LEIDSCH DAGBLAD Zes van Sharpeville Toch gratie CARAVAN+CANPING RAI AMSTERDAM. WELMOMt Arts weigert te komen: meisje dood Diessen viert groot feest na geboorte van vijfling Deetman praat maandag met studentenvakbonden Straatverbod uitgebreid in Azerbajdzjan Vaten gevonden op Alphense belt ■uonueraag 24 november 1988 OPGERICHT 1 MAART 1060 No. 38789 Prijs fl. 1,20 DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Schroefje onder huid vervangt gehoorapparaat AMSTERDAM (GPD) - In het Academisch Medisch Centrum Amsterdam (AMC) zijn de afge lopen weken met succes twee operaties uitgevoerd, waarbij een zogenaamde 'hoorschroef werd geïmplanteerd. Met deze voor Nederland nieuwe methode is gebruik van het traditioneel ge hoorapparaat met een oorstukje in de gehooringang met verster- kertje achter het oor, overbodig geworden. Het onderhuidse gehoorappa raat bestaat uit een kleine sche- delschroef van titanium met in gebouwde magneet. Het wordt achter de oorschelp op het sche delbot aangebracht. Door direct contact met het schedeldak brengt het magnetische schroef je een trilling in het binnenoor te weeg, waardoor geluid wordt doorgeseind naar de hersenen. Als na 6 weken de huid is her steld, kan op de plek van het schroefje een gehoorapparaatje worden aangeklikt. De hoorschroef is onder meer geschikt voor patiënten met chronische oorontsteking of een loopoor, die vaak overgevoelig zijn voor het oorstukje van een gehoorapparaat. Ook mensen met een vernauwing van de ge hoorgang zijn bij deze Ameri kaanse vinding gebaat. Zij kun nen vaak geen gebruik maken van een normaal gehoorappa raat. De ingreep vereist nu nog een ziekenhuisopname van 2 da gen, maar kan over enkele jaren geheel poliklinisch worden uit gevoerd. Alles over caravannen en kamperen en veel toeristische informatie. Meer nieuws via de RAI-Infolijn 020-58139 80. Dagelijks geopend van 10-10 uur. Gratis pendeldienst: volg borden P RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-stalions. I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaaÏÏH oer maand 23.9S O per hall ,aar 141.90 (alleen mogeii|k mei automatische betaling» q per iaar 270.25 Q per kwartaal 70.95 v* woomeu» aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus' Naam:- Straat: Telefoon:(i.v.m. controle bezorging» j U fcuMOtw boojapaTurfi h«i f «HctvAtpryni OagtolAd. Antwoordnummf IQQSOj ROTTERDAM (GPD) - De 18- jarige Joke Bongers uit Rotter dam-Zuid is op 23 juni overleden nadat haar waarnemend huisarts 's nachts twee maal heeft gewei gerd haar te onderzoeken. Het meisje leed aan een virus-infectie in de luchtwegen die stoornissen in het hartritme veroorzaakte. Dit blijkt uit een proces-verbaal van de politie. De Inspecteur voor de Volksgezondheid heeft de zaak in onderzoek. De arts-ad vocaat van de familie Bongers zal morgen een klacht indienen bij het medisch tuchtcollege. De waarnemend huisarts meende dat zij een borstontste king had en gaf haar 's middags medicijnen, 's Avonds laat raakte zij buiten westen en koelde sterk af. Pas na een tweede nachtelijk telefoontje van de ouders gaf de waarnemend huisarts het tele foonnummer van een andere waarnemer, dr. K. Van de Ree. Die arriveerde 20 minuten later en alarmeerde een ambulance. Het meisje overleed in het zie kenhuis. "Al zou de waarnemend huis arts de middag tevoren wel de juiste diagnose hebben gesteld en het ziekenhuis hebben ge waarschuwd, dan nog had Joke Bongers kunnen overlijden. Daar gaat het ook niet om", zegt de arts-advocaat van de ouders van het meisje. "Het gaat om de houding van de arts die niet goed reageert op een noodkreet van de ouders". Onlangs kwam een Dordtse waarnemend huisarts in op spraak nadat hij had geweigerd een ziek 13-jarig meisje te bezoe