'Je kunt bellen tot je een ons weegt, er gebeurt niks' actie! in vrije tijd) WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 Invalide Van Steyn is wachten beu LEIDEN Hij was er klaar voor en zijn wagen ook. Th. van Steyn verbaal gewapend en zijn elektrisch voortgedreven invalidenwagentje behangen met leuzen als: 'Aanpassen is doen, moet ik ook' en 'Zelfstan dig blijven wonen. Hoe?'. Zo wilde hij gaan protesteren bij de Woningbouwvereniging Leiden aan het Schuttersveld. door Carla van Rijn Hij was boos omdat de vereni- ging zijn verzoeken voor een aangepaste woning niet lijkt te ontvangen, boos omdat ieder een de zaak op een ander af schuift en zijn telefoontjes wor den genegeerd. Maar Van Steyn moest zijn protest actie afgelasten, zijn wagen bleef die dag in de schuur. Niet omdat de drang tot actie was verdwenen, maar omdat de accu geen stroom meer leverde en Van Steyn hem niet kon opladen omdat hij een an der voltsysteem bezit. Die stroom- aanpassing is noodzakelijk en be hoort tot een van de voorzieningen die in zijn woning moeten worden aangebracht. Aanpassingen die hem al in augustus werden toege zegd en toegekend door allerlei in stanties, maar waarop hij nog steeds wacht, al zeven maanden lang. Dat terwijl zijn lichamelijke toestand er in die periode bepaald niet beter op is geworden. Afschuiven 2 mei 1988: Van Steyn, multiple sclerose-patiënt, vraagt bij de ge meente enkele aanpassingen aan voor zijn woning in de Anna Pau- lownastraat omdat het verplaatsen hem steeds meer moeite kost. Er is behoefte aan een extra trapleu ning, steunen bij het toilet, muren en een stroomaanpassing in de schuur zodat hij het bestelde elek trisch wagentje thuis kan opladen. 22 augustus. De zaak is rond. Ge meente en Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) geven toe stemming voor de verwezenlijking van de betrekkelijk eenvoudige aanpassingen. Een brief van de ge meentelijk afdeling volkshuisves ting laat weten dat de Woning bouwvereniging Leiden is ge vraagd om medewerking te verle nen. Citaat uit dat schrijven: 'Over de uitvoering van de werkzaamhe den zal te zijner tijd met u contact worden opgenomen'. 12 november. Te zijner tijd' is kennelijk bijna drie maanden. Van de woningbouwvereniging ver neemt Van Steyn niets. Geen brief, geen telefoontje. Alleen als hij zelf aan de bel trekt. Van Steyn: "Weet je wat ze daar zeiden? Dat ze er nog nooit van gehoord hadden. Later beweerden de mensen die ik aan de telefoon had, dat de papieren van de gemeente eind september bin nenkwamen. En nu zeggen ze dat ze dezelfde paperassen 4 november ontvingen. Die lui weten het al van af juli. Dat is de grootste ellende, dat ze elkaar alles afschuiven. Je kan bellen tot je een ons weegt, maar er gebeurt niets". En dat terwijl het allemaal zo snel geregeld kan worden. Althans volgens het boekje van de Leidse woningbouwverenigingen. 'Aan pasbaar bouwen en aanpassen, denken aan de toekomst', citeert de gedupeerde spottend. Volgens diezelfde brochure is de periode Multiple sclerose-patiënt Th. van Steyn is het wachten nc niet doorgaan omdat de accu van de invalidenwagen leeg v ting om dat ding weer te kunnen opladen. \n maanden meer dan beu. Zijn protestactie kon n hij moet wachten op een nieuwe stroomaanslui- LEIDEN Naast de spoorbrug over de Rijn is begonnen met de aanleg van de Stevensbrug, de nieuwe brug naar de Stevenshof. De werkzaamheden, die worden uitgevoerd door aannemingsmaatschappij J.G. Nelis, duren naar verwachting ongeveer een jaar. Direct na de bouwvakvakantie volgend jaar wordt het beweegbare gedeelte van de brug ingehangen. (foto Jan Hoivast) tussen het indienen var ge en de uitvoering van de werk zaamheden twee maanden. De heer Van Steyn heeft een heel an dere ervaring: "Ik ben er nu zeven maanden mee bezig". Geen uitzondering J. van Tol van de woningbouw vereniging Leiden, de man die de aanvragen behandelt: "Het