Kom Na de Italiaan Frans Natafelen. 'Westduits tolplan anti- Europees' Ombudsman: overheid heeft Dost onbehoorlijk behandeld Verdeelde reacties op akkoord Angola/Namibia casino zandvoort 'n avondje Op vakantie. ÖINNtNLANU/tJUI I LNLANU/EUUNUMIt UUliLWHUAh li NUVRMRLH 1UÖH Het ontwerp werd ingediend door een groep van 17 afgevaardigden, onder wie de Nederlanders Corne- lissen (CDA), Visser (PvdA), Weij- senbeek (WD) en Van der Waal (SGP). De Westduitse minister van ver keer, Jürgen Warnke, wekte begin deze maand alom verbazing toen hij aankondigde dat binnenlandse en buitenlandse vrachtwagens vanaf 1990 moeten gaan betalen voor het gebruik van Westduitse autosnelwegen. Voor de Westduit se bedrijven valt de schade mee omdat Bonn hun belastingverlich ting in het vooruitzicht heeft ge steld. Zij zullen namelijk ter com pensatie minder wegenbelasting hoeven te betalen. De bij elkaar zeventien Europar lementariërs stellen dat het solisti- Weekend-files lang en langdurig ALKMAAR (GPD) - Nederlandse automobilisten staan jaarlijks ruim elf miljoen uur in de file. De file- hinder door woon-werk-verkeer kost het meest en moet daarom vol gens het ministerie van verkeer en waterstaat het eerst worden aange pakt. De files in weekeinden en op feestdagen zijn lang en langdurig, maar ze leveren minder financiële schade op. Wat die files Nederland in de af gelopen twee jaren hebben gekost, staat precies beschreven in het rap port 'De kosten van files op het Ne derlandse hoofdwegennet in 1986 en 1987', dat volgende week wordt gepresenteerd, door Rijkswater staat. Het afgelopen jaar kostten de files alleen al 790 miljoen gulden door de verloren gegane arbeids uren en een vertraagde afwikke ling van goederen en diensten. Ver keersveiligheid en de schade aan het milieu zijn hier nog niet bij in begrepen, staat er geschreven in het onderzoek. Uit de vele cijfers die het rapport naar voren brengt, blijkt dat er da gelijks ongeveer twintig files staan op het overbezette wegennet. Op zaterdagen en zondagen zijn dat er drie. Ook de ANWB in Den Haag con stateert een toegenomen drukte. Volgens woordvoerder Koens zijn mensen de laatse jaren mobieler geworden en trekken ze er daarom vaker op uit. "Dat was vooral te merken aan de afgelopen oktober- en november-weekeinden omdat het steeds redelijk mooi weer is ge weest". Verder ziet hij de landelijk toenemende belangstelling voor musea als een mogelijk oorzaak voor het drukkere autoverkeer in vrije tijd. sche optreden van Bonn niet strookt met de plannen tot verwe zenlijking van de interne markt eind 1992. Als het aan hen ligt, ma ken de Europese Commissie en de ministerraad zich samen sterk om de 'anti-Europese'-maatregel van de Westduitsers te verhinderen. Zij doen tegelijk een beroep op Bonn zelf de plannen te schrappen. De afgevaardigden begrijpen an derzijds wel de achtergrond voor het plan van de Westduitse rege ring. In de Bondsrepubliek is de wegenbelasting een stuk hoger dan in Nederland. Ook dieselbrandstof is er duurder. De Westduitse weg vervoerders vinden nu al dat ze daardoor worden benadeeld ten opzichte van hun buitenlandse concurrenten, maar vrezen een ver dere aantasting van hun internatio nale concurrentiepositie na 1992 als de binnengrenzen in de Ge meenschap worden opgeheven. Om die ongelijkheid op te heffen moet de Gemeenschap maatrege len nemen zodat bijvoorbeeld het verschil in wegenbelasting wordt verkleind. Het overleg daarover vlot echter niet. Het vermoeden be staat dat Warnke met zijn plannen zijn collega-ministers tot spoed wil Volgens Weijsenbeek heeft Warnke echter zijn hand over speeld. In de EG werken zijn plan nen als een boemerang: de minis ter wordt voortdurend bestookt met kritiek. Het Europees Parle ment zou zich daarbij moeten aan sluiten, aldus Cornelissen. Zijn be zwaar tegen de Westduitse tol is on der meer dat zij haaks staat op het Europa van na 1992 zonder grens- barrières. De Europese regerings leiders hebben daarbij volgens