[Mi Het Motorhuis Zuiniger motor in BMW 316i Voortreffelijke turbodieselmotor in Opel Kadett-serie AUTO Opel twintig jaar marktleider in Nederland Blom c.v. fred men ken Eerste auto- boeken liggen alweer in de boekwinkels DAF verkoopt computers voor in cabine van bedrijfswagens Zestienklepper in Saab 900 PAGINA 19 Off. Daftrucks-dealer Industrieweg 21 Zoeterwoude 071-899222 Heerenweg 12 Katwijk Industriegebied 't Heem 01718-56300 OFF. SAAB-DEALER voor Wassenaar e.o. rijksstraatweg338, wassenaar, tel.: 01751-19342 Zo'n maandje voor het gulle geeffeest van sinterklaas liggen elk jaar de eerste nieuwe autoboeken in de boekwinkels en kiosken. Men kan er de klok op gelijk zetten. Ze blijven komen en dat gebeurt uiteraard niet uit liefdadigheid. Ondanks dat er nogal wat van zulke auto-prentenboeken op de markt zijn, lijkt er goed geld aan te kunnen worden ver diend. Autotest 89 Traditiegetrouw lag de produktie van Harry Eskes weer het eerst op de toonbank. Deze consciëncieuze autojournalist maakt al sinds jaar en dag een lijvig autoboek voor Kluwer Technische Boeken. Het is nu voor de twintigste keer verschenen. In die tijd is het als maar dikker geworden. 'Autotest 89' telt maar liefst 550 pagina's op kwartoformaat. Met foto's en tech nische gegevens van nagenoeg alle hier verkrijgbare automodellen, bijgewerkt tot en met de autoshow van Birmingham. Actueler kan het bij een boek niet. Zeventig uitvoerige test geven de rustige lezer uitgebreide infor matie om een goede keus te bepa len. En daarnaast nog een aantal aantrekkelijke artikelen, zoals over de jubilerende Chevrolet Chevette en over Mazda's prototype MXQ4. En dat alles voor de niet verhoog de prijs van 29,90. 'Auto '89' Daar wijst trouwens ook Fred van der Vlugt op bij de presentatie van het onder zijn leiding samengestel de boekwerkje 'Auto '89', dat als goede tweede in de boekwinkels kwam. Dat is evenmin in prijs ver hoogd. Het wat kleinere en minder omvangrijke boek kost net als vo rig jaar 19,95. Uiteraard weer met foto's en technische gegevens van meer dan 280 auto's, ditmaal aan- Samengesteld door Koos Post Fred, van der Vlugt zette de Opel Vectra op de omslag van 'Auto '89': goed gegokt? (foto pr) gevuld met mini-tests van popu lairste middenklassers. Er zijn echter twee zaken, die maken dat ik met meer dan gewo ne belangstelling naar deze Wereld op Wielen produktie uitkijk. In de eerste plaats ben ik altijd be nieuwd naar de door de redactie sa mengestelde opsomming van nieu we modellen, die in de nabije of wat verdere toekomst zijn te ver wachten. Maar nog nieuwsgieriger ben ik naar de foto op de omslag, omdat de Haagse club in het verleden bij herhaling goed heeft gegokt en de auto-van-het-jaar daarvoor heeft gekozen. Als dat nu weer het geval zou zijn, zou Opel na de Ka- dett en de Omega voor de derde maal deze titel binnenhalen. Want 'Auto '89' heeft de Vectra voorop gezet, die zoals men kan weten kortgeleden de Opel Ascona is op gevolgd. De teruggang van de autoverkopen in Nederland dit jaar heeft zich vooral bij de grote merken gemanifesteerd. Opel kreeg als de grootste ook de-hardste klap te incasseren. Na drie kwartalen was de omzet van dit merk in vergelijking vorig jaar met ongeveer een kwart (20.000 wagens) teruggelopen. De enige - watschrale - troost is dat Opel toch weer op de eerste plaats zal gaan eindigen. Alleen een 'wonder' kan Opel nog van een frappant jubileum afhouden: twintig jaar marktleider in Nederland.