Landbouwgif bedreigt drinkwater Met onze Töprente- rekening springen spaarders de vrijheid tegemoet. SS Bentazon na zuivering in water Zeldzaam natuurgebied Groote Peel wordt snel staatsnatuurmonument Smallingerland dreigt met bestuursboycot 'Bio-industrie niet grootste verzuurder' Deetman dreigde met een crisis bij harmonisatiewet NIEUWEGEIN (ANP) Het grondwater, en daarmee het drinkwater, loopt ernstig gevaar door vervuiling door land bouwgif. Bij negen pompstations in het stroomgebied van de Rijn die oevergrondwater oppompen, is in september bentazon aangetroffen in het gezuiverde drinkwater. Veel meer bedrijven vonden bentazon in het grondwater en hier en daar werden ook sporen van andere bestrijdingsmidde len. Om het drinkwater veilig te houden zijn investeringen van honderden miljoenen guldens nodig, die het drinkwa ter 10 tot 20 procent duurder zullen maken. DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw) wil het grootste deel van het natuurgebied De Groote Peel als staatsnatuurmonu ment aanwijzen. Hij is de procedu re daarvoor gisteren begonnen. Om tijdens die periode van één jaar on gewenste ontwikkelingen te voor komen, heeft hij het 1340 hectare grote gebied gisteren al onder de werking van de wet geplaatst. Een van de redenen voor de voorgeno men aanwijzing is de grote interna tionale betekenis van het gebied voor flora en fauna. De Groote Peel is een van de in ons land zeldzaam geworden hoog veenlandschappen. Het gebied ligt aan weerszijden van de grens tus sen de provincies Noord-Brabant en Limburg, binnen de gemeenten Asten, Meijel en Nederweert. In 1980 heeft de overheid het al aange meld als 'wetland van internationa le betekenis'. In 1985 volgde de aanwijzing van Nationaal park in oprichting en het jaar daarop volgde aanwijzing in het kader van de Europese Vogel richtlijn. Ongeveer 900 hectare van het natuurgebied is eigendom van de Staat. Staatsbosbeheer zorgt voor het beheer. Dit gedeelte wil Braks aanwijzen tot staatsnatuur monument. De resterende 440 hec tare wordt beschermd natuurmo nument. in stand houden en waar nodig ont wikkelen van levend hoogveen en de daarbij behorende water- en moeraslevensgemeenschappen. Hij heeft twee miljoen gulden uit getrokken voor de aanleg van een waterbassin. Daarin kan de regen die in de winter valt, worden opge slagen. Ook moet het waterpeil in de vennen worden verhoogd. Het uiterlijk van De Groote Peel wordt bepaald door hoger gelegen dijken en peelbanen. Daartussen liggen uitgeveende laagten. Door de ontwatering en vervening is bin nen het gebied een grote verschei denheid in begroeiing ontstaan. Naast moerassen en heiden zijn er grote stukken open water. In het gebied zijn ongeveer 150 verschil lende soorten vogels geteld. Het gaat zowel om broedvogels die er het hele jaar verblijven als om trek vogels en vogels die er overwinte ren. Het is een van de vogelrijkste gebieden van West-Europa. Ook zijn er talrijke soorten zoogdieren, reptielen en amfibieën en insecten te vinden. Door het gebied direct onder de werking van de Natuurbescher mingswet te plaatsen, is een aantal handelingen in het gebied aan ver gunningen gebonden. Het betreft onder andere het graven, verbre den, verdiepen of verleggen van watergangen en het storten van bij voorbeeld afval of mest. Ook een aantal handelingen buiten het ge bied valt onder de werkingssfeer van de wet. Drainage en berege ning van gebieden grenzend aan het natuurgebied vallen daar ech ter niet onder. Volgens Braks heeft onderzoek uitgewezen dat het effect daarvan op de grondwaterstand verhou dingsgewijs gering is. De drainage en beregening zijn voor de aan grenzende landbouw belangrijk. Natuurbeschermingsorganisaties delen de mening van Braks overi gens niet. De Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven (VE- WIN), de