'Actieplan' ter redding zeehonden Een indiaan op oorlogspad in Den Haag 'Rekening rijden' omstreden SmaUingerland niet wijzer na gesprek met Van Dijk POLITIE SLAAGS MET STUDENTEN po]itiebonden weer front tegenover kabinet Boeiende facette van een fascinerend modeseizoen penseel VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Binnenland kort Fietser zomaar in rug gestoken HILVERSUM (GPD) - Een 33- jarige man uit Baarn is gister middag in Hilversum door een onbekende bromfietser met een mes in zijn rug gestoken. Hij reed op de fiets toen hij plot seling een klap op zijn rug voel de. De man reed naar de politie om aangifte van mishandeling te doen. Het slachtoffer ver keerde in de veronderstelling dat hij alleen maar een klap had gekregen. Toen hij zijn relaas deed, ondekte een rechercheur een bloedvlek. De man bleek met een mes ter hoogte van zijn hart tussen zijn schouderbla den te zijn gestoken. "Ik mis klip en klaar duidelijke af spraken om de Waddenzee schoon te houden. Dat beperkt zich niet tot studies en onderhandelingen, al dus Van der Zwiep. De Duitse plannen om de vervuiling terug te dringen noemde hij loze kreten omdat Topfer het geld nog niet heeft. Bovendien moet hierover over leg met andere landen geopend worden. De vervuiling van de Elbe bijvoorbeeld komt voor 90 procent voor rekening van Oostduitsland, aldus Van der Zwiep. Ook de Rijn moet naar zijn oordeel veel sneller worden schoongemaakt. In Neder land zelf zou onder andere de veestapel moeten worden inge krompen en dient het gebruik van chemische middelen te worden be teugeld. Minister Braks (landbouw), die nartiens Nederland de afspraken ondertekende, verklaarde na af loop van het overleg dat de aanleg van de Dollardhaven samen kan gaan met behoud van de natuur. "We moeten uitgaan van een ver standig gebruik van de kust, waar bij wij natuurlijk rekening dienen te houden met de economische problemen in het noorden". Dezelfde opvattingen hebben de bewindslieden ook ten aanzien van de oliewinning, het zeezeilen en militaire oefeningen. Volgens de afspraken moeten de militaire acti viteiten in het Waddengebied wor den beperkt tot "zo weinig moge lijk". Afspraken Waddenzeelanden BONN (GPD/ANP) - De Bondsrepubliek Duitsland, Dene marken en Nederland hebben besloten een internationale overeenkomst te sluiten over de bescherming van de zee honden in het gezamenlijk Waddengebied van de drie lan den. In de overeenkomst zal ondermeer worden vastge legd dat er speciale reservaatgebieden voor de dieren moe ten komen. Ook wordt de jacht op de dieren officieel ver boden. De drie landen hebben dit gisteren besloten tijdens overleg in Bonn over de Wadden. De meeste zaken die in de overeenkomst worden vastgelegd gelden al voor Neder land, maar het is voor het eerst dat een dergelijke overeenkomst in het kader van de Conventie van Bonn (1979) wordt gesloten. Die conven tie verbindt landen die haar heb ben ondertekend tot het nemen van beschermende maatregelen voor trekkende dieren. Tot nu toe zijn er al 11.000 zee honden gestorven. Een aktiepro- gramma moet ervoor moet zorgen dat de Waddenzee zo schoon blijft dat de zeehond kan overleven. Vol-, gens voorzichtige schattingen le ven er nu nog ongeveer 3000 dieren onder de Waddenkust. De West- duitse minister Topfer wilde zich niet aan een prognose wagen of de zeehond zal overleven: "Hoewel de epidemie tot stil stand is gekomen, zien we met angst en beven het volgende jaar tegemoet. Elke voorspelling ont beert een wetenschappelijke ba sis". Hij voegde er aan toe dat alles in het werk moeten worden gesteld om de lozing van schadelijke stof fen te beperken. In dat verband noemde hij het Westduitse