Parlement Estland eist soevereiniteit Lezen Dagboek al eerder geholpen' SieMatic Benazir Bhutto staat voor immense taak Sovjetrepubliek wil eigen wetten opstellen Grieks kabinet voor de vijftiende maal gewijzigd Militair gezag Israël heft in Gaza uitgaansverbod grotendeels op Onrust onder Belgische politie nog niet voorbij Duitse kinderrechter: ATHENE - Voor de vijftiende maal sinds de socialistische machtsovername van 1981 is giste ren de Griekse regering gewijzigd. Premier Andreas Papandreou had zondag 'een regering met een nieuw gezicht' aangekondigd na het bankschandaal-Koskotas dat het hele land al weken in beroering houdt. Tegen deze achtergrond vormt de samenstelling van de nieuwe ploeg zo'n anti-climax dat het bijna weer sensationeel wordt. Reeds is bij de rechtse en linkse op positie een storm van protest opge stoken. door TALLINN Het parlement van Estland heeft gisteravond op een extra zitting een aantal Frans van Hasselt beslissingen genomen die deze Sovjet-republiek tot een eigenzinnig buitenbeentje van de Sovjetunie bestempelen. Voortaan zullen in Moskou gemaakte wetten, bedoeld voor de De meest omstreden minister, hele Sovjetunie, pas na een deugdelijke beoordeling door het Estlandse parlement ook RQu'soyorgas^die^ eind^ vorige voor Estland gelden. De Estlandse grondwet stelde tot dusver dat alle Sovjet-wetten ook automatisch voor het eigen land opgaan, maar dat is nu afgelopen. Het is zelfs voortaan zo, dat de na tionale wetten zullen gaan boven de centrale Sovjet-wetten. Voorts heeft het Estlandse parlement na drukkelijk vastgesteld dat het hele land, de lucht en de zee Van de re publiek, alsmede de bossen, de in dustrie, landbouw, banken en alle overige bedrijven van enige om vang eigendom van Estland zijn. door Alexander Münninghoff Tenslotte zal de Estlandse dele gatie in de Opperste Sovjet van de Sovjetunie op 29 november in Mos kou tegen de door het centrale Sov- jet-gezag voorgestelde grondwets wijzigingen voor de USSR stem men, omdat men in Estland vindt dat die nieuwe grondwet een geesteskind van Gorbatsjov - de autonomie van de deelrepublieken te veel aantast. De Estlandse parlementariërs deden bijna twaalf uur over hun historische vergadering, die recht streeks over radio en televisie werd uitgezonden. Na afloop werden zij hartstochtelijk door het verzamel de volk op het stadhuisplein toege juicht. Gesteld kan worden dat onder Stalin dit parlement in zijn geheel naar Siberië zou zijn afgevoerd. Maar in Tallinn is men sinds de pe restrojka zeker van zijn zaak, ge steund als men zich weet door vrij wel het gehele volk: in Estland zijn 861.000 handtekeningen verza meld (op een totale bevolking van Vice-voorzitter Westduitse joden zegt af te treden FRANKFURT (AFP) - Als gevolg van de affaire rond de Westduitse parlementsvoorzitter Phillipp Jen- ninger, vorige week, heeft ook de ondervoorzitter van de centrale raad voor joden in de Bondsrepu bliek, Michael Fürst besloten op te stappen. Fürst noemde als reden voor zijn vertrek de 'groeiende onenigheid' tussen hem en de voorzitter van de raad, Heinz Galanski. Fürst was te gen het aftreden van Jenninger die in zijn toespraak in de Bondsdag ter gelegenheid van de 50e herden king van de Kristallnacht niet ge noeg afstand nam van de theorieën van Adolf Hitler. De ondervoorzitter meende dat "de joodse gemeenschap verant woordelijk zou worden gesteld" voor Jenningers vertrek. Galinski had vrijdag zijn tevredenheid uit gesproken over het aftreden van de voorzitter van het Westduitse par lement. Ontwapening De Amerikaanse en Russische on derhandelaars bij het wapenver- minderingsoverleg in Genève heb ben in de tiende gespreksronde "enorme vooruitgang" geboekt, al dus de Amerikaanse delegatielei der, Kampeiman. Hij zei echter dat er bij de opstelling van een ont- werp-verdrag voor de halvering van de arsenalen aan strategische kernwapens nog een groot aantal kwesties op oplossing wacht. C-wapens De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft unaniem drie resoluties aangenomen tegen het gebruik van gifgassen bij oor logsvoering. In de eerste resolutie wordt elke schending van het pro tocol van Genève uit 1925 tegen het gebruik van chemische wapens in sterke bewoordingen veroordeeld. In de andere betreurt de VN dat er nog steeds geen resolutie tegen het gebruik van ziektekiemen en gif gassen bij oorlogsvoering is. Falklandeilandèn De algemene vergadering van de Verenigde Naties wijdt vandaag een debat aan de Falkland-eilan- den. Daarbij zal vrijwel zeker een resolutie worden aangenomen die oproept tot overleg over de toe komst van de eilanden. Argentinië weigert formeel de staat van oorlog met Groot-Brittannië te beëindi gen. Atlantis De leiding van het Amerikaanse ruimteveer-programma heeft 1 de cember vastgesteld als datum voor de lancering van het ruimteveer Atlantis met een vijfkoppige mili taire bemanning. Het wordt pas de tweede vlucht van een Amerikaan se ruimteveer sinds de ramp met de Challenger op 28 januari 1986. anderhalf miljoen) tegen die nieu we geplande USSR-constitutie. De grote motor achter deze acti viteit is het Estlands Nationaal Front, een organisatie die in okto ber is opgericht en die er in slaagt de nationalistische gevoelens on der de mensen te vertalen in parle mentaire actie. Sinds de perestrojka van Gor batsjov loopt Estland voorop in de vernieuwingsdrift. Net als de buur landen Letland en Litouwen had het land tot 1940, toen het bij de Sovjetunie werd ingelijfd, een op particulier initiatief gerichte struc tuur naar westers model. Het pe restrojka-initiatief van Gorbatsjov is hen dus op het lijf geschreven. Gezien de stemming in de Balti- sche landen lijkt het waarschijnlijk dat op 29 november, tijdens de ver gadering van de Opperste Sovjet van de USSR over de grondwets wijzigingen, door de Baltische lan den en bloc tegengestemd zal wor den, zeker nu het Estlandse parle ment het spits heeft afgebeten. De grote vraag is of ook de gedelegeer den uit Wit Rusland, de Oekraïne en de Kaukasus, waar soortgelijke fronten aan het ontstaan zijn, de moed zullen hebben om tegen Gor- batsjovs plannen te stemmen. Zeker lijkt dat in Moskou in het Kremlin hevig zal gaan beraadsla gen. Het ex-hoofd van de KGB en Politburo-lid Sjebrikov was afgelo pen weekend in Estland en hij pro beerde de gevoelens te sussen. Dat is dus niet gelukt, getuige de unani miteit van de Estlandse volksverte genwoordiging gisteren. Men heeft hier de eigen nationale identiteit •herontdekt en het lijkt er niet op dat men die zonder slag of stoot weer zal opgeven. ter te kunnen verdedigen tegen alle aantijgingen als zou hij het onder zoek inzake de affaire-Koskotas hebben vertraagd, wordt nu minis ter van algemene zaken. Dit prijkt als hoogste in de ministeriële hië rarchie en het gaat dus om een os tentatieve promotie. Een andere mislukte minister, Koutsoumbis van milieuzaken moet wel defini tief het veld ruimen net als de mi nister orde Sechiotis die zelf al de eer aan zich had gehouden na de ontsnapping van Koskotas. De dig ontslag neejnt als opperrechter bij de Raad van State. De rechtse oppositieleider Mitsotakis fulmi neerde al meteen dat deze hiërar chisch niet de hoogste figuur is die hiervoor in aanmerking komt en dat zijn keus moet worden geduid als een selectieve, ter verdere dek king van het schandaal. Voor de rest is er alleen een kwantitatieve verandering: van 48 naar 58 ministers en onderminis ters. Hier en daar worden porte feuilles heen en weer geschoven. Alle voorafgaande speculaties be treffende toetreding van figuren van buiten de socialistische partij die de 'vernieuwing' en zuivering moesten belichamen, zoals de com ponist Theodorakis en de even le gendarische Manolis Glezos die tij dens de bezetting de hakenkruis- vlag van de Akropolis verwijderde, bleken ongegrond, evenals die van oud-minister van economische co ördinatie Simitis die in EG-kringen het hoogst staat aangeschreven. Vermoedelijk hebben al dezen geen bereidheid meer