'Gezongen muziek meest interessant' Concerto 85: perfect Lizzy Sara May overleden Frans Hals-manifestatie in 1990 in Haarlem Poëtisch vioolspel Uwe Gronostay, leider Nederlands Kamerkoor AMSTERDAM - "Het Ne derlands Kamerkoor is het meest interessante concert koor dat we op dit moment in Europa hebben", zegt Uwe Gronostay. Hij diri geert het ensemble, waar hij sinds enkele maanden de artistiek leider van is, mor genavond in het Haarlemse Concertgebouw. Zojuist overgevlogen uit zijn woon plaats Berlijn zit hij in een rustige hotelsuite in Am sterdam-Zuid hoog op te ge ven over de kwaliteit van zijn Nederlandse zangers. Hij vindt ze stuk voor stuk 'erstklassisch'. ding i overgesprongen te zijn. Een bas uit het koor, Lodewijk Meeuwsen, ver telt er iets over in het blad van de Vereniging Vrienden van het Ne derlands Kamerkoor: "We hadden met die man een belevenis, zoals x we eigenlijk nog nooit eerder had- Gronostay ontkent dat hy nu de den gehad, tijdens het realiseren y_aste dirigent van het Nederlands groot stuk van Reger, met vereerd". Bewaker de dubbelfuga Ach Hen* strafe mich nicht. Het was een explosie daar in Noord wijk, daar gebeurde het eigenlijk". "We liepen met tranen in de ogen, wat hebben we nou meege maakt. Een voor ons gevoel on zingbaar stuk en daar gebeurde een wonder. Het was van beide kanten, we merkten aan hem dat hij door ons geïnspireerd was, en hij wist ons alles te geven wat we nodig hadden. We waren het er heel snel over eens: Die man moe ten we vaker hebben". door Albert Brüggen Ook Gronostay heeft dat debuut nog vers in het geheugen: "Het was meteen een. buitengewone samen werking. Het koor had zijn vak manschap volledig ingezet. Ik had ervaring met beroepskoren, maar Waarom is juist hij artistiek leider wat ik toen hoorde heeft me zo ver- geworden van dit gerenommeerde rast! Het koor bleek een ongehoor- beroepskoor? Bij zijn debuut met de feeling te hebben voor het laat- het Nederlands Kamerkoor, vorig romantische programma dat w* jaar april in Noordwijk, schijnen er vonken tussen hem en de zangers AMSTERDAM Prins Bernhard heeft gisteren in het paleis op de Dam in Amsterdam aan de weduwe van Jacques Ledoux de Erasmusprijs over handigd. De prijs is toegekend aan de eerder dit jaar overleden Ledoux die conservator was van het Koninklijk Filmarchief in Brussel Aan de prijs is een bedrag van f200 000 verbonden. (foto anp> 'Oude muziek i to 85' bestaande uit Ronald Moelker en Jankees Braaksma (blokfluiten), Mieneke van der Velden en Johannes Boer (viola da gamba), Wilma van der Wardt (violoncel lo), Peter Rikkers (violone) en Vincent van LEIDEN - Tafereel: twee in het zwart geklede heren staan ele gant te wiegen. Achter hen rijst een Egyptische tempel op. Uit hun monden steken blokfluiten die ze met lichtjes zwaaiende armbewegingen nu eens de ene dan weer de andere kant uit ste ken. Om hen heen zitten andere personen; elk met hun eigen mu ziekinstrument. Bovengeschetst tafereel had zó uit een of andere moderne, absurdistische (VPRO by} - kunstrubriek kunnen ko men. Dat was echter niet het ge val: de twee heren waren Jan kees Braaksma en Ronald Moel ker die als engelen zo mooi op hun blokfluiten zongen. De ove rige - strijkende en tokkelende - muzikanten vormden samen met hen het in het Bachjaar 1985 op gerichte 'concerto 85'. Voor de combinatie van instru menten zoals die in dit ensemble voorkomen bestaat slechts één origineel werk: de sonatina uit de 'Actus Tragicus' (Kantate 106) van J.S. Bach. De rest van het programma bestond uit 'authen tiek' bewerkte en gearrangeerde muziek van Bach en tijdgenoten. 