LEIDSCH DAGBLAD Grote fusie dagbladen Files door acties Belgische douane Babyspenen voldoen niet aan de eisen Geveltoerist breekt via dak in bij Leidse flats Winkeldiefstal per telefoon aangeven Elsevier en Perscombinatie samen Eén en al bewondering Zege Benazir Bhutto is niet overweldigend IMultiRent LEIDEN - De Leidse politie is de afgelopen dagen geconfron teerd met een spectaculaire reeks inbraken in woningen op de hoogste verdiepingen van flatgebouwen aan de Apol- lolaan. De inbreker, een tenge re man in donkere kleding, laat zich via een touw vanaf het dak omlaag zakken en gaat via de balkons de woningen binnen. Een bewoner van de Apol- lolaan zag de geveltoerist gis teravond bezig om van de vijf de naar de zesde verdieping te klimmen en waarschuwde de politie. De vogel was echter ra zendsnel gevlogen. De politie heeft de omgeving nog uitge kamd maar de insluiper niet kunnen vinden. In de nacht van dinsdag op woensdag is de geveltoerist op dezelfde wijze drie woningen, waarvan de balkondeuren niet op slot waren, binnengegaan. Uit een woning op de zevende etage werd een bedrag van 150 gulden meegenomen. In twee andere flats op de hoogste ver diepingen werden een bont mantel, geld, waardepapieren en sieraden buitgemaakt. Vol gens de politie is de insluiper de afgelopen weken al vaker actief geweest. Proef in Rotterdamse winkelstraat: ROTTERDAM (ANP) - Winke liers van de winkelstraat 'Boule vard Zuid' in Rotterdam kunnen sinds oktober van dit jaar telefo nisch aangifte doen bij de politie van winkeldiefstallen en ander vor men van kleine criminaliteit. In overleg met politie en justitie is daartoe besloten. Het gaat om een door het ministerie van binnen landse zaken gesubsidieerd pro ject. Doel is ervaring op te doen met bestrijding van criminaliteit in winkelcentra. Boulvard Zuid telt 240 winkels en is daarmee een van de grootste winkelstraten in Ne derland. De maatregel blijkt effec tief. Het aantal aangiften door win keliers uit de Rotterdamse winkel straat neemt toe. In 20 gevallen sinds de invoering van de maatregel, is de aangiften geheel telefonisch afgedaan. In an dere gevallen gaat de politie naar de winkelier toe om na zijn tele foontje de aangifte verder in de winkel af te doen. Het bespaart de winkelier tijd en daardoor, zeker in het geval van een eenmanszaak, in komensderving. Hoewel de exacte cijfers pas in februari/maart bekend zullen wor den gemaakt, bestaat als voorlopi ge indruk dat dat de criminaliteit op Boulevard Zuid sinds het begin van het project op alle fronten af neemt. Bovendien is het gevoel van onveiligheid onder de winke liers afgenomen. Uitgangspunt is, aldus project leider R. van Zeijl van de gemeente Rotterdam, de samenwerking on der de winkeliers te bevorderen. De bestaande winkeliersvereni ging werd nieuw leven ingeblazen. De contacten tussen winkeliers, politie en gemeentelijke diensten werden aangehaald. Dat resulteerde onder andere in de aanleg van een systeem, waar mee winkeliers door een simpele druk op een knop elkaar kunnen waarschuwen in het geval zich in winkels iets voordoet. ROTTERDAM (GPD) - De uitgeversconcerns Elsevier en Perscombinatie gaan een nieuwe onderneming oprichten, waarbinnen de grote dagbladen worden ondergebracht die beide bedrijven op de markt brengen. De Perscombinatie in Amsterdam is uitgever van de Volkskrant, Het Parool en Tïouw. Van deze drie maakt alleen de Volkskrant winst. De Nederlandse Dagblad Unie (El sevier) geeft NRC Handelsblad, het Algemeen Dagblad en enkele re gionale dagbladen waaronder Rijn en Gouwe uit. Al deze kranten ren deren. Beide concerns zijn voor de helft eigenaar van het noodlijden- de het Vrije Volk. De totale oplage van alle betrokken kranten be draagt rond 1,4 miljoen exempla ren per dag. De nieuwe onderneming, Neder landse Perscombinatie, zal worden geleid door de huidige topmannen van PC en Elseviers dagbladpoot NDU. De zeggenschap wordt gelijk verdeeld, maar de eigendomsver houdingen worden driekwart Else- .jiei en 'éénkwart PC. I Hoe enkele dochterbedrijven van Elsevier in de nieuwe kranten divisie een eigen plaats kunnen verwerven, zal in het komende jaar I nader worden bekeken. Wat dit