LEIDSCH DAGBLAD Medicijnen stuk goedkoper RXTRA Geheim overleg Lech Walesa met Poolse minister Kiszczak Eigen bijdrage ziekenfondspatiënten blijft Perscombinatie moet 80 min. extra betalen Demmenie <sL Litouws parlement verwerpt autonomie -AUTQjHHMSKERK Zaterdag 19 november 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38785 Prijs fl. 1,20 Reagan tekent harde wet tegen drugs en drank WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Reagan heeft gis teren een harde anti-drugswet ge tekend. Drugskoningen kunnen ter dood worden veroordeeld even als mensen die in de drugswereld moorden begaan of daartoe op dracht geven. Advocaten kondig den aan het toepassen van dat as pect van de nieuwe drugswet voor het opperste gerechtshof te zullen aanvechten. Niet alleen handelaren kunnen zware straffen tegemoet zien. Drugsgebruikers, ook niet ver slaafde gelegenheidsgebruikers, worden zwaarder bestraft. Zelfs het bezit van een paar gram aan verdovende middelen kan worden bestraft met boetes tot 10.000 dol lar. Bovendien kunnen veroordeel den uitgesloten worden van studie beurzen, veteranenpensioenen en de overheid kan weigeren een ver oordeelde een woning toe te wijzen of garanties te geven voor leningen of hypotheken. In dezelfde wet worden ook maatregelen genomen om het drankgebruik te beperken. Vanaf volgend jaar moet op iedere ver pakking van alcoholhoudende drank een waarschuwing komen die wijst op gevaren tijdens het rij den en zwangerschap. Voor miljoenen hasj op Nederlands jacht POOLE (AP) - De Britse doua ne heeft gisteren op een Neder lands jacht 2 ton hasj met een straatwaarde van 21 miljoen gulden ontdekt. Drie Nederlan ders en een Amerikaanse zijn aangehouden. Het 12 meter- jacht Gerdina II ligt in Poole in zuidwest Engeland aan de ket ting. De Gerdina II was vanuit Portugal naar Poole gezeild. De douane besloot het jacht te on derzoeken omdat het zo diep in het water lag. Twee beman ningsleden werden aan boord gearresteerd. WARSCHAU (AP) - Leider Lech Walesa van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft gis teravond in het geheim overlegd met de Poolse minister van bin nenlandse zaken generaal Kisz czak. De vakbond zou vanmorgen een verklaring afleggen over het ge sprek. Walesa en Kiszczak probe ren al enkele maanden de obsta kels weg te ruimen die een ronde tafel-overleg tussen regering en op positie in de weg staan. Walesa was drie weken geleden door de minis ter uitgenodigd voor een gesprek. De vakbondsleider reisde donder dagavond van zijn woonplaats Gdansk naar Warschau, waar hij vrijdag in het gebouw van het ka tholieke episcopaat sprak met twee van zijn adviseurs. Ook bisschop Goclowski van Gdansk was in War schau. De ontmoeting van Walesa en Kiszczak zou een laatste poging zijn geweest om nog tot een georga niseerd overleg tussen regering en oppositie over de Poolse toekomst te komen. Het houden van zo'n ronde tafel-conferentie werd eind augustus na een landelijke sta- kinsggolf afgesproken. DEN HAAG (GPD) De prijs van medicijnen gaat op 1 ja nuari gemiddeld 7 procent omlaag. Vooral duurdere medi cijnen worden goedkoper. Met de verlaging moet per jaar 420 miljoen gulden worden bezuinigd. De medicijnknaak, de eigen bijdrage van f2,50 die ziekenfondspatiënten nu nog per recept moeten betalen, blijft in 1989 bestaan. Eer der was besloten deze af te schaffen. procent per jaar, en niet om het middel. Hij verheelde niet dat het bij de gesprekken soms hard tegen hard ging. Van de prijsdaling voor genees middelen van gemiddeld zeven procent komt zes procent door een prijsverlaging bij de leveranciers. De groothandel zal genoegen moe ten nemen met een procent minder winst. De stimulans die apothekers nu nog ontvangen om goedkopere medicijnen voor te schrijven (één derde van het prijsverschil met duurdere middelen) wordt gehal veerd. Volgens de betrokkenen be tekent dit niet dat daarmee weer meer dure medicijnen verkocht zullen worden. Voor nieuwe medicijnen die op de markt komen, is afgesproken dat de prijs meer in overeenstem ming