TAD LEIDEN Oplossing voor nieuw nutsbedrijf in zicht Bundeling protest tegen werkplan LEIDSCH DAGBLAD Wijkcomité wil panden van het Leidsch Dagblad behouden Vreewijk wil overleg met universiteit over parkeren Compromisvoorstel valt in goede aarde Waarschijnlijk geen subsidie onderhoud Apolloflat II De la Mar zoekt steun van andere gemeenten Vreewijk komt met plan voor nieuwe Paterbrug Inbraak in bruidsboetiek Twee jongens betrapt bij nep-collecte I KOOYKER I s WOENSDAG 23 NOVEMBER 1588 LEIDEN Het wijkcomité Vree wijk wil onderzoeken in hoeverre de vier herenhuizen tussen het Leidsch Dagblad en de universiteit aan de Witte Singel kunnen wor den behouden. Het comité vindt dat het zonde is als de statige maar zwaar gehavende panden tegen de vlakte gaan. Het comité geeft zichzelf, op ba sis van ervaringen in het verleden, overigens niet veel kans op succes, maar wil wel een poging wagen. Het Leidsch Dagblad, eigenaar van drie van de vier huizen, heeft geen concrete plannen met de panden. Wel ligt er een oud plan om de ge bouwen te slopen en nieuwbouw te realiseren. De eigenaar van het vierde pand moet dan wel bereid zijn zijn huis van de hand te doen. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen twee inwoners van Leiden (32 en 28 jaar) is gisteren voor de Haag se rechtbank twaalf maanden cel geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De twee worden ervan beschuldigd dat ze hebben gefraudeerd met belastinggel den en sociale premies. Een van de verdachten, de 32- jarige Leidenaar, verscheen gis teren niet ter zitting. Omdat hij de fraude had toegegeven, eiste officier van justitie Van Straelen twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De advocaat van Wegens fraude 12 maanden geëist tegen Leidenaars de Leidenaar, mr. Landman, noemde de eis van de officier rechtvaardig. Hij kon zijn cliënt niet goed verdedigen, omdat de Leidenaar niet was verschenen op zijn verzoek om de zaak door te spreken. De tweede verdachte, de 28-ja- rige Leidenaar, verscheen wel en ontkende zich schuldig te heb ben gemaakt aan de fraude. Het bedrijf was dan wel van hem en de andere verdachte, maar de laatste hield zich bezig met de administratie. Officier van justi tie Van Straelen vond dat niet echt van belang. Hij betoogde dat de Leidenaar op de hoogte had moeten zijn als directeur van de vennootschap. De raadsman van de Leide naar, mr. Karstens, vroeg om vrijspraak omdat zijn cliënt ten tijde van de fraude al niet meer in de vennootschap zat. Uitspraak over twee weken. LEIDEN Het wijkcomité Vree wijk wil met de universiteit gaan praten over de aanhoudende par keerproblemen in onder meer de Groenhovenstraat en de Hugo de Grootstraat. Hoewel een aantal avondcolleges van de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Hugo de Grootstraat vanwege de parkeer overlast is verplaatst naar het Witte LEIDEN De problemen rond het nieuwe nutsbedrijf in deze regio - de Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) - lijken te zijn opgelost. Het laatste com promis-voorstel van het voorlopige bestuur van de EWR heeft de meeste be zwaren van de negen 'dwarsliggende' EBR-ge- meenten weggenomen. Dit bleek vanmorgen tijdens een vergadering van de ne gen 'dissidenten'. De bestuurders van die gemeenten wensen nog op enkele punten op heldering over het bemiddelings voorstel. Als die opheldering is ge geven, zullen ze hun gemeentera den voorstellen akkoord te gaan met de vorming van de EWR, ver klaarde burgemeester Houdijk van Zoeterwoude vanochtend. Zoeter- woude is één van de tegenstribbe lende gemeenten. De gemeenten hebben zich tot dusver tegen de fusie verzet omdat ze bang zijn dat ze straks te weinig invloed hebben op het beleid van het bedrijf. Om daarin verbetering te brengen, willen ze dat elke plaats een eigen vertegenwoordiger krijgt in de raad van commissarissen. De negen gemeenten wensten aanvan kelijk dat dit voor de fusie zou wor den geregeld. LEIDEN De gemeente heeft nog ongeveer een maand nodig om een beslissing te nemen over een subsi die-aanvrage van de Vereniging van Eigenaren Apolloflat II in ver band met een grote onderhouds beurt aan deze flat. In september heeft de vereniging de gemeente gevraagd om in het kader van stadsvernieuwing en woningbehoud een bijdrage te le veren in de kosten, die op ongeveer 650.000 gulden zijn