9 Soekarno wist niet van communistische coup' 'Ons grootste probleem is de angst van mensen' Interview Pastores in Leiden eo: steun anti- apartheidscoüecte Nieuwe voorzitter internationale smaakstoffenindustrie: Dochter ontkent beschtddigingen "Wij werden volledig verrast door de de coup'zegt de dochter van Soekarno. JAKARTA "Als mijn vader tevoren op de hoogte was geweest van de communistische staatsgreep, waarom heeft hij dan zijn kinde ren niet eerst in veilig heid gebracht". Met dit argument bestrijdt de 38-jarige dochter van wijlen president Soe karno, Rachmawati, de beschuldigingen dat haar vader betrokken was bij de mislukte staatsgreep van de PKI, de Indonesische commu nistische partij, in sep tember 1965. Bij de mis lukte coup werden zes Indonesische generaals door leden van de PKI ontvoerd en vermoord. door Bob Mantiri In zijn boek 'Siapa Menabur An- gin, Akan Menuai Badai' (Wie wind zaait zal storm oogsten), toont journalist en ex-inlichtin gendienstman Sugiarso Surojo aan de hand van de documenten en uitspraken van Soekarno aan dat Indonesië's eerste staats hoofd tot over z'n oren betrok ken was bij de coup, die werd neergeslagen door generaal Soe- harto, de tegenwoordige presi dent. Maar de Indonesische rege ring heeft tot dusver Soekarno officieel nooit veroordeeld, noch bewust zijn betrokkenheid bij de PKI-coup willen aantonen. "Bij alle verhoren", zo zegt generaal Soemitro, ex-legerchef en voor malig bevelhebber van het com mando voor orde en veiligheid (Kopkamtib), dat belast was met de uitroeiing van het communis me, "is met opzet daarover niet gepraat". "Indonesië", zegt Soemitro die jaren terug zijn machtige positie kwijtraakte na een verloren machtsstrijd, "is nog bezig vorm te geven aan zijn eigen geschie denis. Soekarno speelde daarin een belangrijke rol als schepper van de revolutie en grondlegger van de Pancasila, de filosofie achter de Indonesische staat. We hebben niet de intentie om de wereld te vertellen dat Soekarno fout is geweest", meent generaal Soemitro. Ontmaskering Soemitro die ondermeer hoofdredacteur is van het presti gieuze tijdschrift 'Technologie en militaire strategie', wordt al gemeen beschouwd als de woordvoerder van de legertop. Het boek van Sugiarso dat vol gens welingelichte kringen tot stand is gekomen met medewer king van de binnenlandse veilig heidsdienst en is gedrukt met de stilzwijgende goedkeuring van president Soeharto, lijkt naar de mening van Rachmawati, erop te wijzen dat de regering op infor mele manier Soekarno voor het volk wil ontmaskeren als de gro te boosdoener. Maar volgens generaal Soemi tro moet het boek vooral een waarschuwing zijn voor de jonge generatie leiders die sleutelposi- Een groot aantal pastores van kerken in Leiden en omgeving heeft zijn naam gezet onder een oproep aan de kerkledern om de anti-apartheidscollecte van 21 tot 26 november in Leiden te steu nen met een geldelijke bijdrage of als collectant. In een verklaring zeggen de geestelijken dat apartheid een onmenselijk en goddeloos sys teem is, dat niet hervormd kan worden, maar moet worden afge schaft. "Vanuit die ervaring roe pen de kerken van Zuidafrika ook de kerken in ons land op een bijdrage te leveren aan de bestrij ding van dat systeem". Als pastores, werkzaam in ver schillende kerken in Leiden en omgeving, verklaren ondergete kenden "deze noodkreet te heb ben gehoord". Zij willen naar wegen zoeken om op de plaats waar zij staan mensen en organi saties te steunen die zich inzet ten voor verdwijning van het apartheidssysteem. De oproep is ondertekend ach tereenvolgens door: Th. J. van Stekelenburg, J. R. Wolthaus, J. J. van