Pretentieus stadhuisplan splijt politiek Den Haag Ook aap zoent ruzie af Achtergrond Sprookje wordt nachtmerrie voor wethouder Kruis was struikelblok om in kerk te spreken PAGINA 2 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 Frans de Waal met de door hem geobserveerde ch im panseekolo- nie in Burgers Dienenpark op de achtergrond: "Je vraagt je af waarom weten schappers altijd agressief gedrag onderzoeken en niet kijken naar de verzoening". (foto ANP) Frans de Waal zocht naar verwantschap met mens Wethouder Adri Duivesteijn: ge dreven. (foto GPD) Duivesteijn wil van Den Haag weer een stad van internationale al lure maken, waarin de binnenstad als uitgaansgebied een centrale rol speelt. Een aantal plannen is al ge realiseerd. Er staan een internatio naal hotel en een nieuw muziek- en danstheater, waar het Residentie orkest en het Nederlands Dans Theater onderdak hebben gekre gen. De Nieuwe Kerk is geschikt gemaakt voor andere vormen van cultuuruitingen. Het geheel moet worden gecompleteerd door de bouw van een stadhuis/bibliotheek en een nieuw theater voor toneel voorstellingen. Ambitie De ambitie van Duivesteijn kende in de aanloopfase geen grenzen. Het nieuwe stadhuis zou door een internationaal vermaarde architect moeten worden gebouwd. Er werd een prijsvraag uitgeschreven, waaraan naast de Rotterdammers Boot en Koolhaas vier buitenlan ders mochten deelnemen. Duives teijn slaagde er zelfs in de wereld beroemde Amerikaan Richard Meier te strikken een ontwerp te maken. En voor de plek van het ou de stadhuis, dat zou moeten wor den gesloopt om duizend nieuwe woningen te bouwen, had Duives teijn de eveneens vermaarde Spaanse architect Ricardo Bofill aangetrokken. Om die internationale allure zat de doorgaans nuchtere Hagenaars niet echt te springen. Uit een en quête van de Haagsche Courant bleek dat 83 procent van de inwo ners geen heil zag in een nieuw stadhuis. De gemeente-ambtena ren spraken zich uit tegen de bouw. De dure namen gaven bovendien voeding aan de geruchten, dat het stadhuis onbetaalbaar zou worden. Maar Duivesteijn was toen al be zeten van het idee, dat Den Haag al lerlei internationaal vermaarde ar chitecten in huis zou kunnen krij gen. Vooral de uitstraling van Ri chard Meier, die in de VS het im mense Payl Getty Centre bouwt en onlangs in Londen met een inter nationale prijs werd bekroond, moet het ego van Duivesteijn heb ben gestreeld. Dat een onafhanke lijke jury niettemin koos voor het ontwerp van de Rotterdammer Rem Koolhaas, mocht hem niet de ren. De gemeenteraad zou volgens afspraak het laatste woord hebben. Duivesteijn was op geen enkele manier gebonden aan het advies van de jury. Bovendien had het pu bliek ook mogen kiezen. De voor keur van de Hagenaars ging uit naar die andere Rotterdammer Boot, op de hielen gevolgd door Meier. Volkswijk Uit die tijd dateert de ruzie tussen Duivesteijn en zijn partijgenoot ir. Gerard van Otterloo, wethouder van financiën. De twee kunnen niet met elkaar opschieten. Ze ver tegenwoordigen twee richtingen binnen de fractie van de PvdA. Van Otterloo, met aan zijn zijde wet houder Martini van economische en sociale zaken, is een exponent van de intellectuele stroming. Duivesteijn is veel meer de ge drevenjongen uit de volkswijk, die zich met hart en ziel kan storten op de verwezenlijking van zijn ideaal, in dit geval het stadhuis. Het is een publiek geheim dat Van Otterloo veel meer zag in het ontwerp van Koolhaas, terwijl Duivesteijn ly risch was over Richard Meier. Het gemeentebestuur slaagde er daar door niet in een keuze te maken. De raad besliste vorig jaar in het voor deel van de Amerikaan. Sindsdien is er sprake van lijde lijk verzet van de kant van Van Ot terloo. De wethouder van financiën laat regelmatig verstek gaan als in het college de voortgang van de stadhuisplannen wordt besproken. Zijn aanwezigheid is van primair belang, omdat de problemen zich vooral op financieel gebied afspe len. Toen onlangs een geheime noti tie over de financiering van het