LEIDSCH DAGBLAD Ruim 100 miljoen extra voor politie Ontvoerde Westduitse baby dood gevonden :e voor Mulroney in Canada Levenswerk van De Jong is volbracht 'Emmy' voor documentaire Anne Frank ^^T,0/y4< Vleesoorlog met VS dreigt Braks dreigt visserij Noordzee te sluiten \erkeer muurvast: 150 Ion file Dinsdag 22 november 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38787 Prijs fl. 1,20 Dader gearresteerd bij ophalen van losgeld BONN (GPD) - De 11 dagen gele den ontvoerde Westduitse baby Patrick Padberg is dood. De politie vond het lijkje van de 15 maanden oude baby vanochtend in Arns- berg. De 32-jarige dader, een wer keloze bouwvakker en zelf vader van twee jonge kinderen, werd ge arresteerd toen hij afgelopen nacht in een bos bij Eslohe in het Sauer- land het losgeld van 1,2 miljoen mark in ontvangst wilde nemen. De man bracht de politie later de plaats waar hij het lijkje had verstopt, ongeveer 10 kilome ter van de plaats van de ontvoering. Patrick werd op de avond van de ontvoering gewurgd. De dader woonde in de buurt van de familie Padberg. Waarschijnlijk heeft hij de oma van Patrick vermoord om dat zij hem had herkend. Als mo tief noemde hij acute geldnood. Vanmorgen kwam er een einde aan een drama dat Westduitsland meer dan een week in spanning heeft gehouden. Het begon alle maal zaterdag 12 november. De ou ders van Patrick zaten voor een korte vakantie in Griekenland. De jongen was bij zijn oma en groot moeder, die in een grote villa even buiten in het Sauerland wonen. Tegen de avond werden zij over vallen. De 56-jarige oma verzette zich hevig en moest dit met de dood bekopen. Het jongetje werd meegenomen. De overgrootmoe der verkeert nog steeds in een shocktoestand en kon geen be hoorlijk signalement verstrekken. De politie, die eerst uit was gegaan van een uit de hand gelopen roof overval, kwam daar op terug toen i brief werd gevonden, waarin de ontvoerder 1,2 miljoen mark eis te van de welvarende bouwonder nemer Padberg. Vanaf dat moment heeft de poli tie zeer voorzichtig geopereerd om de moeizame contacten tussen de ontvoerder en de ouders niet in ge vaar te brengen. Toen een over dracht van het losgeld mislukte, wendden de wanhopige ouders zich via alle Westduitse tv-stations tot de ontvoerder. Daarna schijnt er opnieuw een vluchtig contact te zijn geweest, Kabinet komt bonden tegemoet; acties opgeschort DEN HAAG (GPD) - De protestacties van de politie zijn nagenoeg van de baan, nu het ka binet en de politiebonden overeenstemming hebben bereikt over een tijdelijke salarisver betering. Alleen de Amsterdamse Politie Vereniging is boos over het akkoord en wil doorgaan met actievoeren. Ook de Vereniging van Hogere Politie-ambtenaren (VHPA) is niet tevre den, omdat de officieren volgens de overeenkomst zo'n 2000 gulden bruto per jaar moeten inleveren. Vreugde is er wel bij de grootste vakbonden ACP en NPB. TORONTO (GPD) - De tieve Canadese premier Brian Mul roney heeft de algemene verkiezin gen in Canada gewonnen. Zijn Pro gressieve Conservatieve Partij be haalde een absolute meerderheid in het nieuwe Lagerhuis. Nadat 95 procent van de stemmen was ge teld had hij 169 van de beschikbare 295 zetels behaald. De overwinning van Mulroney betekent dat de Canadese senaat, waar de liberale oppositie een meerderheid heeft het vrijhandels- verdag met de Verenigde Staten spoedig zal ratificeren'. De leider van de Liberale Partij in Canada, Turner, beloofde van te voren dat hij een ja-woord van de kiezer zal eerbiedigen, en in dat ge val zijn partij in de senaat opdracht zal geven voor ratificatie te stern- Zijn partij kwam niet verder dan 82 zetels. De socialisatische Nieu we Democratische Partij van Ed Broadbent behaalde 44 zetels. Het oude Lagerhuis, waar Mulroney over een meerderheid beschikte, had het verdrag al goedgekeurd. Het vrijhandelsverdrag was de inzet de de heftigste verkiezings campagne die Canada ooit heeft gekend. Tegenstanders vinden dat Canada nu de 51ste staat van dé VS wordt. Het kabinet is bereid om twee jaar ruim 100 miljoen gulden extra uit te trekken voor de politie. Boven dien is de inkrimping