Felle activiste wordt popheldin Smokkelen voor een zakcentje Dansen voor de derde wereld Nieuwe 'veilig vrijen'-actie Michelle Shocked, het radicale zusje van Suzanne Vega PAGINA 10 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 ACHTERGROND Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 TECUN UMAN, GUATEMALA (IPS) - Onder de brandende zon en de stofwolk die midden op de dag over Tecun Uman hangt, is Maria Candelaria, een meisje van acht jaar, al tot een gewoon- tesmokkelaartje geworden. Ze is een van de tientallen kinderen die regelmatig de grens met Mexico overtrekken met in hun kleren pakketjes die ze voor an deren vervoeren. De kinderen lopen over de Ro- dolfo Robles-brug, op de grens tussen beide landen, op zoek naar 'klanten' die dankzij deze smokkel de douane weten te om zeilen. De 'o-beentjes', zoals de kinderen worden genoemd, ver voeren alles van voedsel tot ma rihuana. Ze weten meestal zelf niet wat er in de pakketjes zit. Het karwei is niet zonder ge vaar, maar voor Maria Candelaria telt alleen dat ze een of twee quet zals (een quetzal is drie kwart- jes) per dag mee naar huis brengt. Daarvoor moet ze vaak wel meer dan tien uur werken. Maria Candelaria is de oudste van de drie kinderen van Herlin- da Aragon, een alleenstaande moeder die eten verkoopt om haar gezin te onderhouden. Een recent onderzoek van het VN-kinderfonds Unicef schat dat tachtig procent van de 8,4 miljoen Guatemalanen in armoe de leeft. Unicef verklaart het feit dat veel kinderen van school af moeten om mee te helpen bij het gezinsonderhoud uit "de ver slechtering van de boerenecono- mie en het onvermogen van de industriële sector om voor nieu we banen te zorgen". Volgens Edgar Octavio Giron, een journalist in Tecun Uman, heeft het verschijnsel van de kleine smokkelaars alles te ma ken met de kritieke economische situatie in het grensgebied. "Het gebrek aan werkgelegenheid wordt nog verergerd door de groeiende stroom Salvadoranen, Honduresen, Nicaraguanen en anderen, die door de Mexicaanse regering het land zijn uitgezet naar Guatemala", zegt hij. De afgelopen maanden is de werkloosheid drastisch toegeno men door de sluiting van een kunstmestfabriek, vertelt Giron. De werkloze vaders zien zich ge dwongen hun kinderen de smok kelarij in te sturen. Bijna driekwart van de kinde ren op de basisschool maken de opleiding niet af, en dat in een land waar toch al niet meer dan 56 procent van de inwoners enig onderwijs geniet. Officiële cijfers wijzen op een analfabetisme van 55 procent. De smokkelwaar die de kinde ren vervoeren bestaat voor het grootste deel uit voedingsmidde len, kleine huishoudelijke appa raten, geweven stoffen en andere verhandelbare produkten. Maar volgens bewoners uit de omge ving van Tucan Uman is er een toenemende handel in verdoven de middelen, vooral marihuana. De journalist waarschuwt dat als de Guatemalaanse regering niet snel een oplossing zoekt voor dit ernstige sociale pro bleem, deze kinderen binnen de kortste keren misdadigers wor den. Maar voor Maria Candelaria, wier sombere gezichtje de spo ren van ondervoeding laat zien, is het een eerzame baan. Leerlingen dansschool Leiderdorp maken choreografie LEIDERDORP - Zo'n 120 leer lingen van het Kreatief Danscen trum in Leiderdorp zijn al weken druk bezig met het maken van een balletvoorstelling. De op brengst van deze voorstelling die op 27 november in de Muzenhof wordt gehouden, is bestemd voor een school en een opvang centrum in Burkina Faso (Afri ka). De leerlingen nemen hier mee deel aan de landelijke mid delbare scholenactie 'Kunst voor een Kind' die op dit moment loopt. Tien