Huistra aanwinst voor Oranje UVS schiet tekort tegen militair elftal Spanje behoudt ongeslagen status Koeman ligt goed in de markt SPOoTTV Bremen loopt in op koploper in Bundesliga Olsen zakt af naar Bordeaux Sportief gebaar bokser Optreden debutant verzacht nederlaag in oefeninterland Afgang blijft Engeland net bespaard LEIDEN - Ruud de Groot is een organisator bij uitstek. Zijn ou de club Wilhelmus kan er over mee praten, want tijdens de perio de dat de Leidenaar met de scepter zwaaide bij de mede-hoofd klasser van UVS, deed menig gerenommeerde betaalde club Voorburg aan. Nu De Groot aan UVS is verbonden, poogt de oe- fenmeester tot de verbeelding sprekende tegenstanders naar de Kikkerpolder te lokken. De eerste uit de reeks was het Neder lands militair elftal. De Oranje-dienstplichtigen zegevierden met 5-0 over de gehavende Leidse ploeg. De door Dick Buitelaar, ook werk zaam bij Helmond Sport, getrainde militairen bereiden zich voor op een dubbele strijd met België. Bei de duels worden in het voorjaar af gewerkt. De winnaar plaatst zich voor het wereldkampioenschap ju ni 1989 in Italië. Om zich zo goed mogelijk voor de confrontaties te gen de Belgen voor te bereiden, komt de selectie van Buitelaar vier keer per maand bij elkaar. Gemid deld wordt er per vier weken twee keer geoefend. Voor balvaardige dienstplichti gen is het militair elftal een nuttige tijdsbesteding. Niet echter voor Ri chard Witschge. De Ajacied pro beert onder zijn 'nummer' uit te ko men en heeft wegens 'problemen met zijn knie' een aanvraag voor af keuring ingediend bij de militaire autoriteiten. Zodoende was de Am sterdammer niet te bewonderen in de Kikkerpolder. Een tegenvaller voor Buitelaar, want de trainer had Witschge graag willen inpassen in het elftal, dat voornamelijk bestaat uit jonge, bij eerste divisieclubs ge ïnstalleerde profs. Gistermiddag telde het elftal slechts één amateur: Dave Markus van het Amsterdam se Blauw Wit. De militairen, die voor de rust via Markus één keer scoorden, toon den in de tweede helft hun supre matie, waarbij aangetekend moet worden dat UVS er weinig meer DUSSELDORP (SID) - Titelverde diger Werder Bremen sluipt in de Bundesliga langzaam naar koplo per Bayern München. De lands kampioen profiteerde gisteren te gen het zwakke Stuttgarter Kic kers van de halve misstap die Bayern een dag eerder tegen Vfb Stuttgart maakte. De achterstand van Werder Bremen bedraagt na de ruim zege (6-0) nog vier punten, maar de ploeg van Otto Rehhagel heeft een duel minder gespeeld. Ri- nus Michels maakte een teleurstel lende 'comeback' bij FC Köln. De voormalige club van de Nederland se oefenmeester won het duel met Bayer Leverkusen 3-0. Stuttgarter Kickers hield de schade tegen Werder Bremen in de eerste helft beperkt tot twee tref fers. Ordenewitz en Neubarth zorg den voor de geruststellende voor sprong bij het rustsignaal. In de tweede periode strafte Werder het angstige spel van de tegenstander hard af. Riedle en Neubarth voer den de score na rust met ieder twee 'treffers op tot 6-0. De prestigeslag tussen FC Köln en Leverkusen werd verdiend ge wonnen door de thuisclub, dié pas in de tweede helft het klassever- schil in doelpunten kon uitdruk ken. De derby, die 30.000 toeschou wers trok, was vooral een tactisch duel. FC Köln, dat voor het eerst met de deze week van Borussia Mönchengladbach aangetrokken Uwe Rahn aantrad, liet na een half uur een uitstekende mogelijkheid liggen om het duel open te breken. Littbarski mocht van elf meter aan leggen, maar schoot de bal over. Negen minuten na rust had' inter national Hassler wel succes. Lever kusen nam daarna meer risico. De druk op het doel van FC Köln nam toe, maar de thuisploeg