9 Strenge eisen aan viij grensverkeer' LAP: Meer comfort en luxe in caravans Werkloosheidsoverleg zit vast VRIJE TIJD- CARAVAN* CAMPING RAI Caravan en Camping Rai biedt weinig schokkends Noviteiten in de RAI: van windmolen tot waterzuiveraar Resolutie tegen Duits tolplan haalt het net Consumentengroepen bezorgd over EG 1992 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 PAGINA 13 25t/m30novemberl88 AMSTERDAM ral De Caravan en Camping RAI wordt dit jaar gehouden van vrijdag 25 tot en met woens dag 30 november. De tentoon stelling is open van tien uur 's morgens tot zes uur 's mid dags. Toegangsprijs 12,50 per persoon, kinderen tot 11 jaar en 65 plussers betalen 5 gulden. De parkeergelegenheid is zoals men kan weten beperkt. Het beste reist men met open baar vervoer naar de RAI. Op vrijwel alle stations in Neder land kan een TT-biljet wor den gekocht, een combinatie van treinkaartje en toegangs biljet. Bezitters van caravans en kampeerauto's kunnen te recht op de Gaaspercamping, waar speciale ruimte voor hen is gereserveerd. Er rijdt een gratis pendelbus naar de RAI. Op de kampeerplaats moet de normale prijs worden be taald. Wie tijdens de show nadere informatie wil over openings tijden of activiteiten kan de Infotelefoon bellen: 020 - 5813980. De Caravan en Camping RAI gaat eind volgende week draaien. Ruim tevoren wierp de show zijn scha duw al vooruit. Organisatievoorzit ter drs. L. A. de Winkel opperde tij dens de inleidende persconferentie enkele weken geleden het idee een verplichte periodieke keuring ook voor caravans. Bij controles waren de caravans immers niet zo best voor de dag gekomen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat pakte het plan meteen op. 'Men moet van goeden huize om het tegen te houden', zei ze zelfs. De ANWB was het daar he lemaal niet mee eens. De miljoe- nenbond stelde zich vierkant tegen zo'n plan op. Omdat het slechte on derhoud niet wetenschappelijk was aangetoond. Drs. De Winkel had trouwens al opgemerkt dat het allemaal niet zo verschrikkelijk was om dat het in de meeste gevallen ging om niet of slecht functionerende verlichting, hetgeen in de zomer toch niet of nauwelijks meetelt. Maar de dis cussie was aangezwengeld en als bijkomende winst had hij extra aandacht gekregen voor zijn show, die ditmaal bepaald niet bol staat van de noviteiten. Toercaravan Dat zal ingewijden niet verbazen, want bij de toercaravan is zo lang zamerhand alles wel verbeterd wat er te verbeteren viel. ,,Het produkt is uitontwikkeld", noemt men dat. Of dit inderdaad zo is, of dat de ca ravanindustrie even een creatieve pas op de plaats maakt zal de toe komst leren maar in elk geval moet op de komende Caravan en Camping-RAI op dit gebied geen schokkende innovaties verwach ten. De ontwikkeling gaat a lijk in de richting van meer com fort. Behelpen is voor even leuk maar niet als je langer op vakantie bent. Caravanners ontdekken steeds meer dat voor hen het sei zoen echt wel wat langer is dan de zomermaanden. Goede isolatie, een deugdelijke kachel en een koelkast is wel het minste wat een caravan moet bieden. Ook is er de opmars van de cassette-toiletten, waarbij de tank van buitenaf kan worden verwijderd. Verder wordt er veel gedaan in kleuren, materia len en technische constructies. In de binnenhuisarchitectuur van de caravan zien we, in elk geval in ons land, de doorbraak van het lichte interieur. Wat verder opvalt is de grotere keus aan inrichtingssche ma's waarbij de zogeheten treinzit aan populariteit wint. Onmisbaar bij e een goede voortent of luifel. Van beide is in de RAI hallen een uitge breid assortiment te bewonderen. Ook hier weer veel detailverbete ringen maar ook wat nieuws: de vrijstaande voortent. De bedoeling van deze tent, die is bestemd voor de seizoenkampeerder, is dat hij niet hoeft worden afgebroken wan neer u een keer voor kortere of lan- vaste Vouwwagens Konden vouwwagens en vouw- vele jaren op een trouw constant koperspubliek reke- het