Zulke doelpunten maken ze niet meer Franje en effectbejag Contrast bij Kallos Trio Monumentaliteit inwerk jonge kunstenaars DINSDAG 22 NOVEMBER 1988 PAGINA 21 Fragment uit 'Surrender' van Stephen Petronio. (foto Leo van Velzen) LEIDEN - Toneel, dans en Jaspe rina de Jong. De Leidse theaters bieden voor de komende week de ze keus. Gedeelde liefde Andre van den Heuvel, Kitty Janssen, Mar ja hieuwen, Ellis van den Brink, Michiel Kerbosch en Rob Kruithof. Zij vormen de cast van een nieuwe vrije pro- duktie, die is geregisseerd door Arnold Gelderman. Het gaat om de Ayckboum-komedie 'How the other half loves', die als Neder landse titel 'Gedeelde liefde, hal ve liefde' meekreeg. Zoals al ja renlang in dit soort gevallen ge bruikelijk, is het stuk naar onze eigen vertrouwde omgeving toe 'vertaald'. Het verhaal speelt dus ergens in Nederland. Het gaat over drie mannen, die bij hetzelf de bedrijf werken, en hun vrou wen. Zes totaal verschillende ka rakters, waaromheen nogal wat te fantaseren valt. De verwikke lingen, die door Alan Ayckbourn zijn bedacht, garanderen een avondje verantwoord to- neelamusement. Wie daar prijs op stelt kan vanavond en mor genavond in de Leidse Schouw burg terecht. Dansgroep De Rotterdamse Dansgroep treedt donderdagavond in het PODIÜMBLIK Redactie Pietei C. Rosier theater aan de Oudé Vest op. Het gezelschap van Kathy Gosschalk brengt twee nieuwe choreografie ën uit: 'Surrender' van de Ameri kaanse danser/choreograaf Step hen Petronio en 'The Mandarina Day' van Hans Tuerlings. Het programma van de Rotterdamse Dansgroep, voorheen Werkcen trum Dans, wordt gecompleteerd met 'Haiku' van de Amerikaanse choreograaf Martha Clarke. Jasperina Wie in het vorige seizoen 'Victo ria' gemist heeft, kan deze één- vrouws-musicaX alsnog gaan zien. Jasperina de Jong, wie shows nog immer goed zijn voor volle theaterzalen, komt er op nieuw mee naar de Leidse Schouwburg. De herhalingsvoor- stellingen worden gegeven op vrijdag-, zaterdag- en maandag avond. De voorstelling vertelt het verhaal van Victoria van der Zee, directrice van een vlaggen- fabriek, die wordt uitgeroepen tot zakenvrouw van het jaar en vervolgens een uitnodiging Orkater presenteert 'De eeuwige fietser' met v.l.n.r. Chris Bolc- zek, Aat Ceelen, Pat van Hemelrijck, Michiel Romeyn en Thijs van der Poll. (foto Johan Vigeveno) Jasperina de Jong in haar solomusical 'Victoria' krijgt om een spreekbeurt te hou den voor het Europese Parlement in Straatsburg. Ivo de Wijs schreef de teksten, Joop Stokker- mans de muziek. Gesprekken 'Gesprekken over Goethe?' is de titel van een voorstelling, die ove rigens met de grote Duitse schrij ver niets van doen heeft. Het be treft een stuk van Frans Strij- ards, die ook voorstellingen als' 'Hensbergen' en 'Hitchcock's driesprong' op zijn naam heeft staan. De nieuwe Strijards gaat volgens de programmatoelich ting over ontbrekende vaders. Twee psychiaters en een patiënt reconstrueren de levensloop van de laatste. De patiënt, gespeeld door Han Kerckhoffs, identifi ceert zich met Orestes, die zijn moeder vermoordde om zijn va der te wreken. Bavo Galama en Gijs de Lange doen een poging tot analyse. De voorstelling, die zowel komisch als hartverscheu rend wordt genoemd, komt voor rekening van de Toneelgroep Amsterdam. Op woensdag- en donderdagavond in het LAK- theater. Orkater Op de naam Orkater komen nog steeds velen af. Het zal dus op vrijdag-en zaterdagavond