EG is bereid steun boeren te bevriezen Gntfs&M- jnspekfre/ Bonden eens met Van Dijk JANvandenBROEK Data-omroep in 'ongebruikte' ruimte teletekst ACTIEDAG IN FRANKRIJK Hogere btw wasmiddel treft laagste inkomens Postbank mag toch tunnel onder De Noord financieren remmenservice Om akkoord wereldhandel te bereiken BRUSSEL - De Europese Gemeenschap blijft tegen het Amerikaanse voorstel om binnen tien jaar alle EG-subsi- dies in de landbouw af te schaffen. Wel zijn de twaalf be reid tot een bevriezing van de subsidies op het huidige peil, waarna later afspraken kunnen worden gemaakt over ver mindering. Dat standpunt hebben de land bouwministers van de EG gisteren in Brussel ingenomen. Volgende week maandag moeten de minis ters van buitenlandse zaken het EG-standpunt nog bevestigen, maar in EG-kring twijfelt niemand er aan dat zij de opvattingen van hun landbouw-collega's zullen overnemen. door Hans de Bruijn Het geschil tussen de VS en de EG over de landbouwsubsidies wordt het belangrijkste punt op de agenda van de vergadering van de GATT, de wereldconferentie over handel en tarieven, die begin de cember in het Canadese Montreal wordt gehouden. Deze onderhan delingen over de wereldhandel, de zogenaamde Uruguay-ronde, moe ten in 1990 met een nieuw wereld- handelsakkoord worden afgeslo ten. Zonder goede afspraken over de steunverlening aan de landbouw en het verminderen van de over produce, zal deze GATT-ronde volgens veel waarnemers op een mislukking uitlopen. Maar de land bouwministers waarschuwden er gisteren voor de landbouw niet geï soleerd te benaderen. Dit probleem moet in het bredere kader van de wereldhandel worden gezien. Volgens de ministers zullen-de produktiebeperkende maatregelen waartoe de laatste jaren in de EG al is besloten alleen effect hebben als de subsidies heel geleidelijk wor den verminderd. De gevolgen van Meer werk voor klachtencommissie effecten en opties AMSTERDAM (ANP) - De klach- tencommissie voor het effectenbe drijf en voor de optiebeurs krijgt het steeds drukker. Het aantal klachten dat klanten van leden van de effectenbeurs en de optiebeurs tegen die leden (banken, commis- sonairs) dit jaar hebben ingediend, loopt tegen de 200. De klachtencommissie kwam onlangs in het nieuws door berich ten over forse schadevergoedingen die eerst Staal Bankiers en iets la ter haar dochter, het commissio nairshuis Eduard de Graaff, moes ten betalen aan gedupeerde klan ten. Van de commissie zelf komen die gegevens niet. Zij publiceert wel achteraf uitspraken, maar de namen van de betrokkenen wor den zorgvuldig uit de publiciteit gehouden. Dergelijke publikaties dragen wel bij aan de naamsbekendheid van de commissie, die officieel uit twee commissies bestaat, maar als leden dezelfde personen heeft. Uit die grotere bekendheid verklaart de secretaris van de commissie De Hoop Scheffer de toevloed van klachten. In 1983 kwamen er vijf klachten binnen, in het jongste jaarverslag, dat over 1986, wordt melding gemaakt van 42 klachten en in 1988 loopt het aantal naar de 200. Economie kort Wasmiddelen Het Westduitse bedrijf Joh. A. Benckiser wordt voor 220 miljoen mark eigenaar van de Italiaanse Panigal-groep, een producent van was- en levensmiddelen. Ook het veel grotere Westduitse concern Henkei, fabrikant van onder meer het wasmiddel Persil, was geïnte resseerd. Benckiser rukt nu op de Italiaanse wasmiddelenmarkt op naar de derde plaats, vlak achter Unilever en het Amerikaanse con cern Procter and Gamble. Schulden Bolivia heeft met de in de Club van Parijs verenigde westerse overhe den een nieuwe regeling voor een deel van zijn schulden bereikt. Om welk bedrag het gaat is niet be kend, maar in diplomatieke krin gen wordt gesproken van 1,1 mil jard dollar, waarvoor het land nu een terugbetalingstermijn van 11,5 jaar heeft gekregen. Dat bedrag zou kleiner zijn dan waarop Bolivia had gehoopt. Industrie De Amerikaanse industrie heeft in oktober 0,4 procent meer geprodu ceerd dan in september, toen er 0,2 procent meer werd geproduceerd dan in de maand ervoor. Oorspron kelijk was opgegeven dat de pro- duktie in september onveranderd was. De produktie van duurzame goederen was in oktober 1,2 pro cent groter dan in september. De autoproduktie was de grootste van de laatste negentien maanden. 