'Lenen' bij andere componisten was in die tijd heel gebruikelijk. Het materiaal verwerkte je dan tot een nieuwe compositie. Zo heeft Bach by Vivaldi een con- cert 'geleend' voor twee violen, strijkers en basso continuo om er een orgelconcert van te maken. Jankees Braaksma heeft de kunst van het bewerken bij Bach afgekeken en heeft zijn eigen be werking op het programma ge zet, waarin hij naar een synthese streefde tussen de 'openheid' van Vivaldi en de 'ausgearbeite- te' versie van Bach. Hierin is hij zeker geslaagd. Bekende the ma's kwamen ie een fris en fleu rig jasje (maar wel in barokstijl en niet a la 'Young John Sebas tian') om de hoek kijken. Het hele programma was het aanhoren trouwens méér dan waard! Even is het wennen; moe ten je oren zich instellen op een Brandenburgs concert no 6 met altblokfluiten in plaats van alt violen. De dynamiek van de strij kers moet zich aanpassen aan de beperktere mogelijkheden van de fluiten. Het gehele krijgt een intieme klank. De blazers moe ten het hebben van een ingeto gen lyriek in plaats van uitbun dig 'gestrijk'. In het langzame deel van Handels klavecimbel- concert fungert de aangetokkel- de violone bijna als slagwerk. Door dat de ensembleleden zo gespitst zijn op klankkleur, we ten ze ook een bijzonder clair-ob- scuur te creëren, waarbij de kla vecimbel solo helder oplichtte tegen de warme achtergrond van de begeleiding. Zelfs hun inzetten en hun af- sluitihgen waren staaltjes van perfecte harmonie, zodat ik me van harte aansloot bij het lang durig applaus van de buitenge woon goed gevulde Taffeh-zaal. MONICA SCHIKS Kamerkoor is geworden, zoals abusievelijk in de kranten heeft ge staan. "Mijn taak is de kwaliteit van het koor te bewaken. Dat moet, want het wordt door de gastdiri- genten steeds op een andere ma nier uitgedaagd, moet snel van de ene stijlperiode naar de andere over kunnen schakelen. Welke klank is er bijvoorbeeld nodig voor Sweelinck, voor J.S. Bach, voor be paalde avantgardistische mu ziek?" "Ik wil proberen het brede reper toire met de zangers door te nemen om te zien of er nog klankmogelijk heden te ontplooien zijn. Ik zou het fijn vinden als de gastdirigenten zich met hun vragen en wensen tot mij zouden wenden. Ik heb niet de ambitie en ook niet de tijd voor een chef-functie bij het koor, maar als men mijn hulp inroept kom ik". Gronostay heeft het druk in zijn woonplaats Berlijn, als leider van het uit amateurs bestaande Phil- harmonisches Chor Berlin en als gastdirigent van het RIAS-Kam- merchor, een professioneel koor van de Rundfunk lm Amerikani- schen Sektor. Daarnaast leidt hij de koordirectieklas aan de Staats- hochschule fur Musik in Frankfurt am Main en staat hij regelmatig als gastdirigent voor het Zweedse en Deense omroepkoor. In 1939 werd Uwe met zijn on Duitse achternaam in Hildesheim geboren. "Mijn voorvaders kwa men uit Polen, maar dat is al vier generaties geleden. Gronostay be tekent in het Pools hermelijn, een dier dat veel in Oost-Europa voor komt". Als jongen van 15 is hij al kerkorganist in Braunschweig. Na in Bremen staatsexamen in muziek te hebben gedaan wordt hij daar or ganist, leider van een cantorij en le raar aan het conservatorium voor orgelspel en koordirectie. In 1966 richt hij het Norddeutsche Figural- chor op, een a cappella-koor waar mee hij op toernee gaat en platen maakt. Zijn naam als koorleider wordt zó bekend dat het RIAS- Kammerchor hem als zijn vaste di rigent wil hebben. Uwe verhuist naar Berlijn en maakt van "een ver zameling solisten die niet met maar tegen elkaar zongen" een sonoor ensemble dat door grote dirigenten wordt uitgenodigd. Romanticus "Voor mij is de klank van een koor doorslaggevend" zegt Grono stay met een opvallend klankrijke stem. Hij is zelf geen zanger maar heeft in zijn studietijd enige zangopleiding gehad. "De mense lijke stem vind ik het mooiste in strument dat er bestaat, gezongen muziek is voor mij de meest inte ressante muziek". Gronostay wordt bestempeld als een romanticus. "Ik heb inderdaad veel romantische muziek gemaakt, maar ook de oude muziek ligt mij na aan het hart. Ikhan geen specia list zijn. Muziek uit de renaissance zegt mij persoonlijk niet zoveel. Het is een grootse