Bert Sitters: 'De kno »p moet om' Rijnsburg maakt zich op voor een bekerstunt Tk Inzet Van Vliet is kwart miljoen SPOoTTV Schuurs stuurt handballers Willem II onder indruk van eersteldasser Unieke kans voor McEnroe Bondscoach en zwembond na andei dialf jaar uit elkaar Skister blijkt skiër te zijn Overeenkomst over experiment met voetbalpas Graf in de halve finale VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 SPORT PAGINA 15 RIJNSBURG Als de voortekenen niet bedriegen, wordt de bekerwedstrijd Rijnsburgse Boys - Willem II morgenmiddag een thriller van de beste soort. Alle ingrediënten voor een sensationele uit slag lijken voorhanden. Immers: zo stroef als het bij de eredivisionist al maandenlang loopt, zo ge smeerd loopt het bij de zaterdagamateurs. Daarbij liep de ziekenboeg in Rijnsburg gestaag leeg in de laatste week, terwijl het in dat opzicht kwakkelen blijft in Tilburg. En óók belangrijk: in het recente verleden (1983) liepen de Brabanders op sportpark Middelmors tijdens een bekerontmoeting al eens averij op (3-1). Uit de malaise bij Willem II, put Rijnsburgse Boys de moed die het hard nodig heeft om voor een stunt te kunnen zorgen. De vormcrisis bij de eredivisionist en de bloed vorm van de Rijnsburgers schakelt de opponenten natuurlijk niet ge lijk, maar bij de aftrap - om 14.00 uur - zijn ze dat wèl. In het bloe- niks meer'1 mendorp ruiken ze daarom terecht de sensatie. onze helft te laten spelen. Want dan kun je gewoon wachten op een paar tegendoelpunten, daar voel ik niets voor. Bij een 2-0 achterstand begin je tegen zo'n ploeg natuurlijk "De jongens zijn er mee bezig", loopt trainer Arie Kurver vooruit op het bekertreffen. "Ze voelen na tuurlijk ook wel aan dat er moge lijkheden zijn. Willem II draait ge woon niet lekker en wij pakten al een periodetitel en scoren er lustig op los. Hennie Koet en Johan de Kroon zijn weer volledig fit. Alleen Fred Arroyo kampt nog met een slepende spierblessure in zijn kuit". Belabberd "Ik heb Willem II enkele weken geleden bij Feyenoord bezig ge zien. Eigenlijk ben ik daar niks wij zer geworden van onze tegenstan der. Ze speelden heel belabberd. Ik ga er niet vanuit dat ze morgen ook zo voor de dag komen", aldus Kur ver die niet van zins is om zich aan te passen aan de betaalde profs. "Wij spelen ons eigen spelletje. Het enige verschil is misschien dat we wat minder aanvallend zullen voet ballen. Aan de andere kant heeft het geen zin om Willem II steeds op Een dergelijke achterstand wis ten de geel-zwarten eerder dit sei zoen in het bekerduel tegen SC Cambuur wèl goed te maken. Na een 0-2 ruststand gooiden de 'Boys' alle remmen los en een sensatione le 3-2 overwinning was het resul taat. Kurver ziet in alle realiteit het bereiken van de derde ronde niet als een onmogelijkheid. "Het zou prachtig zijn natuurlijk. Maar er is natuurlijk niets verloren als we worden uitgeschakeld". Dat laatste is altijd een prettige gedachte voor een amateurclub. Willem II vaart in een ander schuit je naar de duin- en bollenstreek. "Het bekende verhaal", meent trai ner Piet de Visser, "een amateur- club kan zich lekker optrekken aan ons, ze hebben niks te verliezen en wij alles. Dat heb ik mijn spelers al verteld. We zijn in het recente ver leden al een keer verrast door Geldrop (zondaghoofdklasser- ,red.). En voor mijn tijd heeft Wil lem II op Rijnsburg ook al een keer verloren. Daarom neem ik dit soort wedstrijden ook bloedserieus. We kunnen een uitschakeling ook slecht gebruiken natuurlijk. Het AMSTERDAM (ANP) Teun van Vliet zal een kwart mil