammer van 1 januari 1985 tot en met 17 juli 1987 (toen de politie haar onder zoek begon) vier banken voor tweeënhalf tot drie miljoen gulden had benadeeld. „En niet omdat hij als zakenman in moeilijkheden zat of om een gat te dichten, maar om dat hij van oplichting z'n praktijk maakte". Mevrouw Samson meldde ook dat de man al drie keer eerder is veroordeeld voor onder andere op lichting en verduistering in dienst betrekking. „Daarom vraag ik ge vangenisstraf. Een geldboete zou hem alleen maar op het oude pad terugbrengen. Ik vind, voor deze manier van zakendoen moetje wat inleveren, namelijk je vrijheid". Zij eiste drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank doet uitspraak op 6 december. ROTTERDAM (ANP) - De redactie van NRC Handelsblad heeft de redac tieraad opgedragen in overleg met de hoofdredactie een onderzoek in te stellen naar de rechtsvorm waarin het dagblad onafhankelijk kan worden ondergebracht. Gedacht kan worden aan een stichting die ook buiten de onderneming en de redactie steun gaat zoeken voor die onafhankelijke positie. Volgens voorzitter De Bruijn van de redactieraad moet het onderzoek aangeven hoe de NRC onafhankelijk kan worden gemaakt, zowel uit de huidige constructie van de NDU als uit een mogelijk toekomstige situatie waarin de NDU met de Perscombinatie is gefuseerd. De Bruijn zegt dat steun voor een eigen onafhankelijke positie gezocht kan worden "onder de eigen lezerskring en organisaties die dezelfde denkbeelden aanhan gen". De redactie blijft bij haar standpunt dat de voorgenomen fusie onge wenst omdat daarin onvoldoende waarborgen bestaan voor redactionele onafhankeljkheid en eigen identiteit van NRC Handelsblad. Het initiatief voor de fusiebesprekingen tussen de Nederlandse Dagbladunie en de Perscombinatie is overigens genomen door de Perscombinatie, uitgever van Volkskrant, Trouw en Parool. Dat heeft G.A.J. van Bakel, commissa ris van de Perscombinatie namens de FNV, gisteren bevestigd. KAITAL - Vrouwelijke verwanten van twintig bij een schietpartij omgekomen Indiërs kwamen gisteren in rouw bijeen in de hindu-stad Kaital. Zes radicale sikhs zaaiden dood en verderf in de stad, toen zij vanuit een jeep het vuur openden op alles wat bewoog. (foto ap> Nieuwe Uitgaven Proza/iiteratuur 'Een kille regen', roman van de Ameri kaanse schrijver Paul Bowles, die sinds 1946 in Marokko woont. Een man zon der idealen en principes komt naar Noord-Afrika op zoek naar 'de werke lijkheid', en wordt meegesleurd in een draaikolk van intriges. Uitgeverij Con tact. f39,90. 'Neon', autobiografische roman van Denis Belloc. Het persoonlijke relaas van een man die zonder vader opgroeit, later door de vriend van zijn moeder wordt mishandelt en zich al op jeugdige leeftijd prostitueert. Uitgeverij De Woel rat. f 19,50. 'Porporino, of: de mysteries van Na pels'. Historische roman van Dominique Fernandez. Boerenjongetje komt als castraat in het achttiende eeuwse Na pels terecht in de wereld van primadon na's. Uitgeverij De Woelrat, f34,50. 'Zomeravond, halfelf. Een heruitgave van deze roman van Marguerite Duras, die opnieuw werd vertaald door Ernst van Altena. Uitgegeven door de Hema, f8,75 (in december f6,75) 'Het materiële leven', autobiografi sche notities van Marguerite Duras. Uit geverij De Woelrat, f24,50. 'Het getraliede venster' door Klaus Mann. Over de val van koning Ludwig II van Beieren. Uitgeverij Wereldbiblio theek f24,50. 'Tuinfeest' door György Konrad. Over de geschiedenis van Hongarije en de Hongaarse joden. Uitgeverij Van Gen nep f48,50. 'Schoftentuig'. Wim de Bie onthult het geheime leven van Walter de Roche- brune. Uitgeverij De Harmonie f 19.90. 'De zondvloed' van Jeroen Brouwers. Een nieuwe roman van de schrijver van onder meer 'Bezonken rood'. Uitgeverij De Arbeiderspers f 49,50. 