Jessica Harmsen kiest aanval Turkse eer aangetast door uitspraak UEFA Leiden wil gat groter maken AZ maakt einde aan droom Spakenburg Deining over voetbalboek Viv Anderson Nienhuis krijgt nieuwe taaie Nationaal schaakkampioene wil 'rotzooi' op het bord Schaakteam handhaaft ongeslagen positie ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 SPORT PAGINA 21 Een rebound en tip-in van Ben de Jong r) bezorgden Leiden de winst i het eerste competitietreffen met rivaal Leiderdorp. (foto Loek Zuyderduii LEIDEN "Als je kampioen wilt worden, dan moet je de ze wedstrijd winnen". De uitspraak van Luba-manager en woordvoerder Hans Halvemaan aan de vooravond van de immer beladen derby tegen titelconcurrent BV Leider dorp laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Hoewel het basketbalseizoen pas voor een kwart is afgewerkt denkt lijstaanvoerder Leiden nu al in termen van een be slissende slag in de strijd om de titel in de eerste divisisie A. ZURICH/ISTANBUL (Reu- ter/GPD) De Europese voetbal unie UEFA heeft gisteren beslist dat de wedstrijd Galatasaray tegen Xamax Neuchtatel in de tweede ronde van het Europa Cup I toer nooi moet worden overgspeeld in een neutraal land. Bovendien moet de Turkse kampioen zijn eerstvol gende wedstrijd in Europees com petitieverband op minstens 300 ki lometer van Istanbul spelen. In Turkije is met grote verontwaardi ging op de maartegel van de UEFA gereageerd. De tuchtcommissie van de UE FA strafte Galatasaray voor het wangedrag van zijn 40.000-koppige aanhang tijdens de wedstrijd tegen Xamax op 9 november in Istanbul. De Zwitsers verloren de ontmoe ting met 5-0, nadat zij de thuiswed strijd met 3-0 hadden gewonnen. Tijdens de wedstrijd werd een grensrechter door een vanaf de tri bunes geworpen voorwerp ver wond. terwijl invaller Adrian Kunz van Xamax een bloedende wond opliep door een vanuit het publiek gegooide munt. De laatste keer dat de UEFA een Europacup-wedstrijd liet overspe len was in november 1984. toen een speler van Rapid Wien tijdens een wedstrijd tegen het Schotse Celtic in Glasgow geraakt werd door een fles. In de lopende Europese beker competitie verwierp de UEFA een verzoek van AS Roma om de met 4- 2 verloren wedstrijd tegen Partizan in Belgrado ongeldig te verklaren, nadat een speler van Roma twee minuten voor het einde door een stuk metaal werd getroffen. Roma kwalificeerde zich overigens toch voor de volgende ronde.door op ei gen veld de Joegoslaven met 2-0 te verslaan. Kruisvaarders "Vermaledijde kruisvaarders", aldus de kop van de frontpagina van het Istanbulse boulevardblad^ 'Bulvar' na de uitspraak van de tuchtcommissie. De Turkse pers was na de overwinning van Galata saray in alle staten en bereidde zich al voor op een finale tegen PSV. "Eindhoven, kom maar op!", luid de een der koppen op de veelkleu rige sportpagina's. Enkele pessi mistische waarnemers, die vooral het recente Nederlandse gebeuren goed hadden gevolgd, voorspelden dat de uitslag door de tuchtcom missie zou kunnen worden gewij zigd in 0-3. maar weinigen schon ken hun geloof. De uitspraak van gisteren, die gepaard gaat met een boete van 27.000 gulden, is haast nog beledi gender. De beslissing heeft een ge huil van woede veroorzaakt in Turkse ochtendbladen, die al de avond tevoren op straat komen. Natuurlijk wordt uitvoerig gere fereerd aan het feit dat de president van de tuchtcommissie. Léon Strasse. een Zwitser