op CDA wil verbod op grote dagbladfusies Slavenburg leverde fiscus 100 miljoen Heerema in zee met offshore-bedrijf V S Kabinet wil plan-Oort niet wijzigen PRIJSTREFFER 49^ 39.50 Opschudding om ontslag directeur bank CSFB Van der Sanden: marktaandeel beperken Personeel arbeidsbureaus om ontslag naar rechter WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Een dergelijke toetsing zou vol gens de CDA-deskundige moeten worden uitgevoerd door het Be drijfsfonds voor de Pers. De media- specialist' reageerde met zijn op merkingen op de fusieplannen van de NDU en de Perscombinatie, die door een samengaan meer dan 27 procent van de dagbladmarkt in handen zouden krijgen. Hij gaf zijn reactie in Stockholm aan de voor- DEN HAAG (GPD) - Vier perso neelsleden van arbeidsbureaus die 1 januari op straat komen te staan, spannen een kort geding tegen de Staat aan om hun ontslag tegen te houden. Zij behoren tot een groep van enige honderden van wie tijde lijke arbeidscontracten op 1 janua ri komen te vervallen. Dat houdt verband met de reorganisatie van de arbeidsbemiddeling bij de ge westelijke arbeidsbureaus (gab's). Mede met het oog op de reorgani satie is geruime tijd lang nieuw personeel voor de bureaus slechts op tijdélijke basis in dienst geno men. Het ministerie van sociale za ken, waar de gab's nu nog onder vallen, wil die contracten niet ver lengen. De zo vrijkomende plaat sen zouden beschikbaar zijn voor personeel in vaste dienst, dat in de huidige functie overtollig wordt en moet worden herplaatst. Overigens zou een deel van de tijdelijke krachten toch weer in dienst kun nen komen, maar moet die proce dure eerst via de weg van het ont slag lopen. De vier personeelsleden verwij ten de minister van sociale zaken, dat hij te onzorgvuldig met zijn mensen op de arbeidsbureaus om gaat. Ze vinden dat des te erger om dat vanuit de arbeidsbureaus juist op zaken moet worden gelet die de vier nu precies de minister verwij- Economie kort Beek De luchthaven Zuid-Limburg in Beek groeit als kool. Gisteren is de 200.000-ste passagier van dit jaar feestelijk uitgezwaaid. In 1987 wer den 154.000 passagier verzorgd. Philips China Philips gaat in China een fabriek bouwen voor de produktie van vi deocassettehuizen, de kunststof omhulsels van videobanden. Daar toe is met een Chinees bedrijf een gezamenlijke onderneming opge richt waarin Philips een meerder heidsbelang krijgt. De fabriek van ongeveer 25 miljoen gulden komt te staan in de ten noorden van Hongkong gelegen speciale econo mische zone Shenzhen. Uruguay De regering van Uruguay heeft gis teren noodmaatregelen en bezuini gingen afgekondigd om de inflatie terug te dringen tot 45 procent. Uit de nieuwste cijfers blijkt dat de geldontwaarding dit jaar de zeven tig procent overschrijdt. Ook wor den 1500 ambtenaren de komende maanden ontslagen. Walt Murdoch Het Amerikaanse amusements concern Walt Disney en News In ternational,, een Brits onderdeel van het mediaconcern van Rupert Murdoch, hebben samen een on derneming voor tv-uitzendingen opgericht. Door middel van een zendstation willen zij twee abon neetelevisiekanalen via de satelliet aanbieden aan het Britse en het Ier se publiek. Olie Aruba Aruba heeft de Venezolaanse staatsoliemaatschappij Petroleos de Venezuela het recht verleend om in territoriaal water rond het ei land naar olie te boren. Aruba biedt buitenlandse oliemaatschappijen de gelegenheid om olieboorrech- ten te kopen in totaal drie blokken van zijn territoriale wateren. Stroomimport Elektriciteitsproduktie- en distri butiebedrijven krijgen van de Tweede Kamer geen toestemming om stroom uit het buitenland te be trekken, zo bleek gisteren bij stem mingen in de Tweede Kamer over de Elektriciteitswet. Invoer uit het buitenland blijft voorbehouden aan SEP (de