getoond, na dat eergisteren professor Lazaris, eveneens kandidaat voor een be langrijke ministerspost, uit partij en parlement opstapte. Bij de stemming over de instelling van een parlementaire enquêtecom missie betreffende het schandaal Koskotas bleek in de nacht van eer gisteren op gisteren bleek voor het eerst de PASOK-meerderheid van 156 op de 300 afgebrokkelt tot de relatieve meerderheid van slechts 148. MOSKOU (DPA) - In de Westoek- raïense stad Tsjernovzy hebben de meeste ouders hun kinderen, die een thallium-vergiftiging hebben opgelopen, naar andere steden ge bracht. Het Sovjet blad Literatur- naja Gazeta meldde gisteren dat slechts 15 tot 17 procent van alle peuters en rond 30 procent van de schoolgaande kinderen zijn achter gebleven. De ouders hebben het advies gekregen hun kinderen pas terug te halen wanneer de bron van besmetting is gevonden. In Tsjernovzy waren eind augus tus bij meer dan honderd kinderen tussen vijf maanden en 14 jaar oud de haren uitgevallen. Deskundigen menen dat een hoge concentratie Kinderen met thallium besmet in stad Oekraïne van het zware metaal thallium de oorzaak van de ziekte is. Aleksjandr Baranov, voorzitter van een commissie die de ziekte onderzoekt, zei gisteren dat de au toriteiten nu twee mogelijke be smettingsbronnen natrekken. In een chemische fabriek in Roeme nië, op 70 kilometer afstand van Tsjernovzy, zou zich eind juli een ongeluk hebben voorgedaan. Daar bij zouden de schadelijke stoffen als een 'zure regen' op de Oekraïen se stad zijn neergedaald. Een andere theorie is dat thalli um wordt gebruikt in benzine, om dat er sinds lange tijd geen benzine met een hoog octaangehalte meer verkrijgbaar is. De meeste gezin nen, waarbij de vergiftiging werd geconstateerd, hebben een auto of wonen in de buurt van een grote garage. De ziekte heeft veel paniek in de stad veroorzaakt, aldus Literatur- naja Gazeta. Met 'bitterheid' stelde het blad vast dat de kinderen uit Tsjernovzy in hun nieuwe woon plaats niet door scholen worden opgenomen wegens hun vergifti ging. Terwijl het parlement van Estland i ten over de voorstellen van Moskou v monstreerden voorstanders van een bouw. i vergadering bijeen was om te pra- ior wijziging van de grondwet, de- mafhankelijk Estland voor het ge- (foto ANP) JERUZALEM (Rtr/AP) - Het mili tair gezag in Israël heeft vandaag na vijf dagen het uitgaansverbod in de bezette Gaza-strook grotendeels opgeheven. Niettemin zijn in het gebied, evenals op de westelijke Jordaanoever, de militairen nog al tijd in verhoogde staat van paraat heid. De maatregelen zijn getroffen met het oog op de dinsdag in Al giers uitgeroepen onafhankelijke Palestijnse staat. BRUSSEL De Brusselse politie agenten zouden vandaag weer aan het werk gaan na tien dagen ge staakt te hebben, maar het is de vraag voor hoe lang. De beloften waarmee de Brusselse burgemees ter Brouhon hen dinsdag wist over te halen weer te gaan werken blij ken namelijk van geen enkele waarde. door Hans de Bruijn Gistermiddag demonstreerden 5.000 politieagenten uit het hele land voor hoger loon, betere werk omstandigheden en meer perso neel. Het was een rustige demon stratie van ongewapende agenten, waarbij vooral minister Tobback (binnenlandse zaken) het moest Tobback weigert namelijk toe stemming voor de toezeggingen die de Brusselse burgemeester dinsdag deed. Hij beloofde de poli tiemensen een loonsverhoging van 20.000 frank (1.100 gulden) brut» per maand, wat op ongeveer 7000 frank (385 gulden) netto uitkomt. Maar Brouhon mocht dat helemaal niet beloven. Weliswaar kunnen in België de gemeenten zelf de arbeidsvoor waarden voor hun politiepersoneel vaststellen, maar Brussel heeft ge woon geen geld. De benodigde mil joenen zouden dus uit de nationale schatkist moeten komen en daar toe is minister Tobback helemaal niet bereid. 