Leidenaars leveren cadeaus af in Polen 'Nieuwbouw Studiehuis is primeur voor Nederland' Wethouder wil regels voor particuliere opvang van kinderen Eerste paal geslagen aan Maresingel Presentatie 'Vereniging Jan van Hout' Problemen op tocht naar Torun afgekocht met koffie Burgerlijke Stand Mineralenbeurs in Groenoordhal 'Noorderwiek' viert 70ste verjaardag Nieuw riool Tasmanstraat COC WD-affaire VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 LEIDEN LEIDEN Met de bouw van het nieuwe onderkomen van Studiehuis Leiden aan de Ma resingel, beleeft Leiden een landelijke primeur. Het is de eerste nieuwbouw die wordt gepleegd ten behoeve van een instantie die zich met basisedu catie bezighoudt. Toename van het aantal cursisten van het Studiehuis maakte nieuwe lo kalen noodzakelijk. Wethouder D. Tesselaar (Volkshuisves ting) en H. Van Dongen (onder wijs) hebben gistermiddag de eerste paal voor het gebouw ge slagen. Naast ruimte voor het Studiehuis, worden ook 18 wo ningen verwezenlijkt. door Carla van Rijn Het aantal cursisten bij het Studie huis groeit. Onlangs heeft de 550ste cursist zich aangemeld voor één of meer cursussen die het Studiehuis biedt op het gebied van basisedu catie voor volwassenen. De term basiseducatie omvat het bijbren gen van primaire vakken als lezen, schrijven, rekenen, werldoriënta- tie, geschiedenis, Engels en de eer ste beginselen van informatica. De verwachting is dat het Studiehuis nog dit jaar doorgroeit naar een be zetting van 700 cursisten. Daarmee wordt er meer gebruik gemaakt van de basiseducatie in Leiden dan in voorgaande jaren. De groei is onder meer te verkla ren doordat vorig jaar instellingen voor volwasseneducatie zijn ge bundeld tot de stichting Studie huis Leiden. Deze instellingen heb ben cursusaanbod en personeel ge bundeld waardoor de kwaliteit van het onderwijs is toegenomen. Er bestaat meer duidelijkheid over de invulling van de cursussen en een betere voorlichting over het aan bod. Zo is er een reizende foto-ten- LEIDEN - De Vereniging Jan van Hout, een vereniging van vrienden van het gemeentearchief van Lei den en de Leidse Pilgrim collectie, wordt op 29 november officieel ge presenteerd. Op 18 mei van dit jaar richtte een groepje initiatiefnemers de'vereni ging op. Doel is om de activiteiten van het gemeentearchief te steu nen en de band met gebruikers en belangstellenden te versterken. Tijdens de presentatie, 's mid dags om vijf uur in de expositiezaal van het gemeentearchief, Vliet 45, zal het een en ander over de toe komstige activiteiten worden mee gedeeld. Aan wethouder Kuijers (cultuur) zal dan tevens een bijzon dere aanwinst worden aangebo den. toonstelling die het alfabetise- ringswerk in beeld brengt en een zeer regelmatige huis-aan-huis- verspreiding van folders met infor matie over basiseducatie. "Er is een veel betere samenhang tussen de verschillende cursussen en on der het personeel zijn er afspraken gemaakt hoe bepaalde problemen aan te pakken. In zijn algemeen heid is de kwaliteit van het onder wijs vooruitgegaan door de fusie. En dat trekt mensen aan", aldus S. Gresnigt die als directeur van het Studiehuis zeer nauw is betrokken bij de activiteiten. Groei De groei van het aantal cursisten is ook te verklaren door het hoge percentage werklozen in Leiden. Daarnaast speelt de toenemende automatisering in bedrijven een rol. Anderstalig personeel wordt een cursus aangeboden door het bedrijf om de Nederlandse taal machtig te worden zodat ze de in structies kunnen opvolgen. Gresnigt denkt niet dat er bin nenkort een verzadiging optreedt van het aantal cursisten binnen de basiseducatie. "Als je alleen al ziet dat er in Leiden ruim 4000 Neder landers wonen die moeite hebben met lezen en schrijven, dan is er ge noeg werk aan de winkel. Ik praat dan niet alleen over ouderen, maar ook over mensen van achttien jaar die veelal afkomstig zijn uit het la ger beroepsonderwijs. Mensen die veel individuele