ziet er nu naar uit dat meer r dit kampeermiddel gaan kiezen. De fabrikanten heb ben er in elk geval genoeg vertrou wen in om zich te wagen aan mode kleuren. Zoals te verwachten is die modekleur grijs. Zelfs een toch vrij traditioneel merk als Alpenkreuzer ontkomt niet aan deze trend. Samengesteld door Koos Post Tenten Hoewel de bungalowtent wel nooit echt zal verdwijnen, al was het maar vanwege het qua stahoogte, is het de zogeheten pyramidetent die snel wint in populariteit voor het familiekamperen. Tentenma ker De Waard komt de eer toe dit model destijds geïntroduceerd te hebben, hetgeen je merkt door de vraag in de kampeerders wereld bij het zien van een pyramidetent: „Is het een echte De Waard of...?" In de meeste gevallen hoeft de vraag nauwelijks gesteld te worden, om dat de navolgers öf kiezen voor een wat frivolere kleurstelling öf dat de zeeg (de vloeiende lijn van deze tenten vraagt haast om zo'n scheepsbouwterm) wat steiler is. Hoe het ook zij, in de RAI zult u bijna bij alle grotere tentenmerken een of meer pyramides, van zowel in prijs als kwaliteit uiteenlopend niveau, vinden. Kampeerauto's De kampeerauto tot slot: zolang de fiscus geen andere opvattingen krijgt zal die in Nederland nooit po pulair worden. Aan het concept van de kampeerauto ligt het in elk geval niet. Bij onze Oosterburen waar op dit gebied een fiscaal wat vriendelijker regime heerst is de camper tenminste razend populair, zoals de meeste kampeerders met eigen ogen kunnen constateren. Qua interieur volgen de campers de trends bij de caravans. Ook hier dus veel lichte en lichtere interi eurs en meer aandacht voor luxe en comfort. De variatie zit vooral in de opbouw. De exposanten in de RAI tonen zo ongeveer alles wat maar op- of om te bouwen is, variërend van een Suzuki Carry 25.950) tot een Mercedes 817 tur bo (ƒ282.000). De door Kip gebouwde ideale Op de Caravan en Camping RAI is de 'ideale caravan' te zien. Vier meter lang met een indeling voor twee personen. De caravan heeft een rondzit, een L-vormige keuken en aan de achterzijde een was/toiletruimte met daarnaast een halletje bij de deur met een garderobekast en een ruimte met 'lekbak' voor laarzen. De Kampeer Caravankampioen - het kampeerblad van de ANWB - hield het afgelopen jaar een prijsvraag onder lezers om de wensen ten aanzien van een ideale toercaravan te inventariseren. De hoofdprijs ging naar een lezer die volgens de jury alle wensen in zijn caravan had waarge maakt. Twee caravanbouwers - Kip en Avento - hebben op basis van de winnende indeling caravans gebouwd. Het tweetal staat in de stand van de ANWB. Kip Caravans in Hoogeveen heeft het bekroonde ontwerp echter nog verder uitgewerkt en basis daarvan een nieuw model in produktie geno men: de Hy-Line serie, waarvan vooral de aërodynamische vormgeving met de afgeronde voorkant opvalt. Technisch is de Hy-Line van alle mo derne snufjes voorzien, zoals zonnepanelen. De serie bestaat voorlopig uit twee modellen. De plattegrond v Uiteraard weer diverse noviteiten bij de vele getoonde accessoires op de Caravan en Camping RAI. Een greep uit het tentoongestelde. Windenergie - Het aanbod in zonnepanelen is royaal, maar wie niet zo gelooft in mooi weer kan be ter even kijken bij de stand van de firma CMC waar een Rutland windgenerator is te zien. De wind molen die zijn werk al doet bij een windsnelheid van 1,8 meter per se conde is leverbaar in een 12 en een 24 voltsuitvoering en heeft een ver mogen van 50 Watt. Veldkeuken - Auto-express biedt speciaal voor de bezitters van kampeerwagens op maat gemaak te veldkeukens. In een transport koffer wordt dan, naar de wensen van de koper, een zo compleet mo gelijke keuken gebouwd. Zo'n keu kens is echter wel stevig aan de prijs. In de simpelste uitvoering bevat de kist een éénpitsgascom- foor en een wasbakje, maar met een groter model krijgt men de be schikking over een eigen water voorraad (in roestvrijstalen tanks), een meerpitsgascomfoor en een