sa mengaan betekent voor de Avond bladencombinatie Rotterdam (waarin HW en het Rotterdams Nieuwsblad hun commerciële be- By de grensovergang Meer ont- iangen hebben gebundeld) is nu sjonden vanochtend lange files nog niet bekend. De fusie zal volgens beide partij- in geen nadelige gevolgen hebben r de werkgelegenheid i na VNU en Wolters Samsom, maakte vorig jaar wereldwijd meer dan 163 miljoen gulden winst. In de dagbladsector werken 1744 men sen. De omzet bij Elsevier bedroeg 1,45 miljard gulden; die bij de PC 276 miljoen gulden. De nettowinst over 1987 bedroeg bij Perscombi natie 6,6 miljoen. Deze uitgever heeft 1453 werknemers in dienst. Thatcher en Reagan maakten tijdens het staatsdiner een dansje. <*oto ap> WASHINGTON (AP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft vannacht tij dens een emotionele plech tigheid in het Witte Huis af scheid genomen van presi dent Reagan, die ze één van de grootste Amerikaanse presi denten ln de geschiedenis noemde. Reagan bedankte Thatcher, met wie hij 8 jaar lang een warme persoonlijke band heeft gehad, voor haar steun aan zijn economisch en poli tiek beleid, en hij prees haar 'visie en vaste hand' die vol gens hem vooral nu de Ameri kaanse regering in een over gangsfase is van groot belang is. Thatcher noemde het een eer de laatste officiële gast van Reagan te zijn, en zei dat Reagan leiding heeft gegeven aan een periode van economi sche expansie die in de mo derne Amerikaanse geschie denis zijn weerga niet heeft. Voor alles heeft Reagan vol gens haar het geloof in de Amerikaanse droom hersteld. Thatcher en Reagan spra ken een half uur met elkaar, waarna vice-president Bush en minister van buitenlandse zaken George Shultz zich bij hen voegden. Gisteravond bood Reagan de Britse pre mier een staatsdiner aan. op de vraag aan Thatcher of zij Reagan nog wel eens zou ont moeten antwoordde ze: "Na tuurlijk". Volkspartij wint verkiezingen in Pakistan AUTO HUREN? ir, omdat bij voorbeeld ladingen te laat aankomen. Bovendien kun- bestaande ondernemingen. Eerder nen chauffeurs die een paar uur bij ziet de concerntop zelfs mogelijk- de grens zijn opgehouden, in de heden om breder op de markt te knel komen met de rijtijdenwetge- opereren, met het oog op de Eu- DRIEBERGEN (ANP) - Voor de grenspost Meer ontstond vanoch tend omstrèeks half negen een file van zes kilometer door de stipt heidsacties van Belgisch douane personeel. De beambten kwamen in actie voor loonsverhoging. In vergelijking met hun Nederlandse collega's ontvangen de Belgen 10 procent minder loon, en dat willen zij gecorrigeerd zien. De stiptheidsacties houden in dat het douane-personeel de docu menten van vrachtauto's zeer nauwkeurig bekijkt. Normaal wordt steekproefsgewijs 1 a 2 pro cent van de vrachtwagens aan na der onderzoek onderworpen. Per sonenauto's werden ook uitvoeri ger dan normaal gecontroleerd. De secretaris van de Federatie Wegvervoer R. Enthoven noemt de stiptheidsactie van de Belgische douane-ambtenaren onbegrijpe lijk. "Het is uiterst gênant wat er gebeurt. Dit verwacht je je niet in Benelux-verband. Ik kan me best voorstellen dat men in actie komt voor een hoger loon, maar dan moet je dat niet over de hoofden van derden uitvechten". Volgens Enthoven kan de actie miljoenen guldens schade tot ge volg hebben voor het goederenver- ving Volgens een woordvoerder de politie Zundert zyn er door de hebben, kan actie geen grote problemen ont- nut. Zowel ropese eenwording in 1992. De technische kennis die ze in huis breder worden be- Amsterdam (Pers- staan op de snelweg naar Antwer- combinatie) als in Rotterdam (bij pen. Veel automobilisten kiezen Elseviers dagbladdivisie NDU) voor een andere route naar België, staan hypermoderne drukpersen. Zij nemen de oude route naar Ant- Bij het Vry e Volk is positief gere- werpen, via de afslag Rijsbergen ageerd. De directie veronderstelt Zundert. Zo jjmzeilen zij de dat er nu verder kan worden geïn- LAHORE (GPD) - De Pakistaanse Volkspartij (PPP> van Benazir Bhutto is tijdens de gisteren ge houden parlementsverkiezingen in Pakistan als grootste partij uit de stembus gekomen, maar is er niet in geslaagd de absolute meerder heid te