'Zomerdagdroom' van Louis Paul Boon. Het verhaal van een diep onge lukkig jongetje. Uitgeverij De Arbei derspers f28,50. 'Moon tiger' van Penelope Lively, over de herinneringen van een oor- logscorrepondente aan de Tweede We reldoorlog in Egypte, won in 1987 de En gelse Booker Prize. Uitgeverij De Prom f27,50. 'De brieven van Colijn' door Igor Cor- nelissen. Weekbladjournalist Stempher volgt het spoor naar de jaren dertig. Uit geverij Van Gennep f24,50. 'Een odyssee door Berlijn'. Ex-Obser- ver-journalist Ian Walker maakte een li teraire weergave van zijn belevenissen in Oost- en West-Berlijn voor de serie 'Op Schrijvers Voeten'. Uitgeverij Veen f39,90. 'De opkomst van Niccoló' van Dorothy Dunnet. Historische roman, die speelt in de Renaissance in Brugge. Koop manszoon ontpopt zich als geslepen handelsspion. Uitgeverij Luitingh f36,90. 'De laatste beeldschone zwendel' door Max Dendermonde. 'Een reis door het onbekende gebied van jubilerende, rij ke Nederlandse bedrijven'. Uitgeverij Het Spectrum f34,90. 'Zo niet nu, wanneer dan' door Primo Levi. Het verhaal van een joodse partiza- nengroep die naar het beloofde land trekt. Uitgeverij Meulenhoff f39,50. 'Zilver of het verlies van de onschuld'. Nieuwe roman van Adriaan van Dis over een jongen die niet kan kiezen. Uit geverij Meulenhoff f24,50. Meulenhoff f 39,50. 'Wat wil je nou'. Romandebuut van Robert Long waarin een Bekende Ne derlander de hoofdrol speelt. Uitgeverij Sijthoff f24,50. Dagboek van Rottumerplaat' en 'De laatste knal en andere feestverhalen' van Godfried Bomans. Uitgeverij Am ber f 17,50. 'De Ozon expres'. Zelfportret van Dia na Ozon. Uitgeverij In de Knipscheer f28,50. 'Tranen voor brood', door Jan A Nie* meijer. Een vader schrijft zijn dochter, die lijdt aan anorexia nervosa. Uitgeve rij J.H. Kok, f 14,75 'Gerrit Achterberg, een biografie'. Wim Hazeu schreef in opdracht van de Stichting Fonds voor de Letteren inclu sief bijlagen en register 716 pagina's vol over leven en werken van "de grootste Nederlandse dichter van de twintigste eeuw". Uitgeverij De Arbeiderspers, f69,50. 'Eenzaamheid'. Een dagboek van de Amerikaanse (in Belgie geboren) May Sarton, die de somberhéid ovei het le ven van zich af schrijft. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, f27,50. 'In vreugde en verdriet'. Verhaaltjes van de Belgische journaliste Tilly Stuc- kens over ontmoetingen met gewone mensen. Uitgeverij Lannoo, f 19,90. 'Joodse sagen en verhalen', opge schreven door M.A. Prick van Wely. Uit geverij Fibula, f 19,90. 'Laat mij maar schuiven'bundel ver halen van Jos Brink, waarin zijn eigen jeugd centraal staat. Uitgeverij Tele- boek, f 15,-. 'Even de hond uitlaten', de Telegraaf- columns van Leo Derksen gebundeld. Uitgeverij Teleboek, f 15,- 'Rante Pao en andere reisimpressies' van de voormalige CDA-politicus Maar ten Schakel. Uitgeverij J.H. Kok, f 19,90. Non-fiction 'Picasso, vernieuwer en vernietiger' door Arianna Stassinopoulis. Picasso geportretteerd als man van tegenstellin gen. Uitgeverij Het Spectrum f59,90. 'Mode in de 20ste eeuw' door Leontien van Beurden. Uitgeverij SUN. 'Als zand door onze vingers'. Yvon Klinkert beschrijft de laatste jaren van haar schizofrene zoon. Uitgeverij Van Gennep f29,50. 'De gezonde burger'. Bundel artikelen onder redactie van Jan Rolies over de manier waarop mensen met ziekte en gezondheid omgaan. Uitgeverij SUN f29,50. 'De eerste herinnering'. Nico Scheep maker vroeg 350 mensen naar hun eer ste herinneringen. Uitgeverij Nijgh &Van Ditmar f24,90. 'Voorheen Slavenburg'. Robert van de Roer, redacteur van NRC-Handelsblad, doet verslag van 5 jaar onderzoek naar deze Rotterdamse familiebank. Uitge verij Balans f27,50. 'Intieme partners: verborgen patro nen in liefde en huwelijk'. De Ameri kaanse Maggie Scarf interviewde vijf paren, in verschillende stadia van hun huwelijk. Uitgeverij Anthos f37,50. 