deelde drie minuten voor het einde de gena deklap uit. Topscorer Allofs rond de een counter doeltreffend af. In de slotminuut tekende Hausmann voor de derde Keulse treffer. Eintracht Frankfurt deed de laatste plaats in de bundesliga over aan Stuttgarter Kickers door een moeizame zege op Karlsruher SC. Schulz besliste het duel negen mi nuten voor de rust. Het was de der de overwinning van de Westduitse bekerwinnaar. Uerdingen zette de opmars in de Westduitse competi tie voort door een ruime zege (3-1) op Kaiserslautern, dat zaterdag Vfb Stuttgart nog met 6-1 verplet terde. BORDEAUX (AFP) - Jesper Olsen heeft gisteren een twee-jarig con tract getekend bij Girondins Bor deaux. De 27-jarige Deense inter national, die in Amsterdam bij Ajax furore maakte, speelde de laatste vier seizoenen voor Man chester United. Met de overgang van de kleine vleugelspeler, die bij de Engelse club geen plaats in het basiselftal had, is een bedrag van 1,5 miljoen gemoeid. Olsen is niet speelgerechtigd voor 'de Europa Cup-wedstrijden van Bordeaux te gen Napoli, in de achtste Finales van de strijd om de UEFA-beker. Knappe remise van België van bakte. De Leidenaars die aan vankelijk goede tegenstand boden zakten steeds dieper weg. Het ge mis van Fred Filippo, Léon IVIeijs, Ted van Berkel kwam toen pijnlijk aan het licht. Wel was het debuut van de jeugdspelers Ronald van Delft en Henk-Jan Versteeg hoop gevend voor de toekomst. Overige treffers militairen: Crüden (Wage- ningen) 2x, Möhlman (NEC) en Verhoof (BW Den Bosch). Luchtduel tussen doelman Gert Abma van de militairen en UVS-junior Ronald i ROB ONDERWATER lanen volgt het hoogstandje op afstand. Harde aanpak gewichtheffers BUDAPEST (Reuter) - De in ternationale gewichthef-fede ratie (IWF) heeft vier van de in Seoul op gebruik van dope be trapte gewichtheffers gisteren in Budapest voor twee jaar van elke competitie uitgesloten. Het zijn de Bulgaren Mitko Grablev en Angel Gensjev en de Hongaren Kalman Csengeri en Andor Szanyi. De Bulgaren werden in Seoul gediskwalifi ceerd nadat zij goud hadden ge wonnen en Szanyi onderging dat lot, nadat hij op de tweede trede van het erepodium had gestaan. De vijfde betrapte ge- wichtheffer in Seoul; de Span jaard Fernando Mariaca, in wiens urine sporen van het ste roid Stanozolol was gevonden, werd voor zes maanden ge schorst. De IWF ging tijdens het twee dagen durende congres ak koord met een verscherpte con trole ten einde het gebruik van doping uit te bannen om op die manier het Internationaal Olympisch Comité ervan te weerhouden gewichtheffen van de Spelen te weren. Onaangekondigde dopingte- sts ook tijdens training, het naakt plassen bij de controle, twee jaar verbanning bij de eer ste overtreding, vier jaar schor sing voor degenen, die de con trole proberen te misleiden en levenslange schorsing voor re cidivisten zijn de voornaamste onderdelen van het verscherp te doping-reglement, dat per 1 januari ingaat. NEW YORK (SID) - De Ameri kaanse profbokser Sugar Ray Leonard heeft de twee wereldti tels in het super midden-, en half- zwaargewicht teruggegeven. De 32-jarige Leonard veroverde bei de gordels op 7 november in Las Vegas door de Canadees Danny Lalonde door interventie van de scheidsrechter in de negende ronde te verslaan. In een brief aan José Sulai- man, de voorzitter van de World Boxing Council (WBC), schrijft Leonard dat hij als actief bokser stopt. „Op het moment van het gevecht in Las Vegas dacht ik nog niet aan stoppen. Nu is het besluit gevallen. Daarom geef ik beide titels terug. Het zou onsportief ten opzichte van de andere hoog geklasseerde bok sers op de wereldranglijst zijn, wanneer zij lang op een titelge vecht zouden moeten wachten." De door