5Het wordt hier levensgevaarlijk Verkeersplan ontlokt veel reacties TV ALS UITHANGB Bewoners Dorpsstraat voelen niets voor woningbouwplan ■EKH Eerste paal tennisbanen ZTC Bewoners Buitenhof vrezen voor overlast bromfietsers Aanrijdingen veroorzaken veel blikschade Celstraf voor Leiderdorper Kop-staart aanrijding Wassenaarse raad neemt meer bedenktijd PAGINA 14 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 ZOETERWOUDE - Met de volle dige opknapbeurt van de tennisba nen op het sportcomplex Haas broek in Zoeterwoude is gisteren een begin gemaakt. Wethouder Graniewski gaf het startsein voor de bouw door de eerste paal te hei en. Vanaf 1972, toen de tennisba nen in gebruik werden genomen, heeft de vereniging moeilijkheden met de accommodatie gekend. Wa ter uit ondergrondse wellen spoel de de onderlaag van het complex weg, waardoor verzakkingen en op den duur zelfs scheuren in beton platen ontstonden. Met veel lap werk heeft de gemeente, die eige naresse is van het terrein, gepro beerd de klachten te verhelpen. Voorzitter Waldus van de tennis vereniging ZTC heeft de afgelopen twee jaar herhaaldelijk bij de ge meente haar beklag gedaan over de slechte toestand van de banen. ZTC betaalt tenslotte huur en heeft daarvoor recht op een goede tegenprestatie", aldus de voorzit ter. Het afgelopen jaar waren de ba nen zo slecht dat het gevaar op blessures reëel aanwezig was. De kosten (een half miljoen gul den) voor een volledig onderheide vloer van gewapend beton met daarop een speelvloer, konden de raadsleden moeilijk verwerken. Al le partijen waren het er wel over eens dat het hier ging om een fout uit het verleden aie moest worden hersteld, maar ook ZTC zou een steentje moeten bijdragen. Toen de club meer geld door contributieverhoging bood en nog meer zelfwerkzaamheid, ging de raad akkoord. Niet met blijd schap zoals Ringersma van Pro gressief Zoeterwoude de gevoelens van de meeste raadsleden vertolk te. Om de vloer van gewapend be ton te kunnen dragen moeten er 284 palen worden geheid. Voor half maart hoopt de aannemer de vier tennisbanen speelklaar op te leve ren. LEIDERDORP "De enige groene plek in Buitenhof wordt gedevalueerd tot een onveilig speelterrein voor on ze kinderen. Een fietspad waar ook brommers over mo gen rijden past toch niet bij de recreatieve functie van het terrein". Dit zegt M. Hoek stra, die het initiatief nam tot een handtekeningenactie om bromfietsen te weren van het fietspad tussen de Jaap ter Haarsingel en de Buitenhof laan. door Britta Alink Ruim 250 mensen steunen de ac tie, maar de gemeente laat zich voorlopig niet ompraten. De commissie voor ruimtelijke or dening, verkeer en milieu be sloot eerder deze week unaniem dat er wel bromfietsers over het fietspad mogen rijden. De be zwaren van de buurtbewoners wegen kennelijk niet zwaar ge noeg. "Op papier ziet het er allemaal prachtig uit, maar in werkelijk heid ontstaat er een levensge vaarlijke situatie. Volgens mij weten de meeste raadsleden niet eens waar de brug ligt. Ze ken nen het alleen maar van de plat tegrond. Als ze eens zouden ko men kijken, dan zouden ze meteen zien dat er sprake is van een gevaarlijke situatie", zegt Hoekstra. Hofvijver Het fietspad loopt dwars door het enige stukje groen in de Bui tenhof. Over de Hofvijver is een brug gebouwd met daaronder een speel-eiland voor de kinde ren. Vanaf de brug kunnen de kinderen via een trap naar het ei land lopen. Als ze naar de andere kant willen, moeten ze weer de trap op, het fietspad oversteken en via de andere kant naar bene den. "Ik zie het al voor me. Die kinderen rennen van de ene naar de andere kant zonder op of