stadhuis uitlekte en het college in spoedvergadering bijeenkwam, ontbrak Van Otterloo opnieuw. Voor Duivesteijn was toen de maat vol. Hij diende een klacht in tegen Van Otterloo bij het gewest van de PvdA. Onder leiding van fractie voorzitter Noordanus vond een ge sprek plaats tussen de twee kibbe lende wethouders, maar dat heeft de lucht niet echt gezuiverd. Er is eerder sprake van een afgedwon gen wapenstilstand, in afwachting van de volgende confrontatie. Onzeker Die zal er zeker komen, want Dui vesteijn zit tot aan zijn nek in de problemen. De financiële haalbaar heid van het nieuwe stadhuis is zeer onzeker. Onderhandelingen met het ABP, waarvan de gemeen te het stadhuis wil huren, lijken niet erg voorspoedig te verlopen. De Haagsche Courant legde on langs de hand op een concept-over eenkomst, waaruit zou blijken dat de huur beduidend meer zou be dragen dan de 22,5 miljoen gulden per jaar die de gemeenteraad er voor over heeft. Duivesteijn was ziedend. Hij ontkende het bestaan van de notitie niet, maar stelde wel dat de inhoud ervan inmiddels was achterhaald. De gemeenteraad heeft aan de bouw van het nieuwe stadhuis zeer scherpe financiële grenzen gesteld. Bij koop mag het gebouw niet meer dan 320 miljoen gulden kos ten, wat overeenkomt met een be drag van 22,5 miljoen bij huur. Het is duidelijk dat de gemeenteraad een overschrijding van dat bedrag niet zal accepteren. Duivesteijn weigert te zeggen of hij in staat is binnen die grenzen te blijven. Zijn regelmatige gang naar de Verenig de Staten, de wethouder reist met een gemiddelde van een keer per twee maanden naar New York voor overleg met Richard Meier, geeft aan dat de bouwplannen bij voort during moeten worden herzien. In oktober had de gemeenteraad een definitief voorstel moeten krij gen. Het uitstel, in ieder geval tot het einde van deze maand, geeft een beeld van de moeilijkheden die Duivesteijn heeft bij het vaststel len van een aanvaardbaar finan cieel plaatje. Het aantal tegenstan ders van het stadhuis neemt, naar mate het uitstel langer duurt, ge staag toe. verscheen van De Waal 'Chim pansee Politiek: Macht en Seks bij Mensapen'. In de parallellen tussen mensaap en mens, die De Waal in zijn boek trekt, noemt hij onder andere de reacties op overbevol king. "Apen, die bij elkaar in een te kleine kooi worden geplaatst, gaan elkaar negeren. Dat is te vergelijken met metropassa giers, die uit het raam het duister in staren om oogcontact uit de weg te gaan". Agressief gedrag Om het gedrag van apen te on derzoeken, maakte De waal ja renlang studie van de chimpan see-kolonie van Burgers' dieren park en, vanaf 1981, van apen in het Wisconsin Primate Center in het Amerikaanse Madison, waar hij intussen is begonnen aan een nieuw onderzoek, dat zich richt op de sociale ontwikkeling van jonge apen. Hij richtte zich voor al op het verzoeningsmechanis me bij mensapen. Bij de uitrei king van zijn boek merkte hij op, dat de wetenschap zich met be trekking tot de menselijke soort tot op heden uitsluitend heeft be ziggehouden met de bestudering van agressief gedrag en nog nau welijks met verzoeningsgedrag. "Alleen therapeuten werken in de relatiesfeer met dat soort me chanismen", aldus De Waal. Hij riep de wetenschap dan ook op zich in het vervolg meer te rich ten op het verschijnsel van ver zoening in plaats van op agressie. Of zoals hij in zijn boek schrijft: "Branden breken uit, maar doven ook weer. Dit ligt zo voor de hand, dat je je afvraagt waar om onderzoekers, die zich bezig houden met agressie - een sociaal soort van brand - geen enkele aandacht voor dit tweede punt hebben getoond". In de parallellen tussen mensaap en mens, die De Waal in zijn boek trekt, noemt hij onder andere de reacties op overbevol king. „Apen, die bij elkaar in een te kleine kooi worden geplaatst, gaan elkaar negeren. Dat is te vergelijken met metropassa giers, die uit het raam het duister in staren om oogcontact uit de weg te gaan". Ontgroening Ook signaleert hij overeenkom sten tussen apen