TAD LEIDEN Leidse studenten naar WK programmeren in Amerika Majoor Stofregen 65 jaar heilsoldate LEIDSCH m DAGBLAD Bedelende studenten Overval op Rex-bioscoop leverde 281 gulden op Anonieme brief over ontploft koffertje Op bezoek in gestolen jas SCHILDER VAKMANSCHAP SINDS 1902 *nv van muiden W leiden bv Na behalen tweede plaats bij EK ZATERDAG 19 NOVEMBER 1 LEIDEN/LEIDERDORP - Studen ten worden door Deelman veroor deeld tot de bedelstaf. Dat vinden studenten van de Reinwardt Aca demie uit Leiden en de Laboratori- umschool uit Leiderdorp. Om dat duidelijk te maken, waren zij gis termiddag vroeg aan het bedelen voor het station in Leiden. De hele week hebben studenten acties gevoerd tegen plannen van Deetman om onder meer de studie duur tot zes jaar te beperken. De be langstelling voor de acties van de zijde van studenten van de univer siteit was - overeenkomstig de Leid- se traditie - gering. Later op de dag togen studenten naar het Leidse Stadhuisplein om daar eveneens hun ongenoegen over de maatregelen van de minis ter kenbaar te maken. Maar eenmaal in Leiden liep het pas goed uit de hand. De oudste verdachte had in een Grieks res- taurent met het pistool lopen zwaaien en dreigen. Deze haalde daarna zijn vriend over om de bio scoop te overvallen. De kassier kreeg het pistool tegen zijn hoofd gedrukt en moest geld afgeven. In een café verdeelden de twee Sassenheimers de buit, waarop zij in een taxi stapten om naar Am sterdam te gaan. Bij een benzine station lieten zij de taxi wachten, omdat zij nog wat wilden drinken. De taxichauffeur echter, dacht dat de twee een overval wilden plegen en waarschuwde de politie, die hen even later inrekende. De 29-jarige verdachte is al her haalde malen met justitie in aanra king geweest. Volgens een psychi atrisch rapport was hij al op 12-jari- ge leeftijd alcoholist. Officier van justitie, mr. J. van Eek, sprak in dit verband over een 'verloederde en aan de rand van samenleving le vende verdachte', die in een roes toestand levensgevaarlijk is. De jongste verdachte is nog niet op noemenswaardige wijze met justitie in aanraking geweest. Hem verweet mr. van Eek dat hij willens en wetens mee was gegaan en zich daarbij had schuldig gemaakt aan een zwaar geweldsdelict. De rechtbank doet 2 december uitspraak. Bij de redactie van het Leidsch Dagblad is gisteravond een anonieme brief afgegeven over het gisteren aan de Langebrug tot ontploffing gebrachte kof fertje. In de brief wordt uit eengezet hoe het koffertje bij de ABN-bank aan de Lange brug terecht is gekomen. Aan gezien bij dat verhaal onder meer een fotokopie is gevoegd van het in dat koffertje aange troffen staalboek voor wand- bekleding, gaat de redactie er van uit dat de brief van de 'da der' afkomstig is. Bijgaand zijn/haar relaas. Ik vond een zwart, sleets koffertje voor de deur van een architecten bureau aan de Houtstraat, hoek Rapenburg. Het stond daar, wachtend op de kraakwagen te midden van ander overbodig huisraad. Mooi koffertje, dacht ik. Koffertje zonder handvat, maar als aandachttrekker nog mooi genoeg. Het koffertje liet aan alles merken nog enige in houd te hebben ook. Ik opende het en vond een dik boek met mooie stalen van het pretentieuze vinyl- behangmerk Vescom uit Deume. Een verouderde architectencol lectie uit 1985, maar zwaar ge noeg om het onaanzienlijke kof fertje toch nog enig gewicht te ge ven. Ik nam het koffertje onder de arm en plaatste het links van de hoofdingang van de ABN-bank op de Breestraat. Waarom daar? Omdat dit nu eenmaal een goede plek is voor mysterieuze, anonie me koffertjes. Veel mensen gin gen er langs heen. Het koffertje viel ze niet op. Zorgelijke mensen waren het vaak, mensen met neerhangende mondhoeken die duidelijk andere dingen aan het hoofd hadden dan het vinden van koffertjes. Sommigen zagen het koffertje wel, maar maakten desondanks geen enkele aanstal- te op nader onderzoek uit te gaan. "Koffertje", zag je ze denken, "wat moet ik nou met een koffet- tje. Ik heb al een koffertje thuis". Een enkeling bleef een moment staan, keek om zich heen, dacht vervolgens even na, herinnerde dat rare koppie van meneer Ralph Inbar, koos zichtbaar eie ren voor zijn geld en liep door. Dan een man op een fiets. Een op lettende man die daar niet uitge keken raakte. Moet