wasbak. Gascomfoor - De firma Hilbrant uit Maasbracht brengt voor ruimte woekeraars een opklapbare twee- pits gascomfoor van Duitse origi ne. Het comfoor is eigenlijk be doeld voor gebruik aan boord van kleine jachten. Een bijkomend voordeel van deze maritieme be stemming is dat het geheel is uitge- roestvrijstaal. Het kost Waterzuiveraar - Verta uit Vught belooft dat er met waterfil ter Aqua Pure 59,-) elke bijsmaak aan drinkwater verdwijnt. Het fil ter kan op elke kraan worden ge monteerd. Is het filter eenmaal ge monteerd dan kan men het naar wens aan of uitschakelen zodat slechts om de zes maanden het fil terelement hoeft te worden v Ren. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Korthals Altes wil controle op goederen afschaffen LUNTEREN (GPD) - Nederland stelt harde voorwaarden aan het vrije grensverkeer tussen de Bene- lux-landen, Westduitsland en Frankrijk. De openstelling van de grenzen kan pas plaatsvinden, als er goede en werkbare afspraken zijn gemaakt over de bewaking van de buitengrens, de visumplicht en de sociale uitkeringen in de vijf landen op elkaar zijn afgestemd en de controle op het goederenver keer eveneens vervalt. Deze krachtige stelling nam minis ter Korthals Altes (justitie) gisteren in tijdens een symposium in Lun- teren over de taak van politie en marechaussee na de opheffing van de grenzen. De vijf landen zijn in het Akkoord van Schengen over eengekomen, dat de grenzen op 1 januari 1990 worden opengesteld. Het Akkoord kan worden be schouwd als de voorloper van de slechting van de grenzen binnen de hele Europese Gemeenschap in 1992. Voor Korthals Altes heeft de openstelling alleen maar zin, als ook de controle op het goederen vervoer komt te vervallen. Afschaf fing van de personencontroles le vert geen economisch voordeel op. Integendeel, het kost de overheid een hoop geld, omdat compense rende maatregelen moeten worden STRAATSBURG (ANP) - Met een verschil van slechts één stem is het Europese Parlement gisteren ak koord gegaan met een ontwerp resolutie tegen Westduitse plannen om vanaf 1990 tol te gaan heffen op het vrachtverkeer. De uitslag was 33 stemmen voor, 32 tegen en ze ven onthoudingen. De magere opkomst - het parle ment telt 518 afgevaardigden - nek te de indieners van de resolutie bij na. Daardoor slaagden de West duitse socialisten die goed verte genwoordigd waren in de verga derzaal, bijna erin de zaak te dwars bomen, zo gaf de Westduitse voor zitter van de socialistische fractie in het parlement, Rudi Arndt, ach teraf toe. De ontwerp-resolutie was inge diend door onder andere de Neder landers Cornelissen (CDA), Visser (PvdA) en Wijsenbeek (WD). Daarin veroordelen zij de als anti- Europees bestempelde plannen die de Westduitse minister van ver keer, Jürgen Warnke, begin deze maand plotseling bekendmaakte. Hij wil dat binnenlandse en buiten landse vrachtvervoerders per 1 ja nuari 1990 in de Bondsrepubliek tol gaan betalen. Voor de Westduit se bedrijven zou het niet zo'n vaart lopen omdat zij ter compensatie minder wegenbelasting zouden be hoeven af te dragen. De gemoederen in het Europese Parlement liepen hoog op tijdens het spoeddebatje over deze zaak. Cornelissen en Wijsenbeek staken hun kritiek niet onder stoelen of banken. "Een gotspé", noemde de WD-er het plan van Warnke, ter wijl de christen-democraat zei dat hij het 'on-Europees en ondoelma tig' vond. Dat ging er bij de Westduitse so cialist Topmann absoluut niet in. Hij nam het op voor Warnke die naar zijn zeggen de Europese Com missie en de ministers van verkeer alleen maar tot spoed wil manen. Topmann verweet commissie en raad geen vaart te maken met het op één lijn brengen van de wegen belasting in de verschillende lid staten. Westduitse vervoersbedrij ven betalen meer wegenbelasting dan met name de Nederlandse be drijven, wat de slechtere concur rentiepositie van de Westduitse be drijven zou verklaren. Topmann kondigde vervolgens aan dat de Westduitse socialisten tegen het voorstel