Leonard verslagen Dan ny Lalonde is in New York ge ëerd voor zijn werk bij de hulp van mishandelde kinderen. De 28-jarige Canadees werd onder scheiden met de Childrens Life line Award. Lalonde heeft een .hulpfonds voor mishandelde kinderen in het leven geroepen. De Canadees verliet als 15-jarige het ouderlijk huis, na vier jaar lang door zijn stiefvader te zijn mishandeld. MADRID (GPD) - Spanje is de kwalificatieronde voor het WK uit stekend begonnen. Voor 50.000 toeschouwers bezorgde de equipe van de nieuwe bondscoach Luis Suarez Ierland zijn eerste neder laag (2-0). Sevilla bleek opnieuw de talisman voor de Spaanse selectie, die in de hoofdstad van Andalusië voor de zestiende achtereenvol gende keer ongeslagen bleef. De overwinning kostte Spanje overigens de nodige moeite. De Ierse coach Jacky Charlton had de twee halfspelers Galvin en Sheri dan duidelijk aanvallend opdrach ten meegegeven om de twee spit sen Aldridge en Cascarino van ho ge voorzetten te voorzien. Daar door kwamen de Spaanse achter spelers Quique en Jimenez nauwe lijks over de middenlijn, terwijl Suarez uit voorzorg maar drie ver dedigers op de twee Ierse spitsen had geposteerd. In de eerste helft kon Spanje dan ook nauwelijks voor enig gevaar zorgen. Quique schoot in één van zijn sporadische uitvallen op de vuisten van de uit blinkende Bonner, die ook nog twee schoten van Michel en Rober to pareerde. Na rust nam Spanje uitdrukke lijk het initiatief door op de flanken op te schuiven. Al na acht minuten leverde die tactiek succes op. Mar tin Vazquez legde knap terug op debutant Manoio, (Atletico de Ma drid), die in tweede instantie hard pal onder de lat knalde (1-0). In de twintigste minuut nam Butrague- no na goed doorzetten van Quique diens voorzet ineens op de wreef, (2-0). Daarmee was de weerstand van de Ieren, die bij lange na hun niveau van de EK niet bereikten, gebroken. Het enige kansje van de wedstrijd, met doelman Zubizarre- ROME (GPD) - Vakmanschap is meesterschap. Anderhalf jaar geleden liet Kees Rijvers zijn oog vallen op Pieter Huistra, gistermiddag in Rome groeide de pas 21-jarige Fries uit tot de smaakmaker van het Nederlands elftal. Bij FC Groningen weggepest door spelers als Jan van Dijk en John de Wolf en afgedankt door trainer Rob Jacobs, bloei de de klassieke linksbuiten bij FC Twente op en kwam hij dit seizoen tot volle wasdom. Theo Vonk en eerder Henk Nienhuis bij Veendam gaven hem het vertrouwen waarvan Oranje in de Italiaanse hoofdstad gretig profiteerde. Met zijn droomdebuut in de vriendschappelijke interland te gen Italië lijkt het Nederlands elf tal in één klap uit de problemen, die ontstonden na het plotselinge wegvallen van Rob de Wit. De pijn van de (onverdiende) nederlaag (1- 0) werd volledig weggenomen door de frisse en onbevangen acties van Pieter Huistra. Al even opmerke lijk was dé prima wisselwerking tussen hem en Rob Reekers. Fred Rutten had de Fries en de Twent een etmaal eerder aan el kaar voorgesteld, in het Olympisch stadion van Rome leek het wel of het tweetal al jaren in hetzelfde elf tal speelt. Bondscoach Thijs Lib- regts wreef zich de ogen uit van verbazing en stapte halverwege meteen af van het voornemen om Huistra in te ruilen voor Rob Wit schge. Daardoor kon het gebeuren dat voor het eerst sinds de jaren vijftig een Nederlands elftal in het veld stond zonder één Ajacied of Feyenoorder. „Het liep tussen die twee zo goed", prees Libregts Huistra en Reekers, „dat ik ze de volle 90 mi nuten aan het werk wilde zien". Na afloop van de interland kon de bondscoach zich daarom geen buil meer vallen aan het door een Itali aanse sp'ortkrant verzonnen citaat van hem dat 'Pieter Huistra een fe nomeen is'. „Huistra had