Transportwereld staat op scherp Zuid-Holland eist groter deel geld Provinciefonds Wij zitten hier maanden in de rommeV Limburg geen bezwaar tegen ruil afval met Zuid-Holland Voorgenomen tolheffing Westdnitsland valt verkeerd Directeur Tukker van het gelijknamige transportbedrijf uit Lisse voorspelt dat het heffen van tol zal leiden tot oponthoud en onrendabele ritten. (foto wim Dijkman) LEIDEN - De transportwereld wacht met angst en beven af of de Westduitsers er inderdaad toe zul len overgaan om voor vrachtver voer tol te gaan heffen. Als dat ge beurt moeten de Nederlandse transporteurs gezamenlijk een be drag van rond de 70 miljoen gulden ophoesten. Maar er is verzet. Fel verzet. Op diverse fronten zelfs. Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft al luid en duidelijk de noodklok geluid; deze week i£ er in het Europarle ment een spoeddebat over het voornemen van de Duitse regering en de belangenorganisaties van de vervoerders behartigen staan op scherp. Allemaal om te voorkomen dat de tolplannen op 1 januari 1989 worden ingevoerd. door Jan Westerlaken Veel transportbedrijven uit de regio Leiden doen bijna dagelijks Duitsland aan of moeten er door heen om een ander land te berei ken. Zoals Berbée uit Hillegom die planten, bloemen en bollen trans porteert. Directeur J. Berbée heeft uitgerekend dat een eventuele tol heffing hem jaarlijks op 200.000 gulden komt te staan. Wekelijks maakt hij zo'n 35 ritten naar onze oosterburen. Terugverdienen? "Nee", zegt hij, "dat zie ik niet gebeuren. Dan moet je je klanten ermee belasten. Die pikken dat niet. Voorlopig wordt de klok wel terug gezet als die maatregel doorgaat. Want twintig jaar geleden hieven de Duitsers ook tol. Als ze voet bij stuk houden dan gaat dat ons werk kosten". Spelletje Of het zo'n vaart zal lopen? Ber bée denkt dat de Westduitsers een politiek spelletje spelen. "Kijk", legt hij uit, "Nederland heeft meer dan een kwart van het wegvervoer binnen Europa in handen. Dat stuit ze tegen de borst. Zij stellen: hoe zwaarder je de transporteurs be last, hoe meer vracht er met de trein wordt vervoerd. Daar is het ze om te doen. Zodra de handel wordt aangevoerd, laden de Duitse ver voerders vervolgens het spul in en brengen het naar de plaats van be stemming. Het mes snijdt op die manier aan twee kanten: ze creëren werk voor de transporteurs en heb ben ook nog eens inkomsten van Volgens de Zuidhollandse com missaris der koningin S. Patijn en PvdA-gedeputeerde J. Boone (fi nanciën) heeft de Randstad-pro vincie recht op meer geld. "Zuid- Holland levert als zwaargewicht onder de provincies immers ook veel op. Voor het hele land", aldus Patijn. In de brochure is een vergelij king gemaakt tussen de uitgaven van Zuid-Holland en de andere provincies. Op terreinen zoals milieu, ecoriomie, welzijn en we gen heeft Zuid-Holland de laatste acht jaar procentueel gezien veel meer moeten uitgeven dan de an dere provincies. Daar staat tegenover dat Zuid- Holland per inwoner gerekend het laagste bedrag krijgt. Voor elke in woner krijgt de provincie jaarlijks 45 gulden, voor alle andere provin cies is dat gemiddeld 86 gulden, terwijl een provincie als Zeeland zelfs 159 gulden per inwoner ont vangt. Volgens Zuid-Holland is de grens bereikt en zal de verdeling uit het Provinciefonds moeten ver anderen. Het inwonertal zou veel zwaarder moeten tellen, zo vindt zij. Als het aantal inwoners maatge vend is, heeft Zuid-Holland recht op 17 procent van het Provincie fonds. Nu krijgt de provincie 14,4 procent van de miljard gulden die jaarlijks wordt uitgekeerd. De verhoging voor Zuid-Holland betekent wel dat de andere provin cies minder