Wassenaars lyceum ontwikkelt software 'Mensen laten zich verblinden door de welvaart' Welzij li sin stelli ïgen niet beknot DUBBELE FUNCTIE Anti-tankactie bijna voltooid in Wassenaar Leiderdorpse muziekschool enige slachtoffer Zuster Hubertine Kristel hekkesluiter klooster Duinzicht in Oegstgeest Klaas de Jonge in Leiderdorp ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 15 D.D. Hondijk, conrector van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar, in het computerlokaal van zijn school. Hij nam het initiatief om softioare programma's te ontwikkelen voor spellings- en wiskunde onderwijs. (foto Jan Holvast) WASSENAAR - "Tussen mij en de leerling geen com puter" was tot voor kort een veel gehoorde kreet op het Wassenaarse Rijnlands Ly ceum. Volgende week over handigt datzelfde lyceum een compleet software pro gramma voor spellings-en rekenonderwijs over aan wethouder J.C.M. Greep. De programma's worden verspreid over 12 basisscho len in Wassenaar en 2 in Voorschoten. De scholen krijgen een computer erbij in bruikleen van het lyce um. door Britta Alink Initiatiefnemer tot het ontwikke len van programma's die zowel in het basisonderwijs als in de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs kunnen worden ge bruikt, is D.D. Hondijk, natuur- kundeleraar en conrector van het Rijnlands Lyceum. "Er heerste bij een aantal leraren en medewerkers op onze school een aversie tegen de computer. Argument daarvoor was dat de computer hetzelfde zou zijn als de televisie, de video en de stripboeken. Maar dat is helemaal niet zo. De computer is een hulp middel, er zijn zoveel mogelijkhe den. Iedereen is nu bijgedraaid. De administratie, het rooster en de fi nanciën worden met behulp van de computer behandeld. Je kunt er in deze tijd niet meer onderuit", aldus Hondijk. Automatisering in scholen is al een paar jaar op gang. Conrector Hondijk had een onbevredigend gevoel over het gebruik van dd ap paraten op school; de informatica- lessen en het gebruik ervan in de schooladministratie waren volgens hem niet voldoende. Hij dacht dat er binnen het onderwijs zelf ook meer mogelijkheden moesten zijn. "Ik ben toen wat Engelse program; OEGSTGEEST - In hetzelfde gebouw als waarin ze haar kloosterroeping jaren geleden ontdekte, geldt Zuster Huber tine Kristel over een paar we ken als hekkesluiter van de tal loze zusters Franciscanessen die bijna 140 jaar in Oegstgeest waren gehuisvest. De laatste acht zusters zullen het klooster in Huize Duinzicht aan de Rhijngeesterstraatweg name lijk begin volgend jaar moeten hebben verlaten. Op Zuster Hubertine rust de taak die ver huizing in goede banen te lei den. door Conny Smits "Ik vond het een hele opdracht", vertelt ze, terugdenkend aan het jaar 1979, toen haar werd gevraagd de toen nog 42 zusters te begelei den bij hun verhuizing. "Het was toch een heel verdrietige zaak voor de mensen die hier al tientallen ja ren woonden en gewend waren aan het hele sfeertje hier. Maar we moe ten reëel zijn. Het klooster is voor bewoning afgekeurd en moderni sering is geen redelijke oplossing nu er nauwelijks meer nieuwe zus ters bijkomen". Zuster Hubertine is blij dat het gebouw straks in elk geval niet leeg achterblijft. Nu al is aan de Rhijn geesterstraatweg ook de Stichting Duinzicht gevestigd. Onder die noemer werken er Cebemo, de ka tholieke financieringsorganisatie voor ontwikkelingswerk, de men senrechtenorganisatie Justitia et Pax en het Centraal Missie Com missariaat. Na het vertrek van de zusters kan Cebemo de vrijgeko men rechtervleugel van het ge bouw betrekken. Onderwijs De geschiedenis van Huize Duin zicht gaat terug tot het jaar 1850 toen ene mgr. Van Wijckerslooth, de eerste bisschop in Nederland, het klooster stichtte. Belangrijkste doel dat hij daarbij voor ogen had, ma's gaan bekijken, maar daar was ik niet kapot van. Dus ik kwam op het idee om de kennis van onze do centen te gaan gebruiken om zelf software te gaan ontwikkelen. En