'Zen, een introductie' van Robert Ait kin, een oriëntatie en leidraad voor de weetgierige lezer en de serieuze zen- leerling over het zen-boeddhisme. Uit geverij Bigot Van Rossum f24,50. 'Afzender Harald Stroucken, brieven van een 9-jarige'. H.A. Biff schreef on der pseudoniem als negenjarige brieven aan allerlei mensen, bedrijven en instan ties. De brieven en de antwoorden wer den gebundeld. Uitgeverij AWB f 14,90. 'Moord ontleed'. Patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust blikt terug op 42 jaar ervaring. Uitgeverij Stubeg f32,50. 'Chauffeurs, havenwerkers en indus triearbeiders' door Ruud Vreeman. Bundel artikelen van de nieuwe voorzit ter van de Vervoersbond FNV over vak beweging en arbeid. Uitgeverij De Balie f25,00. 'Aan het hoofd van de tafel'. Bundel artikelen over het vaderlijk gezag onder redactie van Petra de Vries. Uitgeverij Sara f29,50. 'De Japanse bezetting van Neder- lands-lndië' Een ooggetuigeverslag doorVnr. W.H.J. Elias. Uitgeverij Tele boek, f 19,90. 'De sneeuwpoppen van 1511, stadscul tuur m de late Middeleeuwen'. Cultuur- schets aan de hand van een absurdis tisch verslag op rijm van een massaal sneeuwfestival in Brussel te 1511. De au teur, Herman Pleij, is hoogleraar histori sche Nederlandse letterkunde aan de universiteit van Amsterdam. Uitgeverij Meulenhoff, f59,50 'Thorbecke debatteert'. Serie uitspra ken van deze beroemde staatsman, ver zameld door dr. J.P. Duyverman. Uitge verij Vuga. 'Yesterday' Herinneringen aan de Beatles van Alistair Taylor, de man die directeur was van het platenlabel Apple en de Beatles altijd met raad en daad ter zijde stond. Uitgeverij De Kern, f27,50. 'In de ban van Bourgondië', Ge schiedkundig proza over de Bourgondi sche periode van de Nederlanden 1363-1530), geschreven door de hoogle raren Wim Blockmans en Walter Preve- nier. Uitgeverij Fibula, f 19,90. 'Europa 1992'. FEM-redacteur drs. W.H.L. Hovenkamp over de eenwording van Europa en de gevolgen voor het be drijfsleven. AWB-uitgevers, f34,90. Bij, f28,50. 'Pornschlegel en andere gedichten' door Dirk van Bastelaere. Uitgeverij De Arbeiderspers f29,50. 'Op het droge'. Gedichten van Ad Zui derent. Uitgeverij De Arbeiderspers f29,50. 'Vdnii Coret ui rij De Woelrat, f 16,50 'Een ijzeren hand in een fluwelen handschoen'. De eerste bundel van de Vlaamse dichteres Maris Bayar die in Nederland verschijnt. Uitgeverij An Dekker, f22,50. 'Seizoensgewijs'. Gedichten en teke ningen over dieren etc. yan Marjolein Jeugdboeken 'Het tweede gezicht' door Colin Thiele. (in samenwerking met de Consumen tenbond), f 15,- Telemarketing'handboek Ploegsma f23,50. 'De man in het botenhuis'. Jeugdro man van Cynthia Voigt over een meisje wier vader verminkt terugkeert uit de Eerste Wereldoorlog en als kluizenaar zijn intrek neemt in een oude botenhuis. Uitgeverij Lannoo, f22,50. 'Parkieten zijn wild', door Sylvia van den Heede. Uit het leven van een jeugdi ge vogel, die in een klein kooitje uit het ei moet kruipen. Uitgeverij Lannoo, f22,50. 'Eenhoorns bestaan niet'. Nancy Lu- enn. Twee meisjes op een vakantie-ei land; één van de twee gelooft dat er een hoorns bestaan. Uitgeverij Lannoo, f 17,50. 'Wie liep daar?' Een boekje over sneeuwpret, door Mariette Vanhale- wijn. Uitgeverij Lannoo, f 17,50. 'Familie Fortuin'. Strips van Ruud Straatman en Peter de Wit. Uitgeverij Oberon, f 4,95. 'Max LaadvermogenJTruck op drift'. Twee stripverhalen van Jan Schrijver en Kees de Boer. Uitgeverij Oberon, f4,95. Diversen 'Homo-erotisch woordenboek'. Samen gesteld door Arendo Joustra. Uitgeverij Rap f32,50. 'Ik ken een lied'. Bundel Nederlandse liedjes samengesteld door Pieter Vis. Uitgeverij Wolters-Noordhoff f37,50. 