Leiderdorpse scholen wacht overcapaciteit de mooiste AniieH» Interteurboerderii van Nederland Oegstgeest wil duidelijkheid over 'miljoen van Menten' Laboratoriumschool bezet PZ hamert op herverdeling van taken 0BSI§@@§ H00GHSTEDE JtfS5' Chemocar doet binnenkort intrede in Oegstgeest School in as Controle van fietsen werpt vruchten af Vervoersbedrijf Hogenes failliet Watvat Uot REGIO LEIDEN PAGINA 14 Aantal leslokalen moet worden afgestoten LEIDERDORP - Over twintig jaar zijn er 32 leslo kalen te veel in Leiderdorp. Het leerlingenaantal zal drastisch dalen. Dat blijkt uit de resultaten van een on derzoek naar het verwachte aantal leerlingen op de plaatselijke basisscholen in de toekomst. Burgemeester en wethouders rijn 'onaangenaam verrast' door de cij fers. Zij hebben inmiddels beslo ten zelf een oplossing te zoeken voor de overcapaciteit, alvorens het ministerie van onderwijs met bepaalde maatregelen komt. "We willen geen koude sanering af wachten. maar zelf het initiatief ne men. De minister doet al moeilijk over het aantal lokalen dat we heb ben. Het zijn er nu 20 te veel. Hij komt in de jaren negentig onge twijfeld met maatregelen die finan cieel voor iedereen nadelig uitpak ken, daarom gaan we zelf maar aan de slag", zegt wethouder G. Keij- Over zes jaar zijn er nog maar 2004 leerlingen op de Leiderdorpse basisscholen. Dat zijn er honderd minder dan nu. Na 1996 wordt een lichte stijging verwacht. Maar van af 1999 daalt het totale aantal leer lingen tot onder de 2000. Volgens B en W moet een aantal lokalen worden afgestoten. Hoe dat precies in zijn werk gaat, kan Keijzers nog niet zeggen. "We voe ren hier een abstracte discussie. Al eerder hebben we het probleem be sproken, maar we zijn in een stroomversnelling terechtgeko- Wethouder G. zoeken naar (foto Wim Dijkman) men door de negatieve resultaten van de leerlingenprognose. De si tuatie is veel ernstiger dan we dachten", aldus Keijzers. Een mogelijke oplossing is fusie. Ook zou van sommige scholen een aantal lokalen verhuurd kunnen worden voor andere doeleinden. Keijzers denkt hierbij aan scholen waar het mogelijk is één vleugel van het gebouw te sluiten. "Het is een ingewikkeld probleem. Je kunt niet zomaar verschillende schooltypen laten fuseren. We moeten intensief met de schoolbe sturen overleggen om tot een op lossing te komen", aldus de wet houder. onderwijs buigt zich binnenkort over het probleem. Een advies wordt op 21 november verwacht. Daarna moeten alle par tijen met elkaar rond de tafel gaan zitten. Het overleg is ook belang rijk voor de eventuele bouw van een school in Buitenhof. De gemeente ziet graag een nieu we basisschool in die wijk. Maar als voor nieuwbouw wordt gekozen, dan moeten elders in Leiderdorp lokalen verdwijnen. Wettelijke re gels zijn er niet voor een dergelijke 'ruil'. B en W verwachten dat plan nen voor sanering van bestaande lokalen in ruil voor een nieuwe school, alleen door het ministerie worden goedgekeurd als het geen extra geld kost. "Hoe ingewikkeld de klus ook wordt, we hebben besloten het zelf te klaren. We nemen liever het heft in eigen handen dan dat de minis ter met maatregelen komt", zegt Keijzers. Hij hoopt snel duidelijk heid te krijgen over oplossingen. "Samen met de basisscholen gaan we zoeken naar bevredigende ma nieren om het lokalenoverschot te verkleinen", zegt hij. OEGSTGEEST - Wat is er precies kennen dat z gebeurd met die één miljoen gul- constructie den die de voormalige eigenaar de Klinckenbergerplas, de War- mondse zakenman Menten, zou be steden aan de recreatieve inrich ting van de plas, die toen nog de Put van Menten heette? Oegstgeester ambtenaren en be stuurders pogen dezer dagen, in samenwerking met Menten bezig zijn met een de gebeurtenis! twintig jaar geleden. Er werd toen zand gewonnen uit de put, die toen nog geen plas was maar meer een eiland, ten behoeve van de Leidse Merenwijk. De to taalopbrengst van die zandwin ning. waarmee Oegstgeest overi gens helemaal niet blij was, zou zo'n 14 miljoen gulden hebben be dragen. Eén miljoen daarvan Korswagen neer te leggen. Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat zoiets "juridisch heel moeilijk zal zijn". En: "Ik acht het onwaar schijnlijk. En weet u, ik verwacht dat Menten het nooit zo ver zal la ten komen. Ik denk dat hij die mil joen gulden dan alsnog geeft. Ster ker nog: daar heb ik geen twijfel LEIDERDORP - Het hoofdge bouw van de Laboratorium- school Rijnland in Leiderdorp is vanmorgen bezet uit protest te gen de bezuinigingen in het on derwijs. In de dependance aan de Van Geerstraat wordt gewoon lesgegeven. Toen vier van de der tig actievoerende leerlingen daar een bezetting uitriepen, stuurde de conciërge het kwartet weg met de woorden: "Actie? Weg wezen jullie". Na een actievergadering op dinsdag, vroegen en kregen leer lingen toestemming om de school aan de Leidsedreef vrij dag te bezetten. Een dag daarna besloten ze de actie te vervroe gen en de affiches en spandoe ken aan te passen. Veel leerlin gen zouden de bezetting op vrij dag alleen maar aangrijpen om een lekker lang weekeinde te hebben. De vervroeging werd niet aangekondigd zodat veel do centen en leerlingen vanmorgen voor niets naar school kwamen. De meesten waren vooral boos over de verloren (reis)tijd, maar konden wel sympathie opbren gen voor de actie. Zo ook leraar J. Gerritsen die, anders dan zijn collega's, op de koffie werd ge vraagd. Volgens de docent ko men veel studenten in de proble men door het 'student-onvrien delijke beleid' van minister Deet- man. Ze worden gekort, lesgroe- pen worden groter, het aantal lesuren wordt teruggebracht en er wordt minder vaak schoonge maakt. De adjunct-directeur P. Schro der kon vanmorgen weinig waar dering opbrengen voor de actie en hij zou het schoolfeest van morgenavond met een veto wil len treffen. Het bleek een gevoe lige slag. Actievoerders willen al leen Deetman een lesje leren, do centen en leerlingen willen ze met hun actie ontzien. Ze hopen nu maar dat er zes docenten be reid zijn te 'surveilleren' tijdens het feest om op die manier aan de eisen van de verzekering te vol doen. De school telt 460 leerlingen, heeft een hbo- en een mbo-deel en geeft kort middelbaar labora toriumonderwijs. De bezuini gingsplannen zouden vooral de 200 hbo'ers treffen en van die groep is een zevende deel in actie gekomen. Volgens actievoerders is dat een aardige score op een school waar "alles gericht is op leren en werken". Over verdere acties wordt vandaag gesproken, tussen het klaverjassen en spor ten door. Er is nu en dan contact met de landelijke studentenvak bond, al telt het legioen der actie voerders geen enkel vakbonds lid. "We hebben ook geen actie- bestuur gekozen. Dan kunnen we niet worden gepakt", zegt leerling Rik. OEGSTGEEST Oegstgeest gaat aan de chemocar. Met ingang van 1989 wordt de chemocar twee keer per maand bij de drie Oegstgeester winkelcentra geplaatst. De plaatse lijke politici hebben bij voorgaan de gelegenheden reeds ingestemd met de komst van de chemocar. Het CDA wil zelfs nog verder gaan. Die fractie zou het liefst de chemocar huis-aan-huis voorbij zien trekken, zodat de Oegstgeeste- naren hun met klein chemisch af