Nieuwe onrust na rellen in Sovjetenclave Hebt u nieuwe gordijnen op 'toog? Hatema Parlementszitting geschorst Britse troonrede: MI-5, Noord-Ierland en voetbalvandalisme krijgen prioriteit Arbeiderspartij kiest toch voor de oppositie VS voor dilemma over visum Arafat Zuidafrika accepteert akkoord over Namibia Ex-president Zuidkorea heeft spijt van wandaden WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 5 MOSKOU (Rtr/AFP) Een zitting van het Armeense par lement is gisteren plotseling geschorst nadat afgevaardig den op de hoogte waren gebracht van geruchten dat bij nieuwe etnische rellen in de aangrenzende Sovjet-repu bliek Azerbajdzjan, Armeense slachtoffers zijn gevallen. Dit heeft het Armeense persbureau Armenpress gemeld. LONDEN De Britse parlementa riërs kunnen hun borst nat maken. De regering-Thatcher wil in het ko mende parlementaire jaar alle res terende grote verkiezingsbeloften in nieuwe wetten vastleggen. Blij kens de troonrede van koningin Elizabeth komt dat neer op min stens 16 belangrijke wetsvoorstel len, die de Tories - en met behulp van een grote meerderheid in het Lagerhuis - in hoog tempo willen doordrukken. door Haye Thomas Deze variëren van de omstreden privatisering van 's lands water- en elektriciteitsvoorziening tot en met nieuwe beperkende maatregelen voor de vakbonden en de politieke vleugel van het geheime republi keinse leger, de IRA. De troonrede van koningin Eliza beth, geschreven door de regering, is elk jaar het hoogtepunt van wat hier alom geldt als 's werelds beste parlementaire show. Deze ceremo nie, opgebouwd vanuit een tradi tioneel scenario, voltrekt zich voor namelijk in het volle Lagerhuis, waar de verzamelde parlementa riërs van beide Huizen uit de mond van de koningin kunnen horen wat de zittende regering in het nieuwe parlementaire jaar van plan is. Dit jaar is dat heel veel, nu pre mier Thatcher kennelijk mikt op een recordproduktie qua wetge ving. Zo wil zij, zoals na alle slopen de rechtszaken over de publikatie van Spycatcher te verwachten viel, de Britse geheime dienst MI-5 in zijn vrijheid van handelen beper ken en in ieder geval zijn em- ployées een bindende zwijgplicht opleggen. De oppositie, met La bour aan het hoofd, vindt dat de re geringsvoorstellen ten aanzien van de machtsbeperking van de gehei me dienst lang niet ver genoeg gaan en dat er veel meer parlemen taire controle op de activiteiten van MI-5 moet komen. Maar de regering is vast van plan haar voorstellen in wettelijke bepa lingen om te zetten. Zoals dat ook geldt voor de privatisering van de nationale elektriciteits- en water voorziening, die volgens de opposi tie tot aanzienlijk hogere prijzen voor de consumenten zullen lei den. De regering wil ook nieuwe wet telijke bepalingen tegen het terro risme in Noord-Ierland. Zij die schuldig worden bevonden aan ter rorisme, kunnen voortaan rekenen op langere straffen en de politie heeft grotere volmachten gekregen om beslag te leggen op fondsen waarvan mag worden aangenomen dat die bestemd zijn voor terroristi sche activiteiten. Bovenden zullen kandidaten voor het parlement en plaatselijk bestuur in Noord-Ier land zich voortaan onder ede tegen terroristische activiteiten moeten uitspreken. Op korte termijn komt de rege ring bovendien met het voorstel dat voortaan alleen toeschouwers met een nationaal identiteitsbewijs de voetbalstadions van Engeland en Wales binnen mogen. De oppo sitie wijst daarbij op de reële moge lijkheid dat dit de kleinere clubs aanzienlijke inkomsten zal sche len. Dit in het kader van voorne men van premier Thatcher om het zogenaamde voetbalvandalisme de kop in te drukken. De afgevaardigden keerden naar hun kiesdistricten terug nadat was gesproken over botsingen tussen Armenen en Azerbajdzjani in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe en elders in de republiek. Volgens onbevestigde berichten houdt de politie de huizen van Armenen in Bakoe onder toezicht. Lets parlement wil compromis met Moskou MOSKOU (Rtr) - Het parle ment van de Sovjet-republiek Letland heeft gisteren tegen voorstellen gestemd die de re publiek aan de