periode in de muziekgeschiedenis geweest, maar ik ben een 'Musik-Wort-Dra- matiker', voor mij begint het pas met Monteverdi, als het woord een belangrijke rol in de zang gaat spe len". Dat het de Vrienden van het Ne derlands Kamerkoor in Haarlem gelukt is voldoende'abonnees GRONINGEN (GPD) - De schrijf ster Lizzy Sara May is, naar pas gis teren bekend is geworden, zondag op 70-jarige leeftijd overleden. Zij debuteerde in 19,57 met de dicht bundel 'Blues voor voetstappen', die geloofd werd om zijn frisheid en waarin ze duidelijk affiniteit vertoonde met de Vijftigers. Hier na volgde een groot aantal dicht bundels, verhalen en romans met een vaak sterk autobiografische in slag. Voorts schreef ze enkele tele visiespelen en het jeugdboek 'Oom Soes heeft gehuild' (1962). Haar laatste roman 'Wacht u voor de hond' verscheen in 1986 en onlangs kwam de dichtbundel 'Depressio- nisme' uit. De bekendste werken Lizzy Uwe Gronostay, artistiek leider van het vijftig jaar bestaande Neder lands Kamerkoor: 'Voor mij is de klank van een koor doorslaggevend'. (foto GPD) Twaalf buitenlandse critici volgen Nederlands Kamerkoor HAARLEM (GPD) Twaalf vooraanstaande buitenlandse critici vol gen komend weekeinde in Haarlem de verrichtingen van het Neder lands Kamerkoor. De journalisten uit Oostenrijk, de DDR, Hongarije, Frankrijk, Portugal, Spanje en Italië zullen hun thuisfront informeren met het oog op een gezamenlijke tournee van het koor en het Orkest van de Achttiende Eeuw, onder leiding van Frans Brüggen, in het vooijaar van 1989. De kunstkenners worden naar Nederland gehaald als gevolg van een gezamenlijk initiatief van het kamerkoor en het ministerie van buitenlandse zaken. De trip heeft ook ten doel de Europese pers ken nis te laten maken van De Wording, de film van Cherry Duyns. Een derde oogmerk is de promotie van de kersverse nieuwe CD van het Nederlands Kamerkoor waarop de Joannes Vespers van Monteverdi worden uitgevoerd onder leiding van Gustav Leonhardt. Het Nederlands Kamerkoor en het Orkest van de Achttiende Eeuw zullen van 7 tot 27 maart 1989 de Hohe Messe van J.S. Bach uitvoeren in Oostenrijk, de DDR, Hongarije, Frankrijk (Parijs), Portugal, Spanje en Italië. Naar alle waarschijnlijkheid zal er ook een concert in Mos kou worden gegeven. i Westduitsland groot succes had - en 'De blauwe plek' (1979). Het zijn twee autobiografische boe ken die de periode 1917-1947 om vatten en in een sobere taal en vorm een indringend beeld géven van Amsterdamse joodse milieu en van de familie in Duitsland (waar haar moeder vandaan kwam). De relatie tot haar vader, de oor log en het jood-zijn vormen de cen trale thema's in haar werk dat altijd is gewaardeerd door de critici, maar nooit grote bekendheid bij het publiek heeft gekregen. Een ta lent dat onterecht grotendeels in de schaduw is gebleven. „Ik voel mezelf een randfiguur in de schrij verswereld; en dat ben ik ook. Ik denk altijd maar: Ik schryf kamer muziek. Dat heeft ook zijn eigen plek - wat weieens vergeten wordt", zei Lizzy Sara May driejaar geleden in een interview met Ischa Meijer. Die 'kamermuziek' van een schrijfster die eigenlijk danseres had willen worden (de verhalen bundel 'Dansen op het koord' gaat OUDE FILMS - Een particuliere collectie van ruim 300 oude films is bij het veilinghuis L. Gijselman in Amsterdam voor 19.712 gulden ge veild. De films zyn waarschijnlijk alle aangekocht door binnen- en buitenlandse particulieren, aldus een woordvoerder van het veiling huis. De verzameling omvatte onder meer vyftien films van Stan Laurel en Oliver Hardy, alle uit de jaren dertig, en twee films van Charlie Chaplin uit 1917. Deze exemplaren brachten tussen de 110 en 140 gul den op. daarover), blijft doorklinken bij ie dereen die haar werk heeft gelezen. Geen beeldspraak, maar scherpe, bijna fotografische beelden in een voudige droge taal typeren de ro mans en verhalen van Lizzy Sara May, waarin