omdat ik het niet ideaal vond om de leraar op zijn zolderkamer aan programma's te laten werken, heb ik er een aantal computerdeskun digen bij gehaald. Als je die lui bij elkaar zet moet er wel wat goeds uitkomen", aldus de conrector. Hondijk heeft moeten "bedelen en jammeren" bij de overheid om geld te krijgen voor zijn progressie ve project. Uiteindelijk is de over heid met enkele tonnen over de brug gekomen. De gemeente Was senaar was enthousiast en gaf een subsidie van 25.000 gulden. In 1985, de school bestond toen 50 jaar is het project opgestart. Onderwijs deskundigen uit de regio en pro grammeurs van de Technische Universiteit Twente zijn samen be gonnen. Na een jaar gaf de gemeen te nog een bedrag van 30.000 gul den en dit jaar wordt er nog 15.000 gulden gestort. Het resultaat van wordt woensdag 23 november ge presenteerd in de aula van het Rijn lands Lyceum. Volgens Hondijk zijn het prima programma's geworden. De leer ling gaat stap voor stap door de les sen heen. Eerst uitleg, dan oefe ning en tot slot een toets. De docent kijkt het na en vervolgens kan de leerling met het volgende onder deel beginnen. Of, als het niet zo goed lukt, weer naar het begin, maar dan met een andere uitleg. "De docent kan de resultaten op ie der moment bijhouden en precies zien waar de problemen zitten. De leraar van vlees en bloed, met het bord en het krijtje kan nooit wor den vervangen. Hij blijft nodig voor de begeleiding en voor de yit- leg", zegt Hondijk. Er is voor spelling en wiskunde gekozen omdat de overgang van basisschool naar middelbare school juist voor die twee vakken niet zo soepel verloopt. De leerlin gen krijgen vanaf september 1989 les met de computer en in de brug klas wordt het programma gewoon voortgezet. "Het blijkt ieder jaar weer dat leerlingen die net van de basisschool komen een gebrekkige was een begin te maken met het on derwijs in Oegstgeest. En inder daad kon op 12 juli 1850 worden ge meld dat Soeur Catherine en Soeur Raphaël waren aangekomen om er de bewaarschool te beginnen, di rect gevolgd door een school voor "Christelijke lering en handwer ken". De stichting bleek zo levensvat baar dat al snel een nieuwe school werd gebouwd én een verblijf voor weesmeisjes en oude vrouwen. De ze eerste uitbreiding maakte Van Wijckerslooth echter niet meer mee. Hij stierfin 1851 en werd inde annalen betreurd als "een edele spelling en nauwelijks wiskundig inzicht hebben. Het levert proble men op. De filosofie achter het soft ware project is dat we alle kinderen over die hobbels heen helpen. Ze moeten er allemaal langs", aldus Hondijk. Een educatieve uitgever in Zeist gaat de softwear uitgeven. De TU Twente heeft de programma's ge schreven voor MS DOS-compu- ters, het type dat minister Deetman binnenkort op alle basisscholen in Nederland wil plaatsen in het ka der van het Informatica Stimule- rings Plan, waarvoor 170 miljoen gulden wordt uitgetrokken. Het Rijnlands Lyceum blijft nauw betrokken bij de uitvoering van het plan. "Wij verzorgen, sa men met de schooladviesdienst de nazorg. De scholen kunnen altijd met vragen komen. En de onder wijzers krijgen hier een cursus om met de programma's om te kunnen gaan", alus de conrector. LEIDERDORP - Het sociaal-cultu reel werk in Leiderdorp, met uit zondering van de streekmuziek- school, kan volgend jaar rekenen op handhaving van de subsidies. Hoewel het rijk aanzienlijk heeft gekort op de bijdragen, vindt de ge meente Leiderdorp het belangrijk dat de 'nul-lijn' wordt gehand haafd. De korting van 50.000 gul den van het ministerie van WVC zal dan ook niet aan de welzijnsinstel- lingen worden doorberekend maar binnen de begroting worden opge vangen. De raadscommissie sport en wel zijn toonde zich deze week tevre den over dit beleid. Het enige slachtoffer is de streekmuziek- school Rijnakkoord, die volgens de gemeente drastisch moet bezuini gen. Hoeveel er moet worden inge leverd is echter nog niet duidelijk. Het bestuur van Rijnakkoord