het CDA een 'herenakkoord' gesloten om in de tussentijd af te zien van eenzijdige maatregelen om de ver schillen tussen de EG-landen niet nog groter te maken. Cornelissen en Weijsenbeek merkten beiden op dat de West duitsers zich vorig jaar verzetten tegen een soortgelijk Belgisch ini tiatief, dat intussen van de baan is. De tolmaatregel zal in hun ogen voorts extra vertragingen aan de grens veroorzaken, omdat controle op bijvoorbeeld vergunningen no dig zal zijn. Cornelissen heeft daar naast de vrees dat andere landen het Westduitse voorbeeld zullen volgen als Bonn doorzet. Omdat de ontwerp-resolutie vrij wel 'kamerbreed' wordt gesteund, ligt het voor de hand dat zij zal wor den aangenomen. De bedoeling is dat het parlement nog deze week stemt over het voorstel van socia listen, christen-democraten, libera len naast drie individuele Europar lementariërs onder wie Van der Waal. EINDHOVEN (GPD) - De twee leidinggevende bedrijven op het gebied van de compact disc, Phi lips en Sony, hebben gisteren over eenstemming bereikt over de stan daarden voor de 'interactieve' cd. Deze nieuwe generatie cd-techno- logie, de cd-I, combineert alle mo gelijkheden van de bestaande drie soorten in een apparaat: de audio (geluids-) versie, de cd-video en de cd-rom voor de opslag van infor matie. De beide bedrijven willen volgend jaar een eerste professio nele versie van de cd-I op de markt brengen, gevolgd door een consu mentenversie in 1990. Uitgeverijen die gespecialiseerd zijn in electronische uitgaves zijn al aan het werk om de 'soft ware' voor de nieuwe cd-i te ontwerpen. Een joint venture van Philips- dochter Polygram in de Verenigde Staten heeft inmiddels tientallen programma's in voorbereiding, Weer te hard: rijbewijs kwijt UTRECHT (ANP) - "Ze hebben gereden met snelheden die niet kunnen. Zij brengen de ver keersveiligheid in gevaar. Het aantal doden en gewonden bij verkeersongelukken in Neder land gaat weliswaar omlaag, maar elk ongeluk met dodelijke afloop is er een teveel". Dat zei officier van justitie mr. J. Spee gisteren voor het Utrechtse kantongerecht. Zo'n 100 automobilisten, die in mei en juni de (toen) nieuwe maximum snelheden fors hadden overtre den, moesten zich daarvoor ver antwoorden. Tegen twee automobilisten die al eerder voor het rijden met te hoge snelheid met de rechter in aanraking waren geweest eiste hij, naast een boete, vier maan den voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en boetes van respectievelijk 1.000 en 500 honderd gulden. Kantonrechter M. Delfos Visser veroordeelde conform de eis. Tegenover het verweer dat zij haast hadden en niet hadden ge let op hun snelheid stelde de offi cier als enig argument "wie niet horen wil moet voelen". Sony en Philips eens over nieuwe generatie cd's van video-spelletjes tot educatieve programma's, naslagwerken en doe-het-2elf cursussen. Andere grote Amerikaanse uit geverijen zijn eveneens bezig met het ontwerpen van programma's op basis van de prototypes die door de beide electronicaconcerns ter beschikking zijn gesteld. Nu een definitieve technische overeen komst tussen de beide electronica concerns over de normen en stan daarden is bereikt, zal de belang stelling uit die hoek nog sterk toe nemen, zo wordt bij Philips in Eindhoven verwacht. Ook de snel tot grote populariteit gegroeide audio-cd werd in een sa menwerkingsverband tussen het Nederlandse en Japanse bedrijf ontwikkeld en op de markt ge bracht. De overige electronicacon cerns hebben de standaarden over genomen en betalen octrooi- en pa tentrechten voor de eigen cd-spe- lers en -schijfjes aan deze twee con cerns. Een prijsindicatie voor een con- sumentenprodukt wil Philips niet geven. Kenners van de markt den ken bij een denkbeeldige introduc tie nu, bij de huidige prijzen en va lutaverhoudingen, aan een bedrag van zo'n 2000 gulden. Over de toekomstige produktie- vestigingen voor de cd-I, waar Phi lips een belangrijke markt voor ziet, is in Eindhoven nog geen be