is. maar de woede richt zich toch tegen Europa in het algemeen. Dat bestaat uit 'kruisvaarders', bij wie Turkije nooit goed kan doen. De ultra-na tionalistische 'Tercuman' tekent een Turkse voetballer, genageld aan het christelijke kruis. De Bul var brengt een foto van Zwitserse spelers, met daarboven een bloedig kruis: de Gazete vertoont een grote foto van het Heizel-drama: ziehier het ware Europa. Fikse straf voor Joegoslaven BERN (ANP) - De tuchtcom missie van de UEFA heeft tij dens zijn vergadering gisteren boetes tot een bedrag van bijna 70.000 Zwitserse franken, bijna 100.000 gulden opgelegd. Boven dien kregen 22 spelers straffen die varieren van een schorsing van acht wedstrijden tot een uit sluiting voor één duel. De zwaarst gestrafte club is Borac Banja Luca uit Joegosla vië. dat zich misdragen bij Metal- list Charkov. dat in de tweede ronde door Roda JC werd uitge schakeld. De club kreeg een boete van 35.000 franken, bijna 50.000 gul den, De'spelers Jakovljevic (acht wedstrijden) en Bilbija (1 wed strijd) werden geschorst. Jakovl jevic heeft na de wedstrijd de scheidsrechter en de grensrech ters beledigd. Assistent coach Gavrilovic mag tot mei 1993 niet aanwezig zijn bij UEFA-wed- strijden wegens agressie tegen de grensrechter en elftalleider Stanic mag wegens een verge lijkbaar vergrijp tot november- 1991 die functie niet uitoefenen. AC Milan zal in de kwart-fina les van het toernooi van de lands kampioenen Virdis moeten mis sen, hij werd voor drie wedstrij den geschorst. Clubgenoot Mal- dini kreeg één wedstrijd voor twee gele kaarten. In een aparte column van dit wat liberalere dagblad wordt de uit spraak weliswaar onrechtvaardig genoemd, maar de snedige com mentator herinnert er tevens aan dat. zolang je in Turkije 7.5 jaar ge vangenisstraf kunt krijgen voor het vertalen van een boek, de afstand tussen dit land en Europa niet te overbruggen zal blijven. De thuiswedstrijd van Xamax in Neuchatel werd verstoord en on derbroken door Kurdische activis ten die met vlaggen en spandoeken op het terrein kwamen. Omdat de Kurdische vlag lijkt op die van Ga latasaray, liepen ook toen de Tur ken de b'oete op. Wat weet de UE FA van separatistische stromin gen? En de Turken hadden ook geen zin deze in sportieve kringen slapende hond wakker te maken, dus ze betaalden de boete. Maar Europa heeft het altijd wel op de Turken voorzien,' dat is het hoofdmotief in de Turkse kranten van vandaag. In dergelijke trant schrijven zij nadat een Turks liedje weer eens onderaan is geëindigd in het Europese Songfestival. "De Turken hebben alleen elkaar SPAKENBURG (ANP) - Spa kenburg heeft gisteren 55 minu ten mogen hopen op een tweede stunt in het toernooi om de KN- VB-beker. Na de uitschakeling van DS'79 (3-2). hielden de ama teurs ruim een helft stand tegen AZ. Pas nadat Groot in de 55e mi nuut voor 1-3 zorgde, bleek het verschil tussen de in de competi tie matig draaiende zaterdag eer steklasser en de eerste-divisie- club in opbouw. AZ vond één doelpunt in het verdere verloop echter genoeg: 1-4 Spakenburg begon met de we tenschap, dat het tegen betaalde clubs goed pleegt te spelen. In voorgaande jaren werden de dor pelingen in het bekertoernooi pas in de verlenging of zelfs in een tweede wedstrijd uitgescha keld door Den Haag, Cambuur en MW. Daar stond tegenover. "In het begin trainde ik twintig uur in de week. Dat is wel veel ja, voor al omdat