val gevulde chemo-emmers op die manier kunnen legen. Voor het lo pende jaar geldt nog het contract met Ecotechniek voor de inzame ling van klein chemisch afval (bat terijen, verfresten, make-up, olie resten) via een vast depot bij de ge- meentewerven aan de Kwaaklaan. Geschat wordt dat aan het einde van dit jaar 3000 kilo klein che misch afval zal zijn ingezameld. Voor 1989 wil Oegstgeest met de Roteb in zee. Andere gemeenten die bij de gemeentelijke vuilver werking Leiden (Gevulei) zijn aan gesloten neigen daar ook toe, maar Oegstgeest wil de discussie niet af wachten en een 'pioniersfunctie' vervullen. Het voordeel van de Roteb zou ziji\ dat deze een lagere verwer- kingsprijs per kilo ingezameld klein chemisch afval in rekening brengt. De huur van de chemocar, 756 gulden per dag, is inclusief een deskundige chauffeur en voorlich tingsmateriaal. Dat de verwerkingsprijs wordt gedrukt, is vooral het gevolg van het vervallen van voorrijkosten die de gemeente nu nog moet betalen, telkens wanneer het vaste depot aan de Kwaaklaan wordt geleegd. Die voorrijkosten vervallen omdat de chemocar ook het klein che misch afval bij het vaste depot zal ophalen. Per saldo is de nieuwe Oegstgeester wijze van inzamelen van klein chemisch afval 15.000 gulden duurder. B en W willen die extra kosten dekken door met in gang van 1990 de reinigingsrechten te verhogen. NOORDWIJKERHOUT - Een uitslaande brand heeft gisteravond het gebouw van de voormalige Duindoornschool aan de Duin doornlaan in Noordwijkerhout voor een groot deel verwoest. Het is nog niet bekend of de brand is aangestoken'; het vuur is volgens de brandweer tussen het plafond en het dak ontstaan. De school stond op de nominatie om te wor den afgebroken. zelf. het antwoord op die vraag te !™est Menten besteden ■inden. Ook de raadsleden, die reereat.eveaankleri.nVv, vanavond moeten beslissen onder meer een teleski cavoorziening. zijn erop gebrand het antwoord te krijgen. PPR'er G. van Eisen kondigt aan dat zijn bij drage aan de discussie vooral over die miljoen gulden zal handelen 'recreatieve aankleding' van het ge bied dat door de zandwinning on- herbergzaam werd. Menten heeft in een gesprek met burgemeester Scheenstra en Wille- me beweerd dat hij die afspraak al Het raadslid benadrukt dat met dat lang is nagekomen. Volgens Wille- geld erbij wellicht een minder yne blijkt dat niet uit de stukken, grootschalig project van de grond 'Maar ook het tegendeel niet De hoeft te worden getild. Misschien gemeentesecretaris legt uit dat het dat er dan niet zo veel zand hoeft te onderzoek ernstig wordt bemoei- worden gewonnen of puin gestort, lijkt door de twintig jaar die inmid- Misschien ook dat een teleski, die dels zijn verstreken. "We zijn een gedeputeerde Van Heemst nu als generatie ambtenaren verder, de kostendrager en dus als onmisbaar ambtenaren die dit uitzoeken wa- voor het project beschouwt, min- ren er zelf niet bij en er zijn wellicht der noodzakelijk wordt, zet Van El- vooral mondelinge afspraken ge- sen wat mogelijkheden op een rij. maakt die daardoor nu moeilijk Gesprekken Volgens Willeme verlopen de ge sprekken die hierover met Menten en zijn adviseurs gaande zijn pret tig. De gemeentesecretaris maakt ook duidelijk dat de ambtenaren met het onderzoek niet op de eerste plaats het geld boven water willen zien te krijgen, maar dat ze duide lijkheid willen scheppen. "Voorko men moet worden dat de volgende generatie ambtenaren uit de dos siers afleidt dat er geld is verdwe nen en dat ze ook weer op onder zoek uitgaan". Mocht de gemeente tot de con- aangeboden fietsen er