groepjes van elk ongeveer 12 leerlingen zijn zonder hulp van de balletdocentes van de Leiderdorpse balletschool aan de slag gegaan. Elk groepje heeft zelf de choreografie bedacht en zelf de muziek uitgekozen waar op wordt gedanst. Hoewel de ac- in het teken staat van de Der de Wereld hebben de balletten ien modern, westers karakter Balletdocente Margriet de Jong: "Een ballet maken op mu ziek uit de Derde Wereld vonden mijn leerlingen toch wat te moei lijk. Bovendien vonden ze het leuker om op populaire, eigen tijdse muziek te dansen". Ook het decor en de kostuums zijn door de leerlingen zelf ge maakt. Margriet de Jong: "Slechts één keer heb ik gehol pen. Ik heb met de gemeente on derhandeld over een 'zacht' prijs je waarvoor we de Muzenhof konden afhuren". Toen Margriet van de actie vertelde was de ge meente direct bereid om de nor male huurprijs flink te laten zak ken. "We proberen tenminste 5000 gulden bij elkaar te krijgen. Dat lukt alleen als de Muzenhof op 27 november vol zit en als de veiling die in de pauze van de voorstelling wordt gehouden, flink wat oplevert", aldus Mar griet, die vertelt dat de beroemde balletdanseres Alexandra Radi us voor deze veiling haar spitzen ter beschikking stelt. En hierbij blijft het waarschijnlijk niet: er is ook nog een brief onderweg naar de choreograaf Toer van Schaik met het verzoek of hij een van zijn prachtige kostuum tekenin gen wil laten veilen. Vol trots Michelle Shocked wordt gearresteerd tijdens een demonstratie. LEIDEN - De Rutgers Stichting begint deze week met een nieu we voorlichtingscampagne over aidsbestrijding. Jongeren weten wel al veel over deze ongeneeslij ke ziekte maar het is (nog) niet zo Veertig jaar geleden tekende Hans G. Kresse de Eric de Noor manstrip. Een serie zwart wit-te- keningen met daaronder lange tekstblokken. Op verzoek heeft Kresse een 'an zijn verhalen omgewerkt tot een balloonstrip in kleur: 'De ge schiedenis van Bor Khan'. De teksten zijn ingekort en in bal loons geplaatst. 'Eric de Noorman: De ge schiedenis van Bor Khan'; uit geverij Oberon; 80 pagina's; prijs: 19.95. LD-CUP - De LD-cup voor ju nioren gaat de tweede fase in. Acht Cl-teams zijn aanstaande zaterdag, als de velden goed blij ven, 'veroordeeld' tot het spelen i een tussenronde. Het gaat de volgende wedstrijden: DOSR-SJZ, UDO-Quick Boys, Alphen-FC Lisse en ARC-Ter Leede, die alle beginnen om 14.00 uur. De winnaars plaatsen zich voor de laatste 16, waartoe ROAC, UVS, Lugdunum, SVLV, Leidsche Boys, Katwijk, Roodenburg, Altior, RCL, Rijns- burgse Boys, Alphense Boys en Alphja al behoren. dat ze in de praktijk rekening houden met de kans op besmet ting. De campagne van de Rutgers Stichting (landelijke hulpverle ningsinstantie op het gebied van seksualiteit en relaties) richt zich vooral op jongeren die toe zijn aan hun eerste ervaringen met seks. Het voorlichtingsmateriaal be staat uit twee kleine boekjes ('Wat ik je zeggen wil') ter grootte van een chocoladereep. Er is een boekje voor jongens en een boekje voor meisjes. De voor lichting spitst zich toe op de on derwerpen veilig vrijen en het gebruik van condooms. Een aan tal strookjes (stickers) met toe passelijke teksten ('Ik vind je zo lief dat ik condooms heb meege nomen') kunnen worden uitge scheurd en uitgewisseld. Het boekje is gratis en te krij gen bij Rutgershuizen (in Lei den: Papengracht 626, tel-. 