Verdeeldheid in Oegstgeester raad over aanleg telesldbaan Functie van Houdijk wordt niet uitgekleed Wethouder en gedeputeerde leggen ruzie bij Sint doet ook gemeenten in regio aan Begroting '89 Zoeterwoude Leerlingen Laboratorimnsehool Leiderdorp heffen bezetting op PAGINA 8 REGIO LEIDEN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 Gedeputeerde E.P. van Heemst (links), die in zichzelf 'de superwethouder van Oegstgeest' ziet, schudt de enige echte wethouder, T. Köhlbeck, de hand bij aankomst in de raadszaal voor het debat over het Klinckenbergerplas- project. Tijdens en na afloop van de vergadering legden de twee PvdA'ers hun ruzie bij. (Foto Henk Bouwman) OEGSTGEEST - "Teleski in de Klinckenbergerplas is een dubbeltje op zijn kant", vatte gisteravond de Oegst geester PvdA-wethouder Kohlbeck de discussie in de raadscommissie openbare werken samen. Er is in de raad, zo bleek, de kleinst mogelijke meerderheid voor teleski te vinden. Dat blok bestaat uit PvdA en VVD, goed voor negen van de zeventien zetels. Doordat burgemeester Scheenstra evenals de PPR, D66 en CDA ook tegen een teleskibaan is, houden zich in het college van B en W net zo veel voor- als tegenstanders op. De vraag of er nu wel of geen teles ki komt, bleef ook gisteravond on beantwoord. B en W zijn aan zet, maar het zal moeilijk worden om met een voorstel te komen, maakte Kohlbeck duidelijk. Het debat over het recreatiege bied in wording begon met een fel le toespraak van wethouder Kohl beck aan het adres van PvdA-gede- puteerde E.P. van Heemst. Deze heeft via de pers laten weten dat het gezeur in Oegstgeest over het project van provincie en Voorhof Recrea bv maar eens afgelopen moet zijn. Zo niet, dan maakt hij van de plas een baggerslibstort- plaats, heeft hij gedreigd. Volgens Kohlbeck is dat dreigement van een directe eenvoud die men anno 1988 nog maar zelden hoort. "Ze ker niet uit de mond van socialisti sche bestuurders. Het milieu als chantagemiddel", riep hij uit. En: "Wij vragen de gedeputeerde onze kritische toetsing van het plan niet langer onder baggerslib te bedel- Superwethouder Over Van Heemsts opmerking in de krant dat hij toch geen 'super- wethouder' is die telkens naar Oegstgeest moet afreizen om orde op zaken te stellen, zei Kohlbeck dat opstelling van de gedeputeerde "in de Oegstgeester verhoudingen onverwijld een motie van wantrou wen oplevert, zelfs voor een super wethouder". In een zeer omslachtige reactie liet Van Heemst weten dat hij zijn uitspraken betreurde. "U en ik hebben geen vervelende contacten gehad, als die indruk is gewekt, wil ik die wegwerken", zei hij. Waarna de vrede min of meer was gete kend. Vrij vlotjes bereikten de raadsle den en gedeputeerde Van Heemst overeenstemming over de milieu aspecten en de fiets- en voetgan gersbrug naar het gebied. De op het allerlaatste moment verstrekte milieu-rapportage van de provin cie over de eventuele verontreini ging van het water heeft, zo werd duidelijk, een geruststellende uit werking in Oegstgeest. Wel blijven vooral PPR, D66 en CDA bezorgd over de grote diepte van de plas, zo'n dertig meter, en de verschil lende waterlagen met verschillen in temperatuur en zuurstofgehalte. Die elementen vergroten de kans op verdrinking, wordt gevreesd. De brug vanuit Haaswijk naar het gebied toe, waar de provincie REGIO - Ook in de regio-ge meenten zal Sinterklaas morgen weer de nodige bezoeken afleg gen. Zo meert de kindervriend morgenochtend aan in de oude Leiderdorp aan de Rijn. Op het laatste stuk van zijn reis zal hij daarbij worden vergezeld door leerlingen van basisschool De Schakel. Rond elf uur wordt het gezelschap, begeleid door de Pie tenband, burgemeester A. Brug- geman en de schoolkinderen, verwacht bij het viaduct Hoofd- straat/Resedastraat. Begeleid door twee muziek verenigingen en ruiters van Liet- horp rijdt Sinterklaas vervolgens in optocht door Leiderdorp, eerst