'Regio belonen voor neerzetten kerncentrale' DEN HAAG (GPD) - Een re- gio die bereid is een kerncen trale in het gebied te accepte ren, zou daarvoor een premie moeten krijgen. Deze premie zou compensatie moeten bie den voor de maatschappelijke belasting die de kerncentrale voor de omgeving betekent. Te denken valt dan aan kosten voor toezicht, beveiliging, enzo voorts. Minister De Korte (economi sche zaken) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd tijdens een debat over een nieuwe Elektri citeitswet. De minister weiger de zijn idee te bestempelen als een 'omkooppremie' om zo re gio's over te halen een kerncen trale in het gebied te aanvaar den. De Korte zei met zijn opmer kingen geen voorschot te wil len nemen op de discussie die nog binnen het kabinet ge voerd moet worden over de eventuele bouw van meer kern centrales. Eerder liet hij al we ten dat het kabinet dat besluit voor eind 1989 denkt te nemen. Of dat lukt, is zeer de vraag. Be gin dit jaar heeft de minister al gezegd dat het kabinet af zou moeten zien van de bouw van meer kerncentrales als daar voor geen maatschappelijk draagvlak is. Omzetbelasting Japan TOKYO (Rtr) - Het Japanse Lager huis heeft vandaag ingestemd met de heffing van een omzetbelasting van drie procent. Tegelijkertijd zal de inkomstenbelasting worden verlaagd. Het is de eerste ingrijpen de wijziging van het Japanse belas tingstelsel in de afgelopen veertig jaar. De wijzigingen worden per 1 april volgend jaar van kracht. Volgens de Japanse premier, No- boru Takeshita, zijn de belasting wijzigingen voorgesteld omdat de regering het wenselijk acht de be lastingdruk voor de Japanse werk nemers in de steden te verminde ren. Ook moet Japan zich voorbe reiden op veel hogere uitgaven voor welzijn in verband met de ver grijzing van de bevolking. Verder zijn de extra inkomsten bedoeld om het grote Japanse begrotingste kort van 300 milard. AMSTERDAM (GPD) - Ge vraagd: oud-ondernemers met goe de contacten in het bedrijfsleven, die vluchtelingen aan een baan kunnen helpen. De Stichting Vluchtelingenwerk zoekt 'Wisse Dekkers' voor het project 'Em plooi' dat gisteren is gestart. Deze ex-ondernemers moeten 'al pra tend' met opvolgers en oude con tacten banen scheppen voor de 500 vluchtelingen die zich bij Vluchte- lingwerk als werkzoekende heb ben gemeld. Twee gepensioneerde onderne mers zijn inmiddels bereid gevon den voor de vluchtelingen aan de slag te gaan. Vluchtelingenwerk hoopt daarnaast via een publici teitscampagne de oude glorie van ondernemend Nederland warm te maken voor 'Emplooi'. Er worden geen eisen gesteld aan de ondernemers. Het maakt niet uit in welke bedrijfstak zij hun sporen hebben verdiend. "De pool van vluchtelingen is een dwars doorsnede van allerlei beroepen. Ex-managers op zoek naar werk voor vluchtelingen Van ongeschoolde schoonmakers tot hoogwaardig opgeleide electro- nica-specialisten. Zij kunnen overal terecht", aldus Alex Voets van Vluchtelingenwerk. Nederland telt momenteel 20.000 erkende vluchtelingen, verspreid over 50 verschillende nationalitei ten. Daarvan heeft pakweg 40 pro cent geen werk. Voets verwacht veel van het werkgelegenheidspro- jekt. "Vluchtelingen zijn extra ge motiveerd omdat zij meer barrières moeten overwinnen dan Neder landse werklozen". Tot die barriè res rekent hij een gebrekkige ken nis van de Nederlandse taal duide lijk niet. "Zij hebben via de over heid een intensieve taalcursus ge volgd en hebben in het dagelijks le ven genoeg opgepikt om in een be drijf te kunnen functioneren. Zij moeten alleen de kans krijgen zich te bewijzen". Het spreidingsbeleid van de overheid werkt