samenwerkende cen trales) en de grote, elektriciteit ver slindende industrieën. Maxwell De Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) heeft aandeelhouders van de beleggingsmaatschappij Maxwell Petroleum Holding opge roepen naar de buitengewone aan deelhoudersvergadering van Max well te komen om een bescher mingsconstructie tegen te houden die volgens de VEB te ver gaat. avond van de ministersconferentie van de Raad van Europa over een conventie voor grensoverschrij dend televisieverkeer. Volgens Van der Sanden heeft het CDA al jaren geleden bij Brink man aan de bel getrokken over de wenselijkheid van een regeling voor persfusies. Met Brinkman werd tijdens de behandeling van de mediawet echter afgesproken ten. Het viertal beschouwt zich in het kort geding de vertegenwoordi ger van alle anderen die in hetzelf de schuitje zitten. Russen willen beperking aantal atoomcentrales MOSKOU (ANP) - De Sov jetunie. zal de opwekking van energie door middel van kern energie sterk beperken als ge volg van de ramp in Tsjernobyl. Het aandeel van kerncentrales in de totale energieproduktie wordt niet méér dan vijftien procent. Aanvankelijk hadden de autoriteiten gedacht in het jaar 2010 meer dan 65 procent van de benodigde elektriciteit uit nucleaire energie te betrek ken. Aleksandr Sjeindlin, verant woordelijk voor het nationaal energieprogramma, verklaarde dit in Moskou, in tegenstelling tot eerdere berichten over een forse uitbreiding van het aantal kerncentrales in de Sovjetunie. De Sovjetunie heeft op het ogenblik een capaciteit voor de opwekking van energie van 335 miljoen kilowatt, die voorlopig nog met vijf procent per jaar zal stijgen. Ongeveer tien procent daarvan (35 miljoen kilowatt) betreft kernenergie. Sjeindlin deelde mee dat de capaciteit van de kerncentrales met niet meer dan vijf- tot acht miljoen kilowatt wordt uitgebreid. De te bouwen kerncentrales zullen echter veiliger zijn dan het type in Tsjernobyl, zo verzekerde de functionaris. Zij worden met water gekoeld in plaats van met grafiet, zoals bij de Tsjernobyl- reactor het geval was. De hoge Sovjetrussische functionaris liet duidelijk blij ken dat zijn land niet dezelfde fout wil maken als Frankrijk, dat zijn energie voor bijna ze ventig procent uit kernsplit sing haalt. "De grote fout van Frankrijk is dat het alle eieren in één mandje legt, waardoor het land zeer kwetsbaar wordt. Zo ver willen wij niet gaan", al dus Sjeindlin. Hij had de in druk dat de Fransen dit langza merhand ook zijn gaan inzien. ROTTERDAM (GPD) - De staat heeft uiteindelijk honderd miljoen gulden 'verdiend' aan de gerucht makende Slavenburg-affaire. Deze opbrengst kwam uit het alsnog be lasten van zwart geld, dat werd ont dekt tijdens het intensieve justitië le onderzoek in deze fraudezaak (van 1982 tot 1986). Aan de andere kant heeft de Nederlandsche Bank nog steeds zeshonderd miljoen gul den tegoed van Crédit Lyonnais Nederland, dat in 1983 de in moei lijkheden verkerende Slavenburgs Bank overnam. Dit blijkt uit een vandaag verschenen boek van de Rotterdamse journalist Robert van de Roer, met de titel 'Voorheen Sla venburg, de geheimen van Neder lands grootste bankonderzoek'. De zaak-Slavenburg draaide om het feit dat deze bank op grote schaal kredieten gaf die als onder pand zwart geld hadden. Dat geld was 'zwart', omdat het door de klanten van de bank niet bij de be lastingdienst als inkomen was op gegeven. Door het verstrekken van dit soort kredieten waste Slaven burgs het illegale geld wit. Het bleek dat allerlei functionarissen bij de voormalige Slavenburgs Bank van deze praktijken op de. hoogte waren. De justitie ontdekte de praktij ken van Slavenburgs Bank in 1982, na het faillissement van een Am sterdamse onroerend goed-hande- laar. Uiteindelijk kwamen