D^gbladfusie wekt grote weerstanden Toenemende zorg om de dollar WÈÊsÊSÊmm Forse groei werkgelegenheid in midden- en kleinbedrijf Zorgen om onafhankelijkheid Garantie redactionele zelfstandigheid beperkt Vijf 'wijzen'Westduitse economie heeft de wind mee Algemeen visverbod in december van kracht f\ VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 riMmwiiiHMjii* Drs. M. de Jong, voorzitter De redactie van NRC Handelsblad heeft gisteren in een spoedverga dering uitgesproken dat men het voornemen van de directies van Perscombinatie en NDU om te gaan fuseren van de hand wijst. De redactie meent dat er op grond van de tot nu toe verstrekte informatie onvoldoende waarborgen bestaan voor de redactionele onafhanke lijkheid en eigen identiteit van NRC Handelsblad. De redactie raad van De Volkskrant heeft de fusievoorstellen op soortgelijke gronden afgewezen. De redactieraad van het ochtend blad Trouw volgt met argusogen de ontwikkelingen rond de fusie plannen van NDU en Perscombi natie. De scepsis van de redactie raad wordt onder meer ingegeven door het verschil in bedrijfsklimaat tussen de kranten van de Perscom binatie en die van de NDU. "Bij de Perscombinatie gaat het om het uitgeven van kranten op een ge zonde economische basis. Bij de NDU-kranten is het maken van winst de eerste prioriteit. Daarom blijven wij de ontwikkelingen met argwaan in de gaten houden", al dus woordvoerder Van Panhuis. De redactieraad van het Alge meen Dagblad maakt zich zorgen over de investeringen in de kwali teit van de krant. De raad heeft zich voorgenomen bij de komende be- Graanprijzen De EG-graanprijzen gaan vol gend jaar automatisch met drie procent omlaag. Dat vloeit voort uit voorlopige cijfers die de Eu ropese Commissie gisteren heeft verstrekt. Er zou dit jaar in de EG 162,5 miljoen miljoen ton graan zijn geoogst. Het staat nu vrijwel vast dat de produktiedrempel van 160 miljoen ton wordt overschre den. Overproduktie wordt bestraft met een automatische prijsverla ging m het volgende prijsjaar. Airbus De 57-jarige Hans Friderichs, oud-minister van economische za ken van de Bondsrepubliek Duits land, wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van Airbus Industrie, het consor tium van Europese vliegtuigfabri kanten. Dit heeft de Britse minister van industrie, Lord Young, giste ren bekendgemaakt na afloop van besprekingen in Londen. Murdoch Mediamagnaat Rupert Murdoch heeft een bod gedaan van 293 mil joen pond (ruim een miljard gul den) op de Schotse uitgeverij Willi am Collins, zo is gisteren in Lon den bekendgemaakt. Murdoch be zit al 41,7 procent van de gewone aandelen en tien procent van de preferente aandelen zonder stem recht van William Collins. Landbouw De waarde van de export van landbouwprodukten vanuit de Verenigde Staten is in het op 30 september afgesloten begro tingsjaar 1987/88 met 7,3 miljard dollar ofwel 26 procent toegeno men tot 35,2 miljard dollar, zo heeft de Amerikaanse onderminister van landbouw, Peter Myers, ge meld. De invoer van landbouwpro dukten in de VS kwam in 1987/88 uit op een recordbedrag van 21 mil jard dollar. AMSTERDAM (ANP/GPD) Op de redacties van de kranten die zijn betrokken bij de voorgenomen fusie van de dagbladen van de Perscombinatie en de Nederlandse Dagbladunie (Elsevier) is afwijzend gereageerd op de plan nen. De redactie van NRC Handelsblad en De Volkskrant wijzen de fusie af terwijl het Algemeen Dagblad, Het Pa rool en Trouw zich uiterst kritisch hebben opgesteld. Bij een aantal regionale dagbladen van de NDU, zoals Het Vrije Volk in Rotterdam, zijn de eerste reacties veel minder negatief. AMSTERDAM (ANP) - Bovenop de normale dividendbetaling ont vangt Elsevier gedurende een reeks van jaren een extra bedrag van de nieuw te vormen uitgevers- reus NDU/Perscombinatie. Dit heeft Elsevier (thans nog volledig eigenaar van dochtermaatschappij NDU) bedongen in ruil voor het af staan van