een paar zeer goede acties. Iedereen kent onze problemen aan de linkerkant, daar lijkt nu een oplossing voor te komen. Dat is het fijne van deze in terland. Het nut van zo'n wedstrijd is daarmee meteen aangetoond". Tegenover het verlies stonden voor Libregts zoveel positieve pun- .ten, „dat die het duidelijk hebben gewonnen van de nederlaag. Met zoveel nieuwe spelers en met een korte training heeft de ploeg het goed opgepakt. In het begin was het nog wat onwennig, maar voor de rust waren er momenten dat wij de wedstrijd zelfs dicteer den". Nu dient gezegd, dat de duur betaalde vedetten uit de Italiaanse serie A niet overliepen van bezie ling en strijdlust en zij de schaduw- formatie van de Europees kam pioen vaak wel erg vriendelijk te gemoet traden. Het voor Italiaanse begrippen minimale aantal van ze ven overtredingen (tegen Neder land 17) wijst al in die richting. Aantrekkelijk Die zachte aanpak resulteerde in een leuke en aantrekkelijke eerste helft, waarin Huistra meermalen de show stal. Om die reden wissel de Bergomi al snel van positie met De Napoli en kreeg de aanvaller van FC Twente na de rust een der de nieuw gezicht (Ferrara) tegen over zich. Kennelijk diep onder de indruk van de beweging buitenom en de meestal haarzuivere voorzet, die Marco van Basten voor de rust tot twee keer toe dicht bij de ope ningstreffer bracht, hengelde Fer nando de Napoli een kwartier voor afloop vergeefs naar het shirt van de Nederlander. Het was zijn eer ste, en die wilde Pieter Huistra on der geen beding ruilen, ook al was die wit en geen oranje. Pieter Huistra haalt van dicht bij opvallendste Oranje-debutant. Met zijn favoriete filmmuziek van 'Once upon a time', waarvoor hij zich dinsdag op Schiphol ijlings een walkman had aangeschaft om het gebruikelijke ritueel voor een wedstrijd niet te verstoren, gleed hij gemakkelijker voorbij De Na poli dan drie dagen eerder langs Van Dijk. De Italianen keken hun ogen uit en veranderden halverwe ge haastig van tactiek om het ge- vaar-Huistra in te dammen. Op be vel van bondscoach Vicini trok de halve finalist van het EK zich wat meer terug op de eigen helft en werden de flanken afgeschermd. ROME (GPD) - PSV is druk be zig een modus te vinden om Ro nald Koeman langer dan dit sei zoen aan zich te binden. Koeman heeft weliswaar nog een contract bij de landskampioen tot 1992, maar kan aan het eind van dit sei zoen vertrekken als een club be reid is het transferbedrag van 12,5 miljoen gulden te betalen. Momenteel lijken Barcelona en Juventus de meest serieuze kan didaten. Afgelopen dagen kwa men daar AS Roma en Napoli bij. „Die clubs meldden zich bij Gér Lagendijk, mijn zaakwaarne mer", aldus Koeman. „Vandaar dat Lagendijk de trip naar Rome heeft meegemaakt. Als de inte resse van die clubs serieus was, konden ze hier met hem praten". Barcelona-trainer Johan Cruijff meldde tijdens de dage lijkse persconferentie van zijn club dat „een belletje naar Koeman genoeg is om hem naar Barcelona te halen". Cruijff: „De tijd is er nu nog niet rijp voor. Wij hebben geen haast en Ronald twijfelt nog. Maar één seintje is genoeg om hem te strikken. Ik ken Ronald, ik heb het er met' hem over gehad". Van een eventuel openbreken van zijn huidige contract bij PSV zei Koeman niets te weten. „Ik heb na de wedstrijd tegen FC Porto slechts één keer met mana ger Ploegsma gesproken. We zijn toen niet tot zaken doen geko men. Van een eventueel open breken van mijn contract is mij tot op heden niets bekend. Ik wacht af op wat PSV in de nabije toekomst doet". PSV heeft, in het'streven om Koeman in Eindhoven te hou den, inmiddels hulp gekregen van Adidas Nederland, de sub sponsor van de Europa Cup-win naar. Adjunct-directeur