ontvangen. Zij hebben zich daar bij eerdere gelegenheden al tegen uitgesproken. De meeste andere provincies vinden dat Zuid- Holland op te grote voet leeft en verder moet bezuinigingen. Motor Zuid-Holland geeft in de brochu re een uitgebreid beeld van de vele activiteiten die de provincie onder neemt en een overzicht van de gi gantische problemen waarmee ze te maken heeft. Zo is een groot deel van de Nederlandse milieuproble men geconcentreerd in Zuid-Hol land. Van de 7500 bodemverontrei nigingen zijn er 2000 in deze pro vincie te vinden, veertig procent van de bedrijven die de lucht ver ontreinigen ligt in Zuid-Holland. De provincie geeft dan ook relatief het vervoer per trein. Vooralsnog zie ik het niet zo somber in, omdat de treinen tjokvol zitten". Berbée heeft zijn eigen gedach ten over het wegvervoer. Zegt: "Ze moeten dat heel anders aanpak ken. Net als in Zweden toestaan met dubbele trailers te mogen rij den. Ik weet dat dit in Zweden als een trein loopt. De chauffeurs rij den, als ze een grote stad naderen, naar een parkeerplaats, haken één trailer af en brengen die, welke nog achter de vrachtwagen hangt, naar de bestemde plaats. Daarna gaan ze terug, laten de lege - of inmid dels weer geladen - trailer achter en halen de volle op. Nederland zal hiervoor niet zo gauw toestemming geven tenzij de landen om ons heen het werken op deze manier toe staan". Nieuw bedrijf Berbée meldt dat hij bezig is om in West-Duitsland een nieuw be drijf op te starten. Op die manier ontloopt hij niet alleen de hoge tol- kosten - de Duitse transporteurs hoeven niet te belaten - maar speelt hij tevens in op 1992 als de Europe se grenzen opengaan. Berbée: "In Frankrijk hebben we tien jaar geleden precies het zelfde gedaan. Daar betaal je ook tol. Hetzelfde bedrag als we in Duitsland zouden moeten neertel len. Daarbij komt bovendien nog eens een extra last van twee kwart jes op elke liter brandtof die je meer meeneemt dan is toegestaan. De Duitsers doen dat trouwens ook. Ze vragen zelfs 57 cent voor een extra liter gasolie. Dus is een nieuwe vestiging zeker het overwe gen waard. Waar de onze komt weet ik nog niet precies". Woordvoerder A. Pons van trans portondernemer V.d. Luyt en Zn. in Oegstgeest spreekt van een 'be hoorlijke tegenvaller die hem rauw op het dak is gevallen'. De tolplan nen van de Westduitsers verbazen hem. "Toen België hetzelfde idee naar voren bracht schreeuwden ze om het hardst dat dit niet kon. En gezien veel meer uit aan milieube leid dan de andere provincies, maar krijgt er evenveel voor uit het Provinciefonds. In de folder die vanmorgen aan de staatssecretaris werd aangebo den, verder veel aandacht aan het economische belang van Zuid-Hol land. In allerlei rijksplannen zoals de Vierde Nota over de Ruimtelij ke Ordening, wordt ook erkend dat de Randstad "de motor van de Ne derlandse economie is". Dat wordt ondersteund door het cijfermateri aal. De Randstad brengt de helft van het nationaal produkt voort en Zuid-Holland neemt daarvan het grootste deel voor haar rekening. Om die motor te laten draaien zijn vele investeringen nodig in bij voorbeeld bedrijfsterreinen en het verkeers- en vervoersbeleid. Daar voor is veel geld nodig. En dat geld komt Zuid-Holland nu nog tekort, zodat de economi sche positie in gevaar komt, even als allerlei voorzieningen op wel zij nsgebied, op het terrein van re creatie, cultuur, ouderenbeleid en emancipatie. Het gevolg is dat de Zuidhollanders het meest betalen aan provinciale belastingen in heel Nederland. Bovendien heeft Zuid-Holland in de afgelopen jaren zestig miljoen gulden bezuinigd of herschikt om noodzakelijke uitgaven te kunnen