zouden stem men. En dat terwijl de Nederlander Visser eerder deze week de ver wachting had uitgesproken dat alle socialisten achter de resolutie zou den staan. De stemming eindigde daardoor maar in een nipte over winning overwinning voor de initi atiefnemers. getroffen om illegale immigratie en internationale criminaliteit tegen te gaan. Maar opheffing van de con troles op het goederenverkeer zal de economie ten goede komen. "Als dat gebeurt, ben ik bereid de nadelen die aan het vrije personen verkeer zijn verbonden als prijs te betalen". Voor de bewaking aan de bui tengrenzen van de Schengen-lan- den moeten de belangrijkste gege vens uit de opsporingsregisters van de vijf landen in een computer worden opgeslagen. Daarvoor wordt het Schengen Informatie Systeem (SIS) opgezet. "Pas wan neer een dergelijk geautomati seerd gegevensbestand operatio neel is, kan men vertrouwen heb ben in de controle aan de buiten kant", vindt de bewindsman. Met de buitenkant bedoelt Nederland niet alleen de natuurlijke grenzen, maar ook de internationale lucht en zeehavens. De Europese Com missie overigens beschouwt een zee- of luchthaven niet als bui tengrens voor schepen en vliegtui gen, die uit een EG-land komen. Een ander groot probleem is de afstemming van het visumbeleid, zoals dat in de verschillende lan den wordt gevoerd. Frankrijk han teert de norm dat inwoners van niet-EG-landen altijd visumplich- tig zijn. Daardoor ontstaan proble men bij de controle aan de bui tengrens. Korthals Altes: "Kun je iemand uit Denemarken aan de grens met Duitsland weigeren om dat hij geen visum voor Frankrijk heeft? Als je dat doet, weiger je hem ook de toegang tot Duitsland waarvoor hij geen visum nodig heeft". Voor Nederland is het ook van groot belang dat het verblijfsrecht en de collectieve voorzieningen waarop vreemdelingen een beroep kunnen doen, op elkaar worden af gestemd. Het. kabinet vreest een toenemende stroom van vluchte lingen naar ons land, als het sociale klimaat hier beter blijkt te zijn dan in de andere Schengen-landen. Op andere gebieden wordt rede lijke vooruitgang geboekt. België heeft zich inmiddels bereid ver klaard de wapenwetgeving aan te passen en werkt aan een regeling. In Frankrijk bestaat echter nog grote weerstand om de vrijheid van jagers en sportschutters in te per ken. BOMEN VERPLAATST Op de Buitenveldertselaan in Amsterdam worden 166 platanen uit de grond gehaald om elders in de buurt te worden neergezet. De bomen in de middenberm moeten plaatsmaken voor de sneltram, die in 1990 gaat rij den. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) De gezamen lijke consumentenorganisaties ma ken zich zorgen over 'Europa '92'. Ze vrezen dat bij het streven naar de eenwording van de twaalf EG- landen de consumentenbelangen in het gedrang komen. De nadruk ligt nu teveel op industrie, handel en landbouw. Staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) is dat met hen eens. Hij zal zijn best doen om vooral de consumenten bescherming in Brussel beter uit de verf te doen komen. Evenhuis zegde dit gisteren toe aan de Consumenten Commissie voor Europa. Onder deze naam werken de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt samen op Europees vlak. De CCE presenteer de de bewindsman een voorlich tingsbrochure over "Europa zon der grenzen", waarin kritische no ten worden gekraakt. De organisa ties herinneren eraan dat het ont staan van die ene markt is bedoeld ter verhoging van welzijn en wel vaart van de 320 miljoen Europea nen. Al die consumenten moeten kunnen profiteren van lagere prij zen en van een ruim assortiment goede, veilige produkten. Daarom moet het totstandkomen van de in terne markt gepaard gaan met een goed Europees consumentenbe leid. Zaken als veiligheid en ge zondheid van burgers moeten daarbij centraal staan. CCE-voorzitter A. Oldenhof zei bij de presentatie dat de consu mentenorganisaties zich zorgen maken over de kwaliteit van de voorstellen die bij de interne