volgens Voets de werkloosheid onder vluchtelingen in de hand. Zij worden te vaak ge huisvest in regio's waar toch al een relatief hoge werkloosheid heerst. De bij Vluchtelingenwerk inge schrevenen zijn dan ook allen be reid te verhuizen. De belangenorganisatie houdt het project zoveel mogelijk in ei gen hand. Als de oud-manager een vacature heeft gevonden, selec teert Vluchtelingenwerk een ge schikte kandidaat. Die zal vervol gens officieel solliciteren bij het bedrijf. "De rechtstreekse en infor mele contacten tussen bedrijfslei ding en oud-ondernemer creëren extra banen en kunnen goed func tioneren naast de werkbevorde- ringsprojekten van de Gewestelij ke Arbeidsbureaus". die maatregelen zullen op de we reldmarkt voor landbouwproduk- ten ook al te voelen zijn. De EG-landen menen dat het volledig afschaffen van alle subsi dies niet realistisch is. De landbou wers zullen altijd steun nodig heb ben. Verlaging van de huidige steun kan echter alleen als ook de handelspartners van de EG - vooral de VS dus - bereid zijn daarin mee te gaan. Tot nog toe hebben de VS juist gesteld alleen de subsidies te zullen verminderen als de EG-sub- sidies, die door Washington con- currentie-vervalsend worden ge acht, geheel verdwijnen. Het Europese standpunt sluit re delijk aan bij dat van de Vairns- groep, waarin veertien landen zit ten (zoals Australië, Nieuw-Zee- land en Argentinië). Die hebben voorgesteld de landbouwsubsidies de komende twee jaar elk jaar met 10 procent te verlagen. PARIJS De voortdurende arbeidsonrust in de openbare sector in Frankrijk heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt. De gevolgen van de door de com munistische vakbond CGT uitgeroepen 'nationale ac tiedag' waren vooral voelbaar in de elektriciteitsvoor ziening doordat de werknemers van de centrales de stroomproduktie terugdraaiden. In verscheidene delen van het land, waaronder Parijs, viel de stroom bij tijd en wijle zelfs geheel uit. In de Franse hoofdstad was een demonstratie geor- ar volgens de politie 8000 en volgens de bonden 40.000 mensen aan deelnamen. Van de zijde van de regering is gisteren kritiek geuit op verscheidene vakverenigingen. Zo beschuldigde de minister van posterijen, Paul Quilès, de CGT er van 'uit politieke overwegingen te spelen met de openbare diensten'. De socialistische regering van premier Mi chel Rocard heeft tot nu toe hardnekkig geweigerd in te gaan op de looneisen van de stakende ambtenaren. Hoewel de Franse economie gezond is zouden loonsver hogingen volgens Rocard de handelsbalans en de posi tie van de Franse franc bedreigen. <foto ap> 150 miljoen minder voor vut DEN HAAG (GPD) - De vier cen trales van ambtenarenbonden heb ben ingestemd met het voorstel van minister Van Dijk van binnen landse zaken, om 150 miljoen gul den uit de vut-potten te halen en dit geld volgend jaar te besteden aan verbetering van de arbeidsvoor waarden. Daarvoor is nu 350 mil joen gulden beschikbaar. Deze 350 miljoen gulden bete kent 0,8 procent van de loonsom die aan ambtenaren wordt uitbe taald. De ambtenarenbonden wil len in ieder geval een inkomens- verhoging per 1 januari van 1 pro cent. Hiervoor is echter een bedrag van 440 miljoen gulden nodig. De vier ambtenarencentrales hebben minister Van Dijk nu tijd gegeven de resterende 90 miljoen gulden te vinden om aan hun eisen tegemoet te kunnen komen. Aan vankelijk zouden de bonden van morgen met de minister overleg gen over de arbeidsvoorwaarden voor 1989. Dit overleg is afgeblazen en zal waarschijnlijk over twee we ken plaatsvinden. Nu de centrales hebben inge stemd met de beschikbare ruimte voor het overleg over arbeidsvoor waarden en werkgelegenheid in 1989 kan het overleg over de feite lijke invulling beginnen. Er ligt nu 350 miljoen gulden voor inkomens verbetering op tafel en 175 miljoen gulden voor werkgelegenheid. Toch gaat het ambtenarenover- leg van vandaag niet door omdat Van Dijk nog geen formele voor stellen aan de bonden