een deel van de zeggen schap in de nieuwe onderneming. Drs. M. de Jong, voorzitter van de hoofddirectie van de Perscombina tie, heeft dit gisteren gezegd in een toelichting op de plannen. De Jong wilde niet zeggen hoe groot de af koopsom is die aan Elsevier moet worden betaald, maar hij ontkende niet dat het een behoorlijk bedrag De samenwerking tussen NDU Elsevier vangt extra voor afstaan deel zeggenschap en Perscombinatie krijgt gestalte in een houdstermaatschappij, waarin NDU en de Stichting Admi nistratiekantoor Perscombinatie (SAP), de enige aandeelhouder van de Perscombinatie, ieder voor de helft deelnemen. Ze hebben ieder vijftig procent van de aandelen. De SAP geeft tegenover zijn aandelen bezit stemrechtloze certificaten uit, die voor de helft bij de stichtin gen Het Parool, de Volkskrant en Christelijke Pers terechtkomen en voor de andere helft bij NDU. Omdat aan certificaten geen stemrecht verbonden is, maar wel recht op dividend, ontvangt NDU dus 75 procent van het dividend (50 procent door aandelen en 25 pro cent door certificaten) en de Stich tingen de overige 25 procent. Ach tergrond van deze verhouding is dat de jaarwinst van NDU aanzien lijk hoger is dan die van de Pers combinatie. Maar om het even wicht in de zeggenschap te bewa ren leveren Perscombinatie en de NDU elk drie commissarissen en ook evenveel leden in de raad van bestuur. sprekingen in ieder geval harde ga ranties te vragen voor de redactio nele onafhankelijkheid van het Al gemeen Dagblad, aldus een voorlo pige reactie. Minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft voorlopig vertrouwen in de hele onderneming. "Ervan uitgaand dat de pluriformiteit in de berichtge ving en vooral in commentaren ge handhaafd blijft, kan deze voorge nomen fusie in Europees perspec tief gezien een verstandige zet zijn", zo reageerde hij gisteren. Hij heeft er begrip voor dat Nederland se uitgevers een vuist willen ma ken tegenover de toenemende machtsconcentraties in de interna tionale mediawereld. Het Tweede-Kamerlid Lank- horst (PPR) wil volgende week in een spoeddebat van Brinkman al opheldering. Hij wil weten wie het voortbestaan van alle bij de fusie betrokken bladen garandeert. De directie van De Telegraaf zegt zich door de fusie overigens niet bedreigd te voelen. Voor andere, kleine dagbladuitgevers zou dat wellicht wel het geval kunnen zijn, denkt de bedrijfsleiding van Ne derlands grootste krant. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft ernstige bedenkingen tegen de voorgenomen fusie van NDU en Perscombinatie. De bezwaren die de NVJ steeds heeft geuit tegen de jongste persfusies gelden hier in vele opzichten nog sterker, aldus de NVJ gisteren in een verklaring. "Uit het oogpunt van pluriformi teit is het een griezelige zaak. Straks zijn de landelijke dagbladen nog slechts in handen van twee grote concerns: de nieuwe combi natie en de Telegraaf. Wij zullen in ieder geval zoveel mogelijk garan ties eisen dat de bestaande pluri formiteit gehandhaafd blijft", al dus NVJ-secretaris H. Verploeg. SCHEVENINGEN (ANP) - In het midden- en kleinbedrijf hebben 100.000 mensen in de afgelopen twaalf maanden een baan gevon den. De ondernemers verwachten de komende twaalf maanden voor nog eens 72.000 nieuwe banen per soneel te moeten werven. Dat heeft het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) gisteren bekendgemaakt. Volgens voorzit ter Kamminga gaat het erg goed met bedrijven die minder dan hon derd werknemers hebben. De groei van de werkgelegen heid heeft zich in alle sectoren en bedrijfstakken voorgedaan. Uit springers zijn de detailhandel (win kels) en de industrie. De middel grote ondernemingen - vijftig tot honderd werknemers - breidden nog het snelst uit. Uit een onderzoek van het KNOV blijkt dat het midden- en kleinbedrijf vorig jaar 45.000 werk lozen heeft aangenomen, die al lan ger dan twee jaar zonder baan za ten. Zij