markt een evenwichtig consumentenbe leid moeten garanderen. Ook ont- DEN HAAG (GPD) Het overleg tussen ambtenaren, vertegenwoor digers van de werkgevers en van de vakbonden over de bestrijding van de langdurige werkloosheid in 1989 zit vast. De vertegenwoordi ger van de FNV is uit het overleg gestapt voor nader overleg met de FNV-federatieraad maandag. Hij was het niet eens met de voorstel len voor het scheppen van werker varingsplaatsen ten behoeve van langdurig werklozen bij het be drijfsleven en de premie die werk gevers daarvoor zouden krijgen. De FNV wil controle uitoefenen op de invulling van de afspraken om te voorkomen dat duurdere werk nemers door gesubsidieeerde, dus voor de werkgevers goedkopere, worden verdrongen. Minister De Korte (economische zaken) ontkende gisteren in de Ka mer dat het overleg nu is mislukt. Volgens hem bestaat er alleen een verschil van mening op één punt met één vertegenwoordiger in het overleg. Deze zal nu de eigen ach terban raadplegen wat te doen. Het overleg werd ingesteld na het beraad van het kabinet met de sociale partners op 21 oktober. In drie werkgroepen moesten onder delen van het beleid voor 1989 na der uitgewerkt worden. Dat waren de werkervaringsplaatsen voor langdurig werklozen bij overheid en bedrijfsleven, talryke banen plannen met als voornaamste punt het verlagen van loonkosten rond het minimumloon, en de besteding van 200 miljoen gulden extra die het kabinet voor de uitkeringstrek kers beschikbaar stelde. Op dit laatste punt is overeenstemming bereikt. Formeel had men voor het over leg na 21 oktober een maand de tijd om eruit te komen. Deze termijn, die komend weekeinde afloopt, wordt niet gehaald. Het kabinet heeft de Kamer al eerder toegezegd nog voor de kerstvakantie, die op 16 december ingaat, spijkers met koppen te willen slaan. Ook uit de Kamer is op spoed aangedrongen willen de maatregelen in 1989 nog enig effect hebben. breekt nogal wat aan het tempo waarin de voorstellen worden ont wikkeld. Veel onderwerpen had den allang geregeld moeten zijn. Gemist worden voorstellen voor garanties en klantenservice en ter voorkoming van oneerlijke clausu les in overeenkomsten. Beide zijn nodig wil een consument in een an der EG-land aankopen doen. Een regeling voor de toegang van de consument tot de rechter is er ook nog niet. De Europese campagne voor de veiligheid van het kind die in oktober van start zou gaan, is uit gebleven. Bijzondere tegenvaller is dat de allang beloofde regeling voor de veiligheid van alle gebruiks- en verbruiksartikelen nog niet be staat. Tot 80.000 sterfgevallen en 45 miljoen gewonden per jaar in de twaalf landen als" oorzaak van on gevallen thuis en in de vrije tijd zijn volgens Oldenhof schokkende cij fers die de harde noodzaak van af doende regeling onderstrepen. Daarom eist de CCE opbouw van een evenwichtig consumentenbe leid. Voetbalstadion Barcelona aan ramp ontsnapt BARCELONA (GPD) - Met de vondst van een hoeveelheid 133 ki lo springstof, afgelopen zondag in een flat in Barcelona, voorkwam de Spaanse politie een ware catastro fe. In een tweede woning, gehuurd door een commando van de ETA, trof de politie een aantal papieren aan met plannen van de terreuror ganisatie voor nieuwe aanslagen,. Een van de doelen van de ETA was het Nou Camp-stadion van de voet balclub Barcelona. Naar de politie uit de papieren kon opmaken, was het ETA-com- mando voornemens vier bom-au- to's te plaatsen op het parkeerter rein van het stadion tijdens een thuiswedstrijd. Gezien de capaci teit van het stadion, 120.000 toe schouwers, zou een dergelijke aan slag geleid hebben tot een massaal bloedbad. Naast het Nou Camp-stadion was de ETA ook voornemens aan slagen te plegen op een politieburo in Barcelona en op een kalkafgra- ving. Dit laatste doelwit was geko zen om louter spectaculaire rede nen om ook de aanwezige dyna- mietlading in de afgraving tot ont ploffing te brengen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13