ken. Ze overleed aan nekkramp. Naar aanleiding van deze zaak zal de Landelijke Huisartsen Vereniging alle waarnemend huisartsen opdragen geen risi co's te nemen met patiënten die zij niet kennen. Zes arrestanten voor moord op gokkoning ROTTERDAM (GPD) - Het re- chercheteam dat de moord op de Rotterdamse gokkoning John Be- stebreurtje onderzoekt heeft van morgen en gisteravond vier man nen en twee vrouwen aangehou den. Het gaat om een 26-jarige Ha genaar, een 31- en een 23-jarige Rotterdamse, een 58-jarige Amers- foorter en twee Belgen van 30 en 33 jaar. In Rotterdam, Den Haag en Utrecht is op 8 plaatsen huiszoe king gedaan. Bestebreurtje werd in koelen bloede doodgeschoten toen hij in zijn auto voor een stoplicht stond. Zijn vrouw raakte lichtge wond. De twee daders ontkwamen op een motorfiets. PRETORIA (GPD) De Zuidafrikaanse president P.W. Botha heeft gisteravond onverwachts gratie verleend aan een aantal ter dood veroordeelden, onder wie de 'Zes van Sharpeville' en zeven andere gevangenen. In de loop van de nacht werd daarna besloten onder meer de 23-jarige Paul Tera Setlaba voorlopig niet te executeren. Daarente gen werden vijf zwarten wegens moord en verkrachting vanmorgen opgehangen. De 4-jarige Gijs van den Heu vel uit het Noordbrabantse Diessen heeft er sinds giste ren 4 broertjes en één zusje bij. In het Academisch Zie kenhuis in Utrecht werd gis termiddag de vierde vijfling uit de Nederlandse geschie denis geboren. Het gaat goed met Koen, Harm, Joost, Ruud, Marloes en bun moeder. In het Brabantse dorpje brak een spontane volks vreugde uit. De burgemeester zou in de loop van de dag op bezoek komen om vader Frans van den Heuvel (34), die in een buurthuis in Tilburg ijn zoon Koen. Van links naar rechts Marloes, Ruud, Joost, Harm er werkt, en moeder Hannie van den Heuvel-van de Ven (31) geluk te wensen. De vrouw werd met hormo nen gestimuleerd. De zwan gerschap duurde 31 weken. Voor een vijfling is dat lang. Meestal komen de baby's in zulke gevallen al na 28 weken ter wereld, de korste periode waarin kinderen levensvat baarheid opdoen. Tot de operatieve bevalling werd gisteren besloten nadat een vruchtwaterpunctie bij een van de baby's had aange toond dat de longetjes er rijp voor waren. AZU-gynaeco- loog Reuver en gastoperateur De Graaff van het St. Elisa beth Ziekenhuis in Tilburg hadden de leiding. Een uur na de bevalling met behulp van de keizersnede werd het vijftal al overge bracht naar het Wilhelmina Kinder Ziekenhuis, waar zij elk in een eigen couveuse op één kamer liggen. Hun ge wicht varieert van 1200 tot 1600 gram. Als alles goed gaat worden zij over enkele dagen overgebracht naar het zie kenhuis in Tilburg. LAKELAND - Deze enorme ravage ontstond gisteren in Lakeland in de Amerikaanse staat Florida toen een goederentrein ontspoorde. Ruim 30 wagons ontspoorden en werden als een harmonica in elkaar gevouwen. De ontspoorde trein veroorzaakte een lek in een gasleiding. In verband met explosiegevaar moesten 150 omwonenden worden geëvacueerd. De trein vervoerde 15 ton kunstmest. Wonder boven wonder raakte niemand gewond. (toto AP) ZOETERMEER (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) bespreekt waarschijnlijk maandagavond met. de studenten hun grieven over zijn beleid. Dit gebeurt in een extra ver gadering van het periodieke over leg tussen studenten en het minis terie. In het overleg zijn de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en het Interuniversitair Studentenover leg (ISO) vertegenwoordigd. Op de agenda staan de studiefinancie ring, de harmonisatiewet en de be zuiniging op de universiteiten. Weinig verandering Wolkenvelden en hier en daar een buitje. Voornamelijk in bet zniden kans op mist. Minimumtemperatuur van 2 graden