kan ook in twee maanden als alles vlot verloopt, als alle instanties vlot meewerken. Maar als het GMD laat reageert en de gemeente de aan vraag een paar dagen laat liggen, dan duurt het langer". Van Tol wijst erop dat Van Steyn vergeet dat de Woningbouwvereniging eerst een offerte moet voorleggen aan de gemeente. Pas als die is goedgekeurd, kan een aannemer overgaan tot de daadwerkelijke aanpassingen. "Als je 4 november de goedkeu ring binnenkrijgt van de gemeente en er is nu al een aannemer besteld die het binnenkort gaat aanleggen, vind ik dat het vlot is verlopen. Er is hier sprake van een normale pro cedure die niet langer duurt dan anders. Het zou kunnen dat Van Steyn steeds andere mensen aan de lijn heeft gehad. Ik ben een tijd je ziek geweest maar daardoor is de procedure niet vertraagd", aldus Van Tol. C.Schlüter van de ANIB Bond van Gehandicapten en Arbeidson geschikten, vecht al geruime tijd tegen de lange behandelingsduur van aanvragen. "We krijgen er heel veel klachten over. Een wachttijd van zeven maanden vormt helaas geen uitzondering". Het ministerie van sociale zaken is bezig met een ontwerp van wet waarin wordt ge regeld dat uitvoeringsorganen bin nen een bepaalde tijd een beslis sing moeten nemen. "Instanties als gemeenten en GMD's zijn namelijk niet gebonden aan termijnen waar binnen ze een beslissing moeten nemen over bijvoorbeeld wo ningaanpassingen voor gehandi capten. Maar het zal nog wel jaren duren voordat die wet er is", meent Schlüter. H. Zwetsloot van de gemeentelij ke afdeling volkshuisvesting: "Aanvraag van 2 mei en in novem ber gerealiseerd? Dat is nog niet eens zo lang. U moet niet vergeten dat er ook een vakantieperiode tus sen zit. Dat het bij de gemeente zo lang duurt? Ja, de ene keer heb je mazzel, de andere keer zijn er heel veel aanvragen die je niet allemaal tegelijk kunt verwerken. Als men sen bellen dat er spoedeisende ge vallen zijn, dan krijgen die aanvra gen enige voorrang. Ja, Van Steyn heeft ook gebeld, maar het staat hier niet genoteerd dus zo spoedei send was het niet". 22 november, gisteren: De accu van de invalidenwagen is nog steeds leeg: "Ik heb nog steeds niets gehoord van de woningbouw vereniging en ik ben ook niet van plan om er ook nog maar iets zelf aan te doen", verzucht hij, "Er heeft alleen iemand van de ge meente gebeld of er al schot in de zaak zat. Nee, dus. Ik ben het alle maal spuugzat". LEIDEN - Gehuwd: R.M. van Bakkum en P.H.W. van Gessel. P.J.M. de Goede en B.C.C. Vermeulen. S.A. Ubink en S M. van Abswoude, H.J.G. Smeele en A.M. Boom, R N. Mittelmeijer en P.J.M. van den Hoek. E.A.J. Groen en D.E. Pieterse. D.P. Drijver en J.W. Logtenberg, R. Bavelaar en J.B. Delfos. L. Olivier en C.G. Jong, P.A. Bobbert en R. van Beusekom. P.J.R. Kuijer en A.M. Lezers schrijven Bushuisjes Leidse lezers, bent u trots op uw stad? Zo langzamerhand is daar wel een wonder voor nodig. Want temidden van al het schone wordt men in Leiden sinds kort achter volgd door angstaanjagende beel den. Gigantische tubes tandpasta staren je helverlicht aan en verwij zen je om ondoorgrondelijke rede nen naar de tandarts. Als je nog geen angst had, be zorgt het bijgeplaatste tandartsin strument je die wel. Bij mij komt Elmex er niet meer in! En dat ge bakje in een pakje kan ik niet meer luchten of zien. Laat het vooral in het pakje blijven zitten! En zo kan ik nog wel uren doorgaan. Want ie dere week wordt ons nieuwe schrik aangejaagd. Leidenaars, onder het mom van bushuisjes zijn ons uit hun krach ten gegroeide, helverlichte recla me-obstakels verkocht. En op tal van plaatsen zelfs zonder huisje er omheen. De bushuisjes zijn zo mooi dat je ze helemaal niet ziet. Als de kleren van de keizer van China. Maar oh jee, wat zit eron der? Onvervalste reclame-terreur! Eén ding is daarbij te prijzen: die terreur komt niet sluipend of ver pakt over ons, maar recht voor zijn raap. Ik heb daar maar één