Samenwerkende Rijn- en Maas-Waterleidingbedrijven (RI- WA) en het speurwerklaboratori um KIWA maakten dat gisteren be kend in Nieuwegein. In het drink water zijn gehaltes gevonden van 0,1 tot 2 microgram per liter. De wettelijke norm is 0,1 microgram. Het gaat om pompstations in Berg ambacht (twee), Lekkerkerk, Schoonhoven, Hardinxveld-Gies- sendam, Nieuw-Lekkerland, Hen drik Ido Ambacht, Nijmegen en Lent. Intussen zijn bij verschillen de pompstations aanvullende zui veringsinstallaties geplaatst, ter wijl elders het water zo wordt ge mengd dat de concentratie ben tazon onder de wettelijke norm blijft. Deze maatregelen hebben miljoenen guldens gekost. Voorzitter Sprey van de RIWA deelde mee dat op het ogenblik wordt nagegaan hoe het best een proces kan worden gevoerd tegen Incest Een 48-jarige Alkmaarder is giste ren veroordeeld tot drie jaar cel omdat hij tijdens een logeerpartij in juli zijn 10-jarige nichtje vier keer heeft verkracht. Zijn echtge note kreeg wegens medeplichtig heid een half jaar. Een 59-jarige Texelaar die over een aantal jaren ontucht pleegde met buurtkinde ren tussen de 5 en 10 jaar, kreeg gis teren een jaar. Volgens de psychia ter is de man primitief gestructu reerd en zwak begaafd. Zuidafrika Minister Van den Broek (buiten landse zaken) wil desgevraagd be middelen tussen Zuidafrika en an dere staten in zuidelijk Afrika die ter dood veroordeelde Zuidafrika nen willen opnemen. Op schriftelij ke vragen van PvdA, CDA, WD en PSP zegt de bewindsman verder dat Nederland 'in daarvoor op hu manitaire gronden in aanmerking komende gevallen' Zuidafrika al tijd vraagt doodvonnissen niet te voltrekken. Pitbull Tegen een 2&-jarige Rotterdammer is gisteren 18 maanden cel geëist omdat hij bij een vechtpartij zijn pitbull-terriër als wapen heeft inge zet. Het beest beet de rechterarm van de tegenstander bijna aan flar den. Volgens het slachtoffer werd hij zonder hem bekende-redenen aangevallen. Nadat een omstander de twee vechtenden uit elkaar had gehaald, kwam de Rotterdammer even later met zijn hond alsnog zijn gram halen. Lawaai De geluidswering langs de zeer brede autowegen in vooral de rand stad is door het toenemende auto verkeer niet meer toereikend. Mi nister Nijpels (milieu) studeert daarom op nieuwe maatregelen, die het verkeerslawaai bij de bron aanpakken. Dat betekent beper king van de groei van het autover keer, aldus Nijpels. Op dit moment ervaart 60 procent van de Neder landers het verkeerslawaai als overlast en 20 procent vindt de hin der zelfs zeer ernstig. Beul Ommen Advocaat-generaal van de Hoge Raad Leyten weet nog niet wat hij met de zaak van de beul van Om men aan moet. Hij zou zich gisteren uitspreken over de vraag of de van oorlogsmisdaden De Rijke begin dit jaar terecht werd vrijgesproken door de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag. De zaak is echter juridisch zo ingewikkeld dat Leyten waarschijnlijk pas in ja nuari met zijn conclusie komt. Dan duurt het nog ongeveer vier weken tot de Hoge Raad uitspraak doet. Bankroofster Een 22-jarige bankroofster is giste ren in Leeuwarden veroordeel tot zeven maanden cel en tbr wegens de overval met twee 22-jarige man nen op het postkantoor in Harde- garijp in mei. Bij de overval werd 22.000 gulden buitgemaakt. Het geld werd in enkele dagen uitgege ven. Een dag later probeerden de drie in Beetgumermoleri de bank te overvallen. Dat mislukte omdat het bankpersoneel met succes te genstribbelde. de producent van bentazon, het Duitse bedrijf BASF. Uitgangs punt daarbij is dat de vervuiler be taalt, maar BASF beroept zich vooralsnog op zijn vergunning om bentazon in de Rijn te lozen. Ook in het grondwater in zand- grondgebieden zijn onkruidbe strijdingsmiddelen aangetroffen. Van de 1100 miljoen kubieke meter drinkwater die jaarlijks in Neder land