je dat koffer tje zien, probeerde hij andere mensen in het genot van zijn vondst te laten meedelen. Zo'n koffertje had hij nog nooit van zijn leven op straat zien staan. Een koffertje onder de nachtkluis van een bank, dat kon volgens hem niet anders dan een bijzon der koffertje zijn. Voorzichtig raakte hij het koffertje even aan met de punt van zijn schoen. Voelde daardoor dat het koffertje zwaarwichtige inhoud had en deed vervolgens wat je van een betrouwbaar mens mag ver wachten: hij liep het bankge bouw binnen, waar hij toch moest wezen om wat geldzaken te regèlen, en maakte aan de balie melding van de vondst. Even later verschenen er twee in bankstemmige kostuums ge stoken beleidsemployés die zon der te dralen het koffertje - nog steeds links en onbeheerd voor de hoofdingang - met veel vakmatig bravour op waarde en explosivi teit begonnen in te schatten, ja zelfs met één vinger, een bange vinger mag ik wel zeggen, begon nen te betasten. Even aanraken en dan terugdeinzen, u kent dat wel. Wie de krant goed leest, weet dat dergelijke koffertjes naast bankingangen meestal munitie op scherp bevatten. Een van de heren besloot het koffertje mee naar binnen te nemen. Hij droeg het tussen duim en- wijsvinger, zoals een"jonge vader de eerste volle luier van zijn kind naar de pedaalemmer draagt. Plaatste het vervolgens rechts van de balie in de bankhal en begon een lucht hartig gesprek met een collega. Later liepen ze met het koffertje naar achteren, richting uitgang Langebrug. Wat er daarna met het koffer tje gebeurd is, is aan mijn aan dacht ontgaan. Waarschijnlijk hebben de heren het koffertje ge opend, vonden het overjarig staalboek en besloten het koffer tje aan de Langebrugkant van dé bank aan de vuilophaaldienst aan te bieden. Of hebben ze het koffertje niet zelf geopend, maar de mijnopruimingsdienst en de politie verwittigd, die vervolgens de straat heeft afgezet en een man heeft gearresteerd, een man - hoe haalt hij het in zijn hoofd - die dacht dat het om een politie actie ging. Zo'n man vraagt toch gewoon om moeilijkheden. Enfin, waartoe zo'n geheel oud koffertje nog in staat blijkt te zijn. Geldt dat ook niet voor men sen? Je mag dan wel oud en sleets zijn, als je er maar explosief blijft uitzien, blijf je in het cen trum van de belangstelling staan. Plotseling bemoeit de bank zich weer met je. De politie zet een straat voor je af. Twee agenten maken overuren voor je. Mijn moeder zei het al: "Jongen", zei ze, "zorg dat de mensen den ken dat je meer bent dan je wer kelijk bent Dat jongen is het ge heim van het leven". Dit nu heb ik met dit koffertje willen bewijzen. DEN HAAG - Wegens een overval op sexbioscoop Rex aan de Haar lemmerstraat in Leiden, waarbij 281 gulden werd buitgemaakt, is gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een 29-jarige Sassenheimer drie jaar gevangenisstraf geeist. Te gen zijn 25-jarige mededader, even eens uit Sassenheim, werd 24 maanden, waarvan acht voorwaar delijk geeist. Aan de overval, die op 16 juni dit jaar werd gepleegd, ging het nodi ge vooraf. Vanwege een ruzie met zijn vrouw had de 29-jarige ver dachte het op een drinken gezet en daarbij rohypnol ingenomen. Vanuit Sassenheim was hij met zijn maat met een taxi naar Leiden gegaan. In de taxi had hij de chauf feur al willen bedreigen met een luchtdrukpistool en willen ber oven. Dit kon zijn dorpsgenoot ver ijdelen. LEIDEN Een medewerkster van de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden zag gister morgen een bezoekers binnenko men met haar jas, die de dag daar voor uit de leeszaal was ont vreemd. Toen de man door de vrouw werd aangesproken, koos hij het hazepad. Aan de hand van de nauwkeuri ge beschrijving die de medewerk ster vervolgens aan de politie gaf, kon de dief twintig minuten later worden aangehouden in de Haar lemmerstraat. Het ging om een 19- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. 