vonden emplooi bij 9000 bedrijven. Uiterst merkwaardig is het in dit verband volgens het KNOV dat de wet Vermeend/Moor vrijwel onbekend is in het bedrijfs leven. Deze wet, genoemd naar de twee kamerleden die haar hebben be pleit, biedt ondernemers de moge lijkheid langdurig werklozen aan zonder voor hen gedu rende vier jaar premies sociale ver zekeringen te hoeven betalen. Bo vendien ontvangen ondernemers een subsidie voor scholing van werklozen. Uit hetzelfde onder zoek blijkt dat 17 procent van de ondernemers bekend is met de wet. Drie procent heeft er gebruik van gemaakt. Kamminga gisteren hierover: "Ik ben me doodge- schrokken". Van de ondernemers die een langdurig werkloze in dienst heb ben genomen, had 70 procent nog nooit van de mogelijkheid van de wet Vermeend/Moor gehoord. Ove rigens slaat de aanvankelijke weer stand van ondernemers tegen het langdurig werklo- in een positief oordeel, de persoon in kwestie eenmaal een tijdje in dienst is, zo blijkt verder uit het onderzoek. Twee derde van de ondernemers is bereid een langdurig werkloze aan te nemen als de overheid de loonkosten subsidiëert. Als de mo gelijkheden van de wet Vermeend- Moor ruime bekendheid zouden genieten, verwacht het KNOV een veel grotere opname van deze groep werklozen in het bedrijfsle- De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zien zich in toene mende mate geconfronteerd met het probleem van oplopend ziekte verzuim. Volgens het KNOV gaat daardoor 20 procent van de totale werktijd verloren. In de kleine be drijven leidt dat het tot een pro ductieverlies van 10 procent. De helft van de bedrijven vangt dit op door overwerk van de niet-zieken. Nog eens een derde schakelt fami lie in. De wat grotere bedrijven pro beren het ziekteverzuim te bestrij den door werknemers die zich af melden scherp te controleren. Het KNO V-onderzoek laat ver der zien dat 80 procent van de be drijven dit jaar winst maakt tegen 73 procent in 1987. De ontwikke ling van de winsten is iets minder gunstig dan vorig jaar. De onderne- mers hebben hun verwachtingen TROYES - Wijnhandelaar Gilles Bressolier heeft een primeur: de Beaujolais Primeur in blik. Volgens kenners op dit punt in de loop van dit jaar smaakt de nieuwe Beaujolais, het grootste verkoopsucces van de Franse wijnindustrie, die sinds gisteren te koop enkele malen neerwaarts bijge- is, naar frambozen en wilde aardbeien. De Beaujolais van 1987 smaakte volgens kenners naar rijpe bananen. steld. an de hoofddirectie Perscombinatie, maant iedereen tot stilte zodat de persconferen- Van links naar rechts: M. Smaling (directie NDU), J. Van Ginkel (directie Perscom binatie)^. Voors (voorzitter directie NDU)M. de Jong en G. van den Berg (directie NDU). (foto and ROTTERDAM De Nederlandse dagbladwereld dreunt op zijn grondvesten. Bij de presentatie van het fusieplan tussen de dag bladgiganten Nederlandse Dag bladunie (een volle dochter van het uitgeversconcern Elsevier) en Perscombinatie is weliswaar in alle toonaarden gezegd dat de veelkleu righeid (pluriformiteit) van de af zonderlijke dagbladen volstrekt niet in het geding is, maar op de lange termijn lijkt deze garantie op zijn minst voor enkele van deze kranten onhoudbaar. door Hans Roodenburg Waarbij echter direct moet wor den aangetekend dat deze mogelij ke aantasting van de pluriformiteit niet een gevolg zal zijn van de fusie (integendeel: de financiële draag kracht wordt voor de kranten juist groter), maar door de ontwikkelin gen op de mediamarkt, die zich in sneltreinvaart voltrekken. Vooral de elektronische media (tv, tele tekst, videotex, fax, radio, informa tieve computerdiensten) nemen een steeds grotere plaats in in het tegenwoordige informatietijdperk. De cijfers van de afgelopen jaren tonen al enigszins aan dat de groei van het dagblad, nog steeds het grootste medium in Nederland, achterblijft bij de toeneming van het aantal huishoudens in