ver langt voor 1989 een bijdrage van Weldoener, een trouwe Bescher mer der Congregatie. Grote dank zijn wij Hem verschuldigd en in on ze gebeden moeten wij Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid steeds indachtig blijven". Nadat de eerste 'echte' onder wijskracht, een zuster-onderwijze- res, in 1903 op Duinzicht was ko men wonen, werd een lagere school gesticht. Tot 1915 was de school slechts toegankelijk voor meisjes die op het internaat van het klooster woonden. Pas in 1954 kwam daarin verandering. De lage re school bleef bestaan tot 1968 en ging, nadat ook enkele jaren VGLO-school te zijn geweest, over 464.000 giU4en, terwijl de gemeen te voor het muziekonderwijs niet meer dan 412.000 gulden overheeft. De begroting is vooralsnog aange houden. Commissielid T. Meijer (CDA) LEIDERDORP - Klaas de Jonge is woensdagavond te gast in het eerstvolgende politieke café In de Hollandse Tuyn in Leiderdorp. Het therria van de avond luidt 'naar een gemeentelijk anti-racismebeleid'. De Jonge zal ter inleiding van de avond een toelichting geven op de situatie in Zuid-Afrika. Ook Ryme Wouters uit Delft houdt een toe spraak over dit onderwerp. Het politieke café begint om acht in een ULO-scholengemeenschap op rooms-katholieke grondslag die nu (als IVO-mavo) nog "bestaat. Koorgebed Voor Zuster Hubertine beteken de haar huidige verblijf in het klooster een hernieuwde kennis making. "Ik ben waarschijnlijk ook gevraagd voor deze taak omdat ik hier al vijftien jaar, met veel ple zier, had gewerkt. Ik kende de sfeer hier, en de zusters natuurlijk". Ei genlijk bij toeval had ze in de oor logsjaren kennis gemaakt met de Zusters Franciscanessen. "Ik werkte als verpleegster bij de Ur sula Kliniek en toen ik ziek werd, ADVERTENTIE hield een pleidooi voor het optrek ken van de subsidie voor de Her- vormd-Gereformeerde Jeugdraad tot 75 procent in 1989 en honderd procent in 1990. De overige fracties wilden de subsidie echter handha- uur met de toespraken van beide heren. Omstreeks negen uur 's avonds volgt een forumdiscussie over onder meer de stelling dat "ook de gemeentelijke overheid verantwoordelijk is voor en een bij drage moet leren aan het anti- apartheidsbeleid". In het forum zullen naast De Jonge en Wouters ook vertegenwoordigers van de po litieke partijen zitten. Na een'pauze is er nog tijd voor een informeel ge deelte. werd ik verpleegd door deze zus ters. Daar hoorde ik regelmatig het koorgebed van de Franciscanes- Het gebedsleven sprak haar erg aan en ze ontdekte dat haar roeping hier lag. "Wat roeping is? Ik weet het niet. Er heeft niemand geklopt. Maar ik weet wel dat ik toen dacht: als ik het nu niet doe, doe ik het nooit meer". Ze was toen immers 'al' 26 jaar, naar ze zegt tamelijk oud om toe te treden. "Achteraf ben ik daar blij om. Ik had al het een en ander meegemaakt, was wat rijper geworden". Na haar intrede in het 'moeder huis' van de Franciscanessen in Roosendaal werd ze in 1948 in Hui ze Duinzicht geplaatst. "Inspraak, zoals nu, kenden we toen nog niet. Je had immers gehoorzaamheid beloofd en dus had je maar te gaan waarheen ze je stuurden". Maar na een wat stroef begin kreeg ze het uiterst naar haar zin toen ze werd benoemd tot hoofd van het inter naat waarmee ze was belast met de zorg voor de kinderen die in Huize Duinzicht tijdelijk hun thuis had den. Een hecht groepje zusters vorm den ze, blikt Zuster Hubertine te rug. Natuurlijk waren we allemaal mensen met onze eigen karakters, maar met elkaar moesten we het doen. We hadden onze roeping, en daarmee onderscheidden we ons van het personeel van buitenaf. Niet dat wij béter waren, absoluut niet. Maar we waren altijd beschik baar, omdat de andere zusters de bezigheden thuis, zoals koken en de was, op zich namen". Bejaardenhuis Doordat steeds meer taken van de zusters (bejaardenzorg, onder wijs) in de loop der jaren werden overgenomen door de overheid en bovendien het aantal zusters slonk, is het zover gekomen