'Bedrijfsleven niet praten over onderwijsvormen beroepsonderwij s' LEIDEN De voormalig direc teur van de Leidse Meao, C.E. van Oort, heeft het bedrijfsleven giste ren gewaarschuwd niet met het rijk te praten over gewenste onder wijsvormen in het beroepsonder wijs. Volgens Van Oort is het risico groot dat het rijk die wensen onver kort overneemt waarna het be drijfsleven dan, als er eventueel problemen ontstaan, de zwarte piet krijgt toegespeeld. Van Oort zei dit gisteren tijdens zijn afscheidsreceptie in Holiday Inn. Hij zei niet te twijfelen aan de goede intenties van het bedrijfsle ven. Ondanks die intenties zou het voor het onderwijs echter verkeerd kunnen uitpakken. "Ik roep het be drijfsleven daarom op: stap er niet Van Oort, die vanaf 1975 direc teur is geweest van de Meao, nam in feite op 1 augustus van dit jaar afscheid van de Meao. Hij is echter nog enkele maanden aan de school verbonden geweest om het ad junct-directeurschap van de toeris tische opleiding van deze school waar te nemen. Hoge Rijndijk 68-70 LEIDEN Tel: 071-122469/126741 LEIDEN - Zij liep haar roeping 'raak'. Met oneindige liefde voor God en de minder bedeelde me demens, zet de Leidse majoor Stofregen zich al 65 jaar in voor het Leger des Heils. Zelf doet ze haar gedrevenheid af met: "God heeft mij geroepen op die plaats ion ik neb hem gediend". Ter gelegenheid van haar 65-ja- rig jubileum wordt zondagmid dag 20 november van 15.30 tot 16.30 uur een receptie gegeven in het onderkomen van het Leger des Heils aan de Derde Groenesteeg. Aansluitend wordt om 17.00 uur een dankdienst ge houden. Mevrouw Stofregen woont in het Huis op de Waard aan de Kaarsenmakersstraat. Dat haar haren, vaak verscho len onder het karakteristieke zwarte hoedje, langzaam grijs den, zal veel mensen ontgaan zijn. Mevrouw Stofregen is nu 90 jaar. Hoofddeksel en kostuum behoren niet meer tot het dage lijkse tenue, maar de band met 'haar' leger is nog altijd zeer sterk. De jubilerende majoor woont de wekelijkse diensten nog altijd trouw bij en tot vijfjaar geleden stond de kwieke negen tiger nog borg voor de financiële bijdragen van de Leger des Heilsleden. Ruim 82 jaar geleden kwam ze in contact met het leger en sinds dien liet het haar niet meer los. Vooral de samenzang en de prachtige uniformen maakte die pe indruk op de jonge Stofregen. Pas op latere leeftijd veranderde haar belangstelling in gedreven heid om zich aan te sluiten bij het leger. De ellende waarin sommi ge mensen verkeerden en de har telijkheid waarmee het leger de helpende hand boden, oefenden grote aantrekkingskracht op haar uit. De majoor wilde echter meer dan 'gewoon' heilsoldate zijn, dus doorliep ze de kweekschool opleiding en verwierf zich de ti tel van heilsofficier, hetgeen in hield dat ze de verantwoordelijk heid droeg van het korps. Ze be gon haar lange loopbaan bij het Leger des Heils in 1923 in Utrecht. Mevrouw Stofregen mocht dan vooruitblikken op een dienstbaar beroep, ze moest daarvoor wel de nodige offers brengen. Zelf ziet ze dat niet zo en betitelt ze de concessies als: 'het hoorde er bij'. Vanaf dat mo ment stonden haar persoonlijke belangen niet langer voorop; haar verdere leven betekende uitsluitend dienstbaarheid aan God. Haar verloving verbrak ze om dat haar aanstaande echtgenoot het leven als heilsofficier niet zag zitten en ze koos bewust voor het Leger des Heils. Alcohol en ta bak waren in haar leven voortaan taboe. Een praktische maatregel weliswaar omdat het heilswerk veel contact met verslaafden in houdt. Uiteraard bracht het goede werk voor het leger veel vreugde met zich mee, maar materialis tisch gezien was het geen pretje. Korpsleden hadden recht op een toelage, maar ontvingen die al leen als er geld was en dat ge beurde nogal eens. "Als mijn schoenen kapot waren, kreeg ik een nieuw paar van mijn vader", verzucht de majoor. Lopend, bij weer en wind, verspreidde zij 'De Strijdkreet'. Vanachter de war me kolenkachel de straat op om huisbezoeken af te leggen. Wan delingen van vier uur schuwde zij niet, Majoor Stofregen: 'Het is allema Alle praktische moeilijkheden waren te verdragen maar wat pijn deed, was dat de bevolking vaak uiterst negatief reageerde op de aanwezigheid van het le ger. Stofregen: "In de beginpe riode droegen we uniformen met een sjerp. Dan liep je door de Jor- daan en dan riepen mensen: "Wij hebben geen lakens op onze nes ten en zij dragen ze!". Regelma tig waren de soldaten slachtoffer van joelpartijen en een enkele keer gingen bewoners zo ver dat genade'. (foto Wim Dijkman) ze vanuit een bovenraam water goten op de zingende heilsolda ten. De tijden zijn dan veranderd maar de doelstelling