van het aan tal politiemensen voor die tijds duur opgeschort, waardoor ruim 450 banen behouden blijven. Ook geven de twee politieministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Kort hals Altes (justitie) de garantie dat politiemensen niet gedwongen zul len hoeven te verhuizen Het akkoord kwam gisteravond vrij onverwacht. In een eerder sta dium had het kabinet 50 miljoen gulden voor 2 jaar geboden, waar mee een bezuiniging van precies hetzelfde bedrag teniet werd ge daan. Voor de bonden was dat on aanvaardbaar. Het zou betekenen, dat de politie er geen cent op voor uit zou gaan. Toen het overleg gisteren derhalf om een totaal-pakket, dat van tafel niet te schamen voor dit resultaat, verdwijnt als de politie niet ak- Er was domweg niet meer te krij- koord gaat". gen". Volgende week maandag zullen De Amsterdamse Politie Vereni- de bonden het voorstel voorleggen ging (APV), met 1300 leden de aan de leden. Voorzitter Ger Koffe- grootste politiebond in Amster- man van de Algemeen Christelijke dam, is boos over de jubelstem- Politiebond, met 22.000 leden de ming. "De landelijke politiebon- grootste vakbond voor de politie, den laten zich blij maken met een verwacht dat de achterban het bod dode mus," aldus secretaris Dik- zal accepteren. "We hoeven ons mans van de APV. Dr, L. de Jong heeft zijn taak volbracht. Meer dan 32 jaar heeft de historicus nodig gehad om zijn levenswerk 'Het ko ninkrijk in de Tweede Wereld oorlog' te voltooien. Een werk dat bestaat uit 27 boeken, waarvan vandaag het laatste deel met een verantwoording een overzicht van de correcties en een register verscheen. Op zijn werk wérden in to taal ongeveer 100.000 opmer kingen gemaakt en die leidden tot tienduizenden verbeterin gen. Problemen tijdens het schrijven kreeg De Jong mét het Driemanschap van de Ne derlandse Unie: De Quay, toen hoogleraar in Tilburg, Eintho- ven, destijds hoofdcommissaris in Rotterdam en Linthorst Ho- man, de toenmalige commissa ris van de koningin in Gronin gen, stelden pogingen in het werk de verschijning van deel 4 te verijdelen. Met name oud-premier De Quay wilde voorkomen dat De Jong zou beschrijven hoe het in 1940 opgerichte driemanschap wilde voorstellen het gezag van de Duitse bezetter tc erkennen. De Jong gaat nu een samen vatting schrijven van zijn om vangrijke serie. Het boek zal 500 a 600 pagina's beslaan en is bedoeld voor een toekomstige generatie voor wie de huidige serie veel te veel is. Hij ver wacht dat die samenvatting over 5 jaar gereed is en wil daarvoor eerst de nieuw ver schenen Nederlandse publika- ties over de Tweede Wereld oorlog lezen. De historicus, die nu docent is aan de Harvard University in de VS, schat anderhalf jaar no dig te hebben om de 4000 nieu we titels door te werken. Voor dat De Jong met de samenvat ting begint, wil hij de komende twee jaar zijn memoires schri j- (pagina 2: Een oorlogsge schiedenis waar gaan eind aan kwam) (foto GPD) vandd®9 W 24 PAGINA'S HILVERSUM/NEW YORK dreigde vast te lopen, (GPD/ANP) - De Nederlandse do- kwamen de ministers plotseling cumentaire over Anne Frank, geti- met een nieuw bod dat wel lijnen tegemoet kwam i grote teld „De laatste zeven maanden", gisteren in de Verenigde Staten be- Mulroney is da eerste Canadese derzoek worden gedaan premier in de, laatste 35 jaar die twee opeenvolgende verkiezingen heeft gewonnen. Hij kwam in 1984 aan de macht, en beschikte over een ruime meerderheid van 210 ze tels. - de bonden Voor voorzitter kroond met een Emmy Award Leen van der Linden van de Neder- ^e beste televisiedocumentaire. De iandse Politiebond was dat een vol- Emmy Award is een van de belang- slagen verrassing. "Het leek erop rijkste Amerikaanse tv-onder- dat de zaak zou mislukken. Maar scheidingen, na een korte schorsing waren de ministers ineens bereid een groot De documentaire van de Neder- deel van onze eisen in te willigen", lander Willy Lindwer is in copro- De uitkomst van het overleg be- duktie gemaakt met TROS en tekent dat politiemensen een tijde- BRT. De TROS zond de 75 minuten lijke salarisverhoging, afhankelijk durende documentaire uit op 3 van