de Born, zuster Epiphania Hoebrigs, A. Th. Kramer, L. E. Sibbald, J. C. A. Wiegmans, J. B. M. Schoonebeek, A. Dronkers, H. J. Pot, G. van Loenen, H. Groenen, K. van Vliet, J. W. M. Boshouwers, A. A. M. Wentholt, H. A. M. Delemarre, J. J. Kooman, J. A. Eekhof, W. de ties bezetten in de veiligheidsap paraten. "De jonge generatie heeft geen benul van wat zich in 1965 heeft afgespeeld. Onder het bewind van Soekarno hebben de communisten kans gezien om zo wel aan de basis als in de top te infiltreren. Het boek", zegt hij tenslotte, "heeft zijn verdienste omdat het het Indonesische volk informeert over wat er precies in 1965 is gebeurd. Anders zouden de mensen niet die mate van waakzaamheid hebben die wij van hen verlangen", stelt de voormalige leger- en veiligheids chef. Rachmawati vestigt evenwel de aandacht op het feit, dat het b'oek is gepubliceerd op een mo ment dat de ontevredenheid on der het volk groeiende is en dat er duidelijk sprake is van een op leving van het soekarnoïsme, vooral onder de jongeren. Dat zou zijn gebleken bij de laatste parlementsverkiezingen. De ver kiezingsbijeenkomsten van haar zus, Megawati, die zich heeft aan gesloten bij de Democratische Partij van Indonesië (PDI) trok ken honderdduizenden mensen. Vrachtwagen Ze ontkent met grote stellig heid, dat haar vader tevoren van de coup heeft geweten. Hoewel de affaire zich 23 jaar geleden heeft afgespeeld, zegt Rach mawati zich de gebeurtenissen nog te kunnen herinneren als de dag van gisteren. "Ik was 15 jaar. Ik herinner me dat het Merdeka- paleis in Jakarta was omsingeld door militairen die ik nog niet eerder op het terrein had gezien. Ik wist meteen al dat wij met een coup werden geconfronteerd. Op dat moment hoorde ik ook het verhaal dat onbekenden de hui zen waren binnengevallen van zes generaals onder wie de leger bevelhebber, generaal Jani, en van de minister van defensie, ge neraal Nasution". Leeuw, J. Mostert, J. van der Hoeven, J. J. Bol, A. W. C. Heijs- ter, G. Stegeman, K. Vegter, H. Wiersinga, H. Poelma, K. de Leede, H. B. van 't Hof, J. Nauta, F. de Haas, J. Voss, A. Kroese, C. van Haasteren, R. da Costa en H. Westera-Franke. (Wie verdere inlichtingen wil, kan het Oecumenisch Werkver band bellen, Oude Rijn 44c, 071- 144965). Leiden. In de lezingenserie 'New Age Tijdsbeeld' spreekt dr. W. J. Ouweneel uit De Bilt morgenavond (vrijdag 18 novem ber) om 8 uur over 'Eén nieuwe wereld één nieuwe mens?' De ze lezingen worden gehouden in de Streekschool aan het Lam- menschanspark 1. Lisse. Het Alphense gospel koor 'His Revelation' treedt za terdagavond, 19 november, om 8 uur op in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan in Lisse. Het koor, dat tien jaar bestaat, heeft een programma van Nederlands- en Engels-talige nummers. Koudekerk. Simon Stelling, organist van de Adventkerk in Alphen aan den Rijn, geeft zater dagavond, 19 november, om 8 uur een concert op het nieuwe Van der Veer-orgel in de gerefor "We werden haastig in een vrachtwagen gezet en naar de vliegbasis Halim gereden waar wij vader ontmoetten. Tegen de avond moesten we weer weg. We werden naar Bandoeng gebracht waar de Siliwangi-divisie zich over ons ontfermde. Als mijn va der tevoren had geweten dat het hoofd van onze paleiswacht en de PKI naar de macht zouden grijpen, dan had hij zijn kinderen toch al veel eerder in veiligheid gebracht", zegt Rachmawati. "Wij werden er compleet door verrast. Mijn vader, die niet in het paleis was maar op de vlieg basis Halim, zei dat hij door het nieuws was overrompeld". Met haar zuster Megawati heeft Rachmawati zich nu in de politiek gestort. Megawati verte genwoordigt