TAD LEIDEN 'Behoefte aan opleiding restauratie-ambachten' Parttime arts voor bestrijding van aids Beaujolais Primeur 'Buurtbeheer kost op termijn niets' LEIDSCH DAGBLAD Extra geld voor Leidse gemeenteraadsleden Baby van 8 maanden in wieg gestikt Meer warenmarkten Tegenvallende opkomst actie Reinwardt-studenten s DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 LEIDEN - De gemeenten Leiden en Haarlemmermeer krijgen extra geld voor het verbeteren van de secundaire arbeidsvoorwaarden van raadsle den. Leiden krijgt 87.000 en de gemeente Haarlemmermeer 16.000 gul den. Het geld is vooral bedoeld voor raadsleden die nadelige financiële gevolgen ondervinden als zij in de tijd van de baas werkzaamheden voor de gemeenteraad verrichten. Daardoor verdienen zij soms minder en dat kan bijvoorbeeld gevolgen hebben voor de pensioensopbouw. Dat kan nu mede met dat extra geld worden bestreden. Ambtenaren die raadslid zijn mogen het raadswerk gewoon tijdens hun werk doen. In het bedrijfsleven bestaan dergelijke re gelingen nauwelijks. Overigens geldt de regeling niet alleen voor Haar lemmermeer en Leiden. Alle gemeente boven de 80.000 inwoners krijgen er wat geld bij. Minister Van Dijk wil gedeputeerden van grote provincies, waaronder Zuid-Holland, 2000 gulden per maand opslag geven. Met soortgelijke functies vergeleken verdienen die dagelijkse bestuurders van de provin cie volgens de minister te weing. LEIDEN - De provincie is in haar voorstellen voor bezuinigingen in ziekenhuizen voorbijgegaan aan wachtlijsten die voor bepaal de afdelingen bestaan. Onder meer voor orthopedie, plastische chirurgie en oogheelkunde be staan flinke lijsten. In mindere mate geldt dat ook voor de keel-, neus- en oorafdelingen voor kin deren. Dat schrijft de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland. De raad advi seert de provincie over de bezui nigingsplannen in de gezond heidszorg. De raad bepleit dat ziekenhuizen die beschikken over de genoemde specialismen worden ontzien. In het kader van die bezuini- Provincie gaat voorbij aan wachtlijsten ziekenhuizen gingen - minder bedden en min der specialisten - schrijft die in stantie ook dat er zeer voorzich tig moet worden omgesprongen met het uit elkaar halen van goed op elkaar ingespeelde teams (art sen, verplegend en ondersteu nend personeel. Een goed team moet in het kader van bezuini gingsplannen eigenlijk niet uit Het adviesorgaan vindt dat de provincie rekening moet houden met samenwerkingsverbanden die tussen ziekenhuizen reeds bestaan of met contacten die tus sen ziekenhuizen groeien om die samenwerking te verwezenlij ken: "De overheid moet dat niet opleggen". De raad houdt voorts een pleidooi om specialisten die zich met kindergeneeskunde bezig houden bij elkaar te houden. Op die wijze kan worden gewerkt aan de kwaliteitsverbetering van de zorg voor kinderen. Dat is moeilijker als afdelingen in ver schillende ziekenhuizen zijn on dergebracht. 'Vakmensen worden een zeldzaamheid' LEIDEN - Het Leidse ge meentebestuur moet samen met het bedrijfsleven en het onderwijs het voortouw ne men om te komen tot een re gionaal centrum in Leiden waar onderwijs kan worden gegeven in oude restaura tie-ambachten. Dat vindt de voorzitter van de gemeente lijke monumentencommis sie, mr. P. Olivier. De afgelopen jaren is er in Neder land van verschillende kanten een tekort geconstateerd aan goed op geleide vaklieden op het gebied van de restauratie. Op bijna alle vakgebieden signaleert men een behoefte aan een gerichte oplei ding. Olivier is dan ook bezorgd over de toekomst van het restaura tie-ambacht. "Het is duidelijk dat als timmerlieden of stucadoors die het oude ambacht nog in de vin gers hebben nu al dun gezaaid zijn, dat deze vakmensen in de toe komst nog veel meer een zeldzaam heid zullen