Hypnotherapie nog altijd niet uit magiesfeertje UTHIET Oegstgeester bloemist naar kampioenschap Clematis fGENDA ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 REGIO PAGINA 17 Ben Arts, liypnotherapeut, vestigt zich in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Die zweem van geheimzinnigheid waart nog altijd rond. Hypnose? Magie, zegt de één. Oppassen, zegt de ander, want wat gebeurt er als je er niet meer uitkomt? Of misschien zeg ik wel dingen die ik niet wil vertellen. En zo jut de één de ander op. door Jan Westerlaken Maar het zijn vooroordelen. De Alphense hypnotherapeut Ben Arts kan het weten. "Mensen die denken dat ze in hypnose volledig van de kaart zijn, hebben het hele maal bij het verkeerde eind. Ze houden zelf de controle over hun li chaam. Doen geen dingen die ze niet willen. Slapen doen ze niet, al leen zijn ze diep geconcentreerd. Heus, hypnose is geen magie. We zijn puur serieus met de klacht van de patiënt bezig". Ben Arts vindt het jammer dat er zoveel vooroordelen tegen de hyp notherapie leven. "Mijn eerste taak is het om die vooroordelen weg te nemen» Ja, daar moet je soms voor praten. Lukt het niet om mensen tot andere gedachten te brengen, dan begin ik niet aan een behande ling. Tenslotte moet er tussen de therapeut en de patiënt een vorm van vertrouwen bestaan om de klacht op te lossen". Die vertrouwensband brengt niet alleen ontspanning voor de pa tiënt, maar verschaft de hypnothe rapeut ook inzicht in het probleem van de patiënt, die vaak al van alles heeft geprobeerd om daar van af te Katwijks oudste (100) overleden KATWIJK - De laatste 100-jarige inwoner van Katwijk, Hendrik van der Nagel, is donderdag overleden. Hij woonde de afgelopen jaren in het verpleeghuis DeWilbert in Kat wijk aan den Rijn. Van der Nagel werd 100 jaar en 11 maanden en was sinds enkele maanden de oudste inwoner van Katwijk. Onderzoek naar sociaal isolement ALPHEN AAN DEN RIJN - De Bijstandswinkel in Alphen voert een enquête uit om te onderzoeken in welke mate uitkeringsgerechtig den als gevolg van hun krappe fi nanciële toestand in een sociaal isolement terecht raken. Het on derzoek is bedoeld om de ernst van deze problematiek in Alphen dui delijk te maken. Landelijk is al steeds duidelijker geworden dat een toenemende groep mensen die van een uitkering moet leven, in een sociaal isolement dreigt te ra ken. komen. Met het slikken van medi cijnen om de symptomen te bestrij den hebben ze vaak geen vrede. Ze willen daadwerkelijk van hun kwaal af. Dus moeten ze terug naar de bron waar die kwaal is ontstaan. En daar leidt hypnotherapeut Ben Arts hen heen. Sturen Wat gebeurt er vervolgens? Ben Arts: "Wat ik doe is de patiënt stu ren. Ik kfen hem niet genezen. De hypnose wordt gebruikt om de mens zichzelf te laten herstellen, terug te keren op de weg waarvan hij was afgedwaald. Was afge dwaald om heel legale redenen". Een willekeurig voorbeeld om het wat duidelijker te maken. Er komt een patiënt die klaagt dat hij of zij zich al lang lamlendig voelt. Met dat summiere gegeven gaat de hypnotherapeut aan het werk. Ben Arts: "Je daalt in hypnose af naar het probleem, je krijgt toegang tot het onbewuste van de mens. Daar zit de informatie die nodig is om de problemen op te lossen of aan te pakken. In die diepe aandacht, want dat is hypnose, ben je ontvan kelijk voor suggesties. De hypno therapeut begeleidt. Waar het dikwijls om draait is, dat de mens zo moeilijk de dingen kan loslaten. Hij leeft en denkt dat het patroon waarin hij ronddraait het juiste is. Ik probeer ze er anders tegenaan te leren kijken". In hypnose gaan. Het mislukt zelden. "Alleen als de mensen het niet willen, dan gebeurt het niet.. Indien ze de aandacht niet op zich zelf kunnen richten kun je met dat probleem te maken krijgen. An ders gezegd: ze kunnen de dingen om zich heen dan niet loslaten. Dat is een eerste vereiste om in hypno se te kunnen gaan. De patiënten moeten gemotiveerd zijn om te wil- lën veranderen. Je treft wel eens mensen die zeggen dat ze dat wil len. Maar leg je vervolgens die wil aan het onbewuste voor, dan pakt dat wel eens heel anders uit. Het kan best gebeuren dat een patiënt dan zegt, als ik dat doe ben ik al die aandacht