zeven bankdirecteuren er met hoge boe ten van af, wegens valsheid in ge schrift. Twee topmensen kregen een voorwaardelijke gevangenis dat het CDA geen vragen meer zou stellen over een wettelijke rege ling, als de bewindsman van zijn kant beloofde de vinger aan de pols te houden. De vijandige overnamepoging van Kluwer door Elsevier en de daarop volgende fusie van Kluwer en Audet bracht de Tweede Kamer opnieuw in beweging. Eind no vember 1987 werd de motie Nies- sen (PvdA) met steun van Van der Sanden aangenomen. Deze motie leidde ertoe dat door Brinkman het Bedrijfsfonds voor de Pers opdracht gaf een studie te verrichten naar een persfusierege- ling op basis van toetsing op de pluriformiteit. De studie wordt eind december verwacht, evenals een advies hierover van de Media raad. Voogens Van der Sanden moet de regeling in de mediawet moeten worden opgenomen. De PvdA heeft gisteravond scherpe kritiek geleverd op het en thousiasme waarmee minister Brinkman (welzijn, volksgezon- heid en cultuur) heeft gereageerd op de voorgenomen fusie tussen de kranten-concerns NDU en Pers combinatie. Volgens Kamerlid Niessen is het optreden van Brink man warrig en voorbarig. PPR'er Lankhorst noemde het optreden van Brinkman 'werkelijk onge hoord'. CDA, PvdA, D66 en PPR toonden zich gisteren bij de behan deling van de wvc-begroting in de Tweede Kamer bezorgd over de ge volgen van de voorgenomen fusie voor de pluriformiteit van de pers. De hoofdredactie en redactie van Het Parool zijn op zich niet tegen een mogelijke fusie van de Pers combinatie en de NDU, zo hebben zij gisteren in een verklaring ge meld. De fusie lijkt volgens de Pa rool-journalisten de economische positie van Perscombinatie, en dus ook van Het Parool, te versterken. De redactie vaq Het Parool eist wel harde garanties voor de journalis tieke zelfstandigheid van deze krant. De redacties van de andere Perscombinatie-dagbladen, Trouw en De Volkskrant, hebben zich te gen de fusie uitgesproken. 'Havenpool moet gereorganiseerd' ROTTERDAM (ANP) - De arbeids pool van de Stichting Samenwer kende Havenbedrijven (SHB) in de Rotterdamse haven moet drastisch worden gereorganiseerd. Het per soneel van de pool moet naast de deelnemende bedrijven in het be stuur worden opgenomen. Er moet een andere financiering komen en de dienstverlening moet worden verbeterd om beter in te spelen op nieuwe ontwikkelingen in de Rot terdamse haven. Tot deze conclusies komt onder zoeker R. de Boer in een rapport over de toekomst van de SHB dat in opdracht van de Vereniging van Rotterdamse Stuwadoors (VRS) is opgesteld. Volgens De Boer is er, als zijn aanbevelingen ter harte worden genomen, ook in de jaren negentig voor de SHB een goede toekomst weggelegd. straf omdat ze de zwart geld-prak- tijken niet voldoende hadden aan gepakt. De voormalige president- directeur werd vrijgesproken. De fiscale opsporingsdienst FIOD ontdekte bij het uitpluizen van de bankdocumenten vele mil joenen guldens aan zwart geld. De eigenaren daarvan werden ge dwongen daarover alsnog belas ting te betalen. Maar de FIOD on derzocht maar een klein deel van alle rekeningen bij Slavenburgs Bank. De schatting is dat er bij de ze vrij kleine bank indertijd per jaar meer dan een miljard gulden aan zwart geld omging. Uit het boek van Van de Roer blijkt dat Slavenburgs Bank inder tijd in veel grotere moeilijkheden verkeerde dan toen werd veronder steld. De Rotterdamse bank had zich voornamelijk op de krediet verlening aan de onroerend goed- handel gericht, en daar was in de ja ren tachtig de klad in gekomen. Volgens hem heeft de Franse staatsbank Crédit Lyonnais in to taal een miljard gulden op de over name verloren. Om te vermijden dat de Fransen in 1983 alsnog zou den afhaken en er een tweede Texeira de Mattos-affaire