wel aardig vol lopen in het LAK, waar de bekende muziektheater- groep 'De eeuwige fietser' presen teert. De nieuwste Orkater-pro- dukie is gebaseerd op de roman van de Ierse schrijver Flann O'Brien, 'The third policeman'. O'Brien, een stevige drinker, schetst yieestal een wereld van dronkelappen, hoeren en andere figuren van de zelfkant. Zijn ka rakters zijn bijna altijd scherp zinnig en beschikken over gevoel voor humor. Deze basis-elemen ten zijn volgens een recensie in een ochtendblad in 'De eeuwige fietser' overeind gebleven. De voorstelling zou getuigen van een 'bizarre vindingrijkheid'. 'De eeuwige fietser' is het verhaal over een hebzuchtige moord, waarin fietsen en het hierna maals een overvloedige, maar niet erg duidelijke rol spelen. Dat is volgens de eerdergenoemde re censie voor de kwaliteit van de voorstelling nauwelijks van be lang, want het verhaal is zo ab surdistisch dat iedere bezoeker van de voorstelling ongehinderd zijn eigen assiociaties kan vol gen. Als kindervoorstelling staat voor zondagmiddag op de LAK- agenda vermeld Cees Brandts' 'Wiellie Wiebbel 2'. Voor kleuters van drie tot zes jaar. Aanvang 15.00 uur Bettelstudent Het Leidse operettegezelschap Crescendo staat zaterdagavond op de planken van de Stadsge hoorzaal. Ditmaal staat op het programma 'Der Bettelstudent' van Karl Millöcker. Muziek in driekwartsmaat, die de Weense romantiek van weleer met de no dige Schwung verklankt. De voorstelling wordt op zondag middag herhaald. Marjol Flore De zangeres Marjol Flore hoopt morgenavond op de planken te staan van de Muzenhof in Lei derdorp. Dit vocale theaterdier brengt met even groot gemak Franse chansons als Engelstalige ballads en Duitse smartlappen. Voor de begeleiding zorgt de pia nist Martijn Breebaart. Pluisje Het kindertheater Pluisje geeft woensdagmiddag een (eerste) voorstelling van 'In de wolken'. De voorstelling wordt gegeven in het Microtheater en is bedoeld voor kinderen van vier tot en met zeven jaar. Thema van deze kin- derproduktie is: het verschil. Zoals er is een verschil tussen dag en nacht, zon en regen, werken en ontspanning. Aanvang 14.30 Dissonanten- festival in Rotterdam ROTTERDAM - Het vijfde Disso nantenfestival wordt op 1, 2 en 3 december in Rotterdam gehouden. Het festival is een samenwer kingsproject van de Rotteramse Kunststichting, De Bunker, Zaal de Unie en Lantaren/Venster. Dissonanten '88 staat voor expe rimentele muziek, waarbij de op tredende groepen en solisten wer ken met elementen uit rock, jazz, gecomponeerde en geïmproviseer de muziek. Het reservoir van de actuele mu ziek is naar de mening van de orga nisatoren onuitputtelijk. Hoewel het moeilijk was een selectie te ma ken, zijn er uiteindelijk dertien groepen en solisten gekozen. Het programma van Dissonanten '88 spitst zich toe op muzikanten, die zich bzig houden met lank- en stijl experimenten met de gitaar. Een groot aantal van de groepen komt speciaal voor Dissonanten '88 naar Nederland. Daarbij zijn 'in teressante' primeurs, zoals een uniek concert van de Amerikaanse gitarist Henry Kaiser met zijn groep Crazy Backwards Alphabet. Verder zijn er optredens van o.a. het Balanescu Quartet en Caspar Brötzmann Massaker. Een gepro grammeerd concert van Holger Hiller komt te vervallen. Hiervoor in de plaats staat een optreden ge noteerd van Roger Eno, die met zijn groep een concert verzorgt in Lantaren/Venster onder de titel 'An Opal Evening'. De