rond de Oranjegalerij, daar na naar Winkelhof waar vanaf kwart voor twaalf al spelletjes zijn te doen. Tot ongeveer twee uur kunnen kinderen in Winkel hof een handje komen geven aan de goedheiligman. In Zoeterwoude-Rijndijk komt Sinterklaas morgenmid dag om twee uur aan bij de Oost hoek. waarna hij. begeleid door de Rijntamboers, op weg gaat naar de Eendekooi. Tijdens de optocht kunnen kinderen met zelfgemaakte vlaggetjes zich aansluiten en de Sint in de Een dekooi toezingen. Burgemeester geen cent aan wil meebetalen, is niet langer een provinciale aange legenheid maar een zaak van ge meente en Voorhof Recrea bv. Die twee partijen stevenen volgens wethouder Kohlbeck op een ak koord af. De raadscommissie kreeg van gedeputeerde Van Heemst zelfs de toezegging los dat de brug wordt opgenomen in het contract tussen de eigenaresse van het ge bied (de provincie) en de project ontwikkelaars van Voorhof Re crea. Dat heeft voor de gemeente als voordeel dat Voorhof Recrea niet zo gemakkelijk onder de brug uit kan. Wel moet de gemeente voor maximaal 175.000 gulden meebetalen aan de oeververbin ding. Uitleg Vervolgens kregen de raadsle den voor het eerst uitgelegd wat een teleskibaan is. Tonneman, van het Zuidhollandse Grontmij-inge- nieursbureau, moest het zonder de zoekgeraakte dia's en video doen,. "Gelukkig doet uw viltstift het wel", maakte wethouder Kohlbeck zijn onvrede over de gang van za ken duidelijk. Teleski wordt gedacht in het noordwestelijke deel van de plas die met een puinstortdam van de rest van de Klinckenbergerplas wordt afgescheiden. De teleski baan kost vijf ton, te betalen door Voorhof Recrea. De Oegstgeester teleski zou de derde van Nederland worden. A. Houdijk zal dan ook een toe spraak houden. Wassenaar ontvangt Sinter klaas morgen om twee uur bij de haven. Daar wordt hij ook wel kom geheten door de burge meester, om vervolgens in op tocht naar het centrum te gaan waar de nodige activiteiten zul- leri worden georganiseerd. Om half tien 's morgens is de bis schop dan al in Oegstgeest ge weest waar hij per boot over het Oegstgeesterkanaal aankomt. Na een rondtocht door het dorp komt hij terug bij winkelcen trum de Lange Voort waar hij van elf tot twaalf uur blijft. Een week Jater doet de Sint ook de winkelcentra in de Kempenaer- straat en het Boerhaaveplein In Warmond komt Sinterklaas morgen, ook per schip, om half twee aan in de gemeentehaven. Na daar door de burgemeester te Op de vier hoekpunten van de kleine plas komen doorzichtige masten te staan, door een staalka bel met elkaar verbonden. Die ka bel wordt in beweging gebracht met een elektromotor van 60 pk. De gemiddelde snelheid is vijftien kilometer per uur. De aan de kabel hangende wateskiërs gaan van mast tot mast. Een rondgang is een kilometer lang en duurt vier minu ten. Er kunnen twintig mensen te gelijk teleskiën. Op topdagen zul len er tweeduizend mensen zijn, toeschouwers niet meegerekend. De verwachting is dat de teleskiërs en hun aanhang in het hoogseizoen eenderde van de in totaal 600 par keerplaatsen zullen bezetten. Bij de teleksibaan komt een 4.000 vier kante meter in beslag nemende ho- recavoorziening, die 's winters als conferentie-oord dienst zal doen. Volgens PPR'er van Eisen is de helft genoeg. Grootschalig Poelmans (D66), Hellinga (CDA) en Van Eisen (PPR) vinden dat met de teleskibaan het recreatiegebied veel te grootschalig wordt. De drie betoogden dat door de grootscha ligheid van de plannen de exploita tie van het gebied alleen maar moeilijker wordt. Er zijn volgens Poelmans 'pretparkachtige toe standen' nodig om de Klinckenber gerplas rendabel te houden. Poelmans vindt "een gezellig randje langs de plas" voldoende en zijn toegesproken zal hij een rij tocht door het dorp maken waar bij hij even stilstaat bij De Pomp om aandacht te schenken aan de 'knuffelactie'. Warmondse kin deren zamelen namelijk knuffel beesten in voor weeskinderen