ant woord op: de ogen sluiten en ho pen dat onze graffiti-kunstenaars de stad weer schoon spuiten. In de Haarlemmerstraat zijn ze al begon nen. Voor het eerst sinds lang voel de ik me daar gisteravond veilig. Paul van Amersfoort, Witte Singel 61, Leiden. Noordeinde Wethouder Van der Molen is de mening toegedaan dat de automo bilisten te goeder trouw zijn om Redactie: Simone van Drie) en Meindert van der kaaij, telefoon 161422. verder geen exacte cijfers geven, maar erkende dat er nooit met verlies wordt gedraaid. Leidato-bedrijf (2) "Maar over dat van mevrouw De Jong heb ik nooit in mijn mond genomen tijdens dat interview. Het wordt mij door de heer en mevrouw De Jong echter wel aangewreven die feiten naar bui ten te hebben gebracht", zegt Van Zijp. Hetzelfde zou voor de cijfers over de Leidato gelden. Nu heeft inderdaad Van Zijp die feiten niet tijdens het interview te berde gebracht. De schrijver van dat artikel had die gegevens eenvoudig overgenomen uit het archief over de Leidato. Zo stond die infor matie ook in een Leidato-verhaal in de krant van 5 september 1986. Het gaat om gegevens die voor iedereen al lang bekend kunnen zyn. De krant met het interview in kwestie verscheen op dezelfde dag van de officiële afscheidsre ceptie van Van Zijp. "Ik had vóór die receptie de krant al gelezen en was ongelukkig met het arti kel. Toen later mevrouw De Jong het stuk onder ogen kreeg, schijnt ze boos weggelopen te zijn. Kijk, dat vind ik heel erg vervelend, want dat was hele maal niet de bedoeling", zegt Van Zijp. "Maar", zo vervolgt hij, "schrijf dat nou maar niet in de krant, want dan wordt de situatie alleen maar erger. Dat is olie op het vuur". Helaas moeten we de heer Van Zijp teleurstellen. Leidato-bedrijf (3) Blijft de vraag waarom het echt paar De Jong nu zoveel proble men maakt van publicatie van de naam van mevrouw. Leidato-bedrijf Het Leidato-bestuur is boos op Jan van Zijp. Althans dat zegt Van Zijp die 15 september af scheid nam als bestuurslid van datzelfde comité. Ter gelegen heid van dat feest gaf Van Zijp, die al talloze andere bestuurs functies bekleedde en ooit raads lid was, een interview met deze krant. Daarin stonden bepaalde zaken die bij de overige be stuursleden J. van der Klugt en H.P. de Joifg-Erkelens in het ver keerde keelgat zijn geschoten. Van een klein beursje in de Stadsgehoorzaal is de Leidato Huishoudbeurs in de loop der ja ren uitgegroeid tot een groot eve nement van 10 dagen in de grote Groenoordhallen. Van Zijp heeft in bepaalde publicaties zelfs ge sproken van een 'Leidato-be drijf. Een bedrijf bovendien dat de bestuursleden geen windeie ren legt. Iets wat we zeker niet veroordelen, want de tijd dat winst maken 'vies' was, ligt ver achter ons. Maar vanwege de verdiensten word je ook niet zomaar be stuurslid. Daar moet je wel wat voor neerleggen. Hoewel het te rugtreden van Van Zijp al een jaar bekend was, is nog stevig on derhandeld over de verkoopprijs van zijn aandeel in het Leidato- bedrijf. Nieuwkomer Jan Bemer heeft zich uiteindelijk een plaats je in het bestuur weten te be machtigen door zich in te kopen. Maar waarom is er nu zo'n hei sa ontstaan? Volgens Jan van Zijp omdat in het gewraakte artikel staat dat de vrouw van directeur André de Jong van de Groenoordhallen in het bestuur zit. Ook vermeldde het verhaal enkele cijfers over de Leidato. Zo stond er dat stand houders door de bank genomen 90 gulden per vierkante meter betalen, dat de bezoekersaantal len tussen de 60.000 en 65.000 lig gen en dat bezoekers 6 gulden entree betalen. Van Zijp wilde Jan van Zijp tijdens de Leidato in de Groenoordhallen, toen alles nog koek eneii Nieuwkomer Jan Bemer maakt er bijvoorbeeld geen ge heim van dat mevrouw De Jong in de boeken staat als bestuurs lid. Nu wordt in de wandelgan gen echter gefluisterd dat me vrouw De Jong helemaal geen 'echt' lid is van het Leidato-be stuur. Bemer doet die