zou ont staan, stelde de Nederlandsche Bank 600 miljoen gulden aan 'liqui diteiten' beschikbaar. Die moeten nog steeds worden terugbetaald. Robert van de Roer beschrijft in zijn boek uitvoerig hoe hij weke lijks döor een informant bij de poli tie op de hoogte werd gehouden van het justitiële onderzoek naar de fraude. Van de Roer (30) had, voordat hij de journalistiek instap- AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse bank Credit Suisse First Boston (CSFB) heeft zijn directeur drs. Ph.S.B. van Doorn vorige week op staande voet ontslagen. President-directeur J. van Marle bevestigt het ontslag, maar weigert op de zaak verder in te gaan. Van Doorn toonde zich vanmorgen ui terst ontdaan over de affaire en ver klaarde een rechtszaak tegen de bank te overwegen. Over de reden van het ontslag houden beide partijen zich op de vlakte. Van Doorn ontkent echter ten stelligste dat er sprake is van ontslag op staande voet. "Dat zou betekenen, dat er iets zeer ernstigs is gebeurd. Dat er bijvoorbeeld ge vochten of gestolen is. Dat is abso luut niet het geval. De aandeelhou ders van de bank hebben vorige DEN HAAG (GPD) De voorstel len voor een vergaande belasting hervorming volgens de plannen- Oort vormen een evenwichtig pak ket, waarin het kabinet niets wil te enkele jaren bij de Rotterdamse politie gewerkt en daar wat goede kennissen aan over gehouden. De week besloten het contract met mij met onmiddellijke ingang te ver breken. Dat is juridisch heel wat anders". Volgens ingewijden is de Am sterdamse bank er alles aan gele gen om af te rekenen met het be smette verleden van Amst Krediet en Jonas en Kruseman, de banken die CSFB heeft overgenomen. Ou de affaires, zoals een fraudezaak in 1983 en 1984, waarbij ook het moe- vernaderen. Lagere inkomens voor bepaalde groepen zijn daarbij on vermijdelijk. Voor de betrokkenen zijn die pijnlijk maar niet onaan vaardbaar. Bovendien is door be- tipgevende rechercheur zette Van de Roer steeds weer op het spoor van nieuwe (strafbare) feiten en derbedrijf van CSFB (de Zwitserse bank Credit Suisse) was betrok ken, doen de Amsterdamse han delsbank volgens de effectenwe reld geen goed. Zeker niet daar CS FB als adviseur van het ministerie van financiën de privatisering van het staatsconcern DSM begeleidt. Ruim een jaar geleden verkoch ten Van Doorn en zijn compagnon Ten Cate hun bank (Jonas en Kru seman) aan Credit Suisse First Boston. Beiden bedongen een di- LEIDEN (ANP) - De Leidse offshore-onderneming Heerema gaat samenwerken met de Ameri kaanse branchegenoot McDer- mott. De twee bedrijven hebben plannen opgesteld om een geza menlijke onderneming op te rich ten onder de naam Heeremac. Voor de werknemers van beide onderne mingen heeft deze samenwerking geen gevolgen. Dat werd gisteren door Heerema bekendgemaakt. De vier grote kraanschepen van Heerema en Mc- Dermott worden geleased aan de nieuwe onderneming, waarvan het operationele gedeelte onder lei ding van Heerema komt. De drie kleinere kraanschepen van Heere ma worden verkocht aan McDer- mott. Heerema verwerft bovendien een minderheidsbelang in de Schotse werf van McDermott, één van de meest geavanceerde offsho- re-constructiewerven ter wereld, aldus Heerema. Heerema en Mc Dermott nemen elk voor de helft lastingverlaging in de plannen al getracht een en ander zo goed mo gelijk op te vangen. Minister Ruding (financiën) en zijn staatssecretaris Koning heb ben dit de Kamer gisteren laten we ten in een reactie op opmerkingen vanuit de Kamer over de wetsvoor- stellen-Oort. Zoals bekend moet de belastinghervorming in 1990 in gaan. Deze datum is volgens Ru- ding en Koning nog steeds haal baar. De uitvoering van de plannen kost 4,1 miljard gulden. Volgens Ruding en Koning is het aantal mensen dat door de plannen in problemen