wordt geproduceerd is twee derde afkomstig uit grondwater en eenderde uit oppervlaktewater. Bij waterwinputten op een diep te van 25 tot 50 meter is het water ongeveer 10 tot 25 jaar onderweg voordat het wordt opgepompt. Bij diepere putten - vaak onder een kleilaag - kan dat wel duizend jaar zijn en daarin zijn nog geen bestrij dingsmiddelen doorgedrongen. De helft van de Nederlandse waterlei dingbedrijven onttrekt water aan dit soort putten. In ieder geval zullen zich in de toekomst in verschillende delen van het land problemen gaan voor doen met landbouwbestrijdings- middelen die de afgelopen decen nia zijn gebruikt. De VEWIN heeft daarom 3,5 miljoen gulden uitge trokken voor onderzoek naar aan vullende technische maatregelen. Uit een in september gehouden enquête waaraan 52 waterleiding bedrijven deelnamen is gebleken dat 41 het grond- en/of oppervlak tewater op bestrijdingsmiddelen hebben onderzocht. Sommige van de overige elf waren bezig met on derzoek of beginnen er binnenkort Van de 41 bedrijven die al onder zoek hebben gedaan, hebben er 27 een of meer bestrijdingsmiddelen in een of meer van hun winplaatsen aangetoond. Bij 26 ervan lagen de concentraties boven de norm van 0,1 microgram per liter. Negentien bedrijven registreerden zelfs maxi male concentraties van meer dan tien keer de norm. De betrokken bedrijven zijn zo over het land verspreid dat volgens de VEWIN kan worden gesproken over een nationaal probleem. Dit temeer omdat van de ruim 300 be strijdingsmiddelen die in Neder land worden toegepast er nog maar 80 a 90 kunnen worden opge spoord. Directeur Martijn van de VEWIN zei dat de EG alleen be strijdingsmiddelen zou moeten toelaten als de fabrikant een analy setechniek meelevert die controle op het al dan niet overschrijden van de norm voor het drinkwater mogelijk maakt. HAARLEM De Haarlemse militairen die in de Twee de Wereldoorlog om het leven zijn gekomen, hebben gis teren een eigen monument gekregen. Op een eilandje in het Burgemeester Reinaldapark is een gedenksteen ge plaatst, die vermoedelijk volgend voorjaar officieel zal worden onthuld. Het plaatsen van de reusachtige ge denksteen, die 14.000 kilo weegt, is een enorm karwei geweest. Zo'n 25 soldaten van de Prinses Margrietka zerne uit Wezep zijn er drie dagen lang mee bezig ge weest. Er werden in de vijver van het Reinaldapark ruim twintig bruggetjes, zogenoemde pontons, aange bracht. In het water van de vijver werden vijftig weg- matten (platen van gevlochten staal ter fundering) ge legd. Plaatsing van de steen zelf gebeurde met behulp ven een grote kraan. Hoeveel soldaten uit Haarlem er tijdens de oorlog zijn gesneuveld, is niet precies bekend. Vast staat wel dat er bij vliegveld Valkenburg in Zuid-Holland ruim 25 Haarlemmers zijn omgekomen. Het plan om voor al le gesneuvelden een gedenkteken te plaatsen ontstond in 1985. In dat jaar werd namelijk het initiatiefcomité Gedenkteken Gesneuvelde Haarlemse Militairen opge richt. Volgens voorzitter Endlich van dat comité heeft het monument 20.000 gulden gekost. Dat geld is bij elkaar gebracht door de Haarlemse bevolking, het bedrijfsle ven en diverse fondsen. Het is de bedoeling dat twee Haarlemse basisscholen uit de omgeving het monu ment zullen adopteren. (foto ANP) DRACHTEN (ANP/GPD) - De ge meenteraad en de wethouders van Smallingerland zullen alle ge- meenteraads- en B en W-vergade- ringen boycotten wanneer minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken) het zogeheten parafenbesluit schorst om samenwerking met burgemeester Smallenbroek af te dwingen. CDA-wethouder Wester hof heeft dat gisteren bevestigd. Het Friese provinciebestuur meldde maandag dat burgemees ter Smallenbroek voorlopig ge woon moet blijven functioneren. Via het zogeheten parafenbesluit van de wethouders was hij buiten spel