van de buitenwereld kwijt. Nou, dan lukt het dus niet". Indicaties Hypnose kan bij veel kwaaltjes worden, ingezet. Zo kunnen ge woontes als roken en alcoholisme ermee worden aangepakt; kunnen verhoogde bloeddruk, stotteren, bedplassen, migraine, anorexia nervosa, stress, hyperventilatie, fo bieën, huidziekten, ongewenst uri- neverlies (incontinentie), examen vrees, angsten en slaapproblemen ermee worden bestreden. Geweld dadigheden als verkrachting of een overval kunnen ook via hypnothe rapie worden verwerkt. Grofweg, zegt Ben Arts, zijn er vijf indicatiegebieden: gewoontes, kinderneurotische verschijnselen, pijnklachten, psychosomatische klachten of spanning, fobische klachten. Kortom, kwaaltjes waaraan ie dereen kan lijden. "We praten over mensen die de dingen van de dag niet kunnen loslaten. Soms zijn ze heel moeilijk in hypnose te bren gen. Zodra dat is gelukt wordt hun Ben Arts: hypnotiseur maakt misbruik van hypnose. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg. Meyer. Van Leeuwen, Verhage, Groe'neveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld. tel: 218661. Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meijer, tel: 215510, Ros molen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis. Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent. tel: 122538, Zoeterwoudsesingel 28. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, tel: 120266. Utrechtse Veer 17. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel: 125245. Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk. tel: 125820. Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- mt, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerlaan 31. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr. tel: 120347, Zoe terwoudsesingel 11 Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Hiemstra tel: 140159. zo 8 uur tot 24 uur: J. Witpaard, tel: 217477. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900: via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: O. du Ry van Beest Holle, tel: 891100; zo: R. van Velzen, tel891100, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op: Vlaskamp 16, tel: 891100. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.E. Hugenholtz. Prins Hendriklaan 4. tel: 155666. Voorschoten za: F. Koopmans. Churchillweg 19. tel: 6352; zo: W. van Dam, Palestinian 29. tel: 3960. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voor hout. tel: 02522-30697. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarlen. tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 18/11 tot vr. 25/11 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel: 071- DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder. Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest. tel. 173266; of DJ. Brandt. Homans- traat 1. Rijnsburg. tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag. Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- L. Monas, Lokhorst 1, Leiderdorp, tel: 071- 895980. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts R.S. van Mierlo spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in ei^en praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. voorgehouden dat ze er zelf voor verantwoordelijk zijn om hun ge drag te veranderen. Ik steun ze daarbij. Degeen die wil kan de aan gereikte handvatten pakken. Heeft hij daar geen trek in, dan lukt het niet'. Kunnen patiënten zelf leren hoe zij in hypnose moeten gaan? Dat blijkt inderdaad mogelijk. Ben Arts: "Als je het proces kent, de aandacht op een ontspannen situa tie richten, kun je met een stukje zelfhypnose aan jezelf werken. De moeilijkheid is dat je jezelf niet of nauwelijks kun sturen. Wel kun je jezelf in een wat ontspannen toe stand brengen. Normaal gesppo- (foto Ben de Bruijn) ken zit de therapeut erbij om te stu- Voor de kwalen waarmee de mensen bij Ben Arts komen schrijft de reguliere geneeskunst in de meeste gevallen medicijnen voor. Zijn er ook huisartsen die hun patiënten naar hem verwijzen? De hypnotherapeut: "Helaas komt het bij veel artsen ook nog wel eens voor dat ze een verkeerd beeld hebben van hypnose. Net als al die anderen. Zij kunnen daar ook niets aan doen want in hun oplei ding wordt aan