zal zijn met die in andere EG- landen. De prijzen van geneesmid delen zijn in Westduitsland en Ne derland de hoogste van de hele EG. PRETORIA De zuster van een Zuidafrïkaanse verzetsstrijder wordt getroost nadat een rechter in Pretoria haar broer en drie anderen schuldig achtte aan hoogverraad. De uitspraak in het zogenaamde Delmas-proces heeft in Zuidafrika voor veel beroering gezorgd. De vier mannen en zeven anderen worden mogelijk ter dood veroordeeld in verband met hun aan deel bij onlusten vier jaar geleden. In zwarte woonwijken rond Johannes burg en Pretoria vielen daarbij honderden doden. Bischop Tutu zei na af loop van het proces: "Als dit hoogverraad is, ben ik ook schuldig". Het von nis wordt gezien als een zware slag voor de verzetsbeweging UDF. (foto AP) zie verder pagina 7 ROOSENDAAL (GPD) - De Pers combinatie moet diep in de buidel tasten bij de fusie met de Neder landse Dagblad Unie (NDU). Else vier moedermaatschappij van de NDU ontvangt in totaal 80 mil joen gulden extra van de PC. Volgens de hoofddirectie van de Perscombinatie bleek om twee re denen een aanvullend bedrag no dig. Om een waardeverhouding van 75:25 te,bereiken tussen aan deelhouders van Elsevier en Pers combinatie in het nieuw te vormen dagbladbedrijf, moet de Stichting Het Parool 10 jaar lang 4 miljoen gulden aan de nieuwe holding be talen. Verder betalen PC-aandeelhou- ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Vrij koud Veel bewolking en af en toe een bui, in het oosten van het land mogelijk met natte sneeuw. Middagtcmperatuur ongeveer 7 graden. Noordwestelijke wind, matig, aan de kust en op het IJs- sclmecr af en toe krachtig, in de loop van de dag geleidelijk afnemend. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wisselend bewolkt en af en toe regen- of sneeuwbuien. Kouder weer en in de nacht plaatse lijk vorst aan de grond. Middagtcmpe ratuur rond 5 graden. Zondag 20 november zon op: 08.08 uur, zon onder: 16.43 uur: maan op: 14.51 uur, maan onder: 03.50 Waterstanden te Katwijk Maandag 21 november zon op: 08.10 uur, zon onder: 16.41 uur: maan op: 15.06 uur, maan onder: 05.19 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.45 en 13.10 uur; laag water: 09.43 en 21.13 uur. ders 20 jaar lang 2 miljoen uit het dividend dat zij krijgen uit de nieu we holding. Die is nodig om de PC- aandeelhouders op 50-50-basis in de juridische zeggenschap te laten delen. De 80 miljoen komt boven op de normale dividendbetaling. Externe adviseurs hebben de waardeverhouding berekend. In werkelijkheid betaalt de Stichting Het Parool 3 miljoen per jaar, om dat zij zelf weer 25 procent van de 4 miljoen terugkrijgt. Volgens de PC-hoofddirectie moet bovendien in aanmerking worden genomen dat bij de oprich ting van de nieuwe holding de PC- aandeelhouders een groot bedrag ontvangen. Namelijk: uit de reser ves van PC 12 miljoen gulden en 100 procent uitkering van de winst 1988 die ongeveer 10 miljoen zal be dragen. Verder zal Elsevier de positie van de nieuwe holding versterken met ruim 40 miljoen gulden. Zo zal de schuld die NDU aan Elsevier heeft, worden omgezet in eigen vermogen (circa 20 miljoen). Voorts zal de volledige winst 1987 (ruim 20 miljoen) in het bedrijf worden gelaten. De redactie van het Algemeen Dagblad wijst de fusie tussen de NDU en de Perscombinatie voor alsnog van de hand. Een motie van deze strekking is gisteren aangeno men op een vergadering, die door ruim 80 van de 140 AD-journalisten werd bezocht. De redactieleden vinden dat de voorgenomen fusie tal van vragen oproept over de redactionele onaf hankelijkheid, de identititeit van de krant en de continuïteit van de investeringen. De bonden hebben gisteren het eerste formele gesprek met de betrokken uitgevers ge voerd. Tegen het eind van de maand zullen ze opnieuw om de ta fel gaan zitten. Premier Lubbers is niet erg inge nomen met de voorgenomen fusie. "In het algemeen ben ik geen voor stander van te veel financiële con centratie binnen bepaalde sectoren van de markt", aldus de premier gisteren na afloop van