ik ook nog aan kunstrij den deed. Maar dat werd helemaal zo gestuurd door die club. En ik teer nu nog op de dingen die ik toen geleerd heb", aldus Jessica Harmsen. "Dat moet oek wel", ver volgt ze "want ik train nu heel wei nig. Ik krijg van de bond zes trai ningen per jaar, van vier uur per keer. Verder doe ik aan correspon dentieschaak. Daar ben ik onge veer drie uur per week mee bezig". Schaken is voor Jessica Harm sen, nationaal kampioen vrouwen schaak en lid van het Nederlandse team dat momenteel deelneemt aan de 28-ste Schaakolympiade in het Griekse Thessaloniki, dus be paald geen fulltime baan, zoals het dat voor mannelijke topschakers wel is. Dat heeft zijn redenen: "De huidige vrouwentop beseft don ders goed dat je met schaken je brood niet kunt verdienen. Van daar dat vrouwelijke schakers van mijn leeftijd studeren. De leden van de oudere generatie kunnen we bijhouden omdat hun leeftijd ze langzamerhand parten gaat spelen. Want na je veertigste ga je nou een maal achteruit op schaakgebied. Je moet je kynnen concentreren, je moet snel rekenen en jé moet veel weten. Vooral het rekenen wordt minder na je veertigste. Schaakkinderen "Je merkt nu ook dat er inder daad veel ouderen wegvallen, op een paar toppers na. Cathy van der Mije is zo'n uitzondering. Ze draait nog steeds goed mee. Maar zij is in Roemenië profschaakster geweest en ze weet zo verschrikkelijk veel, daar kunnen wij niet aan tippen. Samen met Heieen de Greef en Ma- riëtte Drewes vormen we een hecht teampje. Cathy spreekt wel eens gekscherend over haar schaakkin deren. Dat zijn Heieen, Mariette en ik dan". Dat er zo weinig vrouwen scha ken verklaart Harmsen aldus: "Ten eerste worden veel vrouwen ervan weerhouden om op een schaakclub te gaan omdat ze dan altijd tussen de mannen zullen zitten. Ër zal mis schien nog een enkele andere vrouw op de club zitten. Wat me ook opvalt: vrouwen hebben een veel bredere interesse dan. man nen, ik denk dat ze een ander ka rakter hebben. Mannen kunnen zich in één hobby vastbijten en er een dagtaak van maken, terwijl vrouwen ook nog andere dingen doen. Ik zie in de schaakwereld dat echt fanatieke mannen niks anders doen dan schaken. Schaken kijken op tv, schaakboeken lezen, ze laten hun huishouding verslonzen en het hele huis is bezaaid met schaakbor den. -boeken en -klokken". als vriend", aldus hoofdartikelen schrijver Rauf Tamer in de Tercü- man. die tevens betuigt dat hij een aanhanger van de voetbalclub Be- siktas is, maar dat iedereen zich nu achter Galatasaray moet scharen, omdat dit staat voor de eer van Tur kije. President Evren heeft de uit spraak van Zurich 'hard en schok kend' genoemd. ("Onrechtvaar dig", citeert ten onrechte de Tercü- man.) Maar premier Özal, zelf een Galatasary-supporter, opteert voor een optimistischer visie: "De vol gende wedstrijd winnen we met 6- 0". De hele Turkse pers is ervan overtuigd dat Galatasary zich in Is tanbul veel sterker heeft betoond dan Xamax. Het Zwitserse boule vardblad 'Bliek' sprak toen van 'terreur in Istanbul', maar wat de wedstrijd zelf betreft ook van 'een vernedering tot op het bot' van de Zwitserse club. Alleen begint nu bij de Turken de twijfel te knagen: speelden die Zwitsers misschien extra zwak, omdat ze al zagen aan komen dat de wedstrijd niet mee zou tellen? dat de club in de huidige compe titie geen enkele thuiswedstrijd heeft gewonnen. Toch achtte Spakenburg zich