De nieuwe Schick Advantage Werkgevers: banenplan in ruil voor atv Topondernemers: Europese nv verstoort concurrentie EG lanceert actie voor tv van de 21-ste eeuw 5CHICK7Al\lll!\Sf Bouwbond voorspelt oorlog Dollar omlaag ondanks gunstige handelscijfers VS 'Kinderopvang snel uit politieke impasse halen BRUSSEL Het Europese be drijfsleven loopt te hoop tegen de ideeën van de Europese Commis sie voor een Europese naamloze vennootschap. De Europese Ron de Tafel, de overleggroep van tien tallen top-ondernemers uit alle EG- landen, vreest voor een ernstige verstoring van de concurrentie verhoudingen in de Gemeenschap. Morgen buigt de EG-minister- raad zich hierover. Besluiten wor den nu nog niet verwacht, maar het wordt zeker een moeizaam beraad, want de meningen in de EG zijn sterk verdeeld. Het is niet uitgeslo ten dat de lidstaten het stokpaardje van Commissie-voorzitter Jacques Delors zullen torpederen. door Hans de Bruijn daarom een Europees vennoot- de ondernemingen, de zorg voor de schapsrecht. Ondernemers kun- veiligheid en gezondheid UTRECHT (ANP) De werkgevers in de bouw willen atv- dagen ruilen voor een werkgelegenheidsplan dat 4000 werklozen, na een scholing van drie tot zes maanden, voor twee jaar aan werk helpt. De werkgevers schatten de kos ten van het project op 50 miljoen gulden per jaar. Een deel daarvan zou de overheid voor haar rekening moeten ne men, vinden ze. nen dan bij een fusie kiezen voor een rechtsvorm die overal in de EG hetzelfde is en wordt erkend. Het lijkt logisch, maar er zit bij Delors nog iets anders achter. In een Europees vennootschapsrecht moeten volgens hem ook voor de hele EG geldende regels voor de medezeggenschap van de werkne mers worden opgenomen. En juist daar wringt de schoen voor de Eu ropese ondernemers. Zij gruwen van het idee dat Brus sel de medezeggenschapsregels gaat opleggen. Maar voor Delors is dit een onlosmakelijk deel van het 1992-pakket. Hij sprak al eerder de Dat blijkt uit de cao-voorstellen die het AVBB, de overkoepelende or ganisatie van werkgevers alleen bereid de automatische prijscompensatie uit te betalen. Werkgeversonderhandelaar bouw, gisteren heeft gepresen- de Fouw stelt dat de atv nauwelijks Wie nu een bedrijf wil beginnen moet zich houden aan de regels van het vennootschapsrecht van zijn land. Bij fusies tussen bedrijven uit gaat opleggen. Maar1 verschillende landen mogen de fu serende partners een rechtsvorm r hun nieuwe onderneming kie- vrees uit dat de vrijmaking van de Europese markt vooral de onder nemers ten goede zal komen en dat de werknemers worden vergeten. Vandaar zijn pleidooi voor een 'sociale dimensie' in de 1992-dis- cussie. Hij wil Europese regels voor de arbeidsomstandigheden in zen volgens de regels die gelden i een van de bij de fusie betrokken landen. Als in 1992 de grenzen in Europa wegvallen, zullen dergelijke fusies veel vaker voorkomen. Delors wil werknemers en hun inspraak in het bedrijfsbeleid. De ondernemers vinden dat elk land eigen medezeggenschapsre gels moet kunnen opstellen. Ook Delors' poging om hen te paaien met fiscale tegemoetkomingen wij zen zij af. De Commissie wil dat Eu ropese nv's verliezen bij een bedrijf in het ene land mogen wegstrepen tegen winst bij vestigingen in een ander land. Daar zou dan minder belasting worden betaald. Maar in een brief aan de EG-ministers schrijft ex- Philips-topman Wisse Dekker, de voorzitter van de Ronde Tafel, dat belastingvoordeeltjes niet gereser veerd mogen worden voor een be voorrechte klasse van onderne mers die naar de Europese pijpen willen dansen. De reden van dit verzet