Bouw verbrandingsoven voor verwerking van zuiveringsslib Bewoners Leiden-Noord dreigen met acties 'De plaag van Leiden gedwongen opnemen' Stichting Duinbehoud aan verkeerde adres DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 23-jarige Leidse vrouw is gisteren voor de Haagse rechtbank ter be schikkingsstelling aan de staat (tbs) geëist. De vrouw moet ge dwongen èen psychiatrische be handeling ondergaan omdat zij steeds maar mensen blijft bedrei gen, zo vindt officier van justitie mr. Van Eek. Hij eiste tbs (vroeger heette het tbr) omdat het de hoog ste tijd is dat er wat aan dit pro bleem wordt gedaan. De vrouw stond terecht voor het bedreigen van enkele mensen. Der gelijke agressieve feiten heeft ze eerder gepleegd. Ze is ook al vele malen tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld en heeft de bijnaam 'De plaag van Leiden' ge kregen. Uit allerlei rapporten blijkt dat een psychiatrische behandeling noodzakelijk is. Volgens de officier kan dat alleen in een gesloten tbs- klinie^t waar de vrouw zich niet aan de behandeling kan onttrekken. Haar advocaat, mr. Staehle, pleitte echter voor een behandeling op meer vrijwillige basis. Hij haalde een rapport aan van het Pieter Baan Centrum waarin staat dat een gedwongen behandeling een ave rechts effect kan hebben op zijn cliënte. Over twee weken wijst de recht bank vonnis. LEIDEN - Depressies, die soms uitmonden in (een poging tot) zelfdoding, komen bij oudere mannen vaker voor dan bij oude re vrouwen. De Italiaanse psy chiater D. de Leo toont dit aan in zijn proefschrift, getiteld 'Sunset Depression', waarop hij gisteren aan de Leidse univeriteit tot doc tor in de sociale wetenschappen promoveerde. De Leo onderzocht in totaal 800 gevallen. Het bleek dat vrou wen, die eenmaal de menopauze goed zijn doorgekomen, veel meer tegen de moeilijkheden van de ouderdom zijn opgewas sen dan mannen. "Bij mannen komt de depressie later. Zo rond hun 65ste. Dan worden zij gepen sioneerd en voelen zich vaak overbodig. Ook het feit dat de fi nanciële situatie minder wordt, draagt bij aan depressief gedrag, dat soms ontaardt in de neiging tot zelfdoding". Volgens De Leo is het, gelet op de vergrijzing van de bevolking, Zelfmoorden onder oudere mannen hoger van vitaal belang om in een vroeg stadium dergelijke depressies te onderkennen. Hij ziet hierin een taak weggelegd voor het maat schappelijk werk, dat instructies van psychogeriaters zou moeten krijgen. Volgens De Leo komt zelfdo ding onder ouderen in landen rond de Middellandse Zee veel minder vaak voor dan in noorde lijker Europese streken. "In zui delijke landen leven vaak drie generaties onder één dak. Dat heeft het voordeel dat ouderen zich nuttig blijven voelen, omdat zij vaak de zorg van de kleinkin deren op zich nemen. En boven dien is er geen sprake van ver eenzaming van de oudere mens. Eventuele signalen van depres sies worden daar dan ook eerder opgepakt". De titel van zijn proefschrift 'Sunset Depression' heeft trou wens een dubbele betekenis: niet alleen verkeert de oudere mens in een niet zo zonnige posi tie, het feit dat in het noorden van Europa de zon het veelal laat afweten, draagt eveneens bij tot meer depressiviteit dan in het zuiden. De Leo pleit in zijn proef schrift ook voor verandering van de cultuur: "Wanneer een oudere man weduwnaar wordt, dan is hij totaal ontregeld. Hij kan niet koken, zijn kleding niet maken en zijn huis niet schoonhouden. Dat heeft zijn vrouw altijd ge daan. Het cultuurpatroon is in dit opzicht al aan het veranderen. Jonge mannen leren voor zich zelf te zorgen. En dat zal later van levensbelang blijken te zijn". DEN