niet kansloos. DS was immers verslagen en de monden waren vol van de oefen zege op Wageningen van vorige week, IJdel streven Tegen AZ, dat in zijn glorietijd drie keer de beker veroverde. "Op een toernooi zie je dat ver schil ook. Mannen gaan na hun par tij nog eens urenlang analyseren. Waarom heb je dit gedaan, waarom heb je dat gedaan? Veel vrouwen kijken maar even naar de partij, doen dan dat bord weg en gaan heel andere dingen doen. Pingpon gen. biljarten of wandelen. Of wat ouwehoeren en rondhangen. Als ik zelf een partij heb gespeeld, wil ik daarna misschien nog wel even naar een cruciaal moment kijken, maar ach... dan is die partij ge speeld en dan wil ik 'm niet meer zien". Fanatiek Harmsen denkt niet dat vrouwen minder goed schaken dan mannen omdat ze minder fanatiek zijn. "Nee, ik denk niet dat dat de enige verklaring is. In het Oostblok krij gen talentvolle jongens en meisjes dezelfde intensieve schaakoplei ding en toch blijkt dat de jongens de meisjes heel hard voorbijstre ven. Ik hoop dat iemand nog eens een biologische verklaring kan vin den voor het feit dat vrouwen slechter schaken. Er wordt wel ge zegd dat bij vrouwen de linker her senhelft, waar de aanleg voor lo gisch denken bepaald wordt, min der goed ontwikkeld is. Maar dat is nog nooit echt bewezen. Het is raar, hoor: bij alle sporten presteren vrouwen minder goed dan man nen, en daar zal niemand lullig over doen". "Bij tennis bij voorbeeld, be grijpt iedereen waarom vrouwen niet tegen de mannen kunnen op boksen: ze hebben minder spier weefsel. Dat wordt geaccepteerd en de vrouwen die daar aan de top zijn, zijn goed in onze ogen. Maar niemand kan verklaren waarom vrouwen slechter schaken dan mannen en dus wordt er gezegd dat we slecht zijn". Dommer Zijn vrouwen misschien dom mer? "Dat mag je niet zeggen, hè. Maar volgens mij is het wel zo. Ten minste, in logisch denken en dus schaken, zijn vrouwen gewoon minder intelligent. Ik heb me daar bij neergelegd. Misschien zit er een Hongaarse wereldkampioene aan te komen. Judith Polgor is elf jaar en ze slaat mannen met een rating van 2400 van het bord. Ik denk dat Judith Polgór een goede kans maakt om op zekere dag wereld kampioen bij de mannen te wor den en dan kan ik natuurlijk niet volhouden dat vrouwen dommer zijn". moest de reeks worden verlengd. Een ijdel streven, zoals bleek. De Alkmaarders, zonder de gebles seerde topscorer Loggie. hadden een half uur nodig voor de ope ningstreffer. Verroen scoorde van dichtbij, na doorkoppen van Van Haastrecht. Voor de meege reisde Alkmaarse jeugd was dat een reden het veld op te gaan en Verroen persoonlijk te felicite ren. Scheidsrechter Modderman legde de wedstrijd stil en hervat- De dingen maat half doen is niks voor Jessica en daarom is ze in au gustus informatica gaan studeren aan de HTS. Een mannenwereld, maar ze is inmiddels gepokt en gemazeld in een milieu van fanatie ke mannen. De bewering dat ze wel heel intelligent moet zijn om op zo'n hoog niveau te kunnen scha ken, wordt nuchter afgewimpeld: "Als ik me zelf vergelijk met man nen, zeg ik: dat zal wel meevallen. Ze kunnen me vaak met een be perkte hoeveelheid training voor bijstreven. Ik wil me zelf niet dom noemen, maar zeker ook niet su per-intelligent. Ik sta ook wel altijd van me zelf verbaasd, hoor. In de hele vrouwentop heeft iedereen VWO of gymnasium, met hoge cij fers. Als enige heb ik Havo". Heldhaftig Harmsen