Hardere acties bij politie in de maak 'We weten niet wat er nog op ons 9 Transplantatie binnenkort op kosten van ziekenfonds Breuk dreigt tussen bonden Eigen bijdrage rechtshulp treft vooral middengroep Studenten dreigen Deetman MANUEL CA NOVAS DEN HAAG (GPD) De politiebonden vinden het bod van het kabinet om voor twee jaar af te zien van de bezuinigingen op de ongemakkentoeslag veel te mager. De Nederlandse Politiebond (NPB) verwierp gisteravond het bod al en heeft hardere acties aangekondigd. DEN HAAG (GPD/ANP) - Organi saties van advocaten en rechts hulpverleners hebben gisteren tij dens een hoorzitting in de Tweede Kamer forse kritiek geuit op het voornemen van minister Korthals Altes (justitie) de eigen bijdrage voor rechtshulp te verhogen. De minister wil de verhoging doorvoeren voor mensen met een inkomen tussen de 40.000 en 60.000 gulden per jaar. Volgens de organi saties blijkt uit onderzoek dat deze inkomensgroep nu al vaak om fi nanciële redenen afziet van gerech telijke procedures. De mensen aan de onderkant, noch die aan de bovenkant van de schaal laten zich weerhouden hun gelijk te halen bij de rechter: de eerste groep valt in de rechtsbij- standsregeling, de tweede heeft een ruimer inkomen. Het zijn juist de middengroepen, wier eigen bij- drage nu nog op kan lopen tot 560 en straks tot 1425 gulden, die gedu peerd worden. Doordat een grotere groep men sen meer moeten betalen voor de rechtshulp, bespaart Korthals Al tes 9,5 miljoen gulden. Een deel de ruim 29 miljoen gulden aan bezui nigingen die de bewindsman moet doorvoeren. Mr. Wackie Eysten, deken van de orde van Advocaten, verweet de minister dat deze "het gerechtsge bouw afbreekt". Zonder nadere motivering streept Korthals Altes posten van zijn begroting; een wel zeer eenvoudige wijze van bezuini gen, meent Wackie Eysten. Hij deed de maatregelen af als een ver kapte prijsmaatregel. "Het gaat hier slechts om een rekensom". Aangevoerd werd dat, terwijl de overheid steeds meer regels ont werpt, de weg naar de rechter om die regels aan te vechten steeds moeilijker gaat worden. De recht zoekende en dan juist de zwakkere, wordt geconfronteerd met 'zware' tegenstanders: overheid, woning bouwverenigingen, bedrijfsleven. Hoewel het overleg van gisteren feitelijk is mislukt, komen minis ters ^n bonden maandag opnieuw bijéén. Dan zullen de bonden for meel antwoord geven op de voor stellen van het kabinet. De NPB zal, als het bod onveranderd blijft, haar leden oproepen tot werkon derbrekingen van 24 uur. Die werkonderbrekingen zouden in een estafette opeenvolgend door het hele land moeten worden ge houden. De christelijke politiebond ACP neemt morgen een besluit over het bod, van de ministers. ACP-voorzit- ter Koffeman reageerde verbijs terd op de aankondiging van zijn collega Van der Linden dat de NPB tot hardere acties overgaat. "We zijn de afgelopen weken gezamen lijk opgetrokken, hebben alles in harmonie gecoördineerd. Nu moet ik via de media horen dat de NBP het actiemodel zelfs al heeft geko zen zonder ons erin te kennen. Dit is geen goede zaak voor de politie". Koffeman wil niet spreken van een breuk tussen de ACP, de groot ste van de twee, en de NPB. "Maar wat de ministers Van.Dijk en Kort hals Altes niet is gelukt, namelijk het uiteenspelen van de bonden, is nu een feit". Tijdens het overleg gisteren zeg den de politieministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) een bedrag toe van 50 miljoen gulden voor een periode van twee jaar. In de tussentijd moet onderzoek worden gedaan naar een nieuw systeem voor de functie waardering op basis waarvan de sa larissen vanaf 1991 opnieuw kun nen worden vastgesteld. In Groningen namen enkele duizenden studenten deel c monstratie tegen het onderwijs van minister Deetman. Minister Van Dijk suggereerde dat het bod een aanzienlijke sala risverbetering inhoudt. "De poli tiemensen gaan er zo'n 600 gulden per jaar op vooruit", zei de be windsman. In werkelijkheid bete kent het aanbod alleen maar dat de voorgenomen bezuiniging, die de gemiddelde politieman zo'n 600 gulden per jaar zou kosten, niet