om te kijken. Als er dan brommers over dat pad razen met 30 kilo meter per uur, dan lopen ze enor me risico's. Niet alleen de kinde ren, maar ook de bromfietsers zelf. Als hier brommers gaan rij den, dan durf ik mijn twee kinde ren er niet meer te laten spelen", zegt Hoekstra. Tijdens de commissievergade ring werd nog het voorstel ge daan om hoogteverschillen aan te brengen op het terrein. Als de voetpaden iets hoger komen te liggen dan het fietspad, dan zou alle gevaar zijn geweken. "Hoe haalt men het in zijn hoofd", rea geert Hoekstra, "dat kost han- M. Hoekstra met zijn twee kinderen op het fietspad in Buitenhof in Leiderdorp. "Hier ontstaan levensge vaarlijke situaties als er brommers mogen rijden". (foto Holvast) denvol geld. Bovendien maakt het niet veel uit. Als bromfietsers gewoon geen gebruik mogen ma ken van het fietspad, hoeven ze maar één straat om te rijden en het kost de gemeente geen cent". De verontruste buurtbewoner heeft nu een afspraak gemaakt met de burgemeester, in de hoop dat deze begrip kan opbrengen voor de bezwaren van de buurt. "Ik wil dat de burgemeester weet wat hier speelt en dat hij zich rea liseert waarover hij gaat beslis sen", aldus Hoekstra. van de Dorpsstraat zonneklaar ge worden. PvdA-wethouder T. Kohl- beck en zijn ambtenaren probeer den tevergeefs groen licht te krij gen voor het plan voor de Dorps straat. De wethouder deed dat in het hol van de leeuw: in de Roode Leeuw. Het 'plan van aanpak' verdraagt volgens Kohlbeck geen uitvoering van enkele onderdelen ervan. "Het is een legpuzzel waarvan de stukjes niet los van elkaar kunnen worden gezien", aldus Kohlbeck. "Als we de Dorpsstraat en omgeving op knappen, moeten we uitgaan van een totaalplan. Als de firma Van der Luyt is verhuisd en de project ontwikkelaar op het achtergelaten terrein wil beginnen, moeten wij onze plannen voor woningbouw klaar hebben liggen". Geluidwal "Bij het realiseren van dit woon gebied moeten we rekening hou den met de ontsluiting en de plaat sing van een geluidwal. De kosten zullen worden opgevangen door de projectontwikkelaar en behalve woningen bouwen in de vrije sec tor, zal hij ook sociale woningbouw moeten plegen", aldus Kohlbeck. De bewoners hadden dit alles wellicht voor lief genomen als de nieuw aan te leggen weg maar niet dwars door de Roode Leeuw was gedacht. Maar volgens Kohlbeck is er nauwelijks een andere keus mo gelijk, omdat naast de Roode Leeuw het oude Tolhuis ligt. Zui delijker kan de weg niet worden aangelegd, dat is verkeerstech nisch "niet logisch" en bovendien moet de nieuwe weg aansluiten op de President Kennedvlaan. De PvdA-bestuurder liet door schemeren dat als de eigenaar van de Roode Leeuw niet weg wil, hij hem daartoe niet zal dwingen. Maar eigenaar J. van Rijn van de Roode Leeuw concludeerde toch dat zijn toekomstperspectieven "niet rooskleurig" zijn. "Woningen en horeca zijn slechte buren van el kaar. Doordat er minder verkeer door de Dorpsstraat zal komen, neemt ook mijn klandizie af. We worden wel gedwongen te .verwij- LEIDERDORP - De Haagse recht bank heeft een 18-jarige inwoner van Leiderdorp gisteren veroor deeld tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en een proeftijd van twee jaar. Ook moet de jongeman 200 uur dienst verlening verrichten. De Leiderdorper zou een platte grond en inlichtingen hebben ver strekt voor het plegen van een ove rigens mislukte overval op een postagentschap aan de Hoofd straat in Leiderdorp. Hij had bo vendien noe enkele andere zaken Eén van de insprekers verweet Kohlbeck de zaak ingewikkelder te maken dan nodig is: "Laten we eerst afwachten wat het verkeer doet als de