aandacht nodig hebben om goed te leren lezen en schrijven." Leiden maakt met een toene mend aantal cursisten geen uitzon dering op andere regio's. De vraag naar educatief onderwijs is een toe nemend probleem in het hele land. Gresnigt: "We hebben te maken met de beroemde tweedeling in de maatschappij: aan de ene kant de mensen die het steeds beter gaat, aan de andere kant de groep die het steeds slechter gaat en waar een "hoge werkloosheid heerst. Kortom: De onderkant van de sa menleving. Dat is ook typisch de doelgroep waar wij voor werken". Nieuwbouw De keuze voor nieuwbouw op de plaats waar de oude Marnixschool stond is weloverwogen en werd vlak voor de fusie bekendgemaakt. Het was eerst de bedoeling om de school te verbouwen en zo ge schikt te maken voor de activitei ten van het Studiehuis. Maar de op knapbeurt voor het pand werd te duur en het gebouw werd gesloopt. Er werd alsnog gekozen voor een combinatie van woningen en on derwijsruimten die aan alle eisen en wensen voldoen. Naast de extra gelden die de gemeente geeft voor de begeleiding van cursussen is zij ook van mening dat volwassenen recht hebben op een prettige om geving om alsnog hun verloren of nooit gekregen kennis te vergaren. Het Studiehuis is blij dat er voor nieuwbouw werd gekozen: "Het nadeel van bestaande scholen is dat de lokalen te groot zijn voor on ze cursusgroepen die ten hoogste bestaan uit zestien mensen. Het is zonde van de ruimte en het werkt heel onaangenaam want de lokalen zijn bovendien te hoog en dat gaat ten koste van het geluid. Juist bij taalcursussen is de akoestiek van een lokaal heel belangrijk", aldus Gresnigt. Op de begane grond en gedeelte lijk op de eerste verdieping van het gebouw komen zes lokalen en an dere ruimten bestemd voor het Studiehuis Leiden, het Regionaal Educatief Centrum en de Primair Beroepsgerichte Volwassen Edu catie. De nieuwbouw betekent niet dat de in gebruik zijnde gebouwen aan de Apothekersdijk en de Sta tionsweg verdwijnen. Ook deze ruimten heeft het Studiehuis Lei den hard nodig en bovendien blij ven zij behouden om de spreiding te handhaven in het aantal cursus- plaatsen. Het Studiehuis zal het noodgebouw aan de Bonairestraat opgeven als zij volgend jaar okto ber het nieuwe gebouw betrekt. LEIDEN Wethouder Van Don gen (onderwijs) is van plan voor waarden te stellen aan de particu liere kinderopvang in Leiden. De wethouder verwacht binnen enke le weken met een voorstel te ko men waarin de particuliere kinder opvang (het zogenaamde grijze cir cuit) verplicht wordt een vesti gingsvergunning aan te vragen. Momenteel wordt onderzoek ge daan naar de omvang van deze vorm van kinderopvang. Van Don gen zegt uit advertenties in de krant op de hoogte te zijn van het bestaan van ten minste drie van dit soort instellingen. In de vergunning wordt onder meer geregeld dat het pand waarin de kinderopvang plaatsheeft aan eisen van brandveiligheid moet voldoen en van een bepaalde om vang moet zijn. Wellicht - dat is nog in discussie - wordt ook gfeëist dat er ten minste twee leidsters aanwe zig zijn. "Ik zeg niet dat de particuliere kinderopvang per definitie niet goed is. Vaak zijn er gekwalificeer de mensen bij betrokken die elders op de arbeidsmarkt geen werk kunnen vinden. Aan de andere kant heb ik ook niet de indruk dat het nu overal even goed gaat. Er zijn geen waarborgen voor de kwa liteit van de particuliere kinderop vang", verklaart wethouder Van Dongen haar voornemen. Van Dongen erkent dat de groei van de particuliere kinderopvang het directe gevolg is van een tekort aan gesubsidieerde opvang. Er is in Leiden momenteel een wachtlijst van 1100 kinderen. Die zal door in vesteringen van de gemeente van 260.000 gulden in de kinderopvang de komende twee jaar met slechts enkele tientallen verminderen. "Ik heb niets tegen de particulie re opvang. Het is een logisch ge volg van het feit dat de overheid niet in staat is voldoende geld be schikbaar