'Als de Brusselse gemeenteraad dit voorstel maandag goedkeurt dan moet ik het vernietigen. De stad Brussel heeft 85 miljard frank (4,6 miljard gulden) schuld en is in feite failliet. Ik moet dus wel ingrij pen als mensen die compleet aan de grond zitten met zulke fantasie- en komen". Ook de Belgische politiebonden zijn niet gelukkig met het plan van Brussel, omdat het tot felle reacties zou kunnen leiden bij politiemen sen in minder gulle gemeenten. Als ook Tobback echter niets voor de agenten dqet, gaan zij volgende week wellicht weer in staking. Vandaag stopten de politiemen sen met staken, maar zouden de Belgische douaniers ermee begin nen. Zij hebben dezelfde eisen als de agenten. Het gaat vooralsnog om prik- en stipheidsacties, maar die zullen voor grote problemen aan de grenzen kunnen zorgen. LEVERKUSEN - Een groep Westduitse skinheads liep schreeuwend door Leverkusen. Een van hen zwaaide met een ha- kenkruisvlag. Een withete Ne derlandse inwoonster van die stad protesteerde, waarop de skinhead riep: "Hitier zou van mensen als jij zeep hebben ge maakt". De vrouw deed aangifte en kinderrechter Reiner Kotting veroordeelde de neo-nazi tot 500 mark boete. Verder moet hij het dagboek van Anne Frank lezen en een uittreksel van 15 bladzij den maken. door Hans Hoogendijk Het bericht ging de hele we reld over. Rechter Kotting is er zeer verbaasd over: "Als kinder rechter heb ik nu eenmaal de mo gelijkheid ook pedagogische straffen op te leggen". "Ik heb dat al eerder gedaan. De laatste keer bij een jongen die in een voetbalstadion 'Sieg Heil' riep. Ook hij moest Anne Frank kopen en ik moet zeggen het heeft geholpen. Zijn uittreksel was zeer bevredigend". Kotting: "Het zal overigens nog minstens een maand duren voordat ik het verslag van deze skinhead krijg. Hij kan namelijk in beroep gaan. Maar mocht dat niet het geval zijn en weigert hij het boek te kopen of staat zijn uittreksel mij niet aan, dan heb ik andere middelen om hem on der druk te zetten. "Trouwens, het moet met de hand geschreven zijn. Overigens heb ik veel respect voor die Ne derlandse mevrouw. Per slot van rekening wil dit soort jongeren nog wel eens gewelddadig wor den, maar zij liet zich er niet door afschrikken". Kinderrechter Reiner Kotting vindt zijn straffen niets bijzon ders, maar uit het feit dat hij vanuit binnen- en buitenland om reacties wordt gevraagd, blijkt wel dat velen daar anders over denken. In sommige wijken en vluchte lingenkampen in de Gaza-strook. zo verklaarde een Israëlische leger- woordvoerder, is het uitgaansver bod nog altijd van kracht. Ook op delen van de westelijke Jordaanoe ver houden Israëlische soldaten toegangs- en uitgaanswegen geslo ten. Blijft de situatie rustig, zo zei generaal-m^joor Mordechai, dan zal het aantal militairen in de door Israël bezette gebieden tot 'nor maal' worden teruggebracht. Gisteren daagden Palestijnse tie ners de Israëlische bezettingstroe pen in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoever uit met nationalistische liederen, met ste nen en met brandende autoban den. In Gaza Stad en in Khan Yunis werden in totaal acht Palestijnen neergeschoten. Volgens woordvoerders uit zie kenhuizen werden de enkele jon geren neergeschoten, omdat ze uit gaansverboden negeerden, terwijl anderen gewond raakten nadat ze stenen naar Israëliërs hadden ge gooid. Intusen hebben de Israëlische te levisie- en radiostations opdracht gekregen de verslaggeving over de vergadering van de Palestijnse Na tionale Raad in de Algerijnse hoofdstad Algiers tijdelijk te be perken. De autoriteiten hebben dit besloten om te voorkomen dat de toespraken van de PNC tot rellen zouden leiden in de bezette gebie den. Omroepjournalisten vochten het besluit van de autoriteiten aan en noemden het 'politieke cen suur'. Zij dreigen met een protest staking. Volgens hoofdredacteur van de televisie Yair Stern gold het besluit alleen de verslaggeving op dins dag. De redevoering van Arafat en de Palestijnse onafhankelijkheids verklaring mochten niet worden uitgezonden. Ook reacties van Pa lestijnen op de bezette Gaza-strook en Westelijke Jordaanoever moch ten niet worden uitgezonden. In verscheidene steden