joen gulden meer verdienen, wanneer zijn overeenkomst met Peter Post (Panasonic) dit jaar afloopt. De 26-jarige wielerprofessional heeft een salaris-aanbieding van Cees Priem (TVM) voor 1989, zijn contractueel laatste jaar bij de huidige werkgever, van 550.000 gulden. Arie Kurver: "Het heeft geen zin om Willem II op onze helft te laten spe len. Dan kun je wachten op een paar tegendoelpunten". (toto Henk Bouwman) zelfvertrouwen is al niet wat het moet zijn bij ons". Analyse De Visser heeft zijn assistent Adri Koster naar een wedstrijd van de tegenstander gestuurd om een analyse te maken. De Visser: "Ik neem geen enkel risico, al ken ik natuurlijk wel enkele spelers van Rijnsburg. Huug Aandewiel en Ron Carli bij voorbeeld. De berich ten die ik ontvang, zijn louter posi tief'. BRUSSEL (ANP) - Na Antwer pen en Stockholm dreigt nu ook het super-series toernooi van Brus sel door afzegging van de toppers te worden getroffen. Het evene ment dat volgende week wordt ge houden, heeft een prijzengeld van 372.500 dollar, zo'n 725.000 gulden. Als eerste meldde de Australiër Cash zich af. Hij werd gevolgd door een hele rij: de Zweden Wilander, Edberg, Carlsson, Nystrom en Jar- ryd, de Fransman Noah en de Australiër Woodforde. De Tsjechoslowaak Mecir liet weten te twijfelen over deelneming. De bij kans desparate toernooileiding bleef over met de inderhaast tot fa vorieten gebombardeerde Jonas B. Svensson (Zwe) en Ronald Agenor (Hai). Eén ding kan de organisatie misschien nog redden: John McEnroe. Een kans zo veel punten te veroveren en zich alsnog te plaatsen voor het Masters-toernooi in New York, krijgt hij zelden VENLO (GPD) Hij zat nog boordevol plannen om de zwemsport nieuw leven in te bla- meer' zen, maar vanaf 1 januari hoeft Bert Sitters zich nergens meer druk om te maken. Gisteren De Fin Veli Paloheimo en de maakte de KNZB bekend dat het contract met de bondscoach van de nationale senioren- Westduitser Udo Riglewski heb- selectie volgend jaar niet verlengd zal worden. Ex-Roodenburger Hennie de Ro- mijn staat bij de Tilburgers moge lijk in de basis morgen. Hij vecht momenteel een concurrentiestrijd uit met Frank van Straalen. Beide spitsen zijn echter licht gebles- seerd.De Romijn kreeg deze week last van spit. De Visser: "Ik neem pas op het laatste moment een be slissing", aldus de coach die verder ook nog met blessures van John Feskens en René Wolffs zit opge scheept. ROB VAN DER ZANDEN De vierde Nederlandse ploeg ga randeerde de in België wonende renner bovendien een contract voor 1990, waardoor zijn totaal over twee seizoenen één miljoen gulden zou bedragen. Post heeft de renner, die het afgelopen jaar niet zo sterk presteerde als in 1987 op de loon lijst staan voor 300.000 gulden. Dat verschil in beloning was voor Van Vliet aanleiding een ont- bindingsverzoek van de arbeids overeenkomst in te dienen bij het Amsterdamse kantongerecht. De beslissing of Van Vliet ook zijn laatste contractjaar bij Post moet volmaken zal uiterlijk 7 december worden genomen door kanton rechter mr. F.H.I. Luijckx. Namens Teun van Vliet vroeg zijn raadsman mr. P. Claassen ont binding van de overeenkomst met de ploeg van Peter Post omdat er sprake was van een wezenlijke po sitieverbetering, niet alleen in cij fers. Hij stelde dat Van Vliet in zijn huidige ploeg een potentiële kop man is, een status die geen garantie biedt. Uit de jurisprudentie distilleerde Claassen dat een salarisverbete ring van 30 tot 35 procent als aan merkelijk wordt gezien. „Het ver schil tussen het lopende en het mo gelijke contract