dat de Zus ters Franciscanessen uit Oegst geest moeten vertrekken. Volgens Zuster Hubertine is het vertrek tot nu toe goed en rustig verlopen, on danks de pijn waarmee de verhui zingen toch gepaard gingen. Een aantal zusters zocht nog een taak in de andere huizen van de congregatie, anderen vertrokken naar de verpleeg- of verzorgings huizen van het klooster. Nu zijn er ven op 1.400 gulden, dus vijftig pro cent van de kosten. De andere helft van het geld voor dit jeugdwerk zou moeten komen van de kerken. Inmiddels kan worden gespro ken van een slepende kwestie. Het bestuur van de HGJ, dat enkele ja ren geleden uit de Stichting Jeugd werk Leiderdorp (Sjelter) is ge stapt om haar eigen weg binnen de kerken te gaan, vindt dat het recht heeft op dezelfde behandeling als de andere sociaal-culturele instel lingen in Leiderdorp. Volgens W.J. Laman van de HGJ hebben de kerken het financieel ook niet meer zo best. Een beroep op de commissie beroep- en be zwaarschriften bracht de HGJ vo rig jaar ook niet verder. Laman kondigde deze week aan de kwes tie van het recht op gelijke behan deling voor te leggen aan de afde ling rechtspraak van de Raad van State. nog acht zusters, in leeftijd vari ërend van 48 tot 78 jaar, die ook de ze laatste weken in Huize Duin zicht gewoon hun eigen taken uit voeren. "De een dekt dagelijks de tafel, de ander verzorgt de deur, er is een organiste, iemand die de boodschappen doet, die de kapel verzorgt. Tot het laatst willen we bezig blijven". Volgens Zuster Hubertiné is het einde van de Oegstgeester kloos tergeschiedenis geen teken aan de wand. "Ik geloof'niet dat er hele maal een einde aan alle kloosters zal komen. Er zijn ook nog genoeg mensen die zich keihard willen in zetten voor de noden in deze we reld. Als je alleen al kijkt naar die meisjes die met geestelijk gehandi capten werken. Dat is toch heel zwaar en heel goed werk". Noden "Ik denk eerder dat het een crisis is van deze tijd, een crisis in de kerk ook. Maar de noden blijven. In Oegstgeest waren we in de vori ge eeuw nodig om het onderwijs en de bejaardenzorg op te zetten, te genwoordig zijn er weer andere dingen waarvoor je je kunt inzet ten. Je ziet dat al gebeuren bij de projecten voor heroïnehoertjes bij voorbeeld, de taallessen voor bui- WASSENAAR - Na zeven jaar kan de provincie bijna een streep zet ten onder de anti-tank actie in de waterwingebieden. Waren er in het begin nog 6000 ondergrondse olie tanks van onbekende kwaliteit, nu moeten er nog 50 worden gekeurd. Drie daarvan liggen onder de grond in Wassenaar bij Kievitsduin en Duinrell. De rest is veilig of voor eeuwig onschadelijk gemaakt. In de eerste jaren van de actie hielp de provincie bij het omscha kelen van de verwarmingsinstalla tie of droeg ze de kosten van het keuren (2000 gulden). Wanneer de tank te slecht bleek, moest de eige naar de kosten van leegzuigen en zandstorten betalen (1000 gulden). Mensen die weigerden te reageren op de herhaalde aanschrijvingen, moeten vanaf 1 april dit jaar alles betalen. Het gaat om 50 'overblij- De provincie heeft meerdere re denen om hard op te treden. Vanaf 1980 is de Zuidhollandse bodem en/of het grondwater tien maal ern stig verontreinigd door lekkende, ondergrondse tanks. Alleen al in de Haagse Arie Schefferstraat was het drie maal mis. Deze lekkages wer den in een zeer laat stadium opge merkt en dan kost een schoon maakactie al snel 60.000 gulden. Aangezien een liter olie een mil joen liter drinkwater kan verontrei nigen, is waakzaamheid geboden met de tanks die 3.000 tot 10.000 li ter olie kunnen bevatten. Verschillende bewoners betwij felden of hun tank zo slecht is en 52 van hen mochten hem op kosten van de provincie laten keuren door het Keuringsinstituut voor Water leidingartikelen (KIWA). Een der de van de tanks bleek lek en alleen de roestlaag voorkwam hier lekka ge. Van de resterende tanks volde den er slechts twee aan de eisen. Als dergelijke goedgekeurde tanks niet te dicht