de werkelijkheid vaak nachtmerrieachtig en vervreem dend is, doordat die bepaald wordt door het verleden en de jodenver volging. „Op mijn dertigste ben ik gaan schrijven, gedichten, naar aanlei ding van mijn ongelukkige leven", zei ze in een ander interview enkele jaren geleden. Haar leven werd ge lukkiger toen ze op haar zevenen dertigste haar tweede man en grote liefde, Oscar Timmers ontmoette, maar dat was geen reden om de pen neer te leggen, integendeel. „Ik ben bezeten van mijn werk. Als een boek af is, begin ik direct aan het volgende", zei ze in hetzelfde ge sprek. Een passie die geleid heeft tot een oeuvre dat een bescheiden maar bijzondere plaats in de Ne derlandse literatuur inneemt. Jeroen Bosch ontdekt MILAAN (AP) - In een kerk nabij Milaan is een fresco ontdekt dat waarschijnlijk geschilderd is door Jeroen Bosch. Als de muurschilde ring in de San-Bernardinkapel in derdaad van de hand van de Bra bantse schilder is, zou dat bewijzen dat Bosch, zoals werd veronder steld, tussen 1499 en 1503 een reis naar Italië heeft gemaakt. De muurschildering werd ont dekt toen tijdens de restauratie van de kapel een laag witkalk werd ver wijderd. Volgens de verklaring is Bosch de meest waarschijnlijke schilder er van, „gebaseerd op een serie stylistische, historisch een ge documenteerde karakteristieken De schildering stelt Jezus Christus voor Pontius Pilatus voor. Jeroen, ook wel Hiëronymus Bosch, werd rond 1450 in 's-Herto- genbosch geboren en daar in 1516 begraven. Hij schilderde onder meer 'De Bekoring van de Heilige Antonius' en 'De Zeven Hoofdzon den'. Hij stond niet bekend als een schilder vein fresco's. Van de veer tig werken die aan Bosch worden toegeschreven zyn er slechts vyf gesigneerd en is geen enkel schil derij gedateerd. Als het fresco inderdaad van Jeroen Bosch is, zou dat de theorie bevestigen dat Bosch, die eigenlijk Van Aken heette maar zyn werk als eerbetoon aan zyn geboortestad signeerde met Bosch, tussen 1499 en 1503 naar Italië reisde, waarbij hy Milaan als eerste pleisterplaats aandeed. Drie musea werken nauw samen aan overzichtsexpositie HAARLEM (GPD) - In 1990 krygt Haarlem een zeer omvangrijke overzichtstentoonstelling van het werk van de zeventiende-eeuwse schilder Frans Hals binnen de stadspoorten. Het Frans Halsmu seum werkt voor deze expositie sa men met de National Gallery in Washington en de Royal Academy in Londen. Voor de expositie, die op 11 mei 1990 opengaat, wordt een bezoek van enkele honderdduizen den mensen verwacht. "Het is echt een klapper. Er ko- 88 schilderijen naar Haarlem. De manifestatie valt na het huidi ge jubileumjaar. Het initiatiefertoe werd genomen door de Royal Aca demy in Londen. Toen het Frans Halsmuseum dit jaar werd bena derd om doeken in bruikleen af te staan, stond Snoep onmiddellijk by het Haarlems stadsbestuur op de stoep teneinde te kunnen parti ciperen. Haarlem reageerde meteen. De museumdirecteur: "Die inzet van het stadsbestuur is zeer doortastend te noemen. Een uitstekende daad van grote cultu rele waarde. Ik ben daar heel ge- De doeken van Hals zijn uit de hele lukkig mee. Hier past een hoera." serie wereld afkomstig: Rusland, Ameri ka, Frankrijk, Engeland, Duits land, noem maar op. Er zitten een paar doeken bij die nog nooit hier te zien zijn geweest. Dan moet je bijvoorbeeld denken aan de Fami liegroep uit de collectie van de ban kier Thissen uit Lugano"i zegt een verheugde Derk Snoep, directeur van het museum. De tentoonstelling is samenge steld door Seymour Slive, de inter nationaal bekende Frans Hals-des kundige en hoogleraar aan de uni versiteitvan Harvard. Hij heeft ook drie concerten in het de vorige overzichtstentoonstel- Haarlemse Concertgebouw te ven vindt Gronostay fantastisch. "Het is heel begrijpelijk dat men voor koormuziek publiek moet werven. Koormuziek heeft nu een maal niet zo'n aantrekkingskracht als orkestmuziek. Het is in Duits