'De belastingbespaargids'. Uitleg over fiscale regelingen en tips over wat de belastingplichtige kan doen voor het belastingjaar om is. Uitgeverij Kluwer Misdaad 'De beste misdaadverhalen van het jaar'. Uitgeverij Loeb f 19,50. 'Het heilige vuur', een detective die zich afspeelt in het middeleeuwse Enge land, geschreven door Ellis Peters. Uit geverij De Boekerij, f 17,90. EINDHOVEN (ANP) - Het ziet er naar uit dat Europese en Japanse producenten van DAT-recorders het eens zijn geworden over een oplossing van de bestaande kopi- eerproblematiek. Dat heeft een woordvoerder van Philips gisteren meegedeeld. De oplossing komt neer op een technische beperking, zodat de be zitter van zo n apparaat alleen een kopie voor zichzelf kan maken. Er zal nog - op korte termijn - overleg plaatsvinden met de muziekindus trie, maar de verwachting is dat de producenten van geluidsdragers zoals platen en compact-discs zich nu niet langer zullen verzetten te gen de invoering. Konijnenplaag bedreigt vee en oogst Australië SIDNEY (AP) Honderden mil joenen uitgehongerde konijnen vreten de Australische binnen landen kaal. De knaagdieren hebben al schade aangericht in een gebied dat acht keer zo groot is als Nederland. Er dreigt nu een te kort aan voedsel en beschut ting te ontstaan voor het oor spronkelijke wildbevolking die bestaat uit kangoeroes, wilde paarden, buffels, goanna-hage- dissen en dingo's. De konijnenbevolking is zo dicht, naar schatting zitten er zo'n 8.500 per vierkante kilome ter, dat het lijkt alsof de grond beweegt, zeiden Australische funcionarissen gisteren. Boeren meldden dat dode en stervende konijnen rivierbeddingen en bronnen verstoppen. De eerste westerse kolonisten hebben de konijnen 200 jaar ge leden geïmporteerd in Australië. Bij gebrek aan natuurlijke vijan den konden ze zich onbelem merd vermenigvuldigen en zijn een van de ergste plagen van Australië geworden. De zware regens van de afgelo pen tweë jaar hebben gezorgd voor een overvloed aan planten zodat de konijnen uitstekend ge dijden. Maar op dit moment kampt Australië al weken met aanhoudende hitte en de droogte drijft de beesten nu tot wanhoop. Pogingen om de populatie met mixomatose-besmetting terug te brengen, liepen op niets uit, om dat de knaagdieren voor werden. Met de DAT-recorder kunnen op een cassette die kleiner is dan de nu gebruikelijke geluidscassettes kopieën worden gemaakt met de kwaliteit van een cd-plaatje. De muziekindustrie is bang dat er met behulp van de DAT-recorder onge breideld wordt gekopieerd. Platen producenten hebben zich om die reden steeds fel verzet tegen de in voering van de DAT-recorder. Zij vreesden in de problemen te ko men door het nieuwe apparaat. In Japan is de DAT-recorder al enige tijd op grote schaal op de markt, zonder beperkingen. Wan neer de nieuwe recorder in Europa en de Verenigde Staten overal te koop zal zijn staat nog niet vast. Prijs Ria Bremer HILVERSUM (GPD) - De Eline van Haaren-prijs, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt, is toege kend aan AVRO-medewerkster Ria Bremer voor haar 'gehele, baanbrekende, journalistieke werk, met name op het gebied van de gezondheidszorg'. In haar pro gramma 'Vinger'aan de pols' heeft ze, zo meent de jury, veel taboes doorbroken. De vijfjaarlijkse Eline van Haar en-prijs is ingesteld ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan van de literaire uitgeverij Conserve en is vernoemd naar de dichteres van wie in 1983 postuum de bundel 'Leef de dag' verscheen. De prijs wordt uitgereikt aan een vrouw, die zich heeft onderscheiden op li terair, feministisch, maatschappe lijk en/of politiek terrein. ADVERTENTIE Badhuispleirv. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Groningen - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg - Zandvoort.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12