deze vorm van the rapie geen aandacht geschonken. Dus hebben ze er geen kennis van. Daarom heb ik de Alphense huis artsen een brief geschreven waarin ik in kort bestek uitleg wat hypno therapie inhoudt. Bovendien heb ik inmiddels met de meeste huis artsen in Alphen een gesprek ge had. Het heeft ertoe geleid dat vier van hen al eens een patiënt naar mij hebben verwezen". Ben Arts bestrijdt de gedachte dat hypnotherapie als een alterna tieve vorm van geneeskunde moet worden gezien, maar als een thera pie die kan worden ingezet als aan vulling op een psychoanalyse. "Ze kan de medische behandeling van veel klachten ondersteunen of aan vullen. Je kunt er in vrij korte tijd veel mee doen. Hypnose is ook heel effectief om tot een beter concen tratievermogen te komen of tot het verhogen van leerprestaties". Leren Eigenlijk kan iedereen met een ge zond verstand hypnotherapeut worden, blijkt uit het verhaal van Ben Arts. Zelf voltooide hij -na bij na zes jaar psychologie te hebben gestudeerd- een tweejarige oplei ding in Amsterdam. Enigszins geïr riteerd merkt hij daarom op: "Een gave of een zesde zintuig hoef je he lemaal niet te hebben. De leken hebben dat ervan gemaakt. Men sen in hypnose brengen is niets bij zonders. Wanneer je alle vooroor delen bij hen hebt weggenomen zeggen ze nogal eens: 'Göh, was dat nou hypnose?' Weet je waar je het een beetje mee kunt vergelijken? Met de alledaagse vorm van in tran ce ergens naar kijken. Bijvoor beeld naar een televisieprogramma dat je enorm boeit. Dan let je niet meer op de dingen die om je heen gebeuren. Hypnose houdt in feite hetzelfde in: je richt je alleen op dat waarop je je wilt richten. Je laat de dingen om je heen los. Dat is watje de mensen in hypnose leert. Als pa tiënten in de stoel zitten vergelijk ik de dagelijkse dingen met een brede lichtbundel van een zak lamp. Je ziet veel. Wel, die brede bundel moet worden terugge bracht tot een smal streepje, ge richt op dat ene ding dat je duide lijk in beeld wilt hebben. Je ziet dus minder, maar je concentreert je wel op dat ene punt. Zo gaat het in feite ook met hypnose. Heel sim pel, geen magie, geen gekke din gen, maar heel serieus werken aan de klachten van de patiënt". Hypnotiseur Begrijpelijk dat Ben Arts zich daar om wel eens boos kan maken over acts die hypnotiseurs mensen voor de televisie laten doen. Zegt: "De hypnotiseur maakt misbruik van hypnose. Hij pikt precies die men sen eruit die vreselijk graag eens in hypnose willen gaan. De show must go on, nietwaar? Waaraan ik me stoor is het feit dat de mensen die de hypnotiseur gekke dingen laat doen, met de gedachte rondlo pen dat ze niet zelf verantwoorde lijk zijn voor hun gedrag. Laat ik daar heel duidelijk over zijn: ze zijn dat wel degelijk. Want ze zijn bij vol bewustzijn. Wij wenden hypnose aan als therapeutisch middel. En dat is wel even iets anders". Bloemist Ger van Dijk uit Lisse heeft zich geplaatst voor het Nederlands kampioenschap bloemsierkunst dat in maart van het komend jaar wordt gehouden. Hij won een van de voorronden. De uiteindelijke winnaar van het kampioenschap mag meedingen naar de we reldtitel tijdens een wedstrijd in Japan. De competitie wordt georganiseerd door de bloemistenorganisatie Fleurop International. Lissenaar Van Dijk, die in het da gelijks leven een bloemenzaak heeft in Oegstgeest, moest voor de wedstrijd een rouwarrange- ment in kruisvorm, een royaal handgebonden boeket, een rela tiegeschenk, een liniair gestoken schaal en een vrij arrangement met als thema sport maken. Deelname aan een kampioen schap vergt de nodige voorberei dingen, zo blijkt uit de woorden van Van Dijk. Niet alleen denkt hij weken van tevoren al na over de vorm van zijn werkstukken, ook is hij lang bezig met het vin den van de juiste materialen. "Een van mijn stukken heb ik uitgevoerd in herfsttinten en bordeaux-rood. Overal heb ik materiaal vandaan gehaald. Ik koop dus niet alleen via de veilin gen bloemen en bladeren in, ook op minder voor de hand liggende plaatsen is voldoende te vinden. Zo leverde de heg uit de tuin een prachtige tak op en haalde ik bij de groenteboer rode ui en rode slasoorten weg". De deelnemers aan de wed strijd mogen de Ondergrond voor