behalen. Niettemin wordt verwacht dat Bhutto door presi dent Ishaq Khan wordt gevraagd om een coalitieregering van de PPP met een of meer kleinere par tijen te vormen. Met de stemmen uit 190 van de 215 kiesdistricten geteld, bleek de PPP vanmorgen 85 zetels te heb ben behaald. Voor haar belangrijk ste rivaal, de Alliantie van de Pakistaanse Moslimbond (IDA), en acht andere partijen zijn de verkie zingen op een grote teleurstelling uitgelopen. De IDA haalde slechts grenspost Meer. Bij het plaatsje vesteerd Meer kunnen zy dan weer de snel- sterken weg naar Antwerpen op, aldus de woordvoerder. i het Vrije Volk te ver- Eieren op bacteriën onderzocht Oproep aan alle Suzuki-rijders Wegens enorme verkopen hebben wij gebrek aan Suzuki Alto-occasions. Nu extra hoge inruilprijzen. AUTO-MEER Hoge Rijndijk 4, Leiden Tel. 071-131867 UTRECHT (GPD) - Het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid ir Bilthoven stelt een onderzoek naar de aanwezigheid nella-bacteriën in eierei Dit naar aanleiding van buiten landse publikaties, waarin werd gewaarschuwd tegen het eten van niet voldoende gekookte eieren en kippen. monella-bacteriën, de salmonella- enteritidus. Deze veroorzaakt een kippeziekte aan de eierstok, waar- i salmo- door de bacterie ook in de eieren te- kippen. recht zou komen. In een hard ge kookt ei wordt de bacterie gedood. In een rauw ei zou de bacterie kun nen overleven en by de consument maagklachten en diarree kunnen veroorzaken. Regen en buien Eerst veel bewolking en af en toe re gen. In de loop van de dag wisselend bewolkt met enkele buien, later mo gelijk met hagel. Minimumtempera tuur rond 6 graden en middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. Wind draaiend van zuidwest naar noord west tot noord, toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer tot hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Kouder weer met af en toe buien, soms met hagel of natte sneeuw. Middagtcmperatuur rond 7 graden. In de nacht plaatselijk lichte vorst. Vrijdag 18 november zon op: 08.05 uur. zon onder: 16.45 uur: maan op: 14.27 uur, maan onder: 00.57 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.03 en 22.42 uur. laag water: 05.22 en 17.52 uur. In Amerika en Engeland zijn en kele incidentele salmonella-vergif- tigingen geconstateerd na het eten gevaar van rauwe eieren of van produkten die met rauwe eieren zyn klaar ge naakt. Voor het onderzoek, dat in samenwerking met de veterinaire hoofdinspectie is opgezet, worden zowel kippen als eieren onder zocht. Volgens woordvoerder Mijs van het Produktschap voor Pluimvee Eieren bestaat er absoluut geen de volksgezondheid. De fusie, die nog dit jaar zijn be slag moet krijgen, is versneld na het samengaan van de uitgeverijen VNU en Audet. Elseviers topman Vinken was eerder actief bij het zoeken naar partners. Hij heeft daarvoor onderhandelingen ge voerd met de Britse media-gigant Robert Maxwell, maar deze liepen op niets uit. Vorige maand besloten Elsevier en Maxwells concurrent Pearson wel om aandelen van eikaars on dernemingen uit te wisselen. Al ja ren was bekend dat Perscombina tie slechts met de grootst mogelij ke moeite zelfstandig zou kunnen voortgaan. Ook kon de PC, door haar structuur, geen toegang krij gen tot de Amsterdamse effecten beurs. Het uitgeversconcern Elsevier, het derde in grootte in Nederland Benazir Bhutto VANAVOND BEAUJOLAIS-PRIMEUR IN ODESSA Onze drankleverancier BOONEKAMP levert precies om 12 uur, de nieuwe oogst van 1988 uit. En om de proeverij ex tra feestelijk te maken, duurt de traditionele Beaujolais avond tot 2 uur. En natuurlijk is er volop stok brood en Franse kaas. Hogewoerd 18 Leiden. Vliegtuig stort neer bij Parijs: 10 doden EVRY (AP) Een Cessna-441 met tien inzittenden is vanoch tend tijdens een rondvlucht ten zuiden van Parijs neergestort bij de plassen van Saclay, op de grens tussen de departementen Essones en Yvelines. Volgens de autoriteiten heeft geen van de in zittenden het ongeluk overleefd. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. 