oranisatoren van Dissonan ten '88 willen het publiek verrassen met nieuwe groepen en muziekvor men, maar 'gaan niet voorbij aan musici, die hun kwaliteit al hebben bewezen. PERESTROJKA - Van het boek 'Perestrojka' van de Russische lei der Michael Gorbatsjov zijn sinds het verschijnen in november 1987 een kwart miljoen exemplaren ver kocht. Dit heeft directeur J. Bloemsma van uitgeverij Het Spectrum, die dit boek in Neder land op de markt heeft gebracht meegedeeld. Jan Mulder over de schoonheid van oude voetbalfoto's AMSTERDAM - Oud-international Cock van der Laak (Cocky voor in timi) mocht gisteren het eerste exemplaar van 'Interland' in ont vangst nemen. Jan Mulder, die als auteur de overhandiging voor zijn rekening nam, had weer wat ge- dachtensprongetjes gemaakt: Cock van der Laak (echtgenote van de bekende regelneef Cor van dei- Laak), klonk dat niet als de de naam van een voetballer? Dus voerden Barbara van Koot- en en Jan Mulder gisteren in de Amsterdamse galerie Sparts een toneelstukje voor dame en heer op. Van Kooten, alias Cock van der Laak, speelde een van geslacht ver anderde oud-international. Waarna een komisch tweegesprek volgde. Op Mulderiaanse wijze sloeg daar bij beider fantasie op hol, zodat er een lijstje voetbaltransseksuelen volgde: Hilda Smolarek, Coby Kieft, de weduwe Werdekker en natuurlijk de gezusters Van der Kerkhof. Allemaal ter promotie van een fotoboek dat een impressie is van 'Circus' Bon Jovipresenteert...!!! ROTTERDAM - Circus Bon Jovi presenteert...acrobatiek, vuur werk, lichtbaden en ook nog hard rock. Zo ongeveer liggen thans de verhoudingen tussen show en mu ziek bij de Amerikaanse formatie, bleek gisteravond in een uitver kocht Ahoy'. door Louis Du Moulin Vorige herfst was de groep van zanger Jon Bon Jovi (eigenlijk Bongiovi, 26 jaar) voor het brede publiek nog een onbekende, met in ons land slechts een optreden in het Tilburgse Noorderligt achter haar naam. Via onder meer de 'Monsters Of Rock'-tournee en vooral het derde album 'Slippery When Wet' braken er voor het uit New Jersey afkomstige vijftal plot seling platina tijden aan. De goed lachse voorman met de weelderige haardos - zoon van een geëmi greerde Siciliaanse kapper groeide in korte tijd uit tot een waar tieneridool annex sekssym- bool. Net ietsje ruiger dan pakweg George Michael, maar ook net fris ser en veel minder agressief dan het gros van zijn genregenoten. Die stormachtige ontwikkeling leidde vervolgens op de plaat tot een vrij voorspelbare opvolger in de vorm van 'New Jersey'. Op het podium daarentegen heeft Bon Jo vi gekozen voor een duidelijk an dere aanpak. In plaats van alleen te blijven mikken op het eigen muzi kale concept (de zogeheten heavy popsong: stevig, maar toegankelijk en radiovriendelijk) en de uitstra ling van de zanger, heeft de groep ineens haar toevlucht gezocht tot een hoop extra effectbejag en fran je. Tot die afleidingsmanoeuvres behoorde gisteravond ook een vlucht door de lucht van Jon Bon Jovi naar een platformpje achter het mengpaneel in de arena, alwaar hij 'I'll Be There For You' aanhief. Die stunt sloeg uiteraard aan en was ook veruit de aardigste uit het omlijstende pretpakket, dat zich al meteen vanaf de opening (met 'Lay Your Hands On Me') nadrukkelijk manifesteerde. Na 'Living On A Prayer' leek Bon Jovi ingetogen tewillen afslui ten met 'Ride Cowboy Ride' (sa menzang met gitarist en tweede man Richie Sambora) en 