heeft kun nen aanbieden, die zicht op over eenstemming zouden bieden. Oorzaak daarvan is dat de vier centrales het achter de schermen (en in informeel overleg met amb tenaren van Van Dijk) nog niet eens zijn over een aanvaardbaar pakket. De FNV- en CNV-ambte- naren en het onafhankelijke Amb- tenarencentrum willen een loons verhoging voor iedereen van één procent, maar dat zou alleen al 440 miljoen gulden kosten. Daar staat tegenover dat de CMHA (Hogere en Middelbare Ambtenaren) sterk de nadruk legt op inkomensverbe teringen die voor haar achterban gunstig uitpakken. Premie van 15.000 gulden voor baan langdurig werkloze ALMELO (GPD) - Ondernemers in de regio Almelo/Nijverdal die een langdurig werkloze in dienst nemen, kunnen van het Arbeids bureau District Almelo/Nijverdal een premie krijgen van 15.000 gul den. DEN HAAG (GPD) - In de was middelenwereld is beroering ont staan over de aangekondigde ver hoging van het btw-tarief voor dit produkt. Per 1 januari volgend jaar wordt de btw op zeep- en wasmid delen verhoogd van 6 naar 18,5 pro cent. Een verhoging van de prijs van een pak wasmiddel betekent een nog grotere belasting voor de laagste inkomensgroepen. "Dit is een onzinnige zaak", zegt een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Zeepfabri kanten. Het gisteren in de Tweede Kamer aangenomen voorstel houdt in dat was- en reinigings middelen gaan vallen onder het ho gere btw-tarief, wat nu alleen het geval is bij luxere vloeibare schoonmaakmiddelen zoals Jif. De NVZ vindt de zaak asociaal, omdat de consument-van-nu niet zonder wasmiddel kan. Het is een eerste levensbehoefte. "Je kunt de was niet overslaan. Je moet het wel kopen en zo blijft er minder geld over voor andere aankopen. En juist die laagste inkomens moeten al constant bezuinigen op hun huishouden. Vooral voor gezinnen met baby's en kleine kinderen be tekent dit een strop". Tegenover de btw-verhoging op wasmiddelen staat een verlaging op de frisdranken in het kader van een algehele btw-verlaging voor voedings- en geneesmiddelen. "Dit is een puur budgettaire uitruil tus sen frisdrank en wasmiddel, die de consument geld gaat kosten", meent de Consumentenbond. "He lemaal omdat ook de accijns op frisdranken omhoog dreigt te gaan. En er wordt toch meer geld besteed aan wasmiddelen dan aan fris drank". Een woordvoerder van de bond: "Frisdrank en wasmiddel kun je niet tegen elkaar afwegen. Was middel is een duurder produkt. Het is misschien geen primaire le vensbehoefte, maar wel een nood zakelijke. En juist voor die noodza kelijke levensbehoeften is inder tijd het lage btw-tarief ingesteld". Voor een kilo wasmiddel betaalt een consument ongeveer 4 gulden. Gemiddeld verbruikt iedere Ne derlander 20 kilo was- en reini gingsmiddel per jaar, wat een uit gave betekent van 80 gulden per persoon per jaar. Voor een vier-per- soons gezin loopt dat op tot 320 gul den op jaarbasis. De prijsverho ging betekent voor dat gezin een extra uitgave van 40 gulden. Ook de CNV-ambtenaren willen eigenlijk niet naar hun leden terug met een akkoord waarin inko mensverbeteringen zitten die oplo pen naarmate men meer verdient. Vorig jaar werd een dergelijk ak koord node geslikt door de CNV- ers. Achter de schermen wordt nu naar een compromis gezocht waar bij iedereen iets moet slikken om op één lijn te komen. Nu de centrales wel hebben inge stemd met de vaststelling van be schikbare loonruimte, ziet Van Dijk wel de weg vrij om voor vol gend jaar de tijdelijke verlaging van de vut tot zestig jaar te verlen gen voor 1989. Dat moet snel ge beuren om ambtenaren de kans te geven hiervan gebruik te maken. DEN HAAG (GPD) - De aanleg van een tunnel onder De Noord bij Alblasserdam mag met privaat geld worden betaald. Een meerder heid in de Tweede Kamer gaf mi nister Smit (verkeer en waterstaat) daarvoor gisteravond het groene licht. Met de exploitatiemaat schappij, waarin de Postbank en Franse firma Société Générale deelnemen, kan de Staat