tien- punten-programma, dat er op is ge richt de lozing van schadelijke stof fen met 50 procent te verminderen. Mr. K. van der Zwiep, coördina tor buitenland van de Nederlandse Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, noemt de overeen komst op zich het enige belangrij ke winstpunt van het driejaarlijkse overleg tussen de drie regeringen. Bejaarden Van de ouderen tot 80 jaar woont# meer dan 95 procent in een zelf-' standige woonruimte. In de leeftijd van 70 tot 74 jaar is dat nog 91 pro cent en van de 75-plussers woont nog 71 procent zelfstandig. Vooral onder de laatste groep is er behoef te aan bejaarden woningen: wat kleinere woningen op de begane grond of makkelijk toegankelijk met een lift. Dit staat in een rapport dat het ministerie van VROM heeft gepubliceerd. Specialisten Het Gerechtshof in Den Haag heeft het appèl van de Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSV) tegen de eenzijdige opzegging van het Generaal Akkoord door het kabi net verworpen. In dat akkoord wa ren afspraken vastgelegd over in komens, kostenvergoeding, bezui nigingen en de 'instroom' van jon ge specialisten. Half juli besloot het kabinet het akkoord per 1 au gustus op te zeggen, omdat er niets van de afspraken terecht is geko men als gevolg van meningsver schillen en juridische conflicten. Tankauto Politie en brandweer van Assen zijn gisteravond tot kwart over ze ven bezig geweest met een lpg-tan- kauto, die 's ochtends in het cen trum van de stad was gekanteld. Omdat het overpompen in een lege tankauto van de 40.000 liter auto- gas niet lukte werd in de loop van de dag besloten het voertuig over eind te halen. Dat karwei was 's middags om vier uur geklaard. Daarna werd de wagen overge bracht naar een zuidelijke lus van het TT-circuit waar de tankauto is leeggepompt. Hepatitis-virus Er is een derde hepatitis-virus, ver antwoordelijk voor veel gevallen van hepatitis na bloedtransfusies, ontdekt. Dat werd gisteren be kendgemaakt door dr. S.W. Schalm, internist van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam. Daar wordt vandaag een internationaal levercongres gehou den. In de VS is ontdekt dat het "verguisde wondermiddel" inter feron effectief de chronische lever ontsteking (als gevolg van de infec tie) kan bestrijden. Anesthesist De rechtbank in Groningen heeft een 35-jarige anesthesist wegens dood door schuld veroordeeld tot uitsluitend een boete van 5.000 gul den. Twee andere anesthesisten werden vrijgesproken. De drie wa ren als team in de nacht van 17 op 18 juni 1986 betrokken bij de lever transplantatie van een 48-jarige vrouw uit Berkel en Rodenrijs. Die patiënte overleed op de operatieta fel. Tijdens de operatie raakte de bloedtransfusiemachine leeg waar door lucht in de bloedbaan van de patiënte terechtkwam. DEN HAAG (GPD) - De gemeen teraad in SmaUingerland weet nog steeds niet op welke manier minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken) de bestuurscrisis in de gemeente denkt op te lossen. "De minister heeft geen uiting gegeven aan de richting die hij uit wil om tot een oplossing te komen", aldus gister middag loco-burgemeester drs. Gerhard Lammers na afloop van een tweeëneenhalf uur durend on derhoud met de minister. "In het belang van de kwestie" was besloten geen inhoudelijke mededelingen naar buiten te bren gen. Minister Van Dijk heeft in middels wel besloten de Tweede Kamer schriftelijk te informeren over de kwestie. Hij gaat nog pra ten met burgemeester Smallen- broek, die dan kan reageren op de klachten van de raad over zijn functioneren. Vervolgens volgt er een tweede gesprek tussen Van Dijk en een raads- en personeelsde- legatie. De delegatie uit SmaUingerland