is groter en zal in werkelijkheid nog meer bedragen omdat TVM en Van Vliet gebruik maken van een fiscaal aantrekkelij ke constructie via Jersey". Volgens Claassen is Van Vliet op dit moment onderbetaald. „Van Vliet voelt zich bekocht". Hij voeg de er aan toe dat het verweer van de tegenpartij (te laat gevraagd om ben zich gisteren geplaatst halve finale van het Challenger- toernooi in Valkenswaard. Palo heimo versloeg de Westduitser Baur (7-6, 6-2) en Riglewski zag de Tsjechoslowaak Korda met een en kelblessure opgeven (3-6, 6-2, 2-1). WENEN (DPA) - Erika Schi- negger uit Oostenrijk heeft de gouden medaille die ze tijdens de afdaling van de wereldtitel strijd skiën in 1966 won, 22 jaar na dato. ingeleverd. Schinegger is van geslacht veranderd en heet tegenwoordig Erik. De medaille zou toekomen aan de toenmalige nummer twee, de Francaise Marielle Goitschel. Schinegger zei gisteren in Wenen, waar ze de gouden plak aan mevrouw Goitschel over handigde: „Ik heb de wereldti tel als vrouw gewonnen, maar ik was, zonder het zelf te weten, een verkapte man. Daarorn heb jij recht op de gouden medaille en niet ik." Het ware geslacht van Schinegger werd ontdekt bij een sexecontrole in 1968, die gehouden werd voor de Olym pische winterspelen van Gren oble. Erika kwam niet meer aan de start. Tegenwoordig is Erik Schinegger eigenaar van een hotel en leider van een skischool in Oostenrijk. Hij is vader van een dochter. In We nen werd het boek over zijn le ven gepresenteerd. De titel: Mijn overwinning op mezelf. De Internationale Skibond (FIS) heeft te kennen gegeven de uitslag van de wedstrijd in 1966 waarschijnlijk ook in de boeken te corrigeren. directie van het Sport- fondsenbad in Amersfoort vindt het onaanvaardbaar dat een werk nemer als Bert Sitters, zoals dit olympische jaar het geval was, drie maanden afwezig is geweest door zijn neven-activiteiten voor de zwembond. Sitters werd deze week derhalve voor een lachwekkende 'keuze' gesteld: of kiezen voor zijn vaste baan in Amersfoort en de KNZB opgeven, of ontslag nemen en als fulltimer in dienst treden bij de sportbond. Maar dan wel op ba sis van dezelfde reis- en onkosten vergoeding als dit jaar, want meer bood de KNZB niet. „Noem dat maar eens een rede lijk alternatief', schampert de coach. 'Wat er niet is, kan ook niet worden uitgegeven', luidt het be kende excuus van de bond, die als of het hier om de vervanging van een tijdelijke uitzendkracht han delt weer net zo makkelijk op zoek gaat naar opvolger. „Ze moeten daar de knop eens omdraaien", steekt Sitters echter de waarschu wende vinger op. „Anders moeten ze over een jaar of twee weer op zoek". Onvermogen De nieuwe man zou het dan precies- zes maanden langer hebben uitge houden dan hij. Maar in die korte ADVERTENTIE A.s. ZATERDAG Rijnsburgse Boys - Willem II Aanvang 14.30 uur Willem II op herhaling in Rijnsburg De Boys zijn er klaar voor!!! Komt U meegenieten???? Aangeboden door: HD van Nieuwkerk Rijnsburg Commissionairs in bloemen tijd en door zijn eerdere samenwer king met de KNZB (1973-1983) is Sitters voldoende duidelijk gewor den. De muur van onvermogen, die de bond nu al jaren op financieel en bestuurlijk gebied in haar greep houdt, zal in de toékomst nog veel meer slachtoffers gaan eisen. 