slissing genomen. Zowel voor CD- spelers als tv- en video is België op dit moment een belangrijk produk- tieland. Onenigheid in taxiwereld Zwolle: 17 aanhoudingen ZWOLLE (ANP) - In Zwolle zijn gistermiddag zeventien taxi-chauf feurs aangehouden in verband met openlijke geweldpleging. Zij had den eerder op de dag bij het NS-sta- tion twee politiemannen en twee chauffeurs van een concurrerend bedrijf uit Hattem bedreigd en een auto van deze firma omgegooid. Voor één van de politie-agenten 'was de situatie zo bedreigend dat hij zijn dienstwapen trok. Hierna kalmeerden de chauffeurs en kon den ze zonder problemen naar het politiebureau worden overge bracht. De ongeregeldheden van gister middag vormen de escalatie van een conflict dat al sedert enkele maanden in de Zwolse taxiwereld bestaat. De ruzie vloeit voort uit de nieuwe Wet Autovervoer Personen (WAP), die het taxibeleid aan de provincies overlaat. In Overijssel is nu bepaald dat het werkterrein van taxibedrijven niet meer aan een bepaalde ge meente is gebonden. Dit heeft er toe geleid dat in Hattem een dépan- dance van de Veluwse firma Van de Pol is gevestigd die rijdt van en naar het NS-station in Zwolle. De chauffeurs van de beide Zwolse taxibedrijven, Taxicentra le Zwolle en Tatax, aanvaarden die concurrentie niet. In de afgelopen maanden hebben zich volgens de Zwolse politie regelmatig proble men tussen beide groepen taxi chauffeurs voorgedaan. NEW YORK (AFP/ANP) - De Afrikaanse landen hebben gisteren in de Verenigde Naties verdeeld gereageerd op het principe-ak koord over de onafhankelijkheid van Namibia en de terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Ango la. Landen zoals Congo, Senegal en Tunesië menen dat de vrede nu in derdaad binnen handbereik is, maar onder meer Zambia en Mada gascar hadden hun twijfels. Peter Zuze, ambassadeur van Zambia, zei gisteren dat er geen en kele reden was om aan te nemen dat er een akkoord in zicht is. "Te oordelen aan de vroegere acties van Zuidafrika, dat de internatio nale gemeenschap systematisch heeft bedrogen, door net te doen alsof men serieus onderhandelde en ondertussen zijn dodelijke be doelingen te verbergen". Hij voeg de eraan toe dat het rampzalig zou zijn voor de Verenigde Naties om, nu een akkoord in de maak is, de activiteiten van de speciale VN- raad voor Namibia stop te zetten. Meer dan 80 landen hebben het woord gevraagd in het debat over Namibia in de VN. Sovjetunie-ver tegenwoordiger Alexander Be- lonogov verklaarde nog eens dat zijn land bereid is met andere lan den uit de VN-Veiligheidsraad ga rant te staan bij een vredesrege ling. Vandaag wordt over een reeks resoluties gestemd waarin Zuid afrika wordt veroordeeld. In de be langrijkste resolutie wordt het door Angola, Cuba, Zuidafrika en de VS bereikte akkoord helemaal buiten beschouwing gelaten. De Nederlandse regering heeft met instemming kennis genomen ALTERNATIEVE GENEZERS - In 1987 heeft bijna 12 procent van de bevolking een alternatieve ge nezer of een alternatief behande lend arts geraadpleegd, bijna twee keer zoveel als in.'81. In bijna de helft van de gevallen ging het om een huisarts die alternatieve ge neeswijzen toepast, zo blijkt uit cij-' fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook werd geen kennis genomen van de inhoud van het dossier dat door de Duitsers inmiddels was aangelegd. Resultaat was dat Kor- te-van Hemel „in haar optreden aanvankelijk werd gehinderd door een tekort aan kennis over de Duit se strafvervolging tegen Dost. De ombudsman ziet die passieve op stelling als 'een gebrek aan vol doende zorgvuldigheid'. Dat de Nederlandse justitie en politie gedurende lange tijd bleven ontkennen dat de toezending van voor Dost belastende stukken uit 1981 onrechtmatig was, keurt de ombudsman eveneens af. Korte-van Hemel heeft naar aan leiding van de zaak-Dost intussen aangekondigd met nadere richtlij nen te komen waarin staat welke stukken in welke stadia van een strafzaak wel of niet kunnen wor den afgegeven aan buitenlandse politie- en justitie-autoriteiten. 