...0 'Roger Rabbit was een grote gok, alles of niets' Het vraagstuk van de zebra Tom Waits als yuppie-artiest Sprookje als parodie op sprookje Cartoons onder de mensen k «i «m M>aaff'ffffff«sff»ffffffffff«ff 'Drowning by numbers'; regie: Peter Greena- way; hoofdrollen: Joan Plowright, Albert Hill en Joely Richardson; theater: Kijkhuis, Leiden Is een zebra een wit dier met zwarte strepen of een zwart dier met witte strepen? Deze vraag is een soort lakmoesproef: wie er de zin niet van inziet, zal aan de films van Pe ter Greenaway bitter weinig plezier beleven. Greenaway mag zich dus graag in zo'n kwestie verdiepen. Hij zoekt de logica in volstrekte absur diteit en doet dat gelukkig altijd op een speelse manier. "Wij, Engelsen zijn gek op spelletjes", heeft hij over zijn nieuwste film, 'Drowning by numbers' gezegd. Dank zij de zegeningen van ka beltelevisie wordt die stelling ook op het continent met grote regel maat onderstreept. Urenlang kan er op BBC worden gekeken naar pijltjes gooiende mannen of hon den die elkaar de loef afsteken in het schapendrijven. De Britten hebben van hun spelletjes ware ri tuelen gemaakt. Peter Greenaway nam dat als thema voor zijn laatste film en combineerde het met een fascina tie voor water, eilandbewoners ei gen. Zelf heeft hij over 'Drowning by numbers' gezegd: "Het is een zwart sprookje voor volwassenen met een onschuldige obsessie voor sex en dood. Een amorele geschie denis op een moralistische manier verteld. Het toont aan dat deugd zaamheid niet wordt beloond. De slechten blijven onbestraft, de on- schuldigen worden misbruikt". De slechten zijn drie generaties vrouwen, allen luisterend naar de naam Cissie. Achtereenvolgens brengen ze hun man om, elke keer door verdrinking. De oudste heeft nog een reden: haar Jake pleegde overspel onder hun dak. De mid delste al iets minder: haar Hardy schoot tekort als minnaar. En de jongste volgt slechts het voor beeld: de enige ondeugd van haar Bellamy is dat hij niet kan zwem- De onschuldige in dit verhaal is Madgett, de lijkschouwer die voor elke dood een smoes heeft in de hoop dat één der Cissies hem seksueel ter wille is. Een aparte rol is weggelegd voor Smut, het zoon tje van de lijkschouwer. Hij is dege ne die de raarste spelletjes verzint en bovendien alles wil tellen, van de haren op een schaap tot de blaadjes in een boom (ook dat is trouwens een Engelse tic, luister naar 'A day in the life' van The Beatles). Tellen doet Greenaway zelf ook. Op bed twee Cissies (links Joi Hij vertelt zijn film als het ware chronologisch door in tekst of beeld cijfers te verstoppen waar door 'Drowning by numbers' ein digt bij honderd. Door dergelijke grapjes is dit zijn meest speelse film geworden. De serieuze schijn is weggepoetst en wat overblijft, heeft hij zelf eigenlijk het best ver woord in bovenstaand citaat. Voor de rest geldt voor 'Drow ning by numbers' wat voor zijn al eerdere films gold: Greenaway is een parmantig filmer met een ei gen logica, waarmee hij de kijker als het ware uitdaagt. Soms vol strekt onnavolgbaar, soms stem mend tot nadenken. Maar in dat laatste, het is reeds vastgesteld, is hij nooit zwaar op de hand. Het zijn eigenlijk altijd van die zebra-vraag stukken. Misschien niet belang rijk, maar wel erg leuk. B.J. Vele jaren terug kon ik onder het genot van een glas whisky een heerlijke avond doorbrengen met het luisteren naar Tom Waits' dub- belalbum 