doen. Het aantal ambtenaren werd verminderd en de provinciale op centen op de motorrijtuigen ver hoogd. "Verder inkrimping van het personeel is niet goed mogelijk. Ook aan het verhogen van de op centen op de motorrijtuigenbelas ting komt een eind", aldus de brochure, waarbij een rekenmachi ne zit om de sommen van Zuid- Holland na te rekenen. "De grens is bereikt en indien het Rijk ons niet extra steunt, zal onze financiële po sitie nog verder verslechteren", meent ook commissaris der konin gin Patijn in het voorwoord van de brochure. De situatie dreigt voor Zuid-Hol land nog veel slechter te worden omdat bepaalde speciale uitkerin gen worden opgeheven, zoals de gelden voor het ouderenbeleid. Die uitkering gebeurt nu nog op basis nu doen ze het zelf. Als ze op hun standpunt blijven staan, ja, dan zou je kunnen denken aan een verho ging van de tarieven. Het vervelen de is echter dat er meer vervoer ders zijn dan klanten. Dus zal het er wel op neerkomen dat die trans porteur zelf die extra tolkosten voor zijn rekening neemt". Promoten Duitsland ligt stategisch. "Je zou er omheen kunnen", zegt Pons, '"maar dan krijg je toch weer met de van het inwonertal en daarom krijgt Zuid-Holland 17 procent van de beschikbare middelen voor het ouderenbeleid. Staatssecretaris mevrouw De Graaff-Nauta snijdt de taart aan in het bijzijn van commissaris der koningin S. Patijn (tweede van links) en de Zuidhollandse gedepu teerde J. Boone (geheel rechts). (foto GPD) LEIDERDORP Bewoners van het Hubrechtplein en om geving en vertegenwoordigers van Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp (AWL) gaan zaterdag rond de tafel zit ten om over gerezen proble men omtrent het groot onder houd van hun woningen te pra ten. Die toezegging heeft voor zitter G.P. Duivenvoorden van de AWL gistermiddag gedaan aan H. Verhoogt, een van de be trokken bewoners. De bewoners zijn vooral ontevre den over de manier waarop de AWL is omgesprongen met de klachten over de werkzaamheden. De woningbouwvereniging laat het groot onderhoud van 45 wonin gen aan de Hubrechtstraat, het Hu brechtplein, het Patrimoniumpark en de Hoofdstraat uitvoeren door aannemersbedrijf Maas-Dijken. De grootste Idacht luidt dat de werkzaamheden onoverzichtelijk worden uitgevoerd. Eerst worden de daken van de huizen vervangen, vervolgens zijn kozijnen, ramen en deuren aan de beurt. Volgens me vrouw G. Groes uit de Hu brechtstraat leidt dat ertoe dat ze Fransen te maken. Een oplossing is dat zeker niet, omdat Frankrijk de zelfde regels hanteert als onze oos terburen. Daarnaast kent Frank rijk een vergunningenstelsel om goederen door het land te mogen vervoeren. Spanje en Portugal ei sen daarvan zestig procent op. Het restant - niet zoveel - wordt ver deeld". Tolheffing. Pons geeft aan waar het de Duitsers om te doen is. "Ze willen gewoon de spoorwegen pro moten. Om dat te bereiken belas ten ze het wegvervoer zo zwaar mo maanden in de rommel zit. Ze heeft twee kinderen. Toen het dak van de woning werd vernieuwd zag ze zich gedwongen om hun bedden in de douchecel te zetten. Vervolgens vertrok de aannemer om in een an der huis het dak te vernieuwen. "Over anderhalve maand komen ze terug om de raamkozijnen te doen. Dan moeten de ledikanten weer weg. Het is een grote rotzooi", zegt Vervelend Volgens directeur Duivenvoor den van de woningbouwvereni ging is het inderdaad vervelend dat het aannemersbedrijf in etappes moet renoveren. Hij ziet echter geen andere mogelijkheid. "We hebben een afspraak met de aanne mer gemaakt dat zoveel mogelijk daken worden vervangen nu het nog redelijk goed weer is. Daarna gaat men door met de overige werkzaamheden zoals