071- 126802), jongeren advies centra (JAC's), discotheken, drogisterij en en bibliotheken. vertelt Margriet ons dat haar leerlingen op de veiling ook hun zelfgemaakte maskers en kos tuums aan de man zullen bren gen. De opbrengst van de voorstel ling gaat naar een opvang- en al fabetiseringsproject in een van de armste landen van Afrika, Bu- kina Faso. De meeste kinderen in dat land kunnen niet lezen en schrijven omdat er te weinig scholen, leraren en leermiddelen (boeken, schoolborden en derge lijke) zijn. Met het dansen voor dit goede doel neemt het dans centrum deel aan de landelijke actie van Unicef 'Kunst voor een kind'. De televisie volgt de scho len dié zich hiervoor inzetten op de voet. Zo krijgt het danscen trum in Leiderdorp deze week bezoek van de cameraploeg van de Tros die de repetities komt fil men. Flitsen hiervan worden uit gezonden in het tv-programma 'Linda' op 22 november. Het idee om 15 gulden entree geld voor de voorstelling te vra gen kwam ook van de leerlingen zelf. Ze waren ervan overtuigd dat hun ouders dat best konden Een moment uit een door de leerlingen bedachte choreografie die betalen. "Dan krijgen wij maar een cadeautje minder met Sin terklaas!", was de redenering. de musical Cats. zien op zondag 27 november in de Muzenhof in Leiderdorp. Aanvang 19.30 uur. VV,Jt X,VVM,' J tty* AMSTERDAM - Haar leven leek toch al op een spectacu laire avonturenroman, dus een verrassende wending richting popheldin kan er ook nog wel bij. Voorlopig al thans, want Michelle Shoc ked weet nog niet precies hoe ze haar nieuwe rol van Grote Ontdekking moet opvatten. Of ze überhaupt wel geschikt is om het in haar ogen riskan te showbusiness-spel mee te spelen. "En stel dat ik dit be staan aankan, dan zal ik voor de mensen met wie ik moet werken toch altijd lastig blij ven. Totdat ik ook zelf cor rupt zal zijn. Ik hoop natuur lijk dat het niet zover komt, maar ik ben bang dat ik het niet zal redden". Michelle Shocked is reeds be stempeld als de onbekende dochter van Woody Guthrie, als het Texaanse antwoord op Bos- Mick Jagger is de ontdekker geweest van de Amerikaanse popgroep Living Colour. Jagger zag de band optreden in een Ne- wyorkse club en spande zich in om de heren aan een platencon tract te helpen. De debuut-lp 'Vi vid' verscheen een paar maan den geleden. Na een succesvol concertde buut eerder dit jaar tijdens het Rotterdamse Popparkfestival komt de band voor drie optre dens terug naar Nederland: 21 november in Paradiso (Amster dam), 22 november in Het Paard van Troje (Den Haag) en op 30 november in De Effenaar (Eind hoven). Living Colour is een zwarte band die zogenaamde 'blanke rock' speelt. Hun muziek loopt uiteen van swingende heavy funk tot metal rock. ton's Tracy Chapman en als het radicalere zusje van Suzanne Ve ga. Allemaal typeringen vanuit de media, bedoeld om haar voor het grote publiek 'toegankelij ker' te maken. Zelf zegt de 25-ja- rige zangeres (en gitariste) geen enkele behoefte te hebben aan dergelijke 'gemakkelijke en on zorgvuldige' introducties. Als het aan haar ligt volgt ze liever de weg van de meeste weerstand. Als bewijs daarvoor mag gelden de intrigerende hoesfoto van haar eerste studio-album 'Short, Sharp, Shocked': een onvervals te actieplaat afkomstig uit de San Francisco Examiner van 16 juli 1984 met Michelle Shocked zelf als lijdend voorwerp, tijdens een uit de hand gelopen demon stratie. "Ik weet dat die foto voor het publiek niet direct uitnodi gend is. De platenmaatschappij was er ook fel tegen. Ik vond ech ter dat ik het niet kon maken om gewoon naast pakweg Belinda Carlisle in de bakken te staan". De historische kiek werd geno men tijdens een van haar optre dens als activiste gedurende de Democratische Conventie in haar toenmalige woonplaats. Bij de Republikeinse tegenhanger, later die zomer in Dallas, werd een wederom demonstrerende Michelle Shocked