is dat de medezeggenschap in de EG-lan- den zeer verschillend is geregeld. In Westduitsland gaat die zeer ver en kiezen de werknemers tot de helft van de Raden van Bestuur, terwijl in Groot-Brittannie de werknemers in een bedrijf vrijwel niets te vertellen hebben. Daar tussen zitten landen als Frankrijk, Italië en België die een met de Nederlandse onderne mingsraden vergelijkbaar systeem kennen. Geen wonder dat de Brit ten tegen zijn, want een Europese nv in Engeland zou zijn werkne mers een medezeggenschap moe ten geven die in andere Britse be drijven niet bestaat. De Duitsers vrezen juist dat in de Bondsrepu bliek bedrijven komen met een mindere medezeggenschap dan nu bestaat. Ook rijst de vraag of bij conflicten het Europese recht bo ven het nationale recht moet gaan. Het idee van Europese medezeg genschapsregels is allerminst nieuw. Al in 1970 werden er voor stellen voor gedaan, en in 1980 deed de toenmalige Nederlandse EG-commissaris Vredeling ook een poging. Omdat de lidstaten er echter niets voor voelden verdwe nen de ideeën in de yskast. Delors heeft ze daar met het oog op 1992 weer uitgehaald. De ministers bespreken morgen ook een nauw met het voorgaande samenhangend voorstel voor Eu ropese fusieregels. De Commissie wil dat grensoverschrijdende fu sies waarbij de partners samen meer dan 2,3 miljard gulden waard zijn, aan haar worden voorgelegd. Zo wil zij kartelvorming en dus het uitschakelen van concurrentie voorkomen. Ook die voorstellen zijn omstreden met andermaal de Britten tegen. De Commissie ver wacht na 1992 zo'n 150 van dergelij ke fusies per jaar, waarvan er zeker tien aanleiding zouden kunnen ge ven tot een onderzoek. Ook nu heeft de Commissie de bevoegdheid om fusies, waarbij de vrije concurrentie gevaar loopt, te verbieden. Volgens EG-commissa ris Sutherland (concurrentiebe leid) is er dan ook niets nieuws on der de zon en wordt deze bevoeg- heid alleen maar in duidelijke re gels vastgelegd. Maar ook hier rijst de vraag of de bestaande fusieregels in de lidsta ten (zoals de zeer strenge Duitse) ondergeschikt zouden worden ge maakt aan Europese richtlijnen, die noodgedwongen nooit meer kunnen zijn dan de grootste geme ne deler. teerd. De voorstellen staan groten deels haaks op die van de vakbon den en met name van de Bouw- en Houtbond FNV die wel verder gaande arbeidstijdverkorting wil. Volgend week vindt er in de bouw nijverheid (250.000 werknemers) de eerste onderhandelingsronde plaats. bijdrage heeft geleverd betere verdeling van de werkgele genheid. Bovendien is het systeem te duur en levert het organisato risch problemen op omdat het te te star is. Ook willen de bouwwerkge vers een versoepeling van de ar beidstijden. Ze stellen dat door de roostervrije dagen de inzetbaar- De werkgevers willen af van het heid van werknemers in de bouw huidige systeem van arbeidstijd- onaanvaardbaar laag niveau verkorting (atv) waarbij er sprake heeft bereikt van slechts 165 dagen t collectieve roostervrije da- per jaar. Dat moet worden gen. Van verdere atv (momenteel geldt in de bouw een werkweek van gemiddeld 37 uur) willen de werkgevers helemaal niets weten VOB derd. Op het gebied van de lonen stel len de werkgevers dat loonkosten matiging geboden is. De afgelopen looneisen. Ze zijn vijf jaar zijn de loonkosten in de bouw met bijna 17 procent geste gen en het herstel van de winstge vendheid blijft achter bij die in an dere sectoren. Ze zeggen dat de werknemers genoegen moeten ne men met uitsluitend de prijscom pensatie. Onderhandelaar R. de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV i Economie