Haaswijklaan en de S54 (Haarlemmertrekvaartweg langs Klinckenbergerplas) wordt opgen- gesteld". De bewoners willen ook alternatieven voor de nieuwe weg, ook wel 'by-pass' genoemd. Zij zien in hun buurt het hart van het oude dorp en dat verdraagt geen grootschalig kruispunt bij de en tree ervan. LEIDERDORP - Drie auto's op de Engelendaal in Leiderdorp zijn gis teravond rond kwart over negen betrokken geraakt bij een zogehe ten kop-staart botsing. Twee be stuurders van personenwagens wilden volgens de politie bij het stoplicht ter hoogte van de Persant Snoepweg rechtsaf slaan. Toen het licht op groen sprong, werd de tweede auto, bestuurd door een 54- jarige man uit Zoeterwoude, ge raakt door een derde automobilist, 45-jarige Koudekerken De tweede auto, schoof op de eerste en werd •totaal vernield. Niemand raakte bij het ongeluk gewond. Noordwijk geen lid van LOTA NOORDWIJK De gemeente Noordwijk wordt geen lid van de vereniging Lagere Overheden Te gen Apartheid (LOTA). Een krappe meerderheid van de raad is hiervan geen voorstander. PvdA, Noord- wijks Belang en Progressief Ak koord Noordwijk willen zich wel aansluiten bij de organisatie. Vori ge maand staakten de stemmen bij afwezigheid van een raadslid, nu werd de beslissing met tien tegen negen stemmen genomen. op zijn kerfstok. De uitspraak komt overeen met de eis van de of ficier van justitie. De Haagse rechtbank heeft een 21-jarige man uit Zoetermeer die bij deze zaak was betrokken ver oordeeld tot een voorwaardelijke straf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook kreeg de jongeman, die eveneens was be trokken bij een andere inbraak, een boete van 1200 gulden en 300 uur dienstverlening opgelegd. Te gen de jongeman was zes maanden geëist. Hij had bij de overval een luchtdrukpistool geleverd. De zaak tegen de 18-jarige hoofd verdachte uit Zoetermeer werd aangehouden. Een 22-jarige mede dader uit Zoetermeer kreeg een ge vangenisstraf van drie jaar, het geen overeen komt met de straf die de officier had geëist. REGIO - De gladheid heeft in het district 's Gravenhage gisteren veertig? aanrijdingen tot gevolg ge had. Een woordvoerder van de rijkspolitie in dit district meldde dat het in de meeste gevallen ging om blikschade. Van ernstig letsel was nergens sprake. In Zoeterwoude leidde de glad heid tussen zeven en elf uur 's och tends tot vijf aanrijdingen op de Broekweg. De ongelukken gebeur den allemaal bij een bocht in de weg. Volgens een woordvoerder waren de ongelukken het gevolg van te hard rijden. De wagens kwa men in de berm terecht of tegen een hek of boom tot stilstand. LEZING - Drs. K. Vos, conserva tor van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde houdt donderdag 24 no vember een lezing over het Zen- Boedhisme en het belang van deze godsdienst voor de Japanse cul tuur. De lezing wordt gehouden in het Gemeentecentrum, Lijtweg 9 in Oegstgeest. Aanvang 20.15 uur. Autoverkeer perst zich door de nauwe Dorpsstraat. Bewoners hebben liever dat de straat en het riool worden opgeknapt dan dat er grootschalige plannen voor de buurt tot ontwikkeling worden gebracht, (foto Henk Bouwman) De bewoners willen dat de ge meente primair aandacht besteedt aan de vernieuwing van het riool en aan de verbetering van het weg dek. Ook willen ze de grote ver keersdrukte veroorzaakt door hardrijdende auto's, bussen en vrachtauto's kwijt. Dat is gisteren tijdens de in spraakavond over de herinrichting WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad heeft een maand extra de tijd genomen om over de verkeersplannen te praten. Tijdens een hoorzitting, gisteravond, werden zo veel op- en aanmerkingen