de stukken thuis maken. Onder hët toeziend oog van publiek en jury moeten tijdens de wedstrijd binnen anderhalf uur de stukken worden gemaakt. Omdat er ge bruik wordt gemaakt van vry du re plantaardige materialen, is eindeloos thuis oefenen er niet bij. "Je kunt hoogstens de grove opzet een paar keer maken. Het echte werk doe je toch pas tij dens de wedstrijd". Bij bloemsierkunst denkt ie dereen vrijwel meteen aan grote hoeveelheden bloemen en blade ren die op een kunstige manier bqeen zijn gebracht. Dat gaat echter niet op voor de zogeheten liniair gestoken werken. Van Dijk legt uit dat deze vorm van bloemsierkunst is gebaseerd op de Japanse bloemsierkunst 'ike bana': "Met een paar takken, ste nen en een enkele bloem worden met een paar lijnen een bloem stuk gemaakt. Ikebana is de kunst van het weglaten, dus een overdaad aan bloemen en blade ren zul je hierbij niet vinden". Van Dijk begon acht jaar gele den zijn bloemenzaak Passa Flor in Oegstgeest. Sinds hij de oplei ding voor meester-binder afrondde, is er nogal wat veran derd in de bloemsierkunst. Jaren geleden waren bruidsboeketten enorme bossen bloemen, samen gesteld met vooral anjers en as- peragus. "De bossen waren zó groot dat ze nauwelijks te tillen waren. De bruidjes liepen er krom van". De afgelopen acht jaar is de Biedermeier erg in trek geweest. Tegenwoordig worden de watervalboeketten weer veel gevraagd: de bruidjes willen weer veel bloemen, gras, tule en linten. Van een modetrend bij graf- werk is volgens Van Dijk geen sprake. Ook tafelsierwerk is qua vorm en uitvoering de laatste ja ren vrij constant gebleven. Dat laat onverlet dat het werk van de bloemsierkunstenaar door het beschikbaar komen van moder ne steekmaterialen wel is vereen voudigd. Vroeger werd de onder grond gemaakt van kippegaas gevuld met mos. Het vormen van het mos vergde uren tijd en bo vendien konden de bloemen er door de dichte structuur ervan nauwelijks worden ingestoken. Door de introductie van oase is dat een heel stuk verbeterd. Voor Van Dijk is de verkoop van boeketten erg belangrijk. Juist dat aspect van de bloem sierkunst is onderhevig aan de mode. "De laatste maanden is er enorm veel vraag geweest naar li la en paarse boeketten. Boven dien bestaat een boeket niet meer louter uit bloemen. Ook takken, bladeren, bloeiwijzen en grassen worden steeds meer ge bruikt". Waren kangeroepoten (oranje bloemen) enkele jaren ge- Ger van Dijk, bloemist uit Oegstgeest: "Bij het samenstellen van een boeket moet vooral worden gelet op de houdbaarheid. Alle bloemen moeten een ongeveer evenlange levensduur hebben. (foto Wim Dijkman) leden razend populair, nu ge bruikt de bloemist deze bloem soort nog slechts zeer spora disch. Door de toegenomen import uit landen als Israël hebben de bloemisten nu het hele jaar door de beschikking over exotische materialen. "Beregras, eucalyp tusblad, saladblad en kleine aronskelken worden steeds meer gebruikt", vertelt Van Dijk. Vrij wel alles blijkt bruikbaar te zijn voor bloemisten met de nodige fantasie. In wat duurdere werken gebruikt Van Dijk bijvoorbeeld hele kleine ananasjes en de vruchtbodems van Lotusbloe men uit China. Een van de belangrijkste din gen waar een bloemist bij het maken van een boeket of bloem stuk op moet letten, is de houd baarheid van de afzonderlijke bloemen en bladeren. "Een boe ket kan heel mooi zijn, maar als een belangrijk onderdeel ervan het al na twee dagen laat afwe ten, is het niets waard. Het gaat er om materiaal bij elkaar te zoe ken dat niet alleen qua kleur en vorm, maar ook wat betreft ver zorging en houdbaarheid bij el kaar past. Alleen kwalitatief goed materiaal dat op elkaar is afgestemd en in handen is van een goede binder, kan een top- boeket opleveren". MONICA WESSELING De clematis is nog steeds zeer ge liefd bij tuinbezitters. De plant is er in vele soorten, kleuren en ma ten en stelt geen overdreven ho ge eisen aan de verzorging. In vrijwel elke tuin kan een clema tis tot haar recht komen. Net als vele andere struikgewassen, kan deze sierstruik in november wor den geplant. Het assortiment dat tegen woordig wordt aangeboden, is ontstaan uit soorten die in Oost- Azië inheems zijn, maar ook de Europese clematis