bestond uit de wethouders, de ge meentesecretaris en diens loco, en de fractievoorzitters van CDA en PvdA. Ook de Friese commissaris van de koningin Wiegel was aan wezig. Volgens Lammers heeft Van Dijk de bestuurscrisis in SmaUingerland "zeer zorgwek kend" genoemd en heeft hij de de legatie verzekerd dat hij met spoed aan een oplossing voor de kwestie werkt. Lammers wilde niet reageren op de vraag of de wethouders blijven doorgaan mét het nemen van colle- gebesluiten zonder daarvoor de handtekening van burgemeester Smallenbroek te vragen. Dat be sluit van de raad is inmiddels bij de Kroon (de minister) voor schorsing voorgedragen door Gedeputeerde Staten van Friesland. De gemeen teraad zal geen genoegen nemen met een eventuele bemiddelaar. Zij houdt vast aan haar standpunt dat er geen basis meer is voor vertrou wen, en dat Smallenbroek moet vertrekken. Van Dijk zal in de brief aan de Tweede Kamer de procedure be schrijven die hem in deze kwestie voor ogen staat. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken is het nog nooit eerder voorgekomen dat een minister de Kamer inlicht over ge vallen waarin het functioneren van een burgemeester ter duscussie staat. CDA-woordvoerder Van der Sanden verwacht van de brief van de minister niet meer dan een for mele opsomming van stappen die Van Dijk tot nu toe ondernomen en de activiteiten die hij nog gaat ont plooien voordat hij tot een oordeel komt. Zijn WD-collega Hermans is niettemin blij met de aankondi ging van de minister: "We hebben de minister nergens om gevraagd, maar het is hem natuurlijk ook dui delijk dat we de kwestie met be langstelling volgen". De gemeentedeskundige dr. Wim Derksen, directeur van het Centrum Sturing en Samenleving van de Rijksuniversiteit van Lei den begrijpt er niets van dat Van Dijk de Kamer gaat inlichten. "Hij is niet verplicht om dat te doen. De enigen met wie hij zou moeten communiceren, zijn de gemeente raad en de burgemeester", aldus Derksen. taal). Daarom maakt de Kayapo-lei- der een Europese tournee en be zocht hij eerder dit jaar Amerika en de Wereldbank zelf om het lot van zijn volk aan de orde te stellen. Vooruitgang Met zijn zwart beschilderde ge zicht staart de Indiaan ongelovig voor zich uit als hem gevraagd wordt waarom Brazilië zo'n kost baar elektriciteitsprogramma heeft gepland in het dunbevolkte Ama zonewoud. "Dat is toch wat jullie .vooruitgang noemen?", luidt het verwonderde antwoord. Brazilië, met een buitenlandse schuld van 130 miljard dollar, acht de lening echter van levensbelang. Particuliere banken bij wie het land in het krijt staat, zijn bereid Brazilië uitstel te geven bij het be talen van de rente en aflossingen. Maar in ruil daarvoor zien die ban ken graag interessante investe ringsmogelijkheden, bijvoorbeeld in de mijnbouw en de papierpulp industrie in het Amazonewoud. Met het geld van de Wereldbank kunnen alvast dorpen, wegen en stuwmeren voor de opwekking van electriciteit worden aangelegd, zo dat er daarna profijtelijk kan wor den geïnvesteerd. Uit woede over Kube-i's reis naar de Wereldbank heeft Brazilië hem inmiddels voor het gerecht ge daagd omdat hij de belangen van Brazilië in gevaar zou brengen. Dat is een unicum in de Braziliaanse geschiedenis. Tot voor kórt kon den Indianen niet in staat van be schuldiging worden gesteld omdat de grondwet hen niet als meerder jarig beschouwde. Dus konden ze ook niet verantwoordelijk worden gesteld voor hun doen en laten. Levensader Volgens Kube-i is zijn Volk ten dode opgeschreven als de serie dammen in de Xingu-river, de le vensader van de Kapayo's, wordt aangelegd. Niet alleen omdat al hun dorpen -ook die in het Xingu- reservaat- onder water