'Nighthawks at the di ner'. Poëtische, scherpe en humo ristische teksten brengt Waits met zijn door drank en sigaretten ge teisterde stem, begeleid door een voudige, maar sfeervolle muziek ten gehore. Typisch een artiest voor de kleine rokerige cafés dus, maar het enorme succes heeft Waits in de schijnwerpers van de commercie geplaatst. Na een groot aantal kleine rolle tjes in de films van Francis Coppo la en een hoofdrol in Jarmusch', 'Down by law', is het nu tijd voor een film geheel gewijd aan zanger- /dichter/performer/muzikant Tom Waits. Voor 'Big Time' heeft pop- clip-regisseur Chris Blum opna mes van live-optredens in een the atrale vorm verpakt. In Coppola's The Cotton Club' speelde Waits eerder gastheer voor de diverse ar tiesten, dit keer leidt hij het pu bliek naar zijn eigen optreden. Ook zit hij bij de kassa van een groot theater waar, naar ik vermoed, we derom sprake is van een Waits-hap- pening. Via overschakelingen op een steeds sneeuwende televisie wordt van het ene nummer naar het andere gegaan, maar deze en andere stilistische aardigheidjes beginnen toch al gauw te vervelen. Door de vormgeving heeft men een dramatische spanning probe ren te bereiken, maar van enige boeiende structuur is in het geheel geen sprake. 'Big Time' moet het hebben van hetgeen waar het alle maal om begonnen is: de zeggings kracht van de figuur Tom Waits. Voor de vele liefhebbers van deze eigenaardige artiest valt er vanzelf- Tom Waits in 'Big Time'. sprekend heel wat te genieten. Voor het overige bewijst deze film dat succes funest is voor ie mand die beroemd wordt met de uitbeelding van een randfiguur. Het lijkt er op dat Tom Waits nog slechts voor het yuppie-publiek de geliefde outsider speelt. LEONARD ENGEL The Princess Bride'; regie: Rob Reiner; hoofdrollen: Cary Elwis en Robin Wright; the ater: Greenway, Voorschoten "Vroeger had je boeken in plaats van televisie", zegt grootvader be lerend, terwijl hij aan het bed van zijn zieke kleinzoon gaat zitten. Het jongetje zucht eens diep, zijn vrees wordt bewaarheid: grootvader gaat voorlezen. Het verhaal van 'The Princess Bride' gaat over een hooghartige prinses die verliefd wordt op een eenvoudige boerenzoon. Zoveel sentimentaliteit, dat wordt het zie ke knaapje teveel. Hij protesteert luidkeels. Grootvader verzekert zijn onge duldige toehoorder dat er gevoch ten en gemarteld wordt en dat het gaat over wraak en echte liefde, helden en monsters. Inderdaad ontmoeten we alle klassieke figu ren die sprookjes en avonturen films plegen te bevolken, maar Rob Reiner presenteert het met een vette knipoog. The Princess Bride' is een avontuurlijk sprookje en tevens een parodie daarop. Het zieke jongetje krijgt de gelegen heid af en toe te protesteren. En wanneer het heel eng wordt, ver schijnt plotseling grootvader in beeld om uit te leggen dat de prin ses heus niet dood gaat omdat het avontuur dan te vroeg is afgelopen. Zo gaat dat nu eenmaal met verha len. Scenarioschrijver William Gold man, niet de eerste de beste, wil de kinderen (voor wie de film in de eerste plaats bedoeld is) laten ge nieten van een spannend verhaal vol grappen, maar laat ze tegelij kertijd zien hoe zo'n verhaal in el kaar zit. Het zorgt voor een plezieri ge sfeer. Voor de volwassenen heeft Goldman satirische grapjes in petto, zoals over de Amerikaan se blunders in Zuidoost-Azië. Amusement dus voor jong en oud. LEO BANKERSEN •Who framed Roger Rabbit'; hoofdrollen: Bob Hoskins, Christopher Uoyd en Roger Rabbit; theaters: Lido, Leiden en Euro, Alphen Pinguins als ober, een inktvis als barman en Bob Hoskins als detec tive Eddy Valiant. 