Oostzee een ve torecht zouden geven over be slissingen die in Moskou zijn genomen. Maar de 320 leden van het parlement in Riga be sloten hun pogingen voort te zetten om de leiding van de Sovjetunie er van te overtuigen dat voorgenomen veranderin gen in de federale grondwet de rechten van afzonderlijke repu blieken kunnen aantasten, zo hebben journalisten in de hoofdstad van Letland gemeld. "Het is een compromis-be slissing en bepaald niet een die het volk verwachtte", was het commentaar van een journalist in Riga. Veel Letten hadden volgens hem een duidelijke stem voor een vetorecht ver wacht zoals Estland vorige week uitsprak. De parlementen van Let lands buurrepublieken Litou wen en Estland hebben zich vo rige week tegen de ontwerpwij- zigingen in de grondwet van de Sovjetunie uitgesproken, om dat die in hun ogen een inbreuk betekenen op hun formele rechten op soevereiniteit en af scheiding uit de Sovjetunie. Sovjetleider en president Gorbatsjov wil dat de Opperste Sovjet van de Sovjetunie tij dens een speciale vergadering op 29 november stemt voor de veranderingen in de grondwet die een uitvoerend president schap invoeren en een perma nente volksvertegenwoordi ging doen ontstaan met vergro te bevoegdheden. monstraties van Azerbajdzjani te gen een Armeens bouwproject in Nagorno-Karabach, de Armeense enclave in Azerbajdzjan. Sinds het begin van het jaar zijn zeker 30 mensen om het leven gekomen we gens de controverse rond de encla ve. De Armenen willen dat deze bij hun republiek wordt aangesloten. Volgens een woordvoerder van het Azerbajdzjaanse persbureau Azerinform hebben zeker 200.000 mensen zich de afgelopen dagen bij de protesten aangesloten. Hij beschuldigde een Armeense alu- miniumfabriek ervan een contract te schenden door niet huizen te bouwen, zoals daarin was vastge steld, maar aan een industrieel pro ject te beginnen in de Topchana- bossen bij de tweede stad van Na gorno-Karabach, Sjoesja. Voordat de zitting van het parle ment in Jerevan werd geschorst, had het 24 april tot een nationale dag uitgeroepen ter herdenking van de "volkerenmoord van 1915", waarbij ongeveer 1,5 miljoen Ar menen in Turkije werden uitge moord. Turkije heeft altijd tegen gesproken dat de Armenen bewust zijn vermoord. Het Armeense par lement riep de Opperste Sovjet (het Sovjet-parlement) in Moskou •op de massamoord op de Armenen tot genocide te verklaren. Intussen meldden dissidenten dat in Tbilissi, de hoofdstad van de Sovjetrussische republiek Geor gië, gisteren ongeveer 5.000 men sen protesteerden tegen de door Moskou voorgestelde wijzigingen van de grondwet. Volgens de dissi denten gingen 62 mensen in hon gerstaking. De hongerstakers, die behoren tot een militante beweging voor de onafhankelijkheid van de repu bliek in het zuidwesten van de Sov jetunie, hebben Sovjetleider Gor batsjov een telegram gestuurd. In het telegram vragen zij Gorbatsjov de voorgestelde grondwetswijzi gingen geen doorgang te laten vin den. In verscheidene steden in de Sov jetrepubliek Azerbajdzjan werd vanochtend gedemonstreerd. In de hoofdstad Bakoe kwamen onge veer 800.000 mensen bijeen. Het aantal demonstranten was woens dag aanzienlijk hoger dan de Tienduizenden Amerikanen herdachten gisteren de moord op president John F. Kennedy, 25 jaar ge leden in Dallas (Texas) gepleegd. Onderwijzers hiel den de kinderen het ideaal van de edelmoedigheid en zelfopoffering voor dat de 35ste president van de VS anno 1988 nog steeds vertegenwoordigt. In Was hington hielden ongeveer 500 ex-vrijwilligers van het Vredeskorps, dat Kennedy in 1963 oprichtte, een wake van 24 uur bij het Capitol, de plaats waar het Amerikaanse parlement vergadert. Edward Ken nedy, de jongere broer van J.F. Kennedy, reisde naar Runnymede, 34 kilometer ten westen van Lon den, waar in 1965 een gedenksteen voor Kennedy werd geplaatst. De senator legde witte rozen bij de steen. (foto AP) WASHINGTON (GPD) - Krijgt PLO-leider Arafat een visum voor de Verenigde Staten om de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties te kunnen toespreken? In Cairo verklaarde Arafat dat hij met hulp van