zullen lopen als de rivier tientallen meters tot tweehonderd kilometer wordt ver breed. Kube-i: "Maar ook omdat op nieuw grote stukken woud zullen wegrotten en gekapt worden. En wat voor U de supermarkt is dat is voor ons het bos, daar halen wij ons voedsel en onze medicijnen van daan. Er zullen veel Brazilianen naar ons gebied komen en ons de grond afpakken. Bovendien bren gen ze hun besmettelijke ziekten mee waaraan zij niet sterven maar die voor ons dodelijk zijn". Van overplaatsing wil Kube-i niet horen. "De ervaring leert dat Indianen altijd worden overge plaatst naar gebieden die al aan Braziliaanse boeren zijn toege kend. Daar komen allerlei conflic ten uit voort waarvan wij erge hoofdpijn krijgen. Soms worden Indianen wel drie keer opnieuw met helikopers overgeplaatst. Ik hoop maar dat de blanken een beetje nadenken over wat ze doen met het bos en met ons". Het Kapayo-volk heeft overigens al een gedwongen overplaatsing achter de rug. Midden jaren zestig sloegen ze in het noorden van Bra zilië op de vlucht voor de bulldo zers waarmee Transamazone-weg werd aangelegd. In hun nieuwe DEN HAAG (GPD) - De politie bonden ACP en NPB hebben een dreigende ruzie over komende pro testacties bijgelegd. In een geza menlijke verklaring zeggen Leen van der Linden (NPB) en Ger Kof- feman (ACP) dat er geen enkel ver schil van opvatting bestaat over het overleg dat de bonden voeren met het kabinet. De beide voorzitters hebben het conflict gisteren in een gesprek be zworen om te voorkomen, dat de bonden in het overleg met de mi nisters worden uitgespeeld. De ruzie brak woensdagavond uit, toen Leen van der Linden be kend maakte dat hij zijn leden zou oproepen tot werkonderbrekingen van 24 uur. ACP-voorzitter Koffe- man wist daar niets van. Tot dat moment hadden ACP en NPB ge zamenlijk actie gevoerd tegen het kabinetsbeleid. Het bod van het kabinet om de korting op de ongemakkentoeslag de ledenraad van de ACP het voor stel zal afwijzen. „Daarna zullen de twee bonden proberen om een ge zamenlijke strategie te ontwikke len", aldus de verklaring van Kof- fëman en Van der Linden. Maan dag wordt het overleg met het kabi net voortgezet. De rijkspolitie in het district Den Haag en de politie in Friesland heb ben alle aangekondigde acties op- geschort in afwachting van het re sultaat-van dat overleg. Het actie comité is bang dat het kabinet juri dische stappen zal ondernemen te gen de wilde acties en dat de onder handelingen daardoor geblok keerd worden. De actievoerders zouden een maand lang geen be keuringen geven voor lichte over tredingen, geen proces-verbaal uit schrijven bij aanrijdingen en geen ïr draaien. Ook de Amsterdamse politie wacht nog even af, maar heeft wel met hardere acties gedreigd als het twee jaar uit te stellen (kosten 50 overleg van maandag mislukt. Ook miljoen gulden), is woensdag door het hoofdbestuur van de NPB ver worpen. De ACP spreekt zich van daag uit. Verwacht wordt, dat ook de hoofdstad voeren ACP NPB gezamenlijk actie. Beide bondsafdelingen denken aan werkonderbrekingen van 24 uur. MAASTRICHT Minister Deetman (onderwijs), die gisteravond conferentie van Europese schoolleiders in Maastricht zou bijwonen, heeft de Limburgse hoofdstad voortijdig verlaten en vertrok zonder opgaaf van redenen. De komst van Deetman naar Maastricht leidde tot een massale protestdemonstratie van studenten, die gisteravond uitdraaide op een ste vige confrontatie met de politie. Dit gebeurde toen studenten de auto van de minister voor de hoofdin gang van het streng bewaakte Hotel Maastricht de doorgang versperden. De politie moest de wapenstok hanteren en een aantal studenten wegsle pen om de weg weer vrij te maken. Daarbij