kort De failliete scheepsreparatiewerf spelt oorlog als de werkgevers Vlaardingen Oost Bedrijven (VOB) wordt overgenomen door Damen Shipyards in Gorinchem. Damen zal VOB, bestaande uit de repara- tiewerf en de anker- en kettingfa- briek, met 120 werknemers voort zetten. De overname is tot stand ge komen door de overdracht van alle activa aan Damen. Jumbo-schepen De zeeliedenbond FWZ heeft na maanden moeizaam onderhande- d afgesloten voor de 130 hun plannen vast blijven houden. "De werkgevers willen in feite op een goedkope manier de hele atv overboord zetten", meent hy. Volgens De Vries heeft het sys teem van roostervrije dagen wel degelijk aantoonbare werkgele genheidseffecten opgeleverd in de bouw en is er alle aanleiding om er mee door te gaan. Voor scholings plannen is hij ook de porren maar dat moet in combinatie met ar beidstijdverkorting. Bovendien is het huidige systeem lang niet zo zeevarenden van de acht schepen star als de werkgevers zeggen en is Jumbo, een internationale derij. In Nederland wordt Jumbo vertegenwoordigd door het Rotter damse bedrijf Kahn Scheepvaart. Van de acht zware-ladingschepen van Jumbo varen er twee onder Nederlandse vlag en zes onder An tilliaanse vlag. Brouwerijen Malayan Breweries Limited (MBL) te Singapore en Guinness te Lon den bundelen hun brouwerijbelan- gen in Malaysia. Heineken heeft via een gezamenlijke onderneming met haar partner Fraser Neave te Singapore een controlerend belang van 80 procent in MBL. MBL is een brouwerijgroep met belangen in Singapore, Malaysia, Papua Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland. Luxemburg Het Amerikaanse chemieconcern Du Pont de Nemours wil in Luxemburg voor 150 miljoen dol lar een produktiebedrijf voor on verzadigde koolwaterstoffen bou wen. Met dit nieuwe project nemen de totale investeringen van Du Pont in Luxemburg toe tot meer dan 500 miljoen dollar. Du Pont heeft een omzet van 30,5 miljard dollar per jaar. Landbouw Bij toetreding van Oostenrijk tot de Europese Gemeenschap zouden de boeren in het land voor bijna al hun produkten lagere prijzen ont vangen, zo blijkt uit een rapport dat dinsdag door minister van landbouw Josef Riegler is gepre senteerd. De concurrentie met Eu ropese boeren is zwaar voor de Oostenrijkers, omdat zij te maken hebben met ongunstige structu ren, kleine arealen en kleine veestapels. al sprake van een zekere flexi biliteit. Zo is het nu al mogelijk Speelgoedauto uit de handel EINDHOVEN (ANP) - De Eindh- ovense vestiging van het waren huis V&D heeft besloten gemotori seerde speelgoedauto's en -moto ren, waarmee echt kan worden rondgereden, uit de handel te ne men. Dat gebeurde nadat de Eind- hovense politie had onderzocht of die voertuigen op straat mogen worden gebruikt, dit op verzoek van een een potentiële klant. De auto's zijn voorzien van een benzinemotortje en motoren met een elektromotor en kosten tot 5000 gulden. Volgens de zegsman van de politie hoeven de betreffen de voertuigen niet te zijn voorzien van een kenteken. Hoewel ze wet telijk wel worden beschouwd als een motorvoertuig is een rijbewijs evemnin verplicht, omdat de maxi male snelheid die kan worden be reikt minder dan 20 kilometer per uur bedraagt. Wel moet er voor de voertuigen een aparte wa-verzeke- ring worden afgesloten. Er was in Eindhoven overigens nog geen en kele auto of motor verkocht. Nieuw bod op Brits elektronicabedrijf LONDEN (Rtr) - Het Britse elek tronicaconcern General Electric (GEC) en de Westduitse branche- per onderneming bij voorbeeld af- genoot Siemens hebben een geza- spraken te maken over het opne