te stellen. De particulie re opvang helpt het probleem op te lossen. Dat betekent echter niet dat je daaraan geen voorwaarden mag stellen", aldus Van Dongen. In dit verband teruggrijpend naar de discussie van enkele we ken geleden in de gemeenteraad over de hoogte van de tarieven van de kinderopvang, zegt de wethou der: "Het probleem is niet de hoog te van de tarieven maar het gebrek aan kinderopvang. Door het tekort worden mensen gedwongen het grijze circuit in te gaan. Niet omdat het te duur is". Van Dongen wijst de kritiek op de verhoging van de tarieven dan ook volledig van de hand. "De peu terspeelzalen waarvan het meeste gebruik wordt gemaakt, worden voor de lagere inkomens goedko per. Zelfs met het nieuwe (voor sommigen verhoogde) tarief is het kinderdagverblijf goedkoper dan een oppas thuis". Dat de hogere in komens relatief meer betalen, is in de ogen van de PvdA-wethouder niet meer dan een rechtvaardige lastenverdeling. Van Dongen is niet bang dat ou ders hun kind thuis houden omdat de tarieven omhoog gaan. "Slechts in uitzonderlijke situaties bij de hoogste inkomens met drie kinde ren in de kinderopvang is het goed koper thuis een oppas te nemen. In die gevallen vind ik het ook minder erg wanneer ouders hun kind te rugtrekken. Dan komt er een plaats vrij voor iemand die minder te besteden heeft". Desondanks betreurt de wethou der dat tariefsverhogingen noodza kelijk zijn. Uit principe is zij voor stander van gratis kinderopvang. "Ik vind dat kinderopvang net als onderwijs als een basisvoorziening moet worden beschouwd die uit de belastingopbrengst wordt betaald. Dat is voorlopig echter nog een utopie". De wethouder verwacht niet dat door de herziening van de tarieven de totale opbrengst hoger uitvalt zoals de Werkgroep Kinderopvang Leiden heeft berekend. Mocht dit onverwacht toch het geval zijn, dan kan de meeropbrengst besteed worden aan verlaging van de tarie ven of uitbreiding van de kinder opvang. "Daarover moeten we dan in de gemeenteraad discussiéren", aldus Van Dongen die laat door schemeren de voorkeur aan het laatste te geven. LEIDEN - Een pak koffie. Dat is in Polen zo'n beetje de oplossing voor alle problemen. Dat ondervonden bestuursleden en medewerkers van de Leidse 3 October-Vereeni- ging. Zij keerden woensdag terug van een bezoek aan dat land. Zij hebben 6000 pakjes, 5000 tekenin gen, schommels en andere speelat- tributen, voedsel en kleding naar Torun gebracht, de plaats waarmee Leiden een stedenband onder houdt. De goederen zijn geschon ken aan een kindertehuis, een kin derziekenhuis en 55 crèches. Het (geld voor het) pakket, zoals dat in Polen is afgeleverd, is door Leidenaars bijeengebracht. Dat ge beurde onder meer op de Leidato, tijdens een sponsorloop van de St. Jozefschool en tijdens de 3 okto- beroptocht. Met zes man vertrok ken vorige week donderdagmid dag een vrachtwagen en een perso nenwagen voor een lange tocht naar Polen: W. van Ingen Schenau, I. Eikerbout, R. Breedveld, F. Die ben, R. Veldhuyzen van Zanten en tolk mevrouw A. van Ierssel. Een tocht die bepaald niet zonder pro blemen is verlopen. Veldhuyzen van Zanten vertelt: "Het ging al vroeg mis bij de Ne derlandse grens. Daar bleek dat de belastingdienst verkeerde papie ren had meegegeven. We mochten niet verder. Gelukkig kregen we medewerking van een bij de grens gevestigd vervoerbedrijf dat de verantwoordelijkheid nam voor de lading. We liepen wel tweeënhalf ur vertraging op". Bij de grens met Oostduitsland rezen opnieuw problemen. Maar die konden worden afgekocht door een bedrag van 250 - uiteraard Westduitse - Marken te betalen. Vrijdag om half tien 's morgens ar riveerde de wagens bij de grens met Polen. Daar werd de vrachtwa gen om onduidelijke redenen ver zegeld met de mededeling dat voor het verbreken van het zegel doua nebeambten nodig waren. "We wilden per se voor 17.00 uur in Torun zijn, omdat op dat tijdstip de douanekantoren zouden slui ten. We