nu een contract afsluiten voor een lening van 300 miljoen. De tunnel onder De Noord, die naar verwachting in 1992 klaar is, is de eerste van vijf tunnels die minis ter Smit met privaat geld wil finan cieren. Dat geleende geld moet worden terugbetaald via het 'reke ning rijden'. In de toekomst zullen automobilisten die drukke punten in het wegennet passeren via een electronisch systeem een heffing moeten betalen. Dit systeem is nog in ontwikkeling. Minister Smit denkt met de pri vate financiering meerdere vliegen in één klap te slaan. Met privaat geld kunnen knelpunten in het we gennet eerder worden aangepakt, omdat de rijksbegroting volgens de minister nu daarvoor geen ruim te biedt. Ook wordt via het reke ning rijden het autogebruik ont moedigd, hetgeen goed is voor het milieu en voor de aanpak van het fi leprobleem. Wanneer alle vijf tun nels volgens plan worden betaald, scheelt dat het Rijkswegenfonds in de periode 1989 tot en met 1997 bo vendien 1150 miljoen gulden. Met dat geld kan het ministerie weer andere knelpunten aanpakken. De Tweede Kamer kon j kelijk het enthousiasme van minis ter Smit niet geheel delen. Het con cept-contract met de Postbank en de Franse maatschappij bood de Staat volgens een juridisch advi seur van de Kamer grote en soms ernstige risico's. Na bijstelling van het contract gingen WD, CDA, D66 en SGP gisteravond toch ak koord. Het PvdA-kamerlid Rienks en Lankhorst (PPR) toonden zich echter felle tegenstanders. De PvdA is tegen omdat private financiering van de tunnel de sa menleving meer kost dan financie ring uit 's rijks kas. Verder is het onzeker of in 1992 het systeem van rekening rijden al ingevoerd kan worden en of daarvoor dan een po litiek draagvlak in de Kamer is te vinden. Evenals Rienks ziet het PPR-ka- merlid Lankhorst meer in grotere investeringen in het openbaar ver voer om het fileprobleem aan te pakken. "Private financiering maakt geld vrij voor meer wegen en dat willen we niet", aldus Lank horst. HOOGOVENS - Leden van de In dustriebond FNV hebben gisteren op een vergadering in Beverwijk het eisenpakket vastgesteld waar mee zij de cao-onderhandelingen voor de 17.500 mensen by Hoog ovens ingaan. Het eerste gesprek daarover met de directie is over een maand. De bond wil twee procent loonsverhoging, aldus een woord voerder. ADVERTENTIE Maximaal 500 werklozen van 25 jaar en ouder komen voor de pre mie in aanmerking. Ze moeten lan ger dan drie jaar als werkzoekende ingeschreven staan. Van het minis terie van sociale zaken en werkge legenheid heeft het arbeidsbureau inmiddels toestemming binnen voor deze aanpak. Vrijdag hoopt het arbeidsbureau over deze zaak de laatste besprekingen met de werkgevers en werknemersbon den te kunnen afronden, zodat de regeling maandag al effectief is. ORIGINELE REMDELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-8913 08 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. Computergroep experimenteert met nieuwe vorm van communicatie AMSTERDAM (GPD/ANP) - Mi nister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft het bedrijf Computer Management Group (CMG) toestemming ver leend voor het versturen van data via televisiezenders, kabeltelevi sienetten en de ether. CMG en het bedrijf Brokerits beginnen vol gend jaar april met een experimen tele data-omroep in Nederland. Be drijven en organisaties kunnen zich aanmelden voor deze nieuwe dienst op communicatiegebied. Met behulp van etherdata wordt digitale informatie door middel van de teleteksttechniek meege stuurd met een bestaand televisie signaal. De ontvanger kan dan met behulp van een vertaalapparaatje (decoder) deze informatie zicht baar maken via de personal com puter, printer, lichtkrant of televi sietoestel. Doordat in één keer de informa tie naar alle distributiepunten tege lijk wordt verzonden, biedt het nieuwe systeem volgens CMG vooral voor organisaties die regel matig relatief grote hoeveelheden informatie gelijktijdig naar een