men van halve roostervrije dagen in plaats van hele. Óp het loonfront vindt De Vries de werkgevers roomser dan het ka binet. Het kabinet gaat altijd nog nlijk bod uitgebracht op Ples- sey, één van de grootste Britse elektronicabedrijven. Dit hebben de twee concerns gisteren in een gemeenschappelijke verklaring meegedeeld. Zij bieden 2,25 pond loonstijging van een sterling ofwel in totaal 1,7 miljard procent. "De bouwwerkgevers pond (zes miljard gulden). Het bod gaat zelfs dat te ver en ze gaan op de loopt via GEC Siemens, een nieuw nullijn zitten", constateert de vak- opgericht samenwerkingsverband bondsbestuurder verontwaardigd, van GEC en Siemens. De FNV-bond eist behalve een Volgens de gemeenschappelijke loonsverhoging van een procent te- verklaring moet het bod worden 5 inbouw van twee procent de prestatietoeslag in de garantie (basis)lonen. goedgekeurd door de Britse r ter van handel en industrie, Lord Young. Schiphol-directeur Wegstapel heeft vanochtend op de luchthaven het kinderdagverblijf Jumbo geopend. Maximaal 64 kinderen van perso neelsleden kunnen daar verblijven. foto anp> DEN HAAG (ANP) - Een com missie van deskundigen moet binnen zes maanden een meerja renplan voor de kinderopvang opstellen, waarmee de impasse worden doorbroken die in poli tiek Den Haag is ontstaan over de kinderopvang. Dit stelt het Landelijk Platform Kinderop vang, waarin een groot aantal maatschappelijke en politieke groeperingen zich heeft vere nigd. Volgens L. Meijer, beleidsme dewerker van de Werkgroep Kin dercentra Nederland (WKN) is Nederland binnen de EG wat be treft kinderopvang en vrouwen een Derde Wereldland. "Ontwik kelingshulp is dan ook op zijn plaats." Nederlands concurrentieposi tie na 1992 moet veilig worden gesteld, aldus het platform, door uitbreiding van het aantal kin derdagverblijven en de ontwik keling van gastouderschap. Dat levert bovendien veel nen op. Als leden van de zijn onder anderen benaderd H. d'Ancona, lid van het Europees Parlement, dr. H. Verwey-Jon- ker, ex-kroonlid van de SER en voormalig lid van de Eerste Ka mer, en mr. E. van Leeuwen- Schut, voorzitter van de Emanci- patieraad. AMSTERDAM/WASHINGTON (Rtr/UCN/ANP) - De koers van de dollar is gedaald ondanks de publi catie gisteren van vrij gunstige cij fers over de Amerikaanse handels balans. Op de wisselmarkt in Am sterdam lag de koers vanochtend op 1,9380, ruim drie cent minder dan de slotkoers van 1,9705 gulden op dinsdag. De dollarkoers was vóór de pu blicatie van de handelscijfers al bij na een cent lager. Toen in de loop van de middag bekend werd dat het tekort op de Amerikaanse han delsbalans in september is vermin derd van 12,27 miljard dollar tot 10,46 miljard dollar ging het nog iets verder omlaag, ook al waren de cijfers iets beter dan was verwacht. Daaruit blijkt volgens valutahan delaren dat er bijzonder weinig vertrouwen in de Amerikaanse munteenheid is. Bij tegenvallende handelscijfers zou de koers onge twijfeld fors zijn gedaald. Bij het begin van de valutahan- del in New York greep de Fed, het bestuur van de Amerikaanse cen trale banken, in om de koers te steunen. De dollaraankopen haal den echter niets uit. De koers zakte gedurende de eerste uren van de handel zelfs verder weg tot onder de 1.95 gulden. Alan Greenspan, de voorzitter van de Fed heeft de Amerikaanse overheid aangespoord om het over heidstekort te verkleinen. Green span zei gisteren dat een dergelijk groot en voortdurend tekort grote schade toebrengt aan de Ameri kaanse economie. Greenspan sprak voor de nationale economi sche commissie, die vorig jaar na de beurskrach