in het parlement de PDI, Rachmawati leidt de Soe karno Onderwijs Stichting. Zij rekent zich niet tot de oppositie. "Integendeel", zegt zij, "ik streef naar een samenwerking, zij het wel een kritische samenwer king". Zij vindt dat de militairen die na de val van haar vader de dienst gingen uitmaken in de re publiek, Soekarno niet die be handeling hebben gegeven die hij verdiende als 'leider van de revolutie en grondlegger van de Pancasila', de vijf zuilen waar de Indonesische staat op rust. Die vijf grondbeginselen zijn: geloof in een almachtige God, rechtvaardige en beschaafde mensheid, de eenheid van Indo nesië, democratie geleid door de vrijheid van overleg en sociale rechtvaardigheid voor het gehele Indonesische volk. Volgens haar hebben de auto riteiten Soekarno toen hij ziek was, bewust geen volledige me dische behandeling gegeven. "Ze hebben hem langzaam aan dood laten gaan". Vrijheid Rachmawati is overigens van meerde kerk van Koudekerk aan den Rijn. Jodendom De hervormde Raad voor de verhouding van Kerk en Israël wil in de kerkorde duidelijker aangeven dat de Nederlands Hervormde Kerk het gesprek met het jodendom zoekt. Hij stelt de synode voor, in het kerkorde- artikel dat betrekkiing heeft op het gesprek met het jodendom, de term 'messias' te gebruiken "omdat voor joden én christe nen, zij het niet op gelijke wijze, de vraag naar de messias cen traal staat". "Als de kerk belijdt dat zij mét de joden mag delen in de ver wachting van het Koninkrijk Gods, dan moet ze over de in houd van die verwachting juist, het gesprek met de joden zoe ken. Dat daarbij de vraag naar Jezus Christus als de messias centraal staat, zal voor joden en christenen gelden". De raad ziet het niet langer als zijn taak, in Nederland en daar buiten onder de joden het evan gelie te verkondigen. Daarvoor komen twee andere taken in de plaats: toerusting van kerkelijke gemeenten voor het gesprek met joden en bestrijding van het anti mening dat de uitleg die de Nieu we Orde geeft aan de vijf Sila's wezenlijk verschilt met de inter pretatie van haar vader. "De vijf beginselen worden door de hui dige machthebbers gebruikt om de heerschappij in stand te hou den, terwijl Soekarno de Panca sila als een instrument zag om de Indonesische mens in al zijn fa cetten te laten ontplooien", zegt Zij zet ook vraagtekens achter de legimiteit van het huidige lei derschap. Volgens haar hebben de militaire autoriteiten op on grondwettelijke wijze de macht ontfutseld aan haar vader. De brief die de toenmalige generaal Soeharto ter ondertekening aan president Soekarno voorlegde, was volgens haar slechts een op dracht van Soekarno als opper bevelhebber van het leger aan een ondergeschikte om de orde en veiligheid te herstellen en moest niet worden gezien als een overdracht van de macht. Verder is zij van mening, dat het voorlopige parlement des tijds niet de bevoegdheid had om een opvolger voor haar vader te benoemen omdat het niet door het volk was gekozen. "Het was door de Nieuwe Orde samenge steld. De Indonesische grondwet laat een volksraadpleging of refe rendum toe, maar er is van die gelegenheid bewust geen ge bruik gemaakt omdat", zo meent zij, "het volk anders Soekarno weer zou hebben herkozen". Rachmawati gelooft ook stel lig dat als haar vader nog leefde er een heel ander Indonesië was ontstaan. Een Indonesië, zo zegt zij, "dat economisch wellicht achterlijk is, maar waarin de mensen zich in alle vrijheid zou den hebben kunnen ontplooien volgens de door Soekarno ont wikkelde Pancasila-gedachte". semitisme door het inzicht in het wezen en de vormen daarvan te bevorderen. De hervormde synode