ons land. Dat betekent dat de geneigdheid om een abonnement te nemen of een krant los te kopen geringer is geworden. Bovendien hebben an dere onderzoeken aangetoond dat de tijd, die de gemiddelde lezer aan het lezen van zijn dagblad be steedt, steeds korter wordt. De oor zaak hiervan zou zijn de toenemen de informatie en ontspanning (een krant biedt beide) die hij of zij via andere wegen ontvangt. Steeds meer groepen met lage schoolop leidingen (vooral jongeren en men sen met lage inkomens) zien af van een abonnement of lezen kranten incidenteel of lenen hem even. De behoefte om een dagblad te lezen en te kopen wordt dus minder. Het is opvallend, dat terwijl on derzoek aantoont dat de lezer min der tijd neemt voor zijn krant, juist enkele grote landelijke dagbladen elke zaterdag steeds dikker wor den met nog meer advertentie- en redactionele pagina's. Zal de con sument met zijn toenemende mo gelijkheden voor andere informa tie niet aan de dagbladen gaan vra gen zich juist te beperken en te doen wat hun oorspronkelijk taak was, namelijk het selecteren en re digeren van nieuws en achtergrond zodat het voor de lezer te behappen valt? Het is niet voor niks dat in de mo dernste medialanden ter wereld (de Verenigde Staten en Japan), waar de televisie 24 uur per etmaal doordendert, de grootste groeiers op dagbladgebied die produkten zijn (in de VS: US Today) die een dunne, sterk geselecteerde mas sakrant uitbrengen als aanvulling en achtergrond op het tv-gebeuren. Daarnaast zijn ook juist succesvol de zeer gespecialiseerde kranten, vooral op financieel-economisch gebied. Advertenties De teruglopende belangstelling van de abonnee is echter nog niet eens de enige bedreiging voor de traditionele krantenwereld. Een nog groter gevaar vormt dat deel van de inkomsten van een dagblad dat uit advertenties komt. Dat is ruwweg de helft. Satelliet-, interna tionale en nationale televisiegigan ten trekken steeds meer reclame gelden naar zich toe. Daarnaast is er volop ontwikkeling op het ge bied van regionale televisie en ra dio die ook zitten te azen op deze vette 'sponsorcenten'. De reclame-uitgaven op zichzelf nemen nog wel ieder jaar toe, maar ook in deze markt dreigt de dag bladsector zijn aandeel te verlie zen. Er zijn zelfs regelingen getrof fen voor compensatie aan dagbla den die te lijden hebben van min dere inkomsten door méér tv-recla- me. Een geringere leesbehoefte en minder reclame-inkomsten kun nen de economische positie van de dagbladen op de lange termijn aan tasten. Dat hoeft dan niet recht streeks te leiden tot redactionele samenvoegingen of opheffingen, maar na de bezuinigingsrondes, die de niet-redactionele onderde len van het krantenbedrijf het eer ste troffen, lijken redactionele maatregelen onontkoombaar. De zwakke bladen met margina le financiële resultaten en afkal ving van het abonneebestand, zijn de eerste waar de redactionele zelf standigheid in het geding kan ko men. De zwakke kranten binnen de nieuwe groep zijn Het Parool, Trouw (beide Perscombinatie) en Het Vrije Volk (50 percent NDU, 50 percent Perscombinatie). Deze fusie zal de onafhankelijk positie van de betrokken kranten niet rechtstreeks aantasten. De angst daarvoor is sterk overdreven. De bestuurders van beide dagblad concerns zijn bereid vergaande ga ranties voor de redactionele zelf standigheid te geven. Maar die ga ranties blijven door de snelle ver anderingen in medialand beperkt houdbaar. BONN (GPD) De Westduitse economie blijft ook volgend jaar groeien, maar de ontwikkeling zal minder dynamisch zijn dan dit jaar. De groei zal met een percenta ge van 2 tot 2,5 iets lager uitvallen dan in 1988. Maar er zijn geen teke nen voor een afzwakking van de nu al zes jaar durende expansie. De prijzen zullen naar schatting twee procent hoger worden. Het aantal werklozen blijft constant op 2,25 miljoen (8,9 procent), ondanks het feit dat er minstens 200.000 