de vervan ging van ramen en kozijnen. Ik kan me echter voorstellen dat dat voor bewoners nogal onoverzichtelijk overkomt". Een ander probleem geldt met name de bewoners van de wonin gen 9 en 11 van de Hubrechtstraat. Volgens bewoonster J.J. Neute boom zijn deze twee woningen als proefkonijnen gebruikt. Een enor gelijk. Begrijpelijk is dat wel want men wil van die zware druk op de wegen af. Het vervelende is dat het zo'n eenzijdige maatregel is, die ook nog eens de eenwording bin nen de Europese Gemeenschap in de weg staat. Van gelijke réchten is op deze manier natuurlijk geen sprake". De Hillegomse transporteur J. v.d. Kwaak zoekt de oplossing in een heel andere richting. "Heffin gen moet je binnenhalen via de gasolie. Het principe daarvan is eenvoudig. Iemand die veel kilo me ravage was volgens haar het ge volg. "Wij hadden een vrij nieuw plafond, dus hoefde bij ons alleen het dak te worden vernieuwd. Het dak viel echter door de gipsplaten heen naar beneden". Zij heeft ook last gehad van lekkage. "Het dak was open, maar de dakpannen wa ren er nog niet. Het was net die week in september dat het ver meters in Duitsland rijdt, betaalt veel, iemand die er niet zo vaak komt is minder duur uit. Wat rnij betreft is dat de mooiste gedach- tengang. De hamvraag is hoe krij gen we de gedachte er in Brussel door om in heel Europa de prijs van één liter gasolie op tachtig cent te bepalen. Een eenheidsprijs dus. Hier ook tol heffen? Nee, dat heeft geen zin, omdat Nederland te klein Samenwerking Wat volgens V.d. Kwaak nood- zaakzakelijk is, is een betere sa menwerking tussen weg- en trein vervoer. "De ontwikkeling van het wegvervoer is veel sneller gegaan dan vervoer per trein. Deze vorm van transport is helaas sterk ach tergebleven. Indien weg- en trein vervoer op elkaar afgestemd zou den zijn, dan zou je, om maar eens een voorbeeld te noemen, een truck met container in Rotterdam op de trein kunnen zetten en ver volgens naar Keulen of München laten brengen. Je bereikt er in elk geval twee positieve zaken mee. In de eerste plaats ontlast je de we gen, waar het de Duitsers om te doen is en ten tweede rust de chauffeur uit. Het zou toch mooi zijn als er treinen zouden rijden die, zeg maar, plaats bieden aan honderd van die trucks? Maar ik denk dat we wel een jaartje of tien verder zullen zijn alvorens het zo ver is". Toch is de grens op de weg nog niet helemaal bereikt, vindt V.d. Kwaak. "Ja, op bepaalde tijden wel. In de spits, bij voorbeeld, zit ten de Duitse wegen vaak goed ver stopt. Niet alleen het verkeer is daarvoor verantwoordelijk. Er wordt veel aan de wegen gerepa reerd. En dat geeft eveneens op stopping. Reparatie is noodzake lijk omdat er veel verkeer over gaat. Vervoer alleen die produkten over de weg die snel ter plaatse moeten zijn en spullen die wat lan ger onderweg mogen zijn per trein, dan ga je al een heel eind de goede kant heen". schrikkelijk regende. We hadden juist de muren gegranold, maar door waterschade konden we op nieuw beginnen". Inspraak De bewoners verwijten de AWL dat zij in onzekerheid zijn gelaten over de wijze waarop de huizen worden opgeknapt en beschuldi- De vervoersorganisatie Tukker uit Lisse voorspelt dat het heffen van tol zal leiden tot oponthoud en onrendabele ritten. "Ik hoop", zegt Tukker, "dat het wordt tegenge houden anders moet Nederland maar eens overwegen om hoger ha vengeld te gaan innen. Nederland mag dan wel klein zijn, maar op ha vengebied is het ijzersterk. Ten slotte praatje over een kwestie van rekenen en doorberekenen. Vraag je naar mijn voorkeur, dan zie ik het liefst één prijs voor dieselolie". Zurel uit Aalsmeer, een transpor