- Met de Kadett nog altijd als veruit het best verkochte model. Het jarenlange kassucces maakt nog altijd het leeuwedeel van de Opel-verkopen in ons land uit: tot nu toe dit jaar 58 procent. Ik heb al eens eerder opgemerkt dat het wonderlijk is gegaan met die Ka dett. Voor- of achterwielaandrij ving, wel of niet onafhankelijke wielophanging, rechte of ronde carrosserie, het maakte allemaal niets uit. Door de jaren heen bleef de Kadett favoriet bij autorijdend Nederland. En die populariteit duurt dus nog steeds voort. Uiteraard wordt die ook door Opel gekoesterd en gevoed. Er worden kapitalen in de sport en an dere sponsoring gestoken om voor al het sportieve en vlotte imago van het model te vestigen, te onderstre pen en te versterken. En natuurlijk blijft de fabriek bezig met het ver beteren van de bestaande model len en het uitbrengen van nieuwe versies. Op de prijslijst kom ik in middels al meer dan negentig(l) uitvoeringen tegen. Zo werd onlangs het motorpro gramma van de Kadett in verschei dene Europese landen - waaron der uiteraard ook Nederland - uit gebreid met een anderhalve liter turbodieselmotor met intercooler. Eigenlijk geen verrassende uitbrei ding. Dezelfde krachtbron (met wat minder vermogen) werd al eer der in de Corsa-serie geïntrodu ceerd. De motor is ontwikkeld door de Japanse dieselspecialist Isuzu. Ge neral Motors heeft grote financiële Nederlands grootste bedrijfswa genfabrikant DAF heeft nu ook de verkoop van computers ter hand genomen. Computers voor in de cabines van bedrijfswa gens. De chauffeur kan daarop langs elektronische weg een log boek van zijn rit maken. DAF spreekt over een 'trans port management informatiesys teem'. Het was het Eindhovense bedrijf altijd al een doorn in het oog dat in transportbedrijven na genoeg alles elektronisch kon worden geadministreerd behal ve het meest essentiële van het vervoer: de rit zelf. Er waren weliswaar systemen op de markt om dat mogelijk te maken, maar die sloten zelden of nooit aan op de computersyste men die in de administratie wer den gebruikt. Dus heeft DAF zelf de ontwikkeling ter hand geno men van een systeem, dat wel naadloos aansluit op nagenoeg alle gebruikte computers. Voor bijna 4,5 mille kan ieder een bij DAF voor elk merk be drijfswagen een apparaatje in de cabine kopen waarop de chauf feur door het indrukken van wat toetsen heel simpel alle relevante gegevens van zijn rit kan note ren. Wat hij precies noteert kan met de vier - 'zorgvuldig geko zen' - softwareleveranciers wor den afgesproken. Het program ma wordt op maat geleverd. De gegevens worden op een losse geheugenkaart geregis treerd. De gegevens op dat kaartje kunnen via een apart te bestellen afleesapparaatje in de computer van de administratie worden gestopt. Zodat men on middellijk na de rit alle gegevens over gereden kilometers, over rij en rusttijden, over tegengeko men hindernissen, over de hoe veelheid getankte brandstof, over de betalingen onderweg, over de afgeleverde goederen en wat men nog meer wil, ter be schikking heeft. Geen eindeloze verwerking van stapels papieren Het onder de naam 'Logiq' aangeboden systeem neemt weliswaar alle gegevens over die ook in de tachograaf zijn opge stapeld, maar het zal nog wel ge ruime tijd duren voor de wetge ver genoegen neemt met een ver vanging van de voorgeschreven schijf door 'Logiq'. Op de data-recorder in de cabine houdt de chauffeur zijn logboek bij (foto pr) De bekende BMW 316i heeft een nieuwe soepele motor gekregen. De Opel Kadett Caravan 1.5 TD van de achterkant