in Oeganda. Na een stop bij bejaar denhuis St. Liduina eindigt de Sint bij de Leerhoeve waar hij van drie tot vier uur Warmondse kinderen ontvangt. Voorschoten haalt Sinterklaas woensdagmiddag in. Hij is dan vanaf twee uur met de zwarte pieten aanwezig aan het Treub- plein, waar elk kind een kleur plaat krijgt. Deze platen kunnen op 26 november worden ingele verd bij het zwarte-pietenteam mét een lege schoen. De schoe nen kunnen op woensdag 30 no vember weer worden opgehaald bij de winkeliers. Volgende week vrijdag doet de goedheiligman Zoeterwoude- Dorp aan. Bij zijn intocht wordt hij begeleid door drumband CIOS en om zeven uur zal hij worden verwelkomd door burge meester Houdijk bij het gemeen tehuis. De kinderen krijgen daar bij gratis een lampion. Sinter klaas sluit zijn verblijf in Zoeter- woude af met een bezoek aan Swetterhage. voorspelt dat gemeente en provin cie, als met teleski het gebied niet exploitabel blijkt te zijn. zijn ge dwongen om naar "aanvullende kostendragers" te zoeken. Volgens de gedeputeerde is die angst onge grond. Een aanvullende kostendra- ger zou hooguit de invoering van betaald parkeren kunnen zijn. Ver der gaat de provincie niet. PPR en D66 keerden zich vervol gens tegen de te hervatten zandwinning. Ook die zandwin ning is weer een kostendrager en dus noodzakelijk om het gebied te kunnen exploiteren. Maar D66 en PPR vinden het niet nodig "om nog dieper te gaan, de vergunning is al veel te vaak verlengd". Cruciaal was ook de confrontatie Van Elsen-Van Heemst over de verdwenen miljoen van Menten, de voormalige eigenaar van de put. De in Canada vertoevende Warmond se zakenman zou zo'n 20 jaar gele den hebben beloofd een deel van de zandwinopbrengsten aan de in richting van de plas te besteden. Onduidelijk is of Menten die af spraak is nagekomen. Van Heemst beloofde alle medewerking van de provincie bij de speurtocht naar dat geld. Maar PPR'er van Eisen, die zijn gemeente op het spoor zou hebben gezet, wil meer. Stel dat het geld boven water komt, is de pro vincie dan bereid de teleski te her overwegen, wilde hij weten. Van Heemst antwoordde met 'ja'. LEIDERDORP De bezetting van de Leiderdorpse Laboratori- umschool is gistermiddag opgehe ven. Vanmorgen was er nog wel de geplande actievergadering, com pleet met gastsprekers van de lan delijke studentenvakbond. Maar vanmiddag na twaalf uur werd ge woon les gegeven aan leerlingen die daar om vroegen. Voor leerlingen die liever protes teerden dan lessen volgen, waren er vanmiddag twee acties. Vanaf één uur hebben de toekomstige analisten in oude kleren gebedeld bij het Leidse station en om vier stond een lawaaiactie op het pro gramma op het Leidse Stadhuis plein. Deze laatste actie werd geor ganiseerd door de Reinwardt-aca- demie en onder het slaan op huis raad door zouden pamfletten wor den uitgedeeld. Directeur J.P. Brouwer noemt de eisen van de studenten over het algemeen gerechtvaardigd en vindt dat ze op redelijke en ver standige wijze in actie zijn geko men tegen de bezuinigingen in het onderwijs: "De acties waren duide lijk niet tegen de school gericht, maar tegen de overheid". Zo waren Maar gedeputeerde van Heemst en wethouder Kohlbeck willen zich "niet vastbijten in een moge lijk bedrag". Van Heemst betoogde dat de teleski mer is dan een kos tendrager alleen. Er bestaat be hoefte aan teleski en teleski is een "attractieve faciliteit", zei Van Heemst wel drie keer. Door Van Elsens (PPR) inbreng weten gemeente en provincie nu wel beter waar ze moeten zoeken. Volgens de radicaal moet er in ou de dossiers van de provincie een briefwisseling tussen Menten en provincie te vinden zijn. In die cor respondentie doet Menten zijn toe- ZOETERWOUDE - Er wordt voorlopig niet geschaafd aan het takenpakket van burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude. De fractie van Progressief Zoeterwou de (PZ) wilde dat aan de hand van een