HAAG - De bezwaren van de Stichting Duinbehoud tegen de uitbreiding van de waterwinning in Berkheide Zuid worden niet in behandeling genomen. Daarmee is de weg bijna vrij voor de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) om een begin te maken met de wa terwinning. Het wachten is nog op de uitspraak in een kort geding dat de LDM tegen Staatsbosbeheer heeft aangespannen omdat deze overheidsinstantie niet wil mee werken aan de uitbreiding. De Haagse rechtbankpresident mr. M. Wijnholt wijst waarschijnlijk deze week of uiterlijk volgende week Wijnholt wilde wachten op de uitspraak van de Afdeling recht spraak van de Raad van State. De Stichting Duinbehoud had bij de voorzitter van de Afdeling recht spraak een verzoek ingediend om de provinciale richtlijnen voor de waterwinning te schorsen. De Raad van State had het verzoek gis teren op de agenda staan, maar voorzitter mr. P. Kapteyn nam het niet in behandeling. Hij oordeelde dat de stichting niet-ontvankelijk moet worden verklaard, omdat ze haar bezwaren aan de provincie had gericht en niet aan de Raad van State. Door die fout kan ook een schorsings- verzoek, een procedure waarin de Raad van State een voorlopige oor deel geeft, niet worden behandeld, aldus Kapteyn. Milieuheffing Rijnland met acht gulden omhoog DEN HAAG/LEIDEN - Een naamloze vennoot schap van de vier Zuidhol landse waterschappen gaat de bouw en exploitatie van een grote verbrandingsin stallatie ter hand nemen om van de gigantische hoeveel heden zuiveringsslib af te komen. Dat slib blijft over na het zuiveren van het af valwater en wordt tot nu toe op stortplaatsen gedepo neerd. Jaar cel geëist voor incest DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 32-jarige inwoner van Leiden is an derhalf jaar gevangenisstraf geëist waarvan zes maanden voorwaarde lijk. Hij wordt ervan beschuldigd ontucht te hebben gepleegd met zijn twee minderjarige stiefdoch ters. De man zelf herinnert zich niets van de zaak. "Ik kan met niet voorstellen dat ik dit alles heb ge daan. Als ik al iets heb gedaan, moet het zijn gebeurd op de mo menten dat ik dronken was", aldus de verdacht? gisteren voor de Haagse rechtbank. Volgens officier van justitie mr. Van der Broek is er geen twijfel over de vraag of de man de ontucht heeft gepleegd. Uit de verklaringen van.de dochters en zijn vrouw en uit het psychiatrisch rapport komt het beeld naar voren van een seks maniak, aldus de officier. De ontucht zou zich hebben af gespeeld over een reeks van jaren. Pas in januari van dit jaar ging de vrouw met haar kinderen bij de man weg. Jarenlang had hij haar in zijn macht gehad, zo verklaarde dè vrouw de lange duur. Ook was ze doodsbang voor de man,'die zé een maal met haar dochter betrapte en toen ook zag dat hij een mes in zijn hand had. Volgens Van der Broek had de man ook nog allerlei losse verhou dingen die hij niet verborg voor zijn vrouw en kinderen. "Het is vol komen begrijpelijk dat de vrouw met de kinderen is weggegaan naar een opvanghuis. We hebben hier te maken met een schandalige zaak", meende de aanklager. Het feit dat de man veel dronk in die periode, elke dag een liter sterke drank en daarnaast nog wijn, deed volgens Van der Broek niet terzake. De advocaat van de verdachte, mr. Roest, sloot niet uit dat zijn cliënt gelijk heeft en er helemaal niets is gebeurd. Hij vroeg de recht bank de stiefdochters en hun moe der opnieuw te laten verhoren, om dat er bij hem twijfels over hun ver klaringen bestaat. Roest wilde de verklaringen niet tijdens de open bare behandeling van de rechts zaak aanvallen en vroeg de recht bank de zaak voor een nader ge rechtelijk