gezet. Wanneer twee wethou ders hun handtekening onder een raadsvoorstel zetten, is de paraaf van de burgemeester niet meer no dig. Op die manier werd Smallen broek steeds gepasseerd. Het Smallingerlandse gemeente bestuur reageerde gisteren fel op het advies van Gedeputeerde Sta ten. „De druk op de ketel wordt via een schorsing van het parafenbe sluit alleen maar groter. De ge meente wordt dan onbestuurbaar", aldus Westerhof. Gedeputeerde staten van Friesland dringen bij Van Dijk op een schorsing van het besluit aan omdat de regeling vol gens de provincie juridisch onjuist is. De fundamentele rol van de bui gemeester in het gemeentelijk be stuur komt daardoor niet meer tot zijn recht, aldus GS. De juridisch adviseur van Smal lingerland, de Amsterdamse hoog leraar Koeman, bestrijdt die me ning. „Het komt voor dat grote Ne derlandse gemeenten met een der gelijke regeling werken. In Am sterdam bijvoorbeeld tekenen wet houders stukken die gewoonlijk door een burgemeester worden ge parafeerd. Dat gebeurt uit efficiën- cy-overwegingen omdat de burge meester het anders te druk krijgt. Maar het is een feit dat het gebeurt en het is niet onwettig", aldus Koeman. Hij noemt het advies van de Frie se gedeputeerde staten aan minis ter Van Dijk te formeel. „GS gaan voorbij aan de bestuursproblemen in de gemeente", vindt Koeman. Overigens denkt hij dat Van Dijk burgemeester Smallenbroek zal schorsen. „Dan is de kern van het probleem aangepakt. Want het gaat hier niet om een parafenregeling. Het gaat hier om een burgemeester die niet functioneert. Het parafen besluit is daaruit voortgekomen". UTRECHT (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft gisteren de intensieve veehouderij verdedigd. Volgens hem is het on waar dat de bio-industrie de be langrijkste verzuurder is. Het bui tenland is voor 59 procent verant woordelijk voor de zure neerslag in ons land, de veehouderij in Neder land voor 20 procent. De intensieve veehouderij (varkens en pluimvee) neemt daarvan ongeveer een derde voor haar rekening. Het is daarom zeer ten onrechte dat de intensieve veehouderij als de oorzaak van de verzuring wordt gezien. Braks noemde die getallen giste ren in Utrecht bij de opening van de Vakbeurs Intensieve Veehoude rij. De om de twee jaar in ons land gehouden beurs is de grootste beurs ter wereld voor varkens-, pluimvee- en kalverhouderij. Volgens Braks bestaat er voor alsnog geen enkele reden het tot nu toe gevoerde beleid en de voorbe reiding voor nieuwe beleidsvoor- te wijzigen. Vermindering van de veestapel, zoals vrijwel alle milieuorganisaties bepleiten, noemt hij een uiterste maatregel. Degenen die daar nu wel voor plei ten gaan er naar zijn mening van uit dat boeren en overheid met de ar men over elkaar blijven zitten. Het tegendeel is volgens de bewinds man waar. Ook spelen bij de vraag of de veestapel wel of niet moet worden ingekrompen de grote belangen van werkgelegenheid en economie een wezenlijke rol. De totale pro- duktie van varkens- en pluimvee houderij heeft jaarlijks een geza menlijke waarde van 9 miljard gul den. Inclusief toeleverende en ver werkende bedrijven biedt de be drijfstak aan 65.000 mensen werk, aldus Braks. De minister is optimistisch over de in gang gezette maatregelen om de mestoverschotten te bepreken. Uit recent onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut blijkt volgens hem dat het moge lijk is met enige aanscherping van de bestaande maatregelen dat alle overtollige mest in eigen land kan worden afgezet. Mestverwerking in 1991 zal zelfs niet nodig zijn. Belangrijk is naar zijn mening het gefaseerd doorvoeren van de maatregelen. Dat geeft het bedrijfs leven de mogelijkheid daarop in te spelen en waar nodig de bedrijfs voering aan te passen. Tijdens de opening heeft het Ant-Diergebruik Comité voor de beurs