'Who framed Roger Rabbit' is een perfecte syn these van tekenfilm en speelfilm. Acteurs speelden hun scènes in een soort vacuüm en daarin wer den later hun getekende tegenspe lers geplaatst. 'Who framed Roger Rabbit' is duidelijk een stap vooruit in dit ge nre. Eerdere pogingen ('Mary Poppins') waren grappig, maar konden de illusie niet overeind houden. De getekende figuurtjes in 'Who framed Roger Rabbit' zijn bij na driedimensionaal: de camera is niet gebonden aan één plek, Roger Rabbit en de zijnen kunnen alle kanten op. 'Who framed Roger Rabbit' be gint als een echte tekenfilm, en dat werkt op een leuke manier verwar rend. De filmbezoeker is er immers aan gewend dat een te kort hoofd programma wordt vooraf gegaan door een animatiéfilmpje. Een dik ke minuut lang ligt een konijn in de clinch met een baby. Dan loopt een regisseur de set op, roept cut en be gint het konijn uit te kafferen. Ro ger Rabbit dus. Dan kan de film echt beginnen, een film waarin de stripfiguren niet zijn ontsproten aan het brein van een tekenaar, maar 'van vlees en bloed zijn, gelijk wij allen' (zoals een kermisexploitant zijn attractie tijdens 3 oktober ooit aanprees). De cartoons wonen gezellig samen in Cartoonstad, een apart stukje Hollywood. Rabbit's acteren heeft te lijden onder het gedrag van zijn vrouw Jessica. Zijn studiobaas schakelt detective Eddy Valiant in om haar in een compromitterende situatie te betrappen. Die detective wordt gespeeld door Bob Hoskins, een menselijk acteur die in zijn moto riek altijd al deed denken aan een aandoenlijk stripfiguurtje. Diens eenvoudig klusje blijkt een valstrik en gezamenlijk gaan Rabbit en Va liant (zou die naam zijn ontleend aan Michel Vaillant, de Franse stripheld?) het kwaad te lijf. Diat verhaal stelt niet zo heel veel voor, is voorspelbaar en meer een soort kapstok voor alle grap pen en kunstjes. Dat doet wel een beetje afbreuk aan 'Who framed VENETIË - 'Who Framed Roger Rabbit' is pas de vijfde film van Ro bert Zemeckis, maar deze regis seur schijnt wel te weten hoe je het hedendaagse publiek in je zak kan steken. Dat bewees hij al met 'Ro mancing the stone' en met 'Back to the future', waarop hij komende winter een vervolg gaat draaien. Met 'Who framed Roger Rabbit' heeft hij weer in de roos geschoten. door Pieter van Lierop 'Who framed Roger Rabbit' was afgelopen zomer de grote hit in Amerika en heeft inmiddels een slordige 300 miljoen gulden bin-, nengebracht. Het blad USA Today pleegt alle toonaangevende kritie ken in de Verenigde Staten te tur ven. 'Who framed Roger Rabbit' kwam uit op 96 procent. Een histo risch cijfer. Zelfs 'Back to the futu re' was niet zo hoog uitgekomen. Met Zemeckis als regisseur, Ste ven Spielberg als producent en Ri chard Williams als supervisor van de animatie, werd 'Who framed Ro ger Rabbit' vervaardigd voor Touchstone, dat is de dochtermaat schappij van Disney waarmee men buiten de typische jeugdmarkt wil kunnen treden. Al in 1981 werd Robert Zemeckis geconfronteerd met een script-ver sie van het door Gary Wolf geschre ven boek 'Who censored Roger Rabbit', maar hij «as pas in voor de regie toen Richard Williams hem wist te demonstreren dat Mary Poppins in technisch opzicht een Hoge eisen