de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Me- guid, een visum had gekregen, maar in Washington ontkende hel ministerie van buitenlandse zaken dat er zelfs een officiële aanvraag is binnengekomen. Een visum voor Arafat plaatst de ge dag, aldus de zegsman, die hier- Amerikanen voor een dilemma. Verenigde Staten een visum verle nen aan een ieder die als officiële gast de VN bezoekt. Maar het Con gres heeft de Amerikaanse rege ring het recht gegeven 'terroristen' de toegang tot de VS te ontzeggen. Zo'n 51 senatoren hebben minis ter van buitenlandse zakten Shultz gevraagd Arafat geen visum te ver lenen en Shultz heeft daarop geant woord dat hij Arafat absoluut niet i de VS wil zien. De vraag is of de heeft bepaald dat de Amerikaanse regering niet het recht heeft het VN-kantoor van de PLO in New York te sluiten? Arafat wil op 29 december de Al gemene Vergadering toespreken. Dat is een symbolische datum. Op 29 december 1947 aanvaardde de Algemene Vergadering van de VN het delingsplan voor Palestina, de wettelijke basis van de staat Israël. Wat is een mooiere symboliek Amerikaanse regering Arafat een Arafat de wereld op dezelfde da- i bezoek aan de VN kan weigeren nadat de Amerikaan se rechter enige maanden geleden turn 41 jaar later de geboorte t een Palestijnse staat te melden, op basis van datzelfde delingsplan. TEL AVIV (GPD/AP) - De Israëli sche Arbeiderspartij heeft gisteren gekozen voor de oppositie. De plannen voor de vorming van een regering van nationale eenheid zijn daarmee van de baan. Premier Shamir gaat nu proberen een kabi net te formeren met de steun van zijn Likud-partij, klein rechts en de religieuze partijen. Breekpunt van de drie weken ge leden begonnen besprekingen tus sen Arbeiderspartij en Likud was de verdeling van de ministerspos ten. De Arbeiderspartij eiste van het begin af aan dat Rabin als mi nister van defensie zou aanblijven en dat Peres buitenlandse zaken zou houden of financiën zou krij gen. Verder wilden de socialisten dat beide grote partijen met een gelijk aantal ministers zouden zijn verte genwoordigd in het tien leden tel lende kernkabinet. In dat kernka binet worden de belangrijkste poli tieke besluiten genomen. Shamir heeft zieh tot het laatst verzet, omdat de Arbeiderspartij met een gelijk aantal ministers ie der voorstel van de Likud zou kun nen blokkeren. In de loop van de onderhandelingen werd verder duidelijk dat Shamir niet zou toe staan dat Peres buitenlandse zaken zou behouden of op financiën zou komen. Gisteren voerden Israëlische ge vechtsvliegtuigen een aanval uit op guerrillabases nabij de havenstad Sidon in Zuid-Libanon. Volgens de politie vielen bij bombardementen op het Palestijnse vluchtelingen kamp Ein el-Hilweh zeker drie do den en negen gewonden. Het was de eerste Israëlische luchtaanval tegen Palestijnse doelwitten nadat de Palestijnse Nationale Raad vori ge week een onafhankelijke Pales tijnse staat had uitgeroepen. Israëlische regeringsfunctiona rissen uitten gisteren scherpe kri tiek op de Europese Gemeenschap, omdat deze de onlangs uitgeroe pen. Palestijnse onafhankelijk heidsverklaring heeft verwel komd. Maandag prees de EG in een verklaring de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) omdat de ze in de onafhankelijkheidsverkla ring van 15 november Israël heeft erkend en het gebruik van geweld heeft veroordeeld. Volgens de EG heeft de PLO met deze verklaring 'positieve stappen' in de richting van vrede in het Midden-Oosten gezet. "De verklaring van de EG valt te betreuren", aldus een zegsman van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken. Hij gaf te kennen dat de EG op deze wijze ten onrech te heeft geprobeerd de beslissin gen van Algiers af te schilderen als lovenswaardig. Hij benadrukte dat de Palestijnse onafhankelijkheids verklaring niet moet worden be schouwd als een positieve stap in de richting van een vredesregeling en herhaalde dat de PLO nog altijd moet worden gekenschetst als een terroristische organisatie. Acute geldnood was reden voor moord op baby BONN (GPD) Acute geldnood was de drijfveer achter de ontvoe ring van en de