komt, tot een mini mum beperkt. Voor speciale ver langens is geen geld meer. Mocht de Kamer toch aanvullende maat regelen willen, dan zal later bezien moeten worden hoe deze te finan cieren zijn binnen het beschikbare bedrag van 4,1 miljard. In de Kamer bestaan vooral pro blemen rond het wegvallen van de aUeenstaandentoeslag in de belas tingen. Hierdoor zouden ruim 600.000 alleenstaanden in inkomen achteruit gaan. Ruding en Koning zeggen nu dat de inkomensachter uitgang maar voor 250.000 alleen staanden uitkomt boven 1 procent. Omgerekend gaat het dan om 500 tQt 600 gulden. Daarbij is het weg vallen van aftrekposten al meege rekend. Indien de aUeenstaandentoeslag beperkt zou worden tot 50 procent, zou dit 600 miljoen gulden vergen, aldus Ruding en Koning. Dat be drag kan lager uitvaUen als de toe slag gekoppeld wordt aan een be paalde leeftijdsgroep of een norm voor het deel van het inkomen dat aan huur wordt uitgegeven. van verdachten. Hij kreeg kenne lijk letterlijke verslagen van de ver horen en peuterde met die gege vens weer informatie bij andere be trokkenen los. Het feit dat de journalist af en toe meer wist dan de verdachten zelf en hun raadslieden, en dat ook in zijn krant (het Rotterdams Nieuws blad) publiceerde, bracht de advo caten tot grote woede. Meer dan eens dreigden zij met korte gedin gen. Ze verweten ook het Open baar Ministerie dat daar een 'lek' zat. De betrokken officieren van justitie ontkenden dat en veronder stelden dat de verdachten zelf los lippig waren. Maar nu blijkt dat de officieren wel degelijk ongelijk' hadden. 'Voorheen Slavenburg' is een heldere beschrijving van hoe het in deze zaak, een unieke voor Neder land, precies met de zwart geld- fraude in elkaar zat. Bovendien volgt het boek nauwkeurig de mo gelijkheden en moeilijkheden van politie en justitie, die voor het eerst de hele top van een bank als ver dachten voor zich zagen. Het was een laveren tussen klassejustitie en het feit dat het Nederlandse straf recht eigenlijk niet is ingericht voor dit soort zaken. Al was het Openbaar Ministerie wel degelijk tevreden met het eindresultaat: managers zuUen voortaan wel twee keer nadenken voordat zij fraudu leuze circuits by hun bedrijven la ten voortbestaan. 'Voorheen Slavenburg' is een uitgave van Balans uit Amsterdam en kost f 27,50. recteurschap by de nieuwe bank. Ten Cate is vorig jaar met stille trom vertrokken. Van Doorn, die volgens het verkoopcontract nog vier jaar directeur zou zijn, werd nu gedwongen op te stappen. Een aantal rechtszaken uit de tijd van Amst Krediet en Jonas en Kruseman, die nog steeds lopen, bevindt zich de laatste weken plot seling in een stroomversnelling. Alle lijken nu snel te worden afge handeld. Volgens ingewijden zou CSFB achter de schermen op haast hebben aangedrongen. De bank is immers gebaat bij rust, vooral sinds het PvdA-kamerlid en oud- staatssecretaris van financiën Kombrink in september vraagte kens heeft geplaatst bij de betrok kenheid van CSFB bij het DSM- project. deel in Heeremac. Welke bedragen er mee gemoeid zijn willen de be drijven niet bekendmaken. De schepen blijven onder Panamese vlag varen. Heerema en McDermott zeggen tot de gezamenlijke onderneming te zijn gekomen door de achteruit gang in de offshore-industrie. Het grote voordeel van de samenwer king is dat het nieuwe bedrijf flexi beler kan reageren. De structurele overcapaciteit kan worden aange pakt totdat de huidige teruggang op deze markt weer omgezet wordt in een positieve ontwikkeling, zo menen de bedrijven. De werkgelegenheid wordt ech- tenniet nadelig beïnvloed, zo zei de woordvoerder van Heerema: "Inte gendeel, als de gezamenlijke on derneming geen doorgang had ge vonden had dat wel gevolgen ge had voor de werkgelegenheid". In totaal gaat het om tussen