doorgaat. NPB-voorzitter Leen van der Linden deed de suggestie van de minister af met 'verlakkerij'. De bonden eisen een bedrag van tenminste 50 miljoen gulden om het loon van alle politiemensen met twee periodieken op te trek ken. Het kabinet voelt daar niets voor. "De ministers hebben gezegd dat hun bod van twee keer 25 mil joen gulden een eindbod is", aldus Van der Linden. "We hebben echt het dubbele nodig om met een re delijk verhaal thuis te kunnen ko- De NPB is niet bang voor juridi sche stappen tegen de aangekon digde werkonderbrekingen. De ac ties zullen volgens Van der Linden zo verantwoord mogelijk verlopen. "Net als afgelopen maandag zullen wij de minimale politiezorg waar borgen. De politie zal op uitruk- sterkte paraat zijn". ACP-voorzitter Koffeman sprak de hoop uit dat de ministerraad morgen zich opnieuw beraadt op de mogelijkheid om de bonden te gemoet te komen. "We zijn niet veel verder dan we al wisten. Er zit nog steeds een aanzienlijk gat tus sen onze eisen en het aanbod van het kabinet". De bewindslieden hebben de bonden overigens ook niet kunnen geruststellen met betrekking tot de plannen tot overplaatsing van 2600 politiemensen. Het kabinet heeft daarover nog geen standpunt inge nomen. Wel zegden de ministers grote de- toe, dat er in ieder geval geen ge- (foto anp) dwongen verhuizingen zullen plaatsvinden. De twee bruinvissen die ruim een halfjaar in het Har- derwijkse dolfinarium hebben vertoeft, zijn sinds giste ren terug in hun element: de Noordzee. De dieren wer den in maart ziek aan de Noordnederlandse kust ge vonden, samen met een derde bruinvis die het 'aan wal' niet redde en stierf aan de gevreesde vlekziekte. Aanvankelijk was het de bedoeling om de dieren al half juni terug te zetten. Dat is niet gedaan vanwege de massale zeehondenziekte van dat moment. Uit zeker heid. zijn de twee bruinvissen, Petra en Marcel, ingeënt met het inmiddels ontwikkelde serum tegen die hon denziekte. Daarna werden ze, even ten noorden van Vlieland, weer toevertrouwd aan het zeewater. (foto ANP) Ruilhart rekt leven gemiddeld met 12 jaar DEN HAAG (ANP) - De Landelij ke Studenten Vakbond (LSVB) heeft minister Deetman (onder wijs) een ultimatum gesteld voor een gesprek over het onderwijsbe leid. De minister zou vóór vanmid dag moeten reageren op dit ver zoek, anders zullen de studenten Deetman opzoeken. Woordvoerder Poelgeest van de studentenvak bond heeft dit meegedeeld. De minister heeft niet gerea geerd. Volgens de LSVB toont de staking van 200.000 studenten aan dat minister Deetman persoonlijk moet gaan praten met de studen tenvakbond. De dagelijkse demon straties in het land trokken giste ren ongeveer 15.000 studenten, zei Poelgeest. Binnenland kort Afvalruil De provincie Limburg heeft in principe geen bezwaar tegen een ruil van afval met de provincie Zuid-Holland. Limburg zou huis houdelijk afval uit Zuid-Holland moeten opnemen, terwijl Limburg verontreinigde grond in Zuid-Hol land kwijt zou kunnen raken. Zuid- Holland zit tijdelijk met een teveel aan huisvuil, tot de komst van een nieuwe verbrandingsinstallatie. Dienstplichtigen Dienstplichtigen krijgen niet de status van ambtenaar. Staatssecre taris Van Houwelingen (defensie) zegt dit in zijn standpunt over een advies van de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK). De raad had aanbevolen de dienst plichtigen wel de ambtelijke status te geven. Volgens de bewindsman is de verhouding tussen overheid en diensplichtige een bijzondere die niet mag worden beheerst door het algemeen geldende arbeids recht. Weijers Het dagelijks bestuur van de Vere niging van Nederlandse Zieken fondsen zal het Tweede Kamerlid S.C. Weijers (59) van het CDA voor dragen als voorzitter van de VNZ. Volgens de bond demonstreer den in Groningen 5000 studenten, in Nijmegen 3000, in Leeuwarden 1500 en in Utrecht 750. In Amster dam omsingelden 4000 studenten het paleis op de Dam waar minister Deetman aanwezig was bij de uit reiking van de Erasmusprijs. Op veel plaatsen zijn de gebou wen van universiteiten en hoge scholen bezet, aldus Poelgeest. De studentenacties