nieuwe banen bij komen. Dat schrijven de vijf belangrijk ste Westduitse economische on derzoekbureaus, de zogenaamde 'Vijf Wijzen', in hun vandaag ge presenteerde rapport over de West duitse en mondiale ecohomie. Ze stellen verder dat de drijvende krachten achter de groei volgend jaar zowel uit het binnen- als uit het buitenland komen, waarbij de in vloed van de investeringen groter zal zijn dan die van de particuliere vraag. IJMUIDEN (GPD) - Minister Braks van landbouw en visserij kondigt in de loop van december een algeheel visverbod af voor de Nederlandse kottervloot. Dat is twee maanden later dan vorig jaar, toen die maatregel in oktober werd genomen. Het betreft de vangst van die soorten vis waarvoor door de Europese Commissie een maxi maal te vangen hoeveelheid is vast gesteld. Volgens de bewindsman Opec Het prijscomité en het strategi sche comité van de Opec (Organi satie van Olie Exporterende Lan den), die voor een vergadering bij een zijn in Wenen, zullen morgen hun besprekingen voortzetten. De bijeenkomst in Wenen staat in het teken van de ruzie tussen Iran en Iraq. Iraq heeft geëist dat het even veel olie produceert als Iran, maar Iran weigert toe te geven aan deze Nestlé Het Zwitserse levensmiddelen- concern Nestlé heeft de financiële markten gisteren verrast door aan te kondigen dat buitenlanders voor het eerst aandelen met stemrecht in het bedrijf kunnen kopen. Zoals veel andere Zwitserse bedrijven wilde Nestlé vermijdeh dat buiten landers zeggenschap over de on derneming kregen. Het beleid was dat buitenlanders geen aandelen met stemrecht konden kopen. Nestlé heeft besloten deze belem mering op te heffen vanwege de toenemende verwevenheid van de financiële markten. AMSTERDAM Ook deze week bleven de zorgen om het financiële bestel van de Verenigde Staten op het internationale effectenbeurs- wezen centraal staan. Alleen Tokio beleefde een nieuwe hausse door ruim een week achter elkaar dage lijks op te lopen tot nieuwe histori sche hoogterecords. door C. Wagenaar Het kernpunt van alle financiële zorgen is de vraag hoe de nieuwe president moet optreden om het dubbelprobleem van de Verenigde Staten, de tekorten op de begroting en handelsbalans, op te lossen. De economische adviseur van Bush, Feldstein, stelde dat de dollar zou dan 20 procent in waarde moet da len om zo, via een lagere waarde, Amerika's export zó te stimuleren dat er daardoor vanzelf een han- delsevenwicht zou optreden. De wereld schrok van dit paarde- middel en gaf vorige week het sein tot een aanhoudende daling van de dollarkoers, die tot ver in deze week voortduurde. In Amsterdam ging hierdoor binnen een week al 10 cent verloren. De Amerikaanse munt naderde in snelle vaart 1,90 gulden. Kennelijk geschrokken van deze ontwikkeling was de pas gekozen president Bush tijdens zijn drie daagse vakantietrip via een pers toespraak op het strand genood zaakt zijn adviseur te logenstraf fen. De dollar moet stabiel blijven, zo verklaarde hij, en kan alleen ge red worden door de begrotingsuit gaven te bevriezen. De toenemen de Amerikaaanse economische groei zou dan zoveel extra belas ting in het laatje brengen, dat het enorme begrotingsgat automatisch zal worden gedicht. Aan belasting verhogingen wilde ook George Bush, in navolging van zijn leer meester Ronald Reagan, niet den ken. Rente Maar tegen deze suggestie kwam topman Greenspan van de Fed, het bestuur van de gezamenlijke Ame rikaanse centrale banken, in het geweer. Meer groei levert niet auto matisch meer belasting op, betoog de Greenspan. Vooral als een groot deel van die groei veroorzaakt wordt door hogere investeringen. Tegelijkertijd maakte de topman van Amerika's Centrale Bank van de gelegenheid gebruik nog eens flink tegen het hoge begrotingste kort tekeer te gaan en duidelijk te maken dat het monetaire beleid krap zal blijven zolang daar niets tegen gedaan wordt. Een mogelijke inflatieversnelling