'Wanted Dead Or Alive', maar op de valreep werd toch weer vol gas gegeven met 'Bad Medicine', als meest re cente hit natuurlijk toch een ver plicht nummer. Zo enthousiast, respectievelijk hysterisch als de 9000 fans op Bon Jovi reageerden (met als gevolg tientallen flauwvallers), zo koel wa ren ze eerder op de avond gebleven onder Lita Ford. De blonde zange res en gitariste, die in de jaren ze ventig deel uitmaakte van The Ru naways, had duidelijk de pest in over die lauwe respons. Logisch, want in haar eigen Amerika telt ze sinds haar jongste solo-album 'Li ta' wel volop mee. Al haar pogin gen om Ahoy' aan haar zijde te krij gen mislukten. Kennelijk was haar hardrockgeluid te rauw en te puur voor hen die voor Bon Jovi waren gekomen. 44 jaar Nederlands elftal (tussen 1911 en 1955). Behalve een impres sie is het ook een ode aan êen vorm van sportfotografie die verdwenen lijkt. Mulder en fotograaf Hans van der Meer plukten uit het omvang rijke Spaarnestad-archief zo'n hon derd foto's. In zijn inleiding noemt Mulder ze Tati-achtig en dat is een kernachti ge omschrijving. Filmer Jacques Tati zocht de absurditeit in het ge wone en dat bieden deze foto's zo veel jaar na dato ook. Het zijn rijke foto's die naast de centrale hande ling nog genoeg stof ter bestude ring bieden. Juichende officials, het ritueel van de toss en de entree van de beide teams. Sommige doelpunten zijn zoda nig gefotografeerd dat het lijkt als of ze zo tegenwoordig niet meer worden gemaakt. Vooral de over zichtsfoto is uit hedendaagse voet balreportages verdwenen. Zo'n fo to van bovenaf gaf mooi inzicht in de wording van een doelpunt. Ter verduidelijking stonden daarbij pijlen en cijfers. NRC Handelsblad probeerde iets dergelijks tijdens het afgelo pen EK nog met tekeningetjes, maar die waren het net niet. Een treffende illustratie van de wee moedige schoonheid van dit foto boek. Zo worden voetbalfoto's niet meer gemaakt. Maar dat zaï waar schijnlijk ook de conclusie zijn als in 2021 een boek verschijnt met in terland-foto's tot 1988. Nostalgie is immers van alle tijden. 'Van die dingen, ja', zou de echtgenoot van Cock van der Laak zeggen. BART JUNGMANN .y. ■ér' menga - Klarinet. Werken van Beethoven en Messiaen. Gehoord op 21 november in de Kapelzaal. LEIDEN - Er kwamen aardig wat mensen opdagen voor het Kallos Trio en dat verdienden deze musici zeer zeker. Wat schuchter betreden ze het podi um, ze buigen keurig voor het publiek en als ze bij aanhoudend applaus telkens moeten terugko men schijnen ze wat verbaasd te zijn; ze zijn immers gewoon hard werkende musici en ze doen hun best. Groter contrast dqn tussen de twee gespeelde werken is nau welijks denkbaar. Beethoven en Messiaen. Het trio in Es grt. opus 1 no 1 van Beethoven werd benut om er in te komen en om het pu bliek alvast een staaltje van hun kunnen te tonen. Een nog zeer klassieke en evenwichtige com positie. De piano fungeert hier tegelijkertijd als fundament en begane grond, waarop uit viool- en cello-snarenspel een ragfijn bouwwerk van melodie en ak koorden rijst. Wat behoedzaam springt pianiste Monique Visser om met haar partij die technisch zeer soepel verloopt, maar die hier en daar wel wat meer reliëf kan verdragen. Naarmate het stuk vordert verandert het 'mooi spelen' van het Trio in wat ge durfder spel zonder dat de klas sieke Beethoven geweld wordt aangedaan. In het adagio canta bile bloeit bij Juliaan van der Linden