de rang variërend van 450 tot mei. ar, tegemoet Vrouwelijke medegevangenen politie er op 1 januari 600 gulden vertellen daarin hoe zij Anne Frank hebben beleefd in de laatste maan den van haar leven in het concen tratiekamp Bergen-Belsen. Het VARA-programma 'Kinde ren voor kinderen - 8' is op het Bul gaarse televisiefestival 'De Gouden Antenne' onderscheiden met de per jaar op achteruit gaan. In de komende 2 jaar moet r systeem van functiewaarde ring, waarom de bonden hadden verzocht en dat op 1 januari 1991 moet worden ingevoerd. Voor mi nister Van Dijk is met dit bod de hoogste prijs, de Grand Prix, absolute grens bereikt. "Het gaat BRUSSEL (GPD,ANP) - Een po- importvlees maa ging van Nederland, Groot-Britta- pees vlees zodat nië, Denemarken en Westduitsland geen sprake is. i dreigende vleesoorlog met De makers Bob Rooyens, Mia Schlosser en Frans Schupp, wer den ook nog onderscheiden voor de beste regie, het beste decor en de beste grafische vormgeving. Op de foto reikt NBC-presen- tatrice Connie Chung de Emmy Award uit aan de Nederlandse pro ducer Willy Lindwer. (foto ap) Schooljuf eist straatverbod voor dominee ARNHEM (GPD) - De Arnhemse rechter moet een einde maken aan de avances van een dominee uit Ot- terlo. De man volgt al jarenlang op hinderlijke wijze een onderwijze res uit Schaarsbergen. De vrouw verlangt een straatverbod voor de verliefde predikant. De dominee ontmoette de Schaarsbergse in 1980. In die tijd was hij nog predikant van de Ne derlandse Hervormde Kerk in St. Philipsland. Vanaf dat moment reisde hij geregeld naar Schaars bergen. Omdat het kerkbestuur daarvan niet was gediend, werd de predikant 2 jaar geleden uit zijn ambt gezet. Hij verhuisde toen on middellijk naar Otterlo om dichter bij zijn geliefde te kunnen zijn. De voormalige predikant volgt de vrouw niet alleen in de buurt van haar huis. Hij valt haar, aldus de dagvaarding, ook lastig in de omgeving van de school waar zij les geeft. De vrouw wil nu dat de rechter de dominee verbiedt in haar onmiddellijke nabijheid te ko- aanbod om hon- Brussel. Een kaans kwaliteitsvlees te vergroten de EG-landen werd afgewezen door de VS zal de EG nu een procedure aanspannen bij de wereldorganisatie voor han- tarieven GATT. EG-vergadering meerderheid verzette zich tegen het voorstel de vier om toepassing van het hor moonverbod met een half jaar uit del te stellen. De Amerikaanse regering heeft gedreigd met een hele reeks han- delbeperkende maatregelen als het hormoonverbod op 1 januari van kracht wordt. De VS zien het ver bod als een beschermende maatre gel voor de eigen leesproduktie. De EG-ministers vinden dat het verbod slechts dient om de volks gezondheid van de Europese bur gers te beschermen. Het verbod geldt niet alleen voor Amerikaans lichte regen Half tot zwaar bewolkt en af en toe lichte regen. Minimumtemperatuur iets boven het vriespunt. Middagtem- peratuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige noordwestenwind, aan de kust en op het IJsselmecr vrij krach tig- De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wolkenvelden en overwegend droog. Minder koude nachten. Middagtcmperatuur rond 6 graden. Woensdag 23 november zon op: 08.13 uur, zon onder: 16.39 uur: maan op: 15.53 uur, maan onder: 08.21 water: 10.26 en 23.03 u SCHOENEN gaat verbouwen in Voorschoten De uitverkoop is gisteren maandag 21 november om 1 uur begonnen. Restanten dames, heren schoenen, laarzen en tassen 10 tot 70% korting In Oegstgeest en Haarlem e gedeelte van de collectie niet ander geprijsd. NEW YORK (Rtr) - De Verenigde Staten en de Sovjetunie gaan el- kaars atleten tijdens de training onderwerpen aan dopingcontro les. Atleten worden twee keer per jaar op gebruik van spierver- sterkende middelen onderzocht door officials van de andere mo gendheid. Het verdrag werd gisteren on dertekend door directeur Pitten- ger van het Amerikaanse Olym pische Comité en voorzitter Gro- Moskou en VS: wederzijdse dope-controle myko van de staatscommissie van Sport en Cultuur in de Sov jetunie. Edwin Moses, de Amerikaanse atleet die bij het opstellen van de overeenkomst was