Robert Zemeckis: "Er is door hon derden tekenaars aan 'Who framed Roger Rabbit' gewerkt en we had den 35 top-animators. Richard Wil liams had de supervisie over al dat animatie-werk en hij had heel hoge maatstaven aangelegd. Ieder van de door hem gerecruteerde kunste naars beheerst het animeren van de klassieke cartoonfiguren mis schien wel beter dan de mensen door wie ze oorspronkelijk ooit wa ren ontworpen. Dat moest ook wel want Warner Brothers beschermt zijn originele karakters met grote zorg. Daar kun je niet -even mee gaan rommelen, Bugs Bunny even een andere kleurtje geven of zo. Of Mickey Mouse iets vulgairs laten doen. Er is ook stevig voor betaald om die klassieke tekenfilmfiguren te mogen gebruiken. Ze zijn duur der dan een menselijke acteur zou kosten. En er was door de recht hebbenden bedongen dat Bugs Bunny bij voorbeeld net zo lang in beeld zou zijn als Mickey Mouse. Zo gaat dat met sterren". Waarom viel de keuze op Bos Hoskins voor de detective-rol. Van wege zijn rol in 'Mona Lisa'? Zemeckis: "Ik had hem ge vraagd een screen test te doen, na dat ik 'Mona Lisa' had gezien, ja. Hij heeft me toen overtuigd door een scène te spelen zoals die ook in de film zou voorkomen en waarin hy zichzelf kon laten geloven en mij kon laten geloven dat het ko nijn daar aanwezig was. Wat me aan Bob verder beviel is die specia le energie van hem, een energie je ook altijd aantreft in cartoons. Hij kan het ene moment de suggestie waarmaken dat hij zo'n tekenfilm typetje de grond in wil meppen en blijft het volgende moment aanne melijk als een jofele, sympathieke vent. En daarnaast vind ik Bob Hoskins een man die perfect past in het sfeertje van de jaren veertig, waarin de film zich afspeelt. Hy ziet er niet uit als iemand die zich er voor heeft moeten kostumeren, maar als iemand die gewoon thuis hoort in die periode". "Je krijgt nogal eens conflicten met acteurs die zeggen: ik haat spe ciale effecten, want dan valt er niet meer fatsoenlijk te acteren. Ik snap wel dat zoiets moeilijker is, maar een wezenlijk verschil zie ik niet. Soms moet een acteur spelen dat hij door een auto naar het leven wordt gestaan. Dat is natuurlijk niet echt zo. Die suggestie dient te worden opgeroepen via montage en trucs. Dat is in heel gewone ac tiefilms al zo". Heerlijk acteur "In deze film moet een acteur spe len dat hij door een cartoon-perso nage naar het leven wordt gestaan. Dat gaat ook via trucages. Maar in zelfs de meest normale spelscène's zijn de opnamen ook zo onrealis tisch als wat. Neem een liefdesscè ne tussen een man en een vrouw. Dan staat daar ook een technische ploeg van 90 man omheen met lam pen, microfoons en camera's. Dat staat of valt net zo goed met het in levingsvermogen van de acteurs". "Bob Hoskins is een heerlijke ac teur. Niet alleen in creatief en artis tiek opzicht. Maar hij leek ook geen moment problemen te hebben met de bijzondere situatie in technisch opzicht. Hij vond het zalig om met dat illusionaire element te stoeien: net doen of je tegen een konijn staat te schreeuwen, terwijl er voor hem op dat moment niks te zien is. Hij zag het als een uitdaging". "Er zijn twee manier om met zo'n situatie om te gaan. Of je voelt je daarin volmaakt hulpeloos als ac teur, of je voelt je juist op een unie ke manier uitgedaagd. Bob voelde dat laatste. Hij deed het fantas tisch. En je kunt je waarschijnlijk niet voorstellen hoe moeilijk het is. Uit