bleef onge wijzigd: het geloof verkondigen en daarvan uit mensen helpen. Een taak die de majoor door de jaren heen met veel toewijding vervulde. "Ik kijk met dankbaar heid terug op mijn loopbaan", zegt ze, "het is allemaal genade hoor". testte de oplossing en die moest er in drie minuten zijn. Zo niet, dan kreeg je het programma terug en kreeg je vijftien minuten straftijd", zegt Dennis Breuker. Een van de deelnemende teams leverde 58 keer een programma in, evenzo veel keer werkte het niet snel ge noeg. In totaal waren er zeven opga ven. De Leidse ploeg loste er daar van drie op, net zoveel als de ploeg die als eerste eindigde, l'Ecole des Mines (mijnbouwschool) ifit Parijs. De Fransen boekten echter een be tere tijd. Negen van de 24 teams slaagde er niet in ook maar één op gave goed op te lossen. "Dat er teams waren die geen enkele opga ve wisten op te lossen, valt me toch tegen. Misschien lag dat niet aan de kennis van de studenten, maar aan gebrek aan samenwerking binnen de ploegen", meent Klaas van Aar- De waarnemend voorzitter van het bestuur van de afdeling wis kunde en informatica, dr. L.C.M. Kallenberg, was toch wel verrast door het resultaat van de studenten bij de programmeerwedstrijden. "Ónze opleiding staat bekend als een theoretische. Het blijkt nu dat ze ook in het praktijkwerk goed uit de bus komen. Dit resultaat draagt bij aan de goede naam van onze op leiding". Vergelijking Volgens Kallenberg werd juist van de voormalige TH's gezegd dat zij een praktijk gerichte informati- ca-opleiding hebben. "Het is moei lijk om de opleiding in de verschil lende universiteitssteden te verge lijken. Vergelijking van de studie programma's zegt niks; ook maakt het voor het vinden van werk niet uit waar je hebt gestudeerd. Iedere afgestudeerde informaticastudent vindt een baan. Een wedstrijd als deze levert toch vergelijkingsmate riaal op". Kallenberg is nu bezig met het zoeken van sponsors voor de reis naar de Verenigde Staten. De stu denten gaan zich voorbereiden op het wereldkampioenschap door het oplossen van opgaven, die tij dens vorige WK's werden gegeven. "Ook proberen we er achter te ko men welke pe's worden gebruikt. Dan kunnen we hier op hetzelfde type oefenen" aldus Patrick Min. LEIDEN Een ploeg van vier Leidse studenten neemt vol gend jaar februari deel aan de wereldkampioenschappen programmeren voor studen ten. Afgelopen weekeinde ein digde het team van de Leidse universiteit bij de Europese kampioenschappen op de tweede plaats. Daarmee ver wierven Dennis Breuker, Klaas van Aarsen, Michel Wes terbeek, Lambert Otter en Pa trick Min (teambegeleider en reserve) het recht op deelname aan de WK in Louisville in de Verenigde StMen. De tweede plaats tijdens de ,EK kwam ook voor de Leidse studen ten als een verrassing. Bij de Tech nische Universiteit van Eindhoven waren aan de Europse kampioen schappen selectiewedstrijden voorafgegaan. Het Leidse team werd zonder voorafgaande selectie samengesteld, eigenlijk pas twee weken voor de kampioenschap pen. door Willem Spierdijk "We hebben gezocht naar men sen van wie bekend is dat zij goed zijn in het oplossen van program meerproblemen", stelt Patrick Min, de secretaris van De Leidsche Flesch, de studievereniging voor wis-, natuur-, sterrekunde en infor matica. "Bovendien is een van de selectiecriteria geweest dat de deelnemers goed moeten kunnen samenwerken". Die samenwerking was belang rijk omdat de vier studenten maar over één personal computer kon den beschikken. De deelnemers begonnen met uitwerken van het probleem op papier en konden het daarna het programma in de pro grammeertaal Pascal in de compu ter invoeren. Het verdelen van de beschikbare tijd achter de compu ter was dus belangrijk. De samen werking was ook belangrijk bij het oplossen van de problemen. Puzzels Die opgaven hadden veelal het karakter van wiskundige puzzels. Het programma moest die puzzels oplossen. "Erg belangrijk daarbij was dat het programma het pro bleem snel kon oplossen. De jury Een deel van de ploeg van de Leidse universiteit die naar Amerika gaat voor de WK programmeren: (vlnr) Klaas van Aarsen, Dennis Breuker, dr. L.C.M. Kallenberg en Patrick Min. Lambert Otter en Michel Westerbeek Ontbreken. (f0t0 Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13