'Mee denkers' lijken gedoemd zich te pletter te lopen op het solide bouw sel, van waarachter de officials zich onafgebroken verontschuldigen voor het uitblijven van een sponsor die het tekort op de sportbegroting (ruim een ton) kan wegwerken. „De redenen weten we nu zo langzamerhand wel", zegt de dui delijk aangeslagen Sitters in de pauze van het internationale zwemcongres, dat dezer dagen ter ere van het eeuwfeest van de KN ZB in Venlo is georganiseerd. „Maar wordt het geen tijd andere wegen te bewandelen? Zwemmen is door de jaren heen hofleveran cier van olympische medailles, valt er dan niet met een NOC te praten over een gedeeltelijke financiering. Of met een NSF, kan daar niet eens mee gesproken worden? Er is naar mijn mening te weinig moeite ge daan. Ik stond bij het beslissende gesprek tussen het Sportfondsen- bad, de KNZB en mijn persoon al na een kwartier weer buiten. De si tuatie werd voor kennisgeving aan genomen...". Signalen „Je merkt dat iedereen het zat is. Het is een teken aan de wand wan neer Conny van Bentum om ophel dering vraagt wanneer een eerder toegezegde wedstrijdencyclus in Australië niet doorgaat, en de polo commissie met opstappen dreigt wanneer het ingediende program ma voor komend jaar weer wordt ingekort. Dat zijn signalen, die je als bond moet oppikken. Dan is het tijd voor actie, niet voor berus ting". „Een paar maanden geleden", vervolgt Sitters, „was men bijna rond met een sponsor. Hetzelfde bedrijf dat op de shirts van Roda JC prijkt. Loop ik met die man door het bad, waar het op dat mo ment wemelt van de zwemmers. De tribunes zitten vol, er is volop aandacht van de media. 'Waar is nou de ploeg die ik ga sponsoren', vraagt hij aan me. Tja, en dan moet ik hem gaan uitleggen dat er op zo'n moment, bij nationale kam pioenschappen, geen sprake is van een Nederlandse ploeg, maar dat iedereen voor zijn cluppie uit komt". „Daar knappen geldschieters op af. Die willen dat ze iets herken baars sponsoren. Creëer dan ver domme een kernploeg, zeg ik. Naar voorbeeld van de schaatsers. En geef die mensen alle ruimte. Mis schien kunnen ze wel als het man nen volley balteam gaan fungeren, los van de competitie. Werk de NK's niet af in twee weekeinden, waar ze volledig ondersneeuwen tussen honderden kinderen die ook hun wedstrijdjes moeten zwemmen. Nee, isoleer ze en stem die wedstrijden volledig af op het programma zoals dat bij het eerst volgende EK of WK wordt afge werkt. Zes, zeven dagen achter el kaar, verzekert van alle aandacht. Goed voor de zwemmer, goed voor de sponsor, goed voor de sport. Maar ach, mijn vader zei altijd te gen me: jongen, je mag in Neder land alles denken en zeggen, maar wanneer je zegt wat je denkt gaat het fout. En dat gaat nog altijd op". Zekerheid Directeur Theo van de Klashorst van de KNZB ziet het allemaal veel nuchterder. „Zelfs al zouden we Bert een fulltime-contract hebben aangeboden", zegt hij, „dan nog had ik me afgevraagd of hij er wel goed aan had gedaan voor ons te kiezen. Hij heeft altijd meer zeker heid bij het Sportfondsenbad, dan bij een sportbond, zo liggen de za ken nu eenmaal. Net zo goed als dat opgaat voor onze financiële situa tie. De mening van 'Amersfoort' was duidelijk, wij konden niets meer bieden, dus was er gewoon geen alternatief. De zaak moest stoppen. Daar kun je lang over treuren, maar het is wel de keihar de realiteit. We moeten gewoon op zoek naar een opvolger voor Bert, hoe jammer we het ook vinden dat hij wegvalt". Op dat punt heeft de KNZB in ie der geval niet stilgezeten. Conny van Bentum loopt inmiddels al en kele dagen met het verzoek op zak om in samenspraak met de na tionale selectie met een nieuwe naam (nu al circuleert die van Dol fijn-trainer Kees Vervoorn) te ko men. „We gaan er binnenkort maar eens over praten", aldus Van Ben tum. „Maar blij zijn we er niet mee. Na