het oogpunt van timing by voorbeeld: acteren, terwijl je van je tegenspeler alleen maar de stem hoort en je tevoren gezegd is waar die tegenspeler verondersteld wordt zich te bevinden". Twee jaar geleden is gepro beerd een speelfilm te maken van de strip 'Howard The Duck'. Dat is toen jammerlijk mislukt. Heeft u dat geen zorgen gebaard Zemeckis: "Enorm. Toen we be zig waren mensen ervan te overtui gen dat ze geld moesten investeren in 'Roger Rabbit' begon er om de twee dagen wel weer weer iemand te zeuren over 'Howard The Duck'. Hoe we er zeker van konden zijn, dat onze film niet net zo'n misluk king zou worden? En ik kon niet veel anders antwoorden dan dat ik dat niet zeker wist, maar dat we wel iets heel anders dachten te gaan maken. De enige overeenkomst zat eigenlijk alleen in het soort titel. 'Howard The Duck' bevatte veel speciale effecten, maar geen ani matie. Zelfs niet voor Howard zelf, dat was een mannetje in een raar pak". "Wy hadden een plan bedacht voor een film zoals er nog nooit één was gemaakt. En eigenlijk hield al leen dat een soort van belofte in. Hoe meer je aanstuurt op een for mule die zijn succes al bewezen heeft, hoe griezeliger het wordt. Dat geldt voor alles in de showbizz. Hoe meer je op zeker speelt, des te geringer wordt je kans op succes". Moedig "Ik vind dat de Disney Studio's moedig zijn geweest door deze film aan te durven. Ik heb 'Who framed Roger Rabbit' gezien als een gok van alles of niets. Dit kon alleen uit draaien op een gigantisch succes of een enorme flop. En ik heb wel ge merkt dat als je een paar hit hebt gehad, de filmindustrie en de me dia een enorme druk op je leggen. Ze rekenen erop dat je volgende project düs weer een geweldige kraker wordt. Dat is natuurlijk heel onredelijk". "Wat ik doe is wachten op een idee waarvan ik zelf laaiend en thousiast word. Dat lijkt me de eni ge manier om te vermijden dat ik geblokkeerd zal raken. En toen Ri chard Williams zijn eerste proef- scène liet zien, was ik dus meteen laaiend enthousiast over 'Who Fra med Roger Rabbit". SIIIIIIIS1K1IKII 11 SI S liSli BIOSCOPEN (OP)NIEUW 'Who framed Roger Rabbit' - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Erotic City' - Rex. Leiden 'Maurice' - regisseur James Ivory waagt zich opnieuw aan een boek van E.M. Forstef, ditmaal over een homo seksuele vriendschap, Greenway, Voorschoten 'Sign of the times' - concertfilm van Prince. City, Katwijk "The Presidio' - thriller met Sean Con- nery, waarin het tot een conflict komt tussen leger en politie. City, Katwijk BLIJVERS 'Midnight Run' - komische actiefilm met prachtige rollen van Robert de Niro en Charles Grodin, Lido, Leiden 'U2: Rattle and Hum' - Ierse popgroep doet verslag van Amerikaanse tour nee, Lido, Leiden 'Die Hard' - Rambo-achtige actiefilm met komische ondertoon, Luxor, Lei den en Euro, Alphen 'Cry Freedom' - Richard Atten- borough maakte een grootscheeps drama van de vriendschap tussen journalist Donald Woods en activist Steve Biko, Greenway, Voorschoten 'Red Heat' - Arnold Schwarzenegger als een Russische agent die Chicago op stelten zet. City, Katwijk en Green way, Voorschoten 'Coming to America' - Eddie Murphy verovert als een Afrikaanse prins Amerikaanse harten, Lido, Leiden en Euro, Alphen The last emperor' - Oscar-winnend epos over laatste keizer van China, Trianon. Leiden 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli Lido, Leiden DEN HAAG 'Buster' - Asta (463500), al. 