bij de winputten liggen, kan de provincie een ont heffing verlenen. Ze verbindt daar wel strenge voorwaarden aan. Be woners moeten hun tanks jaarlijks laten testen en een beschermings installatie laten aanbrengen. Een bewoner aan de Wassenaarse Prin- senweg trok de KIWA-test in twij fel en zijn tank moet voor een twee de maal worden gekeurd. tenlanders of de terminale thuis zorg". Ook de grote eenzaamheid van veel mensen noemt Zuster Huber tine een van de grote noden van de ze tijd. "Materieel is er in Neder land misschien niet veel te klagen, maar er is veel ontrouw, veel ver driet en eenzaamheid waarbij men sen elkaar zouden kunnen helpen. Ik denk dat dit te weinig gebeurt tegenwoordig omdat mensen zich laten verblinden door de welvaart. De mensen vluchten, luisteren niet meer naar elkaar. Terwijl dat juist zo bevrijdend kan zijn". Zelf is Zuster Hubertine, die na de sluiting van het klooster naar Gouda verhuist, niet van plan op 69-jarige leeftijd stil te gaan zitten. Ook in Gouda bestaat een werk groep terminale thuiszorg, waarin ze in Oegstgeest erg actief was. "Ik vind het jammer dat we uit Oegst geest vertrekken. Het geeft veel verdriet bij de zusters. Maar we moeten nuchter zijn: de tijd en het leven gaan nu eenmaal verder". De Zusters Franciscanessen ne men vandaag afscheid van Huize Duinzicht. Na een Eucharistievie ring in de St. Willibrordkerk aan de Rhijngeesterstraatweg is er een af scheidsbijeenkomst in restaurant La France naast deze kerk. De plaquette die gisteren werd onthuld in de tuin van Huize Duinzicht. Deze grillig gevormde steen herinnert eraan dat Huize Duinzicht van 1850 tot 1988 werd bewoond door de Zusters Franciscanessen. Zuster Hubertine voor Huize Duinzicht. "De verhuizing is toch wel een verdrietige zaak, maar we moeten reëel Zijn". (foto Jan Holvast) Het actuele streeknieuws op de Leidsch Dagblad Kabelkrant trekt veel kijkers, waardoor het voor re gionale adverteerders een com mercieel heel aantrekkelijk medi um is; aldus dhr. Hofenk, eigenaar van wielerspeciaalzaak Dusoswa. "Mensen komen de zaak binnen en vragen speciaal om 'de fiets van TV'. Daaraan merk ik als onderne mer dat adverteren op de kabel krant loont. Voor mij is dat glashel der. M'n familie en kennissen kij ken veelvuldig en laten dat van tijd tot tijd weten. Zelf zet ik de TV ook regelmatig op de kabelkrant. Voor al het streeknieuws volg ik fre quent". Z'n eigen advertentie daartussen is een vertrouwd beeld geworden. Dhr. Hofenk: "De eerste keer was heel spannend. Hoe zou het over .af komen? Blijkbaar heel goed, zo merkte ik de volgende dag. Het re gende reakties. Nu is het de ge woonste zaak van de wereld dat ik elke zondag op de buis verschijn". De eigenaar van de zaak aan de turfmarkt adverteert volgens een vast patroon. "Naamsreklame is voor ons niet nodig. Hoewel de ka belkrant zich ook daérvoor uitste kent leent. Ik pak lukraak een fiets uit de winkel, prijs 'm met 100-150 gulden af, en plaats de aanbieding in de kabelkrant". "Ik heb bewust voor de zondag als advertentiedag gekozen", verklapt dhr Hofenk. "Dan kijkt de voor mijn bedrijf meest interessante doel groep. Zeker na vieren wanneer de sportuitslagen bekend worden". Leuk zou hij het daarom vinden wanneer op zo'n piek een bedrij- venkortingskwartiertje wordt uit gezonden: "Vijf of zes bedrijven die op een pagina in een paar re gels iets aanbieden. Dat lijkt mij wel wat. Andere suggesties van mij zijn zo mogelijk sneller van tekst veranderen, en de advertentieca paciteit met mate uitbreiden. Want dat steeds meer onderne mers de weg van adverteerders als Dusoswa BV gaan volgen staat vast. De rijwielspecialist heeft al 60 jaar ervaring met adverteren in de Leidse regio, en weet dus hoe de klanten het best bereikt kunnen worden. "Via een lees- en adver- teervriendelijk medium als de ka belkrant. Het beviel direkt, en zo is het tot op de dag van vandaag ge bleven".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15