Verkrachting in huwelijk nu strafbaar Neuzen in donkere pakhuizen EG kost Nederland minder ETEN EN DRINKEN- L' Wli Taartzaagje Friteuse met afzuigfilter Schotten zijn ook briljant in kristal Kant en klare maaltijden duur maar wel gezond mits... Ziekenfonds moet contract specialist kunnen opzeggen NS-monteurs vinden werk aan 'hondekoptreinen' te gevaarlijk OP DEWATERSCOOTER WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 PAGINA 11 Edwin van der Goor heeft er kaas van gegeten Het leukste met taarten is om ze in laagjes op te bouwen. Maar dat <s dan wel meteen de grootste crime. Ondanks alle mooie theorieën over het snijden met vioolsnaren, pan- nekoekmessen of stukjes ijzerga- ren blijven er hele volksstammen die het niet in de vingers hebben. Voor die groep is een taartenzaag een uitkomst. Het apparaat bestaat uit een beugel, waarin een zaagje is gespannen, zo dat twee pootjes het zaagblaadje vrij van de 'grond' houden. Het enige wat men be hoeft te doen is de zaag voorzichtig door de taart te trekken om zo een keurige snede te krijgen. Doordat het zaagje in hoogte verstelbaar is kan men ook heel makelijk een taart in drie of vier schijven verde len, waardoor er nog meer moge lijkheden voor vulling ontstaan. De taartensnijder kost 5,95. "We durven onze eigen Hollandse kaas gelukkig weer te eten. Wij zijn vaak geneigd slecht over ons eigen produkt te denken. Ik merk dat dagelijks in het restaurant, wanneer ik met het klaaspateau langs de tafel kom. Dan hoor ik: Goh, komt dat allemaal van Nederlandse bodem? Zowel boeren als grote fabrieken maken naar mijn mening een cultuurprodukt om trots op te zijn". door Pieter Harcksen Aan het woord is Edwin van der Goor (34), ober-kelner van restau rant Seinpost in Scheveningen en samensteller van een uniek Neder landse kaasplateau, dat bij het af sluiten van de maaltijd met gepaste chique langs de dis wordt gereden. Er liggen zo'n dertig soorten kaas op, die men aan de hand van een in- Friteuses hebben door hun ge bruiksvriendelijke uitstraling al ja ren de markt veroverd. Echte nieu we ontwikkelingen doen zich op die markt evenwel nauwelijks Het nieuwste op gebied van friteuses komt van Philips, die een afzuigfilter op de friteuse introdu- WAGENTJES - Tot de voorberei dende vreugde van het eten koken behoort het boodschappen doen. Toch is er één vervelende kant aan: hoe moet je het allemaal vervoe- Importeur Louis Blok uit Hoeven laken brengt nu wagentjes op de markt, die een last van 160 kilo dra gen. Het deksel is een zitting zodat wanneer het wachten bij de kassa wat al te lang duurt, u even kunt gaan zitten. Een tweede handig heid is dat onderin een speciaal vak is voor diepvriesboodschappen De wagentjes kosten in vierwielsuit- voering 199 gulden en in twee- wielsuitvoering 139 gulden. ceert. Anders dan de bekende geurvangers is er bij deze friteuse sprake van een afzuigsysteem, dat permanent de vuile lucht boven de olie afzuigt. Via het deksel wordt lucht aangezogen, die zich ver mengt met de stoom en oliedam- pen in de pan om dan door een ven tilator via twee filters naar buiten te worden geblazen. Wanneer de af- zuiger al van het begin af aangezet wordt, werkt het filter inderdaad erg goed. Al blijft natuurlijk toch even de lucht van het frituren vrij komen bij het openen van de friteuse. Nog afgezien van de geur, heeft die afzuigkap overigens ook het voordeel dat de olie aanzienlijk minder snel vet wordt. Prachtige goudgele patatjes kwamen er dan ook uit de friteuse tevoorschijn. De adviesprijs van de nieuwe friteuse van Philips, de HD 4255 is 270 gulden. Maar tussen advies prijs en consumentenprijs willen bij Philips nog wel eens grote ver schillen bestaan in het voordeel van de consument. formatieve kaart als toetje kan kie- "Wij gaan uit van oude kazen", vertelt Van der Goor, die ooit een eigen luxueuze kaaszaak bezat, "want bij het