gemaakt dat de partijen daar on mogelijk binnen een week een afgewogen oordeel over kunnen hebben. OEGSTGEEST - Als het aan de bewoners van de Dorps straat in Oegstgeest ligt, wordt woningbouw op het terrein van het transportbedrijf Van der Luyt op de lange baan gescho ven. De weg die moet worden aangelegd om het wijkje toe gankelijk te maken en waar voor het café-restaurant De Roode Leeuw zou moeten wor den opgeofferd, is voorlopig ook niet nodig, zo menen zij. Op 9 januari komen de twee nota's van B en W en de 34 inspreekreac- ties aan de orde tijdens de commis sie voor algemene bestuurlijke aanlegenheden. De reacties liepen gisteravond zeer uiteen. Sommige burgers keken niet verder dan hun eigen stukje straat en hadden daar voor de meest uiteenlopende op lossingen. Anderen keken wat ver der. De reacties waren niet onder een noemer te brengen. De een wil de Wassenaar vol drempels en ob stakels gooien, de ander vreesde juist dat dat zou leiden tot een lan gere spits, onveilige situaties en meer milieu- en geluidoverlast. "Wassenaar moet geen verkeers- tuin worden, vol automobilisten die de gemeente doorhobbelen". Volgens een andere spreker lost de gemeente al haar verkeerspro blemen op wanneer ze wekelijks voor een tientje kraaiepoten ver strekt of enkele zijwegen van de Rijksstraatweg afsluit. Een volgen de waakte voor tweespalt. Wassen- aarders moeten onder één noemer opereren, sprak een vertegenwoor diger van buurtvereniging Wil- trust: "Wij moeten de overlast niet langer pikken". Rotonde Op de ochtend van de hoorzit ting veroorzaakten zes actievoerer- de Wassenaarders kilometerslange files door rondjes te rijden op de voorrangsrotonde bij de Prinsen- weg. Volgens een bewoner van de Prinsenweg toonde dat aan dat er "niks nodig is om het verkeer vast te laten lopen en dat voor veel be woners de maat vol is. Er moet meer gebeuren dan u denkt". Wat B en W nu eigenlijk willen met hun zeven ton kostende plan nen, was velen onduidelijk. Bij de uitgangspunten hadden de be stuurders het over spreiding van de verkeersstromen. Een van de conclusies luidde dat de verkeers stromen op enkele hoofdroutes ge concentreerd moeten worden. De bewoners van deze hoofdroutes voelden vanzelfsprekend het meest voor deze 'gedeelde smart- variant'. Ze vroegen bovendien, sa men met de Vrienden van Wasse naar, om instrumenten die de ef fecten van maatregelen kunnen meten: "Wat betekent het wanneer er op de Schouwweg iedere 50 me ter een druppel komt? Wie zijn de mensen van buiten?" Drie stellingen doken regelmatig op: Wassenaar is vol; de gemeente moet minder verkeer krijgen; poli tie en roodlichtapparatuur moeten boosdoeners vatten. Een bewoner van de Groot Haesebroekseweg droomde van een 'Wassenaar voor de Wassenaarders. Moeilijk erin, makkelijk eruit'. Onvriendelijk af gestelde stoplichten bij Duinrell zouden al heel wat helpen, maar waarom sleutelt Wassenaar niet aan de Katwijkseweg? Dat is toch zeker dé ingang van de gemeente? Randwegen Randwegen zouden veel proble men oplossen en volgens een be woner van de Kerkstraat "heeft el ke Engelse of Westduitse gemeente van onze omvang zo'n rondweg". De bewoners begrepen wel dat handwegen er niet zomaar liggen, zeker wanneer ze in andere ge meenten worden gedacht. Zo noemde een Rijksstraatweg-bewo ner de omstreden rijksweg 11-west bij het Leidse Stevenshof en Voor schoten "minder dan een stro halm". Anderen wilden 'tegenliggers' als Voorschoten en Leiden voor de rechter slepen en volgens een be woner van de Prinsenweg moeten B en W een zeer hard standpunt in nemen bij rijk en provincie. De Wassenaarse binnenwegen moeten een