onderzoek terug te ver wijzen naar de rechter-commissa- ris. Die kan in beslotenheid dan de moeder en haar dochters ophieuw verhoren. Over twee weken beslist de rechtbank. Vrouw gewond LEIDEN - Een 60-jarige Leidse vrouw is gistermiddag met onbe kend letsel naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De vrouw reed op haar fiets over de Morsweg toen een personenauto moest uit wijken voor een andere auto en te gen de fiets van de vrouw reed. De Leidse kwam daardoor te vallen. De onderneming van de vier water schappen, Rijnland, Delfland, Schieland en de Hollandse Eilan den en Waarden, zal de installatatie waarschijnlijk doen verrijzen in de directe nabijheid van de installatie voor vuilverbranding van de Ge- vudo in Dordrecht. Als alternatief is er de mogelijkheid van de bouw van een dergelijke installatie voor slibverbranding bij de Afvalver werking Rijnmond (AVR) te Rot terdam. Uitgangspunt bij deze plannen, waarmee in totaal een bedrag van 200 miljoen gulden is gemoeid, is dat de warmte die vrijkomt bij het verbranden van huisvuil kan wor den benut om het natte slib te dro gen. Het slib zal met 50 tot 100 vrachtwagens'per dag, afhankelijk van de grootte van die wagens, naar de verbrandingsinstallatie worden vervoerd. In de eerste slibverbrandingsin- stallatie zal omstreeks 1993 jaar lijks 200.000 kubieke meter slib worden verbrand. De bouw van de ze installatie zal ongeveer 80 mil joen gulden kosten. De plannen van de waterschap pen voorzien in een later stadium in de mogelijke bouw van een tweede grote installatie in de om geving van Zoetermeer/Ypenburg (gemeente Leidschendam). Zoals bekend zijn er plannen om ook de vuilverbrandingsinstallatie van de regio Leiden/Den Haag in de ge meente Leidschendam te situeren. Ook zullen stortplaatsen worden ingericht om het (schone) afval van de installatie te deponeren. Verbranding van zuiveringsslib zal de zuiveringslasten vermoede lijk verhogen met acht gulden per vervuilingseenheid per jaar, ofte wel 25 gulden per gezin. Voor een deel is de verhoging van die lasten al in de huidige heffing opgeno men. Voor gezinnen die wonen in het gebied van het Hoogheemraad schap van Rijnland, betekent het dat het tarief in totaal met ongeveer 8 gulden per jaar, verdeeld over drie jaren, omhoog zal gaan. De waterschappen willen met de gezamenlijke onderneming een doelmatige aanpak van het slibpro- bleem bereiken. Men denkt eraan om onderdelen van de activiteiten op contractbasis uit te besteden. De aandelen van de nv zullen in handen van de vier betrokken wa terschappen komen. Zij hebben via een raad van commissarissen greep op de onderneming. De publiekrechtelijke verant woordelijkheden van het hele wa terkwaliteitsbeheer blijft bij de be sturen van de waterschappen. Voor de bedrijfstechnische en -eco nomische verantwoordelijkheden van de slibverwerking zal de nv een directeur aanstellen. Niet uit gesloten is dat het bedrijf tevens zuiveringsslib voor derden zal gaan verwerken. Ook hierbij wordt aan contractbasis gedacht. Het is trouwens uniek voor Ne derland dat een dergelijke onder neming wordt opgericht. Met de uitwerking van het plan zal het milieu in Zuid-Holland op dit ge bied aanzienlijk minder worden belast, zo hopen de waterschap pen. Ulegaal LEIDEN - De spoorwegpolitie heeft gistermiddag op het Leidse station vijf Joegoslaven aangehou den die vermoedelijk illegaal in ons land verblijven. Het vijftal, in de leeftijd van 18 tot 27 jaar, was niet in het bezit van identiteitspa pieren en had geen enkele bagage bij zich. De Joegoslaven zijn over gedragen aan de Leidse politie. De vreemdelingendienst stelt een on