worden. Dit gebrek aan vakmensen kan volgens Olivier niet zonder gevolg blijven. Te vrezen valt dat in een stad als Leiden, met zijn ruim 3000 monumenten, in de jaren negentig een tekort ontstaat aan ambachts mensen en dat het onderhoud en herstel van het historisch erfgoed daardoor in de knel komt. Joop du Prie, van het aanne mingsbedrijf Du Prie, bevestigt dat in de praktijk een duidelijk tekort bestaat- aan gekwalificeerde tim merlieden. "Daar hebben wij het meest behoefte aan. Maar een stu- cadoor voor de restauratie van een geornameerd plafond of een koper slager, die we laatst nodig hadden bij de restauratie van het Caecilia- complex, die zijn in Leiden ook niet meer te vinden". De firma Du Prie heeft samen met 14 andere restauratiebedrijven in Nederland al het initiatief geno men om cursussen te verzorgen in specifieke restauratie-ambachten. "Die cursussen worden gegeven in Brabant en de afstand is dan vaak een probleem. De behoefte aan dergelijke opleidingen dichter bij huis is duidelijk aanwezig. Maar de markt is zeer klein", waarschuwt Du Prie. "Ik zou eï daarom voor pleiten dergelijke opleiding bij be staande scholen onder te brengen". Tijdens de opening van het Wa genmakersmuseum aan de Oude Varkenmarkt, suggereerde Olivier al dat de gemeente Leiden, in sa menwerking met de technische scholen en het bedrijfsleven, een ambachtscentrum zou kunnen op richten waar aanschouwelijk en praktisch onderwijs gegeven kan worden in alle ambachten die bij de restauratie van oude gebouwen van belang zijn. Zo'n centrum zou de belangstelling van een breed publiek voor het restauratie-am bacht kunnen opwekken. Belang rijk vindt Olivier ook dat zo'n oplei ding werkloze bouwvakarbeiders 5 toekomst kan bieden. Volgens Olivier behoort een am bachtscentrum in Leiden, in een stad met zoveel monumenten, ze ker tot de mogelijkheden. "Op rijk sniveau is onlangs een aanzet gege ven om te komen tot drie regionale centra voor restauratie-ambach ten. "Het is zinvol om te verkennen of Leiden de vestigingsplaats voor zo'n regionaal centrum in de rand stad zou kunnen worden. Het be drijfsleven en het onderwijs moe ten daar uiteraard nauw bij betrok ken worden", vindt ook Olivier. "Maar de gemeente moet nu het voortouw nemen". Leiden zou, volgens de voorzitter van de gemeentelijke monumen tencommissie, een voorbeeld kun nen nemen aan de gemeente 's- Hertogenbosch waar men al het initiatief heeft genomen tot de op richting van een stichting die zich Volgens mr. P. Olivier van de gemeentelijke monumentencommissie is t dringend behoefte aan een opleiding in restauratie-ambachten. (archieffoto Wim Dij kraai gaat beijveren om een ambachts centrum binnen de gemeentegren- te krijgen en daarmee de be hoefte aan goed opgeleide vaklie den in de toekomst zeker te stellen. De gedachten gaan uit naar cursus sen waarin de leerling een speciali satie kan kiezen in de volgende vakken: metselen, timmeren, schil deren, stucadoren, loodgieten/lei- dekken, smeden en natuursteenbe- werken. "Het initiatief van de gemeente 's-Hertogenbosch zou een voor beeld kunnen zijn voor Leiden", al dus Olivier die een en ander bij de gemeente heeft aangekaart. Wet houder Van der Molen, die de mo numentenzorg in haar portefeuille heeft, laat desgevraagd weten nog niet gehoord te hebben van het rijksinitiatief om te komen tot drie regionale ambachtscentra en daar om niet in staat te zyn op dit plan te reageren. LEIDEN - De Basisgezondheids dienst (BaGD) krijgt van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur 27.000 gulden subsidie. Hiermee kan in deeltijd een arts voor aids-bestrijding worden aan gesteld. De BaGD zal zodoende het takenpakket kunnen uitbreiden. Voor de precieze besteding van het geld zal advies worden gevraagd aan het Aids-platform. Volgens wethouder