motie gisteravond tijdens de begrotingsbehandelingen wel be werkstelligen. De twee andere frac ties in de raad (CDA en WD) voel den daar echter niets voor. PZ pleit al geruime tijd voor een herverdeling van portefeuilles. De viermans-fractie vindt het huidige takenpakket van Houdijk te zwaar. Bovendien zit er een aantal 'poli tiek gevoelige' portefeuilles bij. De progressieven zien die liever in handen van de twee wethouders: A.R. van der Heijden (CDA) en H.S. Graniewski (VVD). In de motie riep PZ Houdijk op openbare werken en milieu af te stoten. PZ dreigde bij monde van fractievoorzitter W. Ooijendijk aan vankelijk zelfs met een motie van wantrouwen indien de burgerva der niet tot enige concessie bereid actievoerende leerlingen onmid dellijk overtuigd van de noodzaak om vanmiddag bepaalde lessen te laten doorgaan, zoals de stage-in- structies en practicum-lessen. "Tij dens sommige practicum-lessen wordt doorgewerkt met bepaalde materialen. Wanneer we dat niet zouden doen, bederven de spul len", legt de directeur uit. Aangezien alles weer normaal is, kan vanavond ook het schoolfeest gewoon doorgaan. De actievoer ders zijn daar bijzonder blij om. Een veto had de verhoudingen op de school ernstig kunnen versto ren. Niet voor niets hebben ze gis termorgen eigenhandig drank ge lost en vroegen ze verschillende docenten om, ondanks alles, toch te 'surveilleren' tijdens het feest. GEWOND - Een 17-jarig meisje uit Katwijk is gisterochtend ge wond geraakt bij een aanrijding op de Rijnzichtweg. De Katwijkse reed op de bromfiets toen haar de pas werd afgesneden door een be stelwagen, bestuurd door een 18-ja- rige Leidenaar. Ze kwam ten val en liep letsel op aan arm en been. zegging. Van Eisen weet dat omdat hij met zijn PPR en de plaatselijke milieu-werkgroep in het verleden heeft geprotesteerd tegen de zandwinning. Van de Raad van State kregen Van Eisen en zijn vrienden op bijna alle onderdelen ongelijk, op één punt na: in de overeenkomst, zo oordeelde de Raad van State, tussen gemeente en Menten over de zandwinning was inderdaad geen enkele garan tie ingebakken dat Menten geld zou besteden aan de inrichting van het gebied. Maar die garantie zou zijn te vinden in een aparte brief wisseling hierover. In zijn reactie beschuldigde Hou dijk PZ ervan de discussie 'niet za kelijk te houden'. Hij zei dat nie mand onfeilbaar is. "Als de fractie vindt dat er iets aan het beleid man keert, moet zij eerst het antwoord afwachten, maar niet direct begin nen over het inleveren van porte feuilles". Houdijk noemde het in tussen 'apert onjuist' dat er fouten zouden zijn gemaakt of dat er niets was gebeurd op het gebied van openbare werken. Hij verwees naar de Vrouwenweg, Oranjeweg en de actie —25 procent. Dorpsstraat R.L.G. Hogenelst (CDA) en F.A.B. Mulder (WD) namen het voor Houdijk op. Hogenelst meen de dat PZ alleen al kritiek leverde om te voorkomen "dat men eens een keertje positief was". De CDA'er: "Twee jaar geleden deug de er niets van het beleid van wet houder Van der Heijden. Vorig jaar was er volop kritiek op wethouder Graniewski en nu is Houdijk aan de beurt". Hogenelst constateerde dat er veelvuldig wordt geluisterd naar PZ, hetgeen wel betekent dat vele zaken onnodig worden ver traagd. Ook de liberaal Mulder vond het zware geschut dat PZ in stelling bracht niet op zijn plaats. Hij meen de dat verschillen van mening wat betreft de technische uitvoering van bepaalde plannen nog niet rechtvaardigen om direct maar tot een herverdeling van portefeuilles over te gaan. Bovendien vond Mul der dat voor een belangrijke porte feuille als die van openbare werken iemand 'fulltime' beschikbaar moet zijn. En dat is in Zoeterwoude alleen de burgemeester. Ooijendijk voerde aan dat op het gebied van verkeersveiligheid nau welijks iets is bereikt en dat tal van plannen niet zijn uitgevoerd. Ooij endijk: "Alleen met de Dorpsstraat is nu een begin