in het leven werd geroepen. Op de financiële markten heerst bezorgdheid over het begrotingste kort. Als de overheid er niet in slaagt het tekort te verminderen zal de kapitaalmarkt onder druk ko men te staan, omdat de regering BRUSSEL (GPD) De Europese fabrikanten van tv-toestellen bin den de strijd aan met hun Japanse concurrenten over de ontwikke ling van een standaard voor 'de te levisie van de toekomst'. Zij krij gen daarbij alle steun van de Eu ropese Commissie. Gisteren heeft de Commissie een actieplan gelan ceerd voor de tv van de 21-ste Het gaat daarbij om de 'high defi nition television' (hdtv), ofwel de derde generatie in de televisie-ont wikkeling, na de ontwikkeling van eerst de zwart-wit-tv en later de kleurenkast. De Europese Com missie wil dat de Europese tv-fabri- kanten nauw gaan samenwerken om die hdtv in Europa te introdu- Dat lijkt een open deur, want de grote tv-producenten (Philips, het Franse Thomson, het Duitse Bosch en het Britse Thorn-EMI) werken al enkele jaren samen bij de ont wikkeling van de nieuwe tv. Maar alleen in EG-verband en met steun van de EG-organen kunnen de Ja panse tegenvoeters worden over- De hdtv geeft een nieuwe dimen sie aan de tv: grotere en bredere beeldbuizen, glashelder, scherp en kleurrijk beeld en geluid van CD- kwaliteit. Het huidige televisie beeld is opgebouwd uit 625 lijnen, het hdtv-beeld al naar gelang het systeem uit 1000 tot 1150 lijnen. Daardoor wordt de beeldkwaliteit revolutionair verbeterd. Er wordt al jaren aan tv gewerkt, maar Europa en Japan zijn hun eigen weg gegaan. Het Ja panse systeem heeft een groot na deel ten opzichte van het Europe se. Alle bestaande tv-apparatuur wordt er in een klap waardeloos door en moet worden vervangen. Niet alleen de tv-toestellen thuis, maar ook de camera's in de tv-stu- dio's, de zendapparatuur en de amateurvideo-camera's. De Europese Commissie en de Europese fabrikanten verzetten zich daartegen. Het door Philips (de grootste beeldbuizenfabrikant ter wereld), Bosch, Thomson en Thorn ontwikkelde hdtv-systeem is zó verfijnd, dat ook de oude tv- apparatuur kan worden gebruikt, zodat men pas bij aanschaf van een nieuwe tv een 'echt' hdtv-toestel in huis krijgt. De Japanners proberen echter van alles om hun systeem straks als de nieuwe wereldstandaard geac- AD VERTE NTIE cepteerd te krijgen. Zou Europa daarin meegaan, dan levert dat na tuurlijk een enorm concurrentie voordeel op voor de Japanse indus trie, die al hevig aan het investeren is in de nieuwe hdtv-technologie. Omgekeerd lyden de Japanners er veel minder onder als het Europese systeem wordt gekozen, omdat de nieuwe Japanse hdtv-toestellen wel geschikt zijn voor het verwer ken van de Europese tv-signalen. Er wordt vooral met spanning gewacht op wat de Amerikanen gaan doen. De VS zijn met 200 mil joen toestellen de grootste tv- markt ter wereld en de Amerikaan se keuze zal dus beslissend zijn. In 1990 moet er duidelijkheid zijn. Eerder probeerden Japanners en Amerikanen samen al een nieuwe standaard doorgevoerd te krijgen, maar dat voorstel werd in de inter nationale organisatie van produ centen van communicatie-appara ten verworpen. Half september besloot de Fede ral Communications Commission (FCC) bovendien al dat in de VS al leen een nieuw systeem mag wor den ingevoerd als het bestaande te levisiepark bruikbaar blijft. Dat speelt de EG dus in de kaart en de Europese Commissie wil nu mee vliegen op die gunstige wind. In de jaren zestig werden in Eu ropa twee kleuren-tv-systemen in gevoerd: het Secam-systeem in Frankrijk en oost-Europa en het PAL-systeem