omschrijft haar sterke kanten in het schaakspel als haar tactiek en lef. "Ik ga heel heldhaf tig op de koning af en dat is vaak wel gunstig. Ik ben een uitzonde ring: echt agressieve speelsters zijn er maar weinig. De meeste vrou wen spelen heel voorzichtig en vei lig. Ik niet, ik wil heel graag iets doen. Ik val dolgraag aan, ik vind het heerlijk om een koningsstelling open te breken, om mat te zetten. Daar loop ik wel risico's mee, met dat aanvallen dus, maar de meeste vrouwen zijn bang om met scherpe stellingen geconfronteerd te wor den en die proberen ze dan ook krampachtig te vermijden in plaats van actief een tegenaanval op te zetten". "De positionele speelsters zijn vaak eindeloos bezig om ervoor te zorgen dat de tegenstander een zwakke loper overhoudt, dat is een loper die niet kan aanvallen. Ze willen dan zelf een sterker stuk overhouden, dat wel kan aanval len. Ze azen op een voordeeltje dat ze op de lange termijn zullen gaan uitbuiten. Ik krijg daar de kriebels van omdat ik nou juist een rotzooi op het bord wil, zodat ik kan aan vallen. Ik denk dat ik daarom de ti tel kon pakken, want met voorzich tig spel win je niet. Je ziet het aan Kasparov en Karpov, de nummers één en twee van de wereldranglijst. Kasparov is het aanvallende type, Karpov is voorzichtiger. Ook bij hen zie je dat de aanvaller overwint". "Weetje wat mij een kick geeft? Als ik een heel mooie combinatie kan uitvoeren en ik zet m'n tegen stander mat door eerst de helft van m'n stukken te offeren en uiteinde lijk met m'n laatste stuk mat te ge ven. Het leuke is dat ik aan het eind materieel heel zwak sta en toch win". te die pas, toen elftalbegeleider Hugo Hovenkamp de fans achter de afrastering had bewogen. Dat was de Spakenburgse ordebe waarders niet gelukt. De oud-in ternational was nog niet terug op zijn plaats, of het stond gelijk. De snelle Ben van de Hoek, die te gen DS ook al twee keer had ge scoord, ontfutselde Vonk de bal en tekende voor 1-1. Spakenburg kreeg echter geen vat op AZ. dat in de extra tijd voor rust via een fraaie boogbal van Van Ham het verschil in kwaliteit aangaf: 1-2. Na het doelpunt van Henk Groot, tien minuten na de pauze, was de strijd gelopen. AZ per mitteerde het zich een aantal uit stekende mogelijkheden te ver prutsen en maakte pas in de slot minuut het kwartet vol. toen doelman Fidder na een schot van Groot over de bal dook. "Het is een heel belangrijke wed strijd", stelt Halvemaan met na druk. "We hebben de kans om alle ploegen op minimaal vier punten achterstand te zetten. Dat geeft ons lucht voor de zware januari maand, waarin we ploegen als BVO Al phen en Leiderdorp opnieuw te genkomen". Het ambitieuze Lei den ziet Leiderdorp als enig over gebleven concurrent voor het kam pioenschap. "ASVU is te wisselval lig en BVO krijgt het na het vertrek van Jeff Robinson gewoon erg moeilijk", beredeneert Halve maan. Leiden kan morgenmiddag in Leiderdorp beschikken over de voltallige selectie. Erik Paul van Roche en Kelly in zelfde ploeg LONDEN (ANP) - Sean Kelly gaat het komende seizoen voor dezelfde formatie rijden als zijn landgenoot Stephan Roche. De Ier bereikte in Londen volledige overeenstemming met de leiding van de wieleréquipe van Fagor, een Franse ploeg met een Spaan se SRonsor. Kelly zal begin volgende week zijn handtekening onder de ver bintenis voor het nieuwe seizoen zetten. Hoewel hij eerder bijna rond was met de