derzoek in. LEIDEN - Een vreemd koffertje dat op een verdachte plek stond bij de achteruitgang van de Algemene Bank Ne derland (ABN) aan de Breestraat, heeft gisteren de nodige onrust veroorzaakt. Het koffertje viel gisterochtend op omdat het verscholen stond achter een vuilcontainer aan de Langebrug. De Leidse politie besloot het zekere voor het onzekere te nemen en waarschuwde de Explosieven Opruimings Dienst (EOD). Aan het eind van de middag werd een gedeelte van de Langebrug, waaraan de achteruitgang van het bankgebouw is gelegen, gedeeltelijk afgezet. Het verdachte koffertje werd met een springstof op afstand geopend. Eenmaal open bleek het koffertje slechts een staalboek met wandbekleding te bevatten. De politie heeft er geen idee wie het koffertje achter het bankgebouw heeft neergezet. Er bestaat geen vermoeden dat er opzet in het spel is omdat er geen buitenstaanders zijn geweest die de politie op het spoor van het koffertje hebben gezet. Omstreeks 5 uur gistermiddag was de doorgang op de Langebrug weer hersteld. De politie heeft één 47-jarige Leidenaar aangehouden die door de afzetting wilde lopen. De man geloofde niet dat er sprake was van een boma larm, maar veronderstelde dat het om een politie-actie ging. (foto Jan Holvast) Wegens uitblijven van groot onderhoud aan woningen LEIDEN - Bewoners van het Zwarte Pad, Marnixstraat, An na van Burenhof en Juliana van Stolberghof (Leiden-Nord) willen dat vóór 5 december een toezegging komt voor groot on derhoud. Zo niet, dan komen er acties. Over de aard van de ac ties moeten bewoners zich nog beraden, maar een van de mo gelijkheden is het blokkeren van de vlakbij gelegen Willem de Zwijgerlaan. De bewonerscommissie is boos op woningbouwvereniging De Sleu tels die volgens hen al jaren de za ken op hun beloop laat. De 215 wo ningen bevinden zich in een zoda nige staat dat groot onderhoud dringend nodig is. Al in 1981 kwam de toenmalige woningbouwvereni ging Ons Belang met plannen voor onderhoud. Er werd vervolgens ook een bewonerscommissie inge steld. In dat jaar verkeerden de wonin gen al in een slechte staat. Sinds dien is de situatie alleen maar ver ergerd. De kozijnen zijn nu totaal verrot. De tocht die hierdoor on- staat zorgt er weliswaar voor dat er geen vochtproblemen ontstaan. Zonder die natuurlijke ventilatie, die drie keer zo groot is als nor maal, zou het vocht echter door de muren komen, aldus bewoners. Vele balkons zijn verrot en, vol gens technisch bewonersadviseur Leo ter Haar van Stichting Welzijn, levensgevaarlijk. Bij veel balkons ligt de bewapening bloot. Stukken beton vallen er ook van de en treepartijen aan de voorkant van de flats. De portieken zijn hard aan een opknapbeurt toe. Het sanitair en riolering moet nodig vervangen worden, (in de woningen hangt een rioollucht). Keukenblokken zijn vernieuwing toe. Lekkages Door de al jaren sluimerende op- knapplannen wordt er ook niets De leden van de bewonerscommissie i niging. meer gedaan aan het groen tussen de flats. "De buurt verpaupert zien derogen. De woningen raken steeds moeilijker verhuurd. De huidige bewoners worden er zo moedeloos van al dat gedoe", zegt voorzitter van de bewonerscom missie K. Wassenaar. Noord die op korte termijn toezeggingen willen van de woningbouwvere- Ondanks vele bewonersvergade ringen is na 1981 niets gebeurd. 