de minister raad. Demmenie Computers Postbus 109-2300 AC Leiden Reaal 2 Leiderdorp Tel. 071-41.11.81 Dit zijn de hoofdpunten uit een ak koord dat de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Even huis (economische zaken) gisteren hebben gesloten met tien organisa ties uit de gezondheidszorg. Het gaat om de producenten, impor teurs en groothandelaars in ge neesmiddelen, apothekers- en art senorganisaties, alsmede ziekte kostenverzekeraars en ziekenfond- Het plan om de kosten van ge neesmiddelen te verlagen is af komstig van de tien organisaties zelf. Zij boden het aan als alterna tief voor een kabinetsvoorstel, dat voorzag in vaste vergoedingen voor medicijnen waarbij de patiënt hogere kosten zelf zou moeten be talen, het zogenaamde ijkprijzen- systeem. Op 1 januari moeten de partijen aantonen dat de prijzen van medi cijnen inderdaad gemiddeld 7 pro cent dalen. Vervolgens zal in juni bekeken worden of het akkoord ook anderszins w^rkt. Het gaat dan met name om meer concurrentie op de geneesmiddelenmarkt waar door de prijzen dalen. Mocht blij ken dat het akkoord niet werkt, dan zal de overheid alsnog het ijk- prijzensysteem invoeren. Volgens Deee ging het de rijks overheid om het doel, het teniet doen van prijsstijgingen bij ge neesmiddelen van acht a negen Werkloos op weg naar een baan 'Spermadonor moet anoniem blijven' Dorp aan het IJ vol verstotenen VANDAAG 52 PAGINA'S VILNIUS (AFP/Rtr) - Het Li touwse parlement heeft gisteren drie artikelen van de nieuwe grondwet verworpen die de repu bliek autonomie tegenover Mos kou moesten gegeven. Dit gebeur de met algemene stemmen. Het is een slag voor Estland, waar het par lement woensdag wel zulke artike len aannam. Zij geven het parlement ve torecht over toepassing van wetten uit Moskou, bepalen dat de pro- duktiemiddelen eigendom van de republieken zelf zijn, en garande ren dat de burgers hun grondwet telijke rechten kunnen uitoefenen. Het presidium van het unie-par lement van de Sovjetunie in Mos kou had de Estische stappen direct na de stemming verworpen Litou wen en Letland te waarschuwen Bende bekent nog 5 bankovervallen AMSTERDAM (ANP) - De bende die begin deze maand met een nep- geldauto een groot geldbedrag af haalde bij de NMB-bank in de hoofdstad, heeft nog vijf overval len bekend. Daarbij is in totaal on geveer een miljoen gulden aan baar geld buitgemaakt. Het onderzoek naar de daden van de uit zes man bestaande ben de gaat in ieder geval door tot het eind van dit jaar. Er worden nog meer bekentenissen verwacht. Onder de verdachten bevindt zich een 31-jarige geldloper die in formatie doorspeelde aan de ande re bendeleden. Onderzoek heeft in middels uitgewezen dat de geldlo per bij ten minste een overval zelf de overvallen geldloper was en bij een andere overval de chauffeur van de overvallen geldauto. De tot nu toe door de bende bekende overvallen zijn gepleegd in Am sterdam, Hilversum en IJmuiden. Meer geld voor crèches en gastouderschap DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal 125 miljoen gulden uittrekken voor uitbreiding van het aantal crè ches en stimulering van het gastou derschap. Voor fiscale maatrege len, zoals vooral de WD bepleit, voelt het kabinet niet. Premier Lubbers weigerde gisteren na af loop van het kabinetsberaad in te gaan op de details van het compro mis. Minister Brinkman (WVC) zal de Kamer daarover binnenkort in formeren. Het kabinetsstandpunt "het^ voorbeeld niet te volgen, is verpakt in de vorm van een ad- 1 J vies-aanvrage naar een reeks in stanties. CDA en WD hebben geruime tijd van mening verschild over de verdeling van 125 miljoen voor de kinderopvang. Het geld komt in 1990 beschikbaar, wanneer de ver eenvoudiging van het belasting stelsel wordt ingevoerd. Het CDA wilde met het geld het aantal crè ches uitbreiden. Ook zou het aantal gastouders (betaalde oppas) moe ten worden uitgebreid. De WD koos voor belasting maatregelen: ouders met kinderen tussen de nul en vier jaar zouden een fiscaal voordeeltje moeten krij gen. Zij kunnen dan zelf bepalen of