gedemonstreerd tegen wat het noemt de misdadige toestan den in de bio-industrie. Het comité vindt de intensieve veehouderij een verhullend begrip van concen tratiekampen waar onze mede schepselen zichzelf niet mogen zijn. Iedereen die vlees eet of op an dere wijze misbruik van dieren maakt stelt het comité persoonlijk verantwoordelijk voor mishande ling en moord. DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) heeft giste ren in de Eerste Kamer erkend dat hij de fractievoorzitters van CDA en WD tijdens de behandeling van de harmonisatiewet heeft laten weten dat het hele kabinet zou af treden als die wet niet zou worden aanvaard. De fracties van de PRR en D66 wilden aanvankelijk ophel dering van de minister over een in terview van het CDA-Eerste-Ka- merlid Grol-Overling in het maandblad HBO-Journaal. Daarin meldde ze Deetman's dreigement. De minister erkende ook dat hij tijdens de behandeling van de har monisatiewet, die studenten bindt aan een studieduur van zes jaar, ten onrechte had vastgehouden aan zijn standpunt dat er voor gehandi capte studenten niets zou verande ren. Gisteren zei de minister dat hij daar spijt van had. Hij kondigde aan de wet op dit punt te zullen wij zigen. Het Eerste-Kamerlid voor de PPR, Bas de Gaay Fortman, wilde met de minister opnieuw een dis cussie aanzwengelen over de rechtszekerheid van studerenden, die door de wet teniet zou worden gedaan. De minister wilde hierop niet ingaan omdat het kabinet in cassatie is gegaan tegen de uit spraak van de president van de Haagse rechtbank, die het kabinet in het ongelijk stelde. „Verwerping van het wetsvoor stel is voor het kabinet niet accep tabel". Met deze uitspraak had Deetman de fractievoorzitters van CDA en WD laten weten dat het kabinet zou opstappen als de wet niet zou worden aangenomen. D66 en PPR vonden dat Deetman het aftreden van het kabinet had 'ge privatiseerd' door het alleen de fractievoorzitters te vertellen. Vol gens de beide partijen had de mi nister deze mededeling in het de bat moeten doen in de volle open baarheid. Deetman zei dat niet te hebben gedaan en het debat over de wet open en eerlijk te zijn ingegaan. „Ik wilde waar dat kon toezeggingen doen op gerechtvaardigde verlan gens, zoals dat hoort. En dat is ge beurd. Tijdens het debat was het niet nodig het machtswoord te spreken". ADVERTENTIE Spaarders moeten tegen woordig stevig in het zadel zitten. Van alle kanten worden ze aangespoord om een nieuwe rekening te openen. En de ene lijkt nog aantrek kelijker dan de andere. Maar dan komen de hinder nissen. Want moet u nou kiezen voor een hoge rente of voor de mogelijkheid om altijd over uw geld te kunnen beschikken? Dat blijft met sparen altijd 'n kwestie van wikken en wegen. Tenzij u kiest voor de Toprente-rekening van de Nuts- spaarbank: een rekening voor mensen die meer dan gemiddeld sparen en dus ook recht hebben op extra gunstige voorwaarden. Zoals een hoge rente van 5,2% en toch een grote vrijheid om over het saldo te beschikken. De eerste inleg (tevens mini mumsaldo) bedraagt f 10.000,-. Per maand mag u tot f 10.000,- zonder kosten opnemen. Over het meerdere geldt een retourrente van slechts 1% of 1 maand opzegtermijn. Geld opnemen kan vanzelf sprekend kontant bij één van onze kantoren. 1 TOPRENTE-REKENING 1 - eerste inleg minimaal f 10.000,-; - minimumsaldo f 10.000,-; - hoge rente over het gehele saldo; - vrij opneembaar per kalender maand f 10.000,-; - bij opname van hogere bedragen 1% retourrente over het meerdere of 1 maand opzegtermijn. Wilt u de sprong naar de vrij heid maken met onze Toprente- rekening loop dan even binnen. Daarmee verzekert u zich van de persoonlijke service van onze medewerkers. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders, nutsspaarbank

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3