een prachtig glanzende, warme viooltoon op, beani- woord door de donkere klank van de cello van Arthur de Groodt. Na de pauze is het trio voor de gelegenheid uitgegroeid tot een kwartet, zo licht Juliaan van der Linden toe. Bij het 'Quattuor our la Fin du Temps' van Olivier Messiaen, waar de componist zelf al zoveel woorden aan heeft besteed, wil de violiste deze woorden voor de toehoorders vertalen om het stuk zo iets toe gankelijker te maken. Op een prettige manier vertelt ze over het ontstaan van het werk, over de speciale ritmiek en samen klanken en over de religieuze, mystieke achtergronden. En dan hoor je hoe muziek kan uitdruk ken wat woorden niet vermogen te zeggen: de eindeloosheid van de tijd, het einde van de gemeten tijd, op de eeuwigheid zelf wordt ons een blik gegund. Niet alleen de Engel van het laatste oordeel, ook de musici kondigen ons dit aan. Romke-Jan Wymenga vult de ruimte van de kapelzaal met zijn vogelgezang op de klarinet. Heel natuurlijk ademend begeeft het kwartet zich in zwevende, opstijgende melodieën naar de volmaakte vrede. MONICA SCHIKS Brinkman wil prijsverhoging theater- en museunibezoek Expositie met- werk van Marieke van Die- men en Willem Zeegers, t/m 27 november. Galerie Stelling, Burgsteeg 14, Leiden. Ge opend wo. t/m za. van 12.00-1 &00 uur. •LEIDEN Over de aanduiding van het bij Stelling geëxposeer de werk van Marieke van Die- men en Willem Zeegers bestaat geen eenstemmigheid; in de aan kondiging wordt gesproken van "objecten van Van Diemen" en "schilderijen/tekeningen van Zeegers", terwijl in de toelich ting op de tentoonstelling de werken worden omschreven als "sculpturen" en "tekeningen". In het geval van Marieke van Diemen valt wel wat te zeggen voor de onderlinge verwissel baarheid van de termen, maar het aandeel van Willem Zeegers is minder eenvoudig onder één noemer te brengen. De aard van dit werk is hiervan de oorzaak. Een keus voor tekening of schil derij is moeilijk te maken omdat het materiaal en de techniek (pa pier en een combinatie van colla ge en een tekenachtige werkwij ze) meer in de ene richting wij zen, terwijl de schaal en het me talen frame meer overeenkomen n schilderij. De bewuste waarop Zeegers beide kanten met elkaar verenigt geeft mogelijk aan dat hij niet in een bepaalde traditie wil passen. Willem Zeegers maakte voor. deze tentoonstelling een zeef druk, die belangrijke elementen van zijn andere werk bevat, zoals het gestippelde patroon dat als achtergrond dient voor een gro te, centrale vorm. Deze steeds te rugkerende vorm is een zeemijn, zo blijkt uit de toelichting op het eerste grote werk, dat 'Onze jon gens' is getiteld. Zeegers ge bruikt een actueel gegeven als onderwerp het sturen van Ne derlandse mijnenjagers naar de Perzische Golf en hieruit ont stonden de resterende zeven stukken. De opeenvolging van deze col- lage-achtige schilderijen leert veel over de werkwijze van Zee gers en over de manier waarop deze binnen de thematiek met zijn vormentaal omgaat. Door het gevarieerde materiaalge bruik en de gelaagdheid van de stukken is het werk rijk aan asso ciatieve beelden, die beweging en kracht roepen. De weloverwo gen compositie geeft een sterke basis, die het geheel samenbindt. Marieke van Diemen expo seert vier grote, vrijstaande ob jecten. De perfect afgewerkte ob jecten lijken massieve houten beelden, waarin strakke, rechte lijnen en golvende lijnen samen gaan. Het lijnenspel