en demonstraties tegen het onderwijsbeleid van Deetman gaan in alle steden onver minderd door. Standplaatsruil De Universiteit Twente (UT) stelt een onderzoek in naar de mogelijk heden voor vrijwillige ruil van standplaats bij de korpsen van ge meentepolitie. Het initiatief is af- AMSTERDAM (GPD/ANP) - Zie- komstig van de Hengelose ge- kenfondspatiënten kunnen bin- meentepolitie, zo heeft dit korps nenkort hoogstwaarschijnlijk een desgevraagd meegedeeld. Het harttransplantatie ondergaan op Hengelose korps vindt het onder- kosten van het ziekenfonds. De zoek nodig nu de mogelijkheden Ziekenfondsraad moet er volgende voor doorstroming van het ene week donderdag advies over uit- naar het andere korps van gemeen- brengen. Een concept voor dat ad- tepolitie nagenoeg tot stilstand zijn vies komt vandaag uit- Daarin zit- gekomen. Onder politiemensen ten voorstellen om hart- en ook le- zou grote behoefte bestaan aan het vertransplantaties aan het zieken- verhuizen naar een andere regio, fondspakket toe te voegen, aldus R. Gijselaar namens de Hen- gelose politie. ADVERTENTIE Stoffenshow l§8 Primeur 1989 P. L. WARNARS sinds 1874 van 12 t/m 26 november Noordeinde 23a 's-Gravenhage 070-642835 In opdracht van de Ziekenfonds raad zijn de kosten van de trans plantaties en de resultaten die er mee worden bereikt, onderzocht. Dat onderzoek is verricht door me dewerkers van de Erasmus Univer siteit Rotterdam. Het academisch ziekenhuis van de Erasmus is een van de Nederlandse ziekenhuizen waar harttransplantaties worden uitgevoerd. Ook in het Leidse AZL gebeurt dat. Levers worden over geplant in Groningen en Rotter dam. Tot dusver zijn de transplanta ties betaald uit de pot van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Het ziet ernaar uit dat de gun stige uitkomsten van het Rotter damse onderzoek de Ziekenfonds raad zullen brengen tot het advies om transplantaties, zeer kostbare operaties, in het ziekenfonds onder te brengen. Dat betekent dat de proefperiode waarin harttrans plantaties uit de algemene midde len worden bekostigd, wordt afge sloten en dergelijke operaties op doktersindicatie geheel door het ziekenfonds zullen worden ver goed. Voor de rapportage aan de Zie kenfondsraad zijn de onderzoekers 75 hart- en bijna honderd lever stransplantaties nagegaan. Van de hartpatiënten die een harttranss- plantatie krijgen is 86 procent een jaar later nog in leven. Voor patiën ten die niet worden geopereerd, is dat - gerekend vanaf plaatsing op de wachtlijst - maar 23 procent. Ge middeld worden met een trans plantatie twaalf levensjaren ge- De eerste Nederlandse harttrans plantatie is in juni 1984 uitgevoerd in Rotterdam. Tot eind 1987 zijn er 76 harten getransplanteerd door een samenwerkingsverband van de academische ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam en het Anto- niusziekenhuis in Nieuwegein en een samenwerkingsverband van de academische ziekenhuizen in Utrecht en Groningen. De onderzoekers hebben de kos ten per patiënt voor het eerste jaar na de harttransplantatie becijferd op 135.000 gulden en daarna op 40.000 gulden per jaar. Voor dezelf de patiënten zou, als ze niet konden worden getransplanteerd, per jaar voor 65.000 gulden aan kosten moeten worden gemaakt. De kos ten per gewonnen levensjaar ra men de onderzoekers op ruim 51.500 gulden. De onderzoekers komen ook tot de slotsom dat de kwaliteit van le ven voor de patiënten en hun ge zondheidstoestand na de hart transplantatie duidelijk verbete ren. Desondanks zijn ze nogal eens depressief. De onderzoekers noe men het ook opvallend dat de pa tiënten wel veel actiever worden, maar dat slechts een klein deel van hen na de transplantatie betaald werk doet. En daarbij rijst de vraag of mensen bepaalde procedures, als die niet echt nodig zijn achterwege zullen laten. Behalve voor de gevolgen voor de cliënt hadden de rechtshulpver leners ook oog voor de eigen posi tie die daar onlosmakelijk finan cieel aan verbonden is. Zo vreest de advocatuur moeilijkheden met het incasseren van de eigen bijdra ge en de sociale advocatuur die voor zyn omzet