andermaal in de boeien geslagen. Toen al was haar duidelijk geworden dat ze voor haar principes over sociale rechtvaardigheid en verant woord milieubeheer in haar va derland te weinig publieke steun vond. Nadat zelfs haar advocaten haar voor de rechtbank in de steek hadden gelaten en Reagan met overmacht werd herkozen beschouwde ze de Verenigde Staten als verloren. Openbaring Via familieleden van enkele vrienden belandde Michelle Shocked begin 1985 in Amster dam, waar ze prompt werd opge nomen in de krakersbeweging en het als illegale vreemdelinge ruim een jaar zou uithouden. Ne derland, nadien verruild voor Engeland, bleek voor haar in dubbel opzicht een openbaring. Enerzijds ontdekte Michelle Shocked hier een breder maat schappelijk draagvlak voor haar 'groene' levensovertuiging. Daarnaast hervond ze in ons land het zelfvertrouwen, dat ze rond haar twintigste door een verblijf in een psychiatrische inrichting goeddeels was kwijtgeraakt. "Als ik zonder geld in een vreemd land voor mezelf kan zorgen, dan ben ik toch niet zo geschift als is beweerd, dacht ik op een gegeven moment," aldus de goedlachse militante, die des tijds op aanraden van haar moe der als gevaarlijke geesteszieke werd opgenomen, maar nooit de haar voorgeschreven therapie af maakte. "Ik werd namelijk voor tijdig ontslagen, omdat de verze kering afliep. In Amerika ben je Hoewel ze van de Verenigde Staten niets meer moest hebben, ging ze er twee jaar geleden nog een keer naar toe. Deels uit nieuwsgierigheid en vooral voor een optreden op het Kerrville Folk Festival. De Engelsman Pe te Lawrence maakte min of meer spontaan opnamen van dat con cert, die vervolgens in Londen en wijde omgeving in elpeevorm onder de noemer 'Texas Campfi-' re Tapes' een bloeiend eigen le ven gingen leiden. Polygram En geland nam er kennis van en bood het onbekende talent grif een contract aan, niet wetende wat voor een moeilijk portret ze daarmee in huis haalde. Multinational "Ik heb heel lang getwijfeld of ik wel met een multinational in zee wilde gaan," verklaart Michelle Shocked. "Ik heb het voor me zelf kunnen verantwoorden, om dat me alle vrijheid is geboden en omdat ik het een uitdaging vind om te proberen het systeem van binnenuit te veranderen. Ik weet het: het klinkt allemaal ro mantisch en naiëf, maar toch, ik sta er volledig achter". Michelle Shocked denkt dat ze een kleine kans van slagen heeft, zolang ze voor haar maatschappij maar meer opbrengt dan ze kost. "Daarom werk ik zo goedkoop mogelijk, accepteer ik geen bo nussen. Ik kon in eerste instantie zomaar een voorschot krijgen van 130.000 dollar. Dat heb ik met klem geweigerd. Gebruiken jullie dat geld maar voor andere jonge artiesten, heb ik gezegd. Daarmee was ik er nog niet van af, want even later volgde er een brief waarin mij werd verplicht met 50.000 dollar genoegen te ne men. Dat voorstel heb ik natuur lijk eveneens getorpedeerd. Luister, heb ik geroepen, laat voor eens en voor altijd duidelijk zijn dat ik dit niet om het geld doe". Vader Niet minder belangrijk als inspi rator is haar vader. Een schilder achtig figuur, die van haar moe der scheidde toen Michelle nog een kleuter was en nadien als een dromerige vrijbuiter annex mu zikant door het leven is gestapt. Die zorgeloze wandel stond in schril contrast met het leven vol gens God en gebod, waarmee Mi chelle in Oost-Texas werd opge voed totdat ze op haar zestiende van huis wegliep. "Nadien heb ik een heel intensief contact met mijn vader kunnen opbouwen. Als ik straks door het Zuiden van de Verenigde Staten toer, dan zal hij me een paar keer op het podi um komen begeleiden". Haar doel