werden enkele studenten en i lichtgewond. (f0t0 anp> Veel oppositie tegen autobeleid Smit-Kroes ADVERTENTIE JACKS: ARROW MELKA WELLINGTON OF BILLMORE BUSCH VANAF f189,- AMSTERDAM (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil het systeem van 'rekening-rij den' op de autowegen doorzetten. Op die manier wil ze de files in ons land aanpakken en de grote steden beter bereikbaar maken. Hoewel er tal van vraagtekens en bezwaren zijn, gelooft de bewindsvrouw dat met deze methode het autoverkeer kan worden teruggedrongen. Ook verwacht ze dat het een bijdrage le vert aan oplossing van de milieu problemen. Het 'rekening-rijden' zal een van de belangrijkste maatregelen zijn die de minister zal aankondigen in het nieuwe Structuurschema Ver keer en Vervoer, dat aan het eind van deze maand wordt gepresen teerd. Smit-Kroes noemde het sys teem gisteren op een symposium over verkeer en luchtverontreini ging een van de pijlers-voor het re guleren van het autoverkeer. De andere pijler is verbetering van het openbaar vervoer. Het 'rekening rijden' is een vorm van tolheffing. Automobilisten zul len een bedrag moeten betalen voor het rijden op bepaalde wegen. Het systeem kan flexibel worden gehanteerd naar plaats, tijdstip, soort voertuig en tarief. Met een ho ger tarief in de spitsuren kan bij voorbeeld een betere spreiding van het verkeer over de dag worden be reikt. Volgens onderzoekingen zou het totale autoverkeer met 12 pro cent afnemen. De wijze van betaling laat zich vergelijken met die van de tele foon. Als de wagen over een tolweg rijdt, wordt dat elke keer automa- >ch geregistreerd met behulp van electronica in de auto en in het wegdek. Na een of twee maanden krijgt de eigenaar vervolgens een totaal-rekening thuis gestuurd. Het systeem van rekening-rijden is omstreden. Dat bleek gisteren ook op het symposium. Zowel hoofddirecteur P. A. Nouwen van de ANWB, ir. W. J. van GrondeUe van de stichting Natuur en Milieu als prof.dr. H. A. Udo de Haes uit Leiden spraken zich er tegen uit. De bezwaren zijn velerlei. Aller eerst wordt het systeem, dat zeker niet vooor 1996 kan worden inge voerd, veel te kostbaar geacht. De investering vergt een bedrag van 50 tot 90 miljoen. De exploitatie kosten belopen een kleine 150 mil joen. Aan het effect van het 'reke ning-rijden' wordt getwijfeld, om dat de automobilist de kosten niet Kube-i Kayapo strijdt tegen 'vooruitgang' in Amazonegebied DEN HAAG - In Brazilië verdwijnt elk jaar één Indiaans volk. Binnen niet al te lange tijd zijn de 5000 Ka- payo-Indianen aan de beurt, dat is althans hun stellige overtuiging. Brazilië wil met Westers geld een serie dammen en stuwmeren bou wen in de Xingu-rivier bij de stad Altamira, waardoor het woonge bied van de Kapayo's onder water komt te staan. door Margreet Vermeulen Getooid met vederbos en het ge zicht beschilderd in oorlogskleu ren begeeft hun leider Kube-i Kayapo zich door de steenmassa van Den Haag. Op zoek naar de fi- de gewraakte dam- Kube-i Kayapo hoopt dat Neder land een krachtig 'nee' laat klinken als de Wereldbank in januari moet beslissen over een lening van 500 miljoen dollar aan de energiesector van Brazilië. Want daarmee moet de serie dammen en stuwmeren bekostigd worden. Minister Ruding (financiën) heeft Kube-i Kayapo gisteren zijn diepe bezorgdheid getoond, maar kon geen enkele toezegging doen. Want het is niet Ruding zelf die straks voor of tegen de lening stemt, dat is de Nederlandse be windhebber bij de Wereldbank en die heeft zijn eigen verantwoorde lijkheid. In het gezelschap van de Wereld bank legt het Nederlandse stand punt overigens maar weinig ge wicht in de schaal (3% van het to- Kube-i Kayapo: "Wat voor