vrijwel voorname lijk is aangewezen op de toege voegde zaken ziet de om*t achter uit lopen. De bureaus voor rechtshulp, die onlangs nog bekendmaakten dat door de bezuinigingen 50.000 rechtszoekenden op straat kunnen komen te staan, zien hun eigen be staan binnen een toch al veel te krap jasje steeds meer gevaar lo pen. Ontlicht met 21 kinderen in Spijkenisse SPIJKENISSE (ANP) - De politie van Spijkenisse heeft een omvang rijke ontuchtzaak met 21 kinderen in de leeftijd van drie tot dertien jaar uit totaal tien gezinnen aan het licht gebracht. De Rotterdamse persofficier mr, H.A.K. Smid heeft dat meegedeeld op een persconfe rentie in het politiebureau van Spijkenisse. Als hoofdverdachte werd al in ju ni een 15-jarige jongen uit Spijke nisse aangehouden. Dat gebeurde naar aanleiding van de aanranding van een 3-jarig meisje. Kort nadat hij was vrijgelaten bleken er bij hem in de buurt meer kinderen verhalen te vertellen die duidden op ontucht. De jongen werd op nieuw aangehouden en een recher cheteam van vier man is sindsdien voortdurend met de zaak bezig. De hoofdverdachte heeft de on tucht met de kinderen bekend en zal zich daarvoor komende woens dag in Rotterdam voor de kinder rechter pioeten verantwoorden. De jongen is onderworpen aan een persoonlijkheidsonderzoek. Hem staat volgens mr. Smid waarschijn lijk een ondertoezichtstelling of een tuchthuisstraf te wachten. De 66-jarige oma by wie hy in woonde en twee buuijongens van 17 en 21 jaar werden aangehouden op verdenking van medeplichtig heid. De drie zijn inmiddels op vrije 'voeten gesteld onder voor waarde dat zij zich niet in Spijke nisse vertonen. Het onderzoek naar hun aandeel duurt echter voort. Volgens mr. Smid Is er over een periode van twee en een half jaar met de kinderen ontucht gepleegd. Hoe vaak dat is gebeurd, valt moei lijk na te gaan. Wel zegt hij dat som mige kinderen vaker door de hoofdverdachte zijn misbruikt dan andere. Geruchten als zou de oma de kin deren mee naar huis hebben ge lokt, worden door de officier ont kend. De kinderen zijn spelender wijs bij de hoofdverdachte terecht gekomen. Ook is niets gebleken van het maken van porno-opna men of een organisatie, zoals som mige ouders vermoedden. Ambtenaren leren leesbaar schrijven VOORBURG (ANP) - Ambte naren van de gemeente Voor burg kunnen vrijwillig op schrijfles in het gemeentehuis. In een cursus van drie ochtenden krijgen ze dan vuistregels aange reikt om leesbaarder te schrij ven. De cursussen zyn een initia tief van voorlichter P. Zuijd- geest. De Voorburgse gemeente ambtenaren zijn volgens hem en thousiast. Er hebben er al veertig aan de eerste twee cursussen deelgenomen. Voorburg heeft, afgezien van de mensen in het onderwijs, ongeveer 400 in dienst. Consument moet meer betalen voor zuiver drinkwater DEN HAAG - De consument moet meer gaan betalen voor zijn - zuivere - drinkwater. "Het is ge woon nodig dat iedereen meebe taalt aan de verbetering van het milieu", zegt ir. R.H.F. Kreutz, se cretaris Grondwaterbeleidsgroep van de Vewin. "En er moet nu geen ruzie komen tussen de consument en de waterleidingbedrijven, ter wijl de oorzaak ergens anders ligt". door Anje Romein De Vewin, de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbe drijven in Nederland, moet nood- Het algemeen bestuur beslist vol- gedwongen de prijs van drinkwa- gende week over deze kandidatuur ter verhogen om de bouw van zui- en de algemene vergadering vol- veringsinstallaties te kunnen be- gend voorjaar. De kandidaat-voor- kostigen. Die moeten er komen, zitter heeft zich in de afgelopen z i gevaarlijke stoffen, die op s tien jaar in de Tweede Kamer be- mige plaatsen in grond- en opper- ziggehouden met volksgezondheid vlaktewater gesignaleerd zijn, te sociale zaken. Kernongelukken 1 deel Het grondwater is voor e< vervuild door het gebruik van be- •e milieuministers van Nederland strijdingsmiddelen in de land- i Groot-Brittanië, Nijpels en Lord bouw. Milieuminister Nijpels deel- |aithness, hebben in Den Haag de gisteren dan ook mee dat er niet ;n tweezijdige overeenkomst on- meer bestrijdingsmiddelen in