'Ons Belang' zat er financieel zoda nig slecht voor - ze was vrijwel bankroet - dat de miljoenen kos tende renovatie niet kon worden betaald. Eind 1984 zijn de daken en goten vernieuwd omdat uitstel door verschillende lekkages geen uitstel meer mogelijk was. Twee jaar later eiste de gemeente van Ons Belang dat er gefuseerd werd met 'Tuinstadwijk' en de PCW. Pas dan zouden er subsidies komen. Het doorgaan van de fusie begin dit jaar betekende echter niet dat de plannen eindelijk doorgingen. In september 1986 was het karwei al aanbesteed bij aannemersbedrijf Schouten uit Leidschendam. Be woners kregen de verzekering dat bij vorming van de nieuwe woning bouwvereniging De Sleutels hun huizen als eerste in aanmerking zouden komen voor renovatie. Toch kregen projecten in andere buurten steeds voorrang. Uit berekeningen blijkt dat als er nu wordt besloten tot groot onder houd de kosten daarvan al 350.000 gulden hoger zijn dan wanneer in 1986 de plannen waren uitgevoerd. ''Het is toch een grof schandaal dat in tijden van bezuinigingen een dergelijk bedrag over boord wordt gegooid? Dat komt nu van die af wachtende houding", zegt A. van Heerik van Stichting Welzijn die de bewoners steunt in de strijd om het onderhoud. Afwachtend Inmiddels is al wel groot onder houd van het blok daarnaast (rech terzijde Juliana van Stolberghof, Charlotte de Bourbonhof, Alberti- na Agneshof) bijna voltooid. Die plannen voor de flats, die eigen dom zijn van woningbouwvereni ging De Eendracht, dateren van slechts twee jaar geleden. "Dat steekt natuurlijk vreselijk. De be woners van dat complex zjjn erg te vreden en wij zitten nog in de rot zooi", zegt Wassenaar. De bewonerscommissie heeft de afgelopen jaren kritiek van mede bewoners te verduren gehad dat de leden te tolerant en te afwachtend waren. Volgens voorzitter Wasse naar en C. van Lawick is het nu af gelopen met die houding. In een brief aan staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting is de situatie uitgelegd. Van wethouder Tesse- laar verwachten ze niets meer, want die heeft hen al te lang aan het lijntje gehouden, zo zeggen zij. Ruzie over uitkering LEIDEN - De politie heeft een 26- jarige Leidenaar aangehouden na dat hij gisterochtend twee mede werkers van de Gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) had bedreigd. Er was ru,zie ontstaan over de uit kering van de man. De Leidenaar vernielde vervolgens een telefoon toestel, stal een bos sleutels en be dreigde de twee medewerkers van de dienst. Hij is in het gebouw van de GSD aangehouden. Openbare schennis LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van openbare schennis. De vrouw stond in de Ir. Driessenstraat met haar fiets voor het stoplicht toen een auto naast haar stopte en de be stuurder openbare schennis pleeg de. De vrouw nam het kenteken van de auto in zich op en waar schuwde de politie. Die hield de man later aan in zijn woning in Roelofarendsveen. De man is voor verhoor overgebracht naar Leiden. Hij ontkent niet ter plaatse te zijn geweest, maar wel dat hij openbare schennis zou hebben gepleegd. Aidsvoorlichting voor onderwijzers LEIDEN - De Basisgezondheids dienst (BaGD) Zuid-Holland noord houdt op 24 november een bijeen komst over de landelijke campag ne met betrekking tot aids-voor- lichting. Deze bijeenkomst op 24 november is bestemd voor onder wijzend personeel in het voortge zet onderwijs en voor jeugdartsen. Tijdens deze bijeenkomst zullen twee deskundigen een inleiding over de noodzaak en mogelijkhe den van aids-preventie houden. Ook zullen suggesties worden ge daan over de manier waarop do centen lessen over aids kunnen uit voeren. Tevens zal een forumdis cussie worden gehouden waarin jongeren zelf aan het woord ko men: wat weten ze en wat willen ze? De bijeenkomst wordt gehouden van half drie tot zes uur in de aula van de bedrijfstechnische school, Vondellaan 35 in Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7