land precies als in Nederland: er zijn veel amateurkoren die zich graag aan familie en kennissen la ten horen; dat is natuurlijk heel mooi en belangrijk, ken zelden het niveau van de in strumentale beroepsensembles. Het publiek van de amateurkoren ling in 1962 gemaakt. Slive heeft zich uitsluitend laten leiden door de vraag of hij de hoogst mogelijke kwaliteit bijeen kon brengen (al leen de Schuttersstukken uit Haar lem zullen niet worden uitgeleend). Als gevolg hiervan zal de over zichtsexpositie in Nederland nog uitzonderlijker zijn dan die in Lon den en New York. Temeer omdat er veel 'Europese bruiklenen' zyn berei- die niet naar Amerika gaan. de in- Het Frans Halsmuseum werkt aktief mee aan het onderzoek dat nodig is om de ëxpositie kunsthis- dus niet erg verwend. Men moet torisch te onderbouwen. Snoep: duidelijk maken dat "We doen mee aan de catalogus. Er de teit heeft als het Concertgebouwor- Hals, over de relaties met de i Het Haarlems college van B W heeft Snoep vorige week het groe ne licht gegeven, mede gezien de mogelijkheid om de Spaarnestad te promoten. Hans van der Tweel, hoofd culturele zaken van de Spaarnestad: "Dit is zó belangrijk voor de Haarlem. Frans Halsls een echt een van de grote toppers van de Nederlandse schilderkunst. We denken daar internationaal mee te Van der Tweel: "Wy ramen het bezoek in 1990 in op 175.000 men sen; zo'n 2000 per dag. Maar dat is heel normaal bij dergelijke evene menten: In 1962 kwamen er al 270.000 bezoekers op af. Met derge lijke aantallen denkt het gemeente bestuur budgettair quitte te kun nen spelen." Er moet overigens nog een formeel raadsbesluit wor den genomen over het in bruikleen geven van 'Haarlemse Halsen' aan het buitenland. "Deze expositie is een unicum", zegt Derk Snoep. De directeur van het Frans Halsmuseum meent dat grote overzichtsexposities rond Hals ooit nog eens van de grond zullen komen. "Je kunt deze opzet vergelijken met de grote Rem- Portret van werk schilderde Frans Hals rond 1658. (foto ANP) brandt-expositie. Het bijzondere bij Hals is dat hy veel schilderyen op doek heeft gemaakt. Daardoor zijn de bepalingen om zijn werk uitgeleend te krijgen iets minder streng dan ten aanzien van pane- len." Snoep: "Seymour Slive heeft het Frans Halsmuseum gebruikt als sleutel tot het geheel. Toen wij wil lig waren om over bruiklenen te overleggen en bleek dat het niet tot de onmogelijkheden behoorde om de Regenten- en Regentessen-doe ken uit te lenen, is het balletje gaan rollen. Die man is een gedrevene. Hij krijgt heel veel unieke bruikle nen bij elkaar". De stichting Haarlem Promotie en de Kamer van Koophandel staan vanzelfsprekend zeer positief tegenover de komst van de over zichtstentoonstelling naar Haar lem. Daarnaast heeft het museum al vorderingen gemaakt met een aantal sponsors. Bij het opstellen van het publiciteitsplan heeft Haarlem het voordeel dat de Hals expositie gelijk valt met het grote Van Gogh-project dat in 1990 in Amsterdam van de grond zal ko- Snoep: "De organisatoren van de Van Gogh-tentoonstelling, waar een paar mihoen bezoekers op zul len afkomen, zyn bereid om een deel van hun publiciteit te laten sporen met onze p.r. voor de Hals tentoonstelling. De buitenlandse toerist krijgt dan een totaalpakket aan Nederlandse kunst." "Het aardige is ook dat Van Gogh een fors aantal uitlatingen over Frans Hals heeft geformu leerd in zijn brieven", zegt Snoep. De Van Gogh Stichting heeft al een publiciteits-paper doen uitgaan over de komst van de Hals-exposi tie waarin aan de hand van een deel van deze uitspraken van Van Gogh de link wordt gelegd. Snoep hoopt dat bij de opening van de expositie in Haarlem de Hals die in oktober uit het Leer- damse ho(je Van Aerden werd ont vreemd, weer zal zyn opgedoken. De museumdirecteur: "Dat is een ramp. Het is een heel aardig en be langrijk schilderij in de ontwikke ling van de schilder Frans Hals. Een dag voordat