teur die via de Rijnsburgse veiling Flora veel bloemen vervoert, wil niet op de Westduitse plannen rea geren. Een woordvoerder laat we ten dat de onderneming het stand punt van de overkoepelende orga nisatie steunt. NIWO (Stichting Nederlands In ternationaal Wegvervoer Organisa tie) is dat overkoepelend orgaan. Woordvoerder R. Tekke vertelt dat er nog geen duidelijkheid is over de vraag hoe hoog die tol nu pre cies wordt. "De Nederlandse ver voerders moeten echter rekening houden dat het hun rond de zeven tig miljoen gulden gaat kosten. Ge middeld komt dat jaarlijks neer op zesduizend gulden per vrachtwa gen. Wanneer ze een vignet ver strekken dat van auto mag verwis selen, dan valt het mee. In alle an dere gevallen wordt de concurren tiepositie voor onze transporteurs slechter. De Duitsers moeten zelf ook wel betalen, maar voor hen gaat de wegenbelasting omlaag". Vrijbrief Harmoniseren vindt Tekke een prima zaak, maar deelharmonisa- tie, zoals de Duitsers nu willen, wijst hij van de hand. "Want dan trek je de zaak scheef. Voor andere landen kan dit een vrijbrief beteke nen óm eveneens over tolheffing te gaan denken. Ja, dan is het hek he lemaal van de dam en zijn we weer terug in de middeleeuwen'. Daarom protesteert de NIWO met kracht tegen het voornemen van Westduitsland. "Kleine bedrij ven zouden zich misschien wel staande kunnen houden vanwege hun specialisatie. De grotere ook. De klappen zullen met name vallen in de middenbedrijven met zo'n tien tot vijftien vrachtwagens. Zij zijn net te groot om zich te speciali seren en iets te klein om zich een plaatsje onder de grotere te verwer- MAASTRICHT (GPD) - Gedepu teerden Staten van Limburg heb ben in principe geen bezwaar tegen een ruil van afval met de provincie Zuid-Holland. Limburg zou huis houdelijk afval uit Zuid-Holland moeten opnemen, terwijl deze pro vincie verontreinigde grond in Zuid-Holland kwijt zou kunnen ra ken. De ruil zou in de jaren 1990/'91 plaats moeten hebben. Zuid-Holland zit tijdelijk met een teveel aan huisvuil, omdat het nog een paar jaar duurt, voordat een nieuwe verbrandingsinstalla tie in de buurt van Den Haag klaar Limburg zou vooral bagger- en zuiveringsslib in Zuid-Holland kwijt willen. Dat moet dan gestort worden op een kunstmatig eiland dat die provincie van plan is aan te leggen. gen de vereniging van gebrek aan inspraak. Toch delen niet alle be woners die mening. "We hebben misschien geen inspraak gehad, maar wel veel brieven gekregen waarin de verbouwing werd aange kondigd en zo'n beetje werd be schreven wat er ging gebeuren", zegt mevrouw J. van Hemert. "Er zijn fouten gemaakt, maar dat ligt niet aan de woningbouwvereni ging, maar aan de aannemer. Die zorgde bij mij,voor een lekkage, maar dat is keurig verholpen. Al leen een regenpijp moet nog wor den vastgemaakt aan de dakgoot". Volgens H. Verhoogt van het Hu brechtplein had het allemaal veel beter kunnen verlopen als de vere niging naar de klachten en sugges ties van de bewoners had geluis terd. "Op het Hubrechtplein staat een woning leeg. Waarom gebrui ken ze die niet als wisselwoning. Ze kunnen dan in éen keer een huis helemaal afwerken, zodat wij geen maanden in de troep zitten". Dui venvoorden voelt in eerste instan tie echter niets voor het idee van een wisselwoning: "Zo'n verbou wing is vervelend, maar er kan toch redeljjk worden gewoond. Het gaat hier niet om een complete renova tie". Verhoogt zegt desgevraagd dat hij er inmiddels alle vertrouwen in heeft dat het gesprek van komende zaterdag oplossingen worden ge vonden voor alle gerezen proble men. Hij zegt: "Ik neem niets van mijn kritiek terug. Maar ik ben zeer positief