moet tegen elke prijs voorkomen worden. Prompt ontstonden er geruchten in Wall Street over een nieuwe bankrente- verhoging tot boven de huidige 10 procent. De angst om de dollar en daar door verdere rentestijging over heerste alles, althans in Wall Street. Zelfs de meevallande handelscij fers over september konden daar niet tegenop. De enorme stijging over augustus van het tekort kon nu grotendeels worden wegge werkt. Toen bedroeg het tekort op herziene basis 12,27 miljard dollar. Gerekend werd er voor september op het teruggelopen tekort van on geveer 10,5 miljard dollar, wat het uiteindelijk ook bleek te zijn ge worden. Daarbij liet de export een verdere stijging zien en de invoer een verdere daling. Allemaal niet ongunstig dus, maar Wall Street zag de obligatie- markt er verder op wegzakken en de Dow Jones-index voor aandelen ruim 38 punten teruglopen. De dol lar liet die dag zelfs 3 cent vallen. Wachtenden De andere effectenbeurzen we ten eigenlijk niet goed hun hou ding te bepalen. Het aantal wach tenden onder het publiek nam overal enorm toe, maar van een zware koersval was nergens spra ke. Eerder lichte afbrokkeling, zoals in Amsterdam, grotendeels in gang gehouden door de dalende dollar. Die legde vooral druk op de koersen van de internationals, waardoor de indexen hier na vier dagen handel 7 punten verspeelde en daardoor ook het algemene beurscijfer 4 punten omlaag duw de. De stemmingsindex liet een half punfje vallen. De olies en Unilever moesten on danks fraaie winstcijfers over het derde kwartaal het meeste terug. Van de lokale markt verloor Verto BEI JRS W E E K bijna 10 procent, maar kon CKK bijna 5 procent in koerswaarde stij gen. Voor de claimhandel Fokker bestond grote interesse en de claims gingen tegen verrassend goede prijzen in andere handen De Europese Optiebeurs bleef wat omzet betreft goed op niveau met een totaal aan verkochte con tracten van 187.000 tegen 177.000 in de voorgaande werkweek. Verre weg de grootste belangstelling ging uit naar de indexopties voor aandelen, met ditmaal de klemtoon op de puts. Van de hoofdfondsen trokken de opties Koninklijke nog de meeste kopers. zijn binnen enkele weken alle toe gestane quota opgevist. Ir. Wim Tacken, directeur van de Directie Visserijen van het ministe rie heeft dat gistermiddag bekend gemaakt. Hij deed dat in Akersloot waar hij een inleiding hield voor een gehoor van vissers, vishandela ren en directeuren van visverwer- kende industrieën. Tacken trok in een half uur du rende toespraak van leer tegen die vissers en handelaren die naar zijn zeggen ook het afgelopen jaar stel selmatig de quoteringsregels heb ben overtreden. Kritiek op het overheidsbeleid wees hij catego risch van de hand. "De centrale overheid", aldus Tacken, "wenst niet aansprakelijk te worden ge steld voor investeringen die ge daan zijn op illegale quotum-over schrijdingen". "Als uw gedrag van het afgelo pen jaar de blijk van waardering is voor de inspanningen die de over heid zich heeft getroost om uw be langen zo goed mogelijk te beharti gen, dan is die betoonde dankbaar heid wel ver onder de maat geble ven", aldus Tacken die zei dat nale ving van de regels niet is verbeterd in vergelijking met 1987. Hij deed een beroep op alle scha kels van de visserijbedrijfstak om daarin verandering te brengen. "Vis mag geen besmet produkt worden. Ik verzoek u dringend op geen enkele manier mee te werken aan de sloop van uw eigen bedrijf. Visserij is een te waardevolle sec tor om die door onbezonnen ge drag als los zand door de vingers te laten weglopen". Ten aanzien van de te verwach ten vangstcijfers voor 1989 toonde hij zich niet pessimistisch. Wel stel de hij in het vooruitzicht dat het aantal zeedagen (de dagen waarop mag worden gevist) zal worden verminderd, teneinde een nog be tere spreiding van de aanvoer te be werkstelligen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6