lokale functie krijgen, de maxi mumsnelheid kan daar terug naar 30 kilometer per uur en vrachtwa gens dienen geweerd te worden. Bussen mogen nog wel, als ze maar over de drempels willen. Volgens een bewoner van de Storm van 's Gravesandeweg lost de gemeente veel op wanneer ze rechte stukken uit sluiproutes haalt en hier en daar een kleine rotonde inlast. Veel insprekers bleven het be treuren dat Rijkswaterstaat een kleine tien jaar geleden een streep haalde door de noord-oostelijke De drukke Lange Kerkdam, een verbinding tussen de wegen naar Katwijk, strand en dorp, Rijksstraatweg Voorschoten. (archieffo randweg, die de Kokshornlaan met de Rijksstraatweg zou verbinden. En een bewoner van het noordelijk deel van de Rijksstraatweg pleitte voor een nieuw soort randweg. De ze 'Wassenaarse Baan' zou bij Maaldrift moeten afslaan en over Wassenaars grondgebied richting Landscheidingsweg snellen, ooste lijk van de Rijksstraatweg. Hier lig gen de landgoederen De Horsten en uiterst waardevolle weideland schappen. Zodra de baan er is, kan de Rijks straatweg tussen Maaldrift en Den Deijl 'visueel worden versmald' en een maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur krijgen. Het andere deel van de weg, tussen Den Deijl en Den Haag, moet wederom een 'hele slechte weg worden'. Alleen dan zouden B en W een kans ma ken met hun roep om een lagere maximumsnelheid. Hier en daar was er ook aandacht voor voetgangers ("looppaden mo gen geen loopgraven worden") en fietsers ("een afscheiding met stip pels geeft geen bescherming"). On gezouten kritiek kwam er van een bewoner van de Van Zuylen van Nijeveltstraat, F.P.E. Westendorp, die demonstratief een stopbord op zijn colbertje had bevestigd. Ge meentebestuurders zouden te wei nig waardering opbrengen voor burgers die keer op keer hun zegje moeten doen over verkeer. Ze staat er altijd mee op. Geniet kij kend van de rust en een kopje thee. Neemt en passant ook het belang rijkste nieuws van de vorige dag nog even mee. Om meerdere rede nen is mevr. Bus-Saey tevreden met het succes van de kabelkrant. "Ik, en met mij vele mensen, vind het leuk om naar het nieuws zonder cjteluid te kijken. Zo kan je zelf een muziekje opzetten, met af en toe een blik op de TV. Veel andere vrouwen doen dat eveneens 's och tends vroeg. Het is gek, maar van mijn klanten hoor ik dat mannen over het algemeen aan het eind van de dag bij de kabelkrant belan den. Wanneer het laatste TV-pro- gramma is afgelopen schakelen ze nog even door, en blijven er een kwartiertje steken". Die grote kijkdichtheid zorgt voor een goede respons op de adverten ties van Marcella's Rokerspaleis. "Men zegt regelmatig, is dat niet die zaak van de TV? En na een spe ciale aktie, zoals bij vaderdag, merk ik duidelijk dat de advertentie werd Daarom kijkt mevr Bus-Saey nog steeds graag naar de naam van haar rokerspaleis tussen het nieuws dat de kabelkrant brengt. "De eerste keer was natuurlijk hele maal spannend, maar ook nu vind ik het telkens weer leuk. Dat komt omdat ik al heel lang een pijp of si gaar als uithangbord wilde heb ben. Maar niemand zag ooit kans om zoiets voor mij te tekenen. De advertentie-studio van de kabel krant kon dat wel. Daardoor heb ik nu een vrolijke herkenbare spot". Marcella Rokerspaleis aan de Ko- revaarstraat. een echte vakspecia list met een 25-jarige staat van dienst in Leiden, heeft dus eindelijk een herkenbaar eigen gezicht. "Dankzij de kabelkrant", vindt me vr Bus-Saey, "die soms wat actue ler zou kunnen zijn. Verbeteringen? Zou het politienieuws niet iets voor de kabelkrant kunnen zijn?

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14