in de rest van Euro pa. Bovendien kozen Japan en de VS voor nog een ander systeem, het NTSC. Een herhaling daarvan wil men nu voorkomen. gaat concurreren met het bedrijfs leven om leningen. Daardoor zal de rente waarschijnlijk omhoog gaan, zo zei Greenspan. Greenspan deed geen specifieke voorstellen om het begrotingste kort te verkleinen. Hij zei wel dat 'we waarschijnlijk meer succes hebben aan de uitgavenkant dan aan de inkomstenkant'. Greenspan is het niet eens met Bush die het te kort wil verkleinen door de over heidsinkomsten te vergroten. Bush wil de uitgaven slechts met het inflatiepercentage laten groei en en hy wil tegelijkertijd de eco nomische groei bevorderen, zodat de belastinginkomsten toenemen. Greenspan zei dat groei alleen niet voldoende is en dat bezuinigingen noodzakelijk zijn. CNV stapt uit produkt- en bedrijfschappen NIEUWEGEIN (ANP) - De Indus trie- en Voedingsbond CNV stapt uit een reeks produkt- en bedrijf schappen omdat die niet hebben willen beloven dat ze meer oog zul len hebben voor sociale kwesties en werknemersbelangen in het by- zonder. Dat heeft voorzitter F. Han- ko van de CNV-bond gisteren op een persconferentie meegedeeld. Het functioneren van de pro dukt- en bedrijfschappen instan ties van werkgevers en werkne mersvertegenwoordigers die de belangen van de bedrijfstakken be hartigen en daarvoor ook regels mogen uitvaardigen is de vakbe weging al jaren een doorn in het oog. Ongeveer tien jaar geleden ge leden trokken de FNV-bonden zich al uit de meeste schappen terug omdat zy onvoldoende zeggen schap hadden. De Industrie- en Voedingsbond CNV gaf de produktschappen nog jarenlang het voordeel van de twij fel, maar de bond geeft er nu alsnog de brui aan in acht van de 28 schap pen waarin de bond zitting heeft. Over een negende schap (voor mar garine, oliën en vetten) beraadt de bond zich nog. De andere negen tien schappen krygen twee jaar de tijd. Als ze hun leven onverhoopt niet beteren, moeten ook zy het op termijn zonder CNV-bond 6tellen. Dat lot treft nu voorlopig alleen de produktschappen voor bier en gedistilleerde dranken en de be drijfschappen voor frisdranken, le derindustrie, lederwarenindustrie en schoenindustrie. Ook in de hoofdbedrijfschappen voor am bachten en detailhandel houdt de bond het voor gezien. Op termijn kan dit leiden tot opheffing van de betrokken schappen omdat ze van wege het (goeddeels) ontbreken van vakbondsvertegenwoordigers niet meer als representatief voor de bedrijfstak kunnen worden be schouwd. Test z'n snelheid... Test z'n comfort„ Test zh wendbaarheid... mauni.,— extra makkelijk over uw huid en zorgt voor een perfect scheerresultaat. Door zijn goede vormgeving ligt de Schick Advantage pret tig in de hand. Dankzij z'n micro-scheerkop en wendbaarheid scheert-ie ook de moeilijkst bereikbare plekjes (bijvoorbeeld rond neus en kin) probleemloos. Bovendien is de micro-scheer kop uitgerust met een uniek schoonschuifmechanisme. Test zin wendbaarheid... HU kunt de dubbel- mesjes in 2 standen gebruiken. Vast en be weegbaar. In stand 1 volgt de beweegbare micro- scheerkop precies de lijnen van uw gezicht. In stand 2 staat de micro-scheerkop vast, voor uw bakkebaarden bijvoorbeeld. Welke stand u ook kiest, de micro-scheerkop zorgt voor een perfect resultaat. Test 'm en ontvang f3,50 retour. Test 'm, de fraaie, slanke, nieuwe Schick Advantage. En profiteer van een vlijmscherp introductie-aanbod: bij aankoop van de shaver en vijf Advantage mesjes f 3.50 retour. Kijk maar op de verpakking. Met microscheerkop.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7