en mensen als agressie wordt gebruikt om ver bintenissen aan te gaan. Zo bij ten sommige apen om de een heid in de groep te bewaren vrouwtjes in de nek, waarna ie dereen zich weer bij de groep voegt. "Misschien zijn ontgroe ningsrituelen wel het beste voor beeld. Als eerstejaars-student onderging ik zelf alle grappen en vernederingen, die voor de toela ting van de broederschap nodig werden geacht", schrijft De Waal. DEN HAAG - De spanning stijgt, de irritaties groeien en de ruzies nemen toe. De sfeer in het college van burgemeester en wethouders van Den Haag is gedaald tot het nulpunt. Wethouders van gelijke kleur nagelen elkaar in het openbaar aan de schandpaal en oppositiepartijen geven geen cent meer voor de overlevingskansen van het linkse college. En dat allemaal omdat Den Haag behoefte heeft aan een nieuw stadhuis. Nog deze maand moet het gemeentebestuur de knoop definitief doorhakken en een voorstel op tafel leggen over de financiële haalbaarheid van de plannen. door Jos Heymans De verantwoordelijke wethouder Adri Duivesteijn (PvdA) heeft zijn politieke lot gebonden aan zijn am bitieuze stadhuisplan, dat re^ds in de kiem sterke associaties oproept met de Amsterdamse Stopera-af faire. Duivesteijn wringt zich in al lerlei bochten om het financiële plaatje rond te krijgen. Want vorig jaar heeft de gemeenteraad welis waar voorlopig groen licht gegeven aan de bouw van het stadhuis; het nieuwe complex mag geen dubbel tje meer kosten dan 320 miljoen gulden. En dat lijkt alleen haalbaar als de wethouder de oorspronkelij ke plannen sterk versobert. Of het stadhuis dan nog voldoet aan de ei sen van deze tijd, wordt echter al om betwijfeld. Het nieuwe stadhuis annex bi bliotheek, dat een plaats moet krij gen in het hartje van de stad (het Spuikwartier vlakbij de Tweede Kamer), hangt de wethouder als een molensteen om de nek. Wat eens was begonnen als een alom bejubeld initiatief dreigt Duives teijn nu z'n loopbaan te kosten. De eens zo geadoreerde vroegere ac tievoerder uit de Schilderswijk -de tot voor kort meest verpauperde volkswijk van Den Haag- heeft niet alleen ruzie met zijn politieke vrienden maar raakt bovendien vervreemd van zijn achterban. Allure Het sprookje dat meer en meer een nachtmerrie wordt, begon na de gemeenteraadsverkiezingen van 1986. CDA en WD, die samen met de PvdA de stad haddén bestuurd, moesten met lede ogen aanzien dat de socialisten een coalitie vormden met D66 en Links Den Haag (PPR/PSP/CPN). De hofstad werd voortaan door links bestuurd, zij het met een minimale meerderheid van één zetel (23 voor links en 22 voor rechts). Wie vreesde dat de stad onbestuurbaar werd, kreeg op voorhand geen gelijk. Integendeel, het nieuwe college begon heel am bitieus, bedacht tientallen plannen om Den Haag nieuwe allure te ge- De gemeenteraad had drie maan den eerder besloten het oude stad huis uit te breiden. Contracten wa ren gesloten met architect Eller- man, die in het najaar zou starten met het bouwrijp maken van de grond. Alles was gereed voor de uitvoering, toen Adri Duivesteijn drie weken na de installatie van het nieuwe college besloot het plan niet uit te voeren. Een heel nieuw stadhuis op een andere plek, meer in het centrum van de stad, zou Den Haag veel meer élan geven. Bovendien, zo vond de wethouder, zou dat een eerste aanzet zijn voor de verbetering van de zwaar ver waarloosde binnenstad. De archi tect werd afgekocht en het college legde zichzelf een denkpauze van zes maanden op. Het ontwerp van de Amerikaanse architect Richard Meier, dat Den Haag allure moet geven. (foto gemeente Den Haag) ARNHEM - Het plezierige van ruzie maken is de verzoening. Dat heeft de mens niet van een vreemde, want de aap kan er ook wat van. De bioloog Frans de Waal komt na een zevenjarige studie tot de slotsom dat apen zichzelf tegen 'oververhitting' beschermen door tijdig te ver zoenen. De aap gebruikt daarbij net als de mens ingebouwde me chanismen als glimlachen, de hand uitsteken, omheizen, zoe nen of seks. door Rob