zal deze voorstellen van de raad voor Kerk en Israël en de commissie voor kerkordelijke aangelegen heden volgende week donder dag bespreken. Het synodebe- stuur steunt ze. Secretaris dr. H. Vreekamp van de raad is 'zeer tevreden' over de manier waarop het syno- debestuur met de raad heeft sa mengewerkt. Hij constateert een 'langzaam toegroeien naar een verantwoorde wijziging van de kerkorde'. Een wijziging die de bereidheid tot gesprek met het jodendom en afstand nemen van zending onder joden beter laat iitkomen. Adoptie van Israël. "Chris tenen moeten Israël als hun broeder adopteren. Alle regerin gen laten de joodse staat in de steek. Als er één hoop is voor Is raël, dan is het dat het christen dom, net als het wereldwijde jo dendom, achter Israël gaat staan. Nee, de Wereldraad van Kerken zal Israël niet adopteren, en het Vaticaan evenmin". Die oproep deed ds. J. W. van der Hoeven, woordvoerder van HILVERSUM - Gezamenlijk zet de internationale smaakstoffenindus trie jaarlijks ruwweg vijf miljard dollar om, ruim tien miljard gul den. Smaakstoffen vinden hun be stemming in ons dagelijks eten, drinken en snoepen. Zelfs de medi cijnen zijn er mee op smaak ge bracht. De internationale organisatie van de smaakstoffenindustrie, de IOFI, heeft onlangs uit haar mid den een nieuwe voorzitter gekozen. Nederland staat kennelijk goed aangeschreven. De afgelopen jaren bekleedde dr. F. Rijkens deze di plomatieke functie namens Quest, bij velen nog steeds beter bekend als Naarden International. Het lijkt wel of voor zijn opvolger niet ver is gezocht. De keuze viel op de 56-jarige Pieter van Berge, de vice-president van de Nederlandse vestigingen van de Amerikaanse reuk- en smaakstoffengigant IFF (International Flavors and Fra grances). Niet zonder betekenis staan op de tafel in de Hilversumse directiekamer behalve een pot met synthetische ham, ook een paar potjes op smaak gebrachte yoghurt. door Evert van Tijn De nieuwe voorzitter houdt wel van een grapje. "Hier zitten de ech te smaakmakers", zegt hij tijdens de rondgang langs de laboratoria, waarbij de aroma's van onder an dere kaaskoekjes, aardbeienjam, vers gebakken brood en gefruite uitjes met elkaar om voorrang strij den. Van Berge weet waarover hij praat. Als vers gekozen voorzitter van de IOFI, mag hij ten slotte wor den beschouwd als 's werelds meest vooraanstaande smaakma ker. "De mensen nemen ons van 's ochtends tot 's avonds in de mond. Het begint met de tandpasta, met mintsmaak, het brood, de dieet- margarine, het meeste beleg, niet de koffie maar wel de koekjes. Kortom, tot en met het tandenpoet sen als de mensen 's avonds weer naar bed gaan", schetst hij de mate waarin de chemische industrie niet alleen in ons dagelijks leven, maar ook in ons intiemste bestaan is doorgedrongen. De IOFI behartigt overigens al leen de belangen van de smaak stoffenindustrie. De geurmakers, hoewel in de regel te vinden onder hetzelfde dak hebben hun eigen club, de IFRA. Van Berge: "Ik ver wacht ongeveer tien procent van mijn tijd aan de IOFI te moeten be steden. Het kantoor staat in Genè- ve, maar dat zegt niet veel. De voor zitter onderhoudt de contacten met de leden, dat zijn de nationale be langenverenigingen, en met de au toriteiten, zowel landelijk als inter nationaal. Dat laatste betreft in de eerste plaats de Europese Gemeen schap, de Raad van Europa en de WHO, de Wereldgezondheidsorga nisatie van de Verenigde Naties. Cijfers De smaakindustrie kwam twintig jaar geleden tot de oprichting van een overkoepelende organisatie. In het begin ging het om eenvoudige zaken, zoals het maken van afspra ken over de technische normen en