dessert passen eigen lijk geen andere, of het moet een mooie jonge geitekaas zijn. Ik heb kazen op mijn plateau, zoals deze Friese nagelkaas, die vier jaar oud zijn. Het is overigens een misvat ting dat fabriekskazen niet lekker zijn, want deze heerlijke oude kaas komt niet van de boerderij. Fabrie ken maken kazen met een even wichtige smaak, die langzaam maar heel mooi op smaak komt, terwijl boerenkazen van rauwe melk een heel ander ontwikke lingspatroon kennen. Die zijn veel eerder gerijpt en krijgen sneller een pittige of uitgesproken smaak". Aan tafel adviseert Edwin van der Goor de kaasliefhebbers. "Men vreest vaak dat fabriekskaas niet lekker is, maar dan leg ik een link naar bij voorbeeld wijn. Die rijpt tegenwoordig ook op glasfiber of staal, maar kan toch heel mooi zijn. Ik sla voor het restaurant een buf fervoorraad kaas in, die in de wijn kelder wordt bewaard. Wijn en kaas smaken niet alleen heerlijk sa men, maar vertonen ook nogal wat overeenkomsten. Je kunt kaas het beste bewaren bij een temperatuur van een graad of twaalf. Het is ide aal wanneer je een koele donkere kelder hebt, maar de koelkast - on derin of in de deur - voldoet ook goed. Kaas moet wel kunnen ade men. dus inpakken in plastic raad ik af'. Proeven Edwin gaat zelf de boer op om te kazen te vinden. "Ik ga proeven bij boeren of in fabrieken. Men is over het algemeen erg geïnteresseerd. Wanneer ik wat moois heb gevon den, leg ik het contact met een ho- recagroothandel, want ik ben na tuurlijk een te kleine klant. De mooiste dingen kom ik tegen in donkere hoeken van pakhuizen. Daar ligt nogal eens een vergeten kaas en dat is net wat ik zoek. Kaas kan heel oud worden. In Neder land zo'n jaar of vijf maar in Italië kun je ook tien jaar oude kazen aantreffen. Hoe oud een kaas kan worden, is gedeeltelijk afhankelijk van het vetgehalte". De ober-kelner prefereert toch het vaderlandse produkt. "In Ne derlandse kaas blijf je tenminste proeven dat ze uit melk is gemaakt, terwijl je bij buitenlandse kazen meestal niet meer kunt ontdekken dat het om een zuivelprodukt gaat. Naarmate een kaas ouder wordt, ontwikkelt zich een hartige smaak, die echter nooit mag gaan over heersen. Ik heb trouwens kazen op mijn plateau liggen, die scherp smaken, maar toch nog jong zijn. Het hangt af van de melkkwaliteit en de omstandigheden waaronder de kaas is gerijpt", legt Edwin van der Goor uit. Brie-tijdperk Hij adviseert zijn gasten ook graag, welke wijn zij bij welke kaas kun nen drinken, of welke kaas past bij het staartje - vaak dure - wijn, dat nog op tafel staat. "Wanneer er een topwijn op tafel staat, moet je heel genuanceerd adviseren, anders slaat zo'n wijn volkomen dood. Hoe scherper of hoe ouder de kaas is, des te meer zoet en alcohol je er tegenover moet stellen. Het be hoeft ook niet altijd rode wijn te zijn; bij een wat jongere geitekaas durf ik gerust een Sancerre te zet ten of, bij wat oudere kazen, een zoete sterke witte wijn als Muscat de Rivesalte of een mooie oude Oloroso sherry", vertelt hij. Edwin van der Goor vreest dat het in de Nederlandse huiskamer nog wel even zal duren eer oude kaas als dessert op tafel komt. "Wij zijn nog een beetje blijven steken in het Brie-tijdperk. Maar lang zaam maar zeker begint ons land culinair volwassen te worden en krijgt men ook plezier in het nata- felen met kaas en wijn". Edivin van der Goor achter het kaasplateau. Links van de zeer oude bolvormige Edammer liggen tal van bijzondere Nederlandse geitekaasjes. Het is gek dat in sommige lan den schitterende produkten worden gemaakt terwijl die buiten een klein kringetje nau welijks enige bekendheid ge nieten. Een voorbeeld van zo'n land is Schotland, dat zo eigen zinnige onderdeel van Groot- Brittannie. Whisky en geruite wollen stoffen, de tartans, daar voor moet je in Schotland zijn. Dat in die streek ook schitte rende kristallen