berichten af als 'totale onzin'. Wel weet hij hoe die berichten in de wereld komen. "Natuurlijk is André de Jong vaak by officië le gelegenheden aanwezig. Daar is hij een bekend persoon voor. Bovendien hebben wij veel con- gen. Daar moet dus veel overleg voor worden gepleegd. Vandaar dat dan wordt gezegd: hij zal wel bestuurslid zijn. Maar dat is niet zo. Zijn vrouw is bestuurslid". Die verklaring van Bemer wordt door verschillende men sen die het weten kunnen, ern stig in twijfel getrokken. Zo wordt elk jaar door het Leidato- bestuur een prijs gegeven aan de sportman, -vrouw en -vereniging van het jaar. Ter gelegenheid van de verkiezing is er een etentje waarbij bestuursleden, oud-be stuursleden en juryleden aan schuiven. Mannen wel te ver staan. De gedachte dat een vrouw bij de dis zal kunnen aanzitten is volgens waarnemers absurd. De genodigden laten moeder de vrouw bij deze gelegenheid keu rig thuis. Eens brak een Leidse journalist in zijn onwetendheid deze code en bracht zijn echtge note mee. Het zou de saaiste afle vering worden uit de geschiede nis van de Leidato-etentjes. De Leidato-vriénden vormen zon der meer een mannenclub. Me vrouw De Jong heeft nooit zo'n etentje bijgewoond, in tegenstel ling tot haar man die nog nooit heeft overgeslagen. Vervolgens luidt de volgende vraag: waarom is mevrouw De Jong wel op papier bestuurslid, maar niet in de praktijk? Het mogelijke antwoord ligt voor de hand. Het is voor Groen- oordhallen-directeur De Jong moeilijk om formeel bestuurslid te zijn van de Leidato. Deze func tie zou conflicteren met zijn di recteursschap van de hal waarin de huishoudbeurs tien dagen lang wordt gehouden. Een func tie die bovendien geld oplevert. De Jong kon wegens ziekte geen commentaar geven. Leidenaar ernstig gewond bij ongeval ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 26-jarige man uit Hoogvliet en een 27-jarige Leidenaar zijn vanmor gen na een botsing met een bestel bus ernstig gewond geraakt en met onderkoelingsverschijnselen in het ziekenhuis Rijnoord in Alphen opgenomen. Het ongeval gebeurde op de kruising van de J.C. Hoogendoorn- laan en het Goudse Rijpad in Al phen, waar een onbekende be stuurder van een gestolen bestel bus aan een wagen van de nacht veiligheidsdienst geen voorrang verleende. Na de botsing kwamen beide auto's in een sloot terecht. De bestuurder en inzittende van de au to van de nachtveiligheidsdienst zaten beiden een kwartier lang bekneld. Een van de mannen moest het hoofd van de ander bo ven water houden om verdrinking te voorkomen. De brandweer moest er aan te pas komen om het tweetal uit het autowrak te bevrij den. De politie heeft nog gezocht naar de bestuurder van de bestelbus die in Gouda bleek te zijn gestolen, maar heeft hem niet aangetroffen. Wel zijn bloedsporen gevonden waaruit bleek dat de bestuurder gewond was geraakt. Zelfs de sloot is gedregd, maar de bestuurder bleek spoorloos. toch de borden te negeren. Ze wil nu weer meer geld gebruiken om betere borden te plaatsen en ver keerstellingen te houden op de Breestraat, Noordeinde en de Witte Singel. Al dit geld kan men beter aan de pilaren van onze maatschappij ge ven, namelijk de politie. Vakmen sen op de weg kunnen deze wet houder wel de enige en juiste weg aanwijzen en dan hoeft ze niemand naar de ogen te zien. In het verleden heeft de gemeen- teraad erin toegestemd om de in terlocal lijnen door de stad te la ten lopen en een paar stadslijnen op te heffen. Deze buslijnen brach ten de passagiers om de vijf minu ten naar het station en het overige verkeer langs de Botermarkt. Als u de parkeermeters thuis had gela ten, en verder was gegaan met het invoeren van een snelheid van 30 kilometer, dan was dit het enige en juiste werk- en leefklimaat in Lei den. B.J. Boonstra, Jan Luykenlaan 97, Leiden. Gymnasium In een vraaggesprek (LD 8 novem ber) wordt ons stedelijk gymnasi um een categoraal gymnasium