U de supermarkt is dat is voor ons het bos, daar halen wij ons voedsel en onze medicijnen vandaan". (foto anp> woongebied is het contact met de blanken evenmin plezierig verlo pen. Eerst kwamen de goudzoe kers die het oppervlakte-water met kwik verontreinigen en daarna meldden zich de houthakkers die hun woongebied dreigen leeg te kappen. De Kapayo's hopen dat de komst van wegenbouwers en inge nieurs hen bespaard zal blijven. Fiasco De partikuliere financiers van het "ontwikkelingsprojekt", zoals Kube-i de aanleg van de dammen smalend noemt, heeft hij nog niet gevonden. Ook een bezoek aan de Nederlandse Middenstands Bank, die veel zaken doet met Brazilië, is wat dat betreft op een fiasco uitge lopen. Net als andere Europese banken zegt de NMB niets met het projekt van doen te hebben. Voor zijn gesprek met minister Bukman (ontwikkelingssamen werking) besluit Kube-i zich tijde lijk van zijn hoofdtooi en grauw- zwarte schmink te ontdoen. De in diaan is even niet op oorlogspad. steeds apart hoeft af te rekenen. Verder wordt gevreesd dat de ap paratuur zeer gevoelig is voor van dalisme. De tegenstanders geloven dat het sluipverkeer buiten de hoofdwegen zal toenemen als ge volg van het rekening-rijden. Ook wordt gewezen op de mogelijke aantasting van de privacy en op het eventuele gebrek aan controle-mo gelijkheid van de rekening. Op het symposium bleek dat er inmiddels voldoende en betere al ternatieven voor handen zijn. Plaatsvervangend directeur drs. G. A. Lucht van het ministerie van milieubeheer, zei: „Het wiel hoeft niet opnieuw te worden uitgevon den. Het gaat nu om het gezonde verstand. Er kan heel veel, maar we moeten het dan ook wel doen". Wiskunde zal straks verplicht examenvak zijn DEN HAAG (ANP) - Een Kamer meerderheid van CDA en WD steunt de plannen van staatssecre taris Ginjaar-Maas (onderwijs) om het aantal examenvakken in het mavo, havo en vyro uit te breiden en wiskunde en een tweede vreem de taal tot verplichte examenvak ken te maken. Volgens Van de Camp (CDA) le ven er bij zijn fractie nog wel twij fels, maar wordt het nu ook tijd concrete maatregelen te nemen. PvdA en D66 bleken gisteren in het mondeling overleg met de be windsvrouw minder van haar voor stellen gecharmeerd. De PvdA'er Leijnse zei door onvoldoende in formatie van de kant van de staats secretaris nog geen beslissing te kunnen nemen. Ook is volgens hem het evenwicht zoek tussen de verplichte vakken en de vrijheid van de leerling gemotiveerd een examenvak te kiezen. Nuis (D66) noemde de voorstel len een slag in de lucht omdat de scholen geen extra geld krijgen voor de uitbreiding van het vak kenpakket. Zij moeten het doen met dezelfde mensen, hetzelfde aantal lesuren en dezelfde facilitei ten. Als er nu in het voorgezet on derwijs geen vuiltje aan de lucht was zou het nog gaan, maar de scholen zitten al genoeg in de pro blemen, zei Nuis. PvdA en D66 hadden ernstige twijfels over het verplicht stellen van wiskunde als examenvak. D66 was er niet bij voorbaat zeker dat wiskunde altijd en voor iedereen zo vreselijk nuttig is. Het CDA wil de weten of het niet mogelijk is wiskunde verplicht te stellen zon der het een examenvak te maken. Met een verplichte tweede vreem de taal had de Kamer minder moei te. Volgens Franssen is het door de opening van de grenzen absoluut nodig dat Nederland mee blijft spe len. Een grotere aandacht voor de talen is dan vereist. Het staat nog niet vast wanneer de maatregelen van kracht zullen worden. Ginjaar-Maas denkt aan zomer 1992 als eerste examepjaar nieuwe stijl, maar zij wil over de in voeringsdatum eerst overleg met de onderwijsorganisaties.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3