geraamd. P. de Vos van volkshuisvesting van de gemeente geeft de eigena ren overigens weinig kans op een gemeentelijke bijdrage. "Volgens de huidige regeling moet een woongebouw minimaal 25 jaar oud zijn, wil de gemeente een aandeel in de onderhoudskosten voor haar rekening nemen. Onlangs hebben B en W een nieuw voorstel inge diend, waarin die termijn van 25 jaar in elk geval gehandhaafd blijft. En bovendien wil het college dan nog met een planningssysteem werken, waarin volgorde en urgen tie staan aangegeven. Dan nog kan er volgens deze eigenaars-bewo ners-regeling niet meer dan 20 pro cent uit het potje worden besteed, anders zouden andere stadsver nieuwingsprojecten in gevaar ko- De flat aan de Apollolaan is niet 25, maar 19 jaar oud. Volgens de vereniging van eigenaren is groot onderhoud hard nodig. Zo moeten nieuwe borstweringen onder de huiskamerramen worden aange bracht, de balkons ter voorkoming van vergaande betonschade wor den verbeterd en de dakranden van de bovenbouw worden ver nieuwd in verband met lekkages. De vereniging heeft voor dit onder houd een kleine twee ton in reser ve. Het totale bedrag van de onder houdskosten hoopt Het voorlopige bestuur van de EWR heeft die eis steeds afgewe zen. Volgens het bestuur is de op zet waartegen de gemeenten zich verzetten, het resultaat van langdu rige onderhandelingen. Daarin kan op dit moment niets worden gewij zigd. Gebeurt dat wel, dan zullen alle onderhandelingen opnieuw moeten worden gevoerd, vreest het bestuur. Wel is het bereid de kwestie na de vorming van het nieuwe bedrijf te regelen. Het voorlopige bestuur heeft nu een aantal voorstellen ge daan hoe een en ander in zijn werk moet gaan. Zo heeft het onder meer voorgesteld een speciale commis sie in te stellen, die moet onderzoe ken hoe aan de wensen van de ne- gen.gemeenten tegemoet kan wor den gekomen. De 'dwarsliggende' gemeenten lieten al eerder weten dat ze met deze aanpak akkoord kunnen gaan. Daarbij stelden ze wel de voorwaarde dat het bestuur vooraf belooft dat het de zaak van de 'ne gen' steunt. Uit een gisteren ver zonden brief begrijpen de gemeen ten dat het bestuur voor een deel aan die voorwaarde tegemoet wil komen. "Echte zekerheid hebben we overigens nog niet", stelt burge meester Houdijk. "Dat is ook een van de dingen waar me wat meer toelichting op willen". Al met al meent Houdijk dat beide partijen nu 'zeer dicht bij elkaar zitten'. Morgen sturen de negen ge meenten het voorlopige bestuur een nieuwe brief over deze zaak. Als het antwoord daarop bevredi gend is, kan de zaak volgens Hou dijk snel zijn opgelost. Het personeel van de elf nutsbe- Vooruitlopend op de fusie zijn bijvoorbeeld een aantal functies niet vervuld, waardoor de druk op het personeel 'onaanvaardbaar' hoog is geworden, zo stelden ze gis teren. Bij wijze van protest hebben naar schatting 300 medewerkers van de nutsbedrijven het EWR gis teren zelf maar 'opgericht'. Ze de den dit door een op een vrachtwa gen gemonteerd bord te onthullen. Na de 'oprichting', die plaats had op het terrein van de Groenoord- hallen, staken de medewerkers vuurwerk af, en vertrokken ze naar de bestuurders van de negen ge meenten. Ze boden hun petities aan, waarin ze aandrongen haast te maken met de fusie. z de EWR opgaan, protesteerden gisteren i drijven, die bij de fusie EWR zijn betrokken, heeft gisteren ste bezwaar in Leiden geprotesteerd tegen de gen het JWG trage gang van zaken. De EWR had oorspronkelijk op 1 oktober van dit jaar moeten worden opgericht. Dit werd, eerst voor een maand en later voor onbepaalde tijd, uitgesteld na het verzet van de negen gemeen ten. De personeelsleden van de nutsbedrijven vinden het nu niet langer verantwoord de zaak nog langer op te houden. LEIDEN De gemeente Leiden gaat het protest tegen de invoering van het Jeugd Werk Garantieplan (JWG) bundelen. Wethouder De la Mar (sociale zaken) kondigde giste ren tijdens een symposium in de Stadsgehoorzaal aan alle gemeen tebesturen te vragen een verkla ring te ondertekenen. Daarin ver zoeken de gemeenten het kabinet af te zien van invoering van het JWG. Leiden gaat de reacties inza melen en aan het kabinet opsturen. Tevens vragen de gemeenten de regering in de verklaring om door te gaan met de zogenaamde Tijde- de lijke Voorziening (TV). Belangrijk- de gemeenten te- dat jongeren zullen