Belgische for matie ADR, is met name Roche blijven aandringen op zijn komst naar Fagor. Roche is zeer onder de indruk van de kwalitieten Kelly. Weeren is weliswaar al enige tijd geblesseerd, maar de spelmaker weet toch op de been te blijven en gaat pas half december met zijn voet onder het mes. In het kamp van de tegenstander ontbreekt Will Moerer, die pas volgende week heel voorzichtig de training hervat. Leiderdorp-coach Bert Samson weigert de ontmoeting met Leiden een bijzondere betekenis toe te kennen, ook niet na het schlemieli ge verlies in de laatste seconden van de uitwedstrijd in Leiden, toen Ben de Jong zijn ploeg naar de winst tipte. "Het maakt mij niets uit tegen wie we spelen. Er is voor mij geen verschil tussen US of Lei den, hoogstens wordt het wat moeilijker, maar dat maakt het al leen maar leuker. Ik denk niet in termen van kampioenschap of de gradatie. Iedere wedstrijd is er éen en aan het einde van de rit zien we wel waar we staan". Samson ziet dit seizoen een ni vellering aan de top van de eerste divisie. "Early Bird en Leiderdorp waren vorig jaar bijna onaantast baar, de onderlinge verschillen tus sen teams als Leiden, Leiderdorp, BVO en ASVU zijn kleiner, waar door je iedere week op scherp moet staan". Samson, die met zijn rela tief onervaren en kleine ploeg de blessures goed heeft opgevangen, ziet daar de kansen voor Leider dorp. "Wij kunnen de competitie niet naar onze hand zetten en zijn er dus gebaat bij dat de andere teams elkaar afmaken". "Alleen Leiden is tot nu steeds de dans ont sprongen", weet Samson, die daar snel een einde aan wil maken. LONDEN (DPA) International Viv Anderson moet voor de tucht commissie van de FA. de Engelse voetbalbond, verschijnen. De 32- jarige verdediger van Manchester United wordt aangeklaagd, omdat hij in een door hem geschreven boek de voetbalsport in discrediet heeft gebracht. Anderson deed uit de doeken hoe men een scheidsrechter kan manipuleren. Bovendien beweer de hij dat alle middelen zijn geoor loofd om een tegendoelpunt te voorkomen. "Het is de plicht van een verdediger te voorkomen dat er wordt gescoord", aldus Anders on. in 1978 als eerste kleurling doorgedrongen tot de nationale ploeg van Engeland. Anderson noemt het niveau van de arbiters in Engeland» bedroe vend. "Tegenover elke goede scheidsrechter staan zeker drie slechten", aldus de verdediger. Hij legt uit hoe men dergelijke fluitis ten kan misleiden. De scheidsrech- terscommissie heeft inmiddels ge ëist dat Anderson voor zijn uitlatin gen moet worden gestraft. In Westduitsland kende men en kelejaren geleden een vergelijkba re rel. Doelman "Toni" Schuma cher werd destijds voor het leven geschorst voor de nationale ploeg en weggestuurd bij zijn club 1 FC Köln, na het verschijnen van zijn boek "Anpfiff'. Hierin verhaalde hij ondermeer over doping in de voetbalsport en de beperkte ver standelijke vermogens van enkele collega-internationals. Geen succes Shot SAARBRuCKEN (ANP) - Shot is gisteravond in de tweede ronde van het toernooi om Europacup II met 5-1 verslagen door Saarbrüc- ken. De Westduitse tafeltennis ploeg, in 1986 winnaar van de Eu ropese beker voor landskampioe nen, was in eigen zaal duidelijk te sterk voor het jonge Wageningse drietal. Door gebrek aan ervaring werd te nerveus begonnen tegen Saarbrücken, met de Westduitse international Jürgen Rebel en de sterke Chinees Xie Saike. Trico Keen