betrokken: „Als zo meer gegevens over het gebruik van verboden middelen op tafel komen, kan dat de para noia tussen Amerikaanse en Sov- jetrussische atleten verminde- De testprocedure wordt vol gende maand tijdens een bijeen komst van het Internationaal Olympisch Comité in Wenen na der ingevuld. DEN HAAG (GPD) - Als de Zeeuwse kottervissers niet ophou den met het ontduiken van de vangstbeperkingen voor kabel jauw overweegt minister Braks (visserij) de zeevisserij in de zuide lijke Noordzee voorgoed te sluiten of het gebruik van zwaar vistuig door kotters te verbieden. De be windsman sprak deze dreigende taal gisteren tijdens het Kamerde bat over zijn visserijbegroting voor 1989. Braks maakte voorts duidelijk dat de vissers het komend jaar har der worden aangepakt. Het aantal vangstdagen wordt teruggebracht van 152 naar 135 dagen en voor de verre visserij van 172 tot 145. Deze maatregelen zijn bedoeld om om de vissers te verplichten zich aan de regels te houden. Het afgelopen jaar hebben Nederlandse vissers 20.000 ton illegale vis aangevoerd, 160 maal buiten de veilingen om. De strenge controle-maatregelen van de Algemene Inspectie Dienst hebben dit uitgewezen. De scherpere controle voorkomt niet dat bepaalde vissers toch door- vissen ondanks het feit dat hun quotum vol is. Braks zei dat van de 28 vissers die geen gequoteerde vis meer mochten vangen, dit jaar 20 vissers alsnog een quotum hebben gehuurd. Volgend jaar is dat niet langer mogelijk. Toon met kerst op tv HILVERSUM (GPD) - De AVRO brengt op tweede kerstdag de voor laatste one-man show van Toon Hermans op het scherm. Het gaat om een registratie uit 1984. Een jaar na de opnames moest de cabaretier voor een hartoperatie in het zieken huis worden opgenomen. Daarna werd de show niet meer opge voerd. De uitzending wordt nu ge monteerd door zoon Gnby Her- HILLEGOM/DRIEBERGEN Sneeuw en gladheid leverden van ochtend voor het verkeer in vooral het westen van het land aanzienlij ke vertragingen op. In totaal meld de de politie 16 files met een totale lengte van circa 150 kilometer. De langste stond op de A9 Alkmaar- Badhoevedorp: 30 kilometer. Op de A12, vanaf Reeuwijk, stond een file van 25 kilometer. Het verkeer in Hillegom kwam vanmorgen volledig vast te zitten doordat de twee chauffeurs van de strooiwagens vanmorgen ziek ble ken te zijn. De strooiwagens kon den daardoor pas zeer laat uitrij den. Op de Leidsestraat werd de bestelbus dwars op de weg te staan voor de spoorwegovergang, omdat op de weg niet was gestrooid- Een vrachtwagen uit tegenovergestel de richting ramde de bestelbus. Ook hier vielen geen gewonden. Op het Henri Dunantplein gle den een PTT-wagen en een perso nenauto tegen elkaar, In Voorhout en Nieuw-Vennep deden zich en kele kleine kop-staart-botsingen voor. Ook daarbij vielen geen ge wonden. Een knelpunt was ook de Rijk- weg 4 bij Leiderdorp richting Rot terdam. Om elf uur was daar nog steeds sprake van langzaam rij dend verkeer. Op de provinciale weg 17 langs Zoeterwoude-dorp werden in beide richtingen files ge meld met een lengte van 4 kilome- Belgische cadmiumgolf in de Maas DEN HAAG (GPD) Vanuit België is vannacht een enorme concentratie van het kankerver- weg volledig geblokkeerd door wekkende cadmium via de Maas twee aanrijdingen, waarbij geen gewonden vielen. land binnengestroomd. Het gaat om hoeveelheden die 100 Op de Pastoorslaan kwam een keer hoger zijn dan de toegestane hoeveelheid van 1 microgram per liter. Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat is het cad mium waarschijnlijk door een Belgische kunstmestfabriek in de rivier geloosd. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnemenl en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand 23.95 O per hall jaar 141.91 (alleen mogeN|K mei automatische betaling) q per |aar 270,25 per kwartaal 70.95 - uw voorbeur aankru.se De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam: Straat: Postcode/Plaats: Tetetoon: controle bezorging) bon opeturtn nw het L«x1»ch'Alph*n» Oogblad. Antwoordnummer V 2300 VB Qtden In plMU

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1