ze het geld besteden aan professio nele opvang. De PvdA koos in een initiatief-wetsontwerp voor steun aan bedrijven die een eigen crèche oprichten. AFGETREDEN - Het gemeente raadslid Willy Vossen van Wegberg bij Keulen heeft zijn functie moe ten neerleggen na uitlatingen over joden. „Zij hebben nog steeds niet genoeg joden gedood", zei het CDU-raadslid tegen een collega in de raadszaal tegen een collega bij de opening van een tentoonstelling ter herdenking van een nazi po grom tegen joden 50 jaar geleden. OFF.DEALER LEIDEN Lammenschansweg 128 P^NISSAN "OELOFARENOSVEEN Tel. 071-310811 I Alkemadelaan l. Tel. 01713-12866 Door de verwerping door het Li touwse parlement komt de Esti sche partijleiding alleen tegenover Moskou te staan. President Arnold Ruutel was na de stemming van woensdag onmiddellijk naar Mos kou gereisd om te praten met het presidium. Het parlement van de derde Oostzeerepubliek, Letland, moet zich op 22 november uitspreken over soortgelijke artikelen. In alle drie Oostzeerepublieken Estland, Letland en Litouwen zijn de voor stellen aan het parlement gedaan onder druk van volksfrontbewe gingen die in de afgelopen tijd zijn opgekomen. Deze bewegingen zijn tegen de wijzigingen van de kieswet en de Geheimzinnige ziekte onder Russische peuters MOSKOU (AFP/ANP) - Meer dan 14.000 kleine kinderen uit de Oek- raïnse stad Tsjernovtsy zijn geëva cueerd nadat er 129 gevallen van een mysterieuze ziekte waren gere gistreerd. De geheimzinnige ziekte treft vooral jonge kinderen. Hun haren vallen uit, ze krijgen zenuwstoor nissen en hallucineren. Het jongste slachtoffer is een baby van 5 maan den en de oudste is 14 jaar. Een tiental industriële bedrijven is ge sloten, maar de oorzaak van de ziekte staat nog niet vast. Een kinderarts die 60 zieke kin deren behandelt zei dat de pa tiëntjes langzaam genezen maar dat zij een darmkrampen hebben die wijzen o-> thalliumvergiftiging. grondwet van de unie die Moskou wil. Volgens Sovjetleider Gor- batsjov leiden het toelaten van meer kandidaten, vergroting van bevoegdheden van het parlement en een president met uitvoerende macht tot grotere democratie. Maar de volksfrontbewegingen vrezen dat de door Moskou voorgestelde wijzigingen juist leiden tot over- centralisering en verdwijning van de, zij het symbolische, soevereini teit van de drie republieken. De wijzigingen in kies- en grondwet komen op 29 november aan de orde in het parlement van de unie in Moskou. Na de verwerping kwamen in Vilnius rond 10.000 mensen de straat om te protesteren tegen het besluit. Het volksfront Sgjudis riep voor maandag op tot een korte sta king van het openbaar vervoer. SCHOENEN gaat verbouwen in Voorschoten De uitverkoop start maandag 21 november om 1 uur Restanten dames, heren schoenen, laarzen en tassen 10 tot 70% korting Haarlem, Wagenweg 130, telefoon 023-313711 Oegstgeest, Kempenaerstraat 4, telefoon 071-173195 In Oegstgeest en Haarlem een ander gedeelte van de collectie niet afgeprijsd. Extraatje deel uitkeringsgerechtigden DEN HAAG (GPD) - Het kabinet trekt 90 miljoen gulden per jaar ex tra uit voor alleenstaande uitke ringstrekkers tussen de 21 en 65 jaar. Het geld is voor mensen die een uitkering ontvangen die 70 procent van het bruto minimum loon bedraagt. Zonder het extra geld zou de net to uitkering na de belastinghervor ming in 1990 onder de bijstands norm uitkomen. Volgens staatsse cretaris De Graaf kunnen straks circa 90.000 uitkeringstrekkers van het extra geld profiteren door mid del van een toeslag op hun uitke ring. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! P®r maand 23.95 q pör half |aar 141,90 (alleen mogelijk met automatische betaling) rn per jaar 270 25 per kwartaal 70.95 Z\uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlek gratis in de bus' Straat: Postcode/Plaats; Tetetoon:fi.y.m. controle berorQmg) I U ku.n,'^*Je 000 OP*'"'*" LttdtclvAlphtnt 0*9<X«1 Antwoofdnumm*» 10040 1 ?300 VB Liden In plai^van op«tur»n. hunl u ooh «vr> t»lt«n 071-181400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1