Hirdes De Waal kwam tijdens zijn stu die tot de conclusie dat voor mensen hetzelfde geldt als voor apen. Hij wijst er dan ook op dat wetenschappers niet alleen naar agressief gedrag moeten kijken, maar ook naar de verzoening die daarbij hoort. De bioloog gaat zo ver dat hij conclusies trekt met betrekking tot de kansen op vre de. Hij heeft ze vastgelegd in het boek 'Verzoening. Vrede stich ten onder apen en mensen', dat deze week in Burgers' dieren park ten doop werd gehouden. Daarin legt hij opmerkelijke ver banden tussen het het gedrag van vier soorten mensapen en het menselijk gedrag. Eerder "De joodse dissident Josip Be- gun is door zeer orthodoxe men sen ingepakt. Opperrabbijn Meijer Just uit Amsterdam heeft hem op Schiphol al bij het vlieg tuig opgewacht en hem direct onder druk gezet om op zijn tour nee door Nederland niet in ker ken te spreken. Ik vind dat zeer kwalijk". Dat zei Pee Koelewijn van de organisatie 'Christenen voor Is raël' in een reactie op de weige ring van Begun afgelopen maan dag om in de gereformeerde kerk van Gorcum te spreken. Het gro te kruis dat daar hangt bleek het struikelblok te zijn. Begun had zich eerst laten overhalen om niet meer in kerk gebouwen te spreken. Dankzij bemiddeling van joodse vrien den kon Koelewijn hem brengen tot herziening van dat standpunt. Dinsdagavond sprak hij wel in een kerk in Katwijk aan Zee. Opperrabbijn Meijer Just was niet voor commentaar bereik baar. Wel werd namens het op perrabbinaat meegedeeld dat or thodoxe joden niet spreken in kerken met beelden en cruci fixen. Voor andere kerken be staan geen bezwaren. Over druk op Begun was het opperrabbi naat niets bekend. 'Heel min' opgeroepen alles te doen om een eind te maken aan de 'grote scha de' die de Acht Mei-beweging de Rooms-Katholieke Kerk berok kent. Hij vindt het 'heel min', dat de beweging elk jaar 'met veel bombarie' de bisschoppen uitno digt voor haar landelijke mani festatie, maar dat nog nooit een bisschop de kans heeft gekregen het woord te voeren, "al was het maar vijf minuten". De dekens hadden Bomers om een toelichting gevraagd op het interview met het ANP van be gin oktober, waarin hij felle kri tiek op 'Acht Mei' leverde. De bisschop vroeg zich in dat ge sprek af waarom de beweging niet ophoudt met polariseren. Voor de laatste manifestatie in Utrecht was opnieuw gekozen voor het tafelgebed 'Gij die weet', dat voor de bisschoppen onaanvaardbaar is. "Wat bete* kent het dan nog", vroeg Bo mers, "dat je de leiding van de bisschoppen aanvaardt? Dat is toch pure theorie geworden". In de brief aan de dekens uit bisschop Bomers ophieuw zijn bezwaren tegen het tafelgebed. Ook wijst hij op de toelating van de organisatie van rk homo seksuelen 'Dignity Nederland' tot de beweging. "Dat gebeurde ondanks bezwaren van de bis schoppen". De houding van de beweging tegenover de bisschoppen blijkt, volgens Bomers, ook uit de ma nier waarop ze met de bisschop pen omgaat bij haar manifesta ties. "Natuurlijk staat het beken de legertje journalisten, onder wie vanzelfsprekend KRO-tele- text, klaar om den volke kond te doen, maar een bisschop heeft nog nooit mogen spreken. Het enige dat men wil is de bisschop op het tv-scherm te kunnen op voeren en dan te laten zien dat die zijn mond niet opendoet bij alles wat niet zonder commen taar zou mogen passeren". Bo mers vindt, dat geen bisschop zich voor zoveel 'pastorale mis leiding' mag lenen.. De dekens van het bisdom Haarlem waren woensdag bij een, maar ze hebben Bomers' brief niet besproken, zo deelde deken J. C. Suidgeest van Am sterdam desgevraagd mee. Zo lang de brief niet in de vergade ring van dekens aan de orde is geweest, onthoudt hij zich van commentaar. Beleggingsfonds. Er zijn plannen voor de oprichting van een alternatief beleggingsfonds, dat niet investeert in bedrijven bijvoorbeeld met belangen in Zuidafrika en wapenindustrie ën. Dat meldt het Oecumenisch Studie- en Aktiecentrum voor Investeringen (Osaci) in zijn jaar verslag over 1987. Volgens Osaci wordt