gestemd. Ik hoop in elk ge val dat er nu echt naar ons wordt geluisterd en dat rekening wordt gehouden met al onze wensen". DONDERDAG 17 NOVEMBER Alkemade optreden Koninklijke Militaire Kapel t.g.v. eeuwfeest muziekver eniging Liefde voor de Harmonie, aanvang 20.00 uur. kerk Petrus Banden, Roelofarendsveen. Alphen concert Rapael Kwartet met medewerking van gitariste Susan na Mebes, aanvang 20.15 uur, Oudshoornse kerk. open avond scrabbleclub De Alphabeten," buurtcentrum De Ridder, Concertweg, 20.00 uur. Leiden optreden 'And Friends', popu laire muziek, vanaf 21.30 uur in dichtersfestival in het LVC. Breestraat, aanvang 22.00' uur. bingo bij het Inloophuis Psychi atrie, aanvang 19.30 uur. films: 'Repo Man' om 20.00 uur; 'Liquid Sky' om 22.00 uur in Lak-Cinema. Cleveringaplaats. film:'Barfly', aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20.00 uur. clubgebouw, Splinterlaan. prijsuitreiking voortuinkeuring door commissie Mooi Leiderdorp, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof. klaverjassen, rumrnykub en yathzee bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzen- hof. dia-lezing over de Russisch-or- thodoxe kunst door de heer Mor- sink, aanvang 20.00 uur in het K&O-gebouw, Splinterlaan. Wou brugge praat- en kijkavond over be zoek Woubrugge in Woodbridge. aanvang 21.00 uur in het gemeen tehuis. bazar dameskrans Hervormde Gemeente Zwammerdam, van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur in gebouw aan het Kerkplein. film: 'Rita, Sue and Bob too', aanvang 20.30 uur, Hooftstraat Filmhuis. Magic Night, disco in jongeren centrum Het kasteel, Concertweg, aanvang 21.00 uur. Leiden concert in de Chopin-cyclus door Martha Noguera, piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. 3e in de serie lezingen New Age, 'Op naar de 21e eeuw', door dr. W.J. Ouweneel, thema: 'Een nieuwe wereld een nieuw mens?', 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. uitvoering van de klucht: 'Eens in de duizend jaar', door de Tim- delergroep. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjassen bij supportesvere- niging RCL, aanvang 20.00 uur in clubgebouw, Sportpark De Blos* merd, Ter Aar tentoonstelling Ter Aarse Vo gelvrienden in Parochiehuis Lan- geraar, van 20.00 tot 22.00 uur. ling van het Rode Kruis, van 10.00 tot 19.30 uur in de Hervormde Dorpskerk. Kerkplein. ZATERDAG 19 NOVEMBER AJphen tentoonstelling rond Willem III in de Oudshoornse kerk met op treden van fluitkwartet Tutti Flutti, van 11.00 tot 16.00 uur. muziek-theatervoorstelling 'Amatoo....Tot ziens', in de aula van het Ashram College, Mars diep. aanvang 20.30 uur. soulparty in jongerencentrum Madonna, Olympiaweg. Leidon vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. Sint Nicolaas-wandeltocht over 5, 10, 15 of 25 km, start tussen 10.00-14.00 uur bij 1 Parlement, Nieuwstr., inl. tel: 01726-13470. intocht Sint Nicolaas met rond rit door de stad, aankomst 13.00 uur aan de Haven, aankomst Stadhuis 14.00 uur. optreden LEST (Leiden English Speaking Theatre) met korte scotches om 20.00 uur; optreden DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil jaarlijks zo'n 27 miljoen gulden meer uit het Provinciefonds. Zuid-Holland deponeerde deze wens vanmorgen om acht uur bij, staats secretaris D.I J.W. de Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken. Met een brochure en een gi gantische taart waaruit Zuid-Holland haar deel reeds had gesneden, werd de eis kracht bij gezet. Klacht Leiderdorpers over 'onoverzichtelijke' opknapbeurt woningen De woningen aan de Hubrechtstraat die momenteel onder handen wor den genomen. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16