'Met instemming' heeft de nationa le ombudsman daarvan kennis ge nomen. Kamer wil MIP verzelfstandigen DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de Tweede Ka mer wil de staatsdeelneming in de Maatschappij voor Industriële Pro jecten (MIP) beëindigen. Bij de behandeling van de begro ting van economische zaken con stateerde Van Iersel (CDA) giste ren dat de oorspronkelijke doel stelling van de MIP - het beschik baar stellen van sterk risicodra gend kapitaal - inmiddels achter haald is. Andere, particuliere in vesteringsbanken hebben zich hierop gestort. Rempt (WD) heeft een motie achter de hand om de MIP te priva tiseren. Deze motie geniet de sym pathie geniet van het CDA. De en kele tientallen miljoenen guldens die daardoor vrijkomen, kunnen worden gestoken in infrastructuur om de Nederlandse concurrentie positie te versterken, aldus de WD. Tommei (D66) zei van privatise ring geen principieel tegenstander te zijn, maar hij wil dat niet over haast doen, opdat het staatsaan- deel niet 'voor een appel en een ei' van de hand wordt gedaan. Volgens Lankhorst (PPR) heeft de MIP niet aan de verwachtingen beantwoord. Jaar in jaar uit treden grote verliezen op waarvan maar moet worden afgewacht of die ooit worden terugverdiend, aldus de PPR. Lankhorst wil de MIP om bouwen tot een financieringsmaat schappij voor projecten die goed zijn voor het milieu. de doorbraak in het vierpartijen- overleg over Angola en Namibia, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Den Haag verklaard. De Nederlandse regering hoopt, aldus de woordvoerder, dat zo spoedig mogelijk een definitief akkoord kan worden bereikt dat zal leiden tot onafhankelijkheid van Namibia en dat zal bijdragen aan de tot standkoming van een nationale verzoening in Angola. CBS: aantal werklozen laatste maanden gedaald DEN HAAG (ANP) - Het aantal werklozen is in de periode tussen augustus en oktober met 11.000 ge daald en bedroeg gemiddeld 417.000. De daling ten opzichte van de maanden juli tot en met septem ber deed zich vooral bij mannen voor: 10.000 tegenover bij vrouwen 1000. Dit blijkt uit gisteren door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakte schattin gen van het aantal geregistreerde werklozen.» Daarbij is gebruik ge- maakf van gegevens uit de registra tie van de arbeidsbureaus en de 'enquête beroepsbevolking'. Deze gegevens zijn niet gecorrigeerd voor seizoensinvloeden. De daling van het aantal geregi streerde werklozen met 11.000 wijkt af van de ontwikkeling vol gens de officiële werkloosheidscij fers. Die zijn uitsluitend gebaseerd op tellingen van de arbeidsbu reaus. Volgens die cijfers steeg het aantal werklozen met 1000. Het CBS kan niet precies zeggen waar door dat verschil is ontstaan. PTT op termijn naar de beurs DEN HAAG (GPD) - De PTT gaat, bij het slagen van de omvorming van het huidige staatsbedrijf naar een private onderneming, werken aan een beurs introductie. "Eerst moet het beoogde niveau van kwa liteit worden bereikt. Over zo'n jaar of vijf zal een gang naar de beurs mogelijk moeten zijn", aldus ir. W. Dik, voorzitter van de raad van be stuur van PTT Nederland NV met ingang van 1 januari aanstaande. Naast de mogelijkheid op deze manier kapitaal aan te trekken voor de noodzakelijke investerin gen, ziet Dik meer voordelen van publieksaandelenbezit. "De be trokkenheid van de werknemer van de PIT kan een stimulans krij gen wanneer hij mede aandeelhou der kan worden. Het publiek krijgt ook een andere kijk op de PTT. Men zal beter beseffen dat je niet én een hoog rendement én lagere tarieven hebben", aldus Dik van daag in Den Haag. Overigens is po litiek besloten dat de overheid 51 procent van de zeggenschap over de PTT behoudt. 