moord op de 15 maanden oude Patrick Padberg uit het Westduitse Eslohe. Dat beken de de dader, een uit Bonn afkom stige man, die verslaafd zou zijn aan drugs en al enkele veroordelin gen wegens handel in verdovende middelen achter de rug heeft. De ontvoerder had op de avond van de ontvoering de grootmoeder van de jongen gewurgd en korte tijd later ook de baby. Maar de wan hopige ouders liet hij in de waan dat zij hun kind levend zouden te rug zien. Hij werd in de nacht van maandag op dinsdag bij de over dracht van het losgeld van 1,2 mil joen mark, opgepakt. De moordenaar, een werkloze bouwvakker en vader van twee kleine kinderen, woonde sinds kort in de buurt van Eslohe. Nadat hij tevergeefs had geprobeerd een baan te krijgen in het bedrijf van Patricks vader, rijpte bij hem het plan de kleine jongen te ontvoeren. Uit geldnood, aldus de 32-jarige Buitenland kort Hongarije Een hoge Hongaarse partijfunctio naris heeft gisteren duidelijk ge maakt dat de uitwijzing van een Hongaarse diplomaat uit Roeme nië niet onbestraft zal blijven. De Roemeense autoriteiten zetten af gelopen zaterdag de handelsatta ché van de Hongaarse ambassade uit het land wegens verspreiding van anti-socialistische en tegen hét Ceausescu-regime gerichte pam fletten. Moordenaar SEOUL De voormalige Zuidko- reaanse president Chun Doo Hwan heeft vanochtend vanuit zijn resi dentie in Seoul het volk om vergif fenis gevraagd voor al de schanda len tijdens zijn achtjarig bewind. PRETORIA De Zuidafrikaanse regering accepteert het vorige week in Genève bereikte principe- akkoord over de onafhankelijk heid van Namibia. Minister 'Pik' Botha van buitenlandse zaken heeft dat gisteren aan de Ameri kaanse bemiddelaar Crocker laten weten. Eerder hadden Angola en Cuba de Amerikaanse regering er van op de hoogte gesteld dat zij het Genève-akkoord, dat met name handelt over het vertrek van de cir- 50.000 Cubaanse soldaten uit James Earl Ray, de man die in de Angola, hebben aanvaard. Verenigde Staten een gevangenis straf van 99 jaar uitzit voor de moord op Martin Luther King, meent onvrijwillig betrokken te zijn geraakt in een door de FBI be raamd moordcomplot. De 60-jarige Ray zei dit gisteren voor de Ameri kaanse televisie. door Ruud de Wit Sikhs Bij een wilde schietpartij in de In dische hindu-stad Kaital hebben radicale sikhs 20 mensen om het le ven gebracht. Een groep van zes gewapende extremisten reed in een jeep door de 20 kilometer ten zuiden van de sikh-staat Punjab gelegen stad. Terwijl het voertuig door het centrum van de stad reed openden de schutters het vuur op alles wat bewoog. Stealth Op een vliegbasis in Californië heeft de Amerikaanse luchtmacht gisteren haar nieuwe B-2 'Stealth' bommenwerper getoond aan leden van het Congres, vertegenwoordi gers van de media en ingewijden uit de lucht- en ruimtevaartindus trie. Het toestel is het voorlopige kroonjuweel in de supergeheime 'zwarte inventaris' van de lucht macht. Psychiater van de Sovjetunie bij deze onder- dOOT handelingen benadrukte, ondanks Bob Mantilï het feit dat dit land officieel slechts een waarnemersstatus had. Botha zei te hopen, dat de Sovjetunie het vredesprotocol in Brazzaville me de zal ondertekenen. Hoewel Botha erg vaag was over het vervolg van het vredesproces in Angola, dat moet leiden tot de onafhankelijkheid van Namibia, lijkt het erop dat met ingang van 1 februari volgend jaar - of misschien wel eerder - een begin kan worden gemaakt met de officiële uitvoe ring van VN-resolutie 435. Deze resolutie regelt het vertrek van het Zuidafrikaanse bezettings leger uit Namibië, dat zal worden vervangen door een VN-vredes- macht. Later volgend jaar zullen er dan vrije algehele verkiezingen on der supervisie van de VN in Nami bia moeten volgen en pas daarna zal deze voormalige Duitse kolo nie, die meer dan 70 jaar door Zuid afrika bezet is gehouden, inder- Chun nam de verantwoordelijk heid op zich van het bloedbad in Kwangju, in 1980, dat aan zeker tweehonderd mensen het leven heeft gekost. De ex-president wordt ervan beschuldigd de rebel lie te hebben geprovoceerd en troe pen naar Kwangju hebben ge