serviezen wor den gemaakt weten velen niet. Gelukkig brengt de Amstel- veense importeur Bos Vaart Collectables, die al langer de bekende kristallen presse pa piers van het merk Caithness op de Nederlandse markt dis tribueerde. nu ook drinkservie- zen van deze Schotse fabrikant. Bij deze Caithness Contempo rary Collection wordt een klei ne strook in een afwijkende kleur meegeblazen, wat een ge heel apart effect geeft. De ser viezen waarbij ook bijpassende zaken als servetringen, kande laars en schaaltjes leverbaar zijn, zijn er in de kleuren rose, zwart en blauw/rose. Ze wor den gemaakt in twee modellen: Panache en Charisma. De prij zen lopen van rond de 90 voor twee wijnglazen tot 196,50 voor een wijnkaraf uit de serie Charisma. Steeds meer mensen warmen snel een kant en klare maaltijd op. Vol gens een onderzoek van Business View zijn dat meestal alleenwonen- den en mensen in tweepersoons huishoudens. Voordelen zijn het duidelijke gemak en de tijdwinst. Nadeel is de prijs. U bent altijd duurder uit dan wanneer u een der gelijke maaltijd zelf zou bereiden. Daarnaast is het de vraag of deze maaltijden verantwoord zijn. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding vindt van wel, maar dan moe ten wel enkele regels in acht wor den genomen. Bekend zijn vooral de vele diep vriesmaaltijden en pizza's. Nieuw zijn de koelvers-maaltijden en de maaltijd componenten, bijvoor beeld aardappel-, groente- en vlees gerechten. De koelvers-maaltijden worden in de fabriek gepasteuriseerd. hit tot tachtig graden Celsius daarna gekoeld tot nul graden. De ze maaltijden zijn beperkt houd baar en moeten in de koelkast den bewaard. De houdbaarheids datum staat op de verpakking. Ver keerd bewaren of te lang bewa is riskant omdat dan bederf voedselvergiftiging kunnen optre- 'den. Diepvriesmaaltijden en pizza's zijn door diepvriezen houdbaar ge maakt. Ze moeten in de vriezer worden bewaard en dat kan langer dan de koelvers-maaltijden. Deze conserveermethode gaat ten koste van de tijdwinst omdat het langer duurt voordat de maaltijd op tafel kan worden gezet. Dat probleem is er niet voor wie een magnetron be zit. Bij het bewaren eh opwarmen gaat het vitamine C-gehalte achter uit. Mensen die vaak koelvers- en diepvriesmaaltijden gebruiken dienen daarnaast fruit dat rijk is aan vitamine C te eten. Van belang is ook de variatie. Vergeet de verse maaltijden niet. Bedenk wel dat de hoeveelheid zout in de meeste kant en klare maaltijden aan de hoge kant is. Een kant en klare maaltijd dient evenals iedere maaltijd produkten uit alle vier de vakken van de Maal tijdschijf te bevatten. Dit is meestal niet het geval bij de diepvries en kant en klare pizza's omdat de hoe veelheid groente erg gering is. Dat hoeft geen probleem te zijn. Aan vulling met een salade of fruit maakt deze maaltijd namelijk com pleet. Meer informatie in de brochure 'Gezonde voeding met de Maaltijd schijf. Te bestellen door overma king van 2,75 op giro 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, onder ver melding van de titel en bestelnum mer 100. DEN HAAG (GPD) Verkrachting binnen het huwelijk wordt strafbaar. Minister Korthals Altes (justitie) heeft gis teren hiertoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer inge diend. Ook verkrachting van homoseksuelen wordt straf baar. Het kabinet voldoet met deze wetswijziging aan een al jarenlang verlangen om de zedelijkheidswet geving aan te scherpen. In deze ka binetsperiode zijn geen verdere wijzigingen van deze wetgeving te verwachten. Een algehele wijzi ging van de zedelijkheids wetge ving. zoals het kabinet aanvanke lijk wilde, is hiermee van de baan. Ook wil het kabinet ontucht met geestelijke gestoorden strafbaar stellen. De maximumstraf die hier voor kan worden opgelegd, is acht jaar. Voor verkrachting binnen en buiten het huwelijk, alsmede voor verkrachting van homoseksuelen is