de dis cussie over 'kritisch beleggen' belemmerd door het feit dat er maar een paar alternatieve beleg gingsinstellingen zijn. De ge dachten gaan uit naar drie fond sen: een aandelenfonds, een fonds dat in sociale projekten be legt, en een 'venture fund' voor beleggingen met een groter risi- Het fonds zal met een aantal ethische uitgangspunten werken (zoals geen beleggingen in milieu-onvriendelijke bedrijven of bedrijven met belangen in Zuidafrika), maar vanzelfspre kend ook financiële criteria han teren. De besprekingen over een nadere uitwerking zijn nog gaan de. Hervormde Kerk: aangeno men naar Nijverdal J. A. Wegerif Nieuwkoop, naar Terneuzen voor ziekenhuispastoraat J. Boersma Zeist. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Amersfoort voor psychiatrisch ziekenhuis 'Zon en Schild' kandidaat mevrouw H. Kievit-van der Hoogen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Eindho ven voor het evangelisatiewerk in Venlo en omstreken O. W. Bouwsma, laatstelijk zendings predikant, wonend te Rijnsburg. Cantor Oegstgeest. De hervormde ge meente en gereformeerde kerk van Oegstgeest hebben Jan Mar ten de Vries uit Zwijndrecht aan gesteld tot cantor en plaatsver vangend organist. De Vries (30) behaalde aan het Rotterdams conservatorium diploma's voor piano en kerkmuziek-koordirec- tie. Ook studeerde hij orgel en compositie. Theo Goedhart blijft cantor-or ganist van de Groene Kerk en houdt de leiding van de Willi- brord-cantorij. Jan Marten de Vries krijgt de leiding van het jeugdorkest en de jeugdcantorij en van de 'cantorij-Zuid', die nog moet worden opgericht. Oegstgeest. De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Oegstgeest besloot een beroep uit te brengen op drs. G. J. de Bruin uit Nieuwveen. Leiden. Volgende maand be staat de gereformeerde kerk aan de Oude Vest in Leiden 100 jaar. Er zal een kleine tentoonstellin gen worden ingericht van dingen die op deze kerk en haar geschie denis betrekking hebben. Zwammerdam. Ds. T. A. Eij- senga zal op zondag 29 januari af scheid nemen van de hervormde gemeente in Zwammerdam we gens vertrek naar Dordrecht. Zijn bevestiging en intrede in die stad zijn bepaald op zondag 12 fe bruari. Rijnsburg. Zondagmiddag 5 uur wordt in de gereformeerde Maranathakerk in Rijnsburg een jeugddienst gehouden waarin ds. J. Eschbach uit Aalsmeer zal spreken over het thema 'Twee worden één hokken of hu wen'. Ondertitel van de preek: 'Wat is Gods bedoeling met het huwelijk?' In deze dienst zal een discussie over dit onderwerp in het kort worden gespeeld. Mede werking verlenen 'The Revival Singers'. Leiden. De Amerikaanse zanger Jimmy Lawton uit Oklahoma geeft zondagavond om half 8 in het Evangeliecen trum Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 in Leiden een country-gospelconcert. De toe gang is vrij. Keulen Tegen de verwachting in is de pauselijke nuntius (vertegen woordiger) in de Duitse Bonds republiek, aartsbisschop Josip Uhac, gisteren niet naar Berlijn gereisd. Dat deelde een woord voerder van het rk bisdom Ber lijn desgevraagd mee. Uhac zou daartoe hebben be sloten na het gesprek van woens dag met de premiers van de deel staten Noordrijn-Westfalen en Rijnland-Pfalz over de benoe ming van een nieuwe aartsbis schop in Keulen. Hij zou in Ber lijn aan de bisschop van deze stad, kardinaal Joachim Meis- ner, meedelen dat deze door de paus was benoemd tot aartsbis schop van Keulen. Met de premiers van beide sta ten is Uhac overeengekomen dat het gesprek over de uitleg van het concordaat van 1929 tussen Pruisen en het Vaticaan zal wor den voortgezet. Het is nu onwaarschijnlijk ge worden dat de benoeming van een nieuwe aartsbisschop op zeer korte termijn geschiedt. Uit het feit dat het gesprek tussen Uhac en de minister-presidenten twee uur heeft geduurd, leiden waarnemers af dat het Vaticaan en de deelstaten de bepalingen over de positie van het kathe draal kapittel bij bisschopsbe noemingen verschillend uitleg gen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2