worden gedwongen aan het plan mee te doen, op straffe van verlies van hun uitkering. Die Tijdelijke Voorziening is een voorloper van het Jeugd Werk Ga rantieplan. De maatregel werd vo rig jaar door het kabinet genomen om de gemeenten alvast wat erva ring te laten opdoen met een werk ervaringsplan. Het plan is bedoeld voor werkloze jongeren die weinig of geen vooruitzicht hebben op een vaste baan. Het zijn jongeren zon der of met een niet afgemaakte schoolopleiding. De deelnemers gaan 19 uur per week aan het werk bij een (semi-)ovèrheidsinstelling, en krijgen in vele gevallen aanvul lende scholing. Die Tijdelijke Voorziening is een succes geworden. Waarschijnlijk worden er dit jaar zo'n 8000 jonge ren aan een werkervaringsplaats geholpen. Zestig procent van de deelnemers heeft via die maatregel een baan gevonden. Daarvan kwam weer zestig procent bij het bedrijfsleven terecht, terwijl veer tig procent kon blijven op de plek waar ook de werkervaring werd opgedaan. Het kabinet wil de Tijdelijke Voorziening uiteindelijk toch ver vangen door het Jeugd Werk Ga rantieplan. Het streven is om het JWG in de loop van volgend jaar in te voeren. De verwachting is even wel dat dat pas een jaar later zal lukken. Belangrijkste verschil met de huidige regeling is dat jongeren worden gedwongen om mee te doen. Op die manier wil het kabi net bewerkstelligen dat ook werke lijk iedere jongere meedoet. Met de Tijdelijke Voorziening wordt vol gens staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) de doelgroep niet be reikt. Dit wordt door de gemeenten (de uitvoerders van de Tijdelijke Voor ziening) ontkend. Zij denken met cijfers te kunnen aantonen dat juist de jeugd voor wie de maatregel is bedoeld, van de regeling profiteert. Toch hebben ook de gemeenten kritiek op de Tijdelijke Voorzie ning. Zij willen echter dat de maat regel wordt verbeterd, volgens de gemeenten moet de regeling wor den uitgebouwd. Een van de zaken die voor verbetering vatbaar zijn, is de vergoeding aan de gemeenten. Die krijgen nu 150 gulden van het Rijk per geplaatste jongere. "Het is echter voorgekomen dat we voor iemand meteen een baan hebben gevonden. Die viel dus buiten de regeling, we kregen ook geen geld", zegt wethouder De la Mar. In de verklaring die op initiatief van de gemeente Leiden wordt ver spreid, wordt ook een pleidooi ge houden voor vergroting van de doelgroep tot de leeftijd van 40 jaar. Ook zouden jongeren werker varing moeten kunnen opdoen in de marktsector. Het kabinet is daar tegen omdat dat concurrentie-ver- valsend zou werken. De la Mar durft geen voorspel ling te doen of het kabinet ook wer kelijk vatbaar zal zijn voor de pro testen van de gemeenten tegen het JWG. Hij wijst er wel op dat ook ge meenten met een CDA/WD signa tuur tegenstander zijn van het JWG. LEIDEN - Mr. M. i der Stoel, voorzitter van het bestuur van de Carnegiestichting, reikte gistermiddag in het Academiegebouw van de Leidse universiteit de Wateier Vredesprijs uit aan sir Brian Urquhart. Urquhart kreeg jaar bij elkaar te sparen. De werk- de prijs voor de indrukwekkende wijze waarop hij 40 jaar in dienst van de Verenigde Naties de vrede heeft ge- zaamheden zouden dan in etappes diend. Tot 1986 heeft hij binnen d'eze organisatie vele functies bekleed, waaronder de laatste tijd die van onder moeten worden uitgevoerd. Het is secretaris-generaal. de bedoeling dat volgend jaar een Sir Brian Urquhart hield voorafgaande aan de prijsuitreiking de derde rede ter herdenking van de Leidse aanvang met het onderhoudswerk hoogleraar Corneiis van Vollenhoven die zijn carrière in het licht heeft gestelde van internationale orde en veilig- wordt gemaakt. heid. (foto Jan Holvast) LEIDEN Vreewijk komt bin nenkort zelf met een plan voor een nieuwe Paterbrug. De wijk wil niet worden overvallen door een ont werp waaraan niet veel meer is te veranderen en waar de wijk in het ergste geval niets in ziet. •Wethouder M. Van der Molen kondigde vorige maand aan een 'aardige en spannende' brug voor ogen te hebben, die aansluit op het uiterlijk van de twee universiteits complexen die zij verbindt. Uit dit 'aardig en spannend' leiden veel wijkbewoners af dat er een moder ne (betonnen) brug voor de uit het begin van de eeuw stammende Pa- tersbrug moet komen. Veel wijkbe- LEIDEN - Uit een bruidsboetiek aan de Lange Mare zijn in de nacht van zondag op maandag 44 bruids- japponnen gestolen. De inbrekers namen bovendien 5 mantelpakjes en een smoking mee. De waarde van de gestolen goederen is niet be kend. Uit een kledingwinkel aan de Botermarkt zijn gisternacht 200 spijkerbroeken en 15 spijkerjasjes gestolen. De waarde van de broe ken varieerde van 17,50 tot 27,50 gulden. De inbrekers kwamen bin nen door de voordeur van de win kel te forceren. Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag in dansca fé Mezza Notte aan de Pieterskerk- koorsteeg een bedrag van 1000 gul den en twee draaitafels gestolen. De inbraak had plaats via een nooduitgang die werd geforceerd. woners die gisteravond naar de wijkjaarvergadering waren geko men, vinden een moderne vervan ger voor de in slechte staat verke rende brug echter niet juist. Zij me nen dat de nieuwe brug naar oud recept moet worden uitgevoerd of in elk geval 'rustiek' moet ogen. De brug moet volgens de bewoners dus zeker niet van beton maar hout moet worden. "Bij het ontwerp moet de gemeente zich niet richten op de universiteitsgebouwen, maar op de Hortus Botanicus". Een aan tal aanwezigen sprak wel zijn voor keur uit voor een moderne brug. Het wijkcomité zal met enkele be woners de meest 'ideale' brug op papier zetten. Singel/Doelencomplex, blijft er in de wijk ook op die avonden een groot gebrek aan parkeerplaatsen voor de bewoners zelf. Op de gisteravond gehouden wijkjaarvergadering klaagden wijkbewoners erover dat de garage onder het Witte Singel/Doelencom plex niet of nauwelijks wordt ge bruikt, terwijl er in hun straten wel veel auto's staan van mensen die een pasje voor die garage hebben. "Wij kunnen zelf onze auto niet kwijt en moeten dubbel parkeren", de algemene kritiek. Enige be stelden dat de universiteit de parkeergarage, als die toch niet door docenten en studenten wordt gebruikt, dan maar voor iedereen moet openstellen. Het wijkcomité zal de universi teit vragen of er meer colleges er gens anders dan in de Hugo de Grootstraat kunnen worden gege- Verder wil men proberen stu denten te bewegen om met een an der vervoermiddel dan de auto naar college te gaan. Het wijkcomité richt de aan dacht wat de verkeersproblemen betreft het volgend jaar ook op de Witte Singel. De singel wordt, vin den de bewoners, nog steeds teveel als racebaan gebruikt. De gemeen te heeft voorgesteld om een aantal verkeerssluizen te plaatsen. Het wijkcomité gaat met de gemeente overleggen over de plekken op de singel waar die sluizen moeten ko- Twee personen aangehouden wegens bezit marihuana LEIDEN - Twee personen zijn gis terochtend in een woning in de Vi- valdistraat aangehouden wegens het in bezit hebben van twee kilo gram marihuana. De waarde van de partij bedraagt circa 6000 gul den. Aanleiding voor het onder zoek van de politie waren klachten uit de buurt dat in het pand verdo vende middelen worden verhan deld. De man (een 40-jarige Hage naar) en de 29-jarige bewoonster zijn inmiddels weer vrijgelaten. Oud-directeur Anna Kliniek overleden LEIDEN - Op 72-jarige leeftijd is de oud-directeur van de Anna Kli niek, J.H.J. Zwaart, plotseling overleden. De heer Zwaart heeft zich een groot deel van zijn leven ingezet voor de belangen van de Anna Kliniek en de Vereniging voor orthopedie 'de Anna Kliniek'. Na zijn pensionering heeft hij ja renlang bemoeienissen gehad met de oprichting van de voormalige Stichting Prof. Jan Mulder Kliniek te Leiden. Deze kliniek zou in de plaats hebben moeten komen van de Anna Kliniek, die inmiddels on der auspiciën van het AZL was ge komen. LEIDEN Twee jongens zijn gis teravond betrapt terwijl zij onder het mom van een collecte voor de kankerbestrijding op het Waarcf- eiland hun beurs liepen te spek ken. Toen een bewoner het tweetal trachtte aan te houden, sloeg een van de jongens op de vlucht. De tweede (13 jaar) werd aan de politie overgedragen. De bus waarmee de jongens collecteerden, bleek gesto len. ADVERTENTIE Mr dr J. M. A. H. Luns De oud-secretaris-generaal van de NAVO en voormalig minister van Buitenlandse Zaken signeert zijn nieuwste boek met herinneringen 'Gelooft u mij, het was een genoegen' DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 van 19.00 tot 21.00 uur bij sinds 1863 Breestraat 93 2311 CK LEIDEN Telefoon 071-16 05 00 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13