Kuijers van volksgezondheid zou de BaGD een coördinerende functie moeten hebben wat betreft de aids-bestrij- LEIDEN - Een acht maanden oude baby is vermoedelijk door verstik king om het leven gekomen. De ou ders van het kindje, woonachtig aan de Arendshorst in de Meren- wijk, troffen hun baby gisteroch tend levenloos aan in het wiegje. De gewaarschuwde EHD kon niets meer uitrichten. Het kindje heeft vermoedelijk tijdens de slaap lig gen woelen en is gestikt in het dek- bedje. Auto te water LEIDEN - Een 50-jarige man uit Hazerswoude is gisteravond met zijn auto in het water langs de Vlietweg beland. De automobilist maakte, toen hij wilde wegrijden, een stuurfout een reed daardoor het water in. Hij slaagde er in weer tijdig op het droge te komen. De auto zou vandaag weer op de kant worden geholpen. Bejaarde vrouw valt met fiets LEIDEN - Een 77-jarige Leidse vrouw is gistermiddag met haar fiets ten val gekomen. Zij schrok toen er op het Kort Rapenburg plotseling een auto uit de richting van de Boommarkt kwam. De be jaarde vrouw gaf een ruk aan haar stuur en kwam daardoor ten val. Zij is, vermoedelijk met een her senschudding, naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. LEIDEN - Begin volgend jaar start op het parkeerterrein bij winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk een waren markt. Overwogen wordt om de ze markt op donderdag of vrijdag te houden. Een andere markt ligt in het verschiet voor de Stevens hof. Beide markten moeten on geveer net' zo groot worden als die in Zuid-West en rond de 55 kramen bevatten. Welke assortimenten op de markt in de Merenwijk komen, is nog niet duidelijk. Dat zal in ie der geval afhankelijk zijn van het bestaande voorzieningén in de wijk. Op dit ogenblik is in de Me renwijk op vrijdag een groente markt aan het Broekplein. Deze blijft gewoon bestaan. De markt in de Stevenshof is gepland op het parkeerterrein nabij de Stevensbloem. De wa renmarkt komt er pas wanneer die in de Merenwijk helemaal ge realiseerd is. Men verwacht dat de wijk dan praktisch voltooid is en een gevestigd winkelbestand zal hebben. De directie reiniging, markt en havendienst overweegt ook het opnieuw in gebruik nemen van, de Hooglandse Kerkgracht als marktgebied. Tijdens de zo merperiode zouden daar ver schillende soorten markten kun nen komen. Gedacht wordt aan een markt met oude ambachten, een banen- en verzamelaars- markt. Wel zal er voldoende kra men moeten staan om de gehele Hooglandse Kerkgracht aan een kant te vullen. LEIDEN - Ongeveer 75 studenten hebben gistermiddag meegedaan aan een spandoekdemonstratie te gen de harmonisatiewet van minis ter Deetman van onderwijs. De de monstratie is georganiseerd door studenten van de Reinwardt Aca demie die zijn verenigd in het actie comité 'Harpoen'. In optocht ging het gezelschap vanaf het Stadhuis plein langs onder meer de Hooi gracht, de Hogewoerd, de Steen- schuur en de Vliet. De opkomst vond Harpoen overigens tegenval len, vooral ook omdat de deelne mers bijna allemaal Reinwardt-stu denten waren. De Landelijke Studenten Vak bond heeft studenten in het hele land opgeroepen deze week te sta ken omdat het overleg tussen Deet man en de studentenorganisaties over de harmonisatiewet voorals nog niets heeft opgeleverd. Onder de studenten bestaat groot verzet tegen die wet, die onder meer een beperking van de studieduur tot zes jaar inhoudt. De toegankelijk heid van het universitaire en het hoger beroepsonderwijs kan door de aangekondigde wijzigingen in de studiefinanciering in het ge drang komen. De verenigingen van universiteiten (VSNU) en hoge scholen (HBO-raad) zeiden giste ren in een gezamenlijke verklaring deze zorg te delen met de actievoe rende studenten. In Leiden heeft alleen de Rein- wardt Academie, de HB O-oplei ding voor museummedewerkers, aan