50 zetels, terwijl de overige partijen er 51 in de wacht sleepten. De PPP is wel de grootste partij geworden, maar de IDA kan rekenen op de steun van de meeste onafhankelij ke kandidaten en kleinere partijen. Op een na hebben alle mogelijke leiders van een tegen de PPP ge richte coalitie hun zetels verloren. Ook de voormalige premier onder Zia ul Haq, Mohammed Khan Ju- nejo, leider van de Nationale Volkspartij (NPP), haalde het niet. De PPP boekte forse winst in de provincie Sind, waar de andere partijen vrijwel werden wegge vaagd. Benazir Bhutto zei vanmor gen in haar woonplaats Larkana dat de winst van de PPP komt door de „offers en de strijd van haar le den". Doordat geen van de grote partij en een meerderheid heeft weten te behalen, hebben onafhankelijke kandidaten en kleinere partijen de sleutel in handen voor de vorming van een coalitie-regering. Presi dent Ishaq Khan zei vanmorgen dat een vrouwelijke premier "een verandering ten goede" zou bete kenen. De verkiezingen van gisteren wa ren de eerste vrije verkiezingen sinds president sinds president Zia (omgekomen bij een vliegtuigon geluk in augustus 1988) in 1977 via een staatsgreep aan de macht kwam. Dank zij de massale aanwe zigheid van het leger zijn de verkie zingen rustig verlopen. De op komst was matig. Slechts iets meer dan de helft van de 45 miljoen stemgerechtigde Pakistanen heb ben van hun recht gebruik ge maakt. Gevallen van verkiezings fraude hebben zich niet voorge daan. 071-310001 In Den Haag 68 gevallen van uitkeringsfraude DEN HAAG (ANP) - In Den Haag hebben 68 mensen samen voor 1.300.000 gulden gefraudeerd met sociale verzekeringen. Dat heeft het sinds 1 juni functionerende Bu reau Sociale Verzekeringsfraudes van de Haagse politie vandaag be kendgemaakt. Dinsdag werd een 40-jarige werkloze boekhouder aangehou den, die sinds september 1985 een bijstandsuitkering genoot, maar ook 12 panden in dè stad verhuur de voor 2 ton per jaar. De Haagse politie deelt dergelijke gevallen maar incidenteel mee, om te voor komen dat uitkeringsgerechtigden als groep een slechte naam krijgen. De Haagse Sociale Dienst heeft als één van de weinige gemeenten geen eigen rechercheurs. Als de Sociale Dienst een stevige fraude vermoedt geeft de dienst dat door aan de officier van justitie. Die be paalt of het een politiezaak is. DEN HAAG (GPD) - In de mees te babyspenen op de Nederland se markt zitten stoffen die verbo den zijn door de Warenwet en schadelijk zyn voor de gezond heid van baby's. Bovendien vol doen fabrikanten en importeurs niet aan de eis een waarschu wing op de verpakking te zetten. Als dit niet voor januari 1989 ge beurt overwegen de keurings diensten van waren de spenen in beslag te nemen. Uit een groot onderzoek naar de kwaliteit van spenen, dat af gelopen zomer begon, blijkt dat importeurs en fabrikanten mas saal een warenwetbesluit uit 1983 overtreden. Daarin wordt beschreven welke stoffen zijn toegestaan in rubber babyspe nen. Dit besluit werd indertijd ge nomen, nadat in veel spenen de kankerverwekkende stof nitrosamine werd gevonden. De Keuringsdienst van Waren in Utrecht heeft tientallen spenen onderzocht. Daarbij werden wer den op vrijwel alle spenen verbo den stoffen gevonden. De verplichte waarschuwing betreft het snel scheuren of bre ken van de spenen naar aanlei ding van klachten uit Engeland en Frankrijk. Er moet duidelyk op de verpakking staan dat de speen voor gebruik uitgekookt moet worden, dat ze geregeld moet worden gecontroleerd en hooguit 6 weken kan worden ge bruikt. Vorig jaar september hebben alle betrokkenen een brief gekregen met het dringende verzoek een waarschuwing te plaatsen. Er was 1 fabrikant die dat ook deed. „Na ruim een jaar is er nog niks veranderd, terwyl zo'n etiket binnen een maand gemaakt kan worden. Nu dreigen we met har dere maatregelen. We laten niet met ons sollen", aldus een woordvoerder van de KvW in Haarlem. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaüïH oer maand 23 95 per hall ,aar 141.9 (alleen mogelijk mei aulomalocne Delating) r-i per ,aar 270.25 O Pef kwartaal 70.95 uw voorkeur aankru.si I De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus! Naam: Postcode/Piaais Telefoon: het LeidtctvAlpft controle bezorging) n pl—1> vin opttufn. I tun t»lfn 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1