alle problemen rond Berts voor ganger (Ruud Beele) was er met zijn komst eindelijk weer eens rust in de tent. We wisten dat hij soms moeilijk zat met zijn tijd, baalden ook toen hij in de aanloop naar Se- HAARLEM (ANP) Waar Neder landse handballers te kort schoten, konden bestuursleden voorheen wel corrigerend optreden. Slaagde Nederland er binnen de lijnen niet in een behoorlijke prestatie neer te zetten, dan grepen de vergaderaars wel in. Nederlandse intitiatieven om een aansprekende titelstrijd te organiseren brachten de handbal lende vrouwen en mannen altijd wel hogerop. De verrichtingen op het parket vertoonden op de tweede dag van de Haarlemse handbalweek op merkelijk genoeg een opwaartse curve. Na een zwakke ouverture te gen Polen werd gisteren Oosten rijk met 19-16 teruggewezen. Bij rust leidde Nederland met 12-9. Het verschil met de eerste dag was de aanwezigheid van Peter Bassa, die in de ochtenduren was opge roepen om Van Linders keepers probleem op te lossen. De voormalige pr-medeweker van het NHV keerde in de eerste minuut een strafworp, om die truc nog twee keer te herhalen. Bassa en Lambert Schuurs, die een voor beeldige mentaliteit toonde en ze ven keer doel trof en de ploeg daar mee over. moeilijke momenten heen hielp, waren de uitblinkers in een team dat gesteund door een fa natiek publiek karakter toonde. Twee dagen tevoren was Oosten rijk tijdens een oefenduel nog te sterk gebleken (20-26). De Oosten rijkse bondscoach Sandor Vass, die vier vaste krachten om discipli naire reden thuis liet, verloor door die ontwikkeling allerminst het evenwicht. Oostenrijk is geduren de geruime tijd zeker van een plaats in de mondiale B-groep. Op langere termijn zijn de uitzichten voor de Oostenrijkers gunstiger. Dat is een gevolg van de afnemen de overtuigingskracht van de NHV-vergaderaars. Tijdens het congres van de Internationale Handbal Federatie in Seoul verloor Nederland het gevecht om het recht het B-wereldkampioenschap van 1991 te organiseren. Tegen stander in Zuidkorea was Oosten rijk, dat zich via de diplomaat Er- win Lanc een stevige positie in de IHF heeft verschaft. openbreking van het contract) niet redelijk is omdat de renner al in juli Post van zijn plannen op de hoogte had gesteld. „Post heeft de zaak slepende gehouden. De door de sponsor genoemde schade is ook een onzekere factor. Van Vliet heeft in 1987 uitstekende resulta ten geboekt, dit jaar aanzienlijk minder. Dat is ook terug te vinden in zijn inkomsten uit de criteria, die terugvielen naar een bedrag van 75.000 gulden, de helft van het jaar daarvoor. Sportmensen hebben over het algemeen slechts een kor te loopbaan en in die beperkte pe riode moet de zekerheid voor de toekomst worden gelegd. Een ren ner van 33 wordt over het algemeen als oud gezien". Het verweer van mr. H.P. Uter- mark, optredend namens Post en Panasonic, was gebaseerd op drie punten. „Er is geen sprake van een uitzonderlijke verbetering, de looptijd van het contract is nog slechts één jaar en het verzoek van Van Vliet is zo laat gedaan, dat een passende vervanging onmogelijk Utermark stelde dat de renner binnen de groep van Post zeer re delijk behandeld is. „De eerste twee jaar bedroeg zijn salaris 100.000 gulden, in april 1987 is dat verhoogd tot 220.000 en in augus tus van hetzelfde jaar tot 300.000 gulden. Post heeft uit de opmer king van Van Vliet dat hij tevreden was, geconcludeerd dat hij voor de verdere contractperiode geen sala riseisen meer te verwachten had. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken), staats secretaris Dees (WVC) en de KN VB hebben gisteren overeenstem ming bereikt over het experiment met de voetbalpas voor supporters. Het project begint na de winter stop en geldt voor de aanhang van Ajax, Feyenoord PSV, FC Utrecht en FC Den Haag. Het experiment duurt in begin sel tot de winterstop van het voet balseizoen 1989-1990 en kost vol gens de KNVB één miljoen gulden. Binnenlandse Zaken en WVC dra gen ieder 300.000 gulden bij. Dees heeft daarvan al eerder 200.000 gul den aan de KNVB overgemaakt met het oog op de voorbereiding van het project, zo liet Van Dijk we ten. Beide bewindslieden en de voet balbond zijn overeengekomen dat bij uitwedstrijden van de betrok ken voetbalorganisaties alleen sup porters een kaartje kunnen kopen, die de beschikking hebben over een door KNVB en club uitgege ven pas. Die voetbalpas behelst personalia en een foto van de sup porter. Wie bij jusitie staat geregi streerd wegens voetbalvandalisme kan een dergelijke pas vergeten. De KNVB is van plan het experi ment met de pas te integreren in de clubkaart, die nog een punt van twist is tussen de voetbalbond en de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties. Tussen de KNVB en het bestuur van de FBO is gisteren besloten tot een gezamenlijke aan pak voor de exploitaie van de voet- bal-voordeelkaart. a oul niet meekon naar het trainings kamp in Leeds, maar de stabiliteit vergoedde echt alles. Wat ons be treft had dat zo mogen blijven". KAREL JANSEN Op het veld maakten de bezoe kers die status geenszins waar. Van de achtste minuut (3-2) liepen zij achter de feiten aan. Van Lirrder had in Seoul ervaren dat het leeu wendeel van de wedstrijden in fei te al in het eerste kwartier wordt beslist. „Wie achter komt, dient zo veel energie te steken in de achter volging dat men in de slotfase te kort komt." Die stelling ging dit keer volledig op. Niettemin moet het Van Linder zorgen baren dat Nederland in de tweede helft twaalf minuten lang op vijftien treffers bleef staan. Die improduc tieve fase bood de tegenstander de mogelijkheid tien minuten voor tijd gelijk te komen. Een treffer van Schuurs brak de ban. Waarna Pa trick van Olphen, Patrick Berend- sen en de recentelijk in de selectie teruggekeerde Kees Boomhouwer de ploeg in veiligheid brachten. Polen behaalde gisteren zijn tweede overwinning. Bulgarije werd met 27-18 verslagen. Ook Cu ba bleef ongeslagen dankzij een 26- 19 zege over Frankrijk. NEW YORK (Reuter) - Zelfs een lichte aanval van griep heeft Steffi Graf er niet van kunnen weerhouden door te dringen tot de halve finales van het Masters- toernooi voor dames in New York. Op Madison Square Gar den had de Westduitse, hoewel allesbehalve fit, geen enkele moeite met Manuela Malejeva, 6- 1, 6-3. Graf trok zich onmiddel lijk na haar overwinning terug uit het dubbelspel. Daarin vorm de ze een koppel met Sabatini uit Argentinië. De titelverdedigster zei zich tijdens de partij tegen Malejeva goed te hebben gevoeld. "Ik heb echter lichte koorts. Het leek onverstandig om ook nog in "dubbel" uit te komen. Ik wil tot zaterdag rust nemen. Ik hoop dan voldoende hersteld te zijn om goed te kunnen spelen." VRUDAG 15.25-16.50 BBC 2: Sport on Friday: met o.a. de paarderennen in Ascot. 16.00-17.00 Did 3: Tennis: Masters-toer nooi dames in New York. 17.46-18.25 Ned 1: Sport op Vrijdag. 18.25-18.55 Ned 2: Sporl. 22.35-23,30 TV 5: Sports Loisirs. 23.00-23.30 Did 1: Sportschau. 23.10-00.15 SKY: NFL American Foot ball '88/'89: hoogtepunten van deze week.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15