het werd geroofd kregen we net de toestemming om het in bruikleen te mogen expose ren in 1990". kest". Op het door Gronostay deze maand te dirigeren programma staan werken van tijdgenoten van Wagner: Schumann, Cornelius, Rheinberger en Meyerbeer. schillende Haarlemse families die hij portretteerde, over de kleding van de geportretteerden. Allerlei nieuwe aspecten zijn bekend ge worden, ondermeer bij de restaura tie van de Schuttersstukken." Christina zingt met mannenkoor Wassenaar/Den Haag In Wassenaar en Den Haag worden op respectief- lijk 12 en 13 december kerstconcerten gegeven ten bate van de vereniging Tesselschade Arbeid Adelt. Gaste van die avond is onder anderen prinses Christina, die als de mez zo-sopraan Christina Guillermo solistische bijdragen zal leveren. De bari ton Marco Bakker zingt ook mee met het Rijnlands Christelijk Mannen koor uit Leiden. De vleugels worden bespeeld door Daniël Wayenberg en Louis van Dijk en op het orgel speelt Dirk OutActeur Paul van Gorcum praat de programma-onderdelen met een kerstverhaal aan elkaar. De concerten in beide plaatsen (de Goede-Herderkerk in Wassenaar en het Muziektheater in Den Haag) hebben dezelfe opzet, alleen in Den Haag komt violist Jaap van Zweden in de plaats van Louis van Dijk en wordt er medewerking verleent door het Katwijks Christelijk Mannenkoor Jubila- De gasten zullen improviseren op eei verse liederen uit het kerstrepertoire. i kerstthema en het koor zingt di- Recital door Theodora Geraets (viool) en Alan Weiss (piano), met werken van Mo zart, Prokovjev. Ysaye en Richard Strauss. Gehoord op 16 november in de Kapelzaal n K&O. LEIDEN Sinds Theodora Ge raets negen jaar geleden het Os car Back vioolconcours won, is ze ook in Leiden geen onbeken de meer. Desondanks bevolkten slechts twintig man de Kapel zaal. De thuisblijvers, die natuur lijk ongelijk hadden, hebben nog één keer de kans om hetzelfde programma te horen en moeten dan (voor straf) aanstaande zon dag naar het Concertgebouw in Amsterdam reizen, waar Theo dora Geraets 's middags de Ne derlandse Muziekprijs zal beha len. Zij is inmiddels tot een muzi kale persoonlijkheid uitgegroeid en kan uit haar viool ook in het fortissimo een zangerige toon ha len. Haar poëtische manier van spelen past misschien niet hele maal bij de Mozart-sonate (K.V. 380 in Es) waarmee ze begon, maar verder in het programma kwam die goed tot zijn recht. De muzikaal niet zo diepgravende solosonate op. 115 van Prokovjev. met zijn barokinvloeden kreeg by Theodora Geraets de vereiste ritmische kracht, terwijl in het langzame middendeel de viool af en toe de volle klank van een cel lo benaderde. Meer nog was er te beleven in het vierde 'Poème' voor viool en piano van de toentertijd beroem de violist-componist Eugène Ysaye, de leraar van Oscar Back, de leraar van Davina van Wely, de lerares van Theodora Geraets! Gepassioneerd maar beheerst speelde ze de grillige figuren en smachtende melodieën, met een prachtig verstild slot in de fla geoletten. Ook heel kleurrijk was de Scriabin-achtige pianopartij, waarin de Amerikaanse, in Bel gië wonende pianist Alan Weiss de verschillende timbres van de orkestinstrumenten wist op te roepen. De pianist was in Mozart wat voorzichtig begonnen maar pakte later meer uit in Ysaye en ook in de Strauss sonate (op. 18 in Es) na de pauze. Van my had de klep van de vleugel in plaats van op de blokjes minstens op de kleine stok mogen staan, want de viool klonk helder genoeg om ge hoord te worden. Ook in Strauss was er een perfect samenspel te horen en heel apart klonk in het middendeel de smeltende toon van de vioolmelodie, omlijst door harpachtige versieringen in de piano. Ook de andere delen werden kleurrijk en overtuigend vertolkt door zowel de pianist als de violiste, die terecht waarde ring kregen van hun selecte pu bliek. FRANK DEN HERDER

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21