'Midnight Run' - Asta, al. 'Who framed Roger Rabbit', Asta, al. 'U2: Rattle and Hum' - Babylon 'Spoorloos' - Babylon, al. 'D.O.A.' - Cineac (630637), 12 jr. 'Die hard' - Cineac, 16 jr. 'Good Morning Vietnam' - Cineac, al. 'Coming to America' - Metropole (456756). al. 'Big Business' - Metropole, al. 'Frantic' - Metropole, al. 'Who framed Roger Rabbit' - Metro- pole, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Metropole, al. 'Hell Raiser' - Odeon (462400), 16 jr. 'Coming to America' - Odeon, 16 jr. 'Die Hard' - Odeon, 16 jr. 'Deadly Pursuit' - Odeon, 12 jr. 'Beyond Therapy' - Studio 656402), 16 jr. 'Masquerade' Studio, al. The last temptation of Christ' - Stu dio. 12 jr. AMSTERDAM A World Apart' - Alfa (278806), al 'Last temptation of Christ' - Alfa, 12 jr. 'Spoorloos' - Alfa, 16 jr. Bagdad Cafe -Alfa. 16 jr 'Good Morning Vietnam' - Alhambra (233192), al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Alhambra, al. 'Deadly Pursuit' - Bellevue Cinerama (234876), 12 jr. 'Midnight Run' - Cinerama, al. 'U2: Rattle and Hum' - Calypso (234876), al. The Milagro Beanfield War' - Calyp so. al. 'Beyond Therapy' - Cinecenter 'Hairspray' - Cinecenter, al. 'Coming to America' - Cinema Int., al. 'Who framed Roger Rabbit' - Cinema Int, al. 'Nico' - City (234579). 16 jr. 'Die Hard' - City, 16 jr. The Presidio' - City, 12 jr. 'Red Heat' - City, 12 jr. 'Buster' - City, al. 'Big Business' - City. al. 'Hell Raiser' - City, 12 jr. Tampopo* - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Dramma della gelosia - Kriterion, 16 jr. 'Hermetisch Zwart' - The Movies, 16 jr. 'Frantic' - Tuschinski (262633), al. 'D.O.A.' - Tuschinski, 12 jr. 'Who framed Roger Rabbit' - Tus chinski, al. 'A World Apart' - Tuschinski. al. 'Coming to America' - Tuschinski, 16 jr- The Manchurian Candidate' - Tus chinski, al. 'Fatal Attraction' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Distant Voices, Still Lives' - De Uit kijk (237460), 16 jr. FILMHUIZEN LAK-Cinema en Filmhuis LVC doen mee aan 'Film Fashion', een landelijk filmfestival. Hier voor komen films in aanmer king, die het modebeeld hebben beïnvloed of juist een goed beeld geven van de toen heersende mo de. TAmour' van Paul Morrisey opent woensdag de rij in het filmhuis. De film speelt zich af in het Parijse modewereldje van bijna twintig jaar geleden, waar hip op dat moment nog een code woord was. Twee hippies en een homoseksuele miljonair zoeken het geluk (21.15 uur). 'Le Amiche' is een film van Michelangelo Antonioni. De vriendinnen in kwestie zijn de ei genaresse van een modezaak en haar buurmeisje dat een misluk te poging tot zelfmoord heeft ge daan. Ze komen terecht in de up per class van Turijn, een milieu waarin afgunst en jaloezie de toon zetten (donderdag, 21.15 uur). Van- en morgenavond draait in het filmhuis nog 'Strawdogs' van Sam Peckinpah. Dustin Hof fman speelt een Amerikaan die zich in Cornwall vestigt en het mikpunt wordt van de lokale be volking. 'Strawdogs' ontpopt zich gaandeweg tot een geweld dadige film die zijn weerga nau welijks kent (ook 21.15 uur). Bij LAK-Cinema dinsdag twee films van Wim Wenders. 'Der Himmel über Berlin' (19.30 uur) is zijn laatste. Daarin speelt Bru no Ganz een engel die zo graag mens wil worden. 