ge noemd. Wat zullen we nou bele ven? Dat verminkte woord catego- raai, misschien opgebloeid uit een onuitroeibare zetfout zoals zestig jaar geleden dilemna, wordt in vak bondskringen gebruikt en volgens |ons aller Grote Van Dale ook op zenders en ziekenhuizen toege past. Maar wat de geïnterviewde schoolleiders bedoelden, een zelf standig gym, is een categoriaal ymnasium en er is geen reden om at woord van zijn i te beroven. Het heeft er evenveel recht op als het woord gymnasium zelf. C.A. Zaalberg, Boerhaavelaan 291, Leiden. PvdA-spreekuur Het spreekuur van de PvdA wordt don derdag 1 december gehouden in de fractiekamer van de partij in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 van 19.00 tot 21.00 uur. Wie kritiek of ideeën kwijt wil, kan die avond ook bellen: 254547. Hengelsport Visvereniging Hengelsport viste in de Ringvaart. De uitslag: 1 A. Beij 6000 gram, 67 stuks; 2 H. Boelee 5375 gram, 33 stuks; 3 H. van Amsterdam 3775 gram, 34 stuks; 4 R. Lasander 2050 gram, 22 stuks; 5 W. Verhoeff 1975 gram, 8 stuks. Rommelmarkt Buurthuis Dijk 33 aan de Apothekersdijk houdt zaterdag 26 november een rom melmarkt. De markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Bingo De activiteitengroep van dienstencen trum Merenwijk aan de Rosmolen 6 houdt maandag 28 november een bingomiddag. Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur. Rondleiding In museum De Lakenhal wordt zaterdag 26 november een gratis rondleiding ver zorgd langs de tentoonstelling 'Klein maar fijn', een overzicht van het werk van Leidse fijnschilders die in de 17e en 18e eeuw actief waren. Het museum is 's zaterdags geopend van 10.00 lot 17.00 uur Rommelmarkt Muziekvereniging De Burcht Leiden houdt zondag 27 november in het ge bouw aan de Aalmarkt 9 een rommel markt. Tijdens de markt zal het jeugdor kest enkele malen optreden in de kanti ne. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van instrumenten. De markt duurt van 10.30 tot 15.00 uur. Verzamelbeurs De Nederlandse Vereniging De Verza melaar houdt zaterdag 26 november van 10.00 tot 16.00 uur een dagverza- melbeurs in het Antóniusclubhuis aan de Lange Mare. Informatie en tafelbe spreking via telefoon 070-895465. Pychiatrie Dr. Lameijn, directeur patiëntenzorg van Endegeest, houdt donderdag 24 no vember bij het Inloophuis Psychiatrie een lezing over socio-woningen en reso cialisatie. Aanvang 20.00 uur. Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen brengt donderdag 24 november een bezoek aan de Aardewerkcollectie. Op dinsdag 29 november begint er o.l.v. mevrouw van Aken een ABC-gespreks- groep. Inlichtingen: telefoon 220467 en 132036. Voetbal De Leidse voetbalvereniging LDWS houdt op vrijdag 25 november haar maandelijkse klverjas- en sjoelavond in het clubgebouw. Aanvang 20.00 uur. Postzegels Het comité Tuinstadwijk/Staalwijk houdt in samenwerking met de Leidse Postze gelvereniging De Postzegelvrienden op maandag 28 november een ruilbeurs in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor de jeugd. Verzamelaars van post zegels, munten en andere zaken zijn welkom vanaf 19.00 uur. Tafelreserve ring via de heer C. Vinkenstein, tel. (071 123692. Toegang 1 gulden. Postduiven Postduivenvereniging De Blauwkras houdt zaterdag 26 en zondag 27 novem ber een postduivententoonsteling in haar clubgebouw bij sportpark De Vliet aan de Voorschoterweg in Leiden. Za terdag is het clubhuis open vanaf 16.00 uur, zondag vanaf 10.30 uur. Ook postduivenvereniging Het Oosten houdt een tentoonstelling. In het kader van het 65-jarig bestaan wordt deze op 26 en 27 november in het gebouw van p.v. De Vriendenclub aan de Anna Pauwlonastraat gehouden. Openingstij den: zaterdag van drie tot zeven, zon dag van elf tot vijf uur. Zondag is er om half drie een bonnenverkoop. Tevens wordt een loterij gehouden met als hoofdprijs een stereotoren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15