de oproep tot stakingsacties gehoor gegeven. De hele week wordt op de academie alternatief onderwijs gegeven en worden de nodige demonstraties gehouden. Voor dinsdag stond een sit down-actie op het Stationsplein op het programma, maar een sponta ne ingeving bracht de studenten ertoe in plaats daarvan een tocht te maken langs een aantal plaatsen waar zich veel studenten ophou den, zoals de Universiteitsbiblio theek, sociëteit Minerva en mensa De Bak. Het protesterend gezel schap groeide daardoor aan tot on geveer 100 man. De demonstratie van vandaag behelsde een dodenmars, com pleet met trommels en fakkels, die begon op het Stadhuisplein en waarbij ook roeibootjes werden in gezet. ding in de regio Leiden en Alphen. Dit zei hij naar aanleiding van kri tiek van de kant van de aids-werk- groep LWH/COC. Kuijers hoopt dat de subsidie van WVC zal wor den gebruikt om de coördinatie bij de BaGD te kunnen verbeteren. Deelnemers aan het Aids-plat form in Leiden vinden dat de groep met 27 personen te groot is om goed te kunnen functioneren. Bin nenkort is er een vergadering waar op zal worden bezien of de werk wijze kan worden veranderd. Raadslid Hoekema "an D66 stel de tijdens de gisteren gehouden vergadering van de commissie voor volksgezondheid voor om aan de gevels van het Stadhuis en Stad- bouwhuis een condoomautomaat te bevestigen. Dit zou volgens hem een belangrijke voorbeeldfunctie kunnen hebben voor andere instel lingen. Zodoende zou er een bijdra ge worden geleverd aan de preven tie van aids. Wethouder Kuijers zei het een aardig idee te vinden, maar toch aan andere zaken voorrang te willen geven. Overvaller overmeesterd LEIDEN - Een 49-jarige man heeft gistermiddag een gewapende over val gepleegd op de damesmode winkel Kukler aan de Haarlemmer straat. De man stapte omstreeks één uur de winkel binnen met een luchtdrukpistool en eiste geld van de vrouw van de winkelier die op dat moment in de zaak stond. De vrouw weigerde aan de eis van de overvaller te voldoen. Haar man en een familielid overmeesterden de overvaller en droegen hem over aan de politie. De man, zonder vas te woon- of verblijfplaats, wordt nog verhoord. Hij maakt volgens de politie een verwarde indruk. Samenwerking ORAP en TNO voor opleidingen wasserijbranche LEIDEN - Het Leidse bedrijf ORAP Organisatie adviseurs gaat opleidingen van de Nederlandse wasserij-industrie verzorgen. Dit bedrijf gaat hierbij een samenwer kingsverband aan met het Insti- tuuut voor Reinigingstechnieken TNO in Delft. De cursuspakketten die ORAP samenstelt variëren van chauffeurstrainingen tot en met hogere managementsopleidingen binnen de wasserij sector. De Nederlandse Vereniging voor Wasserijen, Nationale Ziekenhuis raad en de Nederlandse Herstrutu- rerings Maatschappij willen een verbetering van de wasserijbran che. De technische cursussen moe ten werknemers onder meer theo retische kennis verschaffen over het wassen en controleren van de het wasproces. De ORAP is een adviesbureau waar 12 mensen werken en dat aan de Schipholweg is gehuisvest. Naar schatting zullen 7 perso neelsleden betrokken worden bij de verzorging van de cursussen voor de wasserij-industrie. Het be drag dat met deze opdracht is ge moeid, is afhankelijk van het aan tal cursussen dat wordt afgeno men. ADVERTENTIE Beaujolais 1988, nimeur zonder weerga. Vanaf vandaag bij uw slijter/wijnhandel. Prof. Priemus op Leidse studiedag LEIDEN "Buurtbeheer is geen oplossing voor alle problemen, maar biedt goede mogelijkheden specifieke problemen in een buurt op te lossen. Er is alle aanleiding voor een continue zorg voor de woonomgeving. Ervaring in het buitenland heeft geleerd dat dit de overheid op lange termijn bijna niets kost. De meerkosten van het beheer worden gecompenseerd door minder leegstand en minder