bekeken. belangen in dat Japanse bedrijf Opel-ingenieurs hebben de motor aangepast aan de Europese eisen. Mede daardoor voldoet de motor aan alle huidige en toekomstige Europese uitlaatgasvoorschriften voor dieselmotoren en zelfs aan de strenge Zwitserse geluideisen. In de praktijk komt het er op neer dat de bestuurder van deze Kadett door middel van een vijf-versnel lingsbak een uiterst snelle, soepele, stille en zuinige turbodieselmotor dirigeert. Snel, want dank zij de 72 aanwe zige paardekrachten (17 meer dan in de gewone dieselmotor) kan de wagen vlot wegkomen en een top snelheid van (ongeveer 170 km/uur bereiken. Soepel, omdat de motor voortref felijk is te bespelen. Hij reageert heel glad op het gaspedaal en heeft zelfs dat bij diesels soms zo hinder lijk abrupt terugvallen in snelheid bij het loslaten van het gas niet. De turbo zorgt ervoor dat zo nodig 'op afroep' extra vermogen aanwezig is. Uiterst plezierig als men even vlot wil inhalen of anderszins snel wil reageren. Voorts ook opvallend rustig. Bij een kruissnelheid van pakweg 120 km/uur is het nog mogelijk in de wagen zonder stemverheffing te converseren. Dan behoeft ook de radio niet harder te worden gezet. En ten slotte verrassend zuinig. Als de bestuurder zich houdt aan de snelheidsnormen die de wetge ver de automobilisten heeft ge meend te moeten opleggen zal hij een verbruik van tegen de één op zeventien kunnen noteren. Harder rijden kost uiteraard meer, maar zal nooit duur worden. Dat de Japanners alles gedaan hebben om de eens zo beruchte dieselongemakken tot een mini mum te reduceren blijkt het beste bij de koude start. Maar enkele se conden voorgloeien en men kan er (zonder dat karakteristieke diesel- geklepper) vandoor. Natuurlijk werd de elektronica te hulp geroepen om dat te verwe zenlijken. Gedurende het koude starten wordt de normale 5 volt toe voer naar de gloeistiften verhoogd tot 9 volt. Binnen vier seconden wordt zo de maximale temperatuur bereikt. Als het lampje is uitgegaan wordt het voltage nog eens vijftien seconden tussen de 5 en 9 volt ge houden. Dus ook als men de eerste slag mist kan de sleutel nog eens worden omgedraaid. Dan wordt er drie minuten nagegloeid om dat vervelende dieselnagelen te redu ceren. Om ervoor te zorgen dat de gloeistiften niet oververhit raken wordt het nagloeien bij een snel heid boven de 18 km/uur gewoon gestopt. Zo staat het op papier en ik moet zeggen dat het in de praktijk goed functioneerde. Trouwens, zelfs in de vrij kale en daardoor wat blikkerig aandoende caravanuitvoering - een andere was op dat moment bij de importeur niet beschikbaar - bleek de Kadett turbodiesel een prettig rijdende wagen. Helaas niet goedkoop. De laagste geprijsde turbodiesel is de driedeurs, die inclusief btw 31.714 gulden moet opbrengen. In de Ca ravan-uitvoering kost diezelfde driedeurs dik 34 mille. De duurste is de vijfdeurs Caravan GL turbo diesel die voor dik 37,5 mille in de prijslijst staat. Technische gegevens Opel Kadett Caravan 1.5 TD. Viercilinder lijnmo tor met turbo dwars voorin. Inhoud 1488 'cc. Comprcssieverhouding 22:1. Vermogen 72 pk. Koppel 143 Nm. In houd brandstoftank 52 liter. Vijf ver snellingen. Voor onafhankelijke op hanging, achter torsieas met schroef- vcren. Tandheugelbesturing. Lengte 4228 mm. Acceleratie van 0-100 km/uur in 13,5 sec. Topsnelheid 170 km/uur. Prijs caravanuitvoering Sinds Saab zich heeft teruggetrok ken uit de markt van kleinere mo dellen poogt het Zweedse merk door uitbreiding van het