de 500 en 600 werknemers van Heerema. In de belastingplannen is overi gens geen rekening gehouden met de invoering van een vaste jaarpre mie in guldens voor het zieken fonds en de overheveling van voor zieningen uit het fonds naar de al- gemen wet bijzondere ziektekos ten (de operatie-Dekker). Alleen staanden gaan er daardoor 0,75 tot 1,25 procent op vooruit. De bewindslieden wyzen erop dat het kabinet nadrukkelijk heeft gekozen voor de middengroepen in de belastingplannen. Dat is een po litieke keuze geweest. Volgens Ru ding en Koning kan bij de midden groepen (met inkomens tussen 41.500 en 83.000 gulden bruto) niet gesproken worden van hoge inko mens. Bovendien hoopt het kabi net dat door de koopkrachtverbe tering bij deze groepen, de kansen op werk toenemen. Nu houden de betrokkenen te weinig over van el ke verdiende gulden wegens de ho ge druk van belastingen en pre mies. De kabinetsplannen om flink te gaan snoeien in aftrekposten voor de belastingen betekenen voor mensen met een inkomen tot 41.500 gulden bruto een gemiddeld nadeel van 137 gulden per jaar. Voor mensen met inkomens tussen 41.500 en 83.000 gulden bruto is het negatieve effect gemiddeld 517 gul den, by nog hogere inkomens be draagt het 3490 gulden. Volgens de bewindslieden Ru ding en Koning zijn hun cijfers geen absolute zekerheden. Per be lastingplichtige kunnen er aan zienlijke verschillen optreden. De bewindslieden houden in grote lijnen vast aan hun voorstel len om de aftrekbaarheid van zoge naamde gemengde kosten (kosten die deels een zakelijk en deels een privé-karakter hebben) voor werk nemers en ondernemers aan te pakken. Brits kabinet wil verkoop nutsbedrijven LONDEN (Rtr/DPA/AFP) - De Britse regering komt bin nenkort met wetsontwerpen voor de verkoop van de elektri- citeits- en waterleidingbedrij ven, zo heeft koningin Eliza beth gisteren verklaard in haar traditionele toespraak bij de formele opening van het parle mentaire jaar. De verkoop van de nutsbedrijven kan volgens schattingen het astronomische bedrag van ongeveer 27 miljard pond sterling (96 miljard gul den) opbrengen en stelt daar mee voorgaande privatisering ver in de schaduw. De regering had de nieuwe privatiseringsplannen aan het begin van dit jaar al aangekon digd. Het wetsontwerp voor de elektriciteitsbedrijven gaat vol gende maand naar het parle ment De feitelijke privatise ring zal begin 1990 plaatsvin den en zal volgens financiële deskundigen zeventien a twin tig mifjard pond in de schatkist brengen. De voorstellen voor de verkoop van de tien water leidingbedrijven komen don derdag al. Deze privatisering is voorzien voor november 1989 en zal vijf tot zeven miljard pond opleveren. STOCKHOLM (ANP) CDA-fractiewoordvoerder voor mediazaken, P. van der Sanden, wil een wettelijk verbod op persfusies die leiden tot een marktaandeel van meer dan 33 procent van de totale oplage van de dagbladen in Nederland. Van der Sanden verklaarde gisteren in Stockholm voorts dat een fusie die leidt tot een oplageconcentratie van tussen de 25 en de 33 procent moet worden getoetst op de gevolgen voor de veelkleurigheid van de bladen. De vier grote kraanschepen van Heerema worden voortaan geleased aan een nieuwe onderneming die Heerema samen met een Amerikaanse branchegenoot gaat oprichten. (foto anp> Belastingherziening treft alleenstaanden ADVERTENTIE OSRAM DULUX EL De zuinige Osram Dulux EL in 7 Watt 40 W.) en 11 Watt 60 W.) biedt 3 grote voordelen: -80% energiebesparing - ca. 8000 branduren - zeer lage prijs. Nü alleen bij V&D VROOMS DREESMANN \VS De Slavenburg's bank is na de fraudezaak door Crédit Lyonnais overge nomen. De Leidse vestiging op de hoek van de Breestraat en het Kort Ra penburg is nu ook van Crédit Lyonnais. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7