'Der Ameri- kanische Frèund' maakte hij ruim tien jaar geleden. Het is een geslaagde verfilming van Patri cia Highsmith's misdaadroman, Linda van Dyck speelt tante Coleta in 'Twee vorstinnen en een VOrst'. (archieffoto) waarin Ganz terzijde wordt ge staan door onder andere Dennis Hopper (22.00 uur). Het Kijkhuis heeft twee pre mières; 'Drowning by numbers' en 'Big Time' (zie de recensies). Maandag draait het epos 'A pas sage to India' van David Lean. In het India van toen waren ech te contacten tussen de Engelse kolonialen en de Indiërs nauwe lijks mogelijk (20.00 uur). Tales of ordinary madness' was een eerste poging (Marco Ferreri) de poëzie van Charles Bukovski te verfilmen. Ben Gazzara speelt de dichter die aan de zelfkant van Los Angeles op zoek gaat naar echte mensen (20.00 en 22.15 uur). Woensdag ten slotte draait hier 'Salo' van Pier Paolo Pasolini. In diens meest omstreden film dienen al lerlei perversiteiten om het fas cisme aan de kaak te stellen (20.00 en 22.15 uur). TELEVISIE De Engelse satellietzenders heb ben tussen hun clips en eindelo ze series als 'Sons and Daugh ters' aardige films verstopt. Dat geldt deze week vooral voor Su- perchannel. Maandag wordt daar om 20.30 uur de Peskens-ver- filming Twee vorstinnen en een vorst' uitgezonden. Otto Jongerius combineerde twee autobiografische boeken van Peskens (synoniem van Geert van Oorschot) tot een sfeervolle film. Daarin blikt een oudere man terug op zijn jeugd in Vlis- singen, op zijn onverzettelijke moeder (Kitty Courbois) en op zijn aantrekkelijke tante (Linda van Dyck). Twee dagen eerder op dit net 'In Cold Blood', ook een boek- verfilming. Richard Brooks waagde zich aan de gelijknamige roman van Truman Capote, een van de eerste voorbeelden van 'new journalism', een vorm van literaire journalistiek. Robert Blake en Scott Wilson spelen twee jongens die voor een habbe- krats een compleet gezin ver moorden. Een waar gebeurde ge schiedenis waarvoor het boek en de film de motieven proberen te achterhalen (23.00 uur). Een uur later begint BBC 2 een reeks films van Michael Powell. De eerste is 'Peeping Tom', net als 'In Cold Blood' een moord- film. Bij het uitbrengen in 1960 veroorzaakte 'Peeping Tom' een storm van verontwaardiging. Zoals dat wel vaker gebeurt, sloeg dat later om in waardering. Het morbide verhaal van een psychopatische moordenaar die zijn slachtoffers van hun dood fotografeert, kreeg later een groeiend leger aanhangers, on der wie Roman Polanski. Vanavond op Nederland 1 'Mascara', een Belgisch-Neder landse film die b(j de première vorig jaar niet zo gunstig werd ontvangen. Een Antwerpse poli tiecommissaris (Michael Sarra- zin) benadert een kostuumont werper (Derek de Lint) met een onalledaags verzoekr Hij wil een kostuum lenen. De Lint stemt toe en wordt kort daarna be schuldigd van moord. Inleiding van verwarrende ontwikkelin gen (23.20 uur). - Bob Hoskins met de verleidelijke Jessica, de echtgenote van Roger Rabbit Roger Rabbit'. Op een gegeven is iedereen zijn verbazing wel te bo ven, al is het slot weer heel bijzon der. Dan wordt de truc min of meer omgedraaid: gaat het eerst om car toons in een mensenwereld, in de finale is Hoskins de enige mens in een cartoonwereld. Wat de film vooral zo aardig maakt, is dat al het vernuft uit de Spielberg-fabriek ditmaal in dienst is gesteld van iets wezenlijks. Geen spektakel om het vorige spektakel te overtreffen, maar een film, waar in het spectaculaire ondergeschikt is aan een basisidee. BART JUNGMANN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21