werden dins dag de elektriciteit en de telefoon lijnen afgesloten, zodat niemand lnaar de radio of televisie kon luis teren of kijken. De onafhankelijke Palestijnse staat is onmiddels door 23 landen erkend: Algerije, Bahrayn, Iraq, Jordanië, Kuwayt, Libië, Maureta- nië, Marokko, Qatar, Tunesië, Saudiarabië, Noord- en Zuidje- men, de Verenigde Arabische Emi raten, Bangladesh, India, Madagas car, Malaysia, Pakistan, Turkije, Indonesië, Joegoslavië en Nicara gua. Egypte heeft geen diplomatieke erkenning uitgesproken, maar ge zegd het Palestijnse besluit volle dig te steunen. Volgens zegslieden van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken weerhoudt al leen het feit dat de onafhankelijke staat geen gedefinieerde grenzen heeft de regering in Cairo van for mele erkenning. ADVERTENTIE Goedhart voor een topmerk keuken Verkiezingen Pakistan Goedhart voor een kookklare oplevering van uw keuken Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter - elektricien - tegelzetter en overige vakmensen. LAHORE De toekomstige en eerste vrouwelijke premier van Pakistan, Benazir Bhutto (35), staat voor een enorme taak. De proble men van het land zijn gigantisch: de nationale eenheid wordt be dreigd door etnische spanningen; de economie is een puinhoop, en aan de noordgrens woedt steeds heviger de Afghaanse burgeroor log. Staatslieden van groter kaliber hebben zich aan kleinere klussen vertild. door Peter van Nuijsenburg Veel tijd om resultaten te boeken zal haar niet zijn vergund. 'Witte broodsweken' in de Pakistaanse politiek zijn meestal van korte duur. Haar politieke tegenstan ders, die een moeilijk te verkrop pen nederlaag moeten slikken, zul- Benazir Bhutto. in 1977 ten slotte tot ingrijpen *ui- hfJ .vestigen van een dictatuur len niet nalaten te wijzen op de cha- d,e elf Jaar heeft geduurd. tijdens de haar vader Zulfikar Bhutto het land in de jaren '70 heeft Benazir heeft gestort. Deze chaos noopte het le- verkiezingscampagne alles gedaan om haar tegenstanders bij voorbaat dit wapen uit de hand te slaan. De door haar geleide Pakistaanse Volkspartij (PPP) van nu is niet de zelfde als die van elf jaar geleden. De party is naar het centrum opge schoven. Op de kandidatenlijst stonden figuren die moeiteloos voor de concurrerende Alliantie van de Moslimbond (IDA) en acht kleinere partijen kandidaat had den kunnen staan. Dé verschillen tussen beide partijprogramma's zyn alleen interessant voor acade mici. Bovenal predikte Benazir de verzoening, al ging dat haar aan het slot van de campagne wat moeilij ker af. Juist door deze handreiking aan de gevestigde orde dreigt het ge vaar dat ze zich van haar traditione le achterban, de kansarmen, zal vervreemden. Zy lykt zich van dit gevaar bewust: "De verwachtingen zyn hooggespannen en de kansen op teleurstellingen groot", zei ze deze week in een interview met de ze krant, zonder aan te geven hoe ze dit dilemma zal oplossen. Binnen twee jaar zal zij volgens waarnemers kleur moeten beken nen. Het verzoenen van elkaar be strijdende krachten, de gevestigde orde en de naar verandering snak kende bevolking, zal niet langer dan die periode van twee jaar mo gelijk zijn. Niemand weet wat er zal gebeuren als ze die keuze maakt en wat in dat geval het leger zal doen. •8B5 sloopwerk 'oodgieterswerk Goedhart ook voor een betaalbare keuken Keuze uit ruim 40 keukenopstellingen in diverse merken van 3000,— tot 30.000,- Cynici menen te weten dat Bena zir van de militairen twee jaar haar gang mag gaan. In die periode zal ze door haar gebrek aan ervaring en leiderskwaliteiten de zaak in het honderd laten lopen, waarna het le ger voor eens en altijd met de Bhut to's zou afrekenen. Voorlopig heeft de stafchef van het leger gezworen de uitslag van de verkiezingen te respecteren en de politiek aan de politici over te laten. Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingsti|den: 8 30-12 30 uur - en 13 30-17 30 uur Zaterd 10 00-16 00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5