gemaakt. Maar wel met de nodige vertraging". Op de uitlatingen van Hogenelst dat PZ aanvankelijk kritiek had Van der Heijden en Graniewski en nu opeens de loftrompet over deze wethouders steekt zei Ooijendijk: Menten nu beweert dat hij de put na de eerste zandwinningen heeft "afgewerkt". Vooral de oevers zijn opgelapt. Maar van Eisen beweert dat Menten dat toch al had moeten doen krachtens de overeenkomst met de gemeente. "Het miljoen van Menten had moeten worden be steed aan 'plusvoorzieningen', aan extra's, aan vissteigers bijvoor beeld. Menten had een panklaar re creatiegebied moeten afleveren". D66'er Poelmans zette vervolgens de discussiè op scherp door de zin: "Als dat geld niet was verdwenen, hadden we over een heel andere in richting van het gebied gepraat". "Een bewijs dat het werkt. Wij zul len ons daarom kritisch blijven op stellen". Bloemenweide Het afwijzen van de motie om tot een herverdeling van portefeuilles over te gaan, bracht PZ ertoe on middellijk een nieuwe motie in te dienen om een extern-bureau het organisatie-onderzoek te laten eva lueren. PZ wilde dat niet toever trouwen aan Houdijk. Ook daar voelden VVD en CDA niets voor. Hogenelst: "PZ wil alleen maar weer een stok tussen de benen ste ken. Bovendien kost het aantrek ken van een dergelijk bureau ons alleen maar meer geld". Meer succes had PZ bij het voor stel de hinderwettarieven binnen driejaar kostendekkend te maken. De fractie kreeg daarbij de steun van de VVD. Ook zegde het college de fractie toe dat binnenkort een meerjarenbegroting wordt gepre senteerd waarop alle te verwachten uitgaven keurig op een rijtje zijn gezet. Voorts werd gisteren een motie van de WD aangenomen dank zij de steun van PZ op grond waarvan in Bloemenweide ruimte wordt geschapen voor 23 zelfbouw- kavels. Houdijk waarschuwde er wel voor dat een en ander niet bete kent dat die kavels er ook komen. Op dit moment staat nog niet vast hoeveel woningen Zoeterwoude in deze nieuwbouwwijk uiteindelijk mag bouwen van de hogere over heid. Hij pleitte dan ook voor het opschorten van de motie. VVD voelde daar echter niets voor. Wel werd een motie van de WD aangehouden om de vergoeding voor raadsleden met 20 procent te korten. Omdat wethouder Van der Heijden aan de hand van een finan cieel overzicht liet zien dat Zoeter woude in 1994 over een reserve van ongeveer 4 miljoen gulden be schikt ("niet slecht, maar ook niet goed"), neemt de fractie voorlopig een afwachtende houding aan. INBRAAK Tijdens de afwezig heid van de bewoners hebben in brekers gisteren flink huisgehou den in een woning aan de Voor- schotense Frederik Hendriklaan. De inbrekers kwamen binnen via een balkon aan de achterzijde van de woning en richtten een enorme wanorde in het huis aan. Uit een brandvrije safe werden sieraden en munten weggenomen. WD en CDA verwerpen motie Progressief Zoeterwoude LEIDERDORP - De voortuin van mevrouw R. Adria- na is voor de tweede keer uitgeroepen tot de mooiste tuin van Leiderdorp. Gisteravond in de Muzenhof kreeg de bewoonster van de Dotterbloemkreek weder om de wisselbeker van burgemeester A.J.A.L. Brugge- man, onder toeziend oog van de tuinkeuringscommis- sie 'Mooi Leiderdorp Deze commissie maakte voor de negentiende keer een rondgang door de gemeente en wees 82 prijswinnaars aan, verdeeld in de categorieën kleine, grote en geza menlijke tuinen. Voordat deze winnaars een diploma kregen, genoten ze van een drie-dimensionale serie di a's over de plantengroei op het eiland Wight. Tussen burgemeester en winnares staan op de foto dé tuin- keurders mevrouw L.H. van den Berg-Andringa en T. van Egmond. (foto Holvast) de'BeaCH' van uw advertentie is «vrijblijvend voorlichten over de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. |MMMMB^ijyrijblijvend voorlichten over de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071- LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8