is een grotere collec tief bewustzijn inzake vooral het milieu, dat vrijwel overal in het defensief is gedrongen. In 'star dom' als hulpmiddel gelooft Mi chelle Shocked in het geheel niet. "Ik wil geen spreekbuis voor de mensen zijn, maar samen een koor met ze vormen. Dat kan alleen als je je geen sterstatus laat aanmeten. Ik zal daarom wel oppassen dat mij niet hetzelfde overkomt als Tracy Chapman. Die is in drie maanden tijd uitge groeid tot superster. Zo'n stroomversnelling kan niet goed zijn, wekt alom verwarring. Ik volg liever de weg van de gelei delijkheid en die duurt minstens tien jaar. Zodoende ben ik er ze ker van dat ik mijn principes en het contact met de basis niet ver lies". LOUIS DU MOULIN Met loeiende sirene reed de po litie maandag door Leiden. De ze keer niet vanwege de pro blemen van andere mensen, maar om hun eigen problemen luid en duidelijk kenbaar te maken. Want de politie is het zat. Ze vinden dat het beleid van het kabinet-Lubbers aan alle kanten rammelt. De poli tieministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnen landse zaken) hebben al jaren geen oog voor hun nijpende problemen, vinden ze. 35.000 Man en vrouw sterk gingen ze daarom maandag de straat op. Hoe drastisch het roer van de politiemensen om moet, maken hun eisen duidelijk: meer sala ris, betere promotiekansen, meer mensen en duidelijkheid over de kabinetsplannen op langere termijn. Vandaag pra ten de politiebonden met Kort hals Altes en Van Dijk, maar niemand verwacht dat daar de vrede getekend wordt. De eisen van de politie kosten vele ma len meer dan de 25 miljoen die de ministers extra voor de poli tie in de knip hebben. De bon den eisen alleen voor hogere salarissen al 50 miljoen. Bijna iedereen heeft wel be grip voor de politie-acties. Want het is een feit dat de grote en kleine misdaad veel meer is toegenomen dan het aantal po litiemensen. En als we harder moeten werken, willen we ook meer* geld, stellen de politie mensen. Nu is dat 'alleen maar' een kwestie van geld, de ande re eisen liggen veel moeilijker Neem de promotiekansen: in de jaren '70 maakten veel jonge politiemensen snel promotie. Daardoor zijn de meeste hoge re politiebanen nu bezet door relatief jonge mensen. Omdat er maar weinig vertrekken naar andere banen, zijn de pro motiekansen voor een 'gewone' agent klein. Maar daar kunnen de ministers ook niet veel aan doen. Ze kunnen immers die 'hogere' politiemensen moei lijk gaan ontslaan omdat er an deren zijn die hun baan willen hebben. Meer politie? Iedereen is het daar wel over eens, maar de vraag is hoe en wanneer. Als namelijk in 1992 de grenzen in Europa verdwijnen, worden duizenden douaniers en mare chaussees overbodig. Premier Lubbers en WD-fractieleider Voorhoeve willen die dan over hevelen naar de politie. Tot die tijd kunnen ze al wat taken van de politie overnemen. Op zich zelf is dat een goed idee. Maar het is wel een oplossing op lan gere termijn. Al jaren worden er rapporten gemaakt over een nieuwe, efficiëntere opzet de politie. Tekenend is het meest recente plan is om onge veer 2600 politiemensen over te plaatsen van gemeenten met weinig criminaliteit naar plaatsen waar de misdaad we lig tiert: niemand weet hoe se rieus die plannen nu precies zijn. En dat is de politie zat. Premier Lubbers voorspelde afgelopen vrijdag nog dat het kabinet en de politiebonden het wel eens zouden worden. Maar gezien het gapende gat tussen de eisen van .de politie en het aanbod van de ministers, lijkt dat veel te optimistisch geweest. Nieuwe acties zijn heel wat waarschijnlijker. SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20