stuurd om de opstand in de kiem te smoren. Daarmee effende hij de weg voor een militair dictatuur, al dus de oppositie. Chun legde zijn openbare schuldverklaring af na een felle campagne van radicale studenten, die eisten dat Chun zou worden be recht voor zijn wandaden. Kranten in Seoul meldden dat de ex-presi- dent bereid bleek te zijn aan het volk aan te bieden, nadat president Roh Tae Woo hem een schuilplaats ergens in de provincie had gegarandeerd, waar hij veilig zou zijn voor de aanvallen van radi cale studenten en andere tegen standers. Verwacht wordt dat Roh, een ex-generaal en naaste mede werker van Chun, zijn voormalige mentor amnestie zal verlenen. Afgewacht moet worden of de oppositie genoegen zal nemen met het excuus van Chun en of de golf van volkswoede in Zuidkorea er door zal afnemen. De studenten ei sen een openlijke veroordeling van alle militairen en politici die zich schuldig hebben gemaakt aan machtsmisbruik onder de militaire dictatuur van generaal Chun. Het lijkt daarom onwaarschijn lijk dat de oppositie, die in het par lement de meerderheid heeft, haar onderzoek naar de misstanden on der het bewind van Chun zal stop pen. Zeker niet voor wat betreft de affaire Kwangju. Chun en de voor malige president Choi Kyua Ha, die staatshoofd was tijdens de volksopstand, zijn inmiddels ge dagvaard. ADVERTENTIE De acceptatie van het Genève- akkoord door alle betrokken partij en, maakt het nu mogelijk om bin nen afzienbare tijd een begin te ma ken met de uitvoering van VN- resolutie 435, die de onafhankelijk- daad onafhankelijk kunnen heid van Namibië onder supervisie van de VN regelt. De verklaring dat de regering- Botha het Genève-akkoord aan vaardt en dat Zuidafrika binnen een a twee weken in de Kongolese hoofdstad Brazzaville met Cuba en Angola officieel het protocol zal ondertekenen, werd gistermiddag in Pretoria bekend gemaakt door de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha. Op de persconferentie zei minis ter Botha dat "de hardste noot van de vredesonderhandelingen" de overeenkomst over een vertrek- schema voor de 50.000 Cubaanse soldaten in Angola was geweest. Hoe dit vertrekschema er uit ziet, wilde Botha niet kwijt, maar be richten in de Amerikaanse pers ge- dat de drie landen het eens den. Wat er met de Angolese bevrij dingsbeweging Unita gaat gebeu ren, is evenwel nog een open vraag. Savimbi zei het afgelopen week end, dat hij bereid is om met de An golese president Dos Santos onder handelingen aan te knopen over een interne vredesregeling, maar Dos Santos eist een volledige over gave van de 'rebellen'. Dat wordt door Savimbi geweigerd, zodat zelfs met een onafhankelijk Nami bia de problemen van Angola voor alsnog niet opgelost zijn. Maar mo gelijk zullen de Verenigde Staten en de Sovjetunie nu ook druk op Dos Santos uitoefenen om een dia loog met Savimbi aan te gaan. De Russische psychiater Boejanov zijn geworden over het vertrek van heeft in een artikel in het onder- de Cubanen over een periode van wijsblad Utsjitelskaja Gazeta toe- 27 maanden. Over dit vertreksche- gegeven dat vooral in de jaren ze- ma is een half jaar onderhandeld, vqntig op grote schaal politieke onder meer in Cairo, Brazzaville, dissidenten krankzinnig werden New York en Genève. verklaard en in psychiatrische in- Opvallend was dat Botha op de richtingen opgesloten. persconferentie met name de rol REAGEERBUIS-VIERLING Een 36-jarige Egyptische vrouw heeft in een ziekenhuis in Cairo het leven geschonken aan een vierling, nadat zij door in-vitro fertilisatie was bevrucht. De baby's, drie jon gens en een meisje, zijn twee maan den te vroeg met een keizersnede ter wereld gebracht. U kunt in een Hatéma-winkel al voor f 33,75 per meter satijnen gordijnstof kopen. Keuze uit maar liefst 18 tinten. Alles hangt in de winkel op kamerhoogte. En binnen 14 dagen is 't op maat gemaakt. Dus waarom stapt u niet gewoon een Hatéma-winkel binnen? WINKELS Stationsplein 214-216, Leiden. Dagelijks geopend vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9 30 uur. Koopavond Maandag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5