viticella heeft een rol van betekenis gespeeld. Door de gewassen onderling ein deloos met elkaar te kruisen, zijn soorten ontstaan die de oor spronkelijke soorten in bloeirijk- dom, bloemgrootte en variatie overtreffen. Een clematis geeft de voorkeur aan humusrijke grond. Als de plant tegen een zuidmuur staat, moet ervoor worden gezorgd dat de voet van de plant niet door de zon kan worden beschenen; het zqn immers van oorsprong bos planten. Door aan de voet wat bodembedekkers te planten of verticaal enkele dakpannen in de grond te zetten, wordt voorko men dat de grond te warm wordt en uitdroogt. Erg veel hobbytuinders heb ben problemen met het snoeien. Mits rekening wordt gehouden met de bloeitijd, is het eigenlijk vrij eenvoudig. Er zijn twee groe pen te onderscheiden. De rassen van de ene groep bloeien in mei/juni tot begin juli, de andere groep bekent pas in juli/augustus kleur. De laatste groep bloeit dus op jong hout, scheuten die het zelfde jaar zijn gevormd. Zij mo gen dan ook flink worden ge snoeid. In de tweede helft van maart kunnen ze radicaal tot op 75 tot 100 centimeter boven de grond worden afgeknipt. De vroege bloeiers mogen daarentegen slechts licht wor den gesnoeid. Zouden we net zo radicaal snoeien als bij de 'laat bloeiers'. dan zou de bloei volle dig achterwege blijven. De snoei bij de vroege bloeiers beperkt zich dan ook tot het wegnemen van dode takken en dunnen twijgjes. Clematissen vertonen veelal een zeer sterke groei. Om te voor komen dat de plant bij de eerste de beste windvlaag 'in elkaar stort', moet er steunmateriaal voor de lange ranken worden ge-1 bruikt. Speciale 'klimrekken'. betonijzer en geplastificeerd draad zijn uitstekende klimhul- pen. ZATERDAG 19 NOVEMBER Leiden vlooienmarkt in de Groenóord- hallen. van 10.00 tot 16.00 uur. Sint Nicolaas-wandeltocht over 5. 10, 15 of 25 km. start tussen 10.00 en 14.00 uur bi) 't Parle ment. Nieuwstraat. inl. tel: 01726- 13470. intocht Sint Nicolaas met rond rit door de stad. aankorhst 13.00 uur aan de Haven, aankomst Stadhuis 14.00 uur. optreden LEST (Leiden English Dario en de Tamarindes om 22.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. optreden This, That The Others', met Sean Bergin en Tris tan Honsinger. 21.30 uur bij Jazz club Hothouse, Waaggebouw. Leiderdorp aankomst Sint Nicolaas per boor bij viaduct Hoofdstraat/Rese dastraat om 11.00 uur, waarna optocht naar Winkelhof. optreden, junioren en senioren toneelclub. Buurt- en Speeltuin vereniging Zijlkwartier, aanvang 19.45 uur. zitting IJssport Leiderdorp (voor aanmelding nieuwe leden), van 10.00 tot 12.00 uur in het club gebouw, Mauritssingel. tweedehands kunstbeurs, van 10.00 tot 17.00 uur, Ambachts- en Baljuwhuis. uitvoering Drumfanfare Lau- rentius, aanvang 20.30 uur, na af loop gelegenheid tot dansen, Cul tureel Centrum, Prinses Marijke- schip aan de Gemeentehaven om 13.30 uur. creatieve Sint Nicolaasmarkt in de Gymzaal, 11.00 tot 16.00 uur. uitvoering van de doldwaze Wassenaar poppenbeurs annex expositie in Motel De Bijhorst, Zijdeweg 54, A ZONDAG 20 NOVEMBER Alphen optreden Trio Rob Agerbeek met Daisy Oosterhuis. aanvang 15.00 uur bij Jazzclub Alphen, Avifauna. den', kindervoorstelling 'Raponsje' (5 tot 10 jaar) door kindertheater Ploef, aanvang 15.00 uur in De Zwaluw, A. Kleynstraat, Stevens hof, tel: 316320/313348. uitvoering Madrigalesco Ka merorkest en Nederlands Ma drigaalkoor, aanvang 11.30 ur in het Rijksmuseum van Oudheden. Noordwljk live concert tijdens Happy Hours met Pia Beek, van 16.00 tot 19.00 uur in Hof van Holland, Voorstraat. tweedehands kunstbeurs, van 10.00 tot 17.00 uur in het Am bachts- en Baljuwhuis. Warmond creatieve Sint Nicolaasmarkt in de Gymzaal, van 12.00 tot 16.00 koffieconcert Odile van Eek (hobo) en Marijke van der Harst (piano), aanvang 12.00 uur in De Pauwhof, Paauwlaan 'Mexico oh Mexico' door Toneel 17.00 tot 18.00 uur in de Klaverhal kindervoorstelling (4 tot 11 jaar): 'Loket 10' door Spekkies, aanvang 14.30 uur in Ons Huis, Kosterspad. MAANDAG 21 NOVEMBER Leiden concert in de Trioserie. 'Kallos Trio' met piano, viool en cello, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal K&O, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17