in bet zuiden tot 6 graden in bet noorden. Middagtemperatuur rond 8 graden, in het zuiden iets lager. Weinig wind, in het noorden matige westelijke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Tijdens het weekein de rustig en bewolkt met kans op mist. Daarna meer wind en mogelijk regen. Middagtemperatuur rond 6 graden, vanaf maandag iets hoger. Vrijdag 25 november zon op: 08.16 uur, zon oncjcr: 16.37 uur: maan op: 17.27 uur, maan onder: 10.55 Om één uur vanmiddag zou op het Haagse Malieveld een grote protestmanifestatie van studenten tegen de bezuinigingen beginnen. De Nederlandse Spoorwegen tra den vandaag niet op tegen zwartrij ders onder de studenten, die per trein naar Den Haag reisden. Verwacht werd, dat grote groe pen studenten van de NS-diensten gebruik zouden maken zonder gel dig vervoerbewijs of hooguit in het bezit zijn van een nagemaakte openbaar vervoer-jaarkaart. De conducteurs werd met klem geadviseerd de zwartrijdende stu denten ongemoeid te laten. Deze beslissing is genomen op basis van de inschatting, dat de stemming onder de studenten snel kan esca leren bij het opmaken van een pro- ces-verbaal. Nadat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een dringend be roep had gedaan op president Bo tha om af te zien van Setlaba's exe cutie, ging hij overstag. Ook een 'gewone' moordenaar kreeg uitstel, maar vijf andere veroordeelde moordenaars werden vanochtend om zeven uur ter dood gebracht. De gratie van de Sharpeville Zes volgde op een uitspraak van het Hooggerechtshof van Bloemfon tein, de hoogste juridische beroepsinstantie in Zuidafrika, gis terochtend, dat een verzoek van de 'Zes' om hun oorspronkelijke pro ces heropend te krijgen, niet ont vankelijk zou worden verklaard. Rechter Human achtte het bewe zen dat de zes deel hadden uitge maakt van een menigte die die een zwarte burgemeester via de hals kettingmethode om het leven bracht. Bij een halskettingmoord maakt men gebruik van een met benzine gevulde autoband die om de nek van het slachtoffer wordt gehangen om vervolgens in brand te steken. Nog zeven andere gevangenen - vier blanke politieofficieren en drie zwarte moordenaars - kregen gis teravond van Botha gratie. Evenals de 'Zes van Sharpeville' zal hun doodstraf worden omgezet in ge vangenisstraffen tussen de 15 en 25 jaar. De 23-jarige Setlaba, die voorlo pig niet wordt opgehangen, was ter dood veroordeeld vanwege zijn aandeel aan een halskettingmoord in de Oostkaap. Na afwijzing van het gratieverzoek door Botha, voer de Setlaba's verdediger bij kort ge ding aan dat er veel overeenkomst bestaat tussen zijn geval en dat van de 'Zes van Sharpeville'. De vijf moordenaars, die wel ter dood zijn gebracht, gehoren tot wat in Zuidafrika heet' gewone' moor denaars. Hun dood brengt het aan tal omgebrachte veroordeelden dit jaar tot 115. Woningen directie Sijthoff belaagd DEN HAAG (GPD) - Bij vijf leden van de directie van Sijthoff Pers in Den Haag (uitgeefster van dagbla den als de Haagsche Courant en Het Binnenhof) zijn de afgelopen nacht de ruiten van hun woningen ingegooid. Een uitdeelpost van het bedrijf ging in vlammen op. Ook in de nacht van dinsdag op woensdag zijn aanslagen gepleegd op het Haagse uitgeversconcern. De aanslagen worden in verband gebracht met recente publicaties in de Haagsche Courant en Het Bin nenhof over de praktijken van een Haags beveiligingsbedrijf. De Haagse politie heeft overi gens nog geen arrestaties verricht. (zie verder pagina 3) Grote hazensterfte BRUSSEL (ANP) - Zestig tot ne gentig procent van de hazen in de Belgische kuststreek en de Oost- vlaamse polders lijdt aan een dode lijke ziekte, zo heeft dr. Okermans van de Rijksuniversiteit in Gent bekendgemaakt. Vermoedelijk gaat het om het Europese