Piet Lagarde: „Als Koeman zou be sluiten bij PSV te blijven, zijn we van plan aan de nieuwe lijn voet balschoenen zijn naam te verbin den. Voorts kunnen we hem, na zijn voetbalcarrière, een functie in het vooruitzicht stellen in de marketingsector van Adidas. Ik heb begrepen dat Koeman daar wel oor naar heeft. Mogelijk dat dit kan bijdragen in zijn beslis sing om voor een langere periode bij PSV te blijven. Het is de be doeling een nieuwe serie voet balschoenen begin volgend jaar te introduceren. Koeman moet dan beslist hebben". „We kregen toen niet meer de ruimte", speet het Reekers. Het tweede part was daardoor een stuk minder aantrekkelijk en had in fei te ook beter overgeslagen kunnen worden. Toen kwamen ook de manco's aan het licht bij Reekers. De defen sieve middenvelder van Bochum, die bijna de helft (acht) van de Ne derlandse overtredingen voor zijn rekening nam, ontleent zijn sterkte vooral aan zijn fysieke kracht. In verdedigende situaties opereert 'Riessen-Robby' (1.87 meter bij 88 kg) echter te houterig en is hij te weinig wendbaar om Erwin Koem an serieus te bedreigen. Deson danks debuteerde hij niet onver dienstelijk en misstond hij niet als alternatief voor zijn in Mechelen achtergebleven concurrent. Dat gold wel voor René Eykelkamp, de op afstand minste van de vier de butanten, die zich in de 'Gullit-rol' totaal niet op zijn gemak voelde en terecht werd gewisseld. Clement Diplomatiek als Libregts is, wei gerde hij echter de grillige aanval ler van FC Groningen af te vallen. Een zelfde clemente behandeling kregen Adick Koot, Sonnie Silooy en Wilbert Suvrijn. De verkapte kritiek op Hans van Breukelen loog er daarentegen niet om. „Hij had die bal beter even kunnen vast houden", refeerde Libregts aan de voorlaatste minuut in de eerste helft. Nu raakte Suvrijn de bal door de slechte uitworp van de PSV- doelman onder druk kwijt aan Baggio, waarna Gianluca Vialli de DONDERDAG 16.00-17.00 Did 3: Tennis: Masters-toer- nooi dames in New York. 20.30-21.30 Super: American College Football. 21.30-22.00 BBC 2: Top Gear: actueel automagazine met o.a. een vooruitblik op de Lombard-rally. 21.30-22.00 Super: NBA Today: het laatste basketbalnieuws vanuit Amerika. 22.00-23.05 Super: Super Dutch Foot ball: Nederlands voetbal. 23.30-23.40 Super: World of Golf: golf- achilleshiel van Van Breukelen raakte en het speeltuig diagonaal in de verste hoek prikte. Ondanks de nederlaag was Lib regts in z'n nopjes over de totale prestatie van het Nederlands elftal. „Als we hier met 5-0 waren afge droogd, zou iedereen hebben ge roepen dat de status van Oranje zou zijn aangeast. We hebben ech ter verloren door een schlemielig doelpunt. Op de Israël-trip testen we verder en krijgen weer andere spelers een kans. In maart, als we tegen de Russen spelen, kiezen we uit alle mogelijkheden het beste elftal". Eind april, tegen Westduits- land, moet de ploeg er staan, die de Europees kampioen verzekert van het toegangsbewijs voor de strijd om de wereldtitel van 1990 in Italië. Dat is het enige doel dat Thijs Lib regts nastreeft. Voor minder doet hij het niet. ALBERT GEESING ta in geslagen positie, kopte inval ler Queen op het lichaam van libero Andrinua. België Een zwaar gehavend Belgisch elf tal heeft in Bratislava tegen Tsjechoslowakije het vooraf als hoogst bereikbare resultaat wegge haald. De ploeg van bondscoach Guy Thijs, dib in de kwalificatie wedstrijd voor de wereldtitelstrijd in Italië met libero ClijSters en mid denvelder Ceulemans twee belang rijke pionnen miste, hield de Tsjechoslowaken met verdedigend voetbal op 0-0. Beide landen voe ren nu groep zeven aan met drie punten uit twee wedstrijden. Thijs en zijn toekomstige opvol ger