steeds beter clusie komen dat Menten de af- toe zijn. Bij de fietsen waaraan spraak niet is nagekomen, dan is het mogelijk, erkent Willeme, dat de nieuwe eigenaar van Voorhof Recrea bv wordt verplicht met het VOORSCHOTEN - De afdeling Voorschoten van Veilig verkeer Nederland heeft tijdens de jaarlijk- fietscontrole gemerkt dat de Fractie dreigt Houdijk met motie van wantrouwen ZOETERWOUDE - Burge meester A. Houdijk van Zoeterwoude hangt een mo tie van wantrouwen boven het hoofd. Progressief Zoe terwoude zal daar vanavond tijdens de algemene be schouwingen althans mee dreigen als Houdijk zijn be leid niet op korte termijn bijstelt. Tijdens de algemene beschouwin gen enkele weken geleden uitte PZ al scherpe kritiek op het beleid van de burgemeester. Met name het verkeersbeleid van de burgemees ter staat PZ niet aan. De progres sieven vinden dat Houdijk te veel portefeuilles in zijn beheer heeft en pleitten onlangs al voor een herver deling van de werkzaamheden. In hun antwoord lieten B en W blijken daaraan geen behoefte te hebben. PZ-fractievoorzitter W. Ooijen- dijk zal vanavond tijdens de derde ronde van de algemene beschou wingen het college oproepen als- echter toch iets mankeerde ging het vooral om slechte verlichting, te gladde pedalen, slippende rem men en gebrekkige zijreflectie. De controle is in samenwerking met de plaatselijke fietshandelaren gehouden voor de twee hoogste groepen van de basisscholen in Voorschoten. De keuring had plaats op de woensdagen 26 okto ber en 2 en 9 november. Volgens de rijwielhandelaren komen steeds meer kinderen voor de controleda tum nog even hun fiets laten nakij ken. De WN vindt dat een goede ontwikkeling. verdwenen geld op tafel te komen. De nieuwe eigenaar is de Warmon- der Korswagen, eigenaar van een Alphens bouwbedrijf. In de over eenkomst die provincie en Kors wagen hebben gesloten heet het dat de Warmonder "is gebonden aan de beginselafspraken die reeds met de door Korswagen overgeno men bv's en de heer Menten zijn ge maakt". Willeme zegt dat het "niet onmo gelijk is" om een eventuele eis bij ZOETERWOUDE - Het vervoers bedrijf Hogenes uit Zoeterwoude is failliet. Nagenoeg alle activitei ten worden overgenomen door Transad, onderdeel van Mahoma bv, waarin de familie Hogenes jr. in is vertegenwoordigd. In het nieu we bedrijf is werk voor 49 van de 57 werknemers van Hogenes. Een en ander wordt bevestigd door de in deze zaak als curator aangewezen mr. J. Teekens uit Leiderdorp. Het faillissement is, zo blijkt uit de woorden van Teekens, een uit vloeisel van een ruzie tussen Hoge nes jr. en sr. Dat leidde er geruime tijd geleden al toe dat de Onderne merskamer werd ingeschakeld. Er werd een tijdelijk bestuurder aan gesteld om de zaak te lijmen. Dat bleek evenwel niet mogelijk. Met goedkeuring van de aandeelhou ders is vervolgens het faillissement aangevraagd. nog tot inkeer te komen en tot een herverdeling van de portefeuilles over te gaan. De partij zal daartoe zonodig een motie indienen. Wan neer het college er andermaal niet toe bereid is tot een herverdeling van taken over te gaan waarbij de burgemeester een aantal be- voegheden wordt ontnomen is het volgens PZ slechts een kwestie van tijd dat Houdijk een motie van wantrouwen of afkeuring krijgt voorgeschoteld. Ikonen Ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van het orthodox christendom in Rusland houdt K&O Leiderdorp van avond een lezing met dia's over de Rus- sisch-orthodoxe kunst door de heer S. Morsink. De lezing wordt gehouden aan de Splinterlaan 91 in Leiderdorp, aan vang acht uur. Reünie De Bernardusschool