vandalisme". door Gert Visser Aldus Prof. H. Priemus (hoogleraar in de volkshuisvesting verbonden aan de TU Delft) bij de opening van een studiedag over buurtbeheer gisteren in de Stadsgehoorzaal. De studiedag was georganiseerd door de Stichting Welzijn in samenwer king met de gemeente. Buurtbeheer is het vervolg op de stadsvernieuwing die door het uit blijven van voldoende subsidie in het slop is geraakt. Buurtbeheer is de laatste jaren in Leiden voorzich tig van start gegaan in enkele na oorlogse buurten met veel flatwo ningen: Fortuinwijk, Agaatlaan en (kersvers) de Slaaghwijk. Uit het betoog van Priemus bleek dat ook in andere steden de problemen waarop buurtbeheer het antwoord is, zich met name concentreren in na-oorlogse flat complexen. Priemus gaf een tien tal voorbeelden, waaronder com plexen die nog geen acht jaar oud waren maar al voor miljoenen gul dens moe(s)ten worden verbeterd. In de meeste gevallen, zo bleek, betreft het grootschalige com plexen waarin de bewoners tot vol strekte anonimiteit zijn veroor deeld met als gevolg dat het verant woordelijkheidsgevoel voor de woonomgeving geheel verdwijnt. Waardoor de buurt verpaupert, de leegstand toeneemt en de betref fende woningbouwcorporatie in fi nanciële problemen raakt. Soms is Verloedering in de Slaaghwijk enkele jaren geleden: galerijflats in die wijk werden verbouwd voor studenten huisvesting Om leegstand te VOOrkomen. (archieffoto Jan Holvast) sloop van de flats de enige oplos sing, in andere gevallen wordt - zoals in Leiden - veel geld in verbe tering gepompt. Saamhorigheid Hoewel er gisteren driftig met defi nities geworsteld werd, blijkt buurtbeheer in feite niet meer dan het inschakelen van de bewoners bij het opknappen of leefbaar hou den van hun buurt. Dat beperkt zich niet tot inspraak bij verbete ringsplannen, maar bevat ook een toenemende sociale controle op straat als belangrijk element. Zo constateerde directeur A. Mulder van de Woningbouwvere niging Leiden (WVL), dat buurtbe heer ook 'een poging om de burger zin terug te krijgen' is. De WVL had volgens Mulder al een fikse voor sprong in opgebouwd door een or ganisatie op poten te zetten waarbij alle complexen over een eigen be wonerscommissie beschikken. Burgemeester Goekoop had het eerder 'het gevoel van saamhorig heid' genoemd. Buurtbeheer heeft echter ook te maken met een terugtredende overheid - die minder dan vroeger, daartoe al dan niet gedwongen door geldgebrek - regelend op treedt. Dat die overheid niet altijd bereid is verantwoordelijkheden af te staan, bleek uit de ervaringen in Deventer waarover een ambtenaar van die gemeente zei dat de bereid heid van het ambtelijk apparaat om projecten voor buurtbeheer op te zetten aanvankelijk niet bijster groot was. "Buurtbeheer vereist ook dat de gemeente zich anders gaat organi seren", aldus een deelnemer: "Buurtbeheer is een verbetering van de democratische besluitvor ming die niet langer beperkt wordt tot een maal in de vier jaar naar de stembus gaan". Een Leidse ambte naar over die nieuwe organisatie: "De gemeente komt nu te vaak aan met gelegenheidsargumenten. In de toekomst moet meer gekeken worden naar de kwaliteitsverbete ring voor de bewoners". Het bleef gisteren vooral bij theoretische beschouwingen over een onderwerp dat Leiden toch niet geheel nieuw moet voorko men. Jarenlang is immers ruim schoots ervaring opgedaan met de stadsvernieuwing waarbij de in breng van buurtbewoners via daar voor opgerichte projectgroepen een belangrijke rol speelde. Niet ten onrechte stelde een van de bezoekers vast dat de discussie gisteren nog teveel in het Biotex- stadium ('waarover praten wij') verkeerde: "Terwijl het toch vooral zaak is gewoon te beginnen in buurten die zich daarvoor lenen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13