Meeuws stuurden in Bratislava een verdedigend ingestelde ploeg het veld in om één punt binnen te halen. De aanval bestond slechts uit Hans Christiaens. De afweer met Gerets, Grün, Demol, Albert en Dewolf stond negentig minuten onder zware druk. De Tsjechoslo waken kregen goede mogelijkhe den de score te openen, maar de Mechelse doelman Preud'homme stak in een uitstekende vorm. De sluitpost stopte gevaarlijke inzet ten van Bilek en Weiss. In de tweede helft probeerden de Belgen met snelle counters de Tsjechoslowaken tot meer voor zichtigheid te dwingen. Centrale man bij de acties was Enzo Scifo. De speler van Bordeaux gaf het goede spoor aan, maar zijn mede spelers raakten desondanks de weg kwijt. Thijs zag zijn lieveling een kwartier voor het einde met een blessure afhaken, waarna de Belgen zich concentreerden op het vasthouden van de gelijke stand. In de slotfase verprutste Luhovy de beste kans voor de Tsjechoslo wakije. Alleen voor Preud'homme schoot de aanvaller hoog over. AR-RIYAD (Reuter) - Engeland heeft de vriendschappelijke inter landwedstrijd tegen Saudiarabië met een mager gelijk spel afgeslo ten. In de hoofdstad Ar-Riyad ble ven de Engelsen gisteren op 1-1 ste ken. Majed Abdullah zorgde in de eerste helft voor verrassing door na een kwartier de stand op 1-0 te brengen. De gelijkmaker van Tony Adams in de tweede helft voor kwam een afgang voor Engeland. De Engelsen hadden in de eerste helft niet alleen last van de tropi sche temperatuur maar ook van de enthousiast aanvallende tegen standers, die al na vijftien minuten op voorsprong kwamen. Mgjed Ab dullah passeerde enige tegenstan ders en liet de debuterende doel- Seaman kansloos met een vlak schot. De achterstand liet het team van Bobby Robson koud. Het middenveld maakte een ongeïspi- reerde indruk. De aanvallers kre gen nauwelijks bruikbare ballen. Toch vonden de Engelsen twee keer het net, maar beide doelpun ten werden wegens buitenspel af gekeurd. Robson, die drie spelers testte, zag zijn spelers in de tweede helft op dezelfde manier verder ploete ren. De gelijkmaker van centrale verdediger Tony Adams, die suc ces had met een kopbal, was het enige positieve moment voor de oefenmeester. De Engelse voetbalclub Luton Town heeft berekend dat het sys teem met identiteitskaarten voor supporters in drie jaar 350.000 gul den bespaart. Dat geld zou anders nodig zijn de openbare orde te handhaven. Luton weigert suppor ters van de tegenpartij de toegang tot het stadion. Voor de Britse minister van sport, Colin Moynihan, zijn die cij fers een aansporing een onlangs geprestenteerd plan door te druk ken. De Britse regering wil het voetbalvandalisme bestrijden met een nieuw systeem, dat impopulair is vanwege de inbreuk op de priva cy. Alle bezoekers van wedstrijden van de 92 leagueclubs krijgen vol gens het plan een identiteitsbewijs. Ze worden pas in het stadion toege laten, nadat ze door de computer gecontroleerd zijn. De club uit Noord-Londen ver wacht dit seizoen ongeveer 90.000 gulden uit te geven aan veiligheid. Het gemiddelde van clubs in de hoogste afdeling is meer dan twee ton. Volgens de clubleiding van Luton heeft de maatregel geen pu bliek van de tegenstander toe te la ten, nauwelijks negatieve gevolgen voor het aantal toeschouwers aan Kenilworth Road. „Ten opzichte van de zestien seizoenen voor we het nieuwe systeem invoerden, trekken we gemiddeld 800 mensen minder", aldus een woordvoerder van Luton. „Daarentegen zijn de kosten aan politiemensen aanzien lijk gedaald. Dat is niet alleen gun stig voor Luton, maar ook voor de gemeenschap. Het aantal arresta ties en incidenten is nihil", zegt de Luton-bestuurder.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17