in Zoeterwoude- Rijndijk is op zoek naar oud-leerlingen en -leerkrachten voor een reünie op za terdag 24 juni volgend jaar. De reünie wordt gehouden in verband met het tachtigjarig bestaan van de school. Voor inlichtingen kan de school aan het Kooi kerspad 2 in Zoeterwoude worden ge beld: 071-893578. Ook oude foto's en rapporten zijn welkom voor het jubileum boek. Accordeon In 'Landzicht' aan de Verlaatweg in Zoe terwoude treedt zaterdagavond 'La Blusa' op. Deze nieuwe band uit Delft brengt zydecomuziek, een mengeling van cajun, rock'n roll, blues en texmex. Het is een vrolijke muzieksoort met als middelpunt de accordeon. Aanvang half tien. PZ zal er vanavond verder op aan dringen het financiële beleid dras tisch aan te pakken. Ooijendijk zal pleiten voor op meer duidelijkheid over de vraag welke investeringen het hardst nodig zijn in de komen de vijfjaren en hoe hoog het bedrag is dat uit de reserves kan worden geput. Op basis van die gegevens kan een betere afweging worden gemaakt om tot een verantwoord financieel beleid te komen. Voor de verkeersveiligheid en wegenon- derhoud wil PZ in elk geval twee posten van 50.000 gulden handha- Voorts beschuldigt PZ het colle ge ervan het rapport dat naar aan leiding van een organisatie-onder zoek is opgesteld te 'verdonkere manen'. De fractie vindt dat het on derzoek dringend moet worden ge ëvalueerd met als doel na te gaan of de aanbevelingen zijn opgevolgd en effect hebben gehad. De progressieven vinden verder dat bij de hinderwettarieven het uitgangspunt 'de vervuiler betaalt' moet worden gehanteerd. PZ wil in drie jaar tijd van de oude tarieven komen naar nieuwe kostendek kende prijzen met als uiteindelijk doel de bescherming van het milieu. Over het gemeentehuis voert PZ verder aan dat zij bezorgd is dat er-een raadhuis wordt neer gezet 'dat morgen te groot is'. Ooij endijk: "Simpelweg omdat er wei nig ruimte is voor nieuw beleid". CDA-Wassenaar wil niet meebetalen aan opvang asielzoekers Amsterdam AMSTERDAM - De CDA-fractie van de gemeente Wassenaar wil niet meebetalen aan de opvang van asielzoekers in Amsterdam. CDA-fractievoorzitter H. Schel haas reageert hiermee op een verzoek van de Amsterdamse vice-fractievoorzitter B. Oranje van D66. Deze vroeg in een brief om financiële steun nadat Schel haas tijdens een raadsdebat zijn bereidheid had uitgesproken om andere steden financieel te gaan steunen. Wassenaar heeft tot op heden nog geen asielzoekers op genomen. „We hebben in Wassenaar een woningnood voor de met lage inkomens en daarom hebben we geen plaat sen voor asielzoekers. We willen niet dat de mensen in Wassenaar met lagere inkomens de dupe worden van de opvang van asiel zoekers", aldus Schelhaas. „Het CDA wil wel aan de opvang van asielzoekers in andere plaatsen meebetalen maar we denken dan meer aan dichtbijliggende ste den als Voorschoten en Noord- wijk", zegt Schelhaas. Oranje vindt dat een vreemde redenering. „Ach, het is een be wuste keuze geweest van Wasse naar om weinig aandacht te be steden aan de sociale woning bouw. De hoge woningnood die ze zeggen te hebben is natuurlijk kwantitatief en niet kwalitatief van aard. Ze hebben nooit de prioriteit gegeven aan de bouw van woningen voor mensen met lage inkomens". Antiek gecombineerd met modern leder Eerlijk geloogd grenen Warm antiek Engels eiken Rustieke boerenmeubelen Sfeervolle verlichting Exclusieve stoffen bankjes Collectie Welbeckhouse zitmeubelen Collectie Chesterfields bankjes VI .00 U VAN KLAVERWEYDEWEG 21 HOOGMADE gesU TEL 01712-2576

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14