terminologie en het tegengaan van oneerlijke concurrentie. De politie- rol is achterhaald. De markt is zo veeleisend geworden dat alleen de zeer grote bedrijven zich nog kun nen handhaven. Wat de cijfers betreft, moet Van Berge nog een beetje wennen aan zijn nieuwe functie. "Hoe groot het economische belang van de smaak stoffenindustrie in ons land is, durf ik niet uit mijn hoofd te zeggen. De smaakstoffen beslaan in ieder ge val ongeveer 35 procent van de om zet van IFF-Nederland. De rest be staat uit geurstoffen, parfumerie- grondstoffen. Tachtig procent van de smaakstoffen is bestemd voor de Internationale Christelijke Ambassade in Jeruzalem, giste ren op een Israël-bijeenkomst in Putten. "De gemeente van Chris tus", zei Van der Hoeven, "vindt haar grootste volheid in de leven de relatie met Israël". De Chris telijke Ambassade werd in 1980 opgericht nadat onder Arabische druk de ene na de andere ambas sade uit Jeruzalem naar Tel Aviv was verhuisd. Van der Hoeven gelooft niet dat de Nederlandse ambassade ooit nog naar Jeruza lem zal terugkeren. "Zo slecht is het al met ons land". Volgens deze predikant is de wereld nu getuige van de 'derde thuiskomst' van het joodse volk. De eerste keer kreeg het op de Si nai de Tien Geboden. De tweede keer kreeg het 'bij de geboorte van de messias' (maar de joden zien in Jezus de verwachte mes sias niet red.) het Nieuwe Tes tament. En nu worden de joden uit alle landen terug naar het land van hun vaderen gebracht. "Daarna kan de wederkomst van de Heer worden verwacht. Laat daarom alle joden optrekken naar Jeruzalem, ook Philip Mok". Mok is redacteur van Else vier. Hij was in Putten als gast spreker aanwezig. Er is, volgens Mok, geen spra de export. Voornamelijk binnen Europa". Ze komen vooral terecht in onze voeding. En echt niet alleen in de goedkopere of eenvoudigere vari anten. "Bij het bereiden van voed sel verliest het zijn smaak. Dat weet iedere huisvrouw. Het eten van gisteravond smaakt en ruikt lang niet meer zo aantrekkelijk als het als opnieuw wordt opge warmd", doceert Van Berge. Industrievoedsel vergt nu een maal smaakmiddelen en smaak versterkers. Het gevolg is dat de le vensmiddelenindustrie, met zijn blikken, glazen potten en diep vriesdozen tot de grootste afne mers van de smaakmakers beho ren, of het nu om vanillevla, een ijslolly, een blik sperciebonen, pizza of hamburgers gaat. Van Berge: "Eén ding is van groot belang. Het zijn in meerder heid natuurlijke grondstoffen. We kennen twee soorten, zuiver na tuurlijke smaakstoffen en natuuri- dentieke stoffen. Voor de natuurlij ke stoffen gebruiken we natuurlij ke produkten. Maar sommige na tuurlijke smaakstoffen zijn niet ge schikt voor het doel, waarvoor we ze willen gebruiken. Bijvoorbeeld omdat ze in de oven moeten wor den meegebakken. Door de hoge temperatuur vallen ze uiteen. Dan proberen we die smaakstof na te maken. Dat noemen we natuuri- dentiek. De synthetische stof krijgt precies dezelfde moleculaire sa menstelling als haar oorspronkelij ke natuurlijke zusje". Onschuld Ook de smaakstoffenindustrie rea liseert zich dat niet iedereen even overtuigd is van de onschuld van toevoegingen aan het voedsel. Van Berge: "Het probleem waar we mee kampen, is het wantrouwen van de mensen. Daarvoor is eigen lijk maar één oorzaak: angst voor wat men niet begrijpt. Er wordt veel en ongenuanceerd over ge schreven". Verenigd in de IOFI hadden de smaakmakers ooit hun hoop geves tigd op de invoering van de E-num- mers, de lijst van door de Europese Gemeenschap toegestane voedsel- ke van dat de PLO Israël zal er kennen. "Zoals de PLO het handvest niet heeft ingetrokken, zo