het dertekend om elkaar vroegtijdig te drinkwater terecht mogen komen. Kruetz: "Het is nooit te achterhalen of boer A of boer B verantwoordelijk is voor de schadelijke bestrijdingsmiddelen". (foto gpdj waarschuwen in het geval nucleair ongeluk. Ook wordt overeenkomst uitwisseling v« formatie tijdens dergelijke onge- De hoeveelheid stoffen die wel r de gen voorkomen, wil hij laten afhan- in- gen van hun afbreekbaarheid. Kreutz: "De overheid moet dus- lukken vastgelegd. Groot-Brittanië danige regels opstellen dat land- heeft al ^dergelijke overeenkom- bouw en industrie overgaan op in die kringen, maar het kan wel. Voor veel teelten is er al een alter natief. Mischien wordt dan het vlees wel weer duurder, maar het is een zuiverder manier van denken om het probleem aan de bron aan te pakken". Nijpels De Vewin is niet ontevreden over de houding van minister Nijpels in deze kwestie. De vereniging wordt behoorlijk door hem ondersteund en hij streeft naar strengere regels voor het gebruik van bestrijdings middelen. Daarmee in de wielen rijdend van landbouwminister Braks. "Als Braks zegt 'Ik heb hier niks mee te maken' dan blijven de bestaande criteria vaststaan. Maar er zijn echt drastische maatregelen nodig, liefst zelfs een verbod op ge bruik van die schadelijke stoffen", zegt Kreutz. Populair onder de waterzuive raars is het idee een nieuw bestrij dingsmiddel pas toe te staan, als de fabrikant er een analysemethode bijlevert, om te zien hoe de pestici de gezuiverd kan worden. Dat is van veel yiiddelen nog niet be kend. Maar zover is het nog niet en om de peperdure zuiveringsinstal laties te kunnen bekostigen, moet de consument betalen en niet de_ vervuiler zelf. Kreutz: "Het is nooit te achterhalen of boer A of boer B verantwoordelijk is voor de scha delijke bestrijdingsmiddelen". Dat is wel het geval met de grote vervuiler van het oppervlaktewa ter, BASF uit Duitsland. Lozingen van deze chemische fabriek komen in de Rijn en zo onafgebroken in Nederlands oever- en oppervlakte water. Maar ook deze vervuiler kan niet direct aansprakelijk gesteld worden "omdat de Duitsers zich houden aan de EG-richtlijnen. Nu stappen we naar de rechter om aan te tonen dat wij schade lijden aan die wetgeving. BASF veroorzaakt schade, waardoor wij zuiveringsin stallaties moeten bouwen. Dan moeten ze die ook betalen", aldus Kreutz. Voordat zo'n procedure rond is, zijn we al weer een paar jaar verder, getuige de processen rond de zout- lozingen van Franse kalimijnen. Maar "als BASF vandaag nog een halt toegeroepen wordt, is morgen het oppervlaktewater een stuk schoner". Dat ligt anders met de vervuiling door landbouwtoepassingen, zoals bestrijdingsmiddelen (50 procent) en overige toepassingen (50 pro cent), zoals houtverduurzamings- middelen en verven. Deze vormen van vervuiling komen pas na 10 tot 20 jaar boven water Kreutz: "In Nederland wordt soms water gewonnen dat 100 jaar oud is. De middelen die we nu in het water vinden, zijn er vaak lang geleden in terechtgekomen, toen er ~nog geen rekening werd gehouden met eventuele risico's. Dat bete kent dus ook dat de lozing van stof fen van nu, een latere generatie geld kan gaan kosten. We weten ook niet wat er allemaal nog voor stoffen op ons afkomen. Zuive ringsinstallaties moeten er dus nu komen, om zuiver grondwater te houden en om geen 'milieu-erfenis' na te laten". Maar ook die installaties zyn niet onfeilbaar. Het is nooit zeker of alle stoffen er wel uitgehaald worden. Toch „moet drinkwater zonder eni ge verdenking van verontreiniging gedronken kunnen worden. Wy mogen het vertrouwen van de con sument in de openbare watervoor ziening niet schaden", zo besluit Kreutz. GRONDREINIGING - In Emmen is met succes een voor Nederland nieuwe reinigingsmethode voor vervuilde grond uitgeprobeerd. Het gaat om een techniek waarmee giftige stoffen uit de bodem wor den gezogen, voordat zij het grond water bereiken. In vijf maanden is zo 76 kilo zogenoemd ,per' (tetra- chlooretheen), afkomstig van een voormalige wasserij, uit de bodem berwijderd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3