haalde, uitgerekend tegen Rebel, het enige punt binnen. VEENDAM (ANP) - Henk Nien huis, de 44-jarige trainer-coach van Veendam, zal aan het einde van dit seizoen technisch directeur bij zijn vereniging worden. Nienhuis en de club tekenden een overeenkomst voor twee jaar. Veendam zal als op volger van de huidige trainer, die aan zijn vijfde seizoen bezig is, een A-trainer zoeken, die na een in- werkperiode de coach-taak van Ni enhuis zal ©vernemen. Rob McDonald zal niet naar de Oostgroningse eredivisieclub ko men. De Engelse spits, die door PSV zou worden verhuurd, heeft, zich vrijgekocht van zijn contractu ele verplichtingen bij PSV en heeft getekend bij Newcastle United, staartclub uit de Engelse eerste di visie. ROTTERDAM (GPD) Jessica Harmsen begon met schaken toen ze acht jaar oud was. Haar broertje leerde haar de eerste kneepjes. Op haar elfde werd ze lid van een club. "De eerste toernooien die ik speelde, won ik meteen. Toen ik twaalf was, won ik de regionale kampioenschappen en de Nederlandse kampioenschappen voor meisjes tot dertien jaar". THESSALONIKI (ANP) Het Nederlands team bij de schaak-olym piade in Thessaloniki is nog steeds zonder nederlaag. De ploeg, die in middels heeft plaatsgenomen op het podium - het voorrecht voor de hoogstgeklasseerde vier - won gisteren in de vijfde ronde met 2 1/2-1 1/2 van Tsjechoslowakije. Dat resultaat kwam tot stand door drie re mises en één overwinning: van Douven op Pekarec. De Nederlandse vrouwen verging het minder goed. Na drie uur spe len leek een overwinning met 3-0 op Denemarken zeer goed mogelijk. Door vergissingen en regelrechte blunders gingen echter twee van de drie partijen verloren en was een nederlaag met 1-2 het resultaat. De Hongaarse zusjes Polgar hielden de geduchte Russinnen in bedwang. Susza remiseerde met wereldkampioene Tsjiboerdanizde en Judith won van Levitina. De derde partij werd afgebroken. De mannen van de Sovjetunie namen een voorlopige voorsprong van 2-1 tegen IJs land. Hjartarsson hield daarbij Kasparov op remise. In het duel tegen Tsjechoslowakije kon John van der Wiel bogen op de beste voorbereiding. De voorkeur voor het Slavisch van zijn tegen stander Stac'nik kennend had hij op de rustdag nog een aantal varian ten doorgenomen, waarvan er één ter tafel kwam. Tot aan de 25ste zet had hij profijt van de voorbereiding. Er was toen een situatie ontstaan, waarin hij weinig meer te vrezen had. Sosonko speelde aan het tweede bord tegen Smejkal een koningsin- dische partij met g3 op de derde zet, die al snel in remise eindigde. Eenzelfde resultaat kwam tot stand aan bord drie waar Blatny en Pi ket in een Siciliaan zonder dames elkaar geen kwaad deden. Het echte gevecht speelde zich af aan het laatste bord bij Douven - Pekarec. Een Meraner, waarin Douven een tikkeltje beter stond. Hij veroverde hal verwege het middenspel een pion, maar tegen de tijdcoiltrole kreeg zijn opponent kleine tegenkansen. In de tijdnoodfase kreeg Douven echter weer de overhand. De partij werd in eerste instantie afgebro ken, maar daarna toch door Pekarec opgegeven. De individuele resultaten zijn: Nederland - Tsjechoslowakije 2 1/2 - 1 1/2, Stacnik - Van der Wiel 1/2-1/2, Sosonko - Smejkal 1/2-1/2, Blatny - Piket 1/2-1/2, Douven - Pekarec 1-0-. Vrouwen: Nederland - Denemar ken 1-2, Hoiberg - Harmsen 1-0, De Greef - Berg 1-0, Jensen - Drewes 1-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21