verbreekt de strengheid van de monumentale vormen, terwijl de nerf van de fi- neerlaag, die de houten kern be dekt, de vlakken verlevendigt. De sculptuur van Van Diemen bezit in sommige gevallen sterke associaties met bestaande voor werpen; een rechtop staande zuil herinnert aan de vorm van een doodskist en een laag stuk met een soort ronde deksel in twee delen vertoont gelijkenis met een sarcofaag. De maat van de sculptuur, die de suggestie van massiviteit onderstreept, sluit goed aan bij de monumentaliteit van Zeegers werk. De combina tie van deze twee talentvolle kunstenaars versterkt de presen tatie van de afzonderlijke bijdra gen. NANCY STOOP AMSTERDAM (ANP) - Minister Brinkman heeft gisteren gepleit voor een verhoging van de toe gangsprijzen voor voorstellingen van gesubsidieerde kunstinstellin gen zoals podiumkunsten (muziek, dans, opera en toneel) en musea. De bewindsman ziet tariefsverho ging naast sponsoring en fondsen werving als een mogelijkheid voor de kunstinstellingen om hun eigen inkomsten te vergroten. De minister hield zijn pleidooi voor hogere prijzen van toegangs kaartjes voor een gehoor van werk gevers op het gebied van podium kunsten tijdens het officieel in ge bruik nemen van het nieuwe on derkomen van "Het Werkgevers- overleg Podiumkunsten" (WOP) aan de Amsterdamse Herengracht. De prijsverhoging moet in de ogen van Brinkman dan wel ge koppeld zijn aan een grotere ver scheidenheid aan toegangsprijzen. "Als er dan ook maar plaatsen be schikbaar blijven tegen een zodani ge prijs dat mensen met wat min der geld, onder wie studenten en houders van een Cultureel Jonge: ren Paspoort, zich daardoor niet af- geschrikt behoeven te voelen", voegde hij eraan toe. Hij voerde verder aan dat uit alle onderzoeken die op dit terrein ge houden zijn, gebleken is dat in ons land de beter opgeleiden en bijge volg veelal de beter gesitueerden in "zeer overwegende mate" bij het gesubsidieerde aanbod gebruik maken van de naar verhouding la ge prijzen. Vooral mensen voor wie die lage prijzen niet nodig zijn pro fiteren ervan. Het laaghouden van de prijzen volstaat op zichzelf niet om mensen te trekken die toch niet van plan waren te komen, maar "die vaak wel bereid zijn fors hoge re prijzen te betalen voor andere evenementen, bij voorbeeld op het gebied van de sport of recreatie". Brinkman hield zijn gehoor voor dat de ontwikkeling die hem voor ogen staat voor een deel al plaats vindt. Als voorbeeld van verder gaande verscheidenheid van toe gangsprijzen noemde hij de pre mière-abonnementen van de Ne derlandse Opera die inmiddels duurder zijn dan gewone abonne menten. Ook voor speciale evene menten komen allengs de prijzen meer op het niveau te liggen van de prijzen in de ons omringende lan den. Wat de prijsdifferentiatie bij mu sea betreft, voerde hij aan dat die zowel binnen één museum als tus sen musea onderling kan worden doorgevoerd. "Het valt immers goed te verdedigen om voor bijzon dere en vaak zeer Kostbare ten toonstellingen een hogere en voor mijn part een aanzienlijk hogere entreeprijs te vragen dan voor een reguliere opstelling". Hij vroeg zich daarbij af waarom bepaalde musea geen onderscheid maken tussen spitsuren voor druk bezette mensen met banen en inko mens en daluren voor andere men sen tegen een lager tarief. "Laat men hier nog maar eens over na denken", betoogde de minister.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21