bruine haassyndroom. Door deze ziekte werd de hazen stand in Polen en de DDR enkele jaren terug volledig uitgeroeid. De dieren dolen ziek en blind rond en sterven door uitputting. MOSKOU (AFP/Rtr/UPI/DPA) - Het nachtelijk uitgaansverbod in de zuidelijke Sovjetrepubliek Azerbajdzjan is gisteravond tot 3 plaatsen: de hoofdstad Bakoe, Ki rovabad waar ook een grote Ar meense minderheid woont en de voor de Azerbejdzjaanse exclave Nachitsjevan in Armenië. Het uitgaansverbod geldt van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends. De problemen tussen de twee zui delijke republieken Armenië en Azerbajdzjan begonnen enige tijd geleden om Nagomo-Karabach. Dit is een Armeense enclave in Azerbajdzjan. Het uitgaansverbod werd inge steld na botsingen tussen Armeen se en Azerbajdzjaanse bevolkings groepen in Azerbajdzjan, waarbij dinsdag 3 Sovjetmilitairen omkwa men en zeker 126 mensen gewond raakten. In Kirovabad werden, vol gens een echtgenote van een diplo maat, maatregelen getroffen om vrouwen en kinderen te evacueren naar Armenië. Een graafmachine aan het werk op de Alphense belt. Op de voorgrond enkele lege vaten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij graafwerkzaamheden op het golf terrein in het recreatiegebied Ze- gersloot in Alphen, waar vroeger een vuilstortplaats heeft gelegen, zijn in het gifonderzoek gistermid dag 12 a 15 vaten gevonden met verf afval. Hoeveel het er precies zijn kon gisteren nog niet worden vastgesteld, omdat alle vaten zijn beschadigd. Op één van de vaten stond het jaartal 1978 afgedrukt. Er zijn geen vaten gevonden met logo's of namen van bedrijven waarvan het vuil afkomstig kan zijn. In 1978 en 1979 zouden 100.000 a 150.000 vaten met chemisch afval illegaal op de belt zijn gestort. Het chemisch afval werd op een diepte van ruim 3 meter gevonden op de bult in het recreatiegebied. Bij de vaten werd ook plastic afval aangetroffen, dat normaal gespro ken niet op die plaats had mogen worden gestort. Uit mededelingen van het onderzoeksteam leidt een woordvoerster van de provincie af dat de vondst niet op een toevallig heid berust: "Ze hebben duidelijk het idee dat ze op een goed spoor zitten en dat dit niet zomaar een toevalstreffer is". Het spitwerk, waarmee maandag is begonnen, is vanmorgen voort gezet. Het onderzoek is bedoeld om bewijzen te vergaren tegen de vroegere Hazerswoudse transport ondernemer Kemp, die ervan wordt verdacht aan het einde van Baron verkoopt zeldzame koppen aan rijksmuseum LEIDEN - Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg is er in geslaagd twee zeldzame, marme ren koppen aan te kopen uit de 2de en 3de eeuw na Christus. Het gaat om beeltenissen van de Griekse wijsgeer Socrates en de Griekse schrijver Euripides. Met de aah- koop zijn tienduizenden guldens gemoeid. Volgens conservator drs. H.B. Halbertsma betreft het voor Neder land unieke exemplaren, waarvan er in de hele wereld waarschijnlijk niet meer dan 20 te vinden zijn. Het museum kwam de exempla ren op het spoor nadat de eigenaar, een baron uit de Betuwe, contact zocht. De man. wist volgens Hal bertsma niet eens wie de koppen voorstelden, terwijl de stukken al eeuwen in zijn familie waren. De baron heeft de stukken aan het mu seum verkocht omdat hij wilde dat ze in Nederland blijven. Vanaf maandag zijn de koppen voor het publiek te bezichtigen. de jaren 70 grote hoeveelheden gif tig afval illegaal op de stortplaats te hebben gedumpt. In verband hier mee zit een topambtenaar van de gemeente Alphen vast voor ver hoor. Eerder al zijn oud-werklie den op de stortplaats ondervraagd omdat zij steekpenningen zouden hebben aangenomen, zodat het chemisch afVal kon worden ge dumpt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1