hadden bovendien al ver traging en hebben daarom flink gas gegeven. We zijn herhaalde ma len aangehouden door de politie. Dat kon telkens met een paar pak ken koffie worden opgelost. Toch kwamen we drie kwartier te laat aan in Torun. Daar bleek voorts dat we een verkeerde weg hadden ge nomen. We kwamen aan de onder kant van Torun binnen bij een tun nel die te laag was voor de vracht wagen". "Dank zij de hulp van een aantal jonge Polen reden we een half uur later precies aan de andere kant van de tunnel. Daarvoor hadden we wel weer 30 kilometer moeten omrijden. Onze dank werd weder om uitgedrukt in pakken koffie, die met graagte werden geaccep teerd". Zaterdag moesten douanabe- ambten worden opgetrommeld om het zegel te verbreken, Die werden gevonden in Bydgoszcz, ruim 50 kilometer verderop gelegen. Die werden nota bene nog met de per sonenauto van de Hollandse bezoe kers opgehaald. Vandaar ging het naar een schobl waar de goederen in het bijzijn van de douaniers wer den gelost en opgeslagen. "Als gevolg van een en ander wa ren we dag achter geraakt op het schema. We zouden allerlei goede ren op een bepaalde tijd op adres sen afleveren", aldus Veldhuyzen van Zanten, die met zijn reisgeno ten tot zijn spijt die bezoeken ver volgens moest afraffelen. Boven dien was zaterdagavond afgespro ken met voorzitter D. den Os en be stuurslid J. van der Klugt van de 3 October-Vereeniging, die met hun vrouwen naar Polen waren gereisd. Rondleiding Zondag hebben de Nederlandse bezoekers een rondleiding gekre gen van het stadsbestuur door To- Voorzitter Den Os en bestuurslid Van der Klugt van de 3 October-Vereeniging in een crèche in Torun bij de door Leidenaars geschonken schommels. run, waar 200.000 mensen wonen. Dat is volgens de coördinator van de speelgoedactie voor Torun een fraaie, oude stad die qua historie vergelijkbaar is met Leiden: "Het is er alleen een stuk vuiler, soms zelfs vies, en minder onderhouden dan in Leiden. Maar de aan de ri vier de Wista gelegen stad kent fraaie monumenten, veel schoon heid en mooie fresco's". "We hebben het gemeentebe stuur van Torun een diner aange boden. Dat kost daar niks. Wie wes terse vauta zwart wisselt, kan voor een vermogen zlotty's kopen. Een diner met alles er op en er aan, ook drank, kostte voor een man of vijf tien omgerekend 55 gulden. Dat is daar een half maandloon". Hoewel voor de 3 October-Veree» niging volgens Veldhuyzen van Zanten voorlopig geen rol meer is weggelegd in de stedenband Lei den - Torun, hebben verschillende inwoners van Torun een beroep ge daan om die band meer aan te ha len: "Vooral ook op intellectueel niveau. Er is behoefte aan uitwisse ling van artsen, ingenieurs, en an dere deskundigen. Maar ook is er een voorstel gedaan om jongeren uit beide steden elkaar te laten be (foto Velhuyien van Zanten) zoeken. Daaraan zal de komende tijd worden gewerkt". Contacten tussen kinderen zijn mogelijk naar aanleiding van de tekeningenactie. De door Leidse kinderen gemaakt tekeningen hebben allemaal een antwoordkaartje in de hoop dat Poolse en Nederlandse kinderen elkaar gaan schrijven. De delegatie heeft van de ge meenteraad van Torun een offi cieel stuk meegekregen waarin de stedenband met Leiden officieel wordt bevestigd. Dat wordt nu ver taald en binnenkort aangeboden aan burgemeester Goekoop. LEIDEN - Voor de vierde maal wordt op zaterdag 26 november in het restaurant van de Groennoord- hallen een mineralenbeurs gehou den. Kristalgroepen, fossielen, ko ralen, schelpen, sieraden en zetste nen zullen hier te bewoneren en te koop zijn. De beurs is geopend van tien tot vijf uur. LEIDEN - De rk mbo-school De Noorderwiek viert op 29 november het 70-jarig bestaan van deze school. In 1918 besloot de toenma lige Zita-vereniging, nu onderge bracht in een stichting, tot de op richting van een rk huishoud school aan het Noordeinde. Inmiddels is De Noorderwiek uitgegroeid tot een modern insti tuut voor middelbare