groot aantal punten willen sturen grote voordelen. In Groot-Brittan- nië is men in 1985 al met een soort gelijk systeem begonnen en het blijkt daar zeer succesvol, aldus CMG. CMG-directeur P.C. van der Zee verwacht grote belangstelling van bedrijven die in korte tijd informa tie over veel distributiepunten moeten verspreiden. Tijdens een presentatie gisteren in Amster dam, zei Van der Zee te denken aan onder meer banken, supermarkt ketens, de vervoerssector voor ac tuele informatie over verkeer en weersomstandigheden en medi sche- en overheidsdiensten. In Groot Brittannië, waar CMG het grootste deel van de omzet van zo'n 200 miljoen gulden behaalt, is de data-omroep inmiddels een groot succes. Marktspecialist van de groep in Nederland, A.L.R.M. Smit, noemt in Engeland onder meer Shell, dat via data-omroep beeldschermen by de tankstations bedient met weer- en verkeersin formatie, de warenhuisketen Marks and Spencer geeft via de di gitale omroep de laatste informatie door over prijzen, artikelen en spe ciale akties aan de 300 vestigingen, Ladbroke gebruikt het voor de paardenkoersen en het persbureau Reuters seint financiële informatie naar de afnemers. Data-omroep heeft grote voorde len in tyd en geld boven data-net ten en telefoon- of telexlijnen, wan neer tenminste eenrichtingsver keer voldoende is voor de informa tieverstrekking. De ontvanger van de informatie krijgt een decodeer- apparaat (verwachte prijs ongeveer 1000 gulden), i wone televisie met teletekst de boodschap kan worden ontvangen, zowel via de kabel als met een an tenne. Via een computer of een printer kan de informatie ook wor den opgeslagen en bewaard. Prognoses over de Nederlandse markt voor data-omroep wil de CMG-directie niet geven. Door het eenrichtingsverkeer zal de omroep de bestaande datanetten en andere communicatiemogelijkheden ze ker niet verdringen. Wel ziet CMG de data-omroep als belangrijke mo gelijkheid naast, dan wel boven, de bestaande systemen. Bij het distri bueren van informatie over 20 pun ten, zou de omroep al profijtelijk kunnen zijn, aldus Van der Zee. Hoewel het systeem in Engeland al sinds 1985 operationeel is en in Frankrijk een vergelijkbaar sys teem via de satelliet werkt, heeft de Nederlandse situatie voor wat ex tra hindernissen gezorgd. Omdat er gebruik wordt gemaakt van de ether moest de minister van wvc dergelijke uitzendingen goedkeu ren, op basis van wetgeving waarin data-omroep nog niet was voor zien. Die toestemming is nu geko men, terwijl al eerder steun werd gevonden bij minister De Korte van economische zaken, die de aanloopkosten van een half mil joen gulden met 37 procent heeft gesubsidieerd. De beperking van het nieuwe systeerp, is behalve het eenrich tingsverkeer, de maximale ruimte in het 'ongebruikte' stuKje van Te letekst op de drie Nederlandse tele visiezenders. Volgens Van der Zee bedraagt de maximale capaciteit nog altijd tien vellen (A-4) tekst per seconde. Problemen met het re clameverbod zyn op basis van de Nederlandse wetgeving niet te ver wachten, omdat de wet reclame toestaat bij stilstaand beeld. EG wil af van alcoholplas en rundvleesberg BRUSSEL (ANP) - De EG-mi- nisters van landbouw zijn giste ren in Brussel dichtbij een op lossing gekomen voor de enor me alcohol- en rundvleespro blemen van de gemeenschap. Over beide kwesties worden in december besluiten verwacht. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie is een meerderheid van de lidsta ten in principe bereid een be langrijk deel van de alcohol- voorraad voor een prikje te ver kopen. Door de verplichte des tillatie van overtollige wijn be schikt de gemeenschap over een voorraad van 9,3 miljoen hectoliter. Op het ogenblik hikt de EG aan tegen een overschot van ruim 700.000 ton rundvlees. Een groot deel daarvan is in middels zo slecht van kwaliteit dat de waarde vrijwel nihil is. De EG wil de aankoop van rundvlees drastisch beperken.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7