aanbod zijn positie in hogere marktseg menten te versterken. Zo heeft Saab nu de 900-serie uit gebreid met een zestien-kleppen- motor, die zowel in de 900 injectie als in de 900 turbo kan w.orden ge leverd. Het gaat om de 2 liter mo tor, die Saab-liefhebbers reeds kennen uit de 9000-serie. Op de personenauto-RAI in fe bruari zal ook een uitbreiding van deze topserie van Saab voor het eerst in Nederland te zien zijn: een injectie versie van de begin van dit jaar geïntroduceerde 9000 CD Tur bo. Deze snelle en sierlijke sedan - die hier ongeveer 70 mille zal gaan kosten - werd onlangs al getoond op de autoshow van Birmingham. De 2 liter zestien-kleppenmotor (met katalysator), die dus aan stonds ook in de 900-serie verkrijg baar is, levert een vermogen van 128 pk. Dat is in in de 900i goed voor een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in 11,5 seconden en een topsnelheid van 175 km/uur. Dankzij de turbocompressor lig gen die prestaties in de 900 T 16 ho ger: in 9,6 seconden naar 100 km/uur en een topsnelheid van meer dan 200 km/uur. Kom naar de grootste showroom met de meeste keuze. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071 -769313. OP ONS KUNT U REKENEN. De Beierse autofabrikant BMW heeft zoals gemeld zijn eenvoudig ste model - de 316i - voorzien van een nieuwe motor. Tot nu toe werd in die 316 nog de 1766 cc metende viercilinder uit de vroegere 318i ge bruikt. Een krachtbron uit de jaren zestig. Weliswaar met een voortref felijke staat van dienst, maar vol gens BMW toch niet meer passend in deze tijd van elektronica. Dus is er nu een andere motor ge komen: lichter, zuiniger, schoner en vooral veel soepeler. Deze mo derne 1596 cc krachtbron - die al eerder in de 318i werd geplaatst - met een vermogen van 100 pk is voorzien van digitale elektronica voor zowel de benzine-inspuiting als de ontsteking. Dat garandeert volgens de BMW die soepele mo torloop en bovendien een mini mum aan onderhoud. De 316i met de M40-motor start vlot. Ook op de vochtig koude och tenden die we in de aanloop naar de winter al hebben gehad. Het duurt een tijdje voor hij op tempe ratuur is. Hij komt wat langzaam op gang, maar eenmaal goed op temperatuur gaat het een stuk vlot ter, al staat de 'i' beslist niet voor imponerend. Automobilisten die de bereikba re topsnelheid van ongeveer 180 km/uur alleen halen als ze op va kantie gaan en verder gematigd met het gaspedaal omgaan, zijn met deze 316i goed af. Dan draait de motor ook best zuinig, getuige een gemiddeld verbruik van 1:12 aan loodvrije benzine. Het overbekende tweedeurs mo del biedt voorin een prettige 'woonruimte', iets dat achterin niet helemaal opgaat. Je kunt daar met een doorsnee lengte wel aardig zit ten, kom je iets boven het gemid delde dan is de dakhoogte ontoe reikend. De bestuurder heeft een ruim zicht, het karige maar degelij ke instrumentarium zit binnen handbereik is en de besturing is goed. Alleen bij het stadswerk zou de bediening iets lichter mogen. De vijfbak schakelt vlot. Het interieur doet comfortabel aan. De laatste aanpassingen aan het nogal hoekige sedanmodel hebben geleid tot een ruimere kof ferbak, met aan weerszijden van het brede platte laadvlak, diepe uit sparingen waar je wat kleine spul len in klem kunt zetten. Samenvattend: de strak gelijnde en degelijk afgewerkte 316i ƒ36.990) heeft nu een soepel draai ende zuinige motor gekregen, die echter niet voor de echte 'vlotterik- ken' is bestemd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19