de maximumstraf twaalf jaar. Tenslotte wordt ook afzonderlijk strafbaar gesteld als hulpverleners in de gezondheidszorg of maat schappelijke zorg ontucht plegen met patiënten of cliënten. De maxi mumstraf hiervoor wordt zes jaar. De maximumstraf voor vrou wenhandel en voor uitbuiting van prostituées wordt verhoogd tot tien jaar of honderdduizend gul den. Daardoor wordt het mogelijk om daders van deze delicten ook in voorlopige hechtenis te nemen. Deze maatregel is volgens Korthals Altes nodig om uitbuiting van prostituées, afkomstig uit Derde- Wereldlanden, tegen te gaan. STRAF Een 30-jarige Schiedam mer is vandaag door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar en een boete van honderdduizend gul den. De rechtbank achtte bewezen dat S. zich schuldig had gemaakt aan de handel in heroïne. Een van zijn handlangers, een 38-jarige man uit Maassluis, moet vier en een half jaar zitten voor zijn aandeel in de heroïnehandel. Tegen de verdach te was tien en zes jaar geëist. i de stad Kota Baru in Malaysia. Het AMSTELVEEN (GPD) - Als het aan de Ziekenfondsraad ligt, wor den de ziekenfondsen per 1 januari volgend jaar ontheven van hun ver plichting contracten te sluiten met medische specialisten. Het ziet er naar uit dat de meerderheid van de ze raad donderdag een advies in die richting aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid) zal goedkeuren. De vertegenwoordigers van de be roepsbeoefenaars zijn ertegen. In de huidige situatie hebben de ziekenfondsen nauwelijks nog contracten met de specialisten. Door de conflicten over hun salaris zegden de meeste medische specia listen hun overeenkomst met het ziekenfonds op. Sedertdien moe ten de ziekenfondspatiënten in be ginsel hun rekening zelf betalen en daarna aan de fondsen ter vergoe ding voorleggen. In het toekomstige gezondheids- zorgstelsel zullen er alleen nog ziektekostenverzekeraars zijn, geen ziekenfondsen volgens de te genwoordige samenstelling. De be doeling is dat al die verzekeraars contracten sluiten met aanbieders van zorg, zoals de medisch specia listen. Stap voor stap wordt naar de nieuwe situatie gewerkt. Als eerste stap moet de bestaande contrac- teerplicht verdwijnen. Het voorstel geldt i lijk voor medische specialisten en ook voor beroepsbeoefenaars als fysiotherapeuten, maar nog niet voor ziekenhuizen en huisartsen. Argument is dat een evenwichtiger onderhandelingspositie zal ont staan tussen verzekeraars en be roepsbeoefenaars. Dit moet dan leiden tot een versterking van de positie van de ziekenfondsen. Zij moeten hulpverleners aan zich kunnen binden, die kwalitatief en doelmatig werken. Of een hulpverlener na zijn toela ting een praktijk zal opbouwen, wordt bepaald door zijn functione ren als beroepsbeoefenaar. Door invoering van het begrip 'goed me dewerkerschap' zouden zieken fondsen medici die niet goed wer ken, kunnen opzeggen. Men is het er wel over eens dat verzekeraars en hulpverleners op korte termijn besprekingen moe ten voeren om samen te zien op welke manier overeenkomsten kunnen worden aangepast. Afspra ken zouden moeten worden ge maakt over kwaliteit, hoeveelheid en prijs van de aangeboden zorg. In het verlengde daarvan liggen dan afspraken over 'goed medewerker schap' van beroepsbeoefenaars en 'goed verzekeraarschap' van verze keraars. Verder wordt ervan uitgegaan dat de Ziekenfondsraad de inhoud van de overeenkomsten die in de toekomst worden gemaakt, zal be handelen en al dan niet goedkeu ren. Ook moeten ziekenfondsen af wijzing van contracten zorgvuldig motiveren. HAARLEM (GPD) De monteurs van de NS-hoofdwerkplaats in Haarlem zijn niet bereid de zoge naamde hondekoptreinen op te knappen, omdat de stellen asbest bevatten. FNV, CNV en de Federa tieve Spoorweg Vereniging (FSV) hebben dat in een brief aan de NS laten weten na afloop van een geza menlijke ledenvergadering. De monteurs vinden