heeft het in Algiers ook niet de terreur afgezworen". Mok verge leek Arafat met Hitier. "Ook die sprak over vrede. De leugens zijn nu de wapens van Israëls vijan den". Kerk en buurt Op een dag van de Nederlandse Zendingsraad voor 'binnenland werkers', gisteren in Amersfoort, zei de gereformeerde hoogleraar K. A. Schippers uit Kampen, dat openheid de meest fundamente le missionaire term is. Dat bete kent dat de kerk contact met an dere mensen zoekt niet via lec- tuurverspreiding of straatpredi- king, maar via de behoeften van de mensen. Bij deze openheid ontstaat er een wisselwerking tussen kerk en buurt. De kerk moet de kant van de mensen kie- Deze nieuwe vorm van zen dingswerk sluit, volgens Schip pers, theologisch goed aan bij opvattingen over de 'verkiezing' "Als God de wereld heeft verko zen, dan is de kerk geen doel maar middel. En als God de arme heeft verkozen, dan gaat het om een wereld waar gerechtigheid woont". toevoegingen: kleur- en smaakstof fen, geurstoffen en conserveermid delen. Achteraf bleek dat de ondoor grondelijke nummers de onzeker heid van de consument alleen maar vergrootten. "Dat was niet de be doeling, we hoopten dat duidelijk werd wat er in ons voedsel terecht komt. Ten slotte is alles waarvor een E-nummer is afgegeven getest en veilig bevonden". Een probleem apart vormt de groeiende verdenking dat sommi ge voedseltoevoegingen ondanks toegekende E-nummers wel dege lijke nadelige bijwerkingen heb ben. Vorige week is de consumen tenorganisatie Konsumenten Kon- takt zelfs een actie begonnen tegen de nog steeds groeiende toepassing van vooral de synthetische kleur stoffen, de conserveermiddelen en de anti-oxydanten. Van Berge erkent het bestaan van de onrust. "Ik zal dat niet te genspreken, maar aan de andere kant geloof ik ook niet alles wat ik lees. Ik denk dat de slechte ervarin gen terug te voeren zijn op bepaal de stoffen waar een aantal mensen overgevoelig voor bleken te zijn of onverwacht op reageerden. Zoiets is nooit te voorkomen. Binnen de IOFI zijn we ook niet van plan in die richting gericht onderzoek te gaan doen". Wetgeving Eén van de problemen die daarbij spelen, is het ontbreken van een uniforme wetgeving in de wereld. Van Berge verwacht dat met het in werking treden van de Europese Markt, in 1992, de Europese wetge ving ten aanzien van voedseltoe voegingen op dezelfde lijn komt als die van de Verenigde Staten. Van Berge: "Het zijn minimum normen, elk land heeft het recht zijn eigen normen nog wat scherp er te stellen. Via de IOFI overleg gen we voor dit soort problemen met de Wereld Gezondheidsorga nisatie (WHO). Iedere stof, die wij gebruiken, en in een essence zitten soms wel honderd verschillende stoffen, wordt door toxicologen ge test. We besteden daar erg veel aan dacht aan. Jammer dat er zo weinig erkenning is voor zoveel werk". Schippers noemde vijf voor beelden van modern stadspasto- raat, waar het attent zijn op de noden van mensen het werk be paalt: de Amsterdamse Staats liedenbuurt, de Haagse Schil derswijk, de Rotterdamse Pauluskerk, het Oude-wijk-pas- toraat in Rotterdam en de 'Wel komgemeente' (zoals in Latijn- samerika, waar mensen in een woonhuis worden genodigd voor ontmoeting, bezinning en medi tatie). Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam-IJsselmonde kan didaat D. G. van Noordennen Rotterdam Centrum; aangeno men naar Winschoten (deelwerk) kandidaat J. Hilverda Gronin gen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Maasdijk P. C. Koster Katwijk aan Zee. Van Berge: Het gaat in meerderheid om natuurlijke grondstoffen". (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2