beroepsop leiding. De school verstrekt oplei dingen voor mode en kleding, ago gisch werk en intas. Ook wordt een schakelopleiding gegeven naar mdgo, meao en rio. De school beschikt intussen over de nieuwste gradeer- en tekenin stallaties. Om in de komende jaren in de behoeften van de school te voorzien, denkt de leiding er op het ogenblik over om commerciële ac tiviteiten te gaan ontplooien. In dit verband wordt eraan gedacht om het ontwerp-systeem en de kennis op dit gebied aan het bedrijfsleven aan te bieden. Op 29 november wordt over dit onderwerp dan ook een forumdis cussie in het gebouw van De Noor derwiek georganiseerd. Die begint om tien voor half elf in het gebouw van de school aan de Ter Haarkade 6a. LEIDEN - Overleden: H.C. Be- kooij geb 18 juni 1931 vrl. echtg. van A.P. Smittenaar, J.A de Haas geb 12 feb. 1901 man, W.L.B. Ambrosius geb 26 apr. 1923 man. D.B. van den Nieu- wenhof geb 8 aug. 1984 man, C. Ofeigssen geb 25 aug. 1926 vrl. geh. gew. met S. de Jong, J. Buis geb 9 jan. 1934 man, A. Bos geb 18 feb. 1900 vrl. geh. gew. met J. Dorrepaal, A.M. Ruig- rok geb 4 nov. 1914 vrl. geh. gew. met C. Botermans, M. Plat geb 27 mei 1905 vrl. geh. gew. met J.K. Wagter, H. Borgers geb 4 jan. 1942 man, l. Rietkerken geb 3 apr. 1904 man, M.J. Ros geb 3 jan. 1905 vrl. geh. gew. met L. van Delft, K.A.M. van Brecht geb 3 aug. 1926 vrl. echtg. van A.N. van Leeuwen, P. Hop penbrouwer geb 7 dec. 1906 man, N R. Soedjono geb 23 juli 1987 vrl., H. Krui- zinga geb 13 jan. 1907 man, F. Beek geb 28 apr. 1949 man, A. Paalman geb 15 dec. 1902 vrl. geh. gew. met H.J. Dero- gee, J.P.N. van den Ing geb 11 sep. 1921 vrl. geh. gew. met M.J. van Goo- zen, W.A. Oostendorp geb 12 juli 1919 man, D. de Jong geb 9 mei 1906 vrl. echtg. van J. Koutstaal, S. Bootsma geb 25 dec. 1903 vrl., M.M. Muller geb 8 feb. 1939 man, C. de Hay geb 25 mrt 1922 man, J.W. van Leeuwen geb 19 feb. 1920 man, A. Alderlieste geb 4 mrt 1930 man, J.C. Kamphues geb 12 feb. 1929 man. LEIDEN Eind november wordt begonnen met de vernieuwing van de riolering in de Heemskerkstraat en de Tasmanstraat. Dit karwei zal ongeveer twee maanden duren. In verband met de verzekering voor dit werk is het nodig van te vo ren de bouwkundige staat en even tuele gebreken van de meest nabij gelegen panden vast te leggen. Sommige woningen worden ook van binnen hierop bekeken. De kosten van de inspecties komen voor rekening van de gemeente. De gegevens zijn te zijner tyd bij de opzichter in te zien. Kuijers. Desgevraagd bevestig de Langerak de dag er na zijn uit latingen nog eens. Pas na publi catie overzag het raadslid de reikwijdte van zijn woorden. En wat doet Langerak? Niet hele maal op zijn achterhoofd geval len, ontkende hij tegenover zijn fractievoorzitter de gewraakte uitspraken te hebben gedaan. Daar kan de kwestie niet mee afgedaan zijn, denken wij dan. Zegt u nu zelf: als een speler op het voetbalveld zijn clubgenoten tackelt, zouden ze hem toch op de stip leggen en een ongenadige strafschop geven. In de politiek gaat dat natuurlijk anders. En u bent ongetwijfeld ook benieuwd naar het vervolg van het verhaal. Duidelijk is wel dat één van de partijen in 'de affaire Langerak' liegt. Maar wie? Wat doen de li beralen met die vraag? Stelt de WD-fractie een onderzoek in naar de juiste gang van zaken? Geven ze Nico de zak, of laten ze hem nog anderhalf jaar voor spek en bonen zitten onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat hij zijn kaken voortaan stijf op el kaar houdt? Hoe het ook zij, geen zichzelf respecterende politieke partij zou de gang van zaken natuurlijk zomaar over haar kant laten gaan. De fractievoorzitter van de WD, Theo van der Nat, doet echter net of zijn neus bloed. "Er is niets aan de hand in de fractie heb ik al gezegd. Wij beschou wen de zaak als afgesloten". Wie er onwaarheid heeft gesproken, wil Van der Nat kennelijk niet weten. Hij begrijpt onze nieuws gierigheid wel "maar we hebben het