het werk te ge vaarlijk. Asbest veroorzaakt asbe stose en een dodelijke vorm van longkanker, ook als het in zeer klei ne hoeveelheden wordt inge ademd. De NS wil volgend jaar alle 142 uit 1954 daterende hondekoppen opknappen, omdat er een forse groei van het aantal reizigers wordt verwacht. Dat komt onder meer door de afspraak met het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen dat alle 500.000 studenten in Nederland een openbaar vervoer kaart krijgen. Weliswaar zal er ook nieuw treinmaterieel worden aan geschaft, maar dat is niet voldoen de om het gestegen aanbod aan te kunnen. De bonden hebben over de kwestie advies gevraagd aan het Nederlands Instituut voor Ar beidsomstandigheden. Daaruit blijkt dat het opknappen van de treinstellen alleen veilig kan ge beuren in de speciale asbestloods, waar uitgebreide veiligheidsmaat regelen zijn genomen om het ina demen van de stof te voorkomen. Omdat de treinen echter in hoog tempo moeten worden gerevi seerd, vreest het personeel van de hoofdwerkplaats dat een deel van het werk in de open lucht moet ge beuren. Volgens de bonden is het onver antwoord om de stellen op te knap pen. "De treinen zouden zo snel mogelijk uit bedrijf genomen moe ten worden. Volgens ons vormen ze ook voor de passagiers een ge vaar, omdat uit metingen blijkt dat er asbestdelen in rijdende treinen rondzweven", aldus CNV-bestuur- der Theo de Jong. "Als de treinen uit de roulatie worden genomen, kunnen ze in een rustig tempo en onder verantwoorde omstandighe den worden gesloopt". De 'hondekoptrein': monteurs vinden de noodzakelijke opknap beurt van deze oude treinstellen ge vaarlijk vanwege de aanwezigheid van asbest. (archieffoto) BRUSSEL (ANP) - Nederland hoeft volgend jaar 415 miljoen gul den minder in de EG-kas te storten dan aanvankelijk was voorzien. In totaal moet minister Onno Ruding volgend jaar circa 5,4 miljard gul den uittrekken voor de EG, zo blijkt uit de gewijzigde EG-begro- ting die de ministers van begroting gisteren in Brussel hebben goedge keurd. De meevallers in de EG-uitgaven zijn vooral te danken aan de stij ging van de landbouwprijzen op de wereldmarkt. Daardoor kost het Europese landbouwbeleid minder geld. De EG krijgt dankzij een gro tere economische groei bovendien meer invoerrechten binnen. In to taal is er volgend jaar bijna negen miljard gulden minder nodig. Het ontwerp zal zonder al te veel problemen worden aanvaard door het Europees Parlement, zo ver wacht men in kringen van het par lement. In dat geval zou de Ge meenschap voor het eerst in bijna tien jaar zonder een verlammend conflict tussen ministerraad en parlement over de begroting het nieuwe jaar in kunnen gaan. Volgens de ministerraad is er volgend jaar 44,6 miljard ecu (104 miljard gulden) nodig om de uitga ven te dekken. Voor het eerst in het bestaan van de Gemeenschap wordt minder dan zestig procent van het geld (26,7 miljard) besteed aan directe ondersteuning van de landbouwmarkten. De raad had gisteren geen genade met een voor stel van het parlement om bijna een half miljard gulden te reserve ren voor directe inkomenssteun aan kleine boeren en een lastenver lichting voor de melkveehouders. Deze beslissing kan het parle ment niet meer ongedaan maken, omdat het gaat om verplichte uit gaven. Er kunnen in Straatsburg nog wel moeilijkheden ontstaan over voedselhulp. Omdat de voed selprijzen op de wereldmarkt zijn gestegen kan de EG minder hulp zenden dan was voorzien. Het par lement vindt dat de ontwikkelings landen daarvan niet de dupe mo gen worden en wil dus meer geld uittrekken om dezelfde hoeveel heid voedsel te kunnen zenden. VOETBAL - In het Hongaarse voetbalschandaal is weer een arres tatie verricht. Vince Annus, voor zitter van Bekescsaba, wordt van omkoping beschuldigd voor het duel tegen Haladas Szombathely in 1986.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11