'Behandeling van langdurig zieke in één hand' DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers willen dat bedrijfs verenigingen de medische én ar beidskundige behandeling van langdurig zieken en arbeidsonge schikten behartigen. Nu houdt de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) zich bezig met de medische keuring en de bedrijfs vereniging met de arbeidskundige gevalsbehandeling. De nieuwe opzet is bedoeld om sneller te werken aan het herstel en de eventuele terugkeer in het ar beidsproces van de langdurig zie ken. De stichting van de Arbeid, een samenwerkingsorgaan van so ciale partners, heeft dat laten we ten aan staatssecretaris de Graaf (sociale zaken). Werkgevers en werknemers zijn niet bang dat kennis en ervaring van de GMD verloren zullen gaan. De taken van de GMD zullen bin nen de Federatie van Bedrijfsvere nigingen (FvB) blijven bestaan. De reorganisatie van de medische en arbeidskundige gevalsbehande ling wordt geleidelijk binnen een regio ingevoerd als daar een goede uitvoeringsorganisatie van de be drijfsverenigingen is opgezet. De sociale partners denken er over om de gehandicaptenorgani saties te betrekken bij het overleg door ze plaats te laten nemen in commissies en werkgroepen van de Federatie van Bedrijfsvereni gingen. INGENIEURS Ingenieurs in overheidsdienst verdienen gemid deld veertig procent minder loon dan hun collega's in het particulie re bedrijfsleven. De afgestudeer den van de technische universitei ten die bij de overheid werken, zijn gemiddeld bijna dubbel zo oud als de ingenieurs met een eigen bu reau, of die bij het bedrijfsleven. Dit blijkt uit een onderzoek naar de salarishoogte van ingenieurs van het Koninklijk instituut van inge nieurs. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse overheid heeft zich in de zaak-Dost onzorgvuldig en passief opgesteld. Dat is het oordeel van de nationale ombudsman over de han delwijze van met name staatssecre taris Korte-van Hemel (justitie) te genover de Arnhemmer Harm 'Dost, die in 1984 in Spanje werd aangehouden en uitgeleverd aan Westduitsland. In oktober van het afgelopen jaar werd Dost in de Bondsrepubliek tot een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden veroor deeld wegens de verkoop van hasj aan Westduitsers in Arnhem tus sen 1978 en 1984. Na het uitspreken van het vonnis werd Dost direct op vrije voeten gesteld, omdat hij al sinds september 1984 in Spaanse en Duitse cellen verbleef. Volgens ombudsman Oosting, die gisteren een onderzoeksrap port openbaar maakte, heeft Dost nadeel ondervonden door de on rechtmatige overdracht van justi tiële stukken aan de Bondsrepu bliek. Bij de Duitse autoriteiten is weliswaar alles gedaan wat redelij kerwijs van de Nederlandse over heid mocht worden verwacht, maar de wijze waarop die stappen zijn gedaan was 'te weinig voortva rend', aldus de ombusman. "Toen bleek dat in strijd met de regels en het beleid voor de inter nationale rechtshulp processen- verbaal waren afgegeven en zich maatschappelijke en politieke druk begon af te tekenen, had de omvang van de zaak duidelijk moe ten zijn. Uit de wijzen waarop ver volgens is geopereerd, blijkt daar van onvoldoende", zo staat in het rapport. De dreiging met een kort geding door de Arnhemmer was nog nodig om het ministerie in beweging te brengen. Inspanningen van het de partement om nadere informatie over de zaak te verzamelen, bleven zelfs na een verzoek daartoe van de Duitse justitie achterwege. ADVERTENTIE Badhuisplein. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Groningen - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg - Zandvoort. Europees Parlement: STRAATSBURG (ANP)- In het Europese parlement is gis teren een ontwerp-resolutie ingediend tegen de plannen van de Westduitse regering om per 1 januari 1990 tol te gaan heffen op het vrachtvervoer. Daarin wordt de maatre gel veroordeeld als anti-Europees. Omstanders bekijken een taxi die op zijn kant ligt. De wagen werd giste ren omgegooid tijdens een vechtpartij tussen 17 taxi-chauffeurs uit Zwolle en twee collega's van een concurrerend bedrijf uit Hattem. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12