er nu meer dan genoeg over gehad", aldus de fractievoorzit ter. Raadslid Nico Langerak volgens wie er in de WD-fractie veel kritiek bestaat op de eiaenweihouders. Zo te zien is hij al druk bezig geld op te halen voor een afscheidscadeau voor wethouder Kuijers. (foto Loek Zuyderduin) En Nico Langerak zelf? Die doet er deze keer het zwijgen toe. Enkele weken geleden overleed op 75-jarige leeftijd Niek Engel- schman. Hij was één van de op richters van de Nederlandse Ver eniging tot Integratie van Homo seksualiteit COC. Dat was in een tijd dat homoseksualiteit nog in de taboesfeer zat en mensen niet of nauwelijks voor hun seksuele geaardheid durfden uit te ko men. Niek Engelschman was één van de eersten die zich openlijk heeft ingezet voor de gelijkbe rechtiging van homoseksuele mannen en vrouwen. "Ik draag het 'andere' niet als een ver vloekte last, maar met een trots", schreef hij al in 1939. Engelschman heeft er in be langrijke mate toe bijgedragen dat mensen vandaag de dag in re latieve vrijheid hun seksualiteit kunnen beleven, dat de anti-ho mobepaling in de strafwet werd afgeschaft (1971) en het COC in 1973 koninklijke goedkeuring kreeg. Dit weekeinde congres- seert dat COC in Leiden. De Leidse wethouder voor emanci patiezaken, Van Dongen, zal tij dens een receptie de congresgan gers officieel welkom heten. Wat zou het nu aardig zijn, dacht de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit (LWH), als de wethouder bij die gelegenheid als cadeau de toezegging zou meenemen dat er in Leiden een straat naar Niek Engelschman zal worden ver noemd. Het idee voor een Niek Engel- schmanstraat is deze week door de LWH gedeponeerd bij de ge meente. Daar heeft men voorals nog terughoudend gereageerd. Het plaatsvervangend hoofd van de afdeling welzijn, R.J. Roos, laat desgevraagd weten dat men nog over de kwestie moet babbe len. Nieuwe wegen die om een naam vragen, liggen immers niet voor het oprapen. Er bestaat zelfs een mogelijk heid voor het gemeentebestuur om minister Brinkman ook nog een plezier te doen. Brinkman, coördinerend bewindsman voor het homobeleid, is immers woonachtig in de Leidse Meren- wijk. In 1986 heeft deze minister Niek Engelschman, ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van het COC, nog geridderd. Wij zijn er vast van overtuigd dat zo'n mi nister er niets op tegen heeft als de weg waaraan h(j woonachtig is zou worden omgedoopt in Niek Engelschmanstraat. JAN RIJSDAM Een lange staat van dienst en ver gaande incompetentie laten zich over het algemeen niet door één persoon monopoliseren. In zeke re zin is het dus een hele prestatie van Nico Langerak dat hij al sinds 1973 deel uitmaakt van de Leidse gemeenteraad. Nico, naar eigen zeggen de enige echte Lei- denaar in de WD-fractie, hoort zo'n beetje bij het meubilair van de raadzaal. Bij de krukken, wel te verstaan. Want, als we heel eer lijk zijn moeten we toegeven dat wij het raadslid de afgelopen ja ren nimmer hebben kunnen be trappen op een opmerking die ons verwoed naar de pen deed grijpen. Natuurlijk kom je Nico altijd wel overal tegen: bij recepties, openingen en belangrijke pre sentaties. Dat is vooral'omdat er een bal en een borrel te halen valt. En eenmaal uit de besloten heid van de raadzaal weet Nico zijn mondje wel te roeren. Dan geeft hij doorgaans eeq scheld kanonnade weg die geen gossip- verslaggever hem verbetert. Maar een intellectueel liberaal offensief... Neen, dat hebben we van Nico Langerak nimmer te duchten gehad. Vermoedelijk overmoedig ge